yoor Westelijk Europa maar één mogelijkheid Vredesconferentie op 29 Jnli Soekarno vormt nieuw kabinet ij VRIJDAG 5 JULI 1946 PAGINA 2 OF ALLE KLOKKEN STAAN STIL PRIJZEN VAN GROENTEN EN FRUIT Algem. pleidooi te Neurenberg DE ITAL. HERSTEL BETALINGEN INDEXCIJFERS GROOT- HANDELSPRIJZEN MINISTERIE SJAHRIR AFGEDAAN PLATZAK DE WERELD DOOR JET HARK-SCHANDAAL WEERBERICHT WEKELUKSCHE DIENST ROTTERDAM—NEW-YORK PRINS BERNHARD NAAR ROTTERDAM DE BEDEVAARTEN NAAR BEAURAING WOLTERSOM GING HEEN Honderdduizend ton munitie- door mr. A. J, M. VAN DAL. Cs klokken staan stil «n de Duitsche steden en nergens meer dan hier is het mij duidelijk ge worden, dat het menschelijk hartraadsel vol tegenstellin gen, op dit onvolmaakte onder- maansche het besef van den tijd behoeft om zijn droomen van tij- deioosheid te koesteren De mensch is vreemd ge maakt. Elke aardsche droom is in diepste wezen een toekomst verlangen en elke toekomst, bui ten de eeuwigheid, is tijd.gebon- den. En zelfs de eeuwigheids- droom van het paradijs, klampt zich vast aan zijn tegendeelhet tijdsbegrip, om vorm aan te ne men in den geest. Ik minacht klokken en ik houd van droomen, ik heb het land aan menschen die bij de klok leven en ik voel mij thuis bij hen. die den tijd vergeten om te wijlen bij hun illusies. Maar men kan den tijd niet vergeten, ais hij niet meer daar is en het leven in Dui-tsch- land bewijst, dat een land zonder klokken een land zonder droo men is De klok is het symbool van de orde en regelmaat, die alle werk moeten beheerschen, In het zweet zijns aanschijns moet de mensch zijn brood verdienen, maar de klok is daar om aan te geven, wanneer hij kan rusten en zich overgeven aan den droom zooals God rustte van Zijn taak en wel behagen vond in het werk Zijner handen, den zevenden dag. Ket stilstaan der klokken in een land beteekent niet, dat de be kommering om de dagelijksche no or! en vergeten wordt, maar in tegendeel. dat zij een voortduren de is. Dat de klokken in Duitsch land niet op gang gebracht zijn houdt in, dat de uren en dagen er gelijk zijn van eentonigheid en dat dit volk als geheel nog te geslagen is om te denken aan een toekomst Er heerscht in Duitschland niet meer de doffe apathie van den eersten tijd na den oorlog het le ven heeft er zijn allerelementair ste rechten, die van de zorg om het bestaan, hernomen, maar ook weinig meer dan deze Aan de toekomst kan men nog niet den ken. durft men nauwelijks te den ken: voor den droom is in dit land geen plaats Velen in ons land zullen zich misschien hierover verheugen, hetzij omdat zij dit volk ha'en en kwaad met kwaad nood met nood vergelden willen, betzij, omdat zij wefen. dat de droomen, die dit volk heeft nagejaagd al te vaak gevaarlijk waren voor zijn na buren Maar met haat bouwt men noch een nieuwe wereld, noch een nieuw werelddeel en een volk dat beroofd wordt van zijn toe- komstdtoomen. is even gevaarlijk, zoo niet gevaarlijker dan een. dat zijn droomen verkeerd heeft ge richt. Zonder droomen kan de mensch niet zijn en, als men hem de droomen ontneemt, die zijn dageliiksche taak bezielen moeten valt biij snel en zonder tegenwicht ten offer aan de inblazingen van valsche profeten, die hem een heilstaat beloven en waartoe hij zich onvoorwaardelijk bekent. De politiek die ten opzichte van Duitschland door de vier geallieer de groote mogendheden gevolgd wordt voor zoover zij 'n politiek heeten mag want zij wordt vaak meer door onmacht en onderling wantrouwen dan door constructie ve gedachten bepaald is een zwakke en foutief-gerichte poli tiek De droom van het ééne groote Duitschland ligt verbrijzeld onder de bouwvallen der Duitsche ste den, hij moet verbrijzeld blijven. Men spreke niet over denazifica tie, democratizeering, heropvoe ding of welke mooie en nietszeg gende woorden ook, indien men dit volk geen houvast wil geven a4n andere idealen, aan een zij het nog zoo ver-verwijderden toe komstdroom. Hebben wijzelf in West-Europa, internationaal-staatkundig gezien, een visie op de toekomstige ont wikkeling, die ons hiertoe in staat stelt? Ik geloof het niet. De internatio nale politiek van vandaag, ik zei- de het reeds, is er eene van wan trouwen en onmacht. Het Duitsche probleem is het Europeesche probleem, het was dit in het begin dezer eeuw. het is dat nog, nu meer dan vroeger. Wie door Duitschland reist en nadenkt, moet welhaast tot de con clusie komen, dat er voor dit Wes- telijk-Europa maar één mogelijk heid rest: te streven naar een systeem van Vereenigde Europee sche Staten, waarin de afzonderlij ke Duitsche gebieden worden in gedeeld. Houden haat, naijver, kortzich tigheid of Oost-Europeesch machts streven ons hiervan terug, dan zullen eens, later of vroeger, ook in onze landen de klokken gaan stilstaan. Waarom werd overgegaan tot het vrijgeven van de prijzen van groen ten en fruit? Bestaat er reden, ge zien de ontwikkeling van het prijs peil, om van overheidswege weder- om regelend op te treden? De heer O. W. Beunder, hoofd van de eeonomische afdeeling van de directie van den tuinbouw, zal op Maandag 8 Juli 1946 te 19.45 uur over den zender Hilversum I in de rubriek ten behoeve van 'den land bouw, verzorgd door de afdeeling voorlichting van het ministerie van landbouw, visscherij en voedselvoor ziening, de oorzaken van het huidige prijspeil bespreken en de gevolgen hiervan voor den producent, den handel en den consument. „Geen der beklaagden schuldig volgens intern, recht" Voor het tribunaal te JNTeuren- berg is Donderdag een aanvang ge maakt met een algemeen pleidooi, waarin getracht wordt te bewijzen, dat de 21 nazi-leiders, die thans te recht staan, gezamenlijk op bevel van Hitier hebben gehandeld, zoo dat alleen Hitier voor hun daden verantwoordelijk gesteld zou moeten worden. Bij dit pleidooi treedt de 52-jarige dr. Herman Jahreiss als woordvoer der terzake internationaal recht", voor alle verdedigers tezamen op. Het pleidooi vormt een document van twintigduizend woorden. Jahreiss, die deskundig op het gebied van internationaal recht is, zeide Q.m. dat er in ieder geval ge durende de jaren vóór 1939 geen. re gels van internationaal recht van kracht waren, die den oorlog ver boden. Hitier werd in Duitschland de op. perste wetgever en alleen iemand, die temidden Van het Duitsche volk heeft geleefd en heeft gezien hoe dit volk een blind vertrouwen in Hitier stelde en hem verafgoodde, weet hoe vast de macht van Hitier verankerd lag. Volgens een A.P.-bericJit zou Jahreiss nog betoogd hebben: 1. Een vredesbreuk is een aange. legen herd tusschen de staten. Af zonderlijke personen kunnen daar voor niet vervolgd en bestraft wor den volgens de bestaande wetten. 2. Alle Duitschers gehoorzaamden eenvoudig aan de wet van hun eigen land, toen zij Hitler in den oorlog volgden. Jahreiss bestreed de bewering van de prosecutie, dat de nazileiders een samenzwering ter verovering van de wereld op touw gezet hadden. „Indien er al een samenzwering be stond, zooals de beschuldiging aan neemt, waren de samenzweerders opmerkelijk onbekwame organisato ren", betoogde hij. ,,In plaats van samen te werken en door dik en dun met elkaar samen te gaan, bestre den zij elkaar. Een order van den Fuehrer was bindend en inderdaad wettig bindend, zelfs als de richt lijn in strijd was met de intematio- Compromis-voorstl van Byrnes Onze Parijsche correspondent seint ons d.d. Donderdag: ..De vergadering van de vier, die om 5 uur in den namiddag was aangevangen, duurde he denavond om half 11 nog voort. Het onderwerp, dat de confe rentie van heden zoo langdurig bezighield was: de Italiaansche herstelbetalingen. Omstreeks 9 nur verliet Bidault de zitting en deelde mede, dat de begindatum van de vredesconferentie was vast gesteld op 29 Juli a.s. Molotof verklaarde het in hoofd zaak met het voorstel eens te zijn, maar hij meende, dat de leveringen volgens punt 5 direct moesten be ginnen. Wat het 2e punt betreft, zeide hij, dat er geen Italiaansch bezit in Rusland was. Bevin sloot zich bij het Amerik. naie "wetten of andere traditioneels waarden. Indien het Duitsche Reich aanviel zonder een niet-agressie- pakt, dat nog van kracht was, in acht te nemen, pleegde het een schending van de internationale wetten en kan het daarvoor verant woordelijk gesteld worden. Maar slechts het Reich en niet het indi vidu. Dit is buiten kijf volgens de op het oogenblik geldende interna tionale wetten", aldus Jahreiss; Volgens het Statistisch Bulletin van het C. B. S. geven de index cijfers van groothandelsprijzen over Mei nog een geringe stijging te zien n.l. tot 245.2 tegenover 244.3 in April, 241.7 in Maart en 130.6 in 1940. De verhooging houdt verband met een nog steeds oploopen der cijfers voor grondstoffen en afgewerkte produc ten, welke stijging echter grooten- deels teniet werd gedaan door een aanmerkelijken teruggang van het indexcijfer voor voedingsmiddelen, dat 186.4 bedraagt tegen 191.5 in April, 192.3 in Maart en 121.4 in 1940. Het republikeinsche persbureau Antara bericht nog, dat Soekarno ter gelegenheid van de installatie van den defensieraad gisteren een belangrijke rede heeft gehouden. De tekst van de rede is tot dusver niet beschikbaar, doch Antara geeft er den volgenden, belangrijken com mentaar op Onder leiding van den heer Hans Kaart vertrokken op 3 Juni j.1. Ton Lutz, Piet v. d. Meulen en Wim Hart, allen leden van 't. Residentie- tooneeL naar het herstellingsoord voor Ned. ond-Ulegale werkers te Davos. Onderweg moesten zij 't was een weddenschap al speten de en zingende aan den kost zien te komen en daarbij zooveel moge lijk het reisgeld trachten te ver dienen, want ze hadden geen cent bij zichPrecies op den voorge nomen tijd arriveerden zij Woensdag middag in. het herstellingsoord Het Loo te Apeldoorn, gebruind, in op gewekte stemming en vol verhalen over de belevenissen op hun avon tuurlijken tocht. In een klein Fransch plaatsje ■waren ze opgetreden zonder zich vooraf van een vergunning te heb ben voorzien. De vergunning werd achteraf nog gaarne ver'eend maarzeer tot zijn spijt moest de burgervader toch een boete van 1600 frs. opleggen. Zelf droeg hij terstond daarin de eerste 50 frs. Uit eigen zak bij. Ook de resteeren- de 950 frs. waren spoedig bijeen. Ook de Zwitsersche Spoorwegen Waren den Nederlanders zeer ter wille. Voor het laatste traject naar Davos een bedrag van ditmaal 50 Zwitsersche frs. was geen geld meer over. Geen nood, op eere- fwoord werden de kaartjes afge geven en read. oen dag later kon den de glulll? 'S3 hun „eere schuld" afdoen. Liftend, wandelend, en, als er geld was, per trein werd ook de terugreis gemaakt. Zes employe's staan terecht Na de behandeling van de zaak van den magazijnmeester M., ver volgde de Rotterdamsche rechtbank gistermiddag de H.A.R.K.-zaak met het onderzoek naar de schuld van zes nieuwe verdachten, alle employe's bij de H.A.R.K. Hun werd eveneens ten laste gelegd goederen van de H.A.R.K. te hebben ge stolen. De 29-jarige suikerwerker Jos. P., bij wien thuis goederen ter waarde van 2962 waren gevonden, verklaarde nog eens uitdrukkelijk, dat M. toestemming had gegeven, om goederen mee te nemen. Hij voegde eraan toe, dat hij nader hand gezien had, dat het te veel was. De 32-jarige vrouw van M., M. J M L. genaamd, had geduren de eenigen tijd gratis bij de H.A.B.K. gewerkt en gebruik ge maakt van de toestemming, die zij zeide van v. d- Berg te hebben ge kregen, om het een en ander, ter waarde van 1245, zich t"oe te eigenen. Bij de gezusters A. M. M. F. (23 jaar) en G. M. F. (19 jaar) waren bij huiszoeking behalve 29 japonnen ook zeer véle andere gpe- deren gevonden, tezamen geschat op 2737,50. Een kleiner, maar toch ook geen onverdienstelijk Hjstje had de 25- jarige koopman K. J. T„ wiens mee genomen goederen geraamd werden op f 1247. T. merkte op, dat hij dit meegenomene had bestemd voor gedupeerden, doch niet ten eigen bate had aangewend. Tenslotte bleek bij den 24-jarigen kantoorbediende C. A. v. d. W., H.A.R.K.-goederen ter waarde van 1397 te zijn gevonden. Als een eenigszins verlichtende omstandig heid gold voor hem het feit, dat hij tweemaal in het concentratiekamp had gezeten. Vervolgens werden de getuigen ge hoord, de heer Dijkshoorn en de heer Wemer verklaarden wederom, dat de hoeveelheid meegenomen goe deren overdreven was. De heer H. J. v. d. Berg wist nog steeds niet geheel zeker of hij per affiche toestemming had gegeven om het een en ander mee te nemen. De Officier van Justitie hield daarna een kort requisitoir en eischte tegen P. 10 maanden ge J Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt Verwachting tot Za- S terdagavond: J S Plaatselijk een enkel regen- J buitje. Overdag wisselende be- i wolking; matige Westelijke wind, niet warm. t 6 Juli: zon op 4.27. onder 21.02; maan ap 13.08. onder 0.35. J vangenisstraf met aftrek van voor arrest, tegen L. 5 mnd. met aftrek, tegen A. en G. F. beiden 6 mnd., tegen T. 8 mnd., tegen v. d. W. 8 mnd. met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. Het ligt niet in de bedoeling van den president dictator te blijven, hij wenscht dit slechts te zijn, zoolang het noodzakelijk is. Wanneer men weer tot normale toestanden zal zijn teruggekeerd, zal alles zijn norma len loop herkrijgen. Wat wordt bedoeld met „kabinet" Het kabinet is niet langer het ka binet-S jahrir"De president be schouwt zijn ministerie als zijn hel pers, die hem naar hun beste kun nen zullen bijstaan. De president is voornemens een nieuw kabinet te vormen, waarvan hij hoopt, dat het hem volledigen steun zal geven. L e defensieraad, die in werking rad na de eerste aankondigir.e van den president, zal blijven functio- neeren. Indien noodig echter, zal de president inch niet houden aan de beslissingen, door dezen raad geno men, doch daartegen zijn veto-recht gebruiken. Antara voegde aan dezen com. mentaar nog toe. dat bij deze rede voering van Soekarno S jahrir en Sjarifoedin beiden aanwezig waren. (De defensieraad bestaat uit Soe- dirman, zes ministers en drie volles, vertegenwoordigers) voorstel aan, maar acihtte een mo ratorium noodzakelijk, want Enge land moet nog steeds Italië steui- nen. De leveringen volgens punt 5 zouden echter over 2 jaar kunraen. aanvangen. Byrnes wijzigde in dien zin zijn voorstel. Molotof stelde toen den eisch. dat de leveringen uit de productie (vol gens punt 5) '70 millioen dollar zou den bedragen en dat de rest van 30 millioen uit het Italiaansch bezit in het buitenland zou worden be taald. Bevin merkte op, dat echter het omgekeerde moest gebeuren, wijl de waarde van het Ital. bezit in ge noemde landen 70 millioen be draagt, zoodat 30 millioen uit den loopende productie zou moeten komen. Deze gedachtenwisseling was dus het uitgangspunt voor de zoo lang durige discussie, die den geheelen 'avond in beslag nam en die eerst om half 1 's nachts een einde nam, zonder dat de zaak der herstelbe talingen aan Rusland was afgewik keld. Het moeilijkste puilt is we. punt 5 geweest, in verband met het feit, dat betalingen door middel van Ita liaansche leveringen uit de loopende productie bezwaar opleveren, door dat Italië geen grondstoffen heeft en die dus moet knopen- Het beginsel van een moratorium voor de Italiaansche leveringen is wel aanvaard door Rusland, maar de opschorting is tot 2 jaar terug gebracht. terwijl de afwikkeling van de Italiaansche verplichtingen niet over 6, maar over 5 jaar wordt verdeeld- Merkwaardig is tenslotte, dat Mo lotof bij de discussie heeft gezegd, dat de „Saturnia" en de „Vulcania hem, niet interesseeren. Later seinde onze correspondent ons dat de conferentie der vier omstreeks middernacht nog voort duurde Wat de kwestie der herstelbe talingen van Italië betreft werd. als eerste punt aan de orde ge steld: de 'herstelbetalingen aan Rusland, die zijn vastgesteld op 100 millioen dollar Bymes stelde voor deze beta lingen als volgt te doen geschie den: 1. Door materiaalleveringen uit de' Ital wapenindustrie. 2. Door het Ital tegoed in Rusland en in het door de Russen bezette gedeelte van Duitschland. 3 Door het Ital. tegoed, in Bulgarije. Roe menië en Hongarije. 4. Door leve ring van de groote moderne ral. schenen ..Saturnia" en „Vulcania 5 Door leveringen uit de loopen de I'aliaanscbe productie Wat bet 5de punt betreft, stel de Bym.es voor. de leveringen, eerst over 3 jaar -te doen aanvan gen en dan over 6 jaren te ver deden De Black. Diamond Steamship Corporation heeft na het ss. „Union Victory" thans het 18 mijls-schip „West Linn Victory gecharterd, terwijl zij doende is zich nog van een drietal schepen van hetzelfde type te verzekeren, waardoor spoedig een wekelijksche dienst naar New York en een veertiendaagsche dienst naar en kele andere Amerikaansche havens onderhouden kan worden Het ligt m de bedoeling iederen Vrijdag een afvaart van Ro-tterdam naar New York te doen plaats vmdeii, terwijl bovendien de schepen de eene week Boston en Philidelphia en de andere week Baltimore en Norfolk zullen aanloppen. Met de afvaart met het v.s. Lil lian Nordica" dat 20 Juli a.s. van Rotterdam zal vertrekken, zal deze wekelijksche dienst ingesteld worden. Op Woensdag 28 Augustus, zal in het Fbijenoordstadion een voetbal wedstrijd worden gespeeld tusschen een Belgisch en een Nederlandsen militair elftal. Z. K. H. Prins Bemhard hoopt dezen wedstrijd, welke is georgani seerd door den generalen staf van het Nederlandsche leger, bij te wo nen. Het Ned Comité .Pro Maria' schrijft: Te beginnen met 1517 Juli gaan de bedevaarten naar Beauraing niet meer over Maastricht, doch even als vroeger, via Antwerpen, Leu ven, Namen, Dinant rechtstreeks naar Beauring en wordt er weder om te Beauraing gelogeerd, alles ge. .lijk het. voor den oorlog gebeurde. Dit zal alle Beauraing-vereerders verheugen. Z. H. Exc. mgr. Hui bers, die ook uitgenoodigd was de groote Mariale feesten te Beauraing op 22 Aug. te komen medevieren, kan van de u-itnoodiging geen ge bruik maken, aangezien Z. H. Exc juist op 22 Aug. een kerk moet. con conaaereeren. Verschillende gemij- terden hebben de uitnoodigisxg al aangenomen 0-m aanwezig te zqu op 22 Aug. bij de onthulling i het nieuwe Mariabeeld op de plaats der verschijningen. Ook op 15 Aug. hebben er bijzondere feestelijkheden plaats in dien tuin. Voor de bede vaart van 27, 28 en 29 Juli, zijn er nog enkele plaatsen beschikbaar. Voor velen is het een groot mak, dat geen paspoorten meer noödtg zijn. Wel moeten nauwkeu rig opgegeven worden de namen, adres en woonplaats; geboorteda tum, jaar en plaats van geboorte. Teven-s dienen te worden overge legd een bewijs, ge teek end dooi den burgemeester, dat men van Nederlandsche nationaliteit ls, bo vendien een bewijs van politieke be trouwbaarheid, geteekend door den recherche. Als voorzitter Raar! bedrijfsleven De ministers van Handel en Nijverheid en van Financiën heb ben, overwegende, dat mr. H L. Wol'tersom, voorzitter van den Raad voor het Bedrijfsleven, voor zitter van de Hoofdgroep Banken en voorzitter van de Bedrijfsgroep Handelsbanken bij zijn zeer be langrijke bemoeiingen met de or ganisatie en de leiding van het Nederlandsche bedrijfsleven wel is waar ongetwijfeld er naar heeft gestreefd de economische belangen van het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk tegen de aanslagen van den bezetter te verdedigen en daarbij ook practische resultaten heeft 'bereikt doch van de hem toegevallen bevoegdheden een zoo weinig met het Nederlandsche volkskarakter te vereenigen ge bruik heeft gemaakt, dat hij op dezen grond in zijn genoemde functies niet kan worden gehand- hamet ingang van 27 Juni aan mr H L. Woliersom eervol ontslag verleend als voorzitter van den Baad voor. het Bedrijfsleven, voorzitter van de Hoofdgroep Ban ken en voorzitter van de Bedrijfs groep Handelsbanken. In bosschen en velden ligt in ona land ondanks het reeds verriehta opruimingswerk nog meer dan 100.0QG ton, dus meer dan honderd millioen kilogram munitie verspreid. De gevaarlijke plaatsen, zijn welis waar bewaakt en/of aangeduid, maar toch zij ui **et bijzonder de jeugd erop gewezen toch vooral voorzichtig te zijn ui den komenden vacantietiid. Hoe gevaarlijk die terreinen en munitie zijn is heiaas voldoende bewezen. Bij de veie tien tallen slachtoffers welke reeds vielen mogen door onvoorzichtigheid geen nieuwe komen. In dit verband is het belangrijk te weten, dat de veiligheids-appara- tuur van het aorLogsgoed na eenigen tijd onklaar wordt, zoodat bij ue minste aanraking een explosie an volgen. Daarom blijft het parool „handen af". Waar het J^werp zich ook bevindt, volsta me - J? bil de politie. Deskundigen'weten er mee- om te springen, maar de leek blijve er af.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2