DADER „Tante Cor" brengt 20 mille op FIDES HERLEEFT Reclamekosten en Overheid m de Onbekende VRIJDAG 5 JULI 1946 PAGINA 4 1 23.000 telefonische tijd- aanvragen per maand BET TEKORT AAN PERSONENAUTO'S K.L.M. GAAT ZE HEETEN! f 'N NIEUW GELUID Centrum van journalistieke missie-informatie ARGUMENTEN VAN HET BEDRIJFSLEVEN - REEDS 5 GOUDSTAVEN OPGEHAALD I O- Wie er nog-niet van overtuigd is, (flat de tand des tyds de fijne rade. jren Van Nederlandsche klokken en (horloges leelijk heeft aangepast, kan daarvan nergens een tastbaar der bewijs vinden, dan in de cen- jtrale van den Amsterdamschen te lefoondienst der P. T. T. Zestig aninuten per uur en 24 uur per dag jflraait daar trouw het ingenieuze jcylindervormige toestel rond, dat jonder de telefoon.ambtenaren den Ibijnaam „tante Cor" heeft gekre gen en dat zonder mankeeren op de minuut af precies mededeelt, hoe laat het is. Een jongedame, wier stem door telefonieke helderheid voor dit doel bijzonder geschikt is, heeft daartoe destijds alle 1440 mi nuten van den dag langzaam en iduidelyk uitsprekend op een band laten vastleggen. 3>at heeft de P. T. ,T. geen windeieren gelegd. De ma chine brengt per maand ongeveer 20.000 aan gesprekken op. Terwijl er per dag in Amsterdam gemiddeld 323.000 stadsgesprekken worden ge. voerd, laten niet minder dan 23.000 Amsterdammers zich dagelijks tele fonisch van den tijd op de hoogte stellen. Voor ieder gesprek wordt het normale stadstarief van 3 cent in rekening gebracht. Een reken sommetje vertelt u, dat het por mi nuut bijna 16 gesprekken be teekent, maar uit den aard der zaak worden de drie nummers voornamelijk overdag gebeld en dan nog in het bijzonder op de spitsuren, des mor gens en tegen het einde van den middag. Op deze uren zijn de 14 'ij- nen, die de drie nummers tezamen bezitten, dikwijls zoo druk bezet, dat u vaak het ingesprek-signaal zult hooren, wanneer u wilt weten hoe laat bet is. Dit ondanks het feit, dat ieder gesprek met „tante Cor" automatisch wordt verbroken ma 7% seconde, een tijdsbestek, waarin de stem u tweemaal achter een den tijd verstrekt. Meer dan 14 Amsterdammers bellen op zoo'n mo ment precies tegelijk „tante Cor" op. Het is een doorn in het oog van den telefoondienst te weten, dat tante Cor" niet volledig tegen haar taak opgewassen is op de spitsuren. Zij wordt daarom vervolmaakt. In de plaats van de huidige drie num mers, komt één nieuw nummer, dat zoo snel is afgesteld, dat het bel- signaal reeds overgaat voor de laat ste 1 is teruggeloopen. Twintig lij nen komen op dit nummer binnen en wanneer mocht blijken, dat. zelfs 20 lijnen niet in staat zijn aan den tijdshonger van het publiek te vol doen, dan zullen er nog 10 aan wor den toegevoegd. Deskundigen zijn van meening, dat met 30 lijnen en een gespreksduur van hoogstens 7y2 seconde het aantal aanzoeken aan tante Cor" nog zoo groot mag wor den, niemand meer een blauwtje bij haar zal loopen. De regeering heeft voor het jaar 1946 deviezen beschikbaar gesteld yoor den aankoop van 11.000 auto. mobielen uit de Ver. Staten, in welk cijfer de 3000 Nash-wagens, .welke voor de artsen zijn bestemd, zijn begrepen. Op 15 Juni waren van de 11.000 personenauto's er 621 geleverd. Verder heeft de regeering devie. zen beschikbaar gesteld voor den aankoop van 3661 personenauto's uit Engeland, waarvan er op 15 Juni 1015 waren geleverd, 1896 uit Frankrijk, waarvan er op dien da turn 172 waren geleverd, 535 uit Tsjecho-Slowakije, waarvan er 2 zijn geleverd, terwijl verder 1500 jeeps uit de Amerikaansche leger- voorraden in Frankrijk zullen wor den betrokken, welke voor burger doeleinden zijn bestemd. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zullen dus in totaal onge veer 19.000 personen-automobielen ln het jaar 1946 in Nederland wor den ingevoerd. Dit dekt de behoef te natuurlijk in het geheel niet, im mers op het oogenblik rijden er in ons land 35 40.000 personenauto's, waarvan er 16.000 goed bruikbaar zijn en de rest minder goed. Verder zijn er nog 13.000 automobielen die opgeborgen zijn, waarvoor geen on derdeden beschikbaar zijn of om andere redenen stil staan. De be hoefte aan personenauto's is op het oogenblik 70.000 stuks. Voor den oorlog reden er 100.000 personenwagens in ons land, waar van de gemiddelde leeftijd jaar bedroeg. Van de 33.000 die er op het oogenblik ryden, bedraagt de ge middelde leeftijd tien jaar. Z Tell G. Dahlöf van Industria2 een Zweedsch journalistook be. Z Üoorend tot het gezelschap bij de 2 opening svlucht naar Bazelzal Z nog lang aan dezen tocht denken Juist voordat het toestel weer 2 naar Schiphol vertrok ontving hij een telegramwaarin gemeld 2 5 werddat hij vader was geworden Z van een dochter. Luid gejuich 2 van de collega's en even later Z was Teil Dahlöf letterlijk en 2 figuurlijk in de wolkenTusschen Z Z Bazel en Schiphol kreeg hij het origineele idee om zijn dochter 2 met drie namen te begiftigen Z waarmede hij tegelijk de K.L,M. 2 kon eeren En het resultaat was dat de jongste spruit van den 2 Zweedschen persman voortaan de Z Z namen K(arin) L(ouise) M(aria) zou dragen. 2 Tenminste als mijn vrouw het er mee eens is", zei hij nog toen 2 2 hij het extra-vliegtuig instapte Z dat de Scandinaviërs van Schip- 2 2 hol naar liet Noorden voerde. Be NAT. MARIA-CONGRES TE GRENOBLE. Meer dan tien landen, waaronder Nederland, zullen deelnemen aan het eeuwfeest van La Salette en het daarmee gepaard gaande 5e nati onale Maria-Congres, dat dezen zomer te Grenoble wordt gehouden. Ondanks de huidige vervoersmoei- lykheden zullen stappen worden ondernomen opdat nog meerdere landen afgevaardigden kunnen zen den. Wij vingen het op uit de com munistische „Waarheid'', het blad, dat er een sport van maakt wilde stakingen aan te moedigen en zoo pas nog over de tegenvoorstellen van Sjahrir oordeelde, dat ze 't koste wat 't kost, moeten worden aanvaard, hetgeen overeenkomt met een onmiddellijke losscheuring van op z'n minst een deel van Inidië uit het verband met het Ko ninkrijk der Nederlanden. Datzelfde blad heft nu een ge weeklaag aan over den commu nist Tan Malakka, die ter zake van het vraagstuk Indonesië er zijn eigen nog wat „grootsche- re" visie op na houdt en ijvert voor een republiek die half Azië en Australië zal omvatten. De „Waarheid" vindt dit „politiek gangsterdom" en verzucht: „Het ultra-radicalisme tracht steeds onder de dekmantel van schijnbaar revolutionaire parolen de dolk in de mg te stoten van iedere voor uitstrevende beweging". Voor wie deze passie-preekende vos een raadselachtige figuur mocht schijnen zij opgemerkt dat Tan Malakka het heelemaal niet begrepen heeft op den invloed van Rusland bij de opruiming van den Indischen chaos en daar ijverig tegen placht te waarschuwen toen hij nog vrij rondliep. Het is duidelijk. Voor het blad dat zelfs zijn naam ontleende aan het hoofdorgaan der Sovjet-Unie bestaat er maar één werkelijke vooruitstrevende beweging Al het andere is reactie en neo-fascisme. En zoo wordt die utopistische Tan Malakka tot een „aasgier van het imperialisme" en zijn bewe ging tot „vijfde colonne van de reactie"! Fides, het groote centrum van in formatie voor de Missies van alle landen der wereld, moest tengevolge van den oorlog zijn activiteit schor sen, of tenminste grootendeels be perken. Nu de verbindingen tus schen de lahden weer mogelijk zijn, wordt het geheel georganiseerd vol gens de eischen van den tijd. Het groote belang van een der gelijk lichaam, dat een nuttig ver bindingsmiddel zou zijn tusschen de missielanden en de pers in de Euro- peesche landen, werd ingezien tij dens de Missie-tentoonstelling van het Heilig Jaar 1925. Het duurde nog eenigen tijd, eer het kon verwezen lijkt worden. Door den Raad van de Propagandawerken, waarvan kardi naal Marchetti-Salvaggini voorzitter was, werd in 1927 tot de oprichting besloten en in December van dat jaar verscheen het eerste Bulletin van de Fransche en Engelsche editiede Italiaansche kreeg haar definitie ven vorm in Januari 1929, terwijl de Spaansche en de Duitsche edities volgden in 1930 en 1932. Voor den wereldoorlog werd het Bulletin verspreid in 42 landen en onder on geveer 2000 katholieke kranten en andere niet uitgesproken katho lieke. Ondanks, den oorlog werd de berichtgeving -foortgezet, in zeer beperkte mate, weliswaar, en enkel voor hetgeen statistieken en kronie ken betrof. De uitgebreidheid en het belang van Fides blykt duidelijk uit het feit, dat er een 500-tal corresponden- Op 4 Februari 1946 is door den Directeur Generaal voor de Prijzen bepaald, dat reclamekosten bij de prijsvaststelling niet als kostprijs factor in aanmerking mogen wor den genomen. Dit punt is voor betrokkenen van dusdanig belang, dat de Stichting „Het Merkartikel" hierin aanlei ding heeft gevonden het vraagstuk van de reclamekosten aan een na dere beschouwing te onderwerpen. Het resultaat hiervan is de brochure „Reclame en Overheid", welke is samengesteld door het Bureau Bakkenist te Amsterdam. Het probleem, dat in de brochure gesteld wordt, is de vraag: Zijn de Op het Plein te Den Haag defileer en instruotie-troepen, die naar den West vertrekken, voor den nieuwen minister v. Oorlog, Overste Fiêvez. Aanwezig waren tevens minister Jonkman, oud-minm v. Oorlog v. Mey. nen, gen. Kruisvice-chef-st. Doorman reclamekosten rationeel, terwijl als criterium voor rationeel wordt ge nomen de vraag, of de opbrengst of het nut grooter is dan de ge brachte offers. Daarbij wordt dit probleem beschouwd voornamelijk van het standpunt van den indivi- dueelen ondernemer. Men onderscheidt dan twee soor ten van reclame. 1) Marktscheppen- de reclame en 2) Reclame als ele ment in den concurrentiestrijd. De eerste soort acht men een kostenelement en wel van denzelf den aard als de voor een nieuw pro duct benoodigde speciale werk tuigen. De tweede soort is veelal nood zakelijk ter overwinning van den tegendruk der concurrentie, die de fabrikant bij den afzet van zijn producten ondervindt. Reclame is echter niet het eenige middel om dezen tegendruk te overwinnen, zoo dat men niet reclamekosten en concurrentiekosten mag vereenzel vigen. Wel is reclame een onaf wendbaar Uitvloeisel van de con currentie. Men komt dan ook tot de conclusie, dat in de vrije ver- keershuishouding, waar de concur rentie het centrale punt is, aan reclamekosten een rationeelë plaats moet worden gegeven. Ook in de geleide economie, van een soort waar wij thans op af ste venen. vervult de concurrentie een rationeele functie. De daaraan ver bonden offers zijn dan ook als kosten van productie te beschouwen en moeten in de prijsvorming tot uiting komen. De vraag is echter of dit ook het geval is in de overgangsfase van vriie naar geleide economie, waar wii ohs momenteel in bevinden. Waar in de toekomst de concurren tie gehandhaafd zal blijven, acht men ook hier plaats voor reclame, n.l. herinnerings-reclame. om de goodwill te handhaven; aankondi gingsreclame, om het weer verschij nen van de producten bekend te maken: en wat men noemt in ductie-reclame, om den afzet verder te stimuleeren. ten aan verbonden zijn, die uit aHo missielanden rechtstreeks de laatst^ en meest betrouwenswaardige be» richten naar Rome zenden. Naar ge« lang de missles zich uitbreiden, n«a men ook de correspondenten in aan. tal toe. De correspondenten bevin den zich niet enkel ln de missie»; Fides heeft eigen berichtgevers ln die landen, die missionarissen leve ren, en in het bijzonder in de missie centra van kloosterlingen en leeken, in studie- en hulpcentra, in alle tak ken van missiewerken. Zij heeft ook contact met profes soren en specialisten op gebied van missie-arbeid in alle deelen van de wereld. Naast het gewone bulletin, publi. ceert Fides ook artikelen en studies, die vaak monographieën zijn, ter wijl dikwijls dringende berichten af zonderlijk worden verspreid, reke ning houdend met de middelen van overbrenging naar de plaatsen van bestemming. Naast dezen dienst van informatie en verspreiding onderhoudt Fides betrekkingen, niet alleen met de be paald katholieke dagbladen, maar ook met alle agentschappen en voornamelijk met die, welke in de verschillende landen een officieus karakter dragen. Een andere interessante dienst van het Agentschap is die der foto's, die steeds meer en meer uitgebreid wordt, omdat alle dagbladen trach ten, hun actualiteiten zooveel moge lijk te illustreeren. Er is veel na vraag naar fotografische documen ten. Onder leiding van mgr. Carminate, bereidt Fides thans 'n groote Missie- Encyclopedie voor, die alle aardrijks kundige, historische en statistische gegevens over alle Missies onder de circonscriptie van de Voortplanting des Geloofs zullen bevatten. Bij de vroegere uitgaven van het Bulletin ln verschillende talen wordt er nu een gevoegd in het Poolsch. Fides mag wel beschouwd worden als een levend centrum, dat op meest moderne wtjze werkt, van journalistieke propaganda der Missiegedachte. Het feit, dat bij de bagger .verken in den Nieuwen Waterweg, ter hoog te waar/ in de Meidagen van 1940 de voor Engeland bestemde loods boot met haar goudschat door de Duitschers in den grond werd ge boord, een der goudklompen aan de oppervlakte is gekomen, heeft on der de werklieden van de betrokken baggermachine en die van de zand banken een ware rage doen ont staan, om nieurwe gouden staven op te sporen. En er moet gezegd wor den: hun ijver wordt inderdaad be loond. Woensdag diepte men uit de weggespoten bagger maar liefst drie goudklompen in één dag o<p. In to taal zijn nu nu al vijf van die 12 ij, kg. wegende blokken goud opge spoord en de kans is dus inderdaad niet gering, dat een belangrijk deel van de verloren gewaande goudzen. ding aan haar oorspronkelijke eige nares, de Nederlandsche Bank, kan worden teruggegeven. Het verbod, de reclamekosten te calculeeren, beteekent echter een economisch verbod om de ge- wenschte reclame te maken: het vormt een discriminatie t.o.v. die producenten, die den concurrentie strijd vml. met andere middelen voe ren en zal zoodoende leiden tot een verschuiving in de productieten slotte zal het verstarring in de pro ductie teweeg brengen, aangezien nieuwe producten niet aan de markt gebracht kunnen worden. Oude merken en buitenlandsche producenten profiteeren hiervan. HOOFDSTUK XII. Het glinsterende spoor. De woorden vormden meer een Verklaring dan een vraag en Lans berg voelde zich aan de grootste spanning ten prooi, terwijl zij op het antwoord van het meisje wachtten. Zij sloeg een paar verbaasde grijze pogen op naar het ernstige gelaat Van den inspecteur. Ja, bevestigde zij zonder aar zelen. Dat is zoek. Hoewel ik niet ka begrijpen, hoe u dat weet. Inspecteur Reynolds fronste het Voorhoofd, lichtelijk verrast over haar zonder aarzeling gegeven ant iwoord. Waarom bent u niet met mr. Lansberg meegenomen of hebt u niet iop hem gewacht, zooals was afge sproken? vroeg hij kort aan het Ineisje. Zy haalde haar schouders op. Ik vermoed, dat een impuls my Van Idee deed veranderen, inspec teur. Plotseling voelde ik, dat ik de spanning niet langer kon dragen en jdat ik iets moest doen. Het is myn schuld, dat mr. Lansberg u dit niet Verteld heeft. Reynolds wendde zich nu weer tot Lansberg. Hebt u geen sporen van wan orde in de slaapkamer of in de bad kamer aangetroffen, mr. Lansberg? Neen. Alles leek normaal. Zoo-1 als lk al zei, is er nadien niets meer aangeraakt. Ik was juist in de hall gekomen en stond op het punt, de kamer van de dienstbode en de keu ken te doorzoeken, toen ik een gil hoorde. Ik snelde terug naar deze kamer en zag miss Laureen daar staan. Hij wees op de deur naar de eetkamer. Zij zag er zoo bleek en ziek uit, dat ik vreesde, dat zy zou flauwvallen. Hy zweeg en keek van Inspecteur Reijnolds naar den dokter, die zwy- gend naar het verhoor had staan luisteren. De eigenaardig medely- dende uitdrukking, welke hy op het gelaat van dr. Tempest meende te bespeuren, bracht Lansberg er toe, zich rechtstreeks tot hem te wen den. Ik veronderstel, dat van een dergelijke schok, volgend op een serie ongewone gebeurtenissen om één uur in den ochtend, elke vrouw wel overstuur zou raken, dokter? Ik kan u verzekeren, mr. Lans berg, antwoordde dr. Tempest, dat de meeste vrouwen om veel minder van streek raken. Miss Laureen heeft een opmerkelyke zelfbeheer- sching getoond. Reijnolds ontdekte een klank van bewondering in de stem van den dokter en viel hem ongeduldig ln de rede. Het was nu geen tijd voor complimentjes. Het is niet noodig, langer be slag te leggen op uw kostbaren tyd, dokter, zei hij kort. U hebt hier waarschijnlyk alles gezien, wat u zien wilt? Aboluut Dr. Tempest stond op en zei Lans berg en Laureen goedennacht. Bij de deur bleef hy staan en den In specteur bij zich roepend, zei hy zachtjes iets tegen hem. Zy lijkt volkomen in orde, bromde de inspecteur. Heel goed, doe wat je wilt, maar kom mij later niet met ver- wyten aan boord, waarschuwde dr. Tempest hem. Dat meisje heeft een ernstige schok gehad en vecht dap per te dapper om te voorkomen, dat ze inéénstort. Zy heeft rust noodig. Waar gaat zy vannacht slapen? Reijnolds keek gekrenkt. Dat is mijn zaak niet. In een hotel vermoed ik. Waar zij ook heen gaat, zal ik haar natuurlyk in het oog laten houden. De dokter klemde zyn lippen op elkaar. Ze zou beter bij vrienden of familie kunnen zyn dan alleen in een hotel in haar overspannen toe stand, antwoordde hy kort. Je kunt je derde-graad-methoden op haar beter staken als je haar niet dood ziek wilt maken. Goedenavond. Hy keek nog eens naar het meisje, wier oogen verlangend op hem rust ten, als wilde zij, dat hy zou blijven. Goedennacht, miss Laureen, zei hy opnieuw. Neem een paar asperientjes vóór u naar bed gaat. Dank u, dokter, dat zal ik doen, antwoordde zy dankbaar. Dr. Tempest wandelde naar huis, met een gevoel van koude woede in zyn hart. Hij en de inspecteur waren beste vrienden, maar het was niet de eerste maal, dat zij woor den gehad hadden over Reynold's meedoogenlooze methoden. Zoodra de deur achter den dokter was dichtgevallen, sprak de inspec teur bijna gemoedelijk Ik ga nu de flat doorzoeken. U kunt het beste eveneens meeko men, mr. Lansberg. De agent kan hier blijven voor het geval de dame zich zenuwachtig mocht gevoelen. Beide mannen begaven zich naar de slaapkamer en begonnen hun onderzoek. In de badkamer bleef de detective staan en keek naar het bovenraam, dat openstond. Hebt dat opengezet, Sir? vroeg hy. Lansberg schudde het hoofd. Neen. Ik heb gezien, dat ook het raam van de slaapkamer open stond, toen ik er zooeven doorheen- kwam. H\mBrandladder loopt er bui- teH vlak voorbij. Allemaal heel han dig Zijn oogen zwierven langs de wanden, bleven dan rusten op de waschtafel met de glimmende kra nen. Hy boog zich voorover. Iemand heeft zich hier kort geleden gewasschen, verklaarde hy. De zeep is nog nat. Lansberg voelde tegen zijn zin be wondering voor de scherpzinnigheid van den man. Hy bleek zyn vak te Ja. Ik geloof, dat miss Laureen hier zooeven haar handen gewas schen heeft. Inspecteur Reijnolds scheen op het punt te staan, een vraag te stel len. Dan bedacht hij zich en verliet de badkamer. Laureen kon hun voetstappen hooren, maar van hun conversatie drong niets tot haar door. De in specteur spaarde zich blijkbaar voor haar kruisverhoor, meende zy. zy leunde met haar moede hoofd tegen de kussens van de fauteuil en sloot haar oogen. Als zy zich maar dorst laten gaan Maar zy wist heel goed, dat zulks een vloed van tranen zou beteeke- nen. Sommige menschen konden ge makkelijk enkel met hun oogen weenen. Bij Laureen, die slechts zelden huilde, beteekende het een opgeven van alle zelfbeheersching en zij wist, dat zij ah1 kalmte en intelligentie, waarover zij beschikte, weldra zou noodig hebben, wanneer die inspecteur met zijn harde oogen met het ontledingsproces zou begin nen. Agent Bentley sloeg van zyn plaatsje vlak by de deur af haar bleeke gelaat vol medelyden gade. Hij waagde een zenuwachtig kuchje en toen zy in zijn richting keek, sprak hij op schorren, maar sympa thieken toon Ik vrees, dat deze onaangena me geschiedenis u leelyk van streek heeft gemaakt, miss. Kan ik mis schien iets voor u halen. Zy keek hem in het vriendeiyke, eerlijke gelaat, dat nu door een blos van verwarring, om den glimlach.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4