G Een compromis te Parijs DE SOVJET in Oostenrijk DE RAMP op de Wilhelmina Congres R.K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ONGSLAGEN DIK TER BUIK ziet 'm vliegen 68ste JAARGANG DINSDAG 9 JULI 1946 No. 20056 JSitnoödigingen worden heden verzonden Kardinaal Villeneuve zwaar ziek NIEUWE PR1JSBEHEER- SCHING IN DE V.S.? Inmiddels loopen de prijzen omhoog Deelneming van Koningin en Bisschop. 45000 DUITSCHERS WEGGEJAAGD Aleman president van Mexico. NEDERLANDERS IN DE TOUR DE FRANCE EEN PRACHTIGE TOEKOMST R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdrecl.Mgr Dr. J. Witlox, tdg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. TJi'tg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ftbonnementspi 13.26 p. kwart f 1.10 p. ma and 0.26 p week Tijd. adres i Broersveat 8 A Tel. 68804 Advertentiën IS ots p. mm. I Onze Parysche correspondent seint ons: Na verleden week reeds drie dagen te hebben ver- toren aan vruchtelooze discussies «ver de uitnoodlgingcn voor de .Parysche vredesconferentie der 21 naties, werden ook gisteren weer twee vergaderingen zonder eenig resultaat aan deze aangelegenheid gewyd, zoodat ten slotte maar besloten werd. in geheime zitting naar een uitweg uit de impasse te zoeken. Deze geheime zitting duurde drie uren en het resultaat was het besluit, dat Frankrijk heden de uitnoodigingen zal ver zenden. Echter niet zonder meer. Er werd overeengekomen, dat met de uit- fioodigifigen ook aanbevelingen zul len verzonden worden omtrent de procedure der conferentie. Die aan bevelingen zullen heden worden vastgesteld. Molotoff hield blijkbaar zoo aan het opleggen van een procedure vast, uit vrees, dat Moskou ten aanzien van sommige verdragen in de min derheid zou bleven. Dat is niet voor Italië het geval, maar voor de Donau- en Balkan-landen. Men pchijnt daarom nu teruggekeerd tot het plan, vijf commissies voor de vijf landen te benoemen, in plaats van een algemeeoe commissie, zooals Vroeger door Bidault was voorgesteld In de geheime zitting van gisteren is besloten, dat Frankrijk in alle commissies zitting zal hebben, waa?~ door de kwestie van de meerderheid ©r eenigszins anders komt voor te Onze Parysche correspondent seint pns: Z. H. Em. kardinaal Villeneuve, aartsbisschop van Quebec, is, na zyn terugkeer van een visitatiereis tn de provincie Saskatchewan, Zon dagavond door een zóó ernstige hartaandoening getroffen, dat hem de laatste H. Sacramenten zijn toe gediend. De H. Vader zond den harnidaal Zyn bijzonderen zegen. WESTERSUIKERRAFFINADE RIJ VOORLOOPIG STOP De Westersuikerraffinaderfl, te Amsterdam, zal, zooals de toestand zich nu laat aanzien, niet vóór de komende campagne weder inbedrijf jvorden gesteld. In de plaats van „De Westersui ker" is nu de Wittouk-fabriek te Breda, eveneens behoorende tot de Centrale SuikermaatschappU, met het raffineeren van suiker begonnen De fabriek te Breda heeft een capaciteit van ongeveer 8.000 ton per vier weken staan, er is n.l. ook besloten, dat bij eventueele stemmingen een twee derde meerderheid noodig zal zijn, Frankrijk krijgt! dus ook het recht van meespreken voor de verdragen met Roemenië en Bulgarije en in sommige gevallen kan zijn stem doorslaggevend zijn. De conferentie zal heden om 5 uur weer bijeenkomen, om, als het dan met de aanbevelingen vlot verloopt, de Duitsche kwestie onder handen te nemen. In de omgeving der con ferentie bevestigt men, dat Frank rijk voor de Saarkwestie een speciale oplossing zal voorstellen. Het Banking Committee van den Senaat heeft het wetsvoorstel van Senator Barkley aanvaard voor verlaging van de O.P.A. Dit voorstel is gisteren in den Senaat in behandeling gekomen. Het voorziet in de verlenging van de prijsbeheersching met één jaar. Inmiddels zijn door de heer- schende onzekerheid verwarde situaties ontstaan. Zoo blijkt uit een door Ass. Press in verschillende steden in gesteld onderzoek dat reeds Vrijdag de prijzen van de primaire le vensbehoeften over het algemeen waren gestegen. In New York waren vleesch en boter hooger. De index voor levensmiddelen- prijzen in den Groothandel, be trekking hebbende op 31 artikelen, geeft als totaal $4.54 hetgeen een record is sinds 29 Juli 1920 toen het cijfer $4.47 bedroeg. Los Angelesvleesch 50% duur der. boter onveranderd, brood 9% kleeding 5%, melk 15% duurder. De huren zijn met 15% gestegen en de maaltijden in restaurants met 25 Portland groothandelsprijs voor vleesch 50% hooger, Washington vleesch 8 cents per pond duur der. New Orleansmelk 8% duur der, de huren zijn gestegen van 50 tot 300%. Milwaukee: de huur prijzen zijn 44% gestegen. St. Louismelkprijs 1% hooger. de huren zijn van 110 tot 350% ge' stegen. Gistermiddag geraakte te s-ui.avenltuge een der groote olietanken van de gasfabriek aan de Trekvliet in brand. Het leek ernstig, naar de rook te oordeelen, maar het viel meebinnen het uur u>as de brand uit VECHTPARTIJEN OP DE „BLOEMFONTEIN" Op het Ned. schip de ^Bloemfon tein' zijn eenige malen vechtpar- tyen voorgekomen tusschen de vrij willigers van de bemanning en naar huis terugkeerende Australische sol daten. Slechts drie van de beman ning van 150 koppen zyn beroepszee- liedeci. De twisten ontstonden, doordat de soldaten op kisten aan dek moesten zitten, terwijl de leden van de be manning zich in dekstoelen uitstrek ten. Naar het oordeel van d© scheeps officieren teekenden de meeste leden van de vrij williger sbemanning in de plaats van de stakende zeelieden, omdat zy bloedverwanten in het ge bied van den stillen Oceaan wilden bezoeken. Op 12 Juli zal de „Bloemfontein1 met repatrieerenden aan boord uit Melbourne vertrekken. In verhand met ue ramp op de staatsmijn Wilhelmina te Terwin- selen vernemen wij nader, dat Maandagmorgen om zes uur het staatstoezicht op de mijnen, waar van ir. F. Wijffels, inspecteur-ge neraal is, met een nauwkeurig on. derzoek begonnen is, waarby de ar beiders, die op het oogenblik van het ongeluk in de omgeving aan het werk waren, als getuigen werden gehoord. Over de oorzaak Kan nog niets met zekerheid worden gemeld. Het betreft een eenigszins duister geval, want de Wilhelmina behoort tot de mijnen, waaruit magere kolen voor huisbrand gedolven worden en hierbij ontwikkelt zich weinig gas. Namens H. M. de Koningin heeft de particuliere secretaresse van H. Mmej. J. Geldens, een telegram gezonden van den volgenden in houd: „H. M. heeft met diep leed wezen kennis genomen van het on geval, dat de Staatsmijn Wilhelmina heeft getroffen. Zij verzoekt U aan de nagelaten betrekkingen van de hierby omgekomen slachtoffers haar oprecht gevoelde deelneming te be. tuigen en den gewonden van haar j belangstelling kennis te geven". Maandagmiddag nebben dr. ir. Ch. Th. Groothoff en de heer J. Moua aan de familieleden van de slachtoffers een bezoek gebracht om hun deze koninklijke deelneming over te brengen en tevens de ge voelens van medeleven der bedrijfs leiding te vertolken. Namens den Bisschop van Roer mond heeft pastoor H. Spierts van Terwinselen eveneens de famülele den van de overledenen bezocht, terwijl de burgemeester mr. Gem- pers de deelneming van den com missaris der Koningin vertolkte en aan de gewonden, die in het St. Jo zef zieken huis te Heerlen worden verpleegd, zijn beste wenschen voor herstel heeft overgebracht. Bij alle uitvaartdiensten voor de slachtoffers, welke op zeven ver schillende plaatsen gehouden wor den, zal de directie der staatsmijnen vertegenwoordigd zijnbovendien zal in de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Ter winselen een solemneele requiem mis worden opgedragen, waarna op het kerkhof een officieele herden kingsplechtigheid zal plaats hebben De sovjets in Oostenryk hebben weer een nieuwen maatregel af gekondigd: Alle Duitschers in de Russisch© zone moeten onmid dellijk het gebied veriaten, om zich in de Fransche zone van Duitschland te vestigen. De be trokken Duitschers, waarvan het aantal op 45.000 wordt geschat, moesten zich gistermiddag op politiebureaus melden, waarbij zij ongeveer 15 kg. bagage by zich mochten hebben en gereed moeten zijn om met Ingang van heden te vertrekken. Het Oostenryksche ministerie van binnen lands che zaken ver klaart, dat het bevel niet slaat op Duitschers, die vóór d© Duitsche bezetting van Oostenryk in het land woonden, ter- wyl het Amerikaansche hoofdkwar tier verklaart, dat het bevel zeker geen betrekking heeft op bewoners van de Amerikaansche zone van Oostenryk of den Amerikaanschen sector van Weenen. Een Fransche woordvoerder in Weenen zeide, dat hy niets afwist van maatregelen, welke genomen zouden zyn, om de uitgewezen Duitschers in de Fran sche zone van Duitschland op te ne men. Reuter seint uit Londen: De Brit- sche regeering heeft den Engelschen autoriteiten in Weenen verzocht, nauwkeurig op de hoogte te worden gesteld van de bewoordingen der sov jet-proclamatie aangaande het in be slag nemen der Duitsche activa in Oostenryk door de Sovjet-unie. De Vereenigde Staten hébben bU monde van hun militairen bevelheb ber in Oostenrijk, generaal Mark Clark, tegen den sovjet.stap ge protesteerd. Volgens officieele mededeeling van het Mexicaansche consulaat te Parys is Miguel Aleman tot presi dent van Mexico gekozen. Voor de kleine Tour de France in 5 étappen, welke dit jaar van 23 t/m 28 Juli verreden wordt, zijn, naar „Sport" meldt, de volgende acht renners aangewezen, die als Ned. ploeg zullen starten: Lambrichs (Bunde), Sijen (Maastricht), Joosen (Made), Jansen (Elsloo), Pauwels (Kieldrecht), v. d. Voorde (Hulst) Albert v. Schendel (Toulouse) en Van der Star (Den Haag). Hjpioo DEVIEZEN-SMOKKEL OP DE „KLIPFONTEIN" By het vertrek van de „Klipfon, tem" uit Indië heeft men een devie zensmokkel ontdekt, waanby voor een waarde van minstens een mil. lioen N. I. gulden© aan goudstaven, munten, juweelen en geld in beslag Is genomen. Nadat men aanvanke lijk diefstal had vermoed, wees een nader onderzoek uit, dat twee by de zaak betrokken goudhandelaren tydens de Japansche bezetting de juweelen hadden ingekocht en het goud hadden doen versmelten, en daarna een en ander uit vrees voor de Japansche Kempeitai hadden be graven. Nadat zy de schat weer had. den opgegraven, wilden zjj vertrek ken. Ongeveer honderd personen moesten de „Klipfontein" verlaten. Van hen worden, hangende het on derzoek, twee personen vastgehou den. VERLOREN GOUD DER ONGEHUWDE VROUW Tijdens het Hitler-regime was het goud afgeschaft. Alleen de arbeid had waarde. Er werd gelachen on» Amerika, dat zijn volle goudkelder® geducht liet bewaken. Goud doet thans weer opgeld. En als een sen. satie circuleerde in de bladen het bericht, dat in een Rotterdamsohij haven enkele staven goud, die wareti verloren gegaan, konden word-en op-, geyischt. Er gaat eiken dag veel goud ver loren. Geestelijk goud door gebrek aan activiteit, door nonchalaneha onzerzijds tegenover den rijkdom der vrouwelyke natuur. Vrouwen, die huwen, kunnen ia haar zorgen voor man en kinderen zich uitleven. Haar leven, mits mot idealen bezield, kan dan tot volle rypheid komen. Duizenden meisjes echter komen tegen hun zin, niet tot een huwelijk, zy hebben min of meer een dagtaak in een of andere betrek king, welk amibt geen levensideaal is, nog minder aan haar verwachtin gen beantwoordt of die bevredigt. Deze ongehuwde vrouwen komen zeer vaak voor zware problemen to staan. Zijn vervallen tot verbittering, loopen kans op geestelijke ver. schrompeling. Zy hebben aanvanke lijk hoogere asipdraties, maar zif worden niet verwezenlijkt. Do levensgenoot blyft uit. Levensgeluk en levensinhoud schijnen voor deze groep niet te bestaan. Men laat zich gaan, om wat leegheid te vullen. Onrust zonder vrede drijft haar voort. En niemand kijkt naar haar om. W© stichten organisaties van velerlei aard, maar om het lot der onge* huwde vrouw bestaat geen bekom mernis. Niet dat wy de voorstelling hebben, dat vele ongehuwde vrou wen lid van een speciale organisatie zouden worden. Zy zouden bevreesd zijn een bepaald odium op zich te laden. Men moet deze groep onge merkt meer in het actieve leven brengen. Men zal ons tegenwerpen: Elk; mensch dient sterk te staan, zich. ten volle te geven ook al loopt men niet op zijn idealen levensweg. Deze kunst is echter slechts aan de aller- sterksten voorbehouden. Natuuriyk moet ook de ongehuwde vrouw" niet tot vereenzelviging ver vallen en haar liefde-van-aanleg op" hoog plan trachten uit te vieren em dienstbaar te maken. De kansen tig- gien niet altijd voor het grijpen, aan deze groep wordt voor yele activi teiten niet gedacht. En daarom gaat veel goud aan wat warms en edel» in deze vrouwen klopt en leeft, waarmede nog veel goeds tot stand zou kunnen worden gebracht, voor de gemeenschap verloren Een enquête is niet zoo gemakkon ïyk in te stellen. De redactie is even-* wel gaarne bereid ruimte beschik.-* baar te stellen voor meeningen, oor* zaken omtrent teleurstellingen als mede voorstellen, welke gouddel ving* zouden kunnen bevorderen. HENK VAN DER MAZES, 114, Dik brak een tak van een boom af en vroeg den commissaris ®ijn wiitte hemd uit te trekken. Dit liemd bond hij aan den tak vast en 4»egon toen als een razende to zwaaien, bijgestaan door de wilde kreten van prof. Wheetallis en den commissaris. Blijkbaar had de vliegenier hen in de gaten want even later veranderde het vliegtuig van richting en zette koers recht op het drietal af. ,,Hjj heeft ons gezien, hij heeft ons gezien", juichte de professor en begon een wilden vreugdedans op het strand. Het afgeloopen weekend was bo vengenoemde bond te Amsterdam in congres bijeen. In de rede, die de voorzitter, A. J. Cornelis, Zaterdag middag in het gebouw van de St. Jozefgezellen hield, memoreerde hij de laatste algemeene vergadering in 1939, die besloten werd onder de leuze: „De slag om de 50 pet." Op 25 Juli 1941 hield de bond, op last van de Duitschers, op te bestaan. Reeds binnen 14 dagen stichtte het Episcopaat het fonds voor bijzon, dere nooden. De voorzitter bracht Kardinaal de Jong en de overige Bisschoppen, namens allen zijn op rechten dank. Het applaus was da verend; ook toen spreker hulde bracht aan het Huis van Oranje. H(j deelde verder mede, dat de R. K H. K. W. thans 50 nieuwe afdee- Iingen heeft en 500 'suwe leden, zoodat de 11.000 reeds gepasseerd is. En passant zei spreker nog, dat de Ned. R. K. Arb Beweging 't kwart millioen nadert. Hij prees de een. held van het vakverbond en zijn groote verantwoordelijkheid, dat tot een offer voor het vaderland bereid is, zooals de geweldige overwerk- periode van het bankpersoneel. Hij stelde dit tegenover de misdadige stakingsactie der E V. G. De werkzaamheden van de Be- drijfsunie gaan langzaam, daar er pionierswerk verricht moet worden, versum 2 plaats vindt. Aandacht zal worden besteed aal* het opleidingsvraagstuk. De hooj» werd uitgesproken dat de nieuwe! minister-president de 'publiekrechte, ltjke bedrijfsorganisatie in zijn pro gramma heeft lngelascht. ,,Als de weifelachtigen ook spoedig daad werkelijk zullen medewerken, en zich zullen aansluiten, zal binnen, kort de R. K. A K. W. de grootste kantoorbedienden-organisatie zijn'", aldus besloot de voorzitter zijn ver slag. Dr. A. A Olierook memoreerde de gevallen leden op ontroerende wijze. Staande werd hulde gebracht aan de martelaren, die thans in de ge» meenschap der Heiligen zullen zijn opgenomen. Tijdens het congres van den R. Kj, Handels-, Kantoor- en winkelbedien- Idenbond St, Franciscus van AssisiS is het volgend© nieuwe hoofdbestuur samengesteld: A. J. Cornelis, voorz.3 J de Wit secr., A, de Graaf, penn. J léden: F.' v. d. Bogaard; G. v. d. Broek; mej. E. de Brouwer; P. vóet J. L. Kisters; G. Meyerinik; G. de RechterH. C. de Wit. OORLOGSWEDUWEN EN INVALIDEN Namens het min. van oorlog wor den Woensdagavond a.s. om 19.15 uur in een radiovoordracht mede- deelingen gedaan over de verzorging van oorlogsweduwen en -invaliden In tegenstelling tot hierover reeds gedane publicaties, wordt medege deeld, dat deze uitzending over Hil*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1