Gang van't zakenleven in de V.S. Het centrale vleverprobleem Verkiezing Eerste-Kamerleden Belgische regeering afgetreden DIK TER BUIK loopt het water in. 68ste JAARGANG WOENSDAG 10 JULI 1946 D ""BLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN No. 2005^ Regeering en lezinszorg ACTIES VAN GROOT- EN KLEINBEDRIJF Het gevaar der monopolies DE SENAAT VERWIERP VERTROUWENSVOTUM RAZZIA'S TE WEENEN DE JAMPRIJZEN R'dam Giro 9096 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Aig. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uifcg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \bonnemen tspi f 3.26 p. kwart f1.10 p.maand 0.26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 AdVertentiën 15 ets p. mm. Iu /..jii ongetwijfeld vertrouwen weKkenoe re&eeringsverkla- i'üiiigzeilde Minister Beel, dat de legeering zich voorstelt over- al, waar bijzondere omstandig- heuen zulks noodzakelijk maken, ook oij zo ridere maatregelen ter verwezenlijking van het beginsel der gelijkheid van lasten en ge lijkheid van kiansen te trefien. Daaroij denkt de regeering bij zonder aan de bescherming van het greote gezin. Het klinkt zeer sympathiek en De oudere zaken reageeren hierop door hun toegenomen winsten te' besteden tot het verkrijgen van een betere positie bTj de concurrentie, d.m.v. expansie en concentratie. Gezien het feit, dat in het klein-. bedrijf het mislukken, vooral in de De invloed van den oorlog op de besinnoriode tameliik groot is zal Amenkaansche bedrijvigheid en de JL.u-.t' a J, a,,,,,. omvang, welke deze bedrijvigheid uiteindelijk, na alle moeilijkheden van het eerste na-oorlogsche jaar zal aannemen, zullen in sterke mate de toekomst van den Amerikaan- schen en den wereldhandel be palen. De cijfers van de statistieken nemen thans welhaast astronomi sche vormen aan, maar er zijn teekenen van structureele verande ringen, die hieraan een logische verklaring geven. De nieuwste ontwikkeling im- hoop vol, djodl over sympathieke Sjahir uit zijn gevangenschap terugHij leest dadelijk de verklaring van rners wijst er op, dat alles een woordien hebben de kroostrijke gezinnen de laatste jaren minder te klagen- Daden echter zijn noo- dig- km juist die noodzakelijke daiaen waren tot nu toe helaas minder frequent dan d,e woorden. r, Binnenkort zullen wij waar- «X UUCilr echijnli.ifc meer gedetailleerd de (]e kleine Westelijke landen? plannen vain de regeering veme- 1 i ne raad van ministers van bui- men- Dan en vooral bij de u teniandsche zaken der Groote Vier, ring van de aangekondigde maat- j welke meilf aj naar men verwach- regelen zal blijken of en in welke tingen voor op 29 Juli bijeen- mmate boven aiaingehaal'de toezeg- 1 bomende groote bijeenkomst met lt „-generaal Van Mook. ging in daden zal worden om gezet in het weer verschenen orgaan van een Kath. Bond voor 't Ge zin wordt met veel voldoening verteld, dat in België een apart de 21 kleinen koestert, de voor bereidende of de eigenlijke vredes conferentie kan noemen, is -iet kernprobleem van alle besprekin gen: het Duitsche vraagstuk ge naderd. Hoe ingrijpend en belang rijk de vredesverdragen ju®t de ministerie voor volksgezondheid gewezen satellietstaten van Duitsoh en gezin is ingesteld. „In Nederland, aldus het or gaan, zijn we daar nog ver van af en op een afzonderlijk minis terie van volksgezondheid en ge zin valt in Nederland voorloopig niet te rekenen. Maar veel zou reeds gewonnen zijn als de re- iand ook waren, zij liggen toch slechts aan de periferie van den Europeeschen vrede; Duitschland daarentegen vormt het centrum; het is alles-beslissend voor de toe komst van ons werelddeel. Nu is er ongetwijfeld nog geen sprake van reeds een vredesver drag met Duitschland op te stel- geerin-g een commissie samen- len. Dat is onmogelijk, alleen reeds stelde welke in contact met haar om de eenvoudige reden, dat er zou staan om haar van advies te i an;; ,L diienen inzake deze twee belang rijke aangelegenheden-' Of een commissie nu juist de meest verkieselijke oiplossing zou zijn betwijfelen wij sterk. Com missies hebben de onhebbelijk heid om langzaam te werken- Wanneer dan een afzonderlijk ministerie voor volksgezondheid en het gezin niet mogelijk is, zou men toch een afzonderlijke af- deeling voor die behartiging van de belangen van het gezin eri dan Derde Rijk van Hitler is bij de nederlaag volkomen vernietigd, en een nieuiw Duitschland eenheids- rijk, federatieve staat of een aan tel zelfstandige staten is nog steeds niet gevormd. Een werke lijk centraal, maar dan nog slechts landelijk gezag bestaat alleen in de „landen" van Amerikaansche zöne; in de andere zones bespeurt men nog Slechts embryonale or ganismen, waarvan allerminst zeker is, dat zij ooit tot vollen wasdom zullen komen. Geen vredesverdrag derhalve, ruim een jaar na V.E.-dag speciaal van het groote gezin dat het meest hulp noodig heeft, kun- t bezettende mogendheden zich ein- nen inrichten. Deze afdeeling zou dan moeten kunnen beschikken over leidende ambtenaren, die uit eigen ervaring met de nooden van Ihet groote gezin op de hoogte zijm- Zoo mogelijk zouden we ook de jongere aimfotenarën genomen willen zien uit de groote gezin nen Bedoelde afdeeling zou dan met een eventueele contactcom missie, wier taiak het zal zijin, iedere wet, ieder en maatregel, welke genomen wordt, te toetsen aan het belang van onze gezin nen. kunnen samen werk en- En afdeeling èn commissie zul len vooral actief dienen te zijn- delijk op een waarachtige politiek tegenover dit centrale gebied van Europa met een zeventig millioen hopelooze en wanhopige menschen beginnen te bezinnen. Ongetwijfeld is de tijd, welke ditmaal aan Duitschland kan wor den besteed, te miniem om eenig ernstig besluit te nemen. De zaak kar slechts aan de orde worden gesteld zonder meer. Maar ook dan reeds zullen de moeilijkheden Niet afwachten dus, of de regee ring advies komt vragen, maar de autoriteiten stimuleeren door zelf ir.ct plannen te kamien- Want noodig zijn op de eerste plaats diaden en nog eens daden- Vinjaag a-s. heeft de verkiezing plaats van de leden der Eerste Kamer door de Provinciale Staten der verschillende provincies. Voor deze verkiezing zijn de provincies in vier groepen verdeeld, welke elk een afzonderlijk geheel vor men. Groep I omvat de provincies Noordbrabant, Zeeland, Utrecht en Limburg, welke 13 leden der Eerste staateuit ®anwijzen. Groep II be- Overiissel r-provincies Gelderland, welke evéne^T^PS e" Dren«?e- zen. Gröep IJl JLSenatoren ,kle" de provincies Noordhon m<a Friesland, terwijl Gro^p01^^ bestaat uit de provincie ZuiH (holland De Groepen III en ïv kiezen elk 12 leden der Eerste Kamer- slag het getal, dat gelijk staat met het totaal aantal uitgebrachte gel dige stemmen bij een Tweede Kamerverkiezing. Het totaal wordt gedeeld door het aantal te ver deden Eerste Kamerzetels in de betrokken groep en dat quotient is de kiesdeeler. Bij de laatste verkiezing van leden der Eerste Kamer op 27 Mei 1937 werden gekozen: 16 leden der Kath. Volkspartij, 14 leden der Partij van den Arbeid (12 soc.- idem. en 2 vrijz.-dem.). 7 Anti- Rev.. 6 Christ. Hist.. 3 leden der Partij van de Vrijheid en 4 leden der N.S-B. Volgens een berekening, ge baseerd op de jongste verkiezing van de leden der Prov. Staten, zal 3 leden 5 Christ. Hist., hei a en de Partij van de Vrij- a en 5 Communisten. rie, nieuwe Eerste Kamer bestaan De leden der Staten komen mt i6 leden der Kath. Volkspartij, prwinciesgewijze bijeen tot het 14 leden der Partij van den Ar- fartibrengen van hun stem. Elke °eid, 7 Anti Rev Gtem heeft een voor elke provincie ,~J~ verschillende stemwaarde. Het aantal op een lijst uitgebrachte etemimen wordt in elke provincie vermenigvuldigd met het voor die provincie geldend stemcijfer. De producten van de tot eenzelfde Kroep behoorende provincie worden samengeteld en het totaal vormt Vttor de berekening van den uit- EI VOOR RIJPERE JEUGD Op 11 Juli zal een bon worden be kend gemaakt, waarop personen, geboren in de jaren 1926 t/m 1931, een ei zullen kunnen koopen. bergenhoog oprijzen, en men kan weer op de Russische sabotage rekenen, zooals die zich den laat- :ten tijd meer en meer openbaart. Als men eens wanneer? dieper op de kwestie zal ingaan, zal zich een verwikkeling voor doen, welke wel bijzonder op de Russische zenuwen zal werken. Want redelijkerwijs is te verwach ten, dat de ministers van buiten- landsche zaken van de kleine Westelijke landen, als Duitschland in behandeling komt, eindelijk hun belang bij dit vraagstuk op krach tige wijze zullen verdedigen, en daarbij een beroep op de open bare meening, in eigen land en in den vreemde, zullen doen om vol waardig mede te onderhandelen; gelijk zij volwaardig onder de Duit soh" nazi-terreur hebben geleden. Ongetwijfeld zijn de verliezen, welke bijv. Rusland tengevolge van de Duitsche oorlogsverklaring heeft geleden, in absolute cijfers veel grooter dan bijv. de onze. Het is echter een groote vraag, of rela tief gezien, onze verliezen niet zwaarder, ingrijpender en vooral moeilijker te herstellen zijn dan die van Rusland. Ook dat is een factor, welke gewicht in de schaal moet leggen, wil een rechtvaardige vrede, en dat is de eenig ware vrede, tot stand komen. 00oren omvang gaat aannemen. Ver Staten zelf vertoonden in .s opzichten een groei. De con- umeerende bevolking steeg sinds 1940 van ongeveer 131,5 millioen tot bijna 140 millioen. De arbeidende bevolking (incl. personeel in mili tairen dienst) was op het oorlogs hoogtepunt 17 millioen grooter, dan ooit tevoren. Men schat het getal van werkzamen en werkzoekenden De uitgaven van consumenten bereikten in het eerste kwartaal van 1946. volgens gegevens van het Department of Commerce, om gerekend op jaarbasis het record van 120 milliard, of $20 milliard hooger dan het vorige jaar Wegens schaarschte van de duurzame goe deren werd een onevenredig groot bedrag hiervan besteed aan niet- duurzame goederen en wel 76,5 milliard. Toenemende goederenstroom Ongetwijfeld is een groot ge deelte van den toegenomen stroom goederen het gevolg van bepaalde oorlogsomstandigheden, verband houdende met subsidie van oorlogs migratie, nieuwe huwelijken en de demobilisatie. Veel spaarsaldi, gecreëerd met het doel na den oorlog een nieuw begin te kunnen maken, werden hiertoe ook aangewend, hetgeen blijkt uit de toenemende vraag naar huisraad. De hausse in den detailhandel trekt vele gedemobiliseerden aan, die thans zaken opzetten, zoodat de teruggang van het aantal kleine detail-zaken tijdens den oorlog weer een heel eind is ingeloopen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. gisteren: De regeering Van Acker heeft In den senaat de nederlaag geleden. De premier heeft daarna onmid dellijk den prins-regent het ontslag van zijn kabinet aangeboden en de prins-regent heeft het ontslag aan vaard. De regeering liep al een paar maanden op krukken en haar val werd herhaaldelijk voorspeld. De vorige week werd de crisis acuut, toen de socialistische senator Rolin een scherpen aanval deed op den liberalen minister van justitie, van Glabbeke. In heftige termen inter. peleerde Rolin dezen bewindsman naar aanleiding van zekere pressie, welke van Glabbeke in een privé- gesprek zou hebben geoefend op den voorzitter van het militair ge rechtshof, Loppens, in verband met een affaire der economische collabo rateurs, welke toen voor het gerecht in behandeling was. Van Glabbeke verweerde zich de vorige week tegen Rolin met de ver klaring, dat bedoeld gesprek vroeger had plaats gehad en dat hii overl- genr maar een persoonlijk oordeel had uitgesproken. De linksche regee ring heeft toen alle mogelijke pres sie op haar socialistische, liberale en communistische regeeringsgroepen geoefend, om een motie van ver trouwen, verleden week opgesteld, te doen aanvaarden. Inmiddels heeft Hoppens echter tegen 't verweer van Van Glabbeke geprotesteerd en verklaard, dat deze minister de zaken verkeerd voorstel de. „HU heeft wel degelijk pressie op het gerecht voor een bepaalde zaak willen oefenen". Dinsdagochtend heeft een speciale ministerraad het geval andermaal besproken en de regeering kwam voor den senaat met de verklaring, dat zij solidair was met Van Glab beke. De katholieken^ Rolin en een paar andere socialisten waren het met deze houding der regeering niet eens, met het gevolg, dat, toen de motie van vertrouwen in stemming werd gebracht, het lot der regeering bezegeld was. Met 79 tegen 78 stemmen en drie onthoudingen werd Van Glabbeke en met hem de regeering gedes avoueerd. Behalve de katholieken stemden ook de socialisten Bolin, Wyns en Devaux tegen de motie. Van Glabbeke is de man, die sa men met Van Acker, destijds de scherpste aanvallen tegen koning Leopold heeft gedaan. Zijn heengaan zal niet worden betreurd. het resultaat op den langen duur wel zijn een sterk overwicht van het grootbedrijf. Financieele positie grootbedrijf In de industrie is deze tendens nog sterker. De door de regeering gebouwde speciale oorlogsfabrieken, voor het grootste deel gebouwd voor productie op grooten schaal, kunnen practisch immers alleen door groote ondernemingen worden t overgenomen, want slechts zij heb ben de middelen en de ervaring, noodig voor massa-productie. Wat de financieele positie van de groote ondernemingen betreft, deze is van dien aard, dat in dit opzicht geen enkele belemmering aan de expansie gesteld wordt. De winsten zijn niet alleen gestegen, maar ook de dividend-politiek van de onder nemingen was er op ingesteld een steeds grooter deel van de winsten te reserveeren. In 1936 werd 80 pet. van de win sten in dividenden uitbetaald, in 1939 was dit 62.8 pet. en in 1942 slechts 39 pet en deskundigen meenen, dat sedertdien geen groote veranderingen hebben plaats gevonden. De winsten van maat schappijen, na aftrek van belastini gen, bereikten in 1943 een record hoogte van $9.9 milliard. In 1944 bedroegen zij 9.8 milliard en in 1945 daalden zij tot $9.1 milliard.- Deze factoren leidden er toe, da® in de jaren 1939 en 1945 het be drijfskapitaal van alle onderneming gen steeg van 25 tot 50 milliard. Het gevolg van een en ander is. dat expansies over het algemeejn kunnen worden gefinancieerd uit eigen middelen, zoodat geen beroep op de kapitaalmarkt hoeft te wor den gedaan Het aantal fusies neemt onder deze omstandigheden weer gestadig toe. De hernieuwde tendenz in de richting van ondernemingsconcen tratie mag zich verheugen in een toenemende belangstelling van de overheid. Beoogd wordt een natio nale politiek tegen monopolies, die trachten de markt te overheerschen door de vrije concurrentie te elimi- neeren. De regeering is op haar hoede om nieuwe monopolies te voorkomen in een tijdsgewricht, dat een toeneming van het groot bedrijf belooft tengevolge van een aantal natuurlijke oorzaken, die zich na iederen oorlog hebben voorgedaan en zich ook thans voordoen. De Oostetirjjksche politie heeft Maandagavond in don sowjet-Rus-, siöohen sector van Weenen alle h<ui-« zen doorzocht teneinde Duiteohers„ sudeten-Duitschers en andere per-, sonen van Duitsche afkomst op ta» sporen, drie zich niet aangesneld had den op de verzamelplaatsen voor da transporten naar Duitschland. Ei? hebben zich geen incidenten voorge daan. In Oostenrijksche officieel a kringen betreurt men het, dat de deportaties plaats moeten hebben op een tijdstip, waarop velen der uitge- bannenen voor het inhalen van den oogst gebruikt hadden kunnen wor„ den. De jamfabrikanten zullen in da gelegenheid worden gesteld, naast de bestaande huishoudjam 2 weer, zij het nog in beperkte mate, hun kwaliteit 1 te brengen. Deze Jan» zal slechts geleverd worden in pot ten van 450 gram. Het grootere percentage edelpulp, dat hierin is verwerkt, maakt een hoogeren prijs noodzakelijk. Deze ia gesteld op 0.66 per pot van 450 gram voor den consument. De prijs voor huishoudjam 2 in deze ver pakking blijft 0.52 voor den consu ment. 115. Inderdaad. De vliegmachine kwam met een schitterende glij vlucht op de mannen af. ,,'t Is een ouwe tweedekker", zei Dik. „Dat geeft niet, htt neemt ons mee", antwoordde de commissaris. En dat was ook de hoofdzaak. Het was nu wel zeker dat de piloot hen gezien had, want het vliegtuig, (een watervliegtuig), landde op he water. ongeveer honderd meter van het strand af. „Come on, lui", riep Dik ter Buik* „we waden er naar toe". En de daadl bij het woord voegend, liep hy het water In.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1