R dader NEDERLAND MAAKT WEER KUNSTZIJDE DE STRIJD OM DE PRIJZEN Uit de Sportwereld de Onbekende ADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 12 JULI 1946 PAGINA 2 OORZAKEN VAN TEXTIELGEB REK Voor de dames nog geen nylon 23 Juli koopersstaking programma DE DOLLARLEENING AAN NEDERLAND EGYPTE WEERT ZICH TEGEN COMMUNISME BEGIN AUG. SCHEERZEEP Naar wij vernemen, zal begin Aug. een nieuwe scheerzeepbon worden aangewezen. Voorinlevering voor dezen bon. zal niet noodig zijn. De leveranciers worden van tevoren be voorraad. LEVENSLANG VOOR EX-P0LITIE-KAP1TE1N INVOERING VAN DE NIEUWE SPELLING PRIJSREGELING VOOR APPE- LEN PEREN EN PRUIMEN EEN HOOFDKLASSE IN DEN K.N.V.B.? RELIGIEUSE KUNST IN HET VATICAAN AUSTRAL. TENNISSERS IN ONS LAND ARTHUR POMAR KAMPIOEN VAN SPANJE WEREEDTITEL VLIEG- GEWICHT Wel uiterst zwaar zijn de A.K.U.- faibrieken door de oorlogshandelin gen getroffen: twee ervan, te Am- hem, ondergingen het lot van deze rampzalige' stad: verwoesting en berooving. Dit laatste bleef de fa (briek te Ede bespaard, maar een getal van over de honderd voltref fers duidt eenigszins den toestand aan, waarin men daar de gebouwen terugvond. Slechts de Bredasehe fabriek van de Hollandsche Kunst zijde Industrie, nauw verwant aan de A.K.U., k wam er, dank zij de snelle bevrijding, zonder kleer scheuren af. Overigens was er nog slechts zoo •weinig goeds overgebleven, dat jnen zich afvroeg, of men het oude weer zou opbouwen, dan wel el ders geheel opnieuw beginnen. Men besloot tot het eerste. Het herstelwerk werd met groote ener gie aangepakt en thans, een jaar later, werkt de fabriek te Ede weer op driekwart van haar capa citeit, is een der fabrieken te Arn hem sinds enkele weken weer in bedrijf, zij het nog op „aanloop" capaciteit en is de andere, aan de Kleefschewaard, de Celvezelfa- briek, zoover opgeknapt, dat ook zij spoedig aan het productieproces kan gaan deelnemen. Ruim de helft van het vroegere personeel, 3500 van de circa 5000, is aan het werk, doch een aanzienlijk deel ervan verricht nog geen productieven ar beid. Van de zesduizend ton door de bezetters gestolen goederen, grond stoffen en afgewerkte producten, maar vooral machines en onderdee- len, is langzamerhand ongeveer duizend ton in ons land terugge keerd en onlangs heeft men be richt ontvangen, dat er weer een aantal motoren in Muhlheim was teruggevonden Stijgende productie. De A.K.U. fabriceert geen afge werkte producten, doch grondstof fen, i.e. kunstzijdegarens, voor de verwerkende industrieën, welke in hoofdzaak in Twente en Brabant gevestigd zijn. Ook de export, wel ke voor den oorlog grooter was dan de afzet in eigen land, hervat. Nog dit jaar zal de regelmatig stijgende productie in het ge-heele land waarschijnlijk 60 a 65 pet. van de vooroorlogsche bereiken, voldoende om, naast den noodigen export, aanzienlijke hoeveelheden in het binnenland te plaatsen. Daar bij moet men in aanmerking ne men, dat weliswaar eenerzijds de toepassing van kunstzijde, mede door het gebrek aan katoenen ga rens, enorm is gestegen, doch dat an-derszijds de meeste textielfa brieken nog slechts in beperkte mate werken, gehandicapt door ge brek aan machines, kolen, perso neel en grondstoffen, want de kunstzijde wordt in vele gevallen tezamen met andere garens ver werkt. Ook de Aku kent dezelfde moeilijkheden. Voorloopig nog geen nylon. De dames, die binnenkort de ver vaardiging van het nieuwe product, Nylon geheeten, in ons land moch ten verwachten, zullen voorloopig teleurgesteld moeten worden. Op onze vraag, of juist deze tijd, waarin zoo talrijke machines nieuw aangeschaft moeten worden, niet gunstig was om de fabricage van Nylon ter hand te nemen, ant woordde de directie, dat hieraan zeker de eerste jaren niet te den ken viel. Er zijn vele en groote bezwaren Nylon heeft een zeer beperkte mo gelijkheid van toepassing, zoodat het hoogst twijfelachtig is, dat een klein land als het onze voldoende afzetgebied zou kunnen vinden, om er een speciale fabriek voor op te richten, welke een zeer kostbare installatie vergt. De benoodigde machines worden slechts door en kele firma's vervaardigd, zoodat de levertijd gesteld, dat men ze zou kunnen koopen aanzienlijk langer is dan voor kunstzijde-ma chines, waarschijnlijk verscheidene jaren. Daarbij - komen dan na tuurlijk nog allerlei octrooi-pro blemen, welker oplossing zeker groote sommen zou vragen. Tot nu toe bezitten slechts de Ver. Staten, Frankrijk, Engeland en Italië, in welk laatste land, zoo als bekend is, de kunstzijde-in dustrie zeer ontwikkeld en van enormen omvang is, een eigen Ny lon-industrie, terwijl hier te lande bijv. een paar Amerikaansche ny lonkousen „zwart" tot f75 kost, kan men ze in Italië overal voor duizend lire, dat is ongeveer tien gulden koopen. ZATERDAG 13 JTJLI. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws en gymn.7.30 Morgen gebed; 8.00 Nieuws en gram.; 10.45 Voordr.11.00 v. d. zieken; 11.45 Ber. uit Indië; 12.05 Cello en piano; 12.30 Lichte muz. (13.00 v. d. Ned. (strijdkr14.15 Engelsche les); 15.00 v. d. jeugd; 16.00 Ork.16.30 Gre- psriaansch; 17.00 Tydschr.17.15 Caus.17.45 Over luchtvaart; 18.00 Accordeon18.15 Weekoverz.18.30 v. d. Ned. strijdkr.19.00 Nieuws en sportrep.19.25 Voordr.20.05 Licht baken H. de Greeve; 20.30 Operette „Bloemen v. Hawaii; 21.40 „Pa Pinkelman"; 22.00 Nieuws; 22.15 Avondgebed; 22.35 Dansork. (22.45 Opvoedk. caus.)23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA: 7.00 Nieuws, gymn. en gram.13.00 Nieuwsber.13.15 Gram.14.15 Sport; 14.30 Philh. ork. (15.15 litt. caus.); 16.10 Over Duitschland; 16.30 Gram.17.00 „Trekvogels" 17.30 Ramblers; 18.00 Nieuws; 18.15 Ork. en zang18.45 Caus.19.00 Gram.; 19.30 Bijbelvertelling; 20.05 Ork.; 20.40 Koor; 21.00 Weekoverz.; 21.15 Prikkeldraad" (koor en solis ten)22.00 Scotch Guards; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. De Amerikaansche Senaat heeft met 40 tegen 32 stemmen een voor stel verworpen om alle granen uit te zonderen van het opleggen van maximumprijzen. Dit is de eerste regeeringsoverwinning in den strijd voor het wederinstellen van de prijsbeheersching. De Senaat heeft echter petro leum en zijn producten uitgezon derd van het weer opleggen van prijsbeheersching. In een roerige nachtzitting heeft de Amerikaansche Senaat besloten de prijzenstop voor melk, boter, kaas en petroleumproducten op te heffen. Intusschen hebben de groothan- delsprijzen voor levensmiddelen het hoogste peil bereikt sinds Juni 1920, terwijl zij nog steeds stijgen de zijn. Met name zijn gestegen de prijzen van boter, gerst, ham. spek, katoenzaadolie, cacao, eieren, scha- penvleesch. Die van meel, graan, vleesch, mais, haver en rogge zijn daarentegen een kleinigheid terug- geloopen. De verbruikersraad van New Vork heeft besloten te beginnen met 23 Juli een koopersstaking uit te roepen als protest tegen de hooge prijzen. Tijdens deze staking zullen de verbruikers verzocht worden alleen de hoogst noodza kelijke levensmiddelen te koopen. De Senaat heeft een amende ment op de prijscontrolewet aan genomen. dat aan het O.P.A. ver biedt de prijzen van katoenzaad, sojaboonen of van geheel of ge deeltelijk daaruit vervaardigde producten te controleeren. De waarschuwing van Senator Bank- ley. dat dit zo-u leiden tot het aan-vaamden van andere amende menten, die prijscontrole over be paalde goederen uitsluiten, werd in den wind geslagen Kosten van levensonderhoud Uit de door het officieele „Bu reau of Labourstatistics" gepubli ceerde cijfers blijkt, dat het alge- heele groothandeisindexcijfer voor 28 basis goederen in 12 dagen tijds sedert het einde van de prijscon trole met 11.1 procent is gestegen. Met betrekking tot het bericht van het Nederlandsche Ministerie van Financiën omtrent de bereikte overeenstemming over een dollar- leening van het Koninkrijk der Nederlanden verneemt de speciale economische correspondent van A.N.P.-Aneta uit welingelichte bron in Wall Street, dat de grootte der obligatieleening vijftig mil- lioen dollars zal zijn en dat zij een looptijd van 25 jaar zal heb ben en 3 rente zal dragen. Leening aankoop katoen Naar uit gezaghebbende bron wordt vernomen zal de Wereld- Ban-k een leening van 10 millioen verstrekken aan Nederland voor den aankoop van katoen in de Ver. Staten. De leenings-o-vereenkomst is o-p onbelangrijke technische details na, als de keuze der Nederland sche banken over welke de wis sels zullen loopen, voltooid. De aankoopen zullen geschieden'door particuliere firma's i.p.v. door de Nederlandsche regearing. (Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt betreft het hier niet een leening der Wereld-Bank, doch heeft het betrekking op de leening der Export en Import Bank, welke in het begin van dit jaar werd verstrekt. Er is dus niet sprake van een nieuwe leening.) Naar uit hooge Egyptische politie kringen te Cairo verluidt, zijn te Cairo, Alexandrië en andere plaatsen ongeveer 160 personen, verdacht van communistische sympathieën, ge arresteerd. De Egyptische minis ter-president. Sidky Pasja, heeft in verband met deze arrestaties de volgende ver klaring afgelegd: „Daar de commu nistische propaganda dreigde de veiligtieid en het bestuur des lands aan te tasten, zag de regeering zich genoodzaakt, een wetsontwerp op te stellen, om daaraan een einde te maken. Sedert eenigen tijd hebben de communistische tijdschriften en boekenwinkels, die communistische geschriften in alle talen verkoopen, zich vermenigvuldigd. Ingrijpen was noodzakelijk." Het byz. gerechtshof te Amster dam zitting houdende te Utrecht, deed uitspraak in de zaak tegen den voormaligen politie-kap. te Utrecht P. I. M. Thijssen, berucht uit den bezettingstijd, In de jaren 1942, 1943 heeft verdachte de leiding gehad bij tal van razzia's tegen onderduikers, illegalen, maar vooral tegen joden. Deswege had de proc.-fiscaal, mr. L. M. Drabbe, tegen hem de dood straf geëischt. Wegens het als politieman hulp verleenen aan den vijand veroordeelde het hof Thijssen tot levenslange gevangenisstraf zon der recht van cassatie. Naar wy vernemen, ligt het in de bedoeling van den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen, indien het wetsontwerp betreffende de nieuwe spelling der Nederland sche taal, dat thans bij de Tweede Kamer is, tijdig tot wet kan worden verheven, deze spelling reeds met ingang van de nieuwe cursussen in September a.s. te doen invoeren op de openbare scholen en de gesubsi dieerde bijzondere scholen, benevens op alle rijksinstellingen. De mogelijkheid bestaat dat op korten termijn een maximum-prijs regeling voor appelen, peren en pruimen in werking zal treden. By deze regeling zal geen rekening 'wor den gehouden met de prijzen, die bepaald worden bij verpachtingen van fruit op stam, die thans tot stand komen. j1® bondsvergadering van den K.N. V -B, op 3 Augustus zal het door de studiecommissie inzake de instel ling van een hoofdklasse ingediende voorstel worden behandeld. Naar wy vernemen, wordt voorgesteld deze hoofdklasse als volgt op te bouwen: de drie hoogst geplaatste elftallen op het einde van het seizoen 1946-'47 van district 1 en 2, alsmede de twee hoogstgeplaatste ploegen van de overige districten, dus in totaal 14 clubs vormen de hoofdklasse. Ten aanzien van de eerste klasse wordt geprojecteerd deze over vier afdee- lingen te verdeelen, n.l. West, Zuid, Oost en Noord. Nummer laatst van de hoofdklasse degradeert automa tisch. De vier eerste klas kampioe- K CÜp, n voor een P'aats in de hoofdklasse. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland komen te vervallen, terwijl het ver der in het voornemen ligt de pro motie- en degradatiewedstrijden over de geheele linie (dus ook in de lagere afdeelingen) zooveel mogelijk te laten vervallen. Op 13 Juli a.s. zai in het Vaticaan een tentoonstelling van religieuse kunst worden geopend. Verscheidene buitenlandsche kunstenaars zullen vertegenwoordigd zyn, voornamelijk Fransche. De Fransche ambassadeur by het Vaticaan, Jacques Maritain, zal de openingsplechtigheid bijwonen. verf6! sterk®te Australische spel, vertegenwoordigd in drie eindstryden van Wimbledon, zal Zaterdag 20 en Zondag 21 Juli te Noordwijk te zien zyn. Dan komen n.l. Brown, Pails en Harper eenige wedstryden spe len. Brown is de groote man die het tot drie finales bracht en 5 sets speelde tegen den winnaar Petra. Er zal geen wedstryd tegen een Ne derlandsche ploeg worden gespeeld, aangezien de Aussies te eterk zouden blijken. Er zijn twee ploegen ge vormd, zoodat verschillende inte ressante partyen daaruit voort vloeien. De eene ploeg bestaat uit Pails, Van Swol en Rinke. de an dere uit Brown, Harper en Wilton. Alzoo komt er b.v. te zien: Harper —Van Swol (door Van SwoJ te Wim bledon gewonnen), Brown—Pails, enz. De schaakwedstryd om het kam pioenschap van Spanje tusschen den titelhouder Medina en den jeugdigen schaakmeester Arthur Pomar ein digde in een groote overwinning voor den laatste. Pomar vergaarde 22 punten tegen Medina 9,5. De kam pioenstitel gaat hiermede over op Arthur Pomar. Ter gelegenheid van haar lustrumviering wordt door de R. K. Studen- tenvereeniging Veritas te Utrecht een groot dansspel opgevoerd Met veel toewijding is een groep deelnemers bezig met een repetitie van de Frühlingsboten. 12). Ik heb voor vanavond een loge gereserveerd. Wil je na afloop met my soupeeren? vroeg Lansberg, Zy knikte. Dat zal ik heel graag doen. Komen er nog anderen? Ik heb er over gedacht. Spen cer te vragen en dien dr. Tempest, die vannacht hier was. Ik had Tem pest al meer ontmoet, maar we hebben dat feit discreet genegeerd. Kun je je daarmee vereenigen en heb Je misschien nog graag iemand anders? Vriendinnen byvoorbeeld? Zij wees op de courant Na die koppen, zal geen enkele dame naar mijn gezelschap ver langen. Onzin, zei Lansberg. Dat zul len we later wel in orde maken. Met een ondeugenden blik op het gebogen hoofd van den detective fluisterde zy achter haar opgeheven hand: Het is z ker onmogelijk, mijn vriendelyken volitieman te vragen, he? Uitgr :oten, fluisterde Lans berg terug. Ach, wat jammer! zuchtte zy, ik zal me dan maar troosten met Voor ongeveer 50.000 toeschouwers ging gisteravond in Glasgow de strijd om het wereldkampioenschap boksen vlieggewicht tusschen den titelhouder Jackie Paterson en den uitdager Joe Curran Curran oieef ver onder de verwachtingen, nij ont trok zich meermalen aan een' ge vecht, en wist zoodoende een k.o.- nederlaag te vermijden. Paterson een sigaret. Mag ik rooken, in specteur? vroeg zy, toen Lansberg haar een lucifer voorhield. De defectieve knikte toestemmend. Peinzend wikkelde hy vervolgens het bruine papier weer om het object, dat zoo even zyn intense belangstelling had gehad. Toen keek hy Lansberg aan. In den afgeloopen nacht had hy niet veel gelegenheid gehad, om dezen man te bestudeeren Vluch tig had hij opgemerkt, dat hij goed gekleed was en de typische stem en manieren bezat van iemand, die gewend is te bevelen en gehoor zaamd te worden. Hij was een veertiger, van iets meer dan mid delmatige lengte, slank, maar ste vig gebouwd. Nu bemerkte hy de krachtige kin en gelaatstrekken, den beslisten mond, de scherpe oogen, met ver moeide rimpeltjes er omheen en het dikke, zwarte haar, dat aan de slapen begon te grijzen Maar de detective lette meer speciaal op Lans bergs handen. Sterke, slanke, fraai gevormde han den met een fyne, ietwat door de zon gebrande huid Tanden waren Reynolds' hobby. Hy verklaarde vaak, dat er uit een hand meer te leeren viel dan uit een gelaat en nooit vergat hij de handen van een man, als hij dezen flink geobserveerd had. Me nige misdadiger achter de tralies had dit tot zyn schade moeten ondervinden. Uit de bewegingen van Lansberg's handen viel niet veel te leeren. Hy maakte minder gebaren dan de ge middelde Engelschman. Wanneer hy het echter bij uitzondering deed, geschiedde zulks vastberaden en beslist. Er waren een massa dingen, die inspecteur Reynolds omtrent Lans berg weten wilde, maar dat zou tot later moeten wachten. Hij keek op zyn horloge en zette de deur naar de hall op een kier, Twintig voor twaalf, zei hij hardop. Wanneor uw meisje komt, waar gaat zy dan waarschijnlijk het eerst naar toe, Miss.? Waarschynlijk naar haar slaap kamer, om haar mantel en hoed af te leggen. Als zy tenminste niet zbó van uw sergeant schrikt, dat zij op de vlucht slaat. Daar heb ik al voor gezorgd. Hij zit in de eetkamer en de deur naar de hall is op slot. Ik ben be nieuwd, of zij een sleutel heeft dan wel of zy zal moeten bellen. Mr. Lansberg, ik zou vanmiddag graag een onderhoud met u heb ben, voegde hy er onverwacht aan toe. Zegt u zelf maar, hoe laat en waar, inspecteur, antwoordde Lans berg kalm. Half drie de detective wachtte heel even in uw woning. Als hy gehoopt had, iets te zullen bereiken met die lichte aarzeling kwam hij bedrogen uit, want Lans- bergs gelaat bleef even rustig.hoffe- lyk, toen hij zich accoord verklaar de. De ootgen van den inspecteur wa ren echter op Lans'bergs handen ge richt en h{| bemerkte de lichte spanning In die slanke vingers. Plotseling kink het geluid van een sleutel, welke in het slot werd omge draaid, de deur van de hall werd ge opend en gesloten en daarop hoor den zy een vrouwenstem zacht het een of andere melodietje neuriën. Zij weet nog van niets, fluis terde Laureen. De Inspecteur keek haar goedkeu, rend aan. Ja, dit meisje beschikte inderdaad over een' goed stel her senen. Het gezang hield op, om plaats te maken voor een luid gesnuif. Laureen wees zwijgend op haar sigaret, terwijl zij kwasi-wanhopig haar blikken omhoog richtte. Is U thuis, miss? klonk het uit de hall. Laureen keek Reynolds vragend aan. Roep haar, fluisterde hij. Ja, in de zitkamer. Kom even hier, Bertha. Een vrouw van een jaar of vijf- en-dertlg trad de kamer binnen. Ik rook tabak en begreep begon zy, om dan verschrikt te ziwy- gen bij net zien van amen. Schrik maar niet. Beitba, zei Laureen rustig. Er is hier vannacht iets tragisch gebeurd en deze heeren Zijn hier om een onderzoek in te stellen. Zy wendde zich tot Rey. nolds. Ik zal de rest maar aan U overlaten. De detective nam de vrouw onder zoekend Ofp, terwijl hij haar verzocht plaatg te nemen. Ik wilde U graag enkele vragen stellen, begon hij op vriendelijken toon. Hy was er op uit, haar niet te vroeg aan het schrikken te ma ken. Mijn naam is Reynolds, inspec teur Reynolds. Dien heer kent U zeker al met een handgebaar in de richting van Lansberg. Het meisje keek hem aan Neen, antwoordde zij beslist. Ik ken hem niet. Bedoelt U, dat U hem niet per- sooniyk kent, of dat U hem nooit eerder in deze flat gezien hebt? Allebei, klonk haar korte ant woord. Bertha had lang genoeg bij Lau reen gewoond, om de korte spreek, wijze van haar meesteres te bewon deren en te kunnen imiteeren en het deed haar genoegen, dat ze nu de kans kreeg, dit in praktyk te bren gen. Ai die praatjes van een inspec. teur! Wat wilde hij eigeniyk van haar? Was er ingebroken? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2