O Rapport over Atoombom-proef Het conflict tusschen loonen en prijzen Dertig dagen startverbod Afscheid der oude Generatie De „vier" teleurstellend tot het einde DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m DIK TER BUIK op huis aan <S8ste JAARGANG ZATERDAG 13 JULI 1946 No. 2006# Inspanning en kosten gerechtvaardigd De tweede atoombom bij Bikini. POSTZEGELS MET DE PRINSESJES EXTRA SIGAREN EN KERFTABAK NIEUWE VOORSTELLEN van den Raad van GEVOLG VAN ONGELUK BIJ PROEFVLUCHT „Lockheed Constellations" voor de K.L.M, Het credietenwetje en de HOOP OP DE 21. NP kindertoelagen R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \bonnementspi f3.25 p. kwart f 1.10 p.maand C 0.26 p week Tijd. adres: Broers vest 8 A Tel 68804 Advert entiën 15 ets p. mm De gezamenlijk© chefs van den Staf van leger en vloot van Amerika, dienden bij president Truman het door den raad voor de waardebe paling van de atoombomproef opge stelde voorloopige rapport in# Na beschrijving van de proef en de op somming van de voornaamste schade, bracht de raad de volgende drie algemeene conclusies naai voren 1. Door de atoombom werden bij Bikini meer schepen beschadigd dan ooit te voren door een enkele explosie het geval was. 2. Door de proef zijn voldoende gegevens ter beschikking gekomen, noodig voor de herziening van den bouw van marineschepen. 3. Door deze proef heeft men een groot aantal gegevens verkregen, die van onschatbare waarden voor de wetenschap en de techniek zul len blijken te zijn. Het laat geen twijfel meer, dat de inspanning en de kosten, die met deze proef gepaard gingen, volkomen gerech-t vaardigd zijn. Bovendien is het den raad duidelijk geworden, dat Amerika slechts dóór verder onderzoek op groote schaal zijn huidig wetenschappelijk leider schap kan behouden. Hetgeen noodig is in het belang van de nationale veiligheid. ook de daarop volgende radiologische uitwerking zou kunnen zijn. Binnen het gebied van de uitge breide schade aan den bovenbouw van de schepen, tengevolge van den luchtdruk, zijn bewijzen gevonden, dat het zich eventueel in het schip bevindend personeel zou hebben bloot gestaan aan doodelijke radio actieve uitstralingen. In het rapport wordt tenslotte gezegd, dat zich geen bijzondere onverwachte verschijnselen hebben voorgedaan. Er werd geen groote vloedgolf veroorzaakt en de radio activiteit verdween op de verwachte wijze. Op het B kini.eiland op drie mijl afstand van de explosie ontstond geen schade. A. P. meldt van boord van de Mt. Mackinley: Admiraal Blandy heeft bekend gemaakt, dat de tweede atoombomproef genomen zal worden op Woensdag 24 Juli, om 22 uur 50 Ned. t\jd, d.i. Donderdag 25 Juli 8 uur 50 Bikini-tyd. De belangrijkste gevolgen van de explosie waren: Een torpedojager en twee trans portschepen zonken onmiddellijk, een andere torpedojager kapseisde eerist.en zonk later, terwijl de Ja- pansche kruiser ,,Sakawa" den vol genden dag zonk. De bovenbouw van de onderzeeër „Skate" werd zOó ernstig beschadigd dat bij niet vei lig meer kon duiken. Het lichte vliegtuigschip .Independence" werd door de exp'oaie zwaar beschadigd terwijl het door brand en interne ex. plosies, o.a. van torpedo's, nog ver der werd vernield. Al deze schepen bevonden zich binnen een halve mijl afstand van het explosiepunt. Op een groot aantal schepen ont stond brand, o.a. op een schip op twee mijl afstand, dit waarschijnlijk ten gevolge van bijzondere omstan digheden, daar de andere branden veel dichter bij ontstonden. Hierbij moet echter rekening worden ge houden met het feit. dat zich op de dekken van de doelschepen allerlei proef materialen bevonden, die onder normale omstandigheden niet op ma rineschepen aanwezig zijn Slechts drie belangrijke gevechts. fichepen bevonden zich binnen ©en halve mijl afstand van het explosie- punt, n.l. de slagschepen Nevada en „Arkansas" en de zware kruiser ,,Pensacola". De luchtdruk trof deze schepen op het achterdek. Oogen- sohijnlijk werd weinig schade ver oorzaakt aan de rompen en de voor naamste torens van deze schepen, doch de bovenbouw werd ernstig vernield. Er was betrekkelijk weinig schade aan de schepen op meer dan drie kwart mijl afstand. De voornaamste materïeele schade ontstond door den luchtdruk. De secundaire schade ontstond door brand. Het is eigenaardig, dat, of schoon belangrijke hoeveelheden explosieven op de dekken en in de geschutstorens waren opgesteld, er geen aanwijzingen- zijn, dat op de drijvend gebleven schepen eenig materiaal door de directe bomexplo sie is ontploft. Op het onderzoek van de directe gevolgen van den steekvlam, die bij de explosie ontstond, toont aan, dat het aantal slachtoffers onder de hieraan evenueel blootgestelde be manning zeer groot geweest zou zijn. Volgens de meening van den raad zouden echter personen binnen de romp van een schip of zelfs ver dekt opgesteld op het dek, niet direct tengevolge van brandwonden buiten gevecht worden gesteld, hoe Per staatsblad is afgekondigd een besluit betreffende de verkrijgbaar- stelling van bijzondere postzegels met de beeltenissen van prinses Beatrix, prinses Irene en prinses Margriet. Deze postzegels zullen worden uit gegeven ten bate van het bescher ming- en hulpbehoevende kind in het algemeen, uitgezonderd de zuige- Lingenbescherming, en tevens ten bate van de tuberculosebestrijding. De postzegels zullen verkocht worden met een toeslag boven de frankeerwaarde. Op 31 Dec. 1947 zal de geldigheidsduur eindigen. Naar wij vernemen, zyn nog eenige voorraden goedkoopere siga ren en pakjes tabak van 40 gram bij den handel aanwezig, die opge ruimd moeten worden. Daardoor zullen nog eenige extra rantsoenen sigaren en kerftabak worden ver strekt, zooals deze week is geschied. Hoeveel maal een extra rantsoen zal worden aangewezen en wanneer dit zal zijn, is nog niet bekend. Tijdens de zalig-ver klaring van de patrones zuster Francesca-Saverio Cabrini der emigranten HET AARDAPPELRANTSOEN Gedurende de week van 14 t/m 20 Juli le op de bon „386 aard appelen" 3 kg. aardappelen en op de bon „886 aardappelen" 1 kg. aardappelen verkrijgbaar. Hij deel neming aan maaltijden van de cen trale keuken moet aldaar de bon „386 aardappelen" worden Inge leverd. Vakcentralen De Raad van Vakcentralen, be staande uit Ned. Verbond van Vak- vereenigingen, Ned. Katholieke Ar beidersbeweging en Christelijke Na tionaal Vakverbond, heeft aan de stichting van den arbeid haar standpunt medegedeeld inzake de in overweging zijnde herziening van de richtlijnen voor de loon- vaststelling. Zij meent, dat de thans bestaande spanningen tus schen prijzen en loonen opgeheven moeten worden door: a. het treffen van maatregelen tot opvoering van de arbeidspro ductiviteit, daar alleen verhoogde productie aan de onbevredigde vraag naar goederen kan voldoen; b. medezeggenschap van de vak beweging als vertegenwoordigster van het consumentenbelang bij de prijsvorming, aangezien naar haar meening daarmede te weinig reke ning wordt gehouden; c. inschakeling van de vakbewe ging eveneens als vertegenwoordig ster van het consumentenbelang bij de prijscontrole teneinde met meer kracht den zwarten handel te be strijden; d. prijsverlaging van consump tieve en verbruiksgoederen, hetgeen mogelijk wordt bij verhoogde ar beidsproductiviteit en scherpere prijsvaststelling e. opvoering van de uitkeeringen van de thans geldende kinderbij slagregeling ter tegemoetkoming aan de nooden van de groote ge zinnen; f. waar noodig verdergaande loonsverhooging g. verbetering en bespoediging van de loonprocedure bij het col lege van rijksbemiddelaars. Te verwachten is, dat de Stich ting van den Arbeid over enkele weken gereed zal zijn met het for muleeren van de maatregelen welke volgens haar door de regee ring op korten termijn zullen moe ten" worden getroffen. ONS LINOLEUM Groote belangstelling in de Y. S. Met de „Westerdam" is een kleine zending Nederiandsch lino leum te New York aangevoerd ai Amerikaansche handelaren hebben verklaard, dat zij daarvoor groote belangstelling hebben, aangezien de onderlaag voor 100 pet. uit jute bestaat en het vlot door de ver bruikers wordt afgenomen. Een vertegenwoordiger van Joseph Katz Floorcoverings Inc., voor welke de zending bestemd was, heeft verklaard, dat „elk der klein- De Amerikaansche regeering heeft bepaald, dat geen enkel con-- stcllationvliegtuig dat door de Amerikaansche handelslynen waar ook ter wereld gebruikt wordt, do eerst volgende dertig dagen mag opstijgen. Dit startverbod is een gevolg van het feit dat Donderdag een dergelijk toestel in gebruik bil de Transcontinental Western Air. lines bij een oefenvlucht bij Rea ding Pennsylvanië, ls neergestort, waarbij vijf personen het leven verloren. Gedurende dertig dagen, wanneer het onderzoek plaats vindt, wordt dus voor deze viermotorige toestei len, die vijftig passagiers kunnen bevatten de grootste landvlieg- tuigen in dienst van de commercleeia luchtvaart de toestemming om op te stijgen ingetrokken. Naar Reuter uit Gander, New F'oundland. meldt, was het vlieg veld aldaar gisteren vol gestrande passagiers van allerlei nationaliteit. Do Britsche, Amerikaansche en Fransche luehtverbindingen werden door het vliegverbod voor constel lations getroffen. De eenigen, die er zich niets van aantrokken, waren de Nederlandsche en de kleinere Ameri kaansche luchtvaartmaatschappijen. Dc K.L.M. deelt mede, dat in de tweede helft van Augustus de af levering van vier viermotorige „Lockheed Constellation"-machines wordt tegemoet gezien. Met dit type vliegtuig is ongeveer 18 mUlioen K.M. afgelegd, waarbij enkele sto ringen zijn opgetreden, die tot onge vallen hebben geleid. De constructie fouten van onderdeelen, welke deze storingen hebben veroorzaakt, zijn in de toestellen van de K.L.M. weg gewerkt. Deze vliegtuigen zullen eerst in dienst worden gesteld, wan neer de Amerikaansche luchtvaart autoriteiten de luchtwaardigheid en handelaren teT^èwVork mj&Feïijfc|^fn^b1etrouwbf1a^heidK een heele lading zou kunnen ge- vliegtuigen, volledig hebben ast bruiken". 1 gesteld. Overzicht Eerste Kamer Onze Parysche correspondent seint De conferentie der vier is ge ëindigd. De zittingen van giste ren waren even teleurstellend als de vorige. Uitvoerig is Oosten, rijk besproken, doch alle pogin gen, om ten aanzien van eenig punt een oplossing te vinden, zijn afgestuit op Molotof, die óf de voorstellen van de hand wees, óf tyd vroeg voor verdere bestu deering. Het gevolg was dat men, ook in de laatste zittingen, geen stap den vrede nader kwam. Wel heeft men eenige kleinere kwesties afgedaan, speciaal betref fende Italië, welke aan de conferen tie van de 21 moeten onderworpen worden en verder heeft Molotof ten slotte Bidaults voorstel aangenomen, Inzake de kolenkwestie, zoodat door deskundigen een onderzoek zal worden ingesteld naar het kolen- vraagstuk in Duitschland, na welk onderzoek 10 Augustus rapport zal worden uitgebracht aan den Berlijn- schen controle.raad. De vier zullen dan op 1 September het verslag in handen krijgen. De „vier" komen weer bijeen den 29sten Juli, maar dan met de 17 anderen. 118. De professor en de commissa ris waren ook wat in hun schik, ze zaten tenminste te glimlachen van plezier, terwijl het vliegtuig in snelle vaart -zonder nieuwe avon turen van motorpech of benzinege brek zijn passagiers wegvoerde. „Professor", schreeuwde Dik, „heeft ii die formule nog?" „En of", schreeuwde deze terug en hij dook in zijn binnenzak, „kijk maar eens". Vol trots toonde hij de rol papier waar zooveel om te doen was ge weest. „Laat ie fijn zijn", brulde Dik. „O zoo", zei Chogum. „En nou Kamer (Van onzen parlementairen redacteur). DEN HAAG, 12 Juli. Waardig, geheel passend in den stijl van de deftige donkere zaal der oude Staten van Holland, zit de 87-jarige Baron de Vos van Steen- wijk in zijn lange, gekleede jas ir-et zijn hoog-sluitend vest en nög hoo- ger sluitend boord in den voor zitterszetel. Precies het derde part van een eeuw maakte hij deel uit van den Senaat. Onafgebroken sinds 1929 was hij president. En wét voor president. Hard, gelijk menig maal de oude voorvaderen, die in deze zelfde zaal bijeenkwamen. De ouder dom mocht anderen soepel maken niet hem. Anderen mochten op zulk een leeftijd hun aandacht ver liezen (het was voor den oorlog heusch geen fabeltje, dat oude sena toren wel eens érg gemakkelijk in hun bankjes konden zitten en er graag een dutje deden) niet de oude Baron, die altijd strak sn on bewogen voor zich uitkeek, behalve als er een spreker bezig was, die over de schreef ging. Dan kon hij ongemakkelijk zijn. Vandaag neemt hij staande afscheid van de Kamer. Zijn laatste vergadering. Drees heeft namens de Regeering gesproken, hem geroemd als een man vol vitaliteit, een levende per soonlijke unie met het verleden, en hem meegedeeld, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd hem te benoemen tot Minister van Staat. Hij blijft dus het vaderland dienen. De heer Michiels van Kesse- nich sprak namens den Senaat. De voorzitter sprak nog enkele woor den van dank. Hij kwam van het voorzittersgestoelte naar beneden om beiden ministers, die de Regee ring vertegenwoordigden, de hand te drukken, alsook den heer Michiels. Toen terug naar zijn zetel. Eén laatste ferme klap met den hamer. De man, die zich „zoozeer aan de gehecht" bekende, gaat i - op huis aan", zei Weethallis. Einde. heen. De oude generatie neemt afscheid. Aan dit afscheid ging vooraf de behandeling van het wetje op het consumentencrediet. Daarbij ging het debat in hoofdzaak tusschen den heer de Bruijn en de beide ministers Lieftinck en Drees. Lieftinck werd aan den tand gevoeld omdat hij een ander wetsvoorstel had gebracht dan de Stichting van den Arbeid indertijd voorstelde, bij welk voor stel zij uitging van het feit, dat da Regeering op het oogenblik in feite de loonen bepaalt, dat zij die loonen over het algemeen te laag heeft gesteld daar was de heer Koejemans het roerend mee eens en dat zij dus voor de gevolgen, dier loonpolitiek moest opkomen. Lieftinck antwoordde, dat de Stich ting van den Arbeid de kwestie der consumentencredieten naar zijn smaak te eenzijdig als een vraagstuk voor loontrekkenden alleen had ge zien. Hij heeft gemeend haar op een breeder vlak te moeten zetten. En terecht. Drees kreeg de kwestie van de kinderbijslagen te behande len. De Regeering kan correcties op het loonpeil aanbrengen door het bedrag der kinderbijslagen te ver- hoogen, meende de Bruijn. Zij zou b.v. inplaats van 2.40 per kind, o per kind kunnen geven. Bovendien zou zjj progressie naar boven kunnen toepassen, zooals dat in België ge beurt, zulks op grond van het feit, dat de kosten van de erg groote gezinnen relatief hooger zijn dan die van de kleinere. Drees ant woordde dat de Regeering er wel aan denkt via de kinderbijslagen de loonen gunstig te beïnvloeden doch langs een anderen weg. Zij stelt zich voor den toeslag niet meer vanaf het derde maar reeds vanaf het eerste kind toe te kennen. Dat beteekent, dat alle gezinnen, waar voor de heer de Bruijn ojjtwam aani stonds 4.80 meer krijgen, zijndai dit de toeslag voor de twee kinderen, die tot dusver géén toeslag kregen. Dat beteekent echter óók, dat de progressie, die de heer de Bruijn wenschelijk achtte, ln haar tegen-i deel verkeert. Ouders van 4 kinde ren krijgen per kind 2.40 meer bij de regeling van Drees. Ouders van 6 kinderen f 1.20 per kind. Oudera vain 8 kinderen 80 cent enzoovoort De Bruijn repliceerde niet, maar mogelijk vindt hij daartoe elders wel gelegenheid. Het wetje werd aangenomen, credieten kunnen loskomen 1 Da

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1