Vrijwillige Brandweer Spoorbrug te Dordrecht weer in gebruik Rond wicket, bat en stumps NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 15 JULI 1946 PAGINA S VEERTIG JAAR DE BELAGERS VAN DEN ROODEN HAAN NUMMER 1 VAN LIJST 2 SCHIED. REDDINGS BRIGADE EXCELSIOR'S JUBILE- WEDSTRIJD Tegen de Flamingo's Sa JCTTVl Lsprong de Bergen op Zoom ter EXCELSIOR—HD.V.S. In September zal de Schiedamsche weMWaantetrdconrpSS zijn tegenwoor- digen organisatievorm Saf; Vo°r dien tijd bestond er natuurlijk reeds lang een brandweer in Schiedam. Tiet oudste stuk, dat op het ge organiseerd bestrijden van brand betrekking heeft, dateert van 1726 en is een ordonnantie, welke de stad verdeelt in vijf wijken, elk voorzien van een handbrandspuit van het type Jan van der Heiden. Elke wijk kreeg 3 brandmeesters, 1 brandspuitmeester, het volk (de bediening) en brandemmermaker. He manschappen bestonden in dien tijd voornamelijk uit menschen met stadsbaantjes, nachtwakers, brug wachters en andere. Wanneer de brandmeester te laat op het terrein van den brand kwam, kreeg hij een boete van 1 gulden en 10 stuivers. Omstanders waren verplicht op eerste vordering te helpenanders moesten zij zes gulden betalen, of werden zij onder het stadhuis in gesloten. In 1772 verscheen er een nieuwe verordening omdat de opkomende branderijen zoo'n groote bedrijvig heid in de - stad te weeg brachten, da4 men 's nachts bij het licht van snotneuzen en kaarsen doorwerkte en deze open vlammen zeer brand gevaarlijk waren. Kethel en Spa- land kregen in dien tijd eveneens hun eerste brandordonnantie. Burgemeester Knappert voerde in 1860 het aantal spuiten tot 9 op en Btelde het aantal manschappen, de commandanten incluis, op 225. Uit dien tijd dateert een aantal sociale voorzieningen". Wanneer een man tijdens het bestrijden van een brand om het leven kwam, kreeg zijn we duwe 2 per week en bovendien 0.50 voor ieder kind. Hoor het aanleggen van de wa terleiding in 1885 kreeg de brand- j weer een belangrijke assistent. De laatste veertig jaar Was tot 1906 alles nog vrij pri mitief, de technische ontwikkeling noodzaakte tot een moderniseering van het brandweerwezen en zoo werd dat jaar het geboortejaar van de tegenwoordige Schiedamsche vrij willige brandweer. Het alarmeeren gebeurde niet langer door een hoornsignaal van den toren, of het uithangen van een roode lantaarn aan den kant van den toren gericht naar het stadsdeel waar d'e brand was, maar door electrische beiien bediend vanuit het politiebureau.- Langzamerhand werd moderner materiaal aangeschaft. Er kwam een stoomspuit met paardentractie en een uitschuifbare ladder van 8 M. hoogte. Nu nog in gebruik bij den plantsoenendienst. Na de auto. stoomspuit, een wagen, welke op stoom liep, deed de Magirus motor- Spuit zijn intrede. doV°r°r branden op schepen en op erven was de sleepboot Mentor an een pompinstallatie voorzien en m e waren dus ook een drijvende spuit rijk. Een völautomatische lad der van 22 M. hoogte, een Maybach motorspuit met onbrandbare motor en een stalen ladder completeerden in den loop van den tijd de uitrus ting. He Huitschers hebben de stalen ladderauto meegenomen en tot op heden is deze niet terecht gekomen. He vlag gaat uit, als de verloren dochter terugkeert. De tegenwoordige capaciteit van onze vrijwillige brandweer is 12.000 L. per minuut bij 80 M. opvoering. eertig jaar geleden was dit 2500 E. bij 12 M. opvoering. 19 Juni 1931 werd de nieuwe brand weerkazerne in gebruik genomen. Verleende^ hulp Gelukkig is het aantal persoon lijke ongelukken, dat zich bij het blusschen van branden heeft voor gedaan, zeer gering. De brandwacht Schriek kwam om het leven bij de bestrijding van brand in een mou terij aan de Lange Haven, waar nu het badhuis staat en de groote ramp op de Petrakis Nomikos eischte het leven van brandmeester J. v. d. Plas en kringcommandant J. Nieu- wenhuyse. Bij die gelegenheid kre gen de brandweerlieden A. van Eyck en B. Fredriks de medaille van het Carnegie heldenfonds. Tijdens den oorlog kwamen de le den 208 maal in het geweer, tenge volge van luchtalarm. Bij den groo- ten brand van Rotterdam werd ge assisteerd terwijl in de Meidagen ook aan den Parallelweg gebluscht werd. In Maart 1943 hielp de brand weer bij het Amerikaansche bom bardement op den Schiedamschen weg. Bij den grooten brand in Den Haag kon men helaas niet uitruk ken wegens benzinegebrek. Het feest Het eervolle verleden is aanlei ding genoeg om een waardig feest te vieren. De Schiedamsche Vrijwil lige Brandweer heeft groote plan nen. Op Zaterdag 14 Sept. wil men brandweerwedstrijden organiseeren tusschen vertegenwoordigers van de plaatsen in den omtrek. Ook een wedstrijd tusschen de bedrijfsbrand- weefen staat op het programma, terwijl op Dinsdag 17 Sept. op de Nieuwe Haven bij schijnwerperlicht een demonstratie gehouden zal wor den. Een feestavond voor het per soneel zal de feestelijkheden be sluiten. Voor dat alles is geld, veel geld noodig. Het corps bestaat geheel uit vrijwilligers en staat dag en nacht voor u klaar. Om de vier weken is er een groep, die 8 avonden lang thuis zit en niet uit mag gaan voor uw veiligheid. Tijdens den oorlog stonden de mannen klaar. Dat ach ten zij een staaltje van hun burger plicht en zij kunnen daarom aan spraak maken op uw vrijgevigheid. Er zal binnenkort een inteeken- lijst circuleeren, Laat niet na een goede gift te geven. Mocht men u vergeten, geef dan even een tee- ken en men zal graag uw gave in ontvangst komen nemen. EXCURSIES Een groot aantal menschen heeft Zaterdagmiddag en Zondag de Ka- rel Doorman bezocht, n.l. de leden van de Ver. Onze Vloot, Onze Ma rine, de colleges van B en W. en de gemeenteraden van Schiedam en Rotterdam, leerlingen van Middelb. scholen van Schiedam en Rotter dam, de Rotterdamsche Zeevaart en Machinistenschool en de Am bachtsschool van Schiedam. De oud-Schiedammer D. Maltha, luit. ter zee tweede klasse, van den Marine-voorlicht kigsdienst, ontving de gezelschappen, de officieren van de Karei Doorman leidden hen rond. Volksgezondheid is een kwestie, welke voor een deel tot de verant woordelijkheid van den. gemeente raad behoort. Voor een deel, omdat ook hier de gemeente zeer afhan kelijk is van de vele regelingen, die op dit gebied door de Tweede Ka mer getroffen worden. Er blijven echter belangrijke ge bieden aan den raad ter beslissipg over. Allereerst de particuliere ver- eenigingen, welke op het gebied van de gezondheids- en ziekenzorg wer ken (Het Wit-Gele Kruis is een van die' belangrijke instellingen). Zij moeten bij haar werk den onmisba- ren steun hebben van de gemeentelij ke overheid en wanneer de taak van deze vereenigingen zich uitbreidt, zal de raad klaar moeten staan, om mee te werken. De ziekenhuizen wij zijn een eigen Katholiek ziekenhuis rijk behooren tot de belangrijkste mid delen in den strijd voor de volksge zondheid. Zij moeten modern inge richt en groot genoeg zijn voor onze groote stad. Sinds enkele maanden is men bezig met de hulp in de huishouding te organiseeren en ook de hulp voor de kraamvrouwen is op vooruitstrevende manier ter hand ge nomen. Al deze initiatieven en de vele, welke nog opgenoemd kunnen worden, zullen zich krachtiger kun nen ontwikkelen, wanneer het Ge meentebestuur de volle medewerking geeft en helpt, waar dit gevraagd wordt. Wij hebben voorbeeldige Katholie ke organisaties op het gebied van de volksgezondheid. De K. V. P. raadsleden weten, wat voor kostbare belangen zij vertegen woordigen* geeft hun de kans, om het volle gewicht van 10 stemmen in de schaal te kunnen werpen Alleen een gezonde bevolking waarborgt de schoone toekomst van een groot Schiedam. Prestatietocht Op Zaterdag 27 Juli des namid dags om 3 uur houdt de Schied. Redd. Brigade weer een Nat Pres tatietocht 500 m. gekleed zwemmen in de Westerhaven, voor het distr. Zuid-Holland. De laatste Prestatietocht is ge houden in 1942; daarna moest de S.R B. door oorlogsomstandigheden de voortzetting van dergelijke Pres. tochten laten varen. De S.R.Bers zullen dit jaar weer kampen om den Zuidgeest-Zonneveldwisselbeker, welke momenteel in het bezit is van mej. M. Hodes. Leden van Brigades zwemmen schoolslag of enkelvoudi- gen rugslag, voor de overige deel nemersisters) is de zwemwijze vrij. Deelnemers(sters) moeten in het bezit zijn van een med. verklaring, dat zij aan dezen tocht mogen deel nemen Inschrijfgeld 25 cent per persoon. De havenbeveiliging is in handen van de Rott. Redd. Brigade, terwijl de verzorging van de E.H.B.O. is toevertrouwd aan de Transportco lonne van het Roode Kruis. Successen to Gouda Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Goudsche Reddings Brigades werd Zaterdag 13 Juli in de nieuwe Vaart te Gouda een Nat- Prestatietocht 500 m. gekleed zwem men gehouden. De Schiedamsche Reddings Bri gade welke met 15 deelnemers (ster's) aan dezen tocht deelnam, boekte een mooi succes Op dezen wedstrijd waaraan Bri gades uit het geheele land deelna men wisten de Schiedammers zoo wel bij de dames als heeren den 3en prijs te Demachtigen, res. door Mientje Deij en Freek de Ronde. Bovendien tikte Mane Lagerweij vlak achter Mientje Deij als vierde aan. WEERBERICHT Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met wind uit Westelijke richtingen; plaat selijk nog regenbuien, hier en I daar met onweerzelfde tempe- ratuur. J 16 Juli: zon op 4.38 uur, onder 20.53 uur; maan op 22.31 uur, onder 6.23 uur. SCHIEDAMSCH POLITIE- MUZIEKGEZELSCHAP Op Donderdag 18 Juli a.s. des avonds om 8 uur, geeft het Schie. damsch Politie muziekgezelschap een concert in de Plantage. Dit is het eerste openluchtconcert het welk dit gezelschap geeft en het toont de voortvarendheid en de energie, waarmee onze politieman, nen studeeren. Het programma luidt: 1 Stadion- marsch; 2 Bonne Fortune, ouver. ture; 3 Voix Roumaines, concert- wals; 4. Vivandière, ouverture; 5 Morgengloren, ouverture; 6 Belle Bergère divertissement pastoral; 7 La Petite Duchesse, ouverture; 8 Picknick.marseh. Onder ideale weersomstandigL hedein speelde Excelsior den uit- gestelden wedstrijd van bet 25- jarig bestaan tegen de Flamingo s, die door A. Nolet werden aange voerd, Hoewel de Excelsior_aanval be- staande uit Oosterholt—Dries uit stekend op dreef was, wisten de Flamingo's batsmen stand te hou. den. Slechts het openingspaar Tets en Bok was geen lang leven be schoren en na resp. 1 en 4 runs gescoord te hebben, konden zij het paviljoen weer opzoeken. D. In. gelse bracht het tot 15, doch Stolk kwam er na een weifelend begin uitstekend in en met eenige zeer fraaie slagen wist hij het. totaal snel op te voeren, VAN TRAM GESPRONGEN alhier wonende 15- te ter hoogte van rijdende tram van li,*'6» Van een Irvirow» >v>n4 ï>_aar -chtervZoitV^d:nr hier. de rijdende tram. TeAg^f' °nder van werden twee teenen ernstig gekwetst. Na voorloopig door een paar leden van E.H.B.O. te zijn verbonden is zij per ziekenauto naar de dr. Noletstichting over gebracht. ONGELUK OP LUNAPARK Doordat de motor van den mo torrijder J. R. v. d, V., wonende te d. D., die Zaterdagmiddag in de Motorsport Qlobe" op het Luna park alhier reed, plotseling af. sloeg, stortte deze van een hoogte van plm. 3% meter neer. Met een gebroken linkersleutelbeen werd hij opgenomen en ter behandeling naar het Gemeenteziekenhuis al hier, vervoerd AMICITIA De tooneelver. Amicitia vierde Zaterdagavond haar koperen jubi leum. De heer O. Veenendaal, voor zitter van de vereeniging, opende de vergadering Hij werd vervolgens gehuldigd door den heer W. de Jong, die zijn verdienste schetste. Een schilderij vertolkte den dank, Mevr. Veenendaal ontving bloemen. In het vrooiijk programma dat volgde, zorgden de humorist Pietje, de Hilea Hawaiians en het orkest Baanvinger voor de gezelligheid. Het geheei speelde zich af in de bovenzaal van Musis Sacrum Olas in loodraam, aangeboden door de Forensenvereeniging aan de Spoorwegendat heden in de wachtkamer onthult werd. Ontworpen en vervaardigd in de ateliers van Toon Berg. Heden is het herstel van de normale verkeersverbinding in ons land opnieuw een belangrijken stap gevorderd. De spoorbrug over de Oude Maas te Dordrecht, die de Duitsehers in Maart 1945 geheel overbodig deden springen, is van daag weder in gebruik genomen. De nieuwe brug, die vooralsnog een weinig fraaien indruk maakt, bestaat uit verschillende brokstuk ken, nl. een „aanbrug" van het E.S.T.B.-type, een buiten werking zijnde draaibrug, een gedeelte van de Waterloo Bridge uit Londen, een Calander-Hamiltonbrug en de nog intact gebleven draaibrug. Aan den Zwjjndrechtschen kant is de oprit verlengd met 120 M., waarvoor een nieuwe spoordijk en een nieuw land- hoofd werden aangebracht. De ingebruikneming van de brug is van de zijde der Dordtenaren met groote feestelijkheid geschied. Om 11.30 uur vertrok een versierde extra-trein van het station D.P. te R'dam, waarin autoriteiten en ge- noodigden hadden plaats genomen. Met groot gejuich werd de trein aan den Zwijndrechtschen oever ontvan gen. De Commissaris der Koningin van Zuidholland, mr. H. R. Kesper, knipte het symbolische oranjelint door, waarna de president-directeur der N.S. een toespraak hield, waar in hij wees op het belang van deze nieuw tot stand gekomen verbinding en hij hulde bracht aan het perso neel voor de prestatie. De feesttrein werd daarna met uitbundige vreugde aan den Dordt- schen oever begroet. Muziekcorpsen en zangvereenigingen deden zich hooren en op het Stationsplein sprak o.a. de burgemeester der stad een welkomstwoord. De forensenvereeniging bood een glas-in-loodraam aan voor de hal van het station. De autoriteiten maakten een rondrit door de feeste lijk versierde stad en vereenigden zich daarna aan een maaltijd, waar nog veie goede woorden werden ge sproken. Thans is het wachten op het ge reedkomen over enkele weken van de spoorbrug over den Moer dijk. Dan zal eindelijk en toch nog onverwacht.snel het treinverkeer tusschen Zuid en West-Nederland weer hersteld zijn. K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM Beslissingswedstrijd om het kam pioenschap van de afdeeling: Put- tershoek—D.R.Z. 4—2Res. 1ste kl. E: Schiedam 2—C.K.C. 2 0.5, C.K.C. kampioenRes. 4de kl. Cbeslis singswedstrijd Coal 3Het Noor den 2 27, Het Noorden 2 "kampioen. Nadat hij ongeveer 80 runs ge scoord had, gaf hij eenige vangen die echter niet geaccepteerd wer. den, zoodat hij kans zag 100 n.o, te scoren Hij zag intusschen v. d. Luur (13) en v. d. Togt (28) ver trekken en aanv, Nolet bleef hem met 2 n.o., daar de laatste op 171 voor 6 sloot. Bowlingc. Excelsior. J Oosterholt 235, H. Zoetmilder 1—43, J. Dries 1—52. "Van Excelsior liet de jeugd het beste batten zien. Huet met 16 en M. Geene met 12 zorgden met J Westerholt (10) voor een eenigs. zins dragelijk totaal. De overige batsmen zagen geen kans de dub bele cijfers te bereiken. Het Excel, sior totaal was 89. Bowlingcijfers. F. Wuinder 2-22, A Terwiel 8—21, v. d. Luur 1—16. Na afl\op bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarbij weder zijds hartelijke woorden werden gesproken en overeengekomen werd, dezen wedstrijd jaarlijks e doen plaats vinden. Een record aantal toeschouwers was getuige van het treffen van de cricketteams van Excelsior en H. VS. hetgeen voor de cricketlief heb bers steeds een evenement is. Traditiegetrouw won aanv. Nolet de toss en verkoos eerst batten, zoo dat het gerenommeerde openings paar Stolk en Borrani naar de wickets toog. De Excelsior.aanval was toevertrouwd aan den crack J. Oosterholt en den coming-man J- Dries. Er werd zeer goed gebowled, zoodat de batsmen zich geen enkele vrijheid konden veroorloven, en waardoor de runs slechts in een zeer langzaam tempo kwamen. Slechts Stolk zag kans om 't publiek op een rechtvooruitgeslagen zes te verras sen. Oosterholt miste Borrani nadat Bakker den bal ter hand genomen had wordt Borrani in de slips ge- Vangen. Kort hierop maakte de jeugdige M. Geene met een schit terende vang eveneens op het bow len van Bakker een einde aan de in nings van Stolk. Molenaar en v d. Ende forceerden het spel iets en hadden over geluk niet te klagen He score steeg nu snel en met een stand van 2 voor 107 brak de lunch aan. Na de lunch wordt v. d Ende door W. Oosterholt gevangen na 37 runs aan het totaal te hebben toegevoegd. Ook aan Mo- lenaar's leven kwam door een vang een einde. Zijn score bedroeg 20. De volgende wickets vielen in een zeer snel tempo en geen der batsmen wiat nog iets te presteeren. Vermelding verdient nog, dat M. Geene niet minder dan vier bats wist te van gen, waaronder enkele zeer fraai*» catches waren. Het totaal van HD.V.S. was 152 w.o. 4 extra's. Zij hadden hierover ruim 3 uur gebat. Boylingcijfers: Excelsior J. Dries 445. J. Oosterholt 4—78, F. Bakker 2_i9. Voor Excelsior openden F. Bakker en W. Oosterholt. Op 15 wordt W Oosterholt achter het wicket gevangen en op 17 F. Bakker met een wilde slag in het verre veld. De batsmen speelden, uiterst voor zichtig zoodat zij wel een lang leven hadden doch de runs in een zeer traag tempo kwamen. De .laatste batsmen hielden echter niet lang stand uitgezonderd J. Dries, die met 10 n.o. nog net in de dubele cijfers kon komen. Bowlingcijfers: HD.V.S.Molenaar 417. J. Offerman 3—22. Borrani 1—5. Tettelaar 2—1. 0. K. Met een aantal tooneelstukjes en voordrachten, welke door de leden zelf geschreven waren, vierde de tooneelver. Onderling Kunstgenot" Zondagavond in de bovenzaal van Musis Sacrum het 16e jaarfeest. De voorzitter dhr. W. Venderbos sprak aan het begin van den avond eenige woorden ter gelegenheid van de benoeming van mevr. Hendriks en den heer J Jansson tot eerele den. De regie had de heer Jans son Jr. AANHOUDINGEN Zeer uiteenloopend z.\jn de feiten, waarvoor de politie in deze dagen menschen aanhield. Dat is wel een bewijs van activiteit. Da vrouw E. N werd aangehou den, omdat zij verdacht werd van het koopen van vet afkomstig van een frauduleuze slachting. Verdacht van prijsopdrijving werd M. P. aangehouden. G J. B. te R. en T. S. alhier wer den achter slot en grendel gezet, omdat zij ervan verdacht worden gedistilleerd en tabak te hebben ont vreemd uit het s.s. v. Ostade, dat ter reparatie bij de werf „De Nwe Waterweg" ligt. Q. N wordt verdacht van heling van gedistilleerd. Hij is ingesloten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dankert, z v. J. de Otter en M. J. den Braber, Bow- lavelaan 1Angenietje, d. van W. H. de Bakker en K. Clausing, Maria- straat 14; Kornelio L., d van B. Visser en A. Uittenbogaart, Boer- havelaan 1; Agnes M., d. van L. J. Zwanenburg en A. Brökling, N-.ve Haven 235; Jan, z. van P J. Kapoen en D. de Baat, Nassaulaan 75; Jeanne, d. van D. M. Krabbendam en A L. Pijl,' Nwe. Maasstr. 96. LIFTEN PER VRACHTAUTO VERBODEN In aansluiting aan het bericht omtrent de in te voeren strenge controle op personenvervoer met vrachtauto's kunnen wij nog rae- dedeelen, dat niet alleen de clan destiene Vervoerdiensten die hier en daar waren ontstaan, onmoge lijk worden doch ook het liften per vrachtauto, daar dit evengoed als ongeoorloofd vervoer wordt be schouwd. Aanleiding tot het verbod is het feit geweest, dat voor het liften vaak geld werd gevraagd, waar door allerlei scheeve verhoudingen ontstonden. DREIGENDE STAKING IN DE MEEL-INDUSTRIE Er heerscht momenteel spanning onder de personeelen van de meel fabrieken in het geheele land. Wij vernemen hieromtrent, dat morgen in Den Haag zal worden geconfe reerd tusschen het college van Rijkabemiddelaars en de vertegen woordigers van de samenwerkende vakorganisaties. Het gaat om de loonen, de arbeidsverhoudingen in het algemeen en om de totstand, brenging van een landelijke Cf.A.O. De arbeidersbesturen hopen dat ter conferentie een redelijke oplossing zal worden gevonden, anders is de kans op het uitbreken van een algemeens staking zeer groot. Im mers naar ons wordt medegedeeld, willen de arbeiders niet blijven werken onder de bestaande ver. houdingen Slechts met de grootste moeite is het den organisatie- besturen gelukt, hen van een plotselinge staking terug te hou. den. De toestand ls zeer bedenkelijk, want, komt het tot een algemeen neerleggnn van het werk, dan stokt de broodvoorziening.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3