R DADER LWERELD (Te gast bij commandant De Booy Aantasting door de rupsen van het koolmotje DE EILANDEN DER 75.000 de Onbekende DIE RARE ADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 16 JULI 1946 PAGINA 2 OP DE JCAREL DOORMAN HET VLOOTPLAN BESTRIJDING DIENT MET KRACHT TER HAND GENOMEN STAATSLOTERIJ Levenslang of spoedige vrijlating? programma De Marine heeft altijd een zeer warm plaatsje gehad in het hart van ieder en Nederlander. Dat is stellig niet het minst Eet geval, sinds onze marine zich in letter lijken zin heeft doodgevochten in de wateren van het bedreigde In dië Het was dan ook geen won der', dat de heeren journalisten in grooten getale hadden gehoor ge geven aan de invitatie, om een kijkje te komen nemen en eenig onderrichtte mogen ontvangen aan boord van H. M. „Karei Doorman", het eerste en eenige vliegtuig-moederschip van onze marine. Met tiaar 16600 ton is zij ook het grootste schip, dat onze marine ooit gehad heeft, al zijn er op het oogen- felik reeds aircraft carriers van 45000 ton. De „Karei Doorman", met haar roemrijken naam is onbe taalbaar voor onze marine als oefen schip en daarom moeten wij den Engelschen wel zeer dankbaar zijn, dat zij dit sdhip te onzer beschik king stelden. Aan de invitatie is zeker ook te gretiger gevolg gege ven, nu Z. Exc. Luitenant-Admiraal Helfridh, de man, die tot onze niet geringe fierheid, destijds de Ver- eenigde Vlooten in Indië comman deerde en die zoo moedig de zware verantwoordelijkheid droeg voor den strijd in de Javazee, de wel willendheid had om deze samen komst van journalisten met zijn tegenwoordigheid op te luisteren. Na een sterk inlichtende film en een rondgang over het schip, met ©roote hangar en met zijn 9 dekken vooral de radar-installatie had belangstelling volgde *n leerzame conferentie, waarop het Hoofd van den Marine-Voorlichtingsdienst, de heer K. Bezemen-, ook uiting gaf aan de lichte ontevredenheid over de pers gelukkig op een minder hardhandige manier dan een zekere excellentie dat pleegt te doien waarop aan het einde van den dag Mr. Rooy, de voorzitter van de Nederlandsche Journalisten Ver- eeniging, riposteerde met de uit spraak: „Evenmin als U zonder schepen een vloot kunt bouwen, kunnen wij zonder papier een krant maken". Na den heer Bezemer wees ad miraal Helfrich op de noodzaak, het Nederlandsche volk te doordringen van de waarde oener maritieme macht, die, zoo noodig, een waar dige bijdrage zou kunnen leveren aan de verzamelde zeemacht der Vereenigde Volken. Deze juiste waardeering, aldus de admiraal, is niet mogelijk zonder een „maritie me visie" op het wereldgebeuren, dat de gansche wereld met wijden blik omvat. Wij moeten de oceanen niet alleen zien als natuurscheiding, maar ook als bindmiddel. Dat was de visie van onze roemrijke Gou den Eeuw. die echter in onze latere geschiedenis verloren ging. Beslist klonk de uitspraak van den admi raal: Een krachtige vloot had in den jongsten oorlog de kansen kunnen doen keeren, ofwel zoodanig pre ventief kunnen werken, dat de ca lamiteit ons was bespaard. Die juiste maritieme visie moeten wij gaan heroveren. Het materieele verlies halen wij wel in, als de geest maar blijft, de geest, die in den afgeloopen oorlog, zelfs na langdurige, breede en deprimeeren- de verwaarloozing. onverwoestbaar bleek. Het vlootplan Overste Kroese legde vervolgens een schema bloot van het vlootplan voor de zeegaande vloot der Ko ninklijke Marine, een plan, dat men zeker niet te grootsdheepscCi zal kunnen noemen. De zeegaande vloot zal bestaan uit 3 smaldeelen, welke de Amerikanen zouden aanduiden als -Light Naval Task Forces". De samenstelling van elk smaldeel is gedacht als volgt: 2 kruisers, 1 vliegkampscbip (Light Fleet Car rier), veel sneller dan de „Karei Doorman", 8 torpedojagers, een reparatie-voorraadscihip en een snelle tanker. Daarenboven een on bemande reserve van 2 kruisers, een vliegkampschip en 6 torpedo jagers en nog 6 bemande torpedo jagers. Hiervoor zal een bemanning noodig zijn ter zee en aan den wal van plus minus 40.000. Het bouw plan is berekend op 10 jaar. Met den nieuwen aanbouw van onder zeeërs moet worden gewacht tot alle gegevens van den oorlog be werkt zijn. In dit plan blijkt de oorlogsles benut, dat 't vliegkamp schip gesteund door kruisers en Bing Crosby, radio-crooner, film acteur en multi-millionnair, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan het plaatsje Boise in den Ame- rikaanschen staat Idaho, om een vroegeren schoolvriend dertig gulden terug te betalen, die hij hem sinds 1924 schuldig was. Als de multi-millionnairs zoo vlot zijn met het betalen van hun schuld, wat kan men dan van een armen drommel verwachten jagers, het slagschip als kern der vloot heeft vervangen. Daarna kregen de journalisten gelegenheid tot het steller, van vra gen en zij gaven daarbij blijk van zooveel weetgierigheid wellicht ook van zooveel gebrek aan des kundigheid! dat op beperking moest worden aangedrongen. Met een gezelligen maaltijd, waarbij de matroosjes comman dant de Booy is maar wat tevreden over zijn oorlogsvrijwilligers! die in het zweet huns aanschijns dienden, sloot deze voor de journa listen even aangename als leer zame bijeenkomst. De aanwezige journalisten zullen wel verstevigd zijn in de overtui ging, dat voor geheel onze positie op verschillend terrein, over de geheele wereld een voldoende zee macht noodig is. De heer Bezemer had dit nog aardig geïllustreerd met te verwijzen naar onze oude, sedertdien vergane, maar herleven de glorie: de walvischvangst, die eertijds slechts mogelijk was ge weest onder de bescherming onzer geduchte zeemacht. J. W. I>e Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen schrijft ons: Mede tengevolge van het warme weer treedt in verschillende deelen des lands in zeer ernstige mate vre- terij op van kleine rupsen aan kool, koolraap, mosterd, knollen en andere kruisbloemige gewassen. Deze vrete- ry moet in hoofdzaak worden toe geschreven aan rupsen van het kool motje, die kleine, ronde gaten in de bladeren vreten, waarbij aan één zijde de opperhuid vaak niet bescha digd wordt, zoodat „venstertjes" ontstaan. Van dit insect komen twee gene raties per jaar voor. De eerste mot jes worden gewoonlijk in het begin van Juni waargenomen. Zij hebben de eieren afgezet, waaruit zich de rupsen ontwikkeld hebben, die thans in grooten getale schadelijk optre den. Deze rupsen zijn binnen eenige weken volwassen en verpoppen zich in spinseltjes op de bladeren. Kort daarop verschijnen uit deze poppen de motjes van de tweede generatie. De rupsen van deze gene ratie zijn door haar grooter aantal Trekking van 15 Juli: Prijs van 5000: no. 15322; 1500: nos. 2198 en 15790; 1000: nos. 3160, 8880 en 12765. De ,JZarel Doorman". Er bestaan in Nederland 97 eilanden met een totale bevolking: van 75.000 menscben. Afgezien van zeventien-honderd vreemdelingen, spreekt het meerendeel Neder- landseh. Voor al de bewoners dezer eilan den, die geen rust- of vacantle- oorden zijn, zooals men langen tijd beweerde, bestaat de horizon uit een metershooge prikkeldraad omheining met wachtposten bij slagboomen en wachtposten op patrouille; rondom staan uitkijk torens met zoeklichten en mitrail leurs. Daarbinnen telt men de dagen op. Men telt de dagen öp, aangezien slechts een zeer gering percentage veroordeeld is en weet hoelang zij nog de dorre uniformiteit van eindelooze dagen en maanden zal moeten dragen. Bovendien we ten zij ook waaróm zij geïnter neerd zijn. Daarnaast staat de groote meerderheid: de twijfel-ge vallen, die dat niet weten. En onder hen, die in den tijd dat heel Nederland aanklaagde, arresteerde, en zijn onbloedigen bijltjesdag vier de, provisorisch verhoord werden, zit nog altijd een klein aantal on- schuldigen. Er zijn jongens bij van zestien jaar, nauwelijks tot de jaren van verstand gekomen, toen de oorlog uitbrak Er zjjn ook babies bij van nog geen jaar. In het vrouwenkamp Avegoor te Ellecom (Gld.) ligt een oude vrouw van zeventig jaar ziek, die echter tot de zware gevallen gerekend Het directoraat-generaal voor bijzondere rechtspleging stelde een aantal Nederlandsche jour nalisten in de gelegenheid en kele kampen voor politieke de linquenten te bezoeken Wij la ten hieronder het eerste artikel van onzen redacteur naar aan leiding van deze excursie volgen. kleed. Hun lichamelijke verzorging is sober, maar nergens wordt nog geslagen of gemarteld, voor zoover wij konden nagaan. De bewaking bestaat uit twee catagorieën; corrupten en onom- koopbaren. Onder deze laatste groep treft men idealisten en ongeschik- ten aan. Het gedeelte, voor zijn taak berekend, is absoluut ontoe reikend, het personeelsprobleem Is zeer urgent en haast onoplosbaar. Zee. veel energie van overheid en bewaking, zeer veel idealisme van geestelijke en sociale verzor gers werd en wordt gericht op het scheppen van eenigszins mensph- waardige levensvoorwaarden in die kampen. Dit idealisme, deze energie gaan in eerste instantie verloren voor het Nederlandsche volk, dat bovendien nog de zeer hooge finan- cieele lasten dragen moet Het zou gemakkelijk zijn eenige oladzïjden te vullen met de meest tragische en navrante bijzonder heden omtrent deze menschen. Er zijn tientallen aanvragen tot echtscheiding, waarteger. sociale verzorging weinig vermag uit te richten. Er gaan honderden huwe lijken voor goed kapot. In Wezep. waar vorig jaar ook moet worden en niet spoedig vrij i zwangere vrouwen geïnterneerd zal komen. (werden, mogen de moeders hun Een grauwe massa, genummerd, babies bij zich houden tot ze één1 gedeeltelijk allererbarmelijkst ge- ,jaar oud zijn Er zijn kampen, waar de mannen aan den anderen kant in de vrouwenafdeeling soms hun echt- genooten zien, ook met een num mer. De kinderen zijn ofwel ge ïnterneerd, of ondergebracht bij vreemden. Er zijn honderden geïnterneer den, die geen bezoek ontvangen, omdat hun families van de onder steuning de reis naar het kamp niet kunnen betalen. Er zijn kinderen, die op de be zoekuren hun moeder voor haar verjaardag een stuk chocola hebben meegebracht en beginnen te huilen als deze het niet aan mag n»men. Er zijn vrouwen, die de bewa king probeeren om te koopen om een brief door te smokkelen of sigaretten, en die daarvoor den hoogsten prijs moeten betalen Er zit ergens ee^ jongen, die zeer goed illegaal werk deed, maar in de Euterpestraat in Amsterdam den moed verloor Misschien verried hij vaak nog schadelijker dan die van de eerste generatie. In verband hiermede raadt de Plantenziektenkundige Dienst den verbouwers van de reeds genoemde gewassen aan, de bestrijding van deze lastig te verdelgen parasiet reeds thans met kracht ter hand te nemen. De bestrijding kan geschieden dooi bestuiving of bespuiting met de in den handel verkrijgbare DDT-bevat. tende middelen. Lonchocarpus- of Derris-preparaten en mogelijk even eens met Pyridine-zeep ter sterkta van 5%. Bespuiting met OAy lood- of calciumarsenaat kan eenig resul taat opleveren, doch de werking hiervan is over het algemeen niet geheel bevredigend. Bij de bespuiting van het gewas moet vooral de onderzijde der blade ren, waar zich het meerendeel dei rupsjes bevindt, geraakt worden. Toevoeging van een uitvloeier aaa de spuitvloeistof is gewenscht. Met het oog op gevaar voor ver giftiging van bijen mag de bestrij ding niet worden toegepast bij ge wassen, die reeds in bloei staan. Bij koolgewassen, waarbij de kool zich begint te vormen en bij bloemkool, waarbij de bloem reeds doorkomt, mogen in verband met vergiftigings gevaar voor den gebruiker, geen arsenicumbevattende middelen wor den aangewend. Het is van belang, zoolang da vreter ij aanhoudt, het op rijen zet ten van koolraapplanten, alsmede het verplanten van koolplanten, uit te stellen. Mede ter vernooging van net effect en in gevallen, waarin men geen be strijdingsmiddelen kan toepassen, kan het van belang zijn met een touw of bezem geregeld over da planten te gaan, waardoor een aan tal rupsen van de planten op den grond valt. Indien hierna de grond bewerkt wordt (hakken, schoffelen) wordt een belangrijk aantal rupsen vernietigd. WOENSDAG, 17 JULI. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Zang. 7.45 Woord. 8.00 Nieuws en oyerz. 8.20 Gram. 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Zang. 9.50 Gram. 10.30 Morgendienst, 11.00 Sopraan. 117.45 Pam. berichten. 12.00 Rhapsodie. 13.00 Nieuws en overz. 13.20 Orgel. 13.45 Liszt, gr. 14.00 Kamermuziek. 14.30 Planten. 14.50 Zang en piano, 15.20 Sopraan, piano en fluit. 16.00 Orkestwerken. 16.15 Meisjeskoor. 16.45 V. d. Jeugd. 17.30 Volksherstel. 17.35 Piano. 17.45 zijn kameraden met een kapotgesla- omroeporkest 18.30 Ned. Strijdkr. gen bloedenden mond. Br is een kampcommandant van 24 jaar, die over een kleine 900 vrouiwen is aangesteld en volgens uitlatingen van geïnterneerden soms op zeer ongelegen momenten inspectie houdt. Er zijn ja, er zijn 75-000 ge- interneerden waarvan het grootste deel na meer dan een jaar zit en zijn straf heeft uitgezeten of reeds te lang eiken morgen de reveille van de strenge kamp tucht heeft gehoord. Wij, die vier dagen lang gelegen heid kr.egen een aantal kampen te bezoeken, zijn jervan overtuigd, dat de meest verbitterde en bar stens vol rancune zittende Neder lander zwijgend terug zou keeren van een dergelijke excursie, maar 19.00 Nieuws. 19.15 Chr. vakverbond. 19.30 Eng. les. 20.00 Nieuws en weer- overz 20.08 Koor. 20.45 Oorlogs praatje. 21.05 Kamerorkest. 22.00 Nieuws en actualiteiten. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws en gymn, 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en overz. 8.20 Orgel. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.00 B.B.C.- orkest. 9.30 Waterstanden en politieber. 9.50 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.20 Keukenpraatje. 10.35 Bas er iano. 11.00 Lezing. 11.30 Gram. 11.45 Voor dracht. 12.00 Eddy Walis. 12.30 Ka lender. 12.35 Jan Corduwener. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest en gram. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Trio 15.00 V. d jeugd. 15.45 Jaap Brill. 16.15 Vragen staat vrij. 1.6.45 Vacantie- krant. 17.15 Novelty Serenaders. 17.45 Rijk overzee. 18.00 Nieuws. 8.15 j. j Sj ,Gram. 18.30 Nieuw-Guinea. 19.00 den term rV V>! pian°-duo- '9-15 Depart, uitz. 19.30 colonne der sentimentaliteit" heeft Reportage. 20.00 Nieuws. 20 05 Caus. uitgevonden, is het misschien beter 12015 Vacantiê prog. 21.00 Spanje, de moeder ongevoelig van haar j 21.55 The Ramblers. 22,30 Gram 22 45 eenjarig kind te scheiden en niet Geestei. lev. 23.00 Nieuws. 23.15 Kon over tranen te spreken.... Mil. Kapel 2400 Sluiting. 1 15) Onmogelijk I kwam bet spon taan en nadrukkelijk over haar Lip pen. Maar hevig bloosde ztj, zoodra zij haar fout besefte. De detective kneep zijn oogen een .weinig dicht, zacht en overredend fclonk zym stem: En wat brengt U op de gedach te, dat Uw meisje, dat de foto van den doode herken-de en flauw viel fey het nieuws van zijn dood, niets yan hem kan afweten? Maar Laureen had zich inmiddels W.eer volkomen hersteld. Ik dacht natuurlijk aan mijn eigen episode. Hoe kan Bertha daar van afgeweten hebben? vroeg zij rustig. Ah, juist,antwoordde de detec tive. Hoe staat het met mrs. Car ter? Indien zij hier lederen morgen Werkt, waarom is zij vandaag dan ■let verschenen? Als Lk elders overnacht, zoo- ■ls Bertha gisterenavond veronder stelde, waarschuwt het meisje mrs. Carter altijd door de sjpruikbuie, dat zij den volgenden ochtend niet boven behoeft te kom^nt voor Bertha haar roept. Dat hebben zy zoo afgespro ken. Spreekbuis? Reynolds keek ver baasd om zich heen. Ik wist niet, dat zich hier een spreekhuis bevindt. Waar is die? In de hall, vlak naast de deur van de eetkamer. De opening bevindt zich in een donker hoekje, half ver borgen achter een paar mantels, die daar hangen. Ik geloof, dat de vo rige huurder die installatie speciaal heeft laten aanbrengen. De inspecteur ging naar de hail, ontstemd op zichzelf, dat hij zoo iets over het hoofd had gezien. Ja, ik heb het gevonden, ver klaarde hy even later somber. Zal mrs. Carter antwoord geven wanneer ik er in fluit? Waarschijnlijk wel, ten-zij ze in een van de andere flats aan hot werk is. Maar in dat geval zal haar man wel antwoorden en haar roepen, wanneer U dat wenscht. Dat wil ik zeker, zei hij beslist, opnieuw naar de hall gaande. Welk een ochtend! zuchtte Laa reen, vermoeid haar handen omhoog heffend. En dat na zulk een nacht, arm kind, antwoordde Lansberg mee lijdend. En nu krijgen we nog meer getuigen en weer nieuwe vragen. Er kwam een uitdrukking van pa niek in de oogen van het meisje» toen zij aan een gast dacht, die haar zou kunnen komen bezoeken. Dat zou toderdaad een getuige zijnL aac wietx de inspecteur zyn hart zou kunnen ophalen. Laureen hoopte vurig, dat er niemand zou komen. Zij luisterden naar Reynolds, die scherpe instructies gaf, dat mrs. Carter terstond gehaald moest wor den. Komt U ook boven, vroeg hij door de spreekbuis. Binnen enkele oogenblikken ver scheen er een mager, bezorgd vrouwtje, dat zenuwachtig haar hadnen aan haar schort afdroogde. Bent U mrs. Carter? begon Reynolds. Jawel sir. Mijn man komt direct, zei ze op verschrikten toon. Hij is zich aan het aan-kieeden. Aankleeden? riep de dectective. Is die man dan nog niet op? Hy heeft nog pas enkele uren geslapen, Sir. Hij is nachtwaker. De detective glimlachte. O juist. Het spijt me, dat ik hem moet storen. Ik ben inspec teur Reynolds van Scotland ard. A propos, hebt U vanmorgen geen cou ranten gezien, mrs. Carter? By deze vraag keek de vrouw ver rast op. Ik Sir? Ik heb in de week geen tijd om couranten te lezen. Waarom? Is er wat gebeurd? Ja, verteldde Reynolds haar kort. Er is hier vannacht in deze flat een doode man gevonden. Hy wees in de richting van de eetkamer. De vrouw keek met een ontsteld gelaat aaas de aangewezen sleur. Nu, ik weet er niets van, Sir. verzekerde zij. Reynolds keek haar vriendeiyk aan. Ik- is niets, waar U bevreesd voor hoeft te zyn. Ik moet U enkel verzoeken, myn vragen duidelyk en naar waarheid te beantwoorden. Ik zal mij nbest doen, Sir. mom pelde zij. Heel goed. Vertedt U me dan eens, waarom U hier vanmorgen niet bent komen werken, zooals op an dere dagen? Miss Laureen's dienstbode heeft me gisterenavond gezegd, dat haar meesteres vannacht niet zou thuiskom-en en dat ze my n-og wei zou waarschuwen, wanneer ze mij noodig had. Zij wendde zich naar de vermoeid uitziende Laureen. Het spijt me, als U me wellicht eerder had noodig gehad, miss, maa ik ben boven aan het werk geweest en wanneer mijn man Joe, eenmaal slaapt, hoort hij geen spreekbuis m»eer. U hebt precies gedaan, wat mijn meisje U gezegd heeft, mrsi Carter. Zij had U niet eerder noodig, ant woordde Laureen. Hebt U dezen heer ooit eerder gezien? vroeg de detectieve, de aan dacht van de vrouw op Lansberg vestigend. Neen srtr. Het meisje hier Iaat bezoekers altijd binnen. Lansberg wendde zicih met ondeu gend e-eototefeniis pogen tot Renfilds. U zult weldra bewijzen genoeg nebben van de eerlijkheid mijner ver klaring, dat ik vóór vannacht nim« mer in deze flat ben geweest, in specteur, merkte hy op. De Inspecteur keek een beetje on, zeker. We zijn verplicht, elke verklaring te verifieeren, Sir, zei hij veront schuldigend. terwijl hij zich over zijn notities boog. Het lijkt me een aetuug zon, der eind, maar U hebt natuurlyk Uw eigen werkwijze, antwoordde Lans berg onverschillig, terwyi hy Lau, reen zyn sigarettenkoker voorhield. Zy nam een sigaret, boog zich voorover om die aan te steken aan den lucifer, welke hy haar pre senteerde en wees dan op de asch- bak, welke nog vol lag met asch en sigaretteneindjes van den vo- rigen avond. Mogen we dit opruimen. in specteur? vroeg zij, of w-lt u het bewaren ais belangrijk bewijs? Reynolds vestigde zijn scherpe blikken op de aschbak, welke Lans berg juist in den kolenbak welde leeggooien. Hij stond tiaastig op pardon, laat mij dat even doen, zei hij overdreven beleefd, en de aschbak van Lansberg overnemend, begaf hij zich daarmee naar de hall. tWerdt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2