nieuwe schiedamsche courant ROOF EN VERNIELING bij Rott. Droogdokmaatschappij Materiaal-onderzoek te Delft Uit de Sportwereld STADSNIEUWS DINSDAG 16 JULI 1946 PAGFJ4 S NUMMER 1 VAN LUST 2 OFFICIEELE KENNISGEVING. ROTTERDAM DE HERSTELLINGEN VORDEREN NAAR WENSCH De vacanties zijn voor sommigen reeds achter den rug, voor anderen staan ze 'voor de deur. Den 26en Juli zullen er velen genieten van de verdiende rust aan zee, in öoscn of op de hei. Zij. die dan zullen alles wat aan fe P herinnert, willen vergeten Geen Groote Vier, geen Indie, alleen maar vaeantie. Zelfs de Gemeenteraadsverkiezing dreigt bti he^. £een belangstelling meer te zullen wekken. Daar tegen ■willen wij vandaag met klem waar schuwen. Het is een moreele ver plichting ervoor te zorgen, dat op 26 Juli geen enkele stem voor de Kath. Volkspartij verloren gaat. Het doel is 10 zetels. Met de aller grootste inspanning zullen wy dat aantal kunnen bereiken, maar dan mag niemand deserteeren. In de laatste weken is genoegzaam aan getoond, van hoeveel belang het is, om de Katholieke fractie zoo sterk mogelijk te maken. Er staan groote belangen op het spel en wanneer u het zoo inkleedt, dat u 's morgens vroeg direct na de opening van het stembureau uw stem uitbrengt, ver liest u practisch niets van uw tijd. Het is een ernstig beroep op de solidariteit en de verantwoordelijk heid van de Katholieke kiezers. De andere partijen, met name de Com munisten, zullen zich zeker niet door hun vaeantie laten weer houden, om te stemmen. IJ doet eveneens uw plicht. He propaganda-afdeeling van de K.V.P. doet nog een laatste beroep op u, om geld te geven voor het verkiezingsfonds. Vooral de laatste loodjes wegen zwaar, maar wanneer het eind goed is, zal alles goed komen. Geld is noodig, uw aan wezigheid is noodig, om te zorgen, dat de leus werkelijkheid wordt Voor Groot Schiedam een schoone toekomst. VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD Eén dezer dagen zullen door den dienst der Posterijen de genummer de candidatenlijsten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing huis aan huis worden bezorgd. In geval van samenwoning wor- den de hoofdbewoners verzocht deze lijst aan hun medebewoners ter in zage te verstrekken De stemming zal worden gehouden op 26 Juli a.s. De in het bezit der kiezers zijnde oproepingskaarten dienen op dezen dag te worden me degebracht. Men stemt in hetzelfde lel aal waar men op 17 en 29 Mei j.l^ aan de stemming heeft deeig- nomen. JttU t DE JEUGD VAN DE STRAAT Al was het weer niet erg geschikt om binnen te zitten, het initiatief van de buurtvereeniging Voltastraat om tezamen met de oudercommissie van de school Edisonplein een mid dag voor de jeugd te verzorgen, was er niet minder lofwaardig om. Alleen werd door dezen warmen zomermiddag de noodzakelijkheid van speelgelegenheid voor de kinde ren nog eens geaccentueerd. Met eenvoudige middelen zijn onze jon gens en meisjes immers reeds bezig te houden Dat bleek hier wel. De heer J. Rozendaal, hoofd van de school aan de Huysmanstraat, gaf een kwartier lang verkeersinstructie, de heer Bakker, onderwijze? aan de school Edisonplein zong met de kin deren enkele vaderlandsehe liedjes, Leen Nette speelde veelbelovend op zijn klarinet en de manipulator Bo lero uit Rotterdam hield de kinde ren minuten lang in spanning. Van de buurtvereeniging zelf was de poppenkast aanwezig. De gymnastiekzaal was tot de laatste plaats bezet met enthousiaste kinderen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adriana M., d. v. A. M. Bal en A. v. Brakel; Martinus L., z. v. D. Kramer en E. Droge; Maria F. P., d. v. P. Roodenburg en A. Niemeijer; Alphonsus, z. v. A. A. Boon en Th. J. Hendriks Hendrik M., z. v. J. Zagwijn en C. v. Lith; Joannes B. M., z. v. J. A. Meijninger en J. C. Zwaaneveld Bastiaan D., z. v. J. Visser en E. B. E. Romein; Cornells, z. v. C. P. André en A. A. Warnawa; Pieter J., z. v. J. G. Nauman en M. J. T. v. d. Wulp; Jan, z. v. J. C. Wessel en A. v. Loon. POSTDUIVENVLUCHT VANUIT GORINCHEM Aan het kring-concours namen 266 duiven deel: 1, 10 C. Verhaeren 2, 4 A. Brokking3, 7, 14? J. Filipse 5, 29 W. Jansen6, 8, 22 J. Freij 9, 39 G. Breur; 11, 13, 51, 52 J. Neef12. Gebr. Verheugen15, 21 33 J. de Waard; 16, 32, 45 C. Rig- ters en Co; 17 M. Kouwenberg; 18 J. Koogje; 19, 23 H. v. d. Kant; 20, 26, 46 P. Weinties; 24 F. Weelie 25, 42 J. Simons; 27, 31, 34, 40, 44, 50 Jan Doejaaren; 28 J. Verboom; 30, 49 W. Sloot en Co; 35 J. Put 36 K. Loopik; 37 H. Bakker; 38, 47 A. Rigters41, 48 H. Noordijk43 G. v. Diest; 53 P. Kreuk en Co; 54 J. Voogt. Eerste duif 9 uur, 40 min. 14 sec., laatste duif 9-45-01. Gelost 9 uur. BURGERLIJKE STAND Overleden: W. J van Zetten, weken, Nassau laan 75. SCHTE7> TOONEEI EN MUZIEK. k tiuei Woensdag 17 Juli: Colosseum, 2 u. Burgemeester en Wethouders vanjttMet P.C.J. overzee". Schiedam brengen ter openbare ken- 'H.N.D. nis, dat bij hen is ingekomen een Verbinding met buitenland weer opgenomen Aan het verslag van de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij N.V. over de jaren 1914 en 1945 ontleenen wij het voegende: In Mei 1940 geraakte de maat schappij reeds den eersten dag van den oorlog midden in den strijd. De voorgenomen vernieling van de achtergebleven marineschepen, zoo wel als van sommige inrichtingen, had echter niet plaats, waardoor on middellijk zeer moeilijke omstandig heden ontstonden Daarop volgden de vijf lange jaren der Duitsche bezet ting. Die jaren zijn een aaneenscha keling geweest van strijd, strijd te gen het ons opgedrongen werk, te gen het wegvoeren van onze arbei ders. tegen het „Neder lands che" Ar beidsfront met zijn vele vertakkin gen en tegen de velerlei organisaties der bezetters. Reeds dadelijk stond de directie voor de beslissing: heengaan of blij ven Na ernstige beraadslagingen be sloot zij tot blijven, om niet de ver antwoordelijkheid op het overige personeel af te wentelen Op den avond van 22 September 1944 werd onder bedreiging van mi trailleurs het aanwezige personeel van de Droogdok-werf verwijderd en aan de instal'atie aldaar door een specialen Duitschen vernielingstroep enorme schade toegebracht Op den 29en d.a.v zette deze troep zijn vernieling.'werk op de werf van de Nieuwe Waterweg voort Na deze vernielingen lagen onze werven lam. waarna de plundering en roof op groote schaal een aanvang nam. Wat overbleef waren de groote werktui- .gen in de machinefabriek, vrij wel alle machines in de scheepsbouw- 'oodsen. alle loopkranen en de hel lingkranen Het herstel Zoo vond men op 7 Mdi 1945 de werven als een grooten chaos terug. De plannen voor het herstel van fa briek en dokken waren inmiddels voorbereid, doch de omstandigheden waren aanvankelijk buitengewoon moeilijk Zelfs de meest eenvoudige gereedschappen moesten eerst woi - den verkregen Gaandeweg begon echter alles vlotter te loopen De re paraties aan onze vernielde centrales voor electriciteit. druklucht en hy- drauliek vorderden goed Voor het hoven water brengen van onze dok ken was hulp van specialisten op dit gebied, n.l de bergingsmaatschap- oijen. niet te verkrijgen, aangezien deze alle volop van werk voorzien waren. Dit werk moest d-us in eigen beheer uitgevoerd worden Voor het beschikbaar stellen van duikers, ma terialen en gereedschappen door de Engelsche en Ho'landsche autoritei ten en door collega's zijn wij zeer erkentelijk Ook bleek het mogelijk de groote smeedpers, zij het voorloo- qig op beperkte capaciteit, weer in bedrijf te brengen De herstellingen aan kantoren, fabrieksgebouwen en kranen vorderden naar wensch De herstellingen van het Tuindorp Hey- plaat konden met behulp van den Wederopbouw krachtig ter hand worden genomen, en het Tuindorp zal binnenkort weer geheel zijn her steld. Ofschoon gebrekkig was het toch mogelijk om reeds vrij spoedig enkele schepen in reparatie te ne men Het eerste reparatieschip arri veerde op 29 Juli 1945. terwijl de eerste dokking op 30 Aug d.a v plaats had. 7 maanden na het begin van de eerste herstelwerkzaamheden kon weer in alle afdeelingen van onze bedrijven behoorlijk worden ge werkt In den loop dier maanden konden alle op wachtgeld geste.de werklieden weer te werk komen en nieuwe krachten worden aangeno men De afdeeling scheepsbouw staat wat outillage betreft, bijna weer op vooroorlogsche capaciteit De répa ra tie-af deeling is nog niet zoo ver omdat daar nog gewacht moet wor den op het herstel van één der dok ken van de Nieuwe Waterweg, het geen men echter in Augustus a.s. hoopt te bewerkstelligen. De afdee- ling machinefabriek, waarbij inbe grepen laboratorium, leerschool en gereedschapsmakerij, die met de meest moderne werktuigen waren uitgerust, is nog niet zoover hersteld, omdat van de 515 geroofde werktui gen en apparaten, benevens Wan de 159 laschtoestellen, tot nu toe slechts een deel is teruggebracht, niettegen staande alle daartoe van het begin af in het werk gestelde pogingen. Hoewel nog het een en ander in Duitschland is opgespoord, wordt gevreesd, dat ongeveer de helft we niet meer zal terugikeeren Inmid dels tracht de directie nieuwe werk tuigen aan te schaffen, hetgeen voor een deel reeds is gelukt Zij ver trouwt. dat ook voor deze af deeling vóór het einde van het jaar de oude capaciteit weer eenigermate zal zijn benaderd. Hiervoor is echter nog heel veel noodig, mede met het oog op het voortschrijden van de tech nische ontwikkeling in dezen be drijfstak, welke aanschaffing van de nieuwste typen van machines voort durend noodig maakt, hetgeen nu 6 jaar lang niet mogelijk was. Van de geroofde m a ga zij n go ed e ren kon on geveer 1/3 deel naar onze werf wor den teruggevoerdhet is uiterst moei lijk te geraken tot vorming van nieuwe voorraden, welke voor re paratiebedrijven als de onze toch zoo ufttermiate noodzakelijk zijn Voorloopig voldoende bezetting Al spoedig na de bevrijding werd naast het hervatten van het Neder- landsche werk de verbinding met de reederijen in Engeland, Noorwegen. Denemarken, Zweden en Frankrijk weer opgenomen Enkele maanden later was het mogelijk de connecties met Rusland te herstellen De repa ratieschepen uit deze landen, eerst enkele, doch al gauw meerdere, be gonnen naar de hun zoo vertrouwde werven terug te keeren. En thans liggen de havens der Maatschappij weer vol schepen, die, behalve de normale reparaties, moeten worden ontdaan van al wat ten behoeve van den oorlog daarop werd aangebrch Groote objecten waren o.m een door onze regeering in Engeland aangekochten jag'er H M Banokert waaraan velerlei herstellingen moes ten worden verricht, een vliegden- schip, dat in zijn oorspronkelijken toestand als tanker en een blokkade breker. die tot een normaal vracht schip moest worden teruggebracht Ook in de naaste toekomst worden nog andere groote werken ver wacht. Ofschoon niet tot dit ver slag behoorende, zij in dit verband reeds hier vermeld, dat wij op dracht ontvingen tot het in den WEERBERICHT Medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt. Verwachting tot W oensdagavond. Wisselende bewolking met plaatselijk regenbuien, hier en daar met onweer; meest matige wind tusschen Zuid-West en Noord.We.^t; weinig verandering van temperatuur. 17 Juli: Zon op 4.39 uur, onder 20.52 uur; maan op 22.53 uur, onder 7.37 uur. DE VOETBALCOMPETITIE Reorganisatie-principe: Een speciaal door het KNVB-be stuur ingestelde commissie, bestaan de uit de heeren Otto de Vries, H- A. J. Bockmeulen en J. Feddema, werd belast met het ontwerpen van een totale reorganisatie van het competitiewezen. De instelling van een hoofdklasse is een van de voor naamste onderdeelen van deze reor ganisatie. Verder heeft de commissie zich uitvoerig bezig gehouden met een mogelijke verbetering in het systeem van indeeling in districten, zoowel wat betreft de 1ste i lasse, alsook de drie lagere regionen. Tenslotte is de commissie gekomen tot een voorloopig ontwerp, dat 7 hoofdprincipes behelst. Deze zijn: 1. De zuivere en gelijkvormige pyramide voor de 2e, 3e en 4e klasse- af deelingen, volgens de verhouding 2_4-8 in alle districten 2. De vorming van een hoofd klasse van 14 clubs; 3. De eerste klasse los van de districten en inkrimping van het aantal eerste klassers tot 56 clubs; 4. Het vormen van vier le klasse afdeelingen van 14 clubs en van 2e, 3e, en 4e klasse afdeelingen van 12 clubs, behoudens daar waar zulks om geografische redenen r moge lijk is; 5. De automatische aegracuttie van de vier laagst geplaatste clubs in de hoofdklasse, van de drie laagst geplaatste clubs in de eerste klasse, van de twee laagst geplaatste clubs in de 2e en 3e klasse en van de laagst geplaatste clubs in de 4e klasse en de automatische promotie van de kampioenen van de le. 2e, 3e en 4e klasse; 6. Het onderbrengen van de reserve elftallen volgens de pyra mide 1-2-4-8 in afzonderlijke compe- titie-afdeelingen met een maximum van 10 elftallen per afdeeling; 7. De automatische degradatie van de 4e klassers naar de afdeelingen en de automatische promotie van de kampioenen der afdeelingen naar den KNVB verzoek van H J. Goudzwaard, al hier, om vergunning tot oprichting van een fabriek voor machinale houtbewerking en een wagenmake rij in het pand Ridderkerkschestraat 27, kadaster Sectie L, No. 2667, met 4 electromotoren van- totaal 5 P.K. (3x1x1x2 P.K. i, drijvende 2 Onderzoek naar methode voor snellere bouwwijze Het centraal instituut voor mate- cirltelzagen, een lintzaag en een j-jaaionderzoek, algemeen bekend als vlakschaaf machine. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter vi sie gelegd. Op Dinsdag, 30 Juli 1946, des voor- middags 11.30 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mon deling of schriftelijk toe te lichten SCHIEDAM. 16 Juli 1946. WARE PELGRIMS Twaalf esperantisten van de R. K Esperantovereeniging ,,Por Dio kaj Eklezio" uit Den Haag hebben Zon dag te voet een bedevaart gemaakt vanuit Den Haag naar Schiedam, 's morgens om 4 uur waren de 4 da mes en 8 heeren uit de Hofstad vertrokken en om even voor 8 uur kwamen zy bij de St. Diduinakerk aan. In de Amst.elbron werd het °DKb^t gebruikt, een bezoek werd aan Huize Liduina en O L ziin Schiedam- Met den trein terug bedevaartgangers BESTUUR HERMES-D V S Op de ledenvergadering van' mes-D V.S. werd gisteren na uit voerige discussie en stemming een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit mr. P. v. Bochove, voorz.a Stouthandel, seer J. C. van Zy- derveldt, penningm.; F. Lindeman, M. Dronkers, A. de Jong, D Baris, H. Beijer, M. van Dijk EXAMENS Aan het St. Franciscuscollege te Rotterdam slaagden aan de afd. Gymnasium voor diploma A de heer J. Dubbelman en voor diploma B de heeren. A. de Leede en Th. M. A Meyer het „Cimo" is ontstaan uit een samenwerking van vele bedrijven en vereenigingen op technisch gebied, die in September 1929 overgingen tot het vormen van eeri stichting met het doel het wetenschappelijk mate riaalonderzoek ter hand te nemen. Behalve met onderzoek van diverse materialen heeft het ,,Cimo" zich van den beginne af aan intensief bezig gehouden met het corrosie- onderzoek. In 1938 ging de stichting zich voegen bij de organisatie T.N.O (de centrale organisatie voor toege past natuur-wetenschappelyk onder zoek.) Behalve het materiaalonderzoek zelf, streeft het instituut er naar methodes uit te werken, die een objectieve en reproduceerbare be oordeeling van het materiaal zoowel oor den fabrikant als den consument mogelijk maken. Vooral van de be oordeeling van verf zijn dergelijke methodes, die bij iedereen dezelfde resultaten levert, noodzakelijk. Voor de toepassing in den woningbouw en voor het beschermen van staalcon structies worden talrijke experimen ten gedaan en vele systemen practisch getest, waarbij vooral proefnemingen gedaan worden ten aanzien van de weerbestendighedi van het materiaal, Dit geschiedt zoowel door butienproeven als met behulp van een apparaat, hetwelk door den technische staf van 't insti tuut is ontwikkeld en waarbij de verf wordt blootgesteld aan invloe- Vain lucilt en water bij verschil- vpr^^nmE!fraturei1- °ok worden de h diende systemen op proefge- bouwen toegepast. erewijdiawenrHandacht moet natuurlijk wlilr .aan het bindmiddel. Welk een grooten rol de traditie bij de verfbereiding speelt, blykt wel uit net reit, dat men nu reeds 300 jaar door verhitting van Kjnolie standolie vervaardigt. Het is prof. Waterman uit Delft gelukt een nieuwe procédé voor de vervaardi ging van standolie té vinden, de fabricatie versneld is. Het verf- onderzoek is daarom zoo gecompli ceerd, omdat verf van een dag oud heel andere hoedanigheden heeft, dan een eenige weken of maanden oude verflaag. Het metaalonderzoek, dat voor zeer vele bedrijven van groot belang is, omdat metaal overal in de tech niek gebruikt wordt, geschiedt met de modernste hulpmiddelen. Röntge- nologisch onderzoek, toepassing van hoogfrequentiestroom en ultrasonore trillingen, niet te vergeten het stru.vuur onderzoek met behulp van de electronenmicroscoop, zijn de methoden, die naast de gebruikelijke thans de aandacht vragen. In steeds toenemende mate is het metaalonder zoek eisch geworden. De moderne toepassingen van metaal vereischen b.v. ook een speciale studie van de gedragingen bij zeer hooge tempera turen. In nauwe samenwerking met de commissie inzake het onderzoek van constructies t.n.o. moet men het gedrag van metalen onder bepaalde belastingen bepalen, teneinde ook bij den constructiebouw over zoo juist mogelijke gegevens te kunnen be schikken. Looden buizen Over het gebruik van looden buizen voor de waterleiding vertelde dr. Lobry de Bruyn, dat in den oorlog gezocht werd naar een middel om sing te brenge% en in het algemeen te komen tot een snellere bouwwijze. Op dit gebied is nog zeer veel werk te verrichten. De conserveering van hout en in verband daarmede de bestudeering van de schimmels, die het hout aan tasten, is een probleem van de eerste orde. Het instituut heeft een speciale afdeeling waar de schimmels ge kweekt worden en het gedrag van het hout onder hun invloed wordt nagegaan. In het bijzonder bestu deert de staf de werkzaamheid van nieuwe systemen, die de aantast baarheid van hout tegengaan. Be handeling met creosoot, zooals algemeen wordt toegepast, is af doende maar heeft enkele groote bezwaren. Creosoot tast namelijk verschillende stoffen aan en heeft een penetrante geur, waardoor het onmogelijk is met creosoot behandeld hout te gebruiken in de buurt van levensmiddelen. Veelal geniet dan behandeling met bepaalde zouten tegenwoordig de voorkeur. Bestrijding corrosie Even belangrijk als het onderzoek naar nieuwe toepassingen van ver schillende materialen, is de bestrij ding van de corrosie (aantasting hoofdzakelijk van metaal.) Het spreekt vanzelf, dat het uit bedrijfs economisch oogpunt van het aller grootste belang is, het materiaal, dat in een bepaald object gebruikt wordt, tegen aantasting te bescher- te komen tot loodbesparing. Zooals men. In elke stad zitten er millioenen bekend is lood voor waterleiding buizen in veel opzichten een zeer geschikt materiaal, omdat 't gemak kelijk vervormbaar is, waardoor voorkomen wordt dat de buis bij eventueele verzakkingen (en die zijn bij onze weeke bodemgesteldheid aan de orde van den dag) breekt. Het bezwaar van looden buizen is echter, dat het lood onder belasting lang zaam doorgaand vervormt kruipt") Men heeft gevonden, dat men door kleine hoeveelheden tin en antimoon aan het lood toe te voegen, den buis aanmerkelijk sterk kan maken, ter wijl de goede vervormbaarheid in hoofdzaak bewaard blijft, deze buizen en de bestrijding van dezen tijd snel te bouwen is het noodig methoden te vinden de be staande bouwmaterialen te verbete waardoor het product verbeterd en ren, nieuwe materialen in toepas meters buis voor gas en water in den grond. De conserveering van deze buizen en de bestrijding va alles, wat hen hoe dan ook zou kun nen aantasten is een taak van primair belang. Het instituut voor materiaalonder zoek te Delft heeft een veelomvat- tenden taak en de onderzoekingen, die er verricht worden, dragen een zeer uiteenloopend karakter. Dit is dan ook de reden waarom het insti tuut met een zeer uitgebreiden staf zijn verantwoordelijk werk uitvoert, dat <^k in de toekomst ongetwijfeld zijn nut zal blijven afwerpen. Met den opkomst van nieuwe methoden en het toepassen van nieuwe tech nische procédés, zullen steeds weer nieuwe problemen rjjzen, waar onge twijfeld voor een instituut als het Cimo, een zeer belangrijke taak ligt. ouden toestand terugbrengen van het 36,000 t metende dubbelsch roef- stoomschip Nieuw Amsterdam. Naast reparatiewerk wordt ook weer de volle aandacht geschonken san het voltooien en bouwen van nieuwe schepen Het mootrschip Bali, dat bü het uitbreken van den oor of in aanbouw was en in 1943 werd te water gelaten, is tegen het einde van den oorlog door de Duitschers weggevoerd en tot zinken gebracht. Thans is htt weer gelicht en moet hersteld en verder afgewerkt wor den. Een IJsland-trawler, door Je Duitschers achtergelaten, moet wor den verbouwd tot loodsboot. aaa welk type schepen thans dringende behoefte bestaat. Een 10,000 tons kruiser voor onze Koninklijke Ma rine. die bij het begin van den oor log op de helling stond en waaraan den geheelen oorlog is gewerkt of juister zóó geluierd, dat hij nu nog op de helling staat zal ge wijzigd volgens de laatste oorlogs ervaringen der marine. afgebouwd worden Bovendien zijn nog .wee motorschepen van ongeveer 9000 ton D.W te bouwen, resp voor Gebr. van Uden's Scheepvaart- en Agen tuur Maatschappij. Rotterdam en voor de Maatschappij Vrachtvaart. Rotterdam. welke schepen reeds vóór het uitbreken van den oorlog in opdracht waren gegeven. Voor het Ministerie van Scheepvaart zijn in aanbouw 3 vracht- en passagiers schepen voor Indië Deze schepen worden 160' lang en voor den djuw is reeds een belangrijke hoeveelheid materiaal aanwezig. In tegenstelling daarmee is dit voor de andere nog in opdracht zijnde schepen niet het geva-l De directie verwacht in de eerst komende jaren ook voor dit dee. van het bedrijf voldoende bezetting De Rott Lloyd heeft aan de maat schappij den bouw toevertrouwd van een groot dubbelschroef vracht- en passagiersschip. Bijna dagelijks blij ven aanvragen voor het bouwen van schepen binnenkomen, zelfs zóó veel* dat dit aantal nog niet door ge- heele Nederlandsche scheepsbouw- industrie zou kunnen worden ver werkt Doch ook al ware dit het geval, dan zouden toch de nog steeds onvoldoende materiaaltoevoer en de moeilijkheden bij het opvoeren der personeelsbezettingen een sterk rem- menden invloed uitoefenen. Aan het fonds ter behartigling van de belangen der nagelaten betrekkin gen van werknemers is ten laste van dé exploitatie-rekening over '44 toegevoegd f 33.074 en over 1945 f 173,780. Aan het Fonds voor Ouder domspensioenen is ten laste van de exploitatierekening over 1944 toege voegd f 115.565 en over 1945 f 117.490. Nadat het voordeelig saldo der ver lies- en winstrekening over 1944 f 1.406,114 geheel gereserveerd is voor molestschade en het voordeelig saldo over 1945 a f 636,046 is verminderd met het voor afschrijvingen bestemde bedrag 429.796 blijft als winst over 1945 over f 206.250 Voorgesteld wordt dit bedrag aan te wenden tot een uitkeering van 3 pet dividend amm i aandeelhouders.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3