^WERELD GROOTE PLANNEN voor 31 Augustus Industrialisatie van Nederland In den tuin der Verschijningen van Beauraing STADSNIEUWS DIE RARE NIEUWE SCHIEPAMSCHE COURANT WOENSDAG 17 JULI 1946 PAGINA 3 NUMMER 1 VAN LIJST 2 DE KOMST VAN DE ENGELSCHEN Kaiotter Sportdag GEM. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK BURGERLIJKE STAND Geboren. Faulus H. M. z. v. H. Speelmeijer en M. Kruithof; Pietei z. v. P. Ketting en A. C. M. Boon; Yvonne, d. v. J. H. Schultink en H. Streunding; Neeltje J., d. v. P. G Klaassen en M. Ruitenbeek; Jaeoba, d. v. C. A. Jongste en M. v. Eijx, levenl. kind v. J. Tettelaar en M. C. Pronk KINDERKOOR LENTE KLANKEN Bi1 S.V.V.-alhletiek SCHAAKKAMPIOENSCHAP Het Eeuwfeest der Dominicanessen GESLAAGD GELDERSCHE ACHTER HOEK OP Z'N QUI VIVE WEES GEGROET MARIA KON. PETROLEUM MAATSCHAPPIJ In Utrecht zagen wy kort geleden de volgende enormiteit op een ver. kiezingsplakkaat; „Geen politiek in den Gemeenteraad" en dan volgde een aanmaning, om op de partij nAlgemeen Belang" te stemmen. Met deze propaganda lanceerde deze party ofwel een bewuste leugen, of zij gaf zichzelf een brevet van on bekwaamheid, want wat is de Ge meenteraad anders, dan een politiek instrument? Politiek natuurlijk in de normale en niet in de ongunstige beteekenis van het woord. Politiek is alles wat op de staatkunde be trekking heeft en staatkunde is de bekwaamheid om door middel van 'n compromis tusschen de verschillen de heerschende opvattingen, het be stuur over een gemeenschap, stad, land of rijksverband moge lijk te maken. Ieder van ons, of het nu in het patriculiere leven, het za kenleven of het openbare leven is, is geneigd zijn eigen haan koning te laten kraaien. Wy allen zijn op elk gebied, als enkeling of als groep egoistisch. Bij het nastreven van het eigenbelang komen we echter in botsing met de belangen van an deren. We worden gedwongen^ om onze houding te wijzigen, al is het alleen maar, omdat we anders zelf geen stap verder komen. Toch kun nen we bij het nastreven van ons eigen belang aanleiding hebben, om ook op de belangen van anderen te letten, anders dan door botsingen. Die aanleiding kan zijn de naasten liefde, of het algemeen belang. Pri mair is echter altijd onze eigen- batige visie. Bij de politieke partijen is die visie neergelegd in een pro gramma en de uitvoering daarvan in handen gelegd an haar verte genwoordigers. Het programma, dat het minst ge baseerd is op een onwaarachtig idealistischen kijk op de menschen, dat het meest gebaseerd is op de steeds veranderende werkelijkheid, een soepel programma dus, waarin de belangen van een zoo breed mo. gelijke laag van de bevolking reeds harmonisch met elkaar zijn verbon den en dat bovendien ter uitvoering gelegd is in handen van menschen, die uit de vele groepen der bevol ing zijn voortgekomen, zoo'n pro gramma biedt de waarborgen voor een goed gemeentebestuur. In Schiedam is het ongetwijfeld de K. V. P.die een dergelijk pro gramma in de handen van zoo'n breede groep heeft gelegd. Toch zal de K. V. P. slechts met de meeste inspanning 10 van de 33 zetels we ten te bezetten en zooals hierboven reeds aangegeven werd, komt dan het oogenblik, waarop de partijen, die het niet volledig eens zijn toch e*?aalde punten tot overeen- moeten geraken, willen HW Jf, !T"e punt beenden. Hier ontstaat dus het politieke oogenblik. het oogenblik, waarop bet compromis gevonden moet wor den tusschen de verschillende opvat tingen, opdat Schiedam werkelijk goed bestuurd zal worden. Dat poli tieke oogenblik wordt maar door een öing beheerscht, en hoe men het ook mag betreuren, het is in Schie dam niet anders, dan bij een con ferentie der Groote Vier in Parijs, dat eene ding is de macht, het aan tal zetels, dat men bezet. "^oor de Katholieken, die weten, dat hun belangen het best behar tigd zullen worden, door de K.VP. is er dus maar een parool: wij moe ten 10 zetels behalen, om sterk te staan in de oogenblikken, dat er t,aan politiek gedaan moet worden «taan de zaken, wanneer wij valsche idealisme en holle leu- zea op zij zetten. Politiek is de kunst van het mogelijke, geef de K. V. P. de leans, die künst te beoefe. ren tot het bereiken van de schoone toekomst van een groot Schiedam. De groote gebeurtenissen van eind Augustus werpen reeds nu hun schaduwen. Om de gasten uit Wandsworth waardig te kunnen ontvangen en tegelijkertijd de ver jaardag van de Koningin op tradi- tioneele wijze te kunnen vieren, moe ten reeds nu de plannen gemaakt worden. Evenals het vorig jaar heeft ook nu de Oranjevereeniging de orga nisatie van de Koninginnefeesten in handen, maar nog steeds gaat de vereeniging gebukt onder de tra- ditioneele opvatting, die de burgerij van haar taak heeft. Vroeger im mers gaf de vereeniging uitsluitend voor haar leden in het Volkspark een feest, zij waren de eenigen, die deelden in de Oranjevreugd. Na den oorlog heeft het bestuur zijn taak ruimer opgevat en organiseert nu feesten voor alle bewoners van Schiedam. Dat heeft echter falikan- te gevolgen gehad. In plaats van nu allemaal de lasten te helpen dra gen, bedankten velen der oud-leden: „Omdat ze nu toch niets bijzonders kregen". Deze opvatting is weinig in overeenstemming met de gemeen- schaps-idee, die overal wordt ge predikt. Alle plannen van de Oranje vereeniging zijn afhankelijk van den financieelen toestand. Oproepen cm geld hebben bij vorige gelegenheden practisch geen resultaat geboekt. Daarom is het bestuur nu begonnen met een inteekenlijst aan te bieden aan de groote bedrijven en den handeldrijvenden middenstand, om een gift voor de komende feesten los te krijgen. Daarnaast zullen binnenkort ook de burgers verzocht worden, om lid te worden. De wnd. burgemeester schreef een opwekkingswoord bij de insehrij vingslijst. Het luidt als volgt Stadgenooten, Wat een geluk, dat wij onZe Nationale Feestdagen weer kun nen vieren. Maar ze op een ge paste en waardige wijze te ge denken, daarvoor is uw hulp on misbaar. Steunt daarom op royale wijze dè Schiedamsche Oranje vereeniging, om met uw geldelijke steun de verjaardag van onze ge liefde Koningin op een prachtige wijze te vieren. Het is ook uw feestdag. w.g. P. B. M. ALBERTS. Samenwerking met buurtvereenigingen De buurtvereenigingen zijn een belangrijk onderdeel geworden van het Schiedamsche leven, tezamen tellen zij een groot aantal leden en het boBtuur van de Oranje-vereeni- ging heeft dan ook contact met haar gezocht. Vijftig buurtvereenigingen gaven gehoor aan dezen oproep en de stad werd door de Oranje-vereeniging in 4 wijken verdeeld, t. w. Centrum, Oost, Zuid en West. In elke wijk zijn drie wijkbestuurders aangewe zen, die zitting hebben in het be stuur van de Oranje-vereeniging. Als gevolg van deze samenwer king zullen op 31 Augustus kinder spelen georganiseerd worden in de vier verschillende wijken. De deel neming aan deze feesten is beperkt tot de kinderen van leden der aan gesloten buurtvereenigingen of kin deren van leden der Oranje-vereeni ging. Op affiches zullen in de verschillen de wijken de adressen van aanmel ding worden bekend gemaakt. Deze feesten zullen extra kunnen slagen, wanneer ook de fabrikanten en winkeliers hun zoete steentje bij dragen. De rest van het programma op Koninginnedag zal worden samen gesteld in overleg iet het Comité Engelsch Nederlandsche Sport Or ganisatie. Vast staat, dat de tradi- tioneele taptoe op den vooravond van het feest en de Aubade op den morgen van 31 Augustus gehouden zullen worden. Financieele steun van allen blijft echter voorloopig de hoofdzaak. Zondag a.s. wordt er in Vlaardingen een groote sportdag gehouden op het W.I.K.-terrein bij de Sunlight-fabric- ken. Op dezen sportdag zullen de Ka- jotters uit Vlaardingen, Schiedam en Overschie elkaar bekampen in diver se athletieknummers. Om half acht is er in de Vlaardingsche parochie kerk allereerst een H. Mis, waarna gezamenlijk ontbyt. Om 10 uur be gint de strijd op de 80 M., 100 M. en 4 x 80 M. estafette hardloopen. Een attractie voor de zware jon gens is het touwtrekken in ploegen van vier. Na de inspanning van den morgen wordt gepauzeerd voor de lunch uit het vuistje. 's-Middags is er een voetibaltornooi, dat wordt be sloten met een gecostumeerden voet balwedstrijd. Daarna is er prijsuit reiking. Ter openbare kennis wordt gebracht dat de bibliotheek van 22 Juli tot 12 Augustus a.s. voor boekuitdeeling gesloten zal zijn. De courantenleeszaal blijft op de gewone avonden geopend. De boekuitleening in het filiaal, Dwarsstraat blijft geopend op Maan dagmiddag van 1416 uur. Overleden: C. v. d. Meer, 48 v. Beverenstr. 10b; J. M. Clausing, 1 J. Oosterstr. 101a. Het Schiedamsche Kinderkoor „Lenteklanken" gaf gisteren in het Vereenigingslokaal, onder leiding van mevr. K Verhoef-Thorn een zeer geslaagde uitvoering. Voor de pauze zongen de kinderen lied jes, die vooraf op de beurt door een van hen gedeclameerd werden. Ter afwisseling werden dansjes uitgevoerd. Na de pauze vermaakte de goochelaar Harry Nolles de Jongens en meisjes met zijn kun sten J De hulprecherc *eur Kief, dien wegens vrijheidsberooving van den Tilburger Jansen veroordeeld is tot een voorwaardelijke hechtenis van 3 maanden, is in hooger beroep ge gaan. Zoodra er geen schepen meer noo» dig zijn om voedsel te vervoeren, omdat zulk een ouderwetsche luxo niet meer bestaat, zal het mogelijk zijn een enorme groote vloot te ver zamelen, Door op deze vloot, waar» van elk schip zr.l zyn "bemand" m* de laatste koeien, geiten en varkens, een veel grootere atoombom te la» ten vallen dan alle vorige, zullen d« geleerden nauwkeurig kunnen vast stellen, hoeveel constructieve scha de" door een enkele bom in het be lang van de internationale veilig» heid kan worden aangericht, waar. door een eind komt aan de bestaan de onzekerheid. De onverwachte mogelijkheid, dat de visschen de bom zullen overleven, is een speciaal vraagstuk, dat door professor Wet- alius uit Emmer-Compascuum, den wereldberoemden iohthyoloog en atoombomdeskundige, met spoed wordt bestudeerd. Wellicht, dat een kleine wijziging in de constructie van de atoombom ook een eind aan alle visschenleven zal maken. wr,u 2 kamPlrenschappen ran Zuld- dac-welke J-'- Zaterdag en Zon. behaaTrtl r geho«den te Rotterdam, de vÖhrenrto V°Igenc,e S.V.V.-athleten ue volgende successen: C. Ruseier: Een ambtenaar ,die was overge- „7 2if rnotIy,°llalia horden 200 M plaatst van Rotterdam naar Amster- oogspringen met 1.88 dam kon In de hoofdstad geen c. de Vries: 4e met nolsatnkh,^, Woonhuis vinden. Hij kwam op het met 3.02 M. orgineele idee om aan station D.P, Nelly Zwlers: le met kogelstooten ■met een groot bord de aandacht van 10.07 M.2e met 80 M. hardl. 10.7 de forensen te trekken en zoodoende! sec.3e met verspringen 4.43 M.; 4e tot woningruil te komenj met hoogspringen 1.25 M. In den eindstrijd om het schaak kampioenschap van Schiedam heb ben zich geplaatstH Domselaar, J. Donkhorst, J. van Eden, A R. Malkus, J. F W. Meijer, J. j' Tli Penning, L. Reitsma en W. J. Scherm ex De le ronde van den eindstrijd had het volgende resultaat: J. J, Th. PenningH. Domselaar 01; J DonkerslootJ. van Eden, af gebroken W. J. SchermerL». Reitsma, afgebrokenJ F Meij erA. R. Malkus, uitgesteld. Zondag 21 Juli a.s. zal het eeuw feest gevierd worden van de komst der Eerw. Zusters Dominicanessen naar Schiedam Om half elf is de Solemneele H. Mis in de Dekenale Kerk, opgedragen door den Hoog. eerw. Deken. R. Reijnen, die ook de feestpredikatie zal houden. Het zangkoor „Cantemus Domino" zal de meerstemmige H Mis van den vroegeren organist B. L. Goris uitvoeren. De Hoogeerw. Deken vertrouwt erop, dat de geloovigen zullen instemmen met zijn verzoek, om de banken in het middenschip tot aan het dwarspad voor de ju- bileerende zusters en genoodigden vrij te houden. Onder alle H.H Missen, zoowel in de Hoofd- als In de Bijkerk is er een schaalcollecte voor de feestgave aan de Eerw. Zusters. Na de Hoogmis reeipieeren de Algemeene Overste, priorinnen met haar raadszusters in de pastorie, Nieuwe Haven 117 Geslaagd aan de T.M.S. te Rotter dam voor electrotechnicus en electro- technisch teekenaarA. Luyendijk en A. J, M. Rigter te Schiedam. Honderden arbeiders vinden werk Als gevolg van het na-oorlogsche streven der industrieën om zoo veel mogelijk te decentraliseeren, heeft ook de Geldersche achter hoek op dit gebied een grootere toekomst. Er zijn tal van verlaten fabrieksgebouwen, die als het ware naar nieuwe bezetters uitkijken. Daarnaast staat een relatief sterke bevolkingsaanwas, zoodat er een overschot is aan arbeidskracht, vooral uit den z.g. kleinen boeren stand. Groenlo was de eerste gemeente, die de koe bij de horens pakte. Het gemeentebestuur knoopte daar op onderhandelingen aan met di verse industrie-directies uit het Zuiden en Westen van ons land. De berichten, als zou Philips zich in Groenlo gaan vestigen, bleken zeer voorbarig te zijn. Hierdoor werden echter naburige industrieën wakker geschud; deze, vreezend, dat hun arbeidskrachten zouden worden weggezogen, namen hun maatregelen. Als eerste open de de Kon. Tricota, v/h J. Willink Co, haar poorten wederom in Groenlo. Momenteel werken er weer 80 menschen, welk aantal binnenkort zal stijgen tot 120. Uit heel het land kwamen aan vragen voor industrie-vestigingen. Zoo belandde de firma H. Hulshof en Zn. uit Enschede met haar cocoshandweverij in de vestestad. Deze absorbeert voornamelijk oudere arbeidskrachten. Belangrijker nog is de toekom stige vestiging van de N.V. Apel- In Beauraing gearriveerd, gold het eerste bezoek der pelgrims, die uit Nederland arriveerden, den tuin der V erschijningen. Vanuit hotel Regina ging men in processie, den rozenkrans biddend, het kruis voorop met enkele vaan dels, waaronder dat van Poeldijk naar de plaats, waar de Moeder Gods verschenen was, den tuin der Verschijningen. Niet zonder ontroering betreedt men deze plaats. Ht is een heel een voudige tuin, er is een altaar ge bouwd; er staat op de plek, waar Maria verscheen, een groot schil derij van O. L. Vrouw van Beau raing; voorts wat boomen, enkele voetpaden, waarin knielbanken z;jn geplaatst. Doch als men deze plaats betreedt, weet men dat men staat op de plek, waar Maria drie en dertig malen is verschenen. Dit is een heilige plaats, geheiligd door de Moeder Gods. Daar is het, waar Maria zich zelf noemde de Onbevlekte Maagd, de Moeder van God, de Koningin van den Hemel. Daar is het, waar zij aan de kin deren vroeg altijd braaf te zijn, des avonds terug te komen, een kapel te bouwen, opdat men daar ter bede vaart zou komen. Daar is het, waar de kindenen tijdens de verschijningen ontwaarden het gouden Hart der H. Maagd. Daar is het, waar Maria de nooit gehoorde gelofte deed; ,,rk zal de zondaars bekeeren". Allerlei gedach ten bestormen Je, als je deze plaats betreedt. Je voelt Je daar heel bijzonder onder de bescherming van je lieve Moeder, of zooals Deken Kuys het zeide: „We kunnen zeker op Haar bijstand rekenen en zullen ongetwij feld door Haar voorspraak gehol pen worden, als we maar met ver trouwen onze toevlucht tot Haar nemen, als we maar, zooals Christus wil, worden als kleine kinderen en ons echt kinderlijk hechten aan Ma ria", Deze plaats dwingt tot een nede rig, echt kinderlijk gebed ook en vooral voor de zondaars. Er zijn er zoovelen, die behoefte hebben aan onze levensopvatting. Daaraan zou den zij in het leven zoo'n grooten steun hebben. Hier bidt men spe ciaal voor deze menschen, opdat zij mogen leeren opzien tot God en tot Maria. Als men deze plek betreedt, sta melt men spontaan een Ave, een Wees gegroet Maria. En wanneer men dan getuige is geweest van het rozenkransgebed der zienertjes. zoo echt devoot en ongekunsteld dan dringt het scherp tot ons door. welk een onschatbaar voor recht dezen meisjes Is te beurt ge vallen. Drie en dertigmaal verscheen haar de H. Maagd en vroeg haar 's avonds terug te komen. Ze komen terug, eiken avond en bidden er den rozenkrans. Dit rozenkransgebed in den tuin der Verschijningen is de meest eenvoudige plechtigheid, maar zij is ontroerend schoon in haar so berheid en eenvoud, in de volkomen ongekunstelde houding der meisjes. Ze ontroert om de plek, waar zij plaatsgrijpt. Tijdens den tocht naar Beauraing hebben we het gezamenlijk herhaal delijk gebeden: „O. L. Vrouw van Beauraing, bekeer de zondaars, ge nees de zieken". Hier dringt de ont zaglijke beteekenis van dit gebed klaarder tot je door, omdat je weet en beseft, dat Maria op deze plek speciaal om dit gebed heeft gevraagd en bovendien heeft beloofd, dat dit gebed verhooring zal vinden. „Ik zal de zondaars bekeeren!"* E. D. TH. v. DIJK. Beauraing, 16 Juli 1946. doornsche cartonnagefabriek. Deze industrie, die op haar gebied de belangrijkste in den lande is. biedt emplooi aan 130 ongeschoolde ar beidskrachten. In de toekomst kan dit getal tot 200 stijgen. De Nedap, de Nederlandsche Apparatenfabriek te Amsterdam gaat eveneens haar bedrijf over plaatsen naar Groenlo. Toekomst mogelijkheden 125 man. Reeds ge vestigd zijn een leer(tasschen)fa- briek en een confectiebedrijf, zoo dat Groenlo in de naaste toekomst zeker overheerschend industrie plaats genoemd kan worden. Het landelijke dorpje Ruurlo poogt eveneens eenige industrie te trekken. Reeds is het dan gelukt een meubelfabriek gevestigd te krijgen. Belangrijker echter is de nabije vestiging van een tapijt weverij. In Lochem liggen de zaken iet wat moeilijker. Grenskwesties met de naburige gemeente Laren, de noodzaak om 200 arbeiderswonin gen en enkele fabriekscomplexen te bouwen, zullen hier de indus trialisatie eenigszins vertragen. Worden de plannen echter werke lijkheid, dan zal Lochem een 1000. tal arbeiders meer werk kunnen verschaffen. In Doesburg, waar een pand van de Rheinisch-Westphalische Zellen- betonwerke disponibel was, ligt de zaak gunstiger. Dezer dagen werd bekend gemaakt dat de Vereenig- de Blikfabrieken uit Amsterdam in aanmerking komen voor aan koop van bedoeld pand. Aanvan kelijk is rekening gehouden met een plaatsing van 150 werknemers. Het ligt in de bedoeling van de Ver.Bli.Fa. om de reeds bestaande trekkerij van Krommenie naar Doesburg over te brengen en de bestdande installaties belangrijk- uit te breiden. Hoofdzaak zal zijn de vervaardiging van pannen, wat een prachtige aansluiting geeft op de reeds bestaande errailleerfa- brieken in den achterhoek. Het ligt tevens in de bedoeling in de toekomst over te gaan tot het ver vaardigen van gascomforen en gas fornuizen. Ook gelukte het een kleine lederwarenindustrie naar de IJ sei st ad te krijgen. Gisteren werd te Amsterdam de al gemeene vergadering van aandeel houders van de Kon. Petroleum M£. gehouden. Bij de behandeling van de jaarstukken werd een aantal vra gen gesteld Gevraagd werd o.a. waarom een bonus en dividend wor den uitgekeerd, terwijl toch de re serves terdege door de vermogens- aanwas belasting zullen worden aan getast. De voorzitter, de heer J. P. Kessler antwoordde, dat de V.A B, nog geen wet was en het bedrag der heffing nog niet bekend. De reser ves zijn echter groot en er ls een conservatief beleid gevoerd, terwijl de liquiditeitspositie gunstig is. Voorts acht men de toekomstmoge lijkheden groot in verband met de enorm toegenomen vraag naar olie. BAltTELS VOOlt DE VIJFDE MAAL ONTSNAPT. H. Bartels, die in afwachting van de behandeling van zijn zaak voor het bijz. gerechtshof in de gevan. genis van Scheveningen zat opgeslo ten, en onder bijzondere bewaking stond, heeft opnieuw kans gezien uit te breken. Aan iemand, die met hem in dezelfde oei opgesloten zat, gaf hij eveneens de vrijheid. Dit is de vijfde maal, dat Bartels zich uit de verzekerde bewaring heeft weten te bevrijden. Men is den handigen uitbreker nog niet op het spoor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3