Haarlem' dader _WERELD MEER GLAS Radio l KAMPIOEN VAN NEDERLAND voor geteisterde gebieden de Onbekende DIE RARE NÏEWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 18 JULI 1946 PAGINA I CURACAO'S BEZOEK VRACHTAUTO RAMT LUXE WAGEN Twee personen gedood, zes zwaar en drie licht gewond LAATSTE HINDERNIS GENOMEN HAARLEM'S kampioenswedstrijd. IETS UIT HAARLEM S GESCHIEDENIS. |j| ONZE COMMUNISTEN programma XXXX XXXXX xxxxxxx HAARLEM'S KAMPIOENSELFTAL Zittend v.l.nr. aanvoerder De Winter, KoningRoozen, Smit en Groeneveld; gebukt v.ln.r. v. Gooi en van Daalen; staand v.l.n,r, o. 'd Hulst, Kluit, Verhèppen en De Vis-ser. Balen Blanken, voorziter van Haar lem, zeide in zijn dankwoord tot den burgemeester, verheugd te zijn aan de stad Haarlem, die binnenkort haar 700-jarig bestaan zal vieren, het kampioenschap van Nederland te kunnen aanbieden. AJAXN.A.C. 4—2 Het duurde tot drie min. voor de rust alvorens Ajax door Van Dy'ck de leiding kon nemen. N.A.C. had tot dusver zoo energiek party ge geven dat een Ajax-overwinning nog lang niet vast stond. Toen dan ook onmidedllijk na de hervatting de Bredasche rechtsbuiten Van Dijk met een hard schot gelijk maakte, zag het er een oogenblik bedenkelijk uit voor de Amsterdammers. Maar juist in die periode kwam hun groote kracht tot ontplooiing: drie fraaie doelpunten van Fischer, van Stoffelen (uit een scherp door Drager genomen hoekschop) en door Akkerman brachten b'innen vijf min. den stand op 41. Maar nog was N.A.C niet geslagen. Opgestuwd door den overal opdagenden Rijvers, kwamen de Zuiderlingen terug en toen Engelschman inschoot, wist Potharst niets anders te doen dan den bal om te halen, maar deze ver dween via Keizer'ö handen in het doel. Verder werd er niet gescoord. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. pntdoelp Haarlem 9 7 1 1 15 21—18 9 6 0 3 12 30—15 N.A.C 9 4 0 5 8 14—17 Heerenveen 9 4 0 5 8 20—25 N.E.C. 8 2 1 5 5 19—26 Limburgia 8 2 0 6 4 16—19 Het is thans definitief wanneer het Curagaosche elftal naar Neder land komt. Het gezelschap, bestaan de uit 20 personen, vertrekt op 24 Juli met de ,,Boissevain" van Cura sao en wordt tusschen 6 en 10 Aug. in Nederland verwacht. De heer Viejon, voorz. v. d. Curagaoschen yoetbalbond, is reeds per vliegtuig m Nederland aange komen om de noodige maatregelen te treffen in verband met de komst van zijn spelers. Zooals reeds werd medegedeeld zullen 5 wedstryden worden gespeeld. De eerste op 17 Aug. te Rotterdam tegen Feyenoord, de tweede op 21 Aug. te Amsterdam waarschijnlijk tegen de Volewyckers. De 3 andere zullen worden verdeeld over het Zuiden, Oosten en Noorden. ZWEDEN KAMPIOEN EUROP. DAVIS CUP-ZONE In den eindwedstrijd der Euro- peesche zóne voor den Davis Cup heeft Zweden met 32 gewonnen van Joego Slavië, Johansson sloeg Pallada met 6—3, *64, 64, Bergelin won van Mitie met 57, 36, 63, 6—2, 10—8. Op den Rijksstraatweg Amersfoort -Apeldoorn naby Nieuw-Milligen is Dinsdag wederom een ernstig ver keersongeluk gebeurd. De chauffeur van een vrachtwagen der Kon. Marine, beladen met lifters, wilde een anderen auto inhalen en kwam daarbij in botsing met een luxe auto uit de richting Apeldoorn. De gevolgen waren vreeselijk. De luxe auto die in Enschedé thuis hoorde, werd van voren in elkaar gedrukt en de zware marine wagen kantelde. Een dame, die naast den chauffeur in de luxe-auto zat, werd op slag gedood en verder werden acht per sonen zwaar gewond. De eerste hulp verleenden twee artsen, die toevallig passeerden. De slachtoffers zijn naar Apeldoorn overgebracht. Nader vernemen wij dat van de 8 inzittenden van de personen auto er twee, namelijk mevrouw A. Nijmhuis-Knapmeier, 38 jaar en A. G. J. Lobach, 25 jaar, beiden uit Enschede, doodelijk gewond wer den. Eerstgenoemde was op slag dood, de tweede is kort na aan komst in het R. K. ziekenhuis te Apeldoorn overleden. De overige personen, te weten de bestuurder, drie dames en twee jongetjes wer den zwaar gewond, doch levensge vaar moet thans als geweken wor den beschouwd. Drie lifters, die zich in den marinewagen bevonden, werden licht gewond. By een nachtelijke militaire oefening te Apeldoorn is de 28-jarige oorlogsvrijwilliger A. P. Pattist uit Terneuzen verdronken. I Onlangs werd op Broadway in New York de 62-jarige John Peter son voor de vijf-en-twintigste maal gearresteerd wegens zakkenrollerij. Na zijn arrestatie verklaarde de zilveren jubilaris aan de politie, dat zijn beroep naar de maan dreigde te gaan wegens de vele onhandige amateurs, die tegenwoordig voor zakkenroller probeeren te spelen. „Wat we noodig hebben", aldus Peterson, „is een vakorganisatie". Voor de eerste maal in de ge schiedenis heeft HAARLEM, de club met de zwarte shirts en de roode broeken, het voetbalkam pioenschap behaald. Drie - en - veertig seizoenen heeft Haarlem in de eerste klasse gespeeld, op op 2 Juni j.l. was de eerste maal dat het afdeelingskampioen werd, en prompt werd in één ruk door ook 's lands hoogste voetbaleer verworven. Het pleit werd gisteravond in de bollenstad beslecht. Met 20 namen de Haarlemmers ook de laatste hin dernis, in casu Heerenveen, en de kampioensvlag kon' worden ge- heschen. Onze oprechte hulde aan de mannen van voorzitter v. Balen Blanken. Een overweldigende wedstrijd was 3e titel-match tegen Heerenveen niet, zooals Haarlem eigenlijk heele- meel geen overweldigende ploeg heeft. De roodbroeken hebben dit jaar echter aan een redelijke dosis technische vaardigheid een onge kende wilskracht en een voorteffe- lijk moreel gepaard, en daarom komt hun dit kampioenschap ook volkomen toe. De beslissende overwinning was stellig verdiend, zij werd bewerk stelligd in de eerste 10 minuten van «ïe tweede heft, toen de roodbroeken «en hoogstaand spel vertoonden zulks in tegenstelling tot de eerste helft toen de Haarlemmers kennelijk nerveus waren. Bij de rust was de Btand dubbel blank; Heerenveen was Weliswaar eenige malen gevaarlijk doorgebroken, maar doelman Kluit en rechtsback v. d. Hulst kenden geen genade. Na de hervatting lieten de roodbroeken beter spel zien, Smit fwas als vanouds de gangmaker, gaf afgemeten passen over beide .vleugels, waardoor keer op keer ge vaarlijke situaties voor het Heeren veen-doel ontstondnen. Ongeveer na 6 minuten in de tweede helft doel puntte Koning met een boogschot Via den binnenkant van den paal uit een voorzet van Groeneveld voor de eerste maal. Nog sneller golfden nu Haarlem-aanvallen op het Friesche 'doel aan, een schot van Groeneveld werd corner gewerkt, en uit den hoekschop scoorde Kick Smit met een magnifieken kopbal het tweede en tevens laatste doelpunt. Neerlands voetbalkampioene 1946 heette: Haar lem. De landskampioene 1946 is thans in haar 57e levensjaar. De juiste oprichtingsdatum ligt in het duis ter; het vroegere Haarlem was een jongensivereenigimg, die zich niet met archieven ophield; men neemt echter 1 October 1889 aan. Heeds in hetzelfde jaar trokken de roodbroe ken het land in om door het spelen van vriendschappelijke wedstrijden de voetbalsport te propageeren; en zij waren overal graag geziene gas ten. In 1892 nam de club deel aan de competitie tweede klas van den N.Y.B., in 1897 volgde promotie naar de eerste klas. In 1926 degradeerde de club, kwam in 1929 terug doch verdween weer in hetzelfde jaar. Sinds 1932 komt Haarlem echter weer in de eerste klas uit, en thans hebben de roodbroeken den hoogsten titel veroverd die In de Nederland- sche voetbalwereld kan behaald wor den. De Duitsche bezetting is voor Haarlem catastrofaal geweest: in 1944 werd het fraaie terrein volko men maar dan ook volkomjen ver nield. De competitiewedstrijden speelde Haarlem op het H.F.C.-veld, de kampioenswedstrijden op het R.C. H.-terrein. Vanzelfsprekend krijgt Haarlem spoedig weer een eigen con. veniëerend stadion, en de burge meester van de bollenstad verzeker de de club bij de afdeelingskam- pioenschapsfuif zijn volledige mede. werking. De huldiging De buifeciy van de Spaarnestad heeft den kampioen van Nederland, Haarlem, gehuldigd en in die hulde heeft ook de midvoor Wim Roozen gedeeld. Na afloop van den wed strijd werd een stoet geformeerd. Op de Heemsteedschedreef voegde zich daarbij een ziekenauto, waarin Roozen lag. Langs den weg in Heemstede en in de stad juichten honderden den zieke en zijn clubge- nooten toe. In hotel ,,De Leeuwerik" is het feest in intiemen kring voort gezet. Daar hebben de burgemees ter, de heer M. A. Reinalda, en veregenwoordigers van clubs, waar onder die van Ajax en N.A.C., het woord gevoerd. De heer P. J. van Den laatsten tijd loopen er ge ruchten, dat al het glas, dat uit België wordt ingevoerd naar de geteisterde gebieden zou gaan en dat het westen voorloopig geen glas zou krijgen. Naar wij vernemen, is deze voor stelling van zaken niet juist. Ook het Westen of liever niet-geteisterde gebieden zullen een deel van het ingevoerde glas ontvangen, al zal dit inderdaad minder zijn dan tot nu toe het geval was. Daar in de ge teisterde gebieden de behoefte aan glas grooter is dan elders, heeft de minister gemeend maatregelen te moeten nemen om tot een juister verdeeling van het beschikbare glas te geraken. Volgens de nieuw getroffen rege ling zuJlen de importeurs voortaan aanwijzigingen krijgen, waarheen zij het glas, dat binnenkomt moeten zenden. Wanneer al het glas, dat ons voor de maand Juli is toegezegd, ook inderdaad wordt geleverd, zullen de geteisterde gebieden daarvan onge veer en de rest van het land onge veer *4 ontvangen. Komt er echter minder binnen, dan zullen de per centages van de verdeeling ten gunste van de geteisterde gebieden worden gewijzigd. De practijk is helaas, dat er gewoonlijk minder Hjordt geïmporteerd dan de toezeg gingen luiden. DE VREDESCONFERENTIE VAN KILLEARN In verband met het bericht, om trent plannen der Engelsche regee ring, om een vredesconferentie" te beleggen onder leiding van Lord Killearn, wordt uit Batavia gemeld, dat zoowel de Ned.-Indische als de republlkeinsche autoriteiten verkla ren van deze plannen niets te weten. Ook op het Britsche consulaat-gene raal wist men van niets. I ,,ha Indonesië tnacht de reactie een oorlog te doen ontstaan.In Septemjber wil men de lichting 1926 naar Indonesië zenden. Wanneer de uitzending dier lichting zal begin nen, zullen de arbeiders middelen vinden, om haar te verhinderen, dan zullen de havens weer plai gaan" (daverend applaus). Aldus een der communistische candidaten voor den Haagschen gemeenteraad. De regeering is hiermede gewaar, schuwd, en ook de P. v. d. Arbeid, die o.a. bij de verkiezing voor de Gedeputeerde Staten in Noord-Hol land met de communisten in zee ging. Staken als de hoogste ucmugen van het koninkrijk moeten worden verdedigd, alsook de belangen van de millioenen Indonesiërs, die bij het verbreken van den band met Nederland aan de willekeur van al. lerlei despoten zouden zi.in overge leverd. 't Is overal hetzelfde icen ge heel Oostenrijk zidh verzette tegen brute Russische eiscben, kozen al- deen de communisten, tegen eigen vaderland, partij voor de Sovjet, terwijl in het naburige Hongarije de' aanval op het Katholicisme werd ingezet. Maar de sovjet is ook zoo'n para dijs: hooge loonen. lage prijzen, zooals een andere spreker op de zelfde vergadering verzekerde t Is tegenover dien werkeiijken toestand aldaar, tegenover het on denkbaar lage levenspeil der Rus sische arbeidersklasse eenvoudig op het schaamtelooze af FIETSBANDEN UFT ENGELAND Mej. W., secretaresse bij een Nederlandsche firma te Londen, ia aldaar veroordeeld tot een boete van twintig pond wegens het uitvoeren van verboden artikelen naar Neder land. Zij had in Mei twaalf pakket, ten met binnen- en buitenbanden van rijwielen naar Nederland verzonden. De rechter verklaarde, dat beschul digde heel goed wist, dat zij deza artikelen niet mocht verzenden, het geen bewezen was dor het feit, dat Zij den inhoud der pakketten had betiteld met „cosmetics and haber dashery." (schoonheidsmiddelen en kramerüen.) BONNEN IN PENSIONS. Ter vermijding van misverstand wordt er nogmaals op gewezen, dat vacantiegangers verplicht zijn ii« pensions hun bonnen voor levens middelen af te geven. Pensions ont-> vangen namelijk geen toeslagen voor levensmiddelen, zoodat zij geheel aangewezen zyn" op de bonnen van hun gasten VRIJDAG, 19 JULI. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn, en gram. 11.00 Koor, 11.15 Hobo. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Gooilanders. 13.00 Nieuws 13.20 Cinderella. 14.00 Piano (14.20 litt, caus.) 15.50 The Travellers. 16.00 Declamatie. 16.30 Zang. 17.00 Gram. 17.15 Celesta. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws en gram. 10.30 Zang en piano. 19.40 Tydschr. 20.15 Con cert. (21.00 „Op de brug") 22.00 Nieuws, 22.30 Orkest. 22.45 Avond overdenking, 23.0024.00 Orkest en gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA. (13.2016.00 AVRO.) 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.45 Cello en piano, 11.15 V. d. vrouw. 12.30 Eddy Walis. 12.00 Blokfluit. 12.35 Vaudeville-ork. (13.00 Nieuws.) 13.45 Gram. 14.00 Kookpr. 14.20 Concert. 15.20 Hoor spel. 15.50 Gram. 16.00 Kamerkoor. 16.30 Utrecht's Dom. 17.00 Gram. 17.30 Ork. 18.00 Nieuws. 18.15 De Minstreels. 18.355 Muz. caus. 19.00 N.V.V. 19.15 en 19.30 caus 20.05 Bach-cantaten. 20.30 Artis. 21.00 ,Op de brug". 21.15 Gram. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Jazz. 22.40 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel en gram. 17) Zeker niet, sir. De bus hangt achter de trap. Om bi) de brieven bus te komen, moet men er speci aal naar toe gaan. De detective keek Laureen onder zoekend aan. Wanneer zij bij het naar heneden hollen om dien agent te roepen, dus bi) die brievenbus was geweest, moest dat met het doel z(jn geweest, om iets te posten. He tls heel handig hij slecht Weer, sir, merkte mrs. Carter op. Bij mooi weer wordt er maar heel weinig gebruik van gemaakt. Alsof dat er wat op aankomt, bromde, haar man. Vol of niet, ik moet er toch voor zorgen. Wie heeft een sleutel van de bus? vroeg de inspecteur. Ik sir, antwoordde Carter. Waren er vanmorgen veel brie- Ven? vroeg Reynolds op zijn onver. schilligsten toon, een puntje aan zijn potlood slijpend, alsof niets anders hem interesseerde. Vier of vijf. Was er geen een bij welke Je •ils bijzonder is opgevallen? Carter taakte weer ontstemd. Wanneer ik dien geheelen nacht ben opgeweest, heb ik te veel te doen ,om me nog op te houden met de brieven van anderen, Sir. Juist, natuurlijk, gaf Reynolds toe, vol aandacht naar zijn potlood puntje starend. Maar je bent een scherppzinnige kerel en het schoot me opeens te binnen, dat je mo. gelijk vanmorgen iets bijzonders kon hebben opgemerkt, dat me had kun nen helpen. Als je bijvoorbeeld een adres gezien had. Carter glom bij dit compliment. Ik herinner me, dat een van de brieven nog al zwaar was, Sir. Ter. wijl ik naar buiten ging, naar de brievenbus op straat, dacht ik nog bij mezelf, dat daarop wel e>en straf port betaald kon moeten worden. Inspecteur Reynolds wierp hem een bijna liefkozenden blik toe. Zie je wel, heb ik je niet ge zegd, dat je een scherpzinnige kerel was, Carter? Het zal wel te veel verlangd zijn, wanneer ik je vraag, of je het adres gezien hebt? Carter begon er pXetzler in te krij gen. Hij spande zijn geheugen tot het uiterste In, Deze inspecteur bleek in ieder geval een goode intelligentie te herkennen, wanneer hij die ont moette. Ik herinner me, dat ik gekeken heb, of er méér dan drie-en .een halve pence op geplakt zat. Nu, dat was een pracht idee, zei de inspecteur woardeerend, Was het handschrift groot of klein? Heel groot. Leek wel, alsof een kind het siordig en overhaast had neergeschreven. Het adres luidde: „Miss Valerie die of die, maar ik' kan me den achternaam niet meer herinneren ook het adres niet. Reynolds overhandigde den man een enveloppe en wierp daarbij een snellen blik op Laureen, die in de courant verdiept zat. „Schrijf hier eens iets op, dat zooveel mogelijk op het adres, dat je gezien hebt, lijkt. I,k bedoel de lengte van de regels, het aantal re gels enz. Denk je, dat de brief voor Londen bestemd was? Zeker Sir, zei de man zonder aarzelen. Ik herinner m(j het ,,W. I." achternaam was nog al aan den korten kant, Zooiets als Smith? De man knikte. Kijk eens aan, zei Reynolds op gewekt, terwijl hij Carter zijn pot lood in de hand drukte. Het is ge weldig, dat je je dat allemaal kunt herinneren. De helft van de men- scihen loopt met de oogen dioht. Terwijl jijHij scheen geen woor den te kunnen vinden, om zijn be wondering voor Carter voldoende te uiten. Maak die enveloppe nu eens zoo veel mogelijk eender als die andere. Zet maar kruisjes voor de woorden, welke Je je niet meer herinnert, maar zooveel mogelijk in regels van dezelfde lengte. De man zette zich ijverig aan, het werk, zich bewust "van de bewonderende blik ken van den inspecteur. Voor zover ik me kan herinne ren, was het ongeveer zóó, Sir, zei hij eindelijk, de enveloppe over de tafel schuivend. Miss Valerie XXXXX London W, I. De inspecteur bestudeerde het adres langdurig. Prachtig! zei hij. Dat is precies wat ik bedoelde. Hij haalde een in elkaar gefrommeld stuk papier uit Zijn zak en streek dat zorgvuldig glad. Het was een vel briefpapier, dat in een van de bovenhoeken het adres van de flat droeg en dat een brief scheen te hebben moeten wor den, welke om de een of andere reden niet was afgemaakt. Reynolds was op een prullemand even gek als een kat op kanaries. Leek het schrift eenigszlns op dit Carter? vroeg hij, op het ge kreukte papier wijzend. Ja, dat zou ik wej zeggen, Sir, alleen grooter geschreven. Reynolds stak de papieren weer zorgvuldig in zijn zak. Prachtig, zei hij met zichtbare voldoening. Opkijkend, bemerkte bij, dat Laureen hem nieuwsgierig aan. staarde. Is het noodig, mr. Lansberg's ochtend te verknoeien door hem te dwingen naar deze onbelangrijke vragen te luisteren? Hij heeft altijd handen vol werk en een massa af spraken. Om van de mijne nog maar te zwijgen, zei ze. Het is niet alleen noodig, maar ge. ib lodend noodzakelijk, Miss, verze kerde de inspecteur haar. Ieder oogenblik kan ik uw of mr. Lans berg's hulp noodig hebben en vooir uzelf is het beter, aanwezig te zijn, om de verklaringen te hooren. In orde, inspecteur, verklaarde Lansberg. Natuurlijk moeten wü blijven. Mijn afspraken zijn van geen belang bjj dit. Hebt U de juiste doodsoorzaak inmiddels al ontdekt? vroeg hij op belangstellenden toon. De detective schudde het hoofd. Dat hoor ik op z'n vroegst van middag Sir. Hij wendde zich weer tot Carter. Nu, Carter, ik geloof, dat Je wel weer naar bed kunt gaan en Je vrouw kan weer naar haar werk gaan. Jullie hebt me allebei goed en eerlijk geholpen. Ik weet julie te vinden, wanneer ik je nog verder mocht noodig hebben. Dank U Sir, zei Carter, aan zijn voorhoofd tikkend en opstaande. Kom mee, zei h'j, minder beleefd, tegen zijn vrouw. .(Wordt vervolgd!» j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2