NUMMER 1 VAN LIJST 2 Van liet Raadhuis naar het Huis van Bewaring Ondergronclsclie in Amsterdam en Den Haag NIEUWE SCHIEPAMSCHE COURANT WOENSDAG 24 JULI 1946 PAGINA S De lijstaanvoerder spreekt STAKING BIJ WILTON DR. VOLKERS WACHT OP ZIJN RECHTERS. a7Sb?ok?„MnaJelaar-J' F" W' M6iJer DISTRIBUTIEDIEN ST TOEKOMSTPLANNEN VAN DE N.S. De politiek der KA .P. Aan het einde van een reeks po litieke gebeurtenissen, zooals wij die in ons land nog nooit hebben gekend gaan wij Vrijdag voor de laatstemaal onze stem uitbrengen en het is zeker niet de minst be langrijke verkiezing van de 3, welke dit jaar worden gehouden. De vraagstukken van de gemeente-poli tiek zijn daarbij zoo nauw verbon den met de landelijke politiek, dat een bezinning en een terugblik op de groote gebeurtenissen van dit jaar, zij het summier, noodig is. He wnd. burgemeester, de heer P B. M. Alberts, die gisteren in een goed bezetten R- K. Volksbond, de 'laatste verkiezingsrede voor de raadsverkiezing hield, gaf na deze openingswoorden een overzicht van de politieke ontwikkeling in ons land sinds de bevrijding. Hij noem de het goede werk van den N. V B. en 't mislukken van de samensrhel- tingspoging. De K. V P. was de grootste partij en is' de grootste partij gebleven. Wij hebben een pre mier moeten leveren en wij hebben er een geleverd, wij hebben voor een vooruitstrevend program moe ten zorgen en we hebben ervoor gezorgd, wij hebben onze katholie ke beginselen als een zuurdeesem door de Troonrede geproefd gedaan, durft het te bestaan, om met een brochure uit te komen, waarin de vrouw een 48-urige werk week wordt beloofd Waarschijnlijk zullen de dames van de Partij van de Vrijheid onze moeders in de ge zinnen komen aflossen, om ze eens even rust te gunnen. De machtige Party van de Vrijheid vergadert daarover inde machtige boven zaal van de machtige Amstelbron. (Uroote hilariteit). De verwijdering tusschen broeders Erger vond spreker de verwijde ring van de A R. en C. H. Nog steeds probeert men ons van dien kant het stempel der minderwaar digheid op te drukken. Hoe graag zagen wij de verhouding beter, maar wat moeten wij zeggen op een ver kiezingspamflet, dat met het be lachelijke, maar toch nog vertelde sprookje van de duisternis der Middeleeuwen komt. Waarom kan men het niet over zijn hart verkrij gen ook onö te eeren in onze groote tijden. Spreker vertelde vervolgens bij zonderheden over de weigering, om in onze stad 2 bordjes te plaatsen, om den bedevaartgangers de plaats te wijzen, waar de O.L. Vrouwekapel en de St. Liduinakerk zijn. Zooiets zou volgens de betrokkenen 'n op stand" in de stad ten gevolge heb ben. Christelijke voormannen had- Bijzonder treft ons de figuur van tien' zich geschaamd over dit bene <jr. Beel, die met geweldige energie pen beleid en gezegd „Dat hebben i - ^,4- -tri-. gewerkt heeft om ons land te ge ven, wat het nu heeft, het, sterkste Kabinet, dat het ooit heeft gehad. Geve God hem de kracht, om tot een goed einde te brengen, wat hij begonnen is. (Langdurig applaus) De tactiek van de kleinere par tijen afkeurend, om nu reeds de nieuwe regeering te bekladden en beroddelen, zonder dat men de da den kent, wees spreker erop, dat het ten slotte machtelooze woede was, maar wij moesten waakzaam blijven t®g®n de liberaal-katholieken in eigen gelederen, die de vernieu wing van de partij niet dan met leeuwenstryd hadden toegelaten. Wanneer op het oogenblik wordt samengewerkt met de Partij van den Arbeid, is dat een verheugend teeken. We zouden aan elkaar moe ten wennen en ook zoiiden de ka tholieken moeten oppassen voor het gif van verlu i de ideeën en slag- spreker, met de zekerheid, dat de zinnen j katholieke fractie is christelijk, so ciaal, cultureel en vooruitstrevend. Dat beteekent, dat in den komenden jullie katholieken niet verdiend Bij ons is geen rancunegeest. Wij willen ieder met open armen tege moet treden en het verleden geheel vergeten, we willen met ieder in vrede leven, maar laat men dan ook ons ons deel geven. Tot slot wilde spreker stilstaan bij de C. P. N. Wij zijn geschrokken van de enorme winst, die deze partij maakte bij de vorige verkiezingen. Vraagt men zich af, waar de 10 pCt. communisten vandaan komen, dan is het eenige antwoord, slechts een paar procent is doctrinair socialis tisch, de rest weet in de armoede, in de ellendige omstandigheden geen andere hoop. Hier kan alleen de daad uitkomst brengen. We zullen aezen menschen moeten leeren, dat jjr levende Cch risten en zijn. De toekomst Wij gaan naar de stembus, aldus een verordening verschijnen, rege lende de vordering van woonruimte. In onze stad zijn 1200 samenwonin gen. In 800 groote huizen wonen 1 of 2 menschen. In de afgeloopen maan den is alle woonruimte in de stad geregistreerd en tevens weet men, hoeveel menschen er gebruik van maken. In de komende 4 of 5 we ken krijgt men gelegenheid vrijwillig menschen op te nemen, daarna gaat het gedwongen. Er zal beroep mogelijk zijn op een commissie van beroep, omdat wij geen Duitsche methoden willen toe passen. Terzelfder tijd moeten we, ondanks den grooten woningnood overgaan tot het onbewoonbaar ver klaren van een groot aantal wonin gen. De menschen leven reeds te lang als beesten op een mestvaalt. Maatregelen zullen moeten worden getroffen tegen het ongelimiteerde variété wezen. Nog 14 dagen geleden moest het optreden van een paar in een theater alhier worden verboden, omdat het allen perken te buiten ging. De kinderen hebben tengevolge van de liberale grondpolitiek 12 dM2 tot hun beschikking. Voor de dooden reserveert men nog 1 M2, maar de levende toekomst kwam niet in aan merking. Het zal veel moeite kosten dien enorm en achterstand in te ha len. De heer Alberts wekte tenslotte op, om het werk na de verkiezing niet aan den raad over te laten. Zelf werken, zelf doen was de eeni ge goede methode. De raadsleden zijn maar eenvou dige menschen, ook de burgers heb ben hun plicht. De eerste daarvan is de katholieke menschen te bren gen op plaatsen, waar zij hooren. Stemt op de lijst van de K. V. P., opdat wij veel voor onze stad en ons volk kunnen doen. De heer Ir. W. H. v. d. Toorn, die den spreker had ingeleid, dankte hem ook voor zijn prachtig betoog. Hij sprak de hoop uit, dat de heer Alberts, die in den korten tyd reeds zooveel voor de stad had gedaan en er zoo hard voor zwoegde, als bur gemeester zou blijven. Vacantiegeld geweigerd Gistermorgen hebben fabrieksar beiders van Wilton-Fijenoord, Delfs- haven en Schiedam, uit protest het werk neergelegd. Deze protest-sta king vindt haar oorsprong in het feit, dat het verzoek der arbeiders om een week extra-loon niet werd ingewilligd, terwijl het kantoorper soneel een gratificatie van een halve maand en de bazen van 14 dagen ontvingen, hetgeen reeds vóór den oorlog het geval was De arbeiders hebben hun verzoek ingediend bij de directie, welke toezegde, goedkeu ring aan het College van Rijksbe middelaars te zullen vragen. Vrijdag j.l. hebben vertrouwensmannen van de arbeiders 'n onderhoud gevraagd met minister Drees Zaterdag vond dit onderhoud plaats, echter niet met den minister, doch met een hoofdambtenaar. Deze zeide niet op het request te kunnen ingaan., waarna de vertrouwensmannen zich tot de rijksbemiddelaars hebben ge wend. Ook daar was het resultaat nihil. Maandagmiddag hebben de ar beiders verzocht om uitbetaling van de z g. pen-dagen, d.w.z, dagen DE HEER LEENDERTS GEHULDIGD De heer H. Leenderts, die dezer dagen 40 jaar als assistent .bij da P.T.T. werkzaam was, werd gis terenavond in het Vereenigi ngs- lokaal gehuldigd. De heer Boks sprak zijn bewondering uit over de wijze, waarop de heer Leenderts zich al die jaren van zijn plicht had gekweten. Hij bood hem ver volgens een vulpen en een bloem stuk aan. Het Brederode-cabaret hield ver volgens de steïpming erin met ge slaagde sketches, terwijl Nic van Seeters als conferencier fungeerde.: De Ringleaders zorgden voor de muziek. Aan den personeelsavond was reeds een huldiging op het kantoor en een feest in huiselijke kring voorafgegaan. BURGERLIJKE STAND GEBORENTheodora, d. v. C.: Stam en G. de Bruin; Henk G., z. v. A. P. G. Schreij en G. E v. Hou tenPetronella J., d. v. H. Kreeft en A. J. G. RoyersLeendert J., z.; v. J. Hortensius en E. Weeda; Jo seph A., z. v. J. v. d. Brug en A. J* waaróver de arbeiders nog een ze- Spithoven; Johannes, z. v. J. Hejjstec an T it TTo fTirovt XAT f -\i P (2. A ker loon te goed hebben. Denzelfden middag deelde de directeur van Wilton mede, geen besluit te kun nen nemen. Het werk hervat In afwachting van de door de autoriteiten nog te nemen beslissing, zijn de arbeiders heden in den na middag aan den gang gegaan. De verkeerde propaganda Naar aanleiding van deze op merking, behandelde de heer Al berts vervolgens een verkiezings pamflet van de P. V. d. A waarin de onbezonnen slagzin Jeugdzorg is overheidszorg" werd aangegeven Hij wilde aannemen, dat men het niet zoo bedoelde, maar wat er op papier stond, was een nazi-leuze, die wij nooit, ook niet als slagzin, kunnen goedkeuren. Als men zegt: daar waar de competente instanties als ouders, school en Vugdbeweging te kort schieten, moet de overheid te hulp komen, kunnen we het eens zijn, maar geen slagzin als de bo venstaande. Ergerlijk was ook de zin in een ander artikel van dat pamflet: ..Oin- dat ik geloof, moet ik wel socialist zijn" Dit is voor ieder christen een gevaarlijke ketterij Gelooven im mers is de verhouding van menseh tot God en socialist zijn is de ver houding van mensch tot mensch, en hoe kan men die zonder meer gé- Hik stellen? Tegen de neiging, om onverantwoorde leuzen en onbe grepen begrippen te schermen, zul len wjj nog een feilen strijd hebben te voeren. Ais de P, v. d. A dit. Wil opvatten als de vriendschap, die het feilen toont, is de samenwer king veilig Aan de propaganda van de Par tij v d. Vrijheid zou spreker zon der meer voorbij gaan. wanneer er geen katholieken waren, die nog met deze party sympathiseerden. Een uitstervend liberalisme, dat ons een sociale wetgeving heeft gege ven, om te huilen, dat nachtarbeid en kinderarbeid de gewoonste zaak van de wereld vond, geen vacantie, geen ziektewet, geen ongevallenwet, niets niets, niets, wat voor den ar beider van beteekenis kon zijn, heeft Gemeenteraad gewerkt zal moeten worden voor de versteviging van den greep op het openbare zedelijke leven. Het particuliere bibliotheek wezen zal ernstig moeten worden gecontroleerd, opdat deze bronnen van ,,schund" lectuur spoedig zullen zijn gedroogd.. Met kracht zal wor den verhinderd, dat het gemengde zwemmen hier wordt ingevoerd. De ze week kwam wel een prachtig ge tuigenis in Oisterwijk was het na tuurbad dezen zomer veranderd in een gesepareerd bad. liet gevolg In 1 maand f 7000.schade. Of de menschen vroeger ook kwamen om te zwemmen. Sociaal vooruitstrevend. Dat be teekent, dat 'n eind moet komen aan den slechten woningtoestand We kunnen niet bouwen, zooals wé wil len. Daarom zal vandaag of morgen ZILVEREN COLLECTANTEN JUBILEA Zondag 28 Juli, hoopt de heer H. Leenderts den dag te herden ken, waarop hy 25 jaren geleden toetrad tot het collectantencollege St. Hyronimus Aemilianus der St. Liduinakerk alhier. Te 9.15 uur wordt te zijner intentie de Hoog mis opgedragen in de St. Liduina kerk. Des middags van 1 tot 2 uur eeft ten huize van den jubilaris de receptie plaats. Ook de heer J. M. Zoetmulder hoopt Zondag den dag te herden ken, dat hij 25 jaren geleden is toegetreden als lid van het Col lectanten College. ,,Uit Liefde tot de Weezen" (Havenkerk). De Hoogmis om half 10 is tot intentie van den jubilaris. Er is receptie van 1 uur tot half 3 ten huize van den heer Zoetmulder, Boterstraat 87b. RIJWIELDIEFSTALLEN Door L. A. C. T., wonende te Schiedam, is aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, ontvreemd uit den gang van zijn woning. Het rijwiel van W. J. D. wonen de te Schiedam, werd ontvreemd voor een pand aan de Lange Nieuw straat te Schiedam. en J. v. Os; Evert W., z v. P. G. A Bleyenberg en M. L. Schindler; He* lena, d. v. J. Poot en H. M. v. d.: Eijk; Johannes A., z. v C. M. Ruig- rok en A. S. v. Bokhorst; Christiaant: z. v. Chr. Ballijns en M. J. C. Vren- sen; Anthonia J., d. v. A. Bunk ea M. BeenAndrew, z. v. H. J. F. Quadt en M. Krischko; Theresïa M., d. v. L. A# W. Wouterse en J. H. M. Meijsen. PAARD OP HOL Gistermorgen omstreeks 8.35 uur, sloeg een paard, dat voor een tweewielig wagentje was gespan- n nen, op de Spoorstraat op hol. Het rechtshof werd L. C. van der Graaf, marconist-telefoonmonteur uit Vlaar- VERRADERS VEROORDEELD Door het Haags ah bijzonder ge- beest rende de Prof. Kam. Onnes laan in en liep zich vast op den Singel tegen een lantaarnpaal. Twee kinderen die op het wa gentje waren geklommen, kwamen met den schrik vrij. De wagen werd licht beschadigd. De eigenaar van het gespan, D., uit de Spoorstraat, had even het paard neergezet onder toezicht van een zoon voor zijn woning, doch deze raakte, toen het paard schrok, de macht over het dier kwijt. dingen, wegens dienstneming bij de Kriegsmarine veroordeeld tot 4 jaar. gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Eisoh: 4 jaar gevangenis straf. G. de Bruin, rijwielhandelaar uit Bergschenhoek werd wegens dienst neming bij het N.S.K.K# veroordeeld tot 2jaar gevangenisstraf met af-, trek van preventief. Eisdh; 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van pre-< ventief Sinds geruimen tijd vertoeft in het Huis van Bewaring aan den Noord singel te Rotterdam, de verdachte dr. C Völckers, die gedurende de bezettingsjaren als vertegenwoordi ger van den Rijkscommissaris, Seys Inquart, te Rotterdam is opgetre den, Wij hebben Völckers voor het laatst gezien, toen Rotterdam met intense spanning de komst verbeid de van het Canadeesche bevrijdings leger en er zich hier #n daar in de stad nog incidenten voordeden tus schen leden van het stuiptrekkende Duitsche bezettingsleger in Rotter- SCHAAK-KAMPIOEN SCHAPPEN Schiedam Tweede ronde L. ■J. F. DonkhorstW. J A. R. MalkusJ. 1— ttReitsina-J. J. Th. Penning Schermer 0—i"- V. Eden 14y^ EXTRA RANTSOENEN VOOR BIJZONDERE ARBEID De distributiedienst te Schiedam maakt bekend, dat de voortgezette aanvragen voor de 9e periode door Werkgevers ingediend moeten worden ©p naamlijst MD. 223-83, waarbij te vens de tweede Distributiestamkaart van alle betrokken werknemers bij gevoegd moet worden. De nieuwe naamlijsten met even- tueele vervolgvellen zijn verkrijg baar van 24 Juli af bureau Broers- vest 111, afd. Inlichtingen, terwijl de indiening geschiedt volgens on derstaand schema: 29 Juli A t/m C, 30 Juli D t/m G, 31 Juli H/m L, 1 Aug. M t/m R, 2 Aug. S t/m Z. Voor de toekomst zijn plannen ontworpen tot een snelle spoor wegverbinding tusschen Amster dam, Den Haag en Rotterdam, waarbij tevens gedacht is om de stations in de omgeving van de woonwijken te brengen, waar uit. de meeste reizigers voort komen. Vooral in de hoofdstad en de residentie zal dit in de bestaan de spoorwegsituatie een Ingrij pende wyziging brengen door den bouw van ondergrondsche stations. In Rotterdam blyft de toestand min of meer, zooais hij is door de aan wezigheid vai» het viaduet, al zal het uitscha kelen van het Maasstation voor het reizigersverkeer en de bouw van een nieuw D.P.-station op het terrein van de oude Dier gaarde, dat dan een centrale beteekenis krijgt, toch ook eer heeie verandering geven- In Amsterdam is n indergrondsch station met 3 tusschenperrons en 2 zijperrons ontworpen onder het Parkhotel op het Leidscheplein, met een ingang in het Kleine Gartman- plantsoen achter het Huis van Be waring, dat daartoe verdwijnen moet, met roltrappen naar de per rons, die zich onder de Singelgracht uitstrekken en voorts van de Nassaukade tot aan de P. C. Hooft- straat reiken. tracé loopt dan verder onder net huidige IJsclubterrein door, met o-Ih/v. eerste halte bij het Concert- e.n, vervolgens een op het yalenusplein. Ter vervanging van bet Haarlemmerstation komt voorts een halte Amstelveenscheweg. Het traject zal 4_sporig zyn met de twee middensporen voor den sneltrein naar Den Haag, terwyl de buiten sporen dienen voor den stoptrein Amstt rdamAalsmeer. Ten W. van het stadion komt de spoorlijn weer bovengronds om daar samen te gaan met de Haarlommermeerlijn. Dit verdere tracé krygt halten bij t Boschplan. Kalfjeslaan en Karse- iaan, waar de lijn in zuiver weste lijke richting afbuigt naar Schiphol. Vlak voor de ringvaart duikt de trein weer onder den grond om onder het gebouw van de K.L.M. op Schiphol een station te ontmoe ten en vervolgens even" -oorbij «chip- hol opnieuw boven te verschijnen. Bij Warmond sluit de lijn aan op het bestaande traject Haarlem- Leiden, volgt dan de bestaande j spoorbaan van Leiden naar Den Haag, om daar uit te loopen in een j ontworpen ondergrondsch Centraal Station ter hoogte van het Bezuiden- houtkwartier naby de kruising van het Hollandsche Spoor en Staats spoor. Toekomstige situatie in Den Haag De halte Laan N.O. Indië blijft gehandhaafd, doch sneltreinen zul len hier niet stoppen. Alle treinen voor Den Haag be stemd zullen in de toekomst dit centraal station binnen kunnen rij den Dat zyn dus de treinen Scheveningen-Kurhaus, uit Leiden, de sneltreinen van Amsterdam, uit Utrecht en Rotterdam, zoowel van D.P. als Hofplein. Er zyn 5 perrons geprojecteerd en een perron met kopsporen voor de lijn Sehevenin- gen-Kurhaus. Voor de ondergrondsche spoorlijn in Den Haag hoopt men de tank gracht, die door de Duitschers ge- Lohmanlaan met tenslotte het eind punt op Kijkduin. Met uitzondering van de spoorlijn van Scheveningen, die alleen het Centraal Station op het Bezuidenhout aandoet en van daar over Leidschendam, Voorburg via de bestaande lijn over Pijnacker naar Rotterdam-Hofplein voert worden alle spoorlijnen naar Kijk duin doorgetrokken. De veranderingen in Rotterdam Het station Hofplein, dat thans een kopstation is, doch een door verbinding met het viaduct krijgt, zal uitsluitend blijven di men voor de locale verbindingen over Pijnac ker. Het lijntje over Pijnacker wordt doorgetrokken tot Zuid, waar de halte Feijenoord dus weer van be teekenis gaat worden, en het zal op deze wijze dus mooi kunnen die nen voor de verbindingen in de stad zelf. Rotterdam-Maas wordt goederen station. De treinen uit Utrecht over Gouda loopen binnen op het nieuwe D.P.-station, dat van 7 perrons wordt voorzien. Het bestaande viaduct wordt ge moderniseerd, waarby de yzeren constructies vervangen worden door gewapend beton. Daar het in de bedoeling ligt de frequentie van het treinverkeer tus schen de drie groote steden in de verre toekomst zoo hoog mogelijk op te voeren, zullen alle overwegen op dit traject, zoowel bewaakt als onbewaakt, op den duur moeten verdwijnen. In Delft zal b.v. een tunnel ge bouwd moeten worden om het weg verkeer onder den spoordyk door te voeren. Zelfs denken de Spoorwegen er over later een rechtstreeksche snel- verbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam tot stand te brengen. Dit ligt evenwel nog in een heel ver verschiet, maar in ieder geval is er graven werd, te benutten. Waar nu bij het maken van het plan voor het het Staatsspoor is, komt een halte maar dan ondergrondsch, vervol gens een in de Javastraat, Witte- brug, waar de lyn ombuigt naar de Stadhouderslaan (halte) voorts Goudenregenstraat, de Savornin Leidscheplein-station rekening mee gehouden. Er zijn in de hoofdstad op ver schillende punten reeds proefborin gen verricht om een onderzoek naar de bodemgesteldheid in te stellen. dam en de in blauwe overall ge* kleede mannen van de Ondergrond sche. Wij bevonden ons in die da-» gen juist in de bodenkamer ten stad- huize,. toen dr Völckers in hoogst eigen persoon voor de deuropening verscheen, geflankeerd ^door 2 bur gers, leden van den ,,Sieherbeits- dienst", -die gehuld waren in een. cape, welke bijna tot de voeten reikte en welke het vermoeden deed. rijzen dat daar onder een zwaar ma chinepistool schuil ging. Völckers zeide burgemeester Mtil-» Ier te willen spreken. Deze was ech ter juist enkele oogenbilkken van to voren door leden van de Onder-» grondsche gearresteerd in zijn werk kamer. Even een spannend moment Hoe zou de reactie van dit drietai op deze mededeeling zyn. Men liet Völckers eenigen tijd in de breede gang van het raadhuis wachten en eindelyk begaf een hoofdambtenaar, zich naar den ,,Beauftragte", om hem van het gebeurde op de hoogte te stellen. Even verscheen er een pijnlijke trek op het gelaat van Völckers Hy wisselde enkele woor den met zyn begeleiders en verMet daarop, zonder iets te zeggen, het stadhuis. Sedertdien heeft men go- ruimen tyd niets meer van hem ge hoord, totdat kort geleden van het geallieerde bezettingsleger in Duitschland de mededeeling bin nenkwam, dat de ,,Beauftragte des Reichskommissars für die Stadt Rotterdam", dr. C. Völckers, naar. Rotterdam op transport was ge steld Men meende daar, dat men hier met dezen man nog wel een, appeltje zou hebben te schillen, Völckers kwam en zag zich weldrai opgesloten in een der cellen aan den Noordsingel. Er werden ijverig dos-» siers doorgebladerd, maar men vond, niets, wat men dezen man ten laste zou kunnen leggen. Er werq een oproep in de dagbladen gepubliceerd maar ook toen kwamen er geen be-» zwarende mededeelingen binnen Ook nu nog houdt de Justitie zicK voor inlichtingen aanbevolen. Het ziet er echter naar uit, dat men denj man, die 5 jaar lang als hoogsten bestuurs-ambtenaar in Rotterdam den scepter heeft gezwaaid, onge straft naar zijn ..Heimat" zal terug sturen. INBREKER GEPAKT Gisteren werd door de marechaus see te Rotterdam een n^n aange houden, die nogal een verdachten indruk maakte. Bij het verhoor ver klaarde het vreemde individu onder den invloed van sterken dremk een inbraak te hebben gepleegd. De marechaussee vischte verder en ving een snoek De kereld v 1 door den mand en bekende tenslotte acht insluipingen op zyn geweten te heb ben. Zijn dronkenschap bleek niet ran ernstigen aard want hij was voldoende bij zyn positieven ge weest om slechts daar een bezoek te brengen, waar de bewoners op vacantie waren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3