LIEFDE G De slotzitting van Malino dienende Cijfer 8 voor schoenen HEKSENKETEL VAN STOOM EN VLAMMEN Amerika en China's latente burgerstriid ONGSLAGEN De nieuwe Bonnen CHINEESCH AVONTUUR. Een ontmoeting 68ste JAARGANG DONDERDAG 25 JULI 1946 No. 20070 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EH OMSTREKEN c°HCRt;rE VELANGENS "V ZES MOTIES SPAAK STUIT OP MOEILIJKHEDEN Felle botsingen bij Nanking NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H A PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOOFDREDACTEUR MGR DR. J. WITLOX ABONNEMENTSPR IJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK DIRECTEUR: J- KUIJPERS BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 Naar aanleiding van mijn artikel van 17 Juli heb ik talrijke brieven ontvangen. Zeer sympathieke en zeer on-sympathieke. In groote lij nen komt het geheel hierop neer Het gebrek aan hulp in de huis houding is vandaag den dag een van de groote sociale problemen. Noodzakelijk moet daarvoor een op lossing gevonden worden. Een inzendster zeer pessimis tisch overigens schreef: voor dit probleem wordt nooit een oplossing gevonden, omdat, zoolang de ver houding van mevrouw tot dienst meisje niet verandert, niemand in een gezin zal gaan werken. Een zeer belangrijke kant van het vraagstuk. ^13 een dienstmeisje inderdaad be- pchouwd wordt als iemand van min deren stand, en niet als een huis genoot in het gezin wordt opge nomen, zal zij zich in dat bepaalde milieu nooit thuis voelen. Wanneer Z\j zooals nog dikwyls gebeurt steeds maar in de keuken moet blij ven eten en niet plaats mag nemen aan de gemeenschappelijke tafel, zal zij zich steeds gevoelen als iemand, die wel goed is om te wer ken, maar die van hartelijkheid en goedheid verstoken moet bleven. Wanneer zoo gaat schrijfster ver der de groote kinderen in het ge zin voor 't dienstmeisje niets anders over hebben dan snauwen en grauwen en uitdrukkingen bezigen van: ,,och, die meid", dan is het te begrijpen, dat zij uit het gezin weg gaat en zich plechtig voorneemt om nooit meer in een gezin te werken. Wil een dienstmeisje, die met Idéalisme wil werken, in een gezin Vruchtbaar arbeiden, dan moet de verhouding tusschen haar me vrouw en haar goed zijn, dan moet haar mevrouw haar metterdaad ook beschouwen als een huisgenoote. Naast deze bezwaren was er nog een ander, dat de mentaliteit van onzen tijd zeer scherp in het dag licht stelt. Een oude moeder schreef mij: Weet u, waarom de meisjes in onzen tijd niet meer in de gezinnen willen werken, omdat zij te veel voor zichzelf noodig hebben. Eiken avond willen zij uit, of vader en moeder het goed vinden of niet. Eiken avond is het iets andersvanavond bioscoop, morgenavond tooneel, dan we®r dansen enz. Dat alles kost geld. En waar moet dat vandaan komen, daar waar men het meeste verdient. De meisjes vragen zich niet meer af, wat zal ik later in mijn leven gaan doen. Eén ding interesseert haar slechts: hoe geniet ik het meest van het leven. Een kantoorbetrekking geeft veel geld ©n vandaar naar het kantoor. De gelddorst en genotzucht zijn de groote handicap voor voldoende hulp in de huishouding. Tot zoover deze oude moeder. Ook zij weet de juiste snaar te treffen. Er moet inderdaad iets ver anderen. we zeggen het zelf zoo dik„ "Wij ls: de wereld is er niet op voor uitgegaan. Dienende liefde, d.w.z. als een "©erlijk ideaal moet voor oogen ©taanhet dienen, het helpen in het gezin als voorbereiding op de taak v^-n later, zelf moeder van een ge zin te zijn. By vele meisjes is dit ideaal nog wel aanwezig, zy willen Wel dienen, maar zy hebben zooveel gehoord van die mevrouw en daar door zien zy af van dat ideale en willen met alle geweld naar kan toor of atelier, waar zy vryer zyn. Het waren zeer sympathieke en on-sympathieke brieven, maar leer zaam. Leerzaam voor ons allen, voor beide partyen, mevrouw zoowel als het dienstmeisje, de vraag is slechts: zal men de schoen aantrek ken, die past. Ik hoop Van wel, dan zyn we een stap in de goede rich ting, dan zal het probleem niet eeuwig een probleem blyven, dan zullen zij elkander beter leeren waardeeren en elkander dienen in Ware liefde. P# COMMANDEUR. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in den loop van de maand Augustus 1946 voor een schoenenbon in aanmerking komen zy, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 8, voor zoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor gewone of beroepsschoenen hebben ontvangen. In den vroegen ochtend startten *e eerste Vierdaagsche wandelaars te Nijmegen. T... Q 110.43 uur: Vijf voet hooge golven Bikini-palmen verwoest r rollen op het Bikini-eiland Radio-golven brachten atoom-bom tot ontploffing vastgestelden Precies op den tyd, om 22.35 uur Nederl. tyd heeft gisterenavond de tweede atoombomproef, officieel aange duid als Baker", plaats gehad. Volgens ooggetuigen steeg een kolom water van anderhalven kilo meter lengte ten hemel. Ontzag lijke stoom- en stofwolken ont trokken do 85 proefschepen in de baai van Bikini aan het gezicht. De kolom van water ©n rook, door de ontploffing veroorzaakt, was ditmaal kegelvormig, breed aan den voet en toeloopend naar den top. Do eerst© atoombom-onderwater is tot ontploffing gebracht door middel van radio-golven, welke al leen door de bom konden worden opgevangen. Een weinig bekende, 34-jarige Amerikaansche geleerde mr. Mars hall Holloway, was belast met deze belangrijke taak. Hy was de eenige, die in het bezit was van den sleutel, passend op den zender, die zich aan boord bevond van de „Cumberland", een Amerikaansch hulpschip van 8000 ton voor marinevliegtuigen, dat op ongeveer 25 kilometer van de bom verwijderd lag. De bom was op een diepte van 100 voet onder de oppervlakte van de zee aangebracht. Ongeveer een uur vóór het groote oogeirblik gaf de bom door middel van electronen au tomatisch een signaal, dat zy tot ontploffing kon worden gebracht. Vijf minuten voor het lang ver beide tydstip werden door mr. Hol loway de eerste radio-golven uitge zonden, welke het voorbereidende werk verrichtten en 50 secon., voor dat de baai van Bikini in een hel van kokend water werd herschapen, drukte hy op een klein zwart knopje, door middel waarvan de beslissende radiogolven werden uitgezonden. Tijdstabel Ooggetuigen hebben aan de hand van de door hen gedane waarne mingen de volgende tydstabel op gesteld 10.35 uur: Explosie 10.37 uur: Doelvloot onzichtbaar op de zes meest naar buiten gelegen schepen na. 10.38 uur: De bemanning van een hoog boven de Bikini-baai cirkelend vliegtuig meldt, dat de wolkenstoom een hoogte hebben bereikt van 8000 voet. varF de slotzitting met alg. stemmen te Malino zijn nomen. De eerste motimo4 s aanSe- nomischen aard en omv«+ eco~ ten. Daarin wordt er o m ?;cht Pun" drongen den import en ';T interinsuiairen handel en de schee® rvaart weder over te laten aan het particulier initiatief en hierby tevens jbesoherming en steun te verleenen aan Indonesische ondernemers. De tweede motie luidt: de confe rentie is van meemng dat in de be sturen van industrieele ondernemin gen of maatschappijen buiten of binnen Indonesië, die hun werk zaamheden in Indonesië uitoefenen, Indonesiërs dienen te worden opge nomen opdat dezen daarin kennis en ervaring kunnen verwerven. De derde motie spreekt zich uit voor nationalisatie van de Javasche Bank. De vierde motie wil het aan de K. p m. en eventueel aan andere - reederyen verleende sdheepjvaart-officieren werden ernstig gewond. monopolie afgeschaft hebben, al thans tegengaan. In de vyfde motie wordt er by de Australische regeering en by de vakvereenigingen op aangedrongen het stakings embargo op de Ned. schepen op te heffen, opdat de me dicijnen, sdhoolbenoodigdheden, ma nufacturen en andere goederen, noo dig voor-den wederopbouw en de ver nieuwing van Indonesië vry kunnen worden aangevoerd. De zesde motie gaat uit van het door de conferentie genomen be sluit, aan den staat Indonesië een federatieven vorm te geven, die ge heel Indonesië zal omvatten, en oor- npSt.4hiertoe een zekere overgangs- tevp° no°dig. In deze motie wordt kermen gegeven dat men medewpil heeft voor Sjahrir en zijn hor>nterS etl ten spoedigste met hoopt samen te werken? Doordat een handgranaat onty- dig ontplofte is bij een militaire oefening te Bussum de 25-jarige on derofficier Groene veld uit Amster dam gedood. Twee andere onder aan. 10.48 uur: Zestien niet nader te onderscheiden schepen zyn waarneembaar door de mist, welke boven het doelgebied hangt. 11.05 ur: De slagschepen „Nevada' j „Nagato", het vliegkamp schip „Independance" en de kruiser „Salt Lake City" zyn nog drijvende. 11.19 uur: Het slagschip „Arkansas"' waarschynlyk gezonken. 11.29 uur: De kruiser „Saratoga" ligt met het achterschip onder water. Het slagschip „New York" blykt be schadigd. 11.52 uur: Het slagschip „Arkansas" gezonken. Boven het doelgebied Een ooggetuige aan boord van het Superfortvliegtuig „The Voice", dat op het moment van de explosie bo ven de baai van Bikini vloog, meldt dat de fantastische kracht en hitte van de vyfde atoombom van de Bikini-lagune een heksenketel van vlammen, rook en stoom maakten. Tien minuten na de ontzaglyke ont ploffing, was de lagune volkomen gehuld in een ondoordringbare dich te wolk. De geweldige golven rol den van uit het centrum van de ex plosie, maar zij sloegen niet over het eiland. Volgens hem schenen de palmboomen op Bikini, die de eerste proef hebben overleefd, thans te zijn verwoest. Rapport via admiraal Blandy Vice-admiraal Blandy heeft via de radio de volgende officieele verkla ring afgelegd: Tengevolge van de ontploffing zyn het slagschip ^Arkansas", een tank landingsvaartuig en een olieschip gezonken. Het vliegtuigmoederschip „Saratoga" ligt met den achterste ven onder water en helt naar stuur boord over. Indien het niet spoedig naar ondiep water wordt gesleept, zal het binnen enkele uren zinken Het slagschip New-York" maakt eveneens slagzy. De „Negato" is licht beschadigd. Omtrent het lot van de duikbooten staat nog niets vast Blandy wees er nog op, dat men de uitwerking van de bom nog niet in elk opzicht kon beoordeelen De hoogte van de waterkolom, die by de ontploffing opspoot, schat hij op anderhalven kilometer, de wolk van gas eh stoom op ongeveer 2,7 KM. De waterkolom was aan de basis meer dan een halve K.M breed en aan den top belangrijk breeder Het effect van de ontploffing bleef strikt beperkt tot de onmid- deliyke omgeving. Op het water dryft een groote olievlek, kennelyk van de gezonken „Arkansas" af komstig Vaartuigen, welke radiografisch bestuurd worden, zei admiraal Blandy verder, hebben al verken ningstochten tusschen de schepen, die* alsdoelwit dienden, volbracht en brengen monsters water mee terug. Goede radio-ontvangst In tegenstelling met de radio uitzending van de eerste explosie bij Bikini, welke byzonder slecht was, bleek de ontvangst gisteren avond uitstekend en millioenen luis teraars hebben de ontploffing van de atoombom kunnen hooren. Men hoorde een geruisch als het geluid van een trein, die door een tunnel gaat, gevolgd door een doffen slag als op een trommel. De Belgische kabinetsformateur heeft aan journalisten medegedeeld, dat de nieuwe regeering wel niet voor Maandag a.s. geformeerd zal zyn. Hy heeft dienovereenkomstig den prins-regent nog eenig uitstel gavraagd, om de opdracht tot kabi- netsvormtng in beraad te houden. Spaak zeide, dat de politieke par tyen het weliswaar eens waren, doch dat de medewerking van technici ontbrak. HET WOORD IS AAN Volgens belofte laten we vandaag enkele ongehuwde dames zelf aan net woord: Bén van haar maakt in korte zinnen samengevat de vol- gende opmerkingen: „Inderdaad moet er meer voor de ongehuwde vrouw worden gedaan. We worden vaak uitschot, terwijl men het pijn lijke van sommige uitlatingen niet aanvoelt terwyi men niet beseft, hoe moei'iyk we het dikwyls hebben. Onze liefde wordt nergens meer aan vaard, terwijl we dankbaar zouden zyn voor wat erkenteiykheid en har- teiykheid. In sommige vereenigingen wordt vaak een bepaalde leeftijds grens getrokken. Men praat over we deropbouw, maar voor ons is er geen plaats. Ik weet zeker, dat er velen zich in haar dagtaak zouden willen verdiensteiyk maken. Er is toch ge noeg huisbezoek te doen en voor kleine kinderen te werken. We moe ten wakker worden, bezwaren op zij zetten en niet bevreesd ons afvra gen: Wat zal men daarvan nu wel zeggen. Wij mogen niet verbitterd raken, maar de leeftydsgrens voor de vrouwen zetten op 25 30 jaar ia veel te eng. We kunnen nog genoeg voor onze omgeving beteekenen". Verscheidene andere brieven wa ren beperkter in opmerkingen, maar by elkaar sneden zij dezelfde kwes ties aan. Verscheidene dames vra gen ook om extra scholing in be. paalde cursussen. Een moeder met een gezin schryft voorts: Ik heb 'n reuze kracht in een door U bedoelde vrouw. Juist omdat zy wat ouder is, beschikt za over levenservaring, heeft gezag. Voor my werd ze een ware vriendin, voor rayn kinderen een graag ge ziene tante. Juist ook uit dezen brief blykt, welk een schoon apostolaat de on gehuwde vrouw kan vervullen. De wereld is hard en denkt zich met „oude vrysters" van het probleem te kunnen afmaken. Er is gotid fe delven. In een slot beschouwing de conclusie. HENK VAN DER MAZE. Zoowel uit Chineesche regee- ringskringen als uit communis tische bron wordt een felle burger- stryd gemeld ten Noorden van de Chineesche hoofdstad Nanking waar de communisten een aan zienlijke troepenmacht, bewapend met buitgemaakt oorlogstuig van de Japanners, samentrokken en nog steeds nieuwe strijdmacht aan voeren. De communisten zouden meer dan 100 vliegtuigen ter beschikking heb ben en bewapende patrouilleschepen, om hun verbindingslynen te be schermen. De gevechten zyn uiterst fel en naar uit regeeringskringen verluidt, zouden reeds 3000 commu nisten in den Nanking-sector zyn gedood. Volgens een communisti- schen woordvoerder was, sinds de Japansche capitulatie, de toestand nooit zoo ernstig, als thans. Deze feitelyke, zy het „niet ver klaarde burgeroorlog in China", heeft in Washington ernstige be zorgdheid gewekt, meldt A.P. en men verheelt zich niet, dat Ame- rika's plannen, om China ter zijde te staan by de vorming van een modern leger van één millioen man, ernstig in gevaar komen. De leiders, zoowel in den senaat als in het huis van afgevaardigden, zyn het erover eens, dat het wetsvoorstel, dat Amerika zou machtigen, by de orga nisatie, de training en de bewape ning van een dergelyk leger hulp te bieden, practisch geen kans meer heeft, aangenomen te worden voor de verdaging van het congres, want het wetsontwerp was gebaseerd op de veronderstelling, dat generaal Marshal erin zou slagen, de Chinee sche nationalisten en communisten tot elkaar te brengen. Zelfs indien de wet zou worden aangenomen zal geen militaire steun worden verleend, vóór er in Chi na werkelijke samenwerking tus schen de beide legermachten bestaat; het resultaat der wet mag niet zyn, dat Amerikaansche oorlogsuitrusting gebruikt wordt voor broederstrijd., verklaarde een vooraanstaande Amerikaansche senator. En hetzelf de is het geval met de leeciing van 500 millioen dollar, welke de Ameri kaansche regeering al maandenlang bereid is, china te verleenen. Het wachten is op het einde der Chinee* sche tweedracht, welke dan hier dan daar in felle botsingen aan den dag treedt. Aanvulling bonnenlyst voor do tweede helft van de 8ste periode 1946 (21 Juli tot en met 3 Aug.) Bonkaarten KB 608. Reserve B 87, 1 ei. Bonkaarten La. Lb. Lc ©08. A 71 melk 2 liter melk. B 71, C 71 melk. 3% lJter melk. 394 aardappelen, 3 kg. aardappelen. Bonkaarten Ld, Le 608. D 71, E 71 melk. 6 liter melk. 894 aardappelen, 1 kg. aardappelen, Tabakskaarton. T 40, 2 rantsoenen tabaksartikelen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 Juli worden ge, bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan, dag 29 Juli mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moet aldaar dai aardappel'bon 394 worden ingeleverd. 10. „Dat heb je uitstekend ge daan, Binky, die man vroeg veertig duizend pings, maar ik wist niet, dat een ping zoo weinig waard was". Ze zetten hun koffers neer en keken eens rond. ,,Kyk daar eens, Binky", zei Tobias, „een Euro peaan!" Ze gingen er op af. „Goe den morgen, meneer „Goeden dag"e werd hun geant woord, myn naam is Lenipopel, myn-ingenieur". De twee vrienden stelden zich voor en waren al spoe dig met hun nieuwen kennis in een geanimeerd gesprek gewikkeld,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1