dader L WERELD De Zoetheid van den Wegberm.. De groote adviescommissie ontbonden Radio de Onbekende DIE RARE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 25 JULI 1946 PAGINA 2 lVRIJE VEILINGSTELSEL VOOR GROENTEN DE VIERDAAGSCHE LAATSTE PLEITERS TE NEURENBERG DE IDEALEN WORDEN VOORTGEDRAGEN programma Standpunt van den Minister C%) de vragen van den heer Borst in verband met de invoering van het z.g. vrije veilingstelsel voor groenten waarvan vraag 3 luidde: is het juist, dat door het bedrijfschap voor groenten en fruit geen enkele res_ trictie bekend werd gemaakt ten opzichte van vreoge aardappelen, aardbeien en tomaten, noch eenige waarschuwing aan de tuinders in dat v opzicht werd gegeven? Heeft de mi. a nister van Landbouw, Visschery en Voedselvoorziening het volgende ge antwoord: Op 28 Maart 1946 is door het be drijfschap voor groenten en fruit aan de besturen van de groentenveilin- gen bericht, dat voor groente het vrije veilingsysteem op 1 April weer werd ingevoerd. Reeds op 16 Maart 1946 is in een perspublicatie van de afdeeling Voorlichting van het Minis terie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening bekend gemaakt, dat met ingang van een nader te bepalen datum de vrije handel en vrije prijsvorming van groente wordt toegestaan, omdat in het voorjaar een zoodanige aanvoer van versche groente verwacht kon worden, dat iedereen voldoende groente zal kun nen koopen tegen redelijke prijzen. Dat de tuinders onder die vrijge geven groenten ook vroege aardap pelen en aardbeien zouden rekenen, was niet aannemelijk. Voor tomaten was zulks misschien mogelijk. In verband met het bovenstaande zou een dergelijk bericht ten aan zien van vroege aardappelen en aardbeien overbodig zijn geweest. Op iedere veiling, waar een van eenige beteekenis zijnde hoeveelheid aardbeien wordt aangevoerd, moet 40 pCt. van den aanvoer beschikbaar worden gesteld voor de fabricage van vruchtenpulp. Voor deze aardbeien wordt een prijs van 70 ct. per k.g. betaald, wanneer de aardbeien zon der dop worden aangevoerd, en van 50 cent per k.g. wanneer het aard. beien met dop zijn. Het resteerende gedeelte wordt op de vrije veiling verkocht. De prijs, dien de tuinders op deze manier gemiddeld voor het product hebben ontvangen, is geenszins on bevredigend. De rantsoeneering van vroege aardappelen werd door den onderge^ teekende noodzakelijk geacht. Het moet worden ontkend, dat bij een normale opbrengst van het ge_ was de vastgestelde prijzen niet loo- nend zouden zijn. Voor de positie en ontwikkeling van den tuinbouw is het niet wenschelijk te achten, dat de Regeering voor alle producten uit den tuinbouw zooda nige prijzen garandeert, dat alle ri sico's van de ondernemers worden afgenomen. Droogte en nachtvorst b ehooren tot de normale bed rijf s- risico's, die de tuinders voor hun eigen rekening moeten nemen. De maatregelen van de Regeering zijn er op gericht, dat de tuinders bij een normale opbrengst van den grond een behoorlijke belooning voor hun arbeid ontvangen. Oberf mag ik een glas melk?" ,We hebben alleen nog soda water meneer ,Dan graag een sodawater voor m'n voeten (Caféterras Wychenj NIJMEGEN, 24 Juli. j onzen specialen verslaggever) j Vanmorgen is de zomer in het of- fensief gegaan en toen over Nijme gen zeer vroeg in vele huizen de wekkers ratelden en de s< eieren. al of niet zonder bijgeluiden weer in be weging kwamen, zei iedereen, dat het mooi weer werd. Maar de oude rotten keken beden kelijk naar de helderheid van licht en lucht en mompelden iets van „warm l" zonder al te veel enthou siasme en daarom werd er zoo vroeg mogelijk gestart. De officieele „gesneuvelden" na den eersten dag waren niet talrijk. Twintig meldden zich nog gister avond na zes uur, zoodat er dus acht uitvallers waren. Degenen, die ofwel den wekker niet hoorden niet gewekt werden, door hun gasL vrouw wat ons in dit gastvrije Nijmegen waar iedereen vol is van de Vierdaagsche niet wel mogelijk lijkt of om andere reden niet mee konden, deden het aantal deelnemers terugloopen tot 3939: minstens 64 deelnemers verschenen niet aan den start, waaronder 8 „losloopen- Hp" Hamaa Iurot aan Tialrtn.» 3939 deelnemers startten vooi 2 den tweeden dag van de Vier- 2 daagsche Het trajectdat dooi 2 het Land van Maas en Waai 2 liep, was minder zwaar dan den eersten dag, maar naar den 2 middag toe steeg de brandende S zon steeds hooger aan de wol- 2 kenlooze luchtToch was hei aantal gesneuvelden" vrij ge- S ring: 36 uitvallerswaaronder 2 één dame. Of er morgen echter 2 3903 deelnemers aan den start 2 zullen verschijnen FRUIT KOMT IN DISTRIBUTIE Daar de fruitoogst dit jaar be perkt zal zyn, is een regeling in voorbereiding om niet alleen de prijzen vast te stellen, maar het fruit zelfs op den bon te verstrek ken. Na alle krantenverslagen over de atoombom-proef bij Bikini zorgvul dig te hebben bestudeerd, is een lezer van de ,,San Francisco Chroni cle" tot ,,de voor de hand liggende conclusie" gekomen, dat in toekom stige oorlogen de oorlogsschepen dienen te worden bemand met geiten de" dames (wat een vakterm is voor de individueele deelnemers en tevens een appreciatie van den moed der ongeveer 800 vrouwelijke tippelaar sters Maar de groote slag moest inder daad nog komen en de groote „slachting" waarschijnlijk ook, want de onbarmhartige zomerhitte vandaag nam het offensief over van het zware parcours der eerste route. 3939 Deelnemers dus, marcheer den, reeds bezadigder 'en met het jonge vuur getemperd onder de lichte aschlaag der ervaring, den Kronen burgersingel af, links het viaduct onderdoor, in de richting Weurt. En wanneer U my de ge waagde beeldspraak /an vuur en asch erg kwalijk neemtook dat is de schuld van de zon, want het was „moorddadig heet" zooals de eerste uitvaller tegen tien uur ver telde. Boven de eindeiooze wegen trilde het licht van den zomerdag en al deze verhitte wandelaars met zak doekmutsjes op het hoofd het be proefde middel tegen de hitte van alle dagjesmenschen of zwaaiende handdoeken, die hun een meer Oos- tersch uiterlijk gaven, zochten rust voor hun oogen in de koelte van de groote partijen bronsgroene boom gaarden tusschen het weerbarstige goud der rijpe korenvelden, waarin het zonlicht nog scherper danste. In Beuningen, waar de vlag van den kerktoren wapperde, sloegen de 40- en 30 km. wandelaars linksaf, rechtstreeks naar Wychen de eersten passeerden er zoo vroeg cat de controle nog niet op hen gere kend had. Maar wij wilden de vijftigers en vijf-en-vijftigers zien en gingen op het kruispunt by Druten aan. Er zullen nu Nederlanders zyn, die vroeger nooit dit plaatsje gezien hadden maar zich voortaan heel hun leven den wegberm zullen herinneren en de paar boomen, waar het zóó ongelooflijk goed was om te rusten, dat ze bijnaWe trof fen er de eerste slachtoffers; we waren daar al op voorbereid door het geroutineerde liftgebaar van een deelnemer voorby Wins sen, die het overigens zelf niet meende, want ,was eeu politieman en deze politietroepen, zooals trouwens alle geüniformeerde groepen, loopen uit stekend. Maar dit was dan „echt"; op het kruispunt, waar de 55ers nog een klein omwegje gingen maken, rook het naar jodium en spiritus en er waren masseurs voor spiertjes en stijfheid. Schoenen werden heel voorzichtig uitgetrokken, tikje pijn lijk gezicht, nóg een beetje pijnlijker onder de schildershanden der jodium- virtuozen, een klein verbandje, talk in de sokkenvolgende patiënt. De doorgezakte enkels en voetzolen waren ernstiger en mochten, dikwyls met weemoed en half onwillig de rest van het parcours van uit een auto bekijken. Schoeisel is inderdaad hèt pro bleem. Physiek kunnen deze wan delaars den tocht wel aan, maar dunne zolen en gestopte sokken ma ken veel slachtoffers. De bekende marketentster van de Rotterdamsche mariniers, mevr. van der Kley, liet er haar 24e Vierdaagsche en min stens één mandje Groesbeeksche boschbessen voor gaan, terwyl de heer Van Wageningen, die aan het hoofd van het uitvoerend comité staat, ons verzekerde, dat er aog wel 2000 éi 3000 deelnemers meer ge weest waren, indien het schoenen en sokkenprobieem hen niet weer houden had. Maar er werd gezongen van „Halie halo, bij ons gaat alles zooen inderdaad daar ging het gesmeerd al was het tempo niet meer zoo hoog als gisteren, en natuurlyk van „Waar die meisjes zijnen de Franschen riepen „Bonjour, bon jour tegen de schoolkinderen in Herwen, die met Nederlandsche gastvrije vlaggetjes den Gallischen haan op den borstzak der Franschen begroetten en wanneer je dan de harmonie in Wychen hoorde, dezelfde harmonie van de Bossche militairen, met denzelfden daverenden bekken- lager, transpire erend onder z'n ge weldige rosblonde kuif, die gisteren m Groesbeek was, en je werd dan bovendien opgevangen door een an der muziekgezelschap, dat haastig z'n biertje liet staan toen „ze" kwa men Ja, in Wychen was het feest; ül feestelijke bel van den schommel op de markt galmde dwars door de hoempa's der bassisten heen. de ko peren kelen der hoorns haddén weer den bekerden, iets weemoedigen ernst van de blazerspartij in den even bekende „Feestmarsch" en ha. daar was de dikke trom, daverend tot in je vermoeide maagspieren. Jaarmarkt, boerenbruiloft en ker mis en dan van alles de luchtigste kant en dat onder deze zomerzon Het klaterend applaus, waarmee men de doortrekkende groepen be loonde, was verdiend en psycholo gisch goed gezien. En toen ging het vlakke land van Maas en Waal langzaam over in de buitenwijken van Nijmegen waar weer duizenden aan den weg zaten, uren geduldig in de zon kijkend en applaudisseerend of gedienstig wa ter aandragend voor de droge stof fige kelen. En al de moedige tippelaars, zij hadden de hitte van den dag gedra gen en de zoci had hen niet versla gen; zij verdienden het, maar wij, zittend onder een eeuwenoude pla taan op het „Belvédère" met een glas ijskoud bier. drie spijkers door onzen rechterschoen en één blaartje, wy dachten met heilig ontzag aan de deelnemers, die na afloop nog tien kilometer wandelden om Vrij dag het kortste parcours te kunnen nemen en tijd te hebben voor de vervulling van hun stemplicht. En over den rand van dat glas bier keken wij de Waalbrug af, de Betuwe in. Morgen zullen ze Lent, zien en Eist en heel dit weidsche panorama, maar van nabij en waar- sohynlijk een weinig vermoeider nog dan wij op dit moment. De laatste verdedigers te Neuren berg hebben, ofschoon hun terrein reeds grondig is afgegraasd, nog speeches van vele uren gewijdaan von Neurath en Fritsche. Neuraths verdediger kwam na een betoog van honderd-vijftig bladzijden tot de conclusie, dat geen der han delingen, die von Neurath zijn ten laste gelegd, misdadig zijn in den zin van het handvest van het tribu naal. Fritsche zou volgens zyn verdedi ger moeten worden vrijgesproken, wijl hij een volkomen onbelangrijke figuur was, die niet eens iets te ver tellen had over de politieke tendena van het nieuws, dat hij commen- tarieeren mocht. Alleen Hess' verdediger, Seidl, mag nu vandaag nog een nieuwe poging doen, om zijn enkele weken geleden mislukt pleidooi te houden en daarna zal de Amerikaanscha chief prosecutor Robert H. Jackson de eerste der vier redevoeringen houden, waarmee de behandeling van individueele aanklachten wordt afgesloten. Na Jackson spreken achtereen volgens de Britsche, Fransche en Russische hoofdaanklagers. Op grond van de overweging, dat zy zou dienen op te hou den te bestaan op het ©ogenblik, waarop een gekozen volksverte genwoordiging haar taak zou aan vangen, heeft de Groote Advies Commissie der illegaliteit, Woens dag ln een plechtige slotzitting in het Amstel-hotel te Amsterdam haar werkzaamheid beëindigd. In tegenwuoiaiguciu van Z. K H. Prins Bernhard, minister-president dr. L. J. M. Beel, minister W. Drees, oud_minister-president ir. W. Scher- m-erhorn en generaal H. Koot, spra«. de voorzitter van de G. A. C. dr. J. J. Brutel de la Rivière een groote rede uit, waarin hy een uitvoerig overzicht gaf van de organisatie der illegaliteit tijdens en na de bezet ting en over de werkzaamheden van de commissie. De leiding van het verzet, de zui vering de berechting en het rechts herstel bracht hij eveneens ter spra ke, terwijl hij daarbij ook in herin nering bracht de teleurstellingen, welke werden ondervonden, toen meermalen bleek, dat niet alles de vormen kreeg, welke men zich had voorgesteld en de regeering weinic of geen aandacht schonk aan de adviezen, welke de G. A. C. haar gaf. De groote advies commissie za' een rapport uitbrengen over baar activ teit en daarin zal zij ook neer leggen. wat zii als hsa»- erfenis be schouwt. Rede Minister Beel Dr. Beel begon zyn betoog met tot zyn vreugde te constateeren, dat in de wijze, waarop de voorzitter de teleurstellingen en grieven had ge uit, tooh de erkenning lag. dat ten slotte de verantwoordelijkheid bij de regeering iigt, die ook de omstan digheden in aanmerking moet ne men, welke niet by allen bekend zijn. De minister zegde toe, ernstig ken nis te zullen nemen van het te ver schijnen rapport en zooveel in zijn vermogen ligt met de daarin ver vatte wenschen rekening- te zullen houden. ,,zyn wij niet allen te optimistisch geweest?" vroeg Z. Exc. Een beter land en een beter volk kunnen wij niet in een jaar bereiken. Misschien is daarvoor een generatie noodig. Als echter de idealen, welke de illegale strijders bezielden. maar word*er voortgedragen Nu heeft de Kroon weer de be schikking over normale raadgevers. De Staten-Generaal vinden aanwij zingen in verbeterd contact en in de vrije pers, waarvan hopelijk bin nenkort de moeilijkheden verlicht kunnen worden. In ons volk heeft zich een gene ratie-ontwikkeling voltrokken De idealen van het verzet zullen ook in deze regeering worden voort gedragen en mede als gevolg van den bevruchtenden invloed van de illegaliteit en van de G. A C. zal voortgewerkt worden aan het her stel van de welvaart van ons volk. zoo besloot de minister-president. Vervolgens maakte prof Scher- merhorn nog enkele, wat hy zelf noemde, ..losse opmerkingen" Hierna slooot dr Brutel de la Rivière de zitting en maakte daar mee een eind aan het bestuur van de groote advies-commissie der il legaliteit, die zooals hy zeide haar geest nog zal laten gelden, hetgeen in resultaten zichtbaar zal zyn. WERELD-KAMPIOEN- SCHAPPEN WIELRENNEN De Belgische équipe voor de a.s. wereldkampioenschappen wielren nen te Zurich is als volgt samen gesteld: Sprint (profs.) Scherens, Gosselin en Van Looveren; sprint (amateurs) Pauwels, Marquenie en Nihnatachtervolging (amateurs) Laroye; achtervolging (profs.), Adriaenssensachter motoren (profs.) Masson, Schotte, van Steenbergen en Kint; wegkampioen- schappen (amateurs) van Kerk- hove, Buys se, Le Sage en Yvan. TOUR DE FRANCE. De tweede étappe van de Tour de France, DigneBrancon, is gewon- nen door den Fraaachman Vietto in 8 uur 10 min. 2 sec. Vietto neemt met 14 uur 11 min. 4 sec. thans de eerste plaats in het algemeen klassement in, gevolgd door Baito 14 uur 17 min. 56 sec. Ook de Franschman Lazarides heeft een sprong naar voren ge maakt en is thans op de derde plaats gekomen met een totaaltnd uur 21 min- 30 sec. Crlppa (Italië) bezet met 14 uur 29 min 52 sec. de vierde plaats. Geen van de Nederlanders wist een van de eerste twintig plaatsen te veroveren VRIJDAG 26 JULI. HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws en gymn. 7.30 Morgen gebed. 8.00 Nieuws en gram. 10.10 Zang. 10.45 Voordr, 11.00 Gram. 11.30 V. d. zieken. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Zang en piano. 12.30 „Van man tot man". 12.45 Lichte muz. (13.00 Nieuws). 13.45 Caus. 14.00 Gram. 14.30 Bijbellezing. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Gram. t6.30' Piano. 17.00 V. d. rijpere jeugd. 17.15 Cello. 18.00 Ork. 18.15 Caus 18.30 V. d. Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Caus. 19.30 Ork. 19.45 Puzzle. 20.00 Nieuws. 20.15 Gram. 21.00 „Op de brug' 21.15 Eeuwfeest St. Vine.ver. 21.40 kweek schoolopleiding. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.40 Ork. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. (Den geheelen avond uitslagen raadsverkiezingen;. HILVERSUM II (415 M.) 7 00 ,A-V-R-0., 16.00 v.a.r.a. 7.00 Nieuws, gvmn. en gram. 10.20 V. d. zieken 10.45 Pia no. 11.15 V. d. vrouw. 11.30 Zang. 12.00 Gram. 12.35 Ork 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel, viooJ en zang. 14.00 Kookpr. 14.20 Gram. 15.20 Hoorspel. 15.45 Vierdaagsche. 16.00 E Walis. 16.30 Voordr. 17.00 OrgeJ en zang. 17.30 Ramblers. 18.00 Nieuws. L8.15 Kwartet. 18.35 Muziekpr 19.00 N.V.V. 19.15 Caus. 19.30 V.P.R.O. 20.00 Op de brug". 21.15 Verkiezingsuitsl. en gram. 22.40 V.P.R.O. 23.00 Nieuws. *>3.1f>24 no verkiezingen en trram. 1 23) Mr. Lansberg zal u ontvangen, Sir. Kijk eens aanmompelde de detective bij zichzelf. Dat zou ik ook denken! Met zyn hoed in de hand volgde de inspecteur den man door een ■voornaam gemeubileerd vertrek naar een bibliotheek. Lansberg stond op van achter een groote schrijftafel, welke schuin voor een der ramen stond. Hy stuur de den bediende met een paar woorden in een voor den inspecteur vreemde taal weg en boog, met ern stige hoffeiykheid. Waar wilt u zitten, inspecteur? Met uw goedvinden zal ik hier biy- ven, waar ik ben. Zijn oogen twin_ keiden vroolijk. Zooals u ziet, zit ik hier keurig met myn gelaat naaf het licht. En op«nieuw kreeg Reynolds die onbehagelyke gewaarwording van geen grond meer te voelen. Was dit de man, dien hij vannacht en van morgen met zyn bevelen en vragen had lastig gevallen? En ook voede Reynolds, dat hy er heel wat voor over zou hebben, om te weten, wat zijn chefs bij de bespreking dien ochtend bedoeld hadden, toen zy er op aandrongen, dat hy mr. Lans berg niet onnoodig moest lastig val. len of prikkelen. Lansberg opende een sierlijk be werkte doos en schoof die in de richting van den detective, die een harden stoel met zijn rug naar het raam gekozen had. Wilt U rooken? vroeg Lans berg. Het was byna, alsof hy een verlegen bezoeker op zyn gemak probeerde te stellen. De inspecteur nam een sigaret, waarbij hij probeerde een onver schillige houding aan te nemen. Dank u, zei hij, nog juist het „Sir" inslikkend, dat byna vanzelf naar zyn lippen welde en zich voor overbuigend nam hij de brandende lucifer aan, welke Lansberg hem voorhield. Op zijn gemak achteroverliggend wachtte Lansberg, tot de inspecteur het gesprek zou beginnen. Zijn eene hand speelde verstrooid met een ivoren briefopener. Aan zijn pink ontdekte Reynolds een zwaren gouden ring, waarin een wapen gegraveerd was, zooals hij nooit eerder gezien had. Hij wensch- te Maar zelfs voor een inspecteur van Scotland Yard bestaan er gren zen en hij had geen enkel voor. wendsel, om te kunnen vragen, dien ring te mogen bezichtigen. Dat was trouwens iets van latere zorg. Ik zou graag uw volledige na men, leeftyd en beroep van U ver nemen, begon hij zakelijk. Lans berg gaf hem een kaartje. Aangezien ik die vraag ver wachtte, heb ik het voor u opge schreven, inspecteur, want, zooals u ziet, zijn myn namen nogal lang en moeilijk te spellen. De detective fronste 't voorhoofd, terwyl hy de kaart aannam en langzaam las, wat er op geschreven stond, om tijd te winnen. Die ver draaide onhandigheid van hem met spellen ookHield Lansberg hem misschien voor den gek? Maar op Lans berg's gelaat was niets anders te lezen dan hoffelijke belangstelling. Je reinste Sphinx, dacht de In specteur woedend Hy zal al myn vragen beantwoorden, maar vrywil- lig niets vertellen. Hardop zei hij: Een goede manier om abuizen te voorkomen. Vóór ik terugga tot de gebeurtenissen van gisteren avond, mr. Lansberg, zou ik u wil len verzoeken, mij te vertellen, welk uw beroep is, of waaruit uw bezigheden bestaan Lansberg glimlachte flauwtjes en wees op de kaart, welke Reynolds nog in zyn hand hield. Het staat daar duidelyk op, in specteur. Ik heb diverse belangen, welke met geen mogelykheid met deze zaak verband kunnen houden; belangen vervolgde hij koel, waar omtrent ik geen vrijheid heb u na der in te lichten. Voor uw doel zal het echter voldoende zijn, wanneer ik u vertel, wat ik ook al heb op geschreven dat ik financieel nogal aanzienlijk geïnteresseerd ben in de tooneelwereld, waaronder ook den schouwburg, waar miss Laureen op treedt. Dat is zeker uw hobby? vroeg de detective met een poging tot sar casme Dat is er een heel goede bena ming voor. Noemt u het zoo maar, als u dat wilt, zei Lansberg vrien delijk. Wat hebt u hier voor perso neel? vroeg de inspecteur, Dit is een flat met bediening. Ik gebruik myn maaltijden zelden hier De eenige inwonende bediende is de man, dien u gezien hebt en die optreedt als butler en bediende. Spreekt hy Engelsch? Lahsberg schudde het hoofd. Misschien een dozijn woorden. Ik heb een secretaris, een Engelsch ex-officier die hier lederen dag komt, voegde hij er aan toe, als wil de hij van onderwerp veranderen. Wetend, dat u zoudt komen, heb lk hem vanmiddag vrijaf gegeven. Waarom? vroeg de detective kortaf. Alléén opdat we ongestoord zouden kunnen praten, klonk het rustige antwoord. Hy schreef vlug iets op een kaartje en gaf dat aan Reynolds. Hier hebt u zijn naam en par ticulier adres, voor het geval u hem mocht willen bezoeken. De inspecteur stak het kaartje in zijn notitieboek We zullen nu teruggaan naar gisterenavond, mr. Lansberg. Waar hebt u gedineerd en met wie? In myn club en alleen. Het adres kunt u op beide kaartjes, wel ke ik u gegeven heb, vinden, voeg de hij er bij. Reynolds controleerde dit, lichte- lyk geïrriteerd, omdat hy besefte, dat Lansberg hem ln zekeren zin te slim af was Ik veronderstel, dat de portier of de keilners van uw club die ver-* klaring zullen kunnen bevestigen? Lansberg hief onverschillig zijn hand op, een van zijn zeldzame ge baren. Mogelyk. Dat is uw zaak, In specteur. Dat gebaar deed Reynolds een an-* dere vraag stellen. Is u Engelschman? (Wordt vervoigd)ê

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2