De OOGST Tegen de prijsopdrijving De kantonrechter houdt zitting STADSNIEUWS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 25 JULI 1946 PAGINA 3 NUMMER 1 VAN LIJST 2 DE STAKING BIJ WILTON a DIRECTEUR TECHNISCHE BEDRIJVEN DE ZINGENDE JEUGD HERMANDADJES en ditjes BURGERLIJKE stand LICHTGEWICHTIGE GEVALLEN AMERIKAANSCH VLOOTBEZOEK WEERBERICHT HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN De knechting in Polen De kath. arbeiderspartij geeft den strijd voor- loopig op PROCES TEGEN FLANDIN Dit wordt het laatste appèl. In d afgeloopen maand hebben wij pro- beeren duidelijk te maken, waar het bij deze verkiezingen voor Sehiedai en voor de Schiedamsche Katholie- ^^Een^aaLste" bekentenis voor den grooten dag komt van den heer Sa- bel, lijstaanvoerder van. de Partij -van den Arbeid. Hy wil toch voora: maar zeker zijn, dat een gedeelte van de naa.r de Commun.sten over- <r£loc>pen kiezers terugkomt en be zweert hen daarom, dat het hun sohuid is, dat de reactie in Neder land heeft overwonnen. Ruiterlijk te bekennen, dat het samengaan van Katholieken en Partij van den Ar beid een prachtige toekomst biedt, getuige de Troonrede, kan hrj m>t, omdat hij er nog steeds te bang voor is dat er eigenlijk niet genoeg Mar xistische maïzena in de Partij van den Arbeid geroerd is. om ook den linkervleugel] die nu bij de Commu nisten hangt' nog te binden. borgen wordt de to-ekomst voor de komende 4 jaar beslist. Zaterdag heblben een nieuwen raad. Wan neer wij de lijsten en foto's der ver schillende partijen doorkijken, moe ten we tot de conclusie komen, dat er zoo weinig zijn, die het hebben aangedurfd met werkelijk jong bloed te komen. De Katholieken echter komen met een fractie, die totaal verjong is. Krachtige figuren zie ik op de lijst, krachtig en competent. Zelfs al zou ik verder niets weten, dan zou i;k de K. V. P.-fractie tot een van de sterkste, zoo niet de sterkste van den raad rekenen. Wrj hebben genoeg geschreven over wat op het spel staat. Aan TJ is morgen de dafcd. Stemt op nummer 1 van lijst 2, op P. M. M. ADberts. die tezamen met onze fractie zal' werken voor de mehoone toekomst van een groot Schiedam. Nadat de voorzitter van de fa- briekskern, de heer Schuurs, de sta kers gisterenm ddag had geadviseerd weer aan het werk te gaan hebben alle arbeiders na het schaftuur (1 uur) het werk weer rustig apgeno_ men. De directie deelde ons mede, dat thans geen onderhandelingen worden gevoerd. Men wacht op de maatre gelen van het College van Rijksbe middelaars. Van loomdelving der stakers is vermoedelijk geen sprake. De Amerikaansche torpedoboot-jagers Coneen t)Glennon"3 die met den lichten kruiser Houstonn bezoek brengen aan Rotterdam. Naar aanleiding van het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd, hoopt de heer J. Doets, direc teur van de Technische Bedrijven, mi't inS"ank van 1 Augustus 1946 den dienst te verlaten Voor degenen, die afscheid van den heer Doets wenschen te nemen, bestaat daartoe gelegenheid op Woensdag 31 Juli a.s tusschen 4 en 5 uur namiddag, in' het kantoor gebouw van de Technische Bedrij ven, Dwarsstraat 42. Het meisjeskoor ,,De Zingende Jeugd", gaf gisteren een uitvoering in het Vereenigingslokaal. Het wa ren geen ideale omstandigheden, ■waaronder de kinderen zongen, het Was te benauwd in de zaal, maar ondanks dat, deden de kinderen 011 f housiast hun best Marianne, het brave herderinne tje" moeten we echter, hoe het ons sPijt, als een misgreep beschouwen. Wij hopen, dat dergelijke stukken voortaan achterwege zullen gelaten worden. Volkomen in overeenstemming met den geest van de kleintjes, was Juffertje Hap", waarin kabouter tjes en een fee optraden. Dit stuk is zeer goed van liedjes en voor dracht en hiermee hebben de heer Vredebregt en de heer Linkels eer ingelegd Het ballet door grootere meisjes deed het werk van mej, G. Hertog onderkennen. De „Poppenkraam" aan het slot, was een waardig en geestig besluit van een'aardigen avond. J. Sch., alhier, heeft aangifte ge daan van diefstal van zijn rijwiel, fin c- Hoovers, wonende Buys- donk tatraat no T alhier, is een bekorn"SeIe ber<ïershond terug te aani'oien' welke aldaar is komen "'""open L. j - daan van heeft aangifte ge- bril diefstal van zijn zonne- gedaan-y£i- GEBOREN: J0h«„ Jansson en A. Th n?S' -£■' -i J* Schie 34; WilhelmiAa w w a M. J. M. van Bergem d v. Boerhavelaan 1; Kees h 2 Vreeswijk en M. F Jarin/' wK( frankelandschestraat 22; Marinus c z. v C. Beljaars en E, M Ver- hoeckx, Dr Noletstraat 1; Tlieodora H. J., d van H. A, Jansen en p v. d Velden, Dr. Noletstraat 1; Eli zabeth A., d. van A Grjsen en A. 't Hart, Fabristraat 43; Gerardus A. J., z. van G de Jager en E. B M, van Bueren, Rembrandtlaan 33. Behalve, dat de schoonmaak er voor zorgde, dat er een vierkant zonlicht op de groene tafel viel, ter plaatse van den zetel des kan tonrechters, zat er in dit vierkante aureool mr. J Witkampf, die mr. Cos klaarblijkelijk de vacantie mo gelijk maakte. Overigens was er geen ander verschil, met andere da den, dan dat de menschen zich ge droegen als kinderen, voor wie de school te laat is aangegaan, (een uur te laat), terwijl de baas, in dit geval de parketwacht, afwezig was. j G. A. J., bierhandelaar uit Maassluis, had in zijn fabriek limo- nade-gazeuse voorhanden gehad met een suikergehalte van 1,8 pct.} ter wijl het minimaal 4 pet. moest zijn. Verdachte beweerde allereerst, dat het de schuld van zijn knecht was. die op eigen houtje tijdens zijn a*_ wezigheid het suikergehalte had verlaagd, maar in het verbaal stond een verklaring, waarin verdachte zeide, dat het de groote vraag was, welke hem ertoe had gebracht, meer limonade-gazeuse te maken, dan eigenlijk mogelijk was. De ambtenaar geloofde, dat het hier niet de belangen van het pu bliek, maar die van's mans eigen portemonnaie gegolden zal hebben Hij wilde de menschen t.egen knoeie rijen beschermen, vooral in dezen duren tijd, en gaf dus een zware duw: 150 of 50 dagen. De kanton rechter veroordeelde tot 125 of 30 dagen. Verdachte kreeg aanzegging dat hij 14 dagen tijd had, om in hooger beroep te gaan en het leek erop, dat hij het wilde wagen. Verkeerd overgestoken op de Nieuwe Haven, beteekende voor M P. W. 2 of 1 dag en voor mej. P M. H. ƒ1,50 of 1 dag, omdat haar man soldaat was en ztf f IS week had. Het neef je", dat J L». M. ver voerd had, bleek 18 jaar, een ,,neef" en A. v. B. te zijn, terwijl ,,neef" A v. B. op zijn beurt zijn neefje" had vervoerd, dat eveneens 18 jaar en J. L. M. bleek te zijn Deze fa miliale wederkeerige bijstand bij vervoersmoeilijkheden werd gecom pliceerder door het brutale optreden van A. v B.. die 0p het publiek speelde Zij kregen beiden 1 subs. I dag „Hoeveel I gulden plus vroeg A. v. B. ,,Dat moet je zelf maar uitzoeken, brutale jongen antwoordde de kantonrechter „1 gulden subsidiair 1 dag". ,,Moet je maar weten, wat subsidiair is" wa ren A. v. B 's laatste woorden. De aannemer P A. M., die zijn fiets niet op slot had gezet, had critiek op die jonge agenten, die waarschijnlijk nog nooit een cent belasting betaald hebben en ons nu wel eens even zullen leeren, hoe het moet. Hij had inlichtingen inge wonnen bij oude agenten en zij had den hem gezegd, dat het optreden van den verbalisant ernaast was ge weest 10 of 4 dagen, zei de ambte naar. die de critiek volkomen onge motiveerd achtte. Mr Witkampf was minder coulant dan* mr. Cos en deed er maar een riks af. Met t.wee handwagens vuil ge stort op den W -Prankelandsche dijk, kon N. S. nooit gedaan heb ben. Het bieken echter 2 personen met 2 handkarren te zijn geweest De kantonrechter kende de situatie daar ter plaatse bijzonder goed. Er was vroeger wel een aschkuil ge weest, maar die was dicht gegooid. Verdachte vond het onredelijk, dat men hem bekeurde, terwijl anderen het ook deden, maar mr. Witkampf maakte hem er op attent, dat het beschuldigen van anderen de zwak ste verdediging is 2.50 of 2 da gen, de helft van de eisch van den ambtenaar. 't Naaischool In Februari, Maart, April en Mei van dit jaar had P. J. a. K. haar dochter telkens 3 dagen niet naar school gestuurd, ondanks de waar schuwing van den inspecteur van het L.O. Het kind zat echter al 3 jaar by denzelfdea meester, omdat ze alles geleerd had, wat er te leeren viol en dat vond moeder zonde van zoo'n groote meid, die niet eens meer in de banken kon. Ze had de geleerde dochter eerst naar de huis houdschool gestuurd, maar het kind Ron niet tegen den trein en daarom had zij haar naar de naaischool ge stuurd. Dan leerde ze tenminste wat. De ambtenaar vond, dat ver dachte te weinig waarde hechtte aan de Leerplichtwet en vroeg 10 of 10 dagen. „U doet uw kinderen te kort. De oorlog heeft toch al zoo veel nadeel voor de kinderen ge bracht en later hebt u zelf den last van de achterlijkheid. Om u te ge nezen van uw eigendunkelijk inzicht veroordeel ik u tot 10 of 5 dagen". Brj mej. A. V. was het nog een beetje erger. Zij had een dochtertje van 11 jaar thuisgehouden. Ze had 5 kinderen en was gescheiden van haar man, die in den oorlog in En geland had gezeten. Het kind was ziek en kon daarom niet naar school, maar de onderwijzer had bericht, dat het verregaande onwil was. ,,Wat moest er van de wereld te recht komen als wij geen van allen naar school gegaan waren", vroeg mr. Witkampf zich af. ,,U moet maar goed slap zijn tegen uw kin deren, dan plukt u er spoedig de wrange vruchten van. Bent u nu maar slap, dan bent u binnen een paar jaar slaaf. Als er te gemak kelijk door de ouders over hun plicht gedacht wordt, zal de justitie den ouders een stoot in de goede rich ting moeten geven". f 20 of 10 dagen, eischte de ambte >iaar. „Dat kan ik niet betalen", „Hoeveel verdient u?" 15 in de week". ,,Ën de kostganger", vroeg de ambtenaar scherp. ,,ls er niet meer". „Toch geloof ik, dat een flinke '«reldboete de eenige manier is, om u Schepen voor het publiek te bezichtigen Hedenmorgen is de Amerikaan sche kruiser „Houston" onder com mando van Captain N. K. Dietrich, vergezeld van de Torbedo boot jagers „Glennon" en „Cone", respectie velijk onder bevel van de Comman ders G. W. Pressey en J. Shannon voor een officieel bezoek in Rot terdam aangekomen. Aan boord van de „Houston" bevond zien admiraal J. Kent Hewitt, comman- deerend vlagofficier van de Ame rikaansche zeestrijdkrachten in Europa. De „Houston" heetf een beman ning van 49 officieren en 920 sche pelingen, terwijl de bemanning van de beide destroyers uit 11 officieren en 257 schepelingen bestaat. Het bezoek van de Amerikaan sche oorlogsbodems draagt het ka rakter van vlagvertoon. Admiraal Hewitt brengt na de officieele ont vangst in Rotterdam de gebruike lijke officieele bezoeken in Den Haag. Na een receptie, aangeboden door den Amerikaanschen consul-gene raal te Rotterdam, vindt heden avond om half negen ten Stadhuize een galabal plaats, terwijl in de Rivièrahal een dans- en cabaret avond wordt georganiseerd als welkom in de stad Rotterdam. Zaterdag- en Zondagmiddag van half twee tot vijf uur zullen de Amerikaansche schepen worden opengesteld voor bezichtiging door het publiek. De „Houston" ligt op stroom aan de boeien voor de Westerkade, terwijl de beide torpedobootjagers zijn afgemeerd aan de Parkkade. Maastricht krijgt in het Jeker- dal een groot openluchtbad, dat er door de gemeente zal worden ge sticht. De kosten worden geraamd op 250.000. In Stcrt. 143 is opgenomen de re geling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden in het brandstof- fenbedrijf. „Het wordt tijd, dat het afloopt", zegt de felste verkiezingspropaganr dist. „Het wordt tijd, dat het afloopt", verklaart de laksche mensch, dien de pamfletten ter opwekking en met beloften ijskoud laten. Toch is bij beide groepen indivi duen de spanning ten aanzien van het resultaat der stembus heel sterk. Begrijpelijk, want er zal om de raadszetels gevochten worden. We geven niet gaarne een verworven positie prijs, we streven gaarne naar meer en beter. Ook wij, katholieken. Juist als katholieken. Omdat wij het zij 't soms door eigen hou ding miskende voorrecht ons toe eigenen, de veiligste basis te be zitten. Een goed politicus, dus ook een lid van den raad, kent zijn verant woordelijkheid tegenover de gemeen schap of het nu een stad of platte landsgemeente is. Zijn eeuwenoude beproefde beginselen, door God Zelf gegeven, moeten in hem aan de burgerij rust en gerustheid schen ken. Daarom mag, ook in de poli tiek, geen katholiek onverschillig zijn. Morgen gaan we stemmen. Onder ons kunnen en mogen geen weife laars of anti_stemmers zij"'.. Poli tieke blinden loopen er evenwel nog genoeg rond. Waar het kan, dient men derhalve nog een stootje in de goede, d.f. onze richting te geven. Van een goeden principieelen raad hangt toch immers zooveel voor het geestelijk en materieel geluk af. Het vragen om een enkel „pnze Vader" voor den goeden uitslag lijkt ons gepast en gewenscht. De wasdom toch moet van Boven komen. Wit moeten morgen de velden, staan van onzen oogst. Mogen we by de afrekening ook alle een tien- ling als loon hebben verdiend. Maar daarvoor moeten we op z'n minst katholiek hebben gestemd. En nu ter stembus. In nomine Domini bij dezen derden kruistocht. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Vrijdagavond: j In den nacht plaatselijk mist- banken, morgen tijdelijk zonnig met sterke stijging van tempe- j ratuur en later op den dag weer kans op onweerveranderlijke j wind. 26 Juli: Zon op 4.51 uur, onder 20.40 uur; Maan op 2.06 uur, onder 19.32 uur. tot ander inzicht te brengen en ik veroordeel u dus conform den eisch". Er was nog niemand geweest, die het niet een beetje veel vond, klaag de de kantonrechter, toen hij P. K. veroordeelde tot 6 gulden of 3 dagen wegens het loopen op voor publiek verboden terrein van de Spoorwegen. Het moest een prikkel zijn, om van de spoorlijn weg te blijven. (Finan cieel prikkeldraad dus). Doeltreffende actie van het Directoraat-generaal Met kracht bestrijdt het Directo raat-generaal voor de prijzen het euvel der prijsopdrijving. Dat zij in deze actie medewerking ondervindt van den bona-fide handel blijkt reeds voldoende uit het feit, dat, zooals wij enkele dagen geleden be richtten, eenige Rotterdamsche fir ma's in samenwerking met het Directoraat in haar étalages de meest noodzakelijke huishoudelijke en keramische artikelen hebben ten toongesteld, voorzien van de door de prysbeheersching vastgestelde prij zen. Hoewel mag worden verwacht, dat deze actie in den stryd tegen de te hooge prijzen veel vrucht zal afwerpen, zullen er in den handel steeds niet-bona-fide personen voor komen, tegen wie slechts metter daad kan worden opgetreden, wil men het euvel der prijsopdrijving ge heel doen verdwijnen. De heer G. P. Blok, hoofd van de sectie keramische artikelen van het Directoraat-generaal voor de prijzen, heeft aan de pers mededeelingen ge daan, waaruit blijkt, hoe de prijzen- contröle vooral op de huishoudelijke en keramische artikelen wordt uit geoefend en welke resultaten daar mee zijn bereikt. De controle-dienst maakt gebruik van een geheel nieuwe methode. Er worden op de meest onverwachte momenten steekproeven genomen en, teneinde zoo intensief mogelijk te zijn, wordt liefst een geheele be paalde branche tegelijk gecontro. leerd. Men begint met deze contröle bij den fabrikant of detaillist, al naar gelang er de beste resultaten kunnen worden verwacht. Het meest doeltreffende van deze wijze van controle is, dat b.v. tijdens een onderzoek bij den geheelen detail handel in huishoudelijke artikelen de administratie van alle klein handelaars op een bepaald moment kan worden gecontroleerd, voordat eventueele „zondaars" die gewaar schuwd zouden worden door col lega's, bun administratie geheel of gedeeltelijk hebben vernietigd. De resultaten der contröle zijn dan ook zeer bevredigend. Een groot kwaad noemde de heer Blok het achterhouden van goede ren met de bedoeling deze tegen boogere prijzen te verkoopen, zoodra ze niet meer onder de prijsbeheer- sching vallen. Dit kwaad, dat krachtens de distributie-hamsterwet strafbaar fs gesteld, wordt vooral bestreden door den contröledienst der distributie, die met de prijzen- contröle samenwerkt. Bij de prijzen contröle in den detail handel wordt in het bijzonder nage zien, of de inkoop van den winke lier op normale prijzen berustte, aangezien te hooge verkoopprijzen dikwijls het gevolg zijn van te hooge inkoopprijzen, in dien de winst marge hetzelfde moet blijven. De practijk leert, dat de winkelier aan het een en ander dikwijls nog te weinig aandacht besteedt. In den loop van den tijd is ge bleken, dat er winkeliers z^jn, die met valsche facturen de prijs- beheersching om den tuin willen leiden. In andere gevallen kloppen de facturen, doch wordt de rest op een achterbaksche wijze betaald. Ter illustratie van de activiteit, die ter bestrijding van de prijsopdrij ving aan den dag wordt gelegd, dienen de volgende getallen: In Mei werden 7200 overtreders geverbali seerd. De door hen teveel genoten winst bedroeg in Maart 2.000.000 en in April 3.500.000. Het totale be drag van de veroordeelingen door den tuchtrechter bedroeg in Mei 1.200.000, terwijl 7100 personen in die maand werden gevonnist. In dezelfde maand werden 930 ver beurdverklaringen uitgesproken, 22 zaken werden gesloten en 20 per sonen werd het verbod opgelegd om hun beroep uit te oefenen. De heer Blok besloot zijn interes santé uiteenzettingen met de op merking, dat in den handel een enorme productie-verschuiving van artikelen valt waar te nemen. Het is begrijpelijk, doch voor den econo- mischen opbouw zeer ongezond, dat b.v. glashandelaren hun ruiten ver snijden voor fotolijsten e.a., die nreer opbrengen dan een gewone ruit, ter- Naar A.P. uit Warschau meldt, heeft de katholieke arbeiders party in Pole-» haar politieke activiteit voor onbepaalden tijd „opgeschort", nadat haar voorzitter, Karol Popiel, had medegedeeld, dat de regeering haar de vrijheid van actie, voorzien in de overeenkomsten van Potsdam en Jalta, had geweigerd. Zeven leden der partij, die zitting hadden in het parlement, hebben hun zetels ter beschikking gesteld als protest tegen het verbieden van het partijcongres, dat Zaterdag zou plaats vinden. Popiel deelde mede, dat de prijs, welke de premier eischte. voor het voortzetten door de arbeiderspartij van haar activiteit was, dat zij zich voor de komende verkiezingen zou aansluiten bij het voorgestelde een- heidsbloc, dat onder leiding van de communisten en socialisten staat. De partijvoorzitter verklaarde, dat druk was uitgeoefend om de arbei ders in het bloc te brengen door massa-arrestaties van party leden en een strenge censuur, die hem belette, het volk de waarheid mede te deelen. wyl de heropbouw snakt naar glas. R jnland^ Voor het hooge gerechtshof te Parijs ia Dinstlag het proces begon, nen tegen. Pierre Etienne Flandin, in 1935 premier van Frankrijk en ge durende het bewind te Vichy Pé- tain's minister van buitenlandsche zaken. Flandin staat bij de Fransehe be volking bekend als „de man van het Muenchener telegram". In 1938 zond hij namelijk een felicitatietelegram aan Hitier ter gelegenheid van de te Muenchen gesloten overeenkomst. Flandin wordt er van beschuldigd, rich tegenover zijn land onwaardig te hebben gedragen en ten onrechte de burgerrechten te bezitten. Behalve dat Churchill's zoon Ran. dolph ais getuige zal worden ge hoord, zal een van November 1940 dateerende brief van den toenmali- gen minister-president van Engeland aan Flandin, waaruit zijn reactie op Flandin's benoeming tot minister van buitenlandsche zaken als opvol ger van Laval blijkt, te zijner ver dediging worden geciteerd. De in houd van dezen brief zou bewijzen, dat Flandin's houding ten aanzien van Muenchen nooit Churchill's ver trouwen in hem als vriend van En geland heeft verzwakt. De geheele linksctoe Fransehe pers neemt een vijandige houding tegenover Flandin aan en is weinig te spreken os-er „Churchill's interventie" ten gunste van Flai>din. In zijn lange verdediging beschul digde Flandin Engeland en de Ver. Staten ervan, Frankrijk niet vol doende gesteund te hebben ten tijde van de herbezetting van het Rijn- land door de Duitsche troepen in 1936. Zelfs in Frankrijk, riep hij uit, had ik de publieke opinie niet op mijn hand, toen ik aandrong op ver zet tegen de Duitsche bezetting van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3