KABINETSFORMATIE Indonesiërs houden 35000 geïnterneerden vast De vooruitzichten van den wereldoogst Spaaks moeilijke De geest der Malino-conferentie CHÏNEESCH AVONTUUR. Inbrekers 68ste JAARGANG VRIJDAG 26 JULI 1946 No. 20071 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LEVENSPEIL EN INFLATIE ELF SCHEPEN ZONKEN BIJ BIKINI De stopzetting der evacuatie Afgevaardigden zenden dank-telegram aan de Koningin STEMBUS UITSLAG IN TURKIJE OLIEVELDEN OP SUMATRA Onder republikeinscli gezag Embargo op Ned. schepen opgeheven .TEEKEN VAN GODS BARMHARTIGHEID" Maar nu de verdeeling NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST DIRECTEURJ. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BRO ERSVEST 8, SCHIEDAM, TED. 68804 ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, J 1.10 P. MND„ f 0.26 P. WEEK Toen de Belgische kabinetsforma teur Dinsdag j.l. triomfantelijk aan kondigde, dat hij dien avond om acht uur zijn minister lijst klaar zou hebben, daaraan toevoegend, dat hij nog vóór bet vertrek der Belgische delegatie naar de Paarijsche vredes conferentie oen votum van vertrou wen van het parlement verwachtte, bleef er ongetwijfeld bij menigeen van zijn toehoorders toch een zeker scepticisme achter zal het werke lijk slagen Natuurlijk komt er een kabinet in België geen crisis is zoo inge wikkeld, of er wordt een oplossing voor gevonden, al is de gevonden oplossing vaak niet meer dan een allerschamelst noodverband, dat om een open en gevaarlijke wonde wordt gelegd. Natuurlijk ook is er Voor de Belgische crisis een natuur lijke saneering, de democratische het samengaan van katholieken en socialisten de situatie is nu een maal zoo gegroeid, dat aan deze consekwentie geen ontkomen is. Maar de socialisten schijnen er nog niet aan te willen zij zullen waar schijnlijk nog een zeer harde les moeten krijgen, vóór zij bereid zul len zijn om dit onvermijdelijke te accepteeren. Het merkwaardigste in deze crisis is wel, dat de afgetreden minister president Achille van Acker ge- weigerd heeft, en hardnekkig blijft weigeren^ om een nieuw linksch ka- bine' te vormen of zelfs er deel .van tut te maken. En hij is niet zuinig geweest met het formuleeren hoe scherp van de motieven, welke hem tot dit besluit brachten. Een der karakteristiekste is wel de in- zijn mond ietwat verbazingwekken de uitlating„Wat mij betreft, ik zou er de voorkeur aan geven in de galeien te gaan werken liever dan aan het hoofd van een nieuwe link- sdhe regeer ing be sibaan. Ik waar schuw u er voor". Dieper ging hij op de essentie van de kwestie in, toen uij op het socialistische partijcongres tegen hen, die met alle geweld een coali- tie-regeering van socialisten, com munisten en liberalen tegen de christelijke volkspartij, de verre weg grootste partij in kamer en senaat, wilden, nadrukkelijk verklaarde„Mijn partij staat mij niet toe de regeering te voirmen, welke ik wensch, en welke volgens mij met de hoogste belangen van het land overeenstemt Ik ben er van overtuigd, dat men onder de huidige omstandigheden alle men- schien van goeden wille en alle krachten van het land noodig heeft, Mer moet het wark van het herstel verzekeren, en daarom voorkomen, dat de partijen steeds hooger tegen elkaar opbieden. Vóór alles mogen geen maatregelen worden geno men, welke jarenlang op de volks huishouding van het land zouden drukken". Met deze woorden eiscbt de in dergelijke aangelegenheden zeer er varen Van Acker eien energieke regeering, welke bereid is onpopu laire maatregelen te nemen. En ie der in Belgiië begreep, waarop hij doelde, zijn loon- en prijspolitiek men heeft een scherp gesteld doel: de stabilisatie van het levenspeil en de voorkoming van de steeds vooral voor dt arbeidende klassen nood lottige inflatie. Deze politiek vindt weinig sympathie bij de liberalen, die liefst zooveel mogelijk naar het winstkapitalisme zouden terug- keeren zij wordt vooral gedwars boomd door de communisten, die in de hoop bij de in den herfst te houden gemeenteraadsverkiezin gen een royale stemmenwinst te be halen een flinke algemeene loons- verhooging eischen, naar de beken de leugenhooger loonen en lager prijzen. In dit vraagstuk ligt o.i. de zwaarste moeilijkheid bij de kabi- n ets-form a tie in België. Zelfs als Spaak in een hernieuwde drieledige regeering zou slagen, duurt de crisis voort, omdat geen oplossing is ge vonden voor het groote probleem van levenspeil en inflatie. Reuter seint uit New York: Naar verluidt, zyn tengevolge van de ex plosie der atoombom by Bikini elf schepen gezonken. Volgens Radio New York zal bij een volgende proefneming, in het komende jaar, een atoombom op groote diepte in den oceaan tot ontploffing gebracht worden. Tijdens de plechtige herdenkings bijeenkomst t. g. van t eeuwfeest van de Ned. St. Vine. Ver op het Kurhaus^ V. In. r.: Z. ff. Exc. Mgr Huibers, Z. E. Mgr. Giobbe, Z. Em. Kard. de Jongmin Beel, Z. ff. Exc Mgr Lemmens, profAalbersef Z. ff. Exc. Mgrm Mut~ Z. ff. Exc^ Mgr. Smitmr. van Schaik en minister Huysmans^ sacrs, min. Drees, De Indonesische regeering heeft van hoofdkwartier er van op uc dat, zooals we reeds met een enkel woord meldden, de evacuatie van geallieerde geïnter neerden tot nader order is stop gezet. Antara heeft dit besluit toe gelicht met de mededeeling, dat van de geallieerden geen schriftelijke Minister Jonkman heeft op 23 Juli den It. gouverneur generaal het volgende telegram doen toekomen: „Verzoeke de Malino-conferentie by haar uiteengaan mijnerzijds har telijk te groeten en geluk te wen- schen met opzet en werkzaamheid, waarvan ik de resultaten met groote belangstelling zal bestudeeren en waarbij lk de hoop uitspreek, dat deze, gelijk in de Troonrede van heden verklaard, zullen bijdragen tot de vervulling langs loyalen en De 'romsche deelnemers aan de Vierdaagschej de dames toopen de M>, de Heeren de 55 KM. Na den tweeden dag wisselden ze de ervaringen uit in den tuin van de Vereeniging te Nijmegen. vreedzame» weg van de nationale verlangens en den opbouw binnen 't Koninkrijk van eigen staatsverband van de Indonesische volken." Heden werd van den lt. gouver neur-generaal het volgende telegram ontvangen „Door de afgevaardigden ter con ferentie te Malino werd by de slui tingsbijeenkomst het volgende tele gram aan mij gegeven ter aanbie ding aan H. M. de Koningin. De conferentie te Malino, aan het eind gekomen van haar werkzaam heden welke een hechte basis heb ben gelegd voor verderen construo- tïeven arbeid ter verwezenlijking van het ideaal van een vrij Indone sië, spreekt de hoop en het vertrou wen uit, dat hiermede een tijdperk van duurzame en vruchtbare samen werking met Nederland wordt in geluid geeft uiting aan haar ge voelens van dankbaarheid en eerbied jegens Uwe Majesteit, die hiertoe met vooruitzienden blik en in wijs beleid den weg heeft gewezen in Hare rede van December 1942 en smeekt den zegen van den Aller hoogste af voor Uwe Majesteit en Haar Huis". „Het moge mij vergund zijn sein de dr. Van Mook, „hieraan toe te voegen, dat ook andere uitingen dezelfde gevoelens en geest spreken en dat de conferentie als geheel vóór de verhouding Nederland Indonesië van groote en goede be- teekenis is te achten". De eind_resultaten van de Turk- sche verkiezingen zijn 306 zetels voor de rejpublikemsche volkspartij, de reg-eeringsparty; 62 voor de demo-cratisdhe partij 7 voor de party der onafhanke- lyken. waarborg is gekregen, dat hei niet opnieuw ge- zal worden, welk verzoek Zondag j.l. officieel was gedaan. Een zegsman van de geallieerden verklaarde, volgens „U. P.", dat het officieele antwoord Woensdag avond voltooid was en Donderdag aan de Indonesische regeering zou worden overhandigd. De Indonesiërs waren er twee dagen geleden van in kennis gesteld, dat de geallieer den de beschuldigingen in studie hadden genomen en dat een ant woord in voorbereiding was. De Indonesische actie is volkomen on gerechtvaardigd", omdat de Indo nesiërs beloofd hadden het geallieer de antwoord af te wachten. Het geallieerde antwoord bevat de categorische ontkenning, dat de Nederlanders Japansche troepen voor stryddoelen gebruiken en ver zoekt den Indonesiërs „het bewys" te leveren, dat zij beweren te be zitten. De nota stelt verder vast, dat Ned. vliegtuigen pamfletten hebben uitgeworpen op het gebied van Soerabaja. Hierin wordt ge dreigd met een luchtaanval, als de Indonesiërs voortgaan met het van net bombardement van Banjoe- wangi, de voornaamste haven voor de verschepingen van ryst naar Britsch-Indië, zegt het antwoord, dat een commissie bezig is een on derzoek naar dit incident in te De zegsman verklaarde, dat de geallieerden de stopzetting der evacuatie als hoogst ernstig be. schouwen en onthulde nog, dat de Indonesiërs naar schatting 35.000 ge- interneerden vasthouden en niet 20.000, zooals aanvankelijk bekend "■emaakt was Na Malino Den Pasar Dr. Van Mook heeft by den af scheidsmaaltijd te Malino aange kondigd, dat de tweede conferentie ten Den Pasar op Bali zal worden gehouden. Radio Djogjakarta deelt mede, dat de olievelden van Tangkalan- brandan, Soesoeh en Telok Taboe- han, gelegen op Noord-Sumatra, die tot dusver door de Japannee- zen waren bezet, overgenomen zijn door de Republikeinsche regeering. Donderdagavond heeft de bestuurs raad van de vakbonden in den staat Nieuw Zuid-Wales den reeds tien maanden bestaanden boycot van Nederlandsche schepen in de wate- concentreeren van troepen. Even- ren van Nieuw Zuid-Wales opge- tueel zouden straffen volgen als de heven. Het besluit heeft van de Indonesiërs de waarschuwing niet zijde der communisten heftigen bekend zouden maken. Ten aanzien tegenstand ontmoet. DL De avond waB gevallen en grond. „Ohahehihohah!" brulde Tobias Sloom en Binky hadden hun Tobias. „We vergaanBinky be- hut opgezocht. Ze waren onder de gon van louter schrik een liedje te wol gekropen en lagen weldra In zingen. Ten slotte waren ze een diepe rust, totKRAKBei- beetje gekalmeerd en wilden juist den rolden uit hun bed op den naar het dak toe gaan, toen Tobiaa' blik op een gat in de hut viel. „Wat is dat nu 11 Een gatI Hier zijn dieven geweest BinkyWaar zijn onze koffers??" „Wegbrulde Binky, en by rende het dek opi De onlangs gepubliceerde Ameri. kaansche schattingen betreffende den tarweoogst van 1.132 millioen bushels en den maisoogst van 3.488 millioen bushels gecombineerd met betrouwbare particuliere schattin gen, dat de Canadeesche tarweoogst ongeveer 500 millioen bushels zal bedragen, vergeleken met 306 mil lioen in het vorige jaaT, worden volgens berichten uit Londen be schouwd als een teeken van Gods barmhartigheid met de wereld. De cijfers zijn haast onbegrijpe lijk hoog. Afgezien nog van de goede voor uitzichten voor de Noord-Ameri- kaansche oogsten van haver, gerst en andere graansoorten, overtref fen de bovengenoemde drie cijfers reeds de 5 000 millioen bushels. Over de kwaliteit laat het oogst. rapport zich wat tarwe betreft uit als „zeer hoog" en voor de ont wikkeling van mais spreekt het over „optimum" condities. Voorzoover de groote oogsten een normaal economisch gevolg zijn van de heerschende hooge prijzen en de verwachting, dat nog hoogere prijzen zullen kunnen worden gemaakt, valt uit deze ge gevens ook wel iets af te leiden voor andere landen, speciaal Ar gentinië en Australië, waar de oogst niet eerder wordt binnen gehaald, dan tegen het einde van het jaar. Voornamelijk moet deze gunstige ontwikkeling niet worden toege schreven aan menschelijke facto- ren, eerder zou van een wonder} krijgt nu sterker nog de beteeki gesproken moeten worden. Indien van betalen of sterven. het ongunstige weer van Mei tot begin Juli had aangehouden, dan zou geen menschelijke macht in staat geweest zijn ook maar iets meer dan een gemiddelden oogst in de Ver. Staten en een slechte in Canada te verkrijgen. Ook in Rusland heeft de ont wikkeling, na de aanvankelijke droogten een gunstigen keer ge nomen. Behoorlijke hoeveelheden tarwe, haver en gerst worden vol. gens Reuter aangeboden voor Con. tinentale bestemmingen, hoewel de prijzen naar men aanneemt hoog zijn. Hoewel de oogst goed belooft te zijn, zal Canada in het komende seizoen waarschijnlijk niet meel kunnen exporteeren dan geduren de het afgeloopen seizoen, aange zien het land het nieuwe seizoen ingaat met een overschot van 200 millioen bushels minder dan het vorige jaar. Een dergelijke export zou de meeste verwachtingen ech. ter reeds verre overtreffen. In hoeverre de V.S. zullen ex porteeren hangt in groote mate al van de ontwikkeling van de prijs, verhouding tusschen vee en graan, omdat deze bepaalt, of de boeren het graan zullen gebruiken als veevoeder of niet. Tot zoover het bericht. Met vreug de valt te constateeren, dat Gods barmhartigheid de wereld in den a.s. winter voor honger zal bewa ren. Doch wat zal de wereld er zelf van maken? Er wordt reeds terdega medegedeeld, dat de pryzen hoog zullen zijn. In hoeverre de VS. zullen uit voeren, zal afhangen van de prijs verhouding tusschen vee en graan. Zaken zyn zaken. Maar dit reeds zooveel leed veroorzakende devies

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1