R DE SLAG OM OEN VREDE _WERELD J Uit de Sportwereld Millioenenplan in het mijnbedrijf I de Onbekende DIE RARE ADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 30 JULI 1946 PAGINA 2 I Met mijnheer Jansen ter vergadering j GENERAAL SPOOR NAAR NEDERLAND NEL VAN VLIET VERBETERT WERELDRECORD programma 'door mr. A. J. M. VAN DAL Parijs, 28 Juli 1946. Parijs ia de volle glorie van een zomerdag, die het elegante verkeer ep de Champs Elysées, dien mooi- eten boulevard der steden, tot een •peelsche en zonnige kleurensym- phonie maakt. Parijs vibreert op den vooravond van de grootste con ferentie uit de wereldgeschiedenis in sommige zijner deelen van interna tionaal leven. Een gezelschap van enkele duizenden diplomaten, minis ters, officieren, politici, deskundi gen, attaché's, observators, secreta ressen en typistes uit 21 landen, een eprinkhanenzwerm van 1500 journa listen uit alle windstreken der we reld, gaat zelfs aan de gonzende drukte van een millioenenmetropool niet overal onopgemerkt voorbij. In de lounges en bars van hotel Crillon, de Ritz, George V, Grand Hotel, in de schilderachtige eetzaal van dat vermaarde restaurant La Tour d'Argent met zyn uitzicht op de Seine, die de slagader van Parijs is, en vooral in en rond het Luxem. Ibourg, hoort men aan de veelheid van talen, ziet men aan 't cosmopolitische air en soms aan de exotische dracht der bezoekers, dat het centrum der werelddiplomatie voor een wijle naar hier is verplaatst. 21 Landen hebben hun buitenlandsche vertegenwoordi gers hierheen gestuurd om met en tegen elkaar den grooten slag om den vrede te leveren. En als ooit de horizon der geschiedenis door de verdeeldheid der volkeren verduis terd is, dan is het rond deze con ferentie, waarvan millioenen op een grootere eenheid der volkeren hopen. Daarom is het jammer, dat één man op deze monstervergadering ontbreekt, één man, die van alle tyden en van alle volkeren is en die nochtans, naar ik vermoed, in geen van de 21 illustere delegaties, die hier tezamen komen, is opgenomen* Die man ik bedoel niet Bevin heette in de middeleeuwen Elcker- lijc, Max Reinhardt heeft de trage die „Jedermann" om hem heen ge bouwd, Thornton Wilde noemt hem „Mijnheer Anthropos", hoe Louis Davids hem zag, weet ge allen en voor mij is hy eenvoudig Hendrik Jansen, uit de Oosterdwarsstraat, één hoog die voor zijn vacantie een dagje naar het strand of twee da gen naar de Veluwe gaat en niet in het telefoonboek staat. Hendrik Jansen wordt niet genood in de marmeren zalen en couloirs der machtigen, al zou hij nog zoo gaarne zijn blik laten spelen over de gebeeldhouwde stoelen en de breede, groene tafels vol documen ten en al zou het nog zoo nuttig z\jn, dat zijn kijk op de dingen der wereldpolitiek daar in het Luxem bourg eens wat duidelijker naar voren kwam. Want die kijk is heel simpel: deze Hendrik, die van de ingewikkelde problemen van grens correcties en internationale statuten en reparatie-betalingen geen begrip heeft, wil enkel maar een beetje vrede, een heel klein beetje men- schelijk geluk. Hij wil zijn pijp ta bak, een lach van zijn kinderen, hij wil de trouw en genegenheid van zijn vrouw, hij wil rust en nooit meer oorlog, hij wil in vrede leven en in vrede sterven. En hij wil dat, zelfs ten koste van het politiek pres tige van mijnheer Molotoff, ten koste van de carrière van mijnheer Byrnes.. ja ten koste van de machts politiek der sovjets of de economi sche penetratie snierde Staten. Gij moogt het sentimenieele rheto- riek of lyrisch irrealisme van me vinden, maar ik acht dezen kijk op de wereldproblemen gezond. En het moet mij van het hart: toen ik in den trein naar Parijs zat en mij bij de studie der vraagstukken, die aan deze grootsche vredesconferen tie ten grondslag liggen, op hun bedoeling bezon, heb ik mij voorge nomen dezen kijk van Hendrik Jan sen, Oosterdwarsstraat, één hoog, geen telefoon, in mijn visie op het conferentiegebeuren tot gelding te laten komen. Ik weet wel, dat wij de problemen er niet mee oplossen, daarvoor hebben wij knappere koppen noo- dig, zooals mijnheer Bidault of mijn heer Kortenhorst, maar als alle di plomaten, generaals, politici en des kundigen bezield waren met den heiligen wil en het eenvoudig geloof van mijnheer Jansen, dan dunkt me, zouden wij niet, zooals thans, met een mislukking der conferentie rekening behoeven te houden. Daar gaan we dan maar, Hen drik! De legercommandant, luitenant- generaal Spoor, is Zondagmorgen, vergezeld van eenige hoofdofficie ren, naar Nederland vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren over de coördinatie van het Ned. leger en het K N. I. L. op het stuk bezoldiging, verzorging, enz Het gezelschap is gisterenmiddag op het vliegveld Valkenburg aangekomen. VOORSTEL VAN SJAHRIR AAN AUSTRALIË De correspondent van de Mel bourne Argus'' in Batavia deelt mede, dat Sjahrir aan de Austra lische reeders heeft verzocht bij wijze van proefneming een schip naar een der door de Indonesiërs gecontroleerde havens te zenden. Later heeft, hij dit aangevuld met het voorstel, dat de Australische regeering voor dit doel de „Ma- uoora" zou gebruiken. (Volgens vroeger bericht zou de „Manoora" met Ned. militairen en uitrusting naar Ned.-Indië varen). In de Engelsche stad Leicester werd j.l. Vrijdag het verkeer over de West Bridge eenigen tijd opgehou den door een volkstoeloop rond een mem, dien men aanvankelijk van de meest booze dingen betichtte, doch die later bleek slechts een ongevaar lijke half-idioot te zijn. De man dan, wandelend over de brug, begon zich plotseling in koortsachtigen haast uit te kleeden om vervolgens met een vervaarlyken sprong in het ka naal te duiken. De omstanders gil den in panische vertwijfeling door een: ,,help", „zelfmoord", „bel de politie". De man echter kwam lachend boven, den volke een penny vertoonend: ,,Ik dacht dat het een shilling was," verklaarde hij. BESTRIJDING VAN ONGE- WENSCHTE POLITIEKE ACTIVITEIT Naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid Vorrink be treffende een bijeenkomst van vroe gere leden van fascistische of na- tionaal-socialistische groepen, deelt de minister van justitie mede, dat het probleem van de bestrijding van ongewenschte politieke activiteit van personen, die in den bezettings tijd een onjuiste houding hebben aangenomen, zijn volle aandacht heeft. Voor zoover het ten dezen gaat om personen, die ingevolge het voorwaardelijk buiten vervolging zijn of worden gesteld, verdient het aandacht, dat deze personen volgens de hun gestelde voorwaarden ver plicht zijn zich als goede Nederlan ders te gedragen Naar het oordeel van den minister'lijdt het geen twij fel, dat bedoelde personen met deze verplichting in stryd komen, indien zij hun vroegere facistische of nat.- soc. politieke bedrijvigheid in eeni gen vorm, bedekt of open^k, zou den hervatten. Volgens art. 33 van het besluit politieke delinquenten 1945 kan dit hernieuwd tot hun aan houding en bewaring leiden De mi nister heeft aan de procureurs-fis caal b(j de bijz. gerechtshoven op dracht gegeven te bevorderen, dat bij het toezicht op de naleving van de gestelde voorwaarden voldoende aandacht worde geschonken aan on geoorloofde politieke activiteit van de betrokkenen. De organen van ryks- en gemeentepolitie zyn dien overeenkomstig geïnstrueerd. R.K. HANDELSREIZIGERS HEBBEN GRIEVEN De R. K. Vereeniging van han delsreizigers en handelsagenten ,,St. Christoffel" vergaderde Zaterdag te Utrecht. Hoofdpunt de agenda statutenwijziging, waarbij reeds rekening werd gehouden met de komende publiekrechtelijke bedrföfs- organisaties. Een motie wérd aan genomen, waarin de tegenwoordige positie dezer werknemers onhoud baar wordt genoemd en geconsta teerd, dat zij als stootblok fungeeren in de wisselende hoog- en laagcon junctuur. Verdere grieven zyu: de uitschakeling van de vertegen woordigers in het verkoopsapparaat het onthouden van provisie door sommige werkgevers, het ver dringen van bonafide-vertegenwoor digers door ambtenaren van rijka- bureaux voor den handel. De geheele politik moet gericht zijn op werkgelegenheid voor allen, aldus de motie. Op de vergadering werd mededeeling gedaan van het feit, dat tusschen de Kath. Arbei dersbeweging en den werknemendeni middenstand in beginsel overeen stemming ls bereikt inzake samen werking op het gebied der stand organisatie. TRAM BOTST OP TREIN. Te Hoedekenskerke is gisteren 'n stoomtram achter op een stilstaan- den goederentrein gereden De loco motief, een rij tuin en vier goederen wagens van de tram ontspoorden. Twee leden van het locomotief-per soneel en drie reizigers werden iieht gewond. De Nederlandsche zwemster Nel van Vliet van „De Robben" heeft tijdens de Maandagavond te Aalst (België) gehouden zwemwedstrijden het wereldrecord honderd meter schoolslag op haar naam gebracht door dien afstand in 1 min. 19,4 sec. af te leggen. Het oude record stond sedert 9 Mei 1943 op naam van de Duitsche WEST-INDISCHE DELEGATIES ZIJN VOLDAAN Gistermiddag zijn de West-Indi sche delegaties van Schiphol weer naar de West vertrokken. De voor zitters verklaarden eenparig, dat zij met een gevoel van groot vertrou wen in de toezeggingen van de re geering het land verlieten. „De mis sie", aldus de heer Da Costa Go mez, „is, dank zy de medewerking van de Ned. regeering, niet het minst die van min. Jonkman, vol komen geslaagd. Wy nemen welis- v/aar geen wetsontwerp mede, maar een geest van vertrouwen, en dat is veel waard. Een wetsontwerp Ran in twee dagen opgesteld wor den. Voor een geest van vertrou wen is vaak een zeer langen tijd noodig". Ook de heer Lim a Po van de Su- rinaamsche delegatie liet zich in dezen zin uit. Zal kunstmestproductie worden verdubbeld? Vyf-en-twintig jaar geleden was Lutterade nog een dorp, waar lande lijke rust heerschte. Met de ontginning van de steen, kool, die in den grond zat, kwam er industrieele bedrijvigheid. Toen de schachten gebouwd waren, breid de de Staatsmijn Maurits zich ge- leidelyk uit tot het gigantische be drijf, waarop men uit den trein van Sittard naar Maastricht zulk een indrukwekkend overzicht heeft. De vetkolen die daar gewonnen worden, vormen een uitstekende grondstof voor een cokesfabriek, die dan ook op het terrein verrees en bovendien werd in het jaar 1930 op eenigen afstand 't Stikstofbindings- bedryf gebouwd, waar langs chemi- schen weg uit cokesovengas kunst mest wordt gemaakt. Dit laatste complex heeft met z(jn kostbare in stallaties meer dan twaalf millioen gulden gekost. De eerste jaren pro duceerde deze fabriek 60 ton zwa velzure ammoniak per dag. Maar zwavelzure ammoniak trekt kalk aan, waarmee zy zich tot gips vormt en daarom geldt zy sinds eenigen tyd niet meer als de ideale meststof; de boer voelt meer voor kalk ammonsalpeter, dat deze be zwaren niet heeft en is nog meer gebaat met fosfaat-ammonsalpeter, dat stikstof en phosphorzuur en dus twee van de vier noodzakelyke kunstmeststoffen tegelijk bevat. Tijdens den oorlog is hiervan een geringe hoeveelheid gemaakt, want er konden geen grondstoffen voor aangevoerd wordende fosfaat im mers moest uit Curasao komen. Maar het product heeft uitstekend voldaan en zal in de toekomst naast de kalk-ammonsalpeter in groote hoeveelheden gefabriceerd worden. In de eerste tien jaren voor den oorlog steeg de kunstmestproductie van 60 tot 175 ton per dag, dank zy de moderne technische instal latie, welke een vergelyking met buitenlandsche bedrijven gunstig kon doorstaan. Vanzelf heeft de oorlog ook hier in verandering gebracht, want zes jaar lang is er niets meer byge- bouwd, al dien tyd zijn er geen nieuwe vindingen meer toegepast en hebben de machinerieën aan slijtage bloot gestaan. Het gevolg ligt voor de handde dagelyksche productie is van 175 tot 168 ton gedaald. Wat een flinken schadepost voor onzen landbouw beteekent, welke volgens deskundige schatting zeker 125.000 en wellicht zelfs 175.000 ton kunst mest per jaar noodig heeft. Met de tegenwoordige capaciteit kan het Stikstofbindingsbedryf slechts 75.000 ton per jaar leveren. Het tekort kan met invoer uit het buitenland niet voldoende worden aangevuld, want op de eerste plaats is de machtige leverancier Duitsch- land zoo goed als geheel uitgevallen en bovendien kunnen met onze kost bare deviezen slechts bescheiden hoeveelheden worden aangekocht en tegen een hoogen prijs, want onze eigen kunstmest wordt voor 0.57 per kilo verkocht, terwyi de boer voor de buitenlandsche onge veer een gulden moet betalen. Zaak van nationaal belang. Het is dus duidelyk, dat uitbrei ding van ons Stikstofbindingsbedrijf een zaak van nationaal belang is. De directie der Staatsmijnen wil >1 r»f m r> n V piofpoji crr*rtn+tsr>'hr\/>r\<? o r» - p\ pakken en heeft by ae Regeering een plan ingediend om de productie binnen drie jaren op 300 ton per dag te brengen. In twee termijnen zal de capaci teit worden opgevoerd. Eerst wordt de stikstofwinning uit cokesovengas tot 210 ton per dag opgevoerd, wat betrekkelijk gemakkelijk gaat, maar waarmede toch een slordige zes mil lioen gemoeid is. Voor de volgende verhooging tot 300 ton per dag wordt een ander fabricatieproces gevolgd, waarbij cokes in plaats van cokesovengas als grondstof wordt gebruikt. De installatie hiervoor is duur en komt op 28 millioen, doch biedt het voordeel, dat zy veel min der grondstof gebruikt, want voor één ton kunstmest uit cokesovengas moeten 22 ton kolen worden ont leed, terwyl voor dit procédé slechts 2.2 ton noodig is, wat tevens een groote gasbesparing beteekent. De uitvoering van het heele plan zal derhalve 34 millioen gulden be dragen, maar daar staat tegenover dat het S.B.B., niettegenstaande de lage pryzen op de onbeschermde Ne- derlandsche markt, steeds het meest winstgevende bedryf onzer Staats- mynen geweest is, zoodat ook voor de toekomst uitstekende financieele resultaten worden verwacht, vooral nu de vraag naar deze producten geweldig en de concurrentie verval len is. Het is van groot belang dat de regeering dit uitbreidingsplan zoo gauw mogelijk goedkeurt, niet alleen omdat onze landbouw daarmede ge diend is, de deviezenbesparing, wel ke ontstaat, doordat de buitenland sche invoer overbodig wordt, tevens een compensatie beteekent voor de deviezen welke het Ryk voor den bouw der fabrieken beschikbaar moet stellen. Spoedige uitvoering der plannen is derhalve ook voor ae Nederlandsche betalingsbalans zeer DE FUSIE-BEPALINGEN. In de gecombineerde vergadering der districten IV en VI van den K. N. V. B., te Eindhoven gehouden is na een inleiding van ir. Hopster het voorstel inzake de fusie-bepa lingen bij acclamatie aangenomen. Het rapport competitiewezen van de studiecommissie.de Vries, Bock- meulen, Feddema vond by va! en ook de automatische promotie-degradati© kon genade vinden. De invoering der hoofdklasse in het seizoen 1947/48 achtte de vergadering te radicaal en werd dan ook met 199 tegen 334 en 14 blanco-stemmen verworpen. EUROP. ZWAARGEWICHTTITEL. In een gisteren te Manchester ge houden gevecht om den Europee- schen zwaargewichttitel is de Brit- sche kampioen Bruce Woodcock er in geslaagd^ den Franschman Albert Renet in de zesde ronde éen knock out-nederlaag toe te brengen. In den zwemwedstrijd tusschen een Ned, en een Zwitsersche ploeg te Zürich wonnen de Nederlanders op alle nummers. Het voetbal-elftal van Luxem-» burg heeft met 32 van het Noor se he gewon nen. WOENSDAG 31 JU11. HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Orkest. 11.16 Viool. 11.45 Ber. uit Indië 12.00 Apollo. 12.30 Liederen. 13.00 'Nieuws. 13.20 Postillons. 14.00 Piano (14.30 Caus.). 15.00 Gram. 16.00 Gitaar. 16.15 „Zangvogeltjes". 17.35 Salonorkest. 18.30 V. d. Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Land en tuinbouw 19.30 Eng. les. 20.00 Nieuws. 20.08'Piano. 20.15 Residentie orkest (21.00 Ned. bruggen). 22.00 Nieuws en actual. 22.30 Gram 22.46 Overdenking. 23 00 Viool. 23.30 Gram. HILVERSUM II (415 M.) V.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Gram. 11.45 „Erwtensoep". 12 00 Ensemble. 12.35 Kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 V. d. vrouw 14.15 Om en Om. 15.00 V. d. jeugd. 15.45 Eddy Walls. 18.15 Vra gen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant 1715 Orkest. 17.45 Over In dië 18 00 Nieuws. 18.15 Orgel. 18.30 r v.u. 19.00 Orgel. 19.15 Caus. 19.30 V.P.RO. 20.05 Caus. 20.55 Vaude ville-orkest. 21.00 Rebecca. 21.45 Ramblers. 22.15 Wereld van van daag. 22.45 Caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Orkest en gram 27). Hoe was de naam zei u De oude dame herhaalde den naam, bezorgd toekijkend, hoe de stapel al kleiner en kleiner werd. Ah, hier is hy Hy overhandigde baar een dikke enveloppe, nam haar nog eens vluchtig op en ging verder met zyn werk. Twintig minuten later betrad een oude dame onopvallend den hoofd ingang van een schouwburg. Langs de voor de loketten samengedrongen menigte gaande, duwde zy een deur open, welke naar de stalles voerde, waarna zy zich in de donkere zaal ruimte bevond. Ongemerkt begaf zy zich naar een gangetje achter het tooneel, opende een kleine ijzeren deur in den muur en verdween. Joe, riep miss Laureen even la ter tot een van de tooneelknechts, zou je even een pakje sigaretten voor me willen halen Joe keek bewonderend naar de fraaie ri^ignoir, welke zy had om geslagen. - Zeker, miss, zei hy gedienstig. Het heele personeel deed graag bood- «chappen oor miss Laureen en dat niet enk ei, omdat zy royale fooien gaf. -—Ik ben aan het behanger in nummevs vier, zei hij De directeur denkt er over, daer ook kantoor tje van te maken, aangezien het als kleedkamer toch niet gebruikt wordt. Wat wilt JJ hebben, miss Turksche of Egyptische Virginian, en koop vuor jezelf tegelyk ook een pakje, Joe. De sigarenwinkel lag op eenigen afstand van den schouwburg. Lau reen meende, dat zy er wel op kon rekenen, dat hy 'n minuut of acht zou wegblijven. Stii begaf zij zich van haar kleed kamer door de gang naar kamer nummer vier, waar Joe aan het werk was geweest. Haar adem ging gejaagd, terwijl haar blikken het leege vertrek afzochten naar de een of andere bergplaats. In het midden stonden de gebruikelyke behangers tafel, een trapleer en een emmer stijfsel. Joe was blykbaar juist bezig ge weest, een baan op te plakken, toen zy hem geroepen had. Met een hoop- vollen blik bemerkte zij, dat de plint iets was losgeraakt en dat Joe het papier er overheen geplakt had om de opening te verbergen. Zich vooroverbuigend, lichte zij 't ondereind van de baan behang voor zichtig op. De styfsel was nog nat en het papier liet zich gemakkelijk los trekken. Ja, achter de plint was plaats genoeg. In een oogwenk had zij een dun wit pakje tusschen de plint en den muur geschoven, waarna zy het be hang er weer overheen plakte, na er nog wat styfsel op gedaan te •'eb^er». opdat het zeker zou hou den. Zelfs wanneer Joe het behang optilde, kon hij het achter de plint geschoven pakje onmogelijk zien. Zij zat op haar gemak op den divan in haar kleedkamer, toen de man terugkwam. Dank je wel, Joe, zei ze, geeu wend haar hand uitstekend naar de sigaretten. HEet is een wonder, dat u niet ziek bent, miss, na alles wat u vannacht hebt doorgemaakt, zei hij vol medelyden. Vreeselijke ge schiedenis. Zal ik Minnis zeggen, dat hij u wat thee brengt? Zij keek op haar horloge. Kwart over vier. Ja, daar zou ik ivel trek in hebben. Enkele minuten later verscheen Minnis met een beladen dienblad, dat hij in een naastgelegen café had gehaald. Hij zette het op een tafeltje naast haar en zei dan zachtjes Die snijboon beneden heefi me de noodige vragen gesteld. Hij grinnikte. Van mij is hij echter niet veel wyzer geworden, miss Laureen schonk zich een kopje thee in en deed er zorgvuldig sui ker by. Dat nwil ik graag gelooven, Mimmis, maar hij is een geschikt kereltje en erg aan me gehecht zoodat ik hoop, dat je hem voor komend behandeld hebt en hem in je kantoortje hebt laten komen? Mimmis keek haar onderzoekend aan. Hij was er niet helemaal zeker van, of gekheid maakte of niet, v Neen, miss, niet precies, maar van het óogenblik af, dat u hier binnen bent gekomen, heeft hij te gen mijn deur gehangen, probeerend me uit te hoo-ren over ieders bewe gingen hier. Ik word al naar, als ik hem maar zie Hij heeft dus al dien tyd te gen je deur gehangen, hé? Laureen glimlachte flauwtjes Wel, dat is tenminste iets. Heb je gezegd, dat ik hoopte, dat zijn lunch hem goed bekomen was? Zeker miss. Hy werd vuur rood. Laureen zette haar kopje neer en lachte Hy zal nog purper worden, vóór ik met hem klaar ben, voor spelde zij. Wacht even, terwyi ik een brief schryf. Zy krabbelde haastig iets op oen papiertje, adresseerde de enveloppe, plakte die wat slordig dicht en gal haar met ondeugend schitterende oogen aan den portier Voel je wat voor een mop, Minnis? vroeg zy. Minnis knikte grynzend En of, miss. Goed Dan moet je nu naar beneden gaan en terloops uit je mond laten vallen, dat ik naar mijn hotel terug ga, om vóór de voor stelling van vanavond te dineeren. Zeg hém, dat ik je opgedragen heb, dezen brief te posten, aangezien ik geen postzegels heb. Dan moet je wat brommen en mopperen: Ze i denkt zekert dat ik ieder ©ogenblik van myn post kan wegloopen, om alle mogelijke boodschappen voor haar te doen. Iets in dien geest Aangezien hy een goed hart heeft, zal hij aanbieden den briet voor je te posten, wat juist mijn bedoeling is. Heb je het begrepen? Volkomen miss, zei de man gnuivend. Ik zal je precies tyd genoeg geven, om je van je boodschap te kwijten, vervolgde Laureen, en dan naar beneden komen De man verdween met den brief, waarna Laureen zich haastig kleed de. Drie minuten later kwam zy zingend naar beneden. Minnis zat alleen in zyn hokje, Terwyl zy hem voorby liep. fluis terde hy: Alles liep gesmeerd. Hij staat buiten op u te wachten en hij heeft den brief. Laureen liep langzaam 't straatje uit, wenkte een taxi en beval den chauffeur, haar naar het hotel te brengen, zonder zich moeite te ge ven om te kijken, of haar schaduw haar volgde. Van haar standpunt bezien, had zij een heel bevredigen den middag achter den rug. met slechts één zorg. In het hotel, waar zy dien och tend kamers genomen had, trof zy Bertha, die de koffers had uitge pakt en nu rustig zat te naaien Het meisje was bleeker dan gewoon lijk, maar sprak met geen woord over de gebeurt ^nissen van dien och tend. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2