Schiedam's dank aan Derby Dubbel afscheid in de Gorzen R.K. Vereen. Ziekenverpleging NIEUWE SCHIEPAMSCHE COURANT DINSDAG 30 JULI 1946 PAGINA 3 Werk van Han Hendrikse AUTO CONTRA ZONNE SCHERM ROTTERDAM DR. ROOS TOT 5 JAAR VEROORDEELD TEL AVIV TERRO RISTEN-HOL DE DRIE GROOTE GESCHILPUNTEN DISTRIBUTIE-NIEUWS WERELuivAivlUiOEN- SCHAP SCHAKEN Gistermiddag was de s<?hiedafn" BChe pers in de gelegenheid het kunstraam te bezichtigen dat werd vervaardigd op initiatief van den heer Bonefaas. Tegelijk maakte zU kennis met den ontwerper, den heer Han jjendrikse, zich speciaal toelegt op het ontwerp en uitvoe. ren van ikunstramen. Het stuk? dat op 15 Augustus aan den burgemees ter van Derby zal worden aangebo den, stelt voor een zittende vrouw, die in haar hand de Engelsche vlag, Union Jack, houdt, voor haar staan een jongetje en een meisje. Het meisje houdt achter haar rug een Teddybeer^ terwij-l het jongetje aan de vrouw een bosje tulpen overhan digt. Op den achtergrond zien we een verwoest huis. Onder dit aar dige tafereel staat in een band Many thanks for your hospitality". Vooral bij belichting van opzij, door in de lijst aangebrachte buislampen ■wordt een zeer fraai effect bereikt. Het glas biedt nog oneindig veel mogelijkheden tot bewerking, aldus de heer Hendrikx. De techniek, waarin deze plaat werd uitgevoerd, is de z.g. zandstraal techniek. De plaat, die bewerkt moet wor den, wordt met een elastische laag van beenderlijm en glycerine over dekt. Daarna wordt het ontwerp er door overdruk op gebracht, waarna de teekening, die op de bescher-- mingslaag is overgebracht, er wordt ingesneden. Vervolgens neemt de bewerker de partijen, die uitgebla zen moeten worden, uit de bescher mende laag. Met een zandstraaltje, dat onder 6 atm. druk staat wordt vervolgens het glas uitgediept. Het komt er hierbij vooral op aan de ver uiteenliggende partijien,, die een zelfden hoogte-indruk moeten ma ken ook gelijk weg te nemen. Wij zeggen hoogte-indruik, omdat het bas-relief (diep relief), dat als ne gatief in het glas ontstond, bij de bovengenoemde belichting, den in druk van een haut relief (erpplig- gend relief) maakt. Men zal er dus bij figuren van menscben en dieren voor hebben te zorgen, dat geen ongewenschte verteekening optreedt door het ongelijkmatig uithollen van gelijke partijen. Behalve de zandspuittechniek is er ook nog de ets-, graveer- en hak. techniek. Over al deze ongekende en nog te experimenteeren mogelijk heden beloofde Han Hendrikse ons gauw eens meer te vertellen. Het is niet uitgesloten, dat Schiedam de bakermat wordt van een nieuwen vorm van amibacht, die zeker een eigen plaats in de rij der beeldende kunsten zal opeischen en verkrijgen. Nog maar in de kinderschoenen, denkt men er aan de Rotterdamsche academie over om de glasfeewenking in het leerplan op te nemen. Maar daarover later meer. FAMILIE-BEDEVAART De pelgrimage naar on-ze stad kreeg gisteren een bijzonder karak ter, toen een familie uit Groote broek naar de St. Liduinakerk kwam, om te danken voor haar voorspraak tot de behouden thuis komst van alle mannelijke leden der familie. Met een speciale bus, die geheel gevuld was, waren de bede vaartgangers naar Schiedam geko men. Om 10 uur was er een gezongen H. Mis met relikwie-vereering. De St. Liduina kapel, Huize Liduina en de kapel van O. L. Vrouw van Schiedam werden bezocht. JAAR VERGADERING S.V.V. EMMABLOEMCOLLECTE De opbrengst van de Vrijdag en Zaterdag j.l. gehouden collecte ter bestrijding van de t. b. c. heeft op gebracht: 2259.92. Het bestuur van de Schiedamsche vereeniging tot be strijding van de t. b. c. betuigt haar hartelijken dank aan allen, die tot dit mooie resultaat hebben bijgedra. gen, vooral aan de collectanten en collectriees. TWEE ONDERWIJZERESSEN VERTREKKEN die een klas miste op het oogenblik, spoedig weer volledig als zeskiassige school bezet zou zijn. Immers voor de Katholieke meisjes van de Gor- Gisteren reed een militaire auto bestuurd door den soldaat H. J. W. S. tegen een zonnescherm van den ■winkel van bakker W. aan de Hoog straat alhier. Hierbij werd het zon nescherm en een winkelruit vernield. TRAMRATTEN C H. S. H. alhier deed aangifte van diefstal vdn een portemonnaie met een bedrag aan geld en distri butiebescheiden. De diefstal vond plaats in een tram van lijn 4 rijdende van Rotterdam naar Schiedam. GEKLOPTE WACHT M. J. M. M. sergeant bij de A. A. T alhier deed aangifte van diefstal van een militaire auto van de par keerplaats aan de Nassaulaan al hier. De Rotterdamsche kamer van het Haagsch bijzonder gerechtshof ver oordeelde gisteren dr H. Roos, voormalig wethouder van onder wijs en sociale zaken te Rotter dam, tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de - beide kiesrechten en uit het recht Gisteravond hield S.V.V. inje be. «m eentg --heidsambt^ beklee. nedenza&l van cafe n^e Amsiei UC J - De kinderen van de St. Willibror- zen was de school van mej. Blom dusschool namen gisteren afscheid1 <je aangewezen plaats. Moge U iron Viai VinnPrl vnn hun nnhfinl mp.i. lontr troniofpr» van Hp rust. dip T van het hoofd van hun school mej. Blom en van mej. A. Kloos, die na bijna 10 jaar voor de eerste klas ge staan te hebben in het huwelijk zal treden. In de zaal onder de kerk aan de Lekstraat hing een ware feest stemming. De Hoogeerw. Deken R. Reijnen, de bisschoppelijke inspec. teur van het onderwijs, Rector C. Campfens, Pastoor Ruigewaard, kapelaan Franse, het bestuur van dc Willibrordusstichting de heer Bij- post, vertegenwoordiger van het Rijksschooltoezicht en de a.s. echt genoot en de ouders van mej. Kloos waren aanwezig. Verschillende klassen zongen lied jes of zeiden wenschjes op, die vaak gepaard gingen met een bloemen hulde, zoodat de beide dames reeds spoedig een schat van bloemen voor zich zagen. O. 1. v. mej. Nuijtinck werden enkele volksdansjes ten beste gegeven. E,j L - De Hoogeerw. Deken aprak n kort in Tei Aviv op groote schaal opera afscheidswoord, allereerst tot mej. ties van militairen en politie be- Blom. Met spijt nam de Willibror-„onnen, teneinde leden van de jood- dusstichting afscheid van zoo n sohe terroristische organisaties op te goede kracht, die reeds 36 jaar jnet sp0ren. groote plichtsbetrachting en zelfop-j rTevens werd een uitgaansverbod offering vele generaties had op,ge- voor geheel Tel Aviv uitgevaardigd. Het was niet alleen een bij- hgt strengste, dat ooit is opgelegd: 1 dot ooit lang genieten van de rust, die U zoo rijkelijk verdiend hebt, zoo besloot de heer Bijpost zjjn toespraak. Namens het onderwijzend perso neel en de leerlingen werd aan mej. Blom een glas-in-lood-raam aange boden, ontworpen door de gebr. Henderickx. Dit zeer verdienstelijk werk stelt voor een ouderwetsche school met boven dit tafereel het wapen van Schiedam, den toren van de H. Hartkerk en de afbeelding van den H. Willibrordus. Aan mej. Kloos werd een kruis beeld aangeboden. De middag bereikte voor de kin deren een hoogtepunt, toen er ko mische films werden gedraaid. Bij 't aanbreken van den dag zijn EERSTE H. MIS Zondag a.s. hoopt de Weleerw. pater J. Collignon S.C.J. in de pa rochiekerk v. St. Joannes den Doo- J>er om half tien zijn plechtige eer ste H. Mis oip te aragen. Ben oom van den neomist, pater Ph. Collig non, zal als diaken en pater A. Collignon S.S.C.C. 'als subdiaken assisteeren. Pater C. van Wunnik zal de feestpredikatie houden. Pater Collignon werd op 20. Juli te Sittard door Mgr. Cotaben, Apost. Vicaris van Finland, priester ge wijd. Zondagmiddag is er tusschen 1 en 3 uur gelegenheid tot gelukwenschen in het Don Bosco-patronaat aan de Lange Haven 92. OPENLUCHT-CONCERT Het stedeiijK iri-uasieosKorps te Schiedam zal op Woensdag 31 Juli 1946 des namiddags om 8 uur in de Plantage een openlucht-concert ge-, ven Het programma luidt als volgt: 1- Engelandvaarders marsoh, W. Schild; 2. Ouverture Orpheus in de onderwereld, J. Off enlbach3. Droom ideal en, wals, J. Fucik; 4, Fantasie uit de Opera Traviata, G. Verdi5. En Souvenir, Polka voor piston (solist A. Spitter), van Vleu ten 6. Blaze Away, marsch, Aibe Hollzmann. JUBILEA bij fa. medek bron", haar jaarlijksche algeme-ene vergadering, welke zrch in een druk bezoek en een geanimeerd verloop mocht verheugen. Het jaarverslag van den secretaris, alsmede de di verse commissieverslagen, werden onder dankzegging goedgekeurd, ter wijl den heer Hofman algeheele dé charge werd verleend voor zijn keu rig verzorgd financieel verslag. Na een gehouden stemming werd het bestuur als volgt samengesteld: C. Maltha, voorz., J. P. Hofman, secr.. ipenn.W. Burg, J. v Dijk, M. Ei sing, B. J. Oetker en A, Sigmond. OFFICIEELE KENNISGEVING Verkiezingsuitslag De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den raad der gemeen te Schiedam maakt bekend, dat van heden af ter secretarie der gemeen te voor een ieder ter inzage is ne- dergelegd het besluit van dat stem bureau, waarbij de uitslag der ver kiezing is vastgesteld. WEERBERICHT Medegedeeld door het K.N.M.1.1 te De Bilt Verwachting tot< Woensdagavond: Krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige Westelijke wind. Zwaar bewolkt met regenbuien weinig verandering in tempera tuur. 31 Juli: Zon op 4.58 uur, onder; 20.33 uur; maan op 8.21 uur, J onder 22.23 uur. Wind- en stormwaarschuwings- dienst van Dinsdagmorgen 9.00 uur: Voor alle districten: wordt; verwacht harde Westelijke wind. genisstraf. MUZIEK EN TOONEEL Woensdag 31 Juli 2 uur Colos seum: ,,Met P.C.J. over zee voed. Het was niet alleen een bij brengen van kennis geweest, maar in den waren zin van het woord op- voening. Spreker was ervan over tuigd, dat de heengaande onderwij zeres met belangstelling den van zaken zou blijven volgen. ,,God loone U met een lange reeks van ge lukkige jaren hier, en daarna in eeuwigheid." Mej. Kloos wenschte hij in haar nieuwe leven een schoone toekomst van blij en gezond leven tezamen met haar toekomstigen man. Beide vertrekkenden bood hij een cadeau onder couvert aan. De heer Bijpost sprak vervolgens nog een waardeerend woord tot bei- den. Hij was nog slechts korf hier, maar de rapporten waren van dien aard, dat het moeilijk was de sober, heid ervan op de juiste waarde te taxeeren. Hij hoopte, dat de school, de officieele order zegt, dat een ieder, die zich niet aan het bevel houdt, de kans loopt neergeschoten te worden. Aan alle uitgangen van de stad zyn versperringen opge worpen. Het verbod zou om de twee uur worden opgeheven, teneinde de be volking in staat te stellen, zich van levensmiddelen te voorzien. 7.iin Vips JAARVERSLAG 1945 Aan het jaarverslag 1945 van de r K Vereeniginig voor Zieken- verpleging te Schiedam ontleenen wij de volgende gegevens: Van 1 Jan. t.m. 31 Dec. 1945 werden 326 mannen, 615 vrouwen en 307 kinderen verpleegd. In dien tijd overleden 46 mannen, 44 vi ou wen en 63 kinderen. Het grootst aantal verp1eegda.gen, ml. 12-M9J-, was voor rekening van verplichte verzekeringen; voor rekening van de gemeente Schiedam kwamen 11 811 verpleegdagen. De gemiddelde bezetting per dag was 122. In het geheel werden 627 groote en 904 kleine operaties ver richt. Het grootste aantal voor breuken 101blinde darm 62 en galblaas 41. Het aantal verlossin gen bedroeg 113, waarvan er 92 normaal verliepen. Er werden 1468 Röntgenfoto's gemaakt, en 6047 bestralingen met hoogtezon vonden plaats, evenals 6872 Diathermie-bestralingen en infraroode lamp. In de poliklinieken werden in 1945 2908 patiënten behandeld en in het geheel werden 9594 polikii- nische consulten gegeven. In het begin van het jaar was het bestuur als volgt samengesteld: Mr. M J. C M. Kavelaars, voorzitter; Mr. P. M J. Nolet, secretaris; A. J. de Koning, penningmeester; C. Kramers, Dr A. L J. Kunze; Dr. J. J. G. de Maeyer. Op 17 Maart 1945 overleed Mr. Op 1 Augustus hopen de heeren C. Kruithof en J. H. Noordam den dag te herdenken, waarop zy veertig jaar geleden in dienst traden van de firma J. J. Meder en Zoont distilleerderij ,,De Zwaan", alhier. Zij werkten 40 jaar lang in de distilleerderij. De heer X1T7 11 1 T 1*.. Q jubileum als kantoorbediende vie^ Welke vrede voor Italië: ren. Er is gelegenheid tot felicitee- ren op Donderdag a.s. tusschen 1 en 2 uur op het kantoor van de distilleerderij, Noordvest 95, Schie dam. Kavelaars, die jarenlang zijn bes krachten als secretaris en voorzit ter aan onze Vereeniging gegeven heeft. Zijn dood beteekent een groot verlies voor de Dr. Nolet- Stichting. In de ontstane vacature werd, op de jaarvergadering van o November 1945 voorzien door ver kiezing van Ir. M. M. H. Evers tot bestuurslid. Ook het overlijden van de Eerw. Zuster Blanda, die gedurende een reeks van jaren in de Dr. Nolet- Sticbting werkzaam geweest is, dient gememoreerd te worden. 23 November 1945 vertrok Eerw Moeder Gerbranda naar Hilversum, na gedurende 10 jaar op prettige en correcte wijze haar leidende taak vervuld te hebben. Zij werd opgevolgd door Eerw. Moeder Do» minicus. De zeer welkome giften in na- tura van het Nederlandsche en Amerikaansche Roodè Kruis, bet Engelsche Leger en af deelingen E. H. B. O. Schiedam dienen in *er„ band met de heerschende goede- renschaarschte genoemd te wor den Voor het diploma Ziekenverple ging slaagden: Eerw. Zr. Hettema, Zr. van Ruiten, Zr. de Waal, en Zr. Zijdenbos. Ook in 1945 vergde de overbezet ting zeer veel van het personeel Aan allen, die bun uiterste krachten hebben ingespannen om de moeilijk.» neden van dit jaar te overwinnen, wordt hierbij oprechte dank ge bracht DUIVENSPORT Zondag 28 Juli vloog Kring con cours Schiedam een wedvlucht van uit Oosterbeek waaraan 265 duiven deelnamen. 1 40 43 M. Kouwenberg 2 ge.br. v. d. Kant, 3. G. v. Diest, 4 T v. Weelie, 5 10 31 33 37 44 en Doejaaren, 6. S. Mackaij, 7 9 22 G 8 14 J" FliPse- Flipse, d. GrilD "*nUM J' FreÜ, 12 c- v- 33 A. Bakker j7 45 20 27 W. Sloot en Co, 19 w U" B 21 36 47 J. d. Waa/d V™' Weinties^ 24 26 H Jansen' 2?j vJr' boom, 29 L. Borani 34 j A - 35 Stolk en Co., 41. H. pu't, 43 ff Noordijk, 46 A. Brokling, 48 J. d Neef, 49 J. v. d. Linden, 50 c. Ri,gj ters en Co, 52 P. Kreuk en Co, 53 A. Broeders. Ie duif 10.10.46, laat ste 10.21.34. ARBEIDSONGEVAL De 35-jarige timmerman M. W. alhier, kwam gisteren bij het zagen van hout in de fabriek van M. aan de Hoofdstraat met zijn linkerhand in aanraking met een electrische cirkelzaag. De toppen van wijs-, middel- en ringvinger werden hierbij afgezaagd. Hij is ter behandeling naar het gem. ziekenhuis alhier 'overgebracht. Op de gisteren begonnen vredes conferentie zal vooral het Italiaan- sche vredesverdrag in het centrum van de belangstelling, van de diplo matieke activiteit en van den ster ken druk van alle betrokken groot mogend heden staan. De andere ex- satellietstaten van de as: Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Finland zijn helaas! door het Westen, tenminste voorloopig afgeschreven, waar Russische troepen een overwonnen land bezetten, zijn zij, niettegen staande de intergeallieerde be- stuurs- en contróleraden, heer en meester; zij leggen er eenvoudig hun wil op, en als regeering en volk een rechtmatig verzet bieden, breekt men denke slechts aan Oostenrijk en Hongarije een ter. reur los, welke op den duur eiken tegenstand moet vernietigen. Ten Oosten van het dwars door Europa neergelaten ijzeren scherm heenscht Moskou despotisch; het duldt daar geen inmenging van de mede-overwinnaars, en legt zelfs de meest gerechtvaardigde protesten naast zich neer. Maar in het Weste lijk deel eiseht het zijn volle part in bestuur en herstelbetalingen, zon der dat de Angelsaksische mogend heden tot dusverre voldoende energie hebben weten op te bren gen, om dan ook hun gelijkwaardig aandeel in het Oosten te vorderen, of anders hun eigen weg te gaan gelijk de Russen in hun bezettings- gebied. De eerste consekwenties zijn intusschen door de Amerikanen reeds getrokken, en blijkens ver schillende verklaringen van Byrnes zal nu op de vredesconferentie de strijd om een werkelijken vrede tot het bittere einde worden uitgevoch ten. Natuurlijk valt de groote beslis sing bij de behandeling van de pro blemen Duitschland en Oostenrijk; maar zelfs nu men zich nog slechts aan de periferie van den vrede be weegt, moeten besluiten van de hoogste beteekenis worden geno men; en diaarbij speelt, gelijk ge zegd, Italië wel de grootste rol- Want terwijl het Westen mede sterk wil doen gelden het fedt, dat dit land na het fascisme te hebben afgewor pen, krachtig den strijd der gealli eerden heeft gesteund, legt Rusland het volle en eenige accent op den fascistischen oorlog. Ten gevolge van dit geschil, is het vredesverdrag met Italië, dat reeds het vorig jaar op de conferentie van Londen tot stand had moeten komen, steeds uit gesteld. De moeilijkste kwesties, welke in controverse zijn gebracht, zijn; lo de herstelbetalingen, 2o. de Italiaan- sche koloniën en 3o. het vraagstuk Triest. Over het eerste probleem maken de Italianen zich, in voile werkelijkheid, niet al te druk. Zij zijn armer dan de armste, en bo vendien worden herstelbetalinge- een eigenschap welke zij met in ternationale schulden gemeen heb ben practisch nooit betaald. De debatten over de wijze, waarop de gewezen Italiaansehe koloniën zul len 'worden beheerd, is een jaar uitgesteld, en in dien tijd kan veel gebeuren. Maar de kwestie Triest is uitermate actueel, de oplossing ervan zal de kern van het vredes verdrag uitmaken. Aanvankelijk waren er drie voor stellen; het Russische, dat eeuwen en eeuwen in de etnologische his torie teruggreep en bovendien bij de vaststelling der grenzen door 'n overmatige sympathie voor den sa telliet Tito werd geïnspireerd; het Amerikaansche, dat zich van geen historie iets aantrok, en alleen naar de werkelijkheid van het heden zag, en het Engelsche, dat het Ameri kaansche zeer nabij kwam. Tus schen het Angelsaksische en het Russische standpunt was geen con tact mogelijk, waarop Bidault met een compromisvoorstel kwaim, n.l. de internationalisatie van het Triëst-gebied onder een speciaal bestuurslichaam. Men heeft den in druk, dat de Italianen zich bij dit Fransehe voorstel zullen neerleggen, mits bedoeld gebied zoo uitgebreid wordt, dat het een levensvatbare economische eenheid vormt. Wat er later met deze ,zone" zal gebeuren, is een kwestie, waarover men zich voorloopig niet al te veel zorgen maakt. Vrede is op het oogenblik voor Italië de dringendste eisch, en daarvoor zal het offers brengen, in de hoop. dat het recht later zal ze gevieren. Leer- en Petroleumbonnen Bon 10 der lederkaart is aange wezen voor het doen repareeren van schoenen met leder zolenmaterjaal. Wie in het bezit is van een petro- leumkaart voor kook doeleind en en verlichting, kan gedurende Augustus vier liter petroleum koopen op bon 48 tot en met 48 van de kaart UA 510, op bon 45 en 47 van de kaart UB 510, op bon 73 ver, JJC 510 ~n on Vv,- OIO- De volgende grootmeesters zullen deelnemen aan het schaaktournooi om het wereldkampioenschap, dat in den zomer van 1947 in Noordwijk zal worden gehouden: Dr. Euwe (Nederland), Pine en Reshevsky (V. S of twee andere door den Amerikaanschen Schaakbond aan te wijzen spelers, Botwinnik, Keres en Smyslov (Sovjet-Rusland) of drie andere door Rusland aan te wijzen meesters. De mogelijkheid bestaat, dat nog een zevende deelnemer zal worden toegelaten, hetgeen afhankelijk is van de resultaten van het Staun ton.toumooi te Groningen en van het internationale tournooi te Praag, dat in October van dit jaar wordt georganiseerd. In het tournooi om het wereldkampioen schap zal iedere speler tegen alle andere telkens vier partijen spelen, zoodat het tournooi zeker v if of zes weken in beslag zal nemen. In het vervolg zal om de dril jaar een voorwedstrijd om het we reldkampioenschap plaats hebben. Er zijn enkele zones vastgesteld. Deze moeten voor een bepaald tijd. stip haar candidaat melden. Do winnaar van het voor-tournoot maakt aanspraak op een stijd om den titel tegen den wereld kampioen, die in het tournooi van 1947 het wereldkampioenschap ver overt Naar wij nog nader verne men, heeft Sovjet .Rusland zich bij FIDE aangesloten. BIJZ. RAAD VAN CASSATIE Door het hijzonder gerechtshof te J_«euwarden was S. Blinksma terza ke verraad, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 20 jaar, met ont zetting uit het actief en passief kiesrecht voor het leven. Verdachte had in 1944 te Barendreeht aan een groepscommandant van de Land wacht een drietal personen verra den, van wie een aan zwarten han del deed, een onderduiker in huis had en die laatste een auto en ben zine verborgen hiield. Tengevolge van dit verraad waren twee perso, nen gedurende 9 maanden van hun vrijheid beroofd geweest, terwijl de derde is overleden. De aidvocaat-fiscaal, onmiddellijk concludeerend, achtte een voorlieh. tingsrapport noodig met psychiatri sche gegevens over den toestand van verdachte. Eveneens terzake verraad, stond terecht de 53-jarige Roelof Stap, dio te Arkel, in Maart 1943, een onder duiker had verraden. Aanleiding en oorzaak hiervan waren de voortdu rende ruzies met een huurman, die te Arkel niet gunstig hekend bleek te staan. De verdediger betoogde dat bij het verraad zeker geen moed wil aanwezig zou ziin geweest, doch dat een en ander een gevolg was van een noodlottigen samenloop van omstandigheden. De conclusie van den adv. fiscaal luidde: vernietiging van de senten, tie van het bijzonder gerechtshof en verwijzing van deze zaak naar het bijzonder gerechtshof te Amsterdam.- Stap was veroordeeld2tot7 jaren ge vangenisstraf en ontzetting uit het actief en passief kiesrecht voor het leven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3