■4 Over boord i VIJF DOODEN H.M. de Koningin decoreert Koning George Verrassingen bij de Distributie bij munitie-ontploffing CHINEESCH AVONTUUR. De booze politie-chef Bureaux voor redactie en administratie broersvest 8, Schiedam, tel. 68804 - abonnementspr ijs 3.25 p. kwartaal, 1.10 p. mnd„ 0.26 p. week y 68ste JAARGANG WOENSDAG 31 JULI 1946 N«. f©075 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN fransche juryleden IN STAKING Het zijn 11 protesteerende communisten MEISJE WILDE HAAR BROOD VERBRANDEN DE ZIEKTE VAN BEVIN TOBBERIJ MET DE ROOKERIJ Sigarettenschaarschte WINSTDEEL VOOR DE ARBEIDERS «ftÊHtjesJJ," üaêJste. dsgfv «daar heb LOONSVERHOOGING J IN FRANKRIJK TWEE VERRADERS OF 400 GOEDE VADERLANDERS i NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H A PAALVAST MGR DR. J. WIT L O X HET GROOTKRUIS MILITAIRE WILLEMS.ORDE H.M. de Koningin ia gistermiddag per vliegtuig op Croydon aangeko men, waar de Earl van Athlone en de Ned. ambassadeur te Londen, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, ter ontvangst aanwezig waren. Na een korte begroeting nam H.M. plaats in een der hof- auto's en werd naar Buckingham Palace gereden. Toen zij hier aan kwam, werd zij toegejuicht door leden van de Ne. kolonie in Lon den, die zich getooid hadden met oranje. Zij vormden op het voorplein van het paleis een haag. Een groote menigte Londenaars had zich ver zameld rond het Victoria-gedenk- teeken; ook zij juichten de Koningin hartelijk toe. De Koningin, die gekleed was in een donkerblauwe gebloemde japon en een donkerblauweii stroohoed droeg, dankte wuivend voor dit welkom. In den grooten toegang tot het paleis werd zij begroet door den Engelschen koning, gekleed in de uniform van de Royal Navy, door de koningin, die een lichtblauw toilet droeg en door prinses Marga ret, eveneens in het blauw. Een eerewacht van de Irish Guards presenteerde het geweer, terwijl een muziekcorps het Nederl. Volkslied speelde. H.M. de Koningin, vergezeld van Koning George, inspecteerde vervol gens de eerewacht. H.M. heeft gisteravond Koning George <je versierselen van het Grootkruis van de Militaire Willems- orde overhandigd droeg de versierselen lodens den maaltyd ter eere van Een staking van juryleden, iets dat nog nooit in de Fransche ge schiedenis is voorgekomen, heeft gisteren den voortgang van het proces tegen twee Fransche admi raals, beschuldigd van hoogverraad in verband met het tot zinken brengen van de Fransche vloot te Toulon in 1942 voor het hooggerecht yerhinderd. Toen de zitting werd geopend, «varen slechts 16 der 27 juryleden aanwezig De afwezige 11 leden zyn allen leden der communistische partij He president van het hoogge rechtshof won inlichtingen in en vernam, dat de communisten hun partijbestuur om toestemming had oen verzocht, ontslag te mogen nemen als lid van de jury als protest tegen de schandalige vrijspraak" van Flandin, den minister van buitenlandsche zaken onder de regeering van Vichy. De zaak der twee admiraals moest worden ver daagd tot November of December. Engelsche broodrantsoeneering eisclit slachtoffer De invoering van de broodrant soeneering in Engeland is nauwelijks eenige dagen oud of zij heeft reeds een slachtoffer geëischt; de doods oorzaak was echter niet oedeem, maarverbranding. De 19-jarige Miss Gertrude Par tridge uit Wallasey had geen trek in de belegde broodjes, die zij voor haar lunch op kantoor had mee genomen. Zij durfde ze echter niet wegwerpen, uit vrees dat zij dan «iet den rechter in aanraking zou komen. zy bewaarde de broodjes rie dagen lang; haar pogingen om alle middeien samen te baat veroorzaken: electrisch fornuis. Voorbijgangers zkgen plotseling een geweldige steekvlam uit een raam, dat later bleek van Gertie's kamertje te zijn, gevolgd door hevige rookontwikkeling. Politie was spoedig ter plaatse, maar moest zich door inbreking toegang verschaffen, daar het meisje uit angst, dat anderen haar op haar a-sociale experimenten" zouden betrappen de deur van haar kamer op slot had gedaan. Miss Partridge werd met ernstige brandwonden overgebracht naar een hospitaal, waar zij spoedig overleed Als stille getuigen bleven op den hoek van een tafel de zes met petro leum overgoten belegde broodjes achterzy waren slecht# fi£8 jyeinlg geschroeid.. Koning George van Engeland Koningin Wilhelmina. H.M. droeg het breede blauwe lint van de orde van den Kouseband, welke onder scheiding Haar door den Koning eenige maanden geleden verleend is. Onder de aanzittenden bevonden zich Koningin Mary, de Hertogin van Kent, de Graaf van Athlone en Prinses Mary, terwijl tevens de heer en Mevrouw Morrison, de heer en mevrouw Churchill en mevrouw Attlee aanwezig waren. Volgens de Daily Express" is er weinig kans, dat Bevin, de Engel sche minister van buitenlandsche zaken, binnen de eerste komende tien dagen in staat zal zijn, naar Parijs te gaan. Zijn ziekte is ernstiger dan men aanvankelijk had gedacht. Het kan weken duren, voordat zyn dokters hem weer aan het werk laten gaan. De Britsche delegatie houdt rekening met de mogelijkheid, dat Bevin voor het einde der vredesconferentie niet in staat zal zijn de leiding der dele gatie over te nemen. Zijn gezond heidstoestand baarde de laatste zes maanden al zorg. Bij zijn laatste twee bezoeken aan Parys was hy verge zeld van zijn huisarts, dr Wilson. Nu de verkiezingen tot het ver leden behooren en dus niet de schyn aanwezig kan zijn, dat voor een be paald persoon een lans gebroken wordt en de menschen langzamer hand weer open oog krijgen voor de werkelijkheid, heeft het o.i. nut., eens het onderwerp: ,,Over boord" aan te snijden. Toen de bevrydingsroes over ons land kwam, was het slechts ver nieuwing, wat de klok sloeg. Alles van voor den oorlog lag in discre- diet. Dat er nieuwe menschen aan bod moesten komen, was niet meer dan natuurlyk, doch we hebben het nooit kunnen begrypen, dat het daarvoor noodig was, de geheele equipage over boord te werpen. Zeer velen hebben voor den oorlog b.v. in het vereenigingsleven en op maatschappelijk terrein nuttig werk verricht en het was vaak grievend ondankbaar, dat deze menschen al leen maar, omdat zy van voor den oorlog dateeren, opzij werden ge schoven. Ongetwyfeld was voor ver scheidene bestuurders de tijd ge komen om op te stappen en een zachte wenk daartoe kon geen kwaad. En werd de wenk niet ver staan of opgevolgd, dan moesten daden volgen. Maar wanneer wy op een vergadering in allen ernst hoo- ren zeggen: ,,de bestuursleden zijn wel goed, doch er moeten overal nieuwe menschen komen", dan is dat ons toch te kras. Hier worden ervaring en toe- wyding zonder meer voor een leuze afgekapt. Zulks is uiteraard zeer onheusoh tegenover menschen, die op een verdienstelijken staat van dienst kunnen wijzen. Erger achten wy het echter, dat uitstekende krachten ongebruikt gaan worden tot schade van de gemeenschap. Wellicht is het nog niet te laat om hier en daar nog wat te redden en kan aan bakboord veel gemon sterd worden van wat aan stuur boord werd uitgeworpen. In ieder geval mag de plicht van dankbaarheid niet worden verwaar loosd en mogen de nieuwe menschen niet vergeten, dat persoonlyke am bities achter gesteld dienen te wor den aan het gemeenschapsbelang. Bunker bij Bergen aan Zee in de lucht gevlogen Gistermiddag is in het voor het publiek verboden duingebied, eenige kilometers ten Noorden van Bergen aan Zee, een bunker met munitie de lucht ingevlogen. In dezen bunker waren vijf personen bezig met het bergen van de her en der door de duinen verspreid liggende munitie. Zy werden allen op slag gedood. Het waren twee employé's van de ryksmarinewerf te Den Helder, de heeren B. Engeldorp Gastelaar en J. Groen, alsmede een drietal gede tineerden uit het interneeringskamp te Schoorl, die zich vrywillig voor het verrichten van deze werkzaam heden beschikbaar hadden gesteld, n.l. Ponne, Bertram en Theys. Een andere gedetineerde, Offerman, werd zwaar gewond naar het St. Elisa- bethziekenhuis te Alkmaar overge bracht, terwyl twee andere gedeti neerden licht gekwetst werden en, na verbonden te zyn, naar hun kamp konden terugkeeren. In den bunker lag een aanzienlyke hoeveelheid twee c.m.-granaten op geslagen; in de nabijheid lagen in diverse andere bunkers tezamen nog ongeveer 20 ton ammunitie, terwyl even tevoren een wagen met 3 ton explosieve stoffen naar Koedyk was vertrokken, om daar via het Noord- hollandsche Kanaal naar Den Helder geLracht te wordeif, waar men het gevaarlijke goedje 4 km. uit de kust in zee deponeert. De brandweer van Bergen was direct ter plaatse, maar kon uiter aard niet veel meer uitrichten. Ver schillende artsen uit Alkmaar ver leenden hulp aan de gewonden. Over de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. Het stoffe lijk overschot van de slachtoffers is naar het centraal ziekenhuis te Alk maar overgebracht. Snoepbon, ei en cacao Het ligt in de bedoeling op 29 Augustus op de versnaperingen- kaart een extra-bon voor 100 gram versnaperingen aan te wyzen. Aangezien de houders van ge combineerde tabaks- en versnape- ringenkaarten reeds geprofiteerd hebben van de destyds beschikbaar gestelde importsigaretten, wordt aan hen geen extra-snoepbon ver strekt. Op 1 Augustus zal een bon wor den bekend gemaakt, waarop voor personen, geboren in 1932 tot en met 1941, een ei verkrijgbaar zal zyn. Door moeilykheden by den aan voer van cacaoboonen zal niet op 10, maar op 17 Augustus een bon voor 50 gram cacao worden aan gewezen, die 14 dagen geldig blijft. Dit rantsoen is bestemd voor acht weken. Het is nog niet moge basis van 224 gram vleesch eo groenten per bon. De bloembon Op den bloemfoon, die cxp 1 Au gustus zal worden bekend gemaakt» zal uitsluitend zelfrijzend bakmeel verkrijgbaar zijn. Op deze wij zo zullen de voorraden zelfrijzend bak meel, die door de verlagingen van het bloemrantsoen waren ontstaan, kunnen worden geruimd Het zal voorloopig -ïog niet vlot ten met de sigaretten. Doordat onlangs de aanvoer van tabak heeft gestagneerd, Is de fabricage nog steeds gering. Bovendien hebben da fabrieken volgende week vacantie, zoodat pas na 12 Augustus de ver vaardiging weer eenigszins geregeld zal beginnen. Echternaar wy uit fabrikanten kringen vernamen, is de kwaliteit van de tabak, welke zy ontvingen minder goed. Om deze reden voelen de meesten er niets voor om do lijk het rantsoen, dat op 16 Juni drie toegestane kwaliteiten ta van 100 tot gram werd verlaagd, 1 maken onder eigen naam, maar zal weer op 100 gram terug te brengen. men dikwijls „vluchten m de een- I heidssigaret „Superbe", welk merk Meat and vegetables'\n Plaats va" d* komen en welker „eenheid ook op Op 1 Augustus zal een bon wor- eac pakje staat vermeld, den bekend gemaakt voor 224 gram Men verzekerde ons, dat het er, meat and vegetables voor personen minstens tot October met de siga- in de leeftijdsgroepen boven vier retten ZOOwel kwantitatief als kwali- jaar De blikjes varieeren van 113 t^j; slecht voorstaat. tot 906 gram. Voor de vacanties, vooral by zeilen en kampeeren, vor__ men deze blikjes vleesdh en groen ten een niet te versmaden aanvul ling by de maaltijden. De grootte en soorten der blikjes hangen af van de bij de slagers aanwezige voorra den. Voor blikken met een gewicnt van 1 lb 14 ozs of 2 lbs (850 of 908 gram) moeten vier bonnen worden ingeleverd. Voor zoover blikken van 6 lbs en zwaarder voorradig zyn, kunnen deze worden verkocht op Van een verhooging van het rantsoen, waarover thans geruchten loopen, zal dus zeker voor sigaret ten vooralsnog geen sprake kunnen zyn. Wel is men er eenigen tyd ge leden over doende geweest te be reiken, dat de sigaren vry zouden komen, terwyl de sigaretten op den bon zouden blijven, doch voor zoover wij konden achterhalen, is men ten deze niet tot resultaat ge komen. Luit -gen. Spoor na zijn terugkomst uit Indië op het Plein in Den Haag. GEEN N.S.B.-ers NAAR ARGENTINIË In verscheidene bladen hebben be richten gestaan over plannen, welke zouden bestaan om een aantal N.S.B.-ers in de gelegenheid te stel- naar Argentinië te gaan. By len informatie bleek, dat van officieele zijde geen pogingen dienaangaande worden aangewend en aan derge- lyke plannen ook geen medewerking zal worden verleend. De directie van een der grootste textielfabrieken van Twenthe, de Koninklijke Stoomweverij te Nij- verdal heeft aan haar arbeiders medegedeeld, dat zij in den ver volge zullen deelen in de winst van het bedrijf. Daarvoor was een statutenwijziging noodig waar door een deel van de overwinst ten bate van het personeel komt. Als overwinst wordt beschouwd de winst, welke ter verdeeling be schikbaar is, nadat het geïnves teerde kapitaal 4 pet. dividend ontvangen heeft. De wijze, waarop de verdeeling onder het personeel zal plaats vinden, zal nader be kend gemaakt worden. P 5ustbank in het ver trek, waar Tobias en Binky binnen getreden waren, lag de politie-chef te slapen ln de kleeren vand© den langen Tobias. ,,Wel alle seldre- je de dief! Wat een mooi land is dat, de wetsbeschermers bestelen de vreemdelingen! Maak hem wak kei, Binky!" Deze porde hem met zijn wijsvinger in o zij. De poMHe- BWS «it een heerlijk slaapje ge wekt, vloog met een schreeuw overeind en brulde: „Fling chang i-1-' stif chinghaalde een fluitje uit zyn zak en blips erop. De twee vrienden bleven, stom verbaasd staan. 1 - - Als gevolg van een besluit van de Fransche regeering zullen de loonen van 12 millioen arbeiders en employé's in Frankrijk met in gang van 1 Juli worden verhoogd! met 18 pet. De onderhandelingen over deze kwestie tusschen de re geering, organisaties van arbeiders en employe's hebben twee maan den geduurd. De loonsverhoogin- gen zullen extra uitgaven met zich. brengen van frs 70 80 milliard. Tegelijkertijd is een verlaging van de inkomstenbelasting aangekon digd. In de toekomst zullen da eerste frs 60.000 van het juarlijk- sche inkomen vrij zijn van belas ting, in plaats van de eerste frs 40.000. Voorts zullen de kinder bijslagen met meer dan 50 pc# worden verhoogd De keuze kon niet moeilijk liga In het najaar van 1944 wenien mi Enschedé B. H. Nierkens en diens zoon, die een verradeiijke rol had den gespeeld, door leden van dei N.B.S. neergeschoten. Thans had den deze N.B.S.-ers zich voor den' krijgsraad te velde, die te Almelo zitting hield, te verantwoorden. Een der beklaagden, de Geweste lijke afdeelingscommandant van do B. S. te Enschedé verklaarde, dat hy, na onderzoek en na toestemming te hebben verkregen van den kring commandant der N.B.S. en van den districtscommandant het bevel tot de executies had gegeven. Uit da getuigenverhooren kwam voorts vast te staan, dat het uit den weg ruimen van vader en zoon Nierkens noodzakelijk was geweest, daar het leven van 400 menschen 'ervan af hing. Het kwam tot een dramatisch moment in de zitting toen een des bel:laafde 11 uitriep: „Wij hadden de keuze tusschen het leven van twea verraders of het leven van 400 goe de vaderlandera in groot gevaar ta brengen. Die keuze kon niet moei- ïyk zyn, doch wij hebben haar pas gedaan na di-nstig beraad". De auditeur.militair sprak in zyre requisitoir woorden van lof voor do N.B.S.-ers, die door snel en reso luut handelen aan de verradersprak tijken van vader en zoon Nierkens een einde hadden gemaakt en daar door de levens van vele goede va derlanders waarschyniyk hadden gered. Hy vroeg dan ook voor alla verdachten vryspraak. De krygsraad was dezelfde mee ning toegedaan en sprak alle ver dachten vrij. GEVAARLIJKE VLUCHTELINGEN. Een leeuw en een panter, die ontsnapt zyn uit een circus, loopen! vry rond in de BossChen van Cer- fontaine in de Provincie Namen, en richten slachtingen aan onder het vee op de weilanden. In de dorpen en afgelegen ge huchten in de streek heerscht een paniekstemming Deuren en ramen worden 's nachts zorgvuldig ge grendeld en groepen gewapende mannen zoeken de omgeving af, op jacht naar dit buitengewoon groot® wild.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1