R DADER WERELD DE „VERMOGENS-AANWAS onder de loupe NIEUW GELD IN HONGARIJE Oorlogsschade landbouwbedrij ven de Onbekende ADIO programma DIE RARE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 I SCHRIKBARENDE f SCHULD i Belangrijke daling der nieuwe begrooting Augustus NIEUWE REGELING OP KOMST ERNSTIGE SCHEEPS RAMP IN RRAZILIE PRIESTERWIJDING OP CURACAO. Zware straffen voor den zwarten handel Overheid tegen ontaar ding van den dans E.V.C. EN N.V.V. ACHT MILLIOEN KILO BLOEMBOLLEN j TE VEEL Terug naar teeltbeperking? Geen wonder, dat die feeka hem Nauwelijks is (voor de tweede maal dit jaar) de zitting der Sta- ten-Generaal geopend, of de Twee de Kamer ziet zich terwijl half Nederland opgaat in vacantie-ge- neugten bijeengeroepen voor een extra-in spannend en arbeid Eerst werd de heer Thomassen (opvolger van minister Mansholt) beëedigd en werden 'n 4-tal kleinere ©ntwerpen (waaronder dat betref fende handhaving van den midden- Europeeschen t(jd) afgehamerd. Daarna stak men direct van wal met de „vermogensaanwasbelas- ting", een aangelegenheid die uiter aard zoo haastig mogelijk naar het Staatsblad moet worden gebracht. Wel zijn er enkele leden, die het voor deze heffing nog te vroeg vin den, maar andere hadden haar reeds 1 Januari j l_ in werking willen zien treden; in' elk geval is de over groots meerderheid met de regee ring van oordeel, dat ten dezen niej langer meer dient getalmd. In de middagzitting kwamen leden ,van onderscheidene fracties aan het woord met instemmende en be- xwarende zienswijzen. Aan het antwoord, dat Minister Xiieftinck hl de avondzitting gaf, •mtleenen we het volgende: De Minister antwoordt Opgemerkt is, dat er tal van Nederlanders zijn, die zich eac niet van bewust zijn, dat zij zijn voor uitgegaan. Zij zijn niet geneigd een waardestijging van goederen als een reëele te erkennen. Die ziens wijze is onjuist. Een groot deel van ons volk staat na de bezetting voor een nieuw begin. Als men geen verandering bracht in de vermogensverhouding, dan zou men een zeer onbillijke verhouding krijgen in de start- mogelijkheden. Het is mede uit die everweging, dat deze heffing uit sociaal-economische motieven aan beveling verdient. De heffingen strekten mede, om een definitief einde te brengen aan het geblokkeerde geld. De aanwasbelasting en de heffing ineens hebben de bedoeling de opbrengst te doen vloeien in de staatskas, om het geld aan het verkeer te onttrekken. VRIJDAG 2 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. e»i gram.; 11.15 Klarinet en piano; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Lichte muz.(13.00 Nieuws); 14.00 Gram.; 14.20 Litt. caus.14.40 Hobo en piano; 15.00 Blaaskwartet16.00 Declamatie; 16.30 Orgel; 17.15 Gram.; 17.30 Ma- rlnekapel; 18.30 v. d. Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws19.20 Gram.19.40 Boekbespr.20.05 Philh. ork.; 21.00 ,,Op de brug";" 21.15 Gram.; 21.30 Ork. en zang; 22.00 Nieuws en gram. 22.45 Avondwijding; 23.00 Cello en piano; 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA (12.3016.00 AVRO). 7.00 Nieuws, gymn. en gram.10.45 Zang en piano; 11.15 V. d. vrouw; 11.30 E. Walis; 12.00 Cello en piano; 12.35 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Roman cers; 14.00 Kookpr.14.20 Sextet; 15.00 Voordr. en gram.; 15.30 Hoor spel; 16.00 Accordeon; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Gram.; 17.35 Ork.; 18.00 Nieuws; 18.15 Orgelensemble; 18.35 Over M. Ravel; 19.00 N.V.V.19.15 Caus.1930 Hoorspel1945 Caus. 20.05 Gram.; 20.30 Caus.; 21.00 Op de brug"; 21.15 Gram.; 22.00 Bui- tenl. overz.22.15 Jazz; 22.40 Avond- wijd.; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram Spr. deelde mede, dat het ont werp voor de heffing ineens r.u toegezonden is aan de Commissie van Advies in belastingzaken, onder voorzitterschap van den heer Oud In den loop van de maand Augustus wordt haar advies inge wacht, zoodat de verdere afhande ling op bet Departement dan met spoed ter hand genomen kan wor den en het wetsontwerp in het begin der nieuwè periode, in Sep tember, kan worden ingediend. Voorts deelt spr. mede, dat men dit jaar niet zal laten verstrijken, voordat een belangrijke spaar- campagne is opgezet. De begrooting voor 1947 staat op het punt van naar den Raad van State gezonden te worden. In vergelijkiing met de begrooting van 1946 Iaat zij een verlaging der uitgaven met l'/i milliard zien. De staatsschuld vertoont volgens de laatste berekeningen een ver' meerdering tot 27 milliard en er zal op gerekend moeten worden, dat zij nog wel boven de 30 milliard zal stijgen. Men moet de uitgaven voor het herstel zien als kapitaalsuitgaven. Dit jaar zal er bijvoorbeeld veel voor schepen worden uitgegeven. Het gaat er nu maar om, de in komsten zoo hoog mogelijk op te voeren. De kracht van ons land is, dat de staatsschuld is een interne schuld. Maar wij moeten nu eenmaal in het buitenland koopen. Bij de buiten- landsche financieele politiek zal de grootste voorzichtigheid betracht moeten worden. Zoo snel als het kan zullen de buitenlandsche cre- dieten worden aangewend voor het aankoopen van kapitaalgoederen. Een bijzondere regeling (voor de oorlogsslachtoffers, ten aan zien van den vermogensaanwas) acht de ministers niet mogelijk. Hoe zou dat opgevat worden door de 95 pet. oorlogsslacht offers, die geen vermogensaan was heeft. Langs dezen weg en met dit middel deze bevoorrechten nog in een speciale positie te bren gen, vindt spr. ongewenscbi. Vrijstelling, welke het karakter draagt van kinderaftrek, aoht hij niet juist. De kwestie der progressie be sprekend, merkt spr. op. dat hij uit economisch oogpunt voor deze progressie niets voelt, Z.i, pleit veel voor een niet te hoog tarief. Wanneer er een billijke regeling te maken ware, zou spr. zijn voor een heffing van 100 pet., maar hem zijn de vele onbillijkheden daar van duidelijk geworden. Een doortrekken van de pro gressie tot 70 en 80 pet. is onbil lijk. Naarmate van de hoogte stij gen ook de technische onbillijk heden. In een radio-causerie heeft mr. G. van Setten, secretaris van den Rijksdienst voor larndbouwiherstel, gesproken over de cradietverleening aan de getroffen landbouwbedrijven. De overheid zoo deelde hij" mede, stelt zich voor credicten op langen termijn te verstrekken, gedeeltelijk renteloos, om de mogelijkheid te openen den herbouw te doen geschie den. Het renteloos crediet zal 55 95 pet. van het niiet overbrugde deel kunnen bed ragen. Dit niet-over- brugde gedeelte wordt gevormd van «te werkelijke bouwkosten af te trekken het totaal van de rijks bijdrage en het bedrag waarop de grootere gebruikswaarde is ge waardeerd. De grootte van het renteloos crediet is zeker niet voor eerst afhankelijk van de vermo genspositie van den eigenaar, aldus spr. Het wordt in de eerste plaats bepaald door den aard en de grootte van het bedrijf. Op een klein zandbedrijf zal het renteloos crediet hooger zijn dan op een groot kleibedrijf. Pas wanneer de vermogenspositie van den eigenaar daartoe aanleiding geeft, bestaat de mogelijkheid om 5 pet. af te wijken naar boven of naar bene den. Het geld zal moeten worden ver kregen uit den vrijen geldomloop en niet door uitbreiding van de be staande geldhoeveelheid. De over heid zal zich jegens de geldgevers, waaronder in de eerste plaats de boerenleenbanken zijn te rekenen, garant stellen voor de door hen be schikbaar te stellen gelden, en voor zoover het betreft rentelooze credieten ook voor de betaling der rente. Het Braziliaansche vrachtschip „Duque de Caxias" (4556 ton) is| Woensdagmorgen vroeg benoorden Rio de Janeiro in brand geraakt. Het schip was Dinsdagavond uit Rio de Janeiro vertrokken naar Por tugal en Italië met meer dan 1000 passagiers aan boord. De brand werd veroorzaakt door de ontploffing van een ketel. Daar de vlammen zich snel verbreidden, sprongen vele pas sagiers in zee; sommigen werden bij het aanbreken van den dag door watervliegtuigen opgepikt. 4 Vijf Braziliaansche oorlogsschepen snelden het schip te hulp. Tot nog toe zijn 10 personen omgekomen. Oij 29 Juni j.l. heeft in de Sint Annakerk te Willemstad een indruk wekkende plechtigheid plaats gehad. Voir het eerst sedert 13 jaar werd door Z.H. Exc. Mgr. P. J. Verriet O.P. een zoon van Curasao, de wel- eerw. heer Amado E. F. Romer, tot priester gewijd. Veel geestelijken religieuzen, tallooze geloovigen o.w. de gouv. van Curasao en de oudera waren aanwezig. BIJZONDERE K.I.M.-VLUCHX NAAR ZUID-AFRIKA. Zaterdag 28 September zal een Douglas D.C —4 toestel der K. L. M starten voor een bijzondere vlucht naar Johannesburg (Zuid- Afrika). Post. vracht en 40 passa- tiers zullen door het vliegtuig wor- en vervoerd. Het toestel zal Zon dag 6 October de terugreis aan vaarden. Er zal over de Sahara worden gevlogende te vliegen route bedraagt ruim 9000 K.M. De K.L.M. zal ter gelegenheid van deze vlucht een speciale enveloppe uitgeven, terwijl de PTT een bijzon der poststempel laat ontwerpen. De uitgifte van Pengoe-bankbil- jetten is volgens een beslissing van den Economische Baad van Hon garije gisteren stopgezet. Tot de afchaffrng van dit bankpa pier werd besloten, omd°t de in flatie in Hongarije zulk een fantas- tischen omvang heeft aangenomen. Met ingang van 1 Augustus zal een nieuwe geldsoort in circulatie worden gebracht, de gulden, die in waarde gelijk zal staan met 400.000 pengoe. Nader verneemt Ass. Press, nog het volgende In een poging de economische ineenstoirting des lands te stui ten, hééft de Ètongaarsche regee ring een aantal besluiten uitge vaardigd. weliker overtreding al lerlei straffen met inbegrip van de doodstraf ten gevolge kan heb ben. Het is o.m. verboden zwarten handel te drijven of vreemde va luta te koopen en verkoopen. Deze maatregelen treden 1 Au gustus in werking. Op dezen da tum zal de nieuwe Hongaarsohe munteenheid, de florin, waarvan er 11.74 in een Aimerikaansehe dol lar gaan, uitgegeven worden. Alle levensmiddeleniprijzen wa ren onder de oude valuta drie tien maal zoo hoog De handela ren zeiden, dat het te hopen was, dat de mededeeling van de regee ring de boeren zou aanmoedigen voedsel aan te voeren, waardoor een einde zou komen aan het ern stige levensmiddelenigebrek, dat Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van den minister van Onderwijs, K. en W. een wetteiyke regeling van het datisonderwijs te bevorderen, waar by het geven van dat onderwys gebonden wordt aan het bezit van een van overheids wege erkend diploma. Aanleiding daartoe is de sinds de bevrijding voortschrijdende ontaarding van het gezelschapsdansen, waarvan speciaal op de jeugd een zedenbe dervende invloed uitgaat. Uitreiking van werkschoenen De plaatselyke distributiediensten tullen binnenkort een begin maken met d.e uitreiking van de bonnen voor werkschoenen, waarvoor van 17 t.m. 29 Juni j.l. aanvragen zyn in gediend. De diensten zullen belang hebbenden een berichtkaart zenden, wanneer zij den Hun toegewezen bon kunnen afhalen, zy, die geen bericht ontvangen, komen ditmaal nog niet voor een bon in aanmerking, aange zien de productie niet toelaat on- middellyk aan alle aanvragen te voldoen. Hun aanvragen biyven by den distributiedienst berusten en tullen zooveel mogeiyk by de vol gende uitreiking worden behandeld. De E. V. C. heeft te Amsterdam een buitengewoon congres gehouden over de sedert lang hangende kwes. tie van een fusie met het N.V.V. Na lange discussies werd beslo ten de door het N.V.V. gestelde voorwaarden voor de besprekingen te aanvaarden, daar eenheid der werkers een zoo kostbaar goed ge licht werd, dat men niets zou willen doén, waardoor dit in gevaar kon worden gebracht. Binnen vier maan den moeten de fusiebesprekingen ai- geloopen zyn. Intusschen zal elke bestrijding van elkaar blijven rusten en loonacties enz. gezamenlijk wor- den gevoerd. Naar wij vernemen, is mr. M. P. L. Steenlbergihe, oud „minister van Economisdhe Zaken, benoemd tot leider van en adviseur voor con cernaangelegenheden van de firma C. en A. Brenninkmey<?r sinds verleden week te Boedapest heerscht. Sommige handelaren verwach ten echter, dat de boeren niet meer dan 40 pet. van hun voor raden aan de markt zullen bren gen. Dit houdt in, dat de boeren er de voorkeur aan zouden geven het grootste gedeelte voor meer geld boven den vastgestelden prijs aan particulieren te ver koopen. Hier staat echter tegenover, dat de spoorwegtarieven de hoogte in gevlogen zijn. Sommige autoritei ten zeiden, dat deze toeneming ten doel had de stedelingen van het land en de naar goud dors tende boeren weg te houden. De gemiddelde Hongaar waar deert het nieuwe geld en de hoo- gere loonen, maar velen meenden tamelijk neerslachtig, dat het toch niet blijvend zal zijn. Ook finan cieele deskundigen waren de zelfde meening toegedaan. De Baad beeft den prijs voor goud per kilogram vastgesteld op 13.210 gulden. Ook de „belasting-pengoe" zal inwisselbaar zijn teger. de nieuwe munteenheid, met dien verstande, dat een gulden beschikbaar zai worden gesteld tegen inlevering van 200 millioen belastinzpengoe. In de kringen van de bloembollen- telers heerscht, naar men ons van bevoegde zijde meldt, ongerustheid over het overschot aah bloembollen, dat de oogst 1946 zal opleveren. Voor vroege tulpen zal dit onge veer 1000 ton, voor late tulpen ruim 3000 ton en voor narcissen ongeveer 4500 ton bedragen. Daar de oogst echter dit jaar uitzonderlijk groot is bestaat de mogelijkheid, dat het overschot nog grooter zal zijn. r>e waarde van dit geraamd surplus, omgerekend egen den minimumprijs, zal ongeveer 10 millioen gulden be dragen. Soms denkt men, dat vernietiging der surplus-bollen gelyk zou staan met vernietiging van eenzelfde be drag aan deviezen. Deze veronder stelling gaat echter alleen dan op, indien voor deze bloembollen ook werkelyk exportmogelykheden be stonden. De belangrijkste afnemer van voor den oorlog, n.l. Engeland met een import van 28.000.000 kg. In 1938, staat nu nog maar een invoer toe van 6.000.000 kg. Ook een oplossing in den vorm van een compensatie geeft.geen re sultaat. Een uitweg van eenige beteekenis voor het surplus zal, naar men vreest, zeer moeiiyk zijn te vinden. Men zou zich dienen te beraden, in hoeverro de teelt moet worden aan gepast aan de mogeiykheden van afzet. J Het bericht dat 11 juryleden van het Fransche hooggerechtshof in staking waren gegaan een uniek incident in de Fransche geschiede nis vestigde de aandacht op een voorval dat zich eenige dagen ge leden aan een Engelsch gerechtshof voordeed en dat een uniek incident in de Engelsche geschiedenis kon worden genoemd. De Engelsche juryleden hadden zich er over be klaagd dat zy by hun maaltijden de mededeeling hadden onvangen: ,,er is alknm water voorradig". Zij had den het meer in overeenstemming met hun werkzaamheden geacht het betrof een ingewikkeld vier- daagsch moordproces indien er wyn of bier ware geschonken. Zij gingen echter niet in staking, en ook werden er freen vozende zaken verdaagd 20). De vroege edities van de avond blad*» waren oorzaak, dat er een gewdKNge vraag naar plaatsen in den schouwburg was geweest en ook nu drong voor de loketten nog een geweldige menigte samen, be reid eiken prys te betalen voor de kans, dqf revue-actrice te zien, op Wie het felle licht der publiciteit van een moordzaak onmeedoogend gericht was. In zyn afgezonderd zitje in de Stalles voelde inspecteur Reynolds üe eigenaardige spanning, welke in het volgepakte theater heerschte. Met zyn tooneelkyker zocht hy Borgvuldig de zaal af, daarby voor- Rl aandacht schenkend aan de loges. Er ging een lichte beweging door toet publiek toen een gedistingeerd Uitziende man met aan de slapen gryzend haar de frontloge betrad, even later gevolgd door twee dames en nog een heer, wiens gelaat Rey nolds op dat moment niet kon zien. De eerste man was Lansberg. Het. Was onmogeiyk, zich in dat kalme, tedele gelaat met zijn domineereflde Schitterende oogen te vergissen. Hy hielp de dames plaatsnemen en na een onverschilligen over de volle zaal geworpen m tobben, staan praten met den anderen man, die wat op den ach tergrond bleef. Dat is de gravin van Warnhem en haar nicht, Lady Avice Garth, hoorde hy een dame achter zich zeggen. Wie is die voorname man met dat buitenlandsche uiterlyk, die tüj haar is? Hy ïykt myien ver bovèn dit soort amusement verheven. Dat is Lansberg, een millionair en de hemel weet wat nog meer, antwoordde haar metgezel Men zegt, dat Lady Avice naar hem hen gelt. Zy en haar familie zyn arm als mieren en zitten tot over haar ooren in de schuld. Beide dames in de loge behandel den Lansberg met een eigenaardige onderscheiding en drongen erop aan, dat hij op een der voorste stoe len zou plaats nemen. Weldra gaf hij, met die kalme waardigheid, waaraan de inspecteur al begon te wennen, gevolg aan haar wensch en toen de andere man zichtbaar werd, herkende Reynolds ook hem. Het was dr. Tempest, de patho loog en Reynolds' scherpe oogen ontdekten weldra, dat Lansberg bijna meer aandacht had voor den dokter dan voor beide dames in zyn gezelschap. Het gordyn ging open voor de eerste nummers, welke met enthou siasme werden begroet. Ongeveer een kwartier later ont stond er een vreemde, rumoerige spanning in de zaal, het koor week uiteen, in 'het midden van het too- nesl een opening vrylatend, schyn- werpers flitsten aan en Laureen snelde naar voren, een stralend fi guurtje, zóó vol vitaliteit, dat de koormeisjes plotseling wel wassen poppen leken. Terstond barstte oen wild ap plaus los, dat het geluid van het orkest voJkomen overstemde en de eerste oogenblikken alle actie op het tooneel onmogelijk maakte. De men- sche.n stonden overeind, wuifden met hun programma's en schreeuwden „Laureen! Laureen!" alle kreten van ..zitten-zitten" negeorend. Zonder aarzelen stak Laureen haar rechterhand omhoog in een bevelend gebaar om stilte. Dan zet te zy haar handen in haar zijde en boog zich diep over het voetlicht. TJshzei ze ernstig. Er klonk een bulderend gelach en dan gingen de menscben weer zit ten. Reynolds was verbluft over de veelzijdigheid van dit meisje zy kon zingen en dansen, maar het waren niet deze meer algemeena talenten, welke vooral zijn aan dacht trokken Haar karakterschetsen en aanste kelijke humor fascineerden hem, haar verbluffende veranderingen van stem, leeftijd, nationaliteit, taal, terwyl zy achtereenvolgens uit beeldingen gaf van een Cookney- blóemenverkoopstertje, een Ameri- kaansche touriste, een Fransche tiagédienne, een bejaarde Engelsche juffrouw, die op een verjarings feest je lichteiyk aangeschoten raakt, een Italiaansche straatzangeres, doodgestoken door haar geliefde. gisteravond in Haar flat had kunnen bedriegen, doorkneed als zy was in mimiek en acteeren. Inspecteur Reynolds plaats be vond zich aan het einde van een ry stoelen, enkel door een gangpad gescheiden van de zaaldeur, waar voor een van de ouvreuses by het begin van de voorstelling een zwaar fluweelen gordijn geschoven had. Vlak vóór de eerste pauze went zyn aandacht plotseling getrokken door een golvende beweging achter dat gordyn, hetwelk zich byna recht tegenover de frontloge aan de over zijde van de zaal bevond. Even la ter trokken de vingertoppen van een mannehand de plooien van het flu weel sen eindje opzij, hoewel het geiaat van den man onzichtbaar bleef. für was niets abnormaals in het feit, dat iemand naar binnen gluur de, om te zien, wat er op het too neel gebeurde. Het kon een van de kellners zyn, die wilde zien, hoe ver men nog van de pauze verwyderd was, of een bezoeker, die een vriend in de stalles zocht. Maar op een moment, dat het gordyn een tikje verder openging, zag hy een mannehand een hand, waaraan de duim ontbrak Een ongewone verminking, welke Reynolds overeind deed springen. Want onder de vingerafdrukken, welke in Laureen's eetkamer gefoto. grafeerd waren, bevond «ich de duidelijke afdruk van een manne hand, welke eeto stompje vertoonde, ivaar de duim had moeten De foto was genomen van de tafel in de eetkamer, naast den doode. De detective dook snel dwars over het gangpad, maar struikelde over een mantel, we\ke over den stoel vóór hem hing Dat korte oponthoud deed hem zyn kans verliezen, Toen hij het gordijn opzij rukte, was er niemand meer. De zaaldeur openend, bevond hij zich in een cor ridor, welke eveneens leeg was. Links voerde de gang langs de ach- terzyde van twee loges, o-m dan dood te loopen* rechts boog de gang rond den achterwand van de zaal. Daar stonden twee ouvreuses te praten en de detectieve vroeg haas tig: Net een man naar buiten zien komen? Neen, Sir, antwoordden beiden. Reynolds verbaasde gelaat deed een harer er by voegen: Misschien kunt U hem m de bar vinden, Sir? Daar links beneden. De detectieve zocht in de aange,, wezen richting, maar zonder resul taat. Er zaten vier jongelui in de bar te lachen en te praten, doch geen hunner had eer verminkte hand. Hij ging terug naai ut gang en stond even later achter de loge, waar Lansberg met zyn gezelschap gezeten was. Een uitbarsting van applaus bewees, dat het eerste deel van de revue was afgeloopen en dat de pauze was begonnen iWojrdi vervolgd)- J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2