R DE EXPORT van Belgische groenten Productie en prijzen in de V.S. ADIO programma DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1946 PAGINA 6 VERPAKKING MOET WORDEN VERBETERD De kwestie van eerlijk presenteeren BEDRIJVIGHEID GUNSTIG De koopers gaan weer eischen stellen OPSPORING OORLOGS MISDADEN UTRECHT Moet meubelhandel met verlies werken Wordt Katwijk zeehaven? Gezagstroepen zwaaien af OLIE- EN VETMARKT INTERN. SUIKER OVEREENKOMST ONZE TROEPEN IN INDIE Gen. Spoor prijst geest, aanpassing en tact in Indië DE POLITIEKE DELINQUENTEN (Van onzen Brusselschen correspondent) De Belgische groenten- en fruit- exporteurs schijnen op de buiten- landsche markten reeds den con curreerenden invloed van hun Hollandsche collega's te hebben ondervonden. En niet alléén op de bui'enlandsche markten! Ook in België zelf begint die concurrentie zich stilaan af te teekenen. Het kan eigenaardig klinken, maar het is hier geen concurrentie van prijzen, die in het spel is, ook niet bepaald van kwali'eit, maar bijna uitsluitend van presentatie. In één der groote groentehallen van Brus sel hebben wij ons hier dezer da gen van kunnen overtuigen. Uit Holland komende groenten waren verpakt met een zorg en een smaak van presentatie alsof bet kostbare voorwerpen waren, ter wijl Belgische groenten van de zelfde soorten zóó slordig waren gepresenteerd, dat zij aan half verganen afval deden denken. Het is niet noodig te zeggen .welke van deze twee presentaties cle voorkeur der koopers genoot. In Belgische tuinbouwkringen Is deze stand van zaken niet on opgemerkt gebleven en reeds wer den alarmkreten geslaakt om een andere r'cht'ng in te fn Je eerlijkheid J De presentatie der goederen is niet alleen een kwestie van smaak, maar ook van eerlijkheid. In veel gevallen meenden Belgische ex porteurs zeer slim te zijn met goe deren naar den vreemde të zen den. waarvan alléén de bovenste Jaag een goed aspect bood, terwijl wat er onder lag niet zelden van inferieure kwaliteit was. Die on eerlijke camouflage noemt men hier in vaktermen „fardeeren", er een mooi tintje aan geven. Daar men koopers, die te goeder -duw zijn, één- of tweemaal mee beetnemen, maar dan is het ook Uit en het ui' België komend uroduct krijgt een verdachte faam. Reeds werden maatregelen tegen de fardage getroffen, doch zij wor den nog lang niet door alle expor teurs toegepast. Het zijn in de eerste plaats de groote veilinghal- len, die de fardage bestrijden. Van de tomatenvoortbrengers bijvoor beeld koopen zij geen andere to maten meer dan deze, die in kist jes worden aangeboden, waarin zich maar één enkele laag tomaten bevindt. Op deze wijze wordt be drog uitgeschakeld: de hallen, die van den producent koopen en aan de groote en kleinere afnemers ooorverkoopen. hebben hierdoor een vertrouwensfactor geschapen. Door een goede verpakking moe* niet alleen het oog van den klant worden geboeid; zij draagt ook bij tot een zoo veilig fnogelijk ver voer van het product dat onge schonden zijn bestemming bereikt. Men is bezig, de Belgische ex porteurs op dit gebied alle mo gelijke vingerwijzingen te geven. Men wil ze ook goed de gedachte inprenten, dat een verpakking ook in verhouding moet zijn tot de hoedanigheid van het product, want het is bedrog, als men min derwaardige producten in luxu- euse verpakkingen fardeert. Men moet tot standaard-verpakkingen komen, zoodat de koopers na eenigen tijd alleen reeds bij het zien der verpakkingen kunnen uit maken met welk soort en zelfs met welke kwaliteit goederen zij heb ben te doen. Nog heel veel moet in België op dit gebied geschie den alvorens men tot een bevre digende exportpolitiek zal ge raken. Onrijpe druiven Een categorie tuinbouwers, die veel zorg aan de verpakking van haar producten besteedt, is die der druivenkweekers. Soms ziet men in de etalages trossen druiven, die als zeer precieuse vruch'en ver pakt zijn in doozen, die aan schrij. nen voor juweelen doen denken. Het oog wordt er onmiddellijk door geboeid en de koopzin is ge wekt. Maar. ook hier is het niet altijd prima kwaliteit, die blinkt. Zoo wordt in de Belgische drui- venstreek een op het oog magni fiek uitziende vrucht gekweekt: groot, glimmend zwart, fluweel achtig, rijke trossen en goede kwaliteit.... als de vrucht rijp is. Het betreft de Royal. Naast al die voordeelen, heeft deze druiven- soort een groot nadeel: zij is zwart vóór zij rijp is. De conclu sie van dit nadeel ligt voor de hand: de kooper denkt, dat elke zwart uitziende druif een rijpe druif is en koopt in vertrouwen. Eerst daarna constateert men niet zelden, dat men een nog onrijpe vrucht heeft gekocht, doordat ge- wetenlooze kweekers niet de periode van volledige rijpheid hebben willlen afwachten en door vervroegden verkoop een grootere winst wilden opstrijken. Dit is een tactische „vergissing", die vroeg of laat duur zal te staan komen aan degenen, die er zich schuldig aan maken. Van overheidswege ziet men goed in, dat nog veel te doen is om den Belgischen groenten- en fruitexport op het peil te bren gen van sommige concurreerende landen en in dit verband meer speciaal van Nederland. Men zegt nu aan de Belgische kweekers, dat zij op professioneel gebied niet voor de vreemde kweekers moeten onderdoen. Ook met de kwaliteit van hun producten mo gen zij gerust voor den dag komen. Doch zij moeten zich voortaan aan een grootere tucht onderwerpen, sommige oneerlijke praktijken vaarwel zeggen en, last but not least, de presentatie van hun producten op groote schaal verbeteren. Uit wat voorgaat blijkt voor de Hollandsche kweekers, dat zij op den goeden weg zijn en zij in die richting hun exportmethodes moe ten blijven perfectionneeren, om aan komende concurrentie van andere landen met succes het hoofd te blijven bieden. AN VERS EERT VAN GOGH Gedenksteen in zijn ste-fhuis onthuld Het kan niet anders of eenmaal moet, als het productie-vermogen der Ver. Staten op volle capaciteit zal zijn benut, aan de huidige schaarschte aan allerlei goederen een einde komen. De markt, waarop de verkooper alles te zeggen heeft, zal plaats maken voor een, waarop de kooper weer den toon zal aan geven. Dan zullen ook de prijzen hun hoogste niveau hebben be reikt, en weer beginnen te zakken. Het huiswaar van Gogh te Anvers gewoond heeft. Wankelend en bebloed naderde op ,87 Juli 1890 een man het marktplein van het Fransehe dorpje Anvers. Een kleine jongen, die daar speelde, herkende ln hem Vincent van Gogh, den vriend van zijn vader dr. Gal chet, arts van het dorp. 'steunend op den jeugdigen Gachet strompelde van Gogh over het marktplein, langs het landelijk gemeentehuis met de kettingafsluiting ervoor ver eeuwigd in een van zijn schilderijen naar het kleine café aan den over kant. Enkel uren later was van Gogh's tragisch leven ten einde De kleine Gachet is nu een grijs aard, dorpsarts als zijn vader, en de eenig overgebleven persoonlijke kennis van van Gogh die op 28 Juli 1946 getuige was van de hulde, door Anvers aan haar grooten inwoner gebracht Onder groote belangstel ling ia aan den voorgevel van het café, dat van Gogh's sterfhuis werd, gedenksteen onthuld, tusschen ue twee ramen van de bovenverdie- ping. »,Wij zijn trotsch dat deze Hol lander bij ons zijn tweede vaderland gevonden heeft" aldus sprak Jac ques Jaujard dir. gen. des Arts et fles Lettres ,,en dat hij bi3 ons zijn hevigste emoties heeft gekend". Be voerden nog zes spre- ÏSv* at plechtigheid, waarby •ok de Nederlandsche gezant aanwe- Sig was, het woord. Voorspellingen over hei toekomstig prijzen-niveau Maar de groote vraag blijft: wan- naar zal dit keerpunt intreden en hoe hevig zal de schok zijn? Zal het opeens gebeuren of zal de be drijvigheids-curve heel langzaam dalen en de overgang geleidelijk geschieden? Er zijn economen, die gelooven dat de schok abrupt zal zijn en plotseling zal komen, voor dat iemand er erg in heeft; maar van den anderen kant is de mee ning der meer bezadigden, dat het verloop meer ordelijk zal zijn. De laatsten baseeren deze meening op het feit, dat de prijzen-contróle de scherpe kanten van een wildé stijging of daling reeds bij voor baat had gecoupeerd. In de tweede helft van 1946 worden over het algemeen geen arbeidsconflicten op groote schaal verwacht; de productie zal op volle toeren werken. Zoo werk'e de staalindustrie in begin Juni weer op 76,1% der capaciteit en thans op ruim 89% van de capaciteit. De verschijnselen voor een „boom periode" acht men in de kiem aan wezig; de prijzen blijven stijgen; de algemeene goederen-index komt misschien in 1947 15% of meer hooger te liggen. Een feit is het, dat ondanks stakingen en uitsluitingen en blij vende schaarschte in velerlei op zicht, de winst-rapporten over de verschillende bedrijven gunstig luiden. Bedrijvigheid gunstig over de geheele linie De kleinhandelsverkoopen stijgen nog steeds. De winsten over 1945 waren al 21.79% hooger dan het jaar er voor. En in de eerste maan den van 1946 ging de curve van de omzetten maar steeds omhoog. In Mei 1946 behaalden de waren huizen in de stad New-York een omzet van ruim 46% boven het volume der omzet'en van Mei 1945. Het bedrag aan betaalde dividen den in het eerste kwartaal van 1946 bedroeg voor alle maatschappijen in de Ver. Staten tezamen meer dan 902.400.000, volgens een offi- c^ieele opgave van het Department of Commerce d.w.z. nog 7,7% meer dan over het eerste kwartaal van 1945 toen dit bedrag 839.000.000 beliep. Eenige aanwijzing omtrent het karakter van deze „boom"-periode vindt men in he' feit, dat de divi denden van de handelszaken 21% hooger waren dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Spoor wegen bereikten zelfs 'n nog hoo ger percentage n.l. 26%. Slechts de staalindustrie en die van de elec- trische apparaten, als de door de slakingen in het voorjaar van 1946 meest getroffen branches, moesten hun dividend-uitkeeringen bener ken, terwijl de auto-industrie, niet- heden toch .nog haar dividenden kon handhaven. Koopers-slak ingen Aan den schijnbaar wolkenloozen hemel van deze prach'ige successen verschenen opeens als een kleine waarschuwing de grauwe nevels van aanvankelijk nog aarzelende koopers-stakingen. Reeds in Mei begonnen zich de eerste teekenen hiervan te vertoonen, om in be gin Juli scherper vormen aan te nemen. De kooper begint zich weaterom van zijn hooge functie in het eco nomisch herstel bewust te worden. Hij gaat weer eischen stellen en schijnt niet meer bereid alles zoo maar „te nemen." Zoo kan het ge beuren, blijkens een overzicht in Wallsfreet Journal" betreffende de omzetten van warenhuizen in 11 steden, dat orders, die in het begin van 't jaar geboekt worden, dikwijls worden geannuleerd als de ge vraagde artikelen werkelijk te be komen zijn; dat de artikelen, die eerst schaarsch waren, flink in prijs gaan dalen en gerenommeerde fir ma's haar overschakelingsprogram hebben voltooid en de hoogge prijsde nieuwe snufjes weer door de degelijke ouderwetsche artike len hebben vervangen. Langzamerhand treedt er weer voorraadvorming op bij huishoude lijke gebruiksartikelen, als stof zuigers, electrische apparaten, alu minium gerei, fijne lederwaren, zaklantaarns e.d. En <je conclusie van „Wallstreet Journal" is dan ook: „De ondervinding schijnt uit 'e wijzen, dat de vraag eigenlijk toch niet zoo groot is als men aan vankelijk geloofde". Zoo blijft de algemeene psycho logie van den doorsnee-burger van de Ver. Staten toch altijd nog een factor waarmede rekening gehou den moet worden. Hij laat zich gaarne beïnvloeden door de nood zakelijkheid geld ui' te geven voor dingen, die hij noodig heeft, maar niet minder voelt hij de noodzake lijkheid om te sparen en zuinig te zijn tegen den tijd dat er een ommekeer te verwachten is Na de mislukte luchtlandings operaties in September '44 bjj Arn hem hefcben zich in de provincie Utrecht gruweldaden voorgedaan, die thans voorwerp van onderzoek door het bureau opsporing oorlogs misdrijven te Utrecht uitmaken. Zy werden door Uuitsche en Ned. S.S.. ers gepleegd, die o.a. hevig huis hielden te Ueersum 'en Wijk-bij. Duurstede. S.S.-ers uit Zeist gooiden handgranaten in het gesticht Val- kenheide en fusilleerden den zieken directeur Noorman vóór zijn woning. Een boerderij tusschen Wijk bij Du uurstede en Amerongen werd leeggeroofd, platgebrand en de zoons des huizes werden ter plaatse doodgeschoten. Op 5 Mei, toen de capitulatie van den bezetter reeds een feit was, zijn nog minstens zes inwoners van Ueersum gedood. Bovengenoemd bureau heeft nu de opzending van een drietal hoofd schuldigen, die voor deze en andere weerzinwekkende daden verantwoor delijk zijn, uit Duitschland aange vraagd. De nieuwe prijsbeschikking meu belen 1946 heeft in de kringen van woning-inrichters beroering ge wekt, die daarom gisteren in Utrecht door de vakgroep Woning, inrichting bijeen waren geroepen om den toestand onder het oog te zien. Een protest-vergadering mocht deze bijeenkomst, die meer ter voorlichting diende en ook door ver- j tegenwoordigers van het directo raat-generaal van de prijzen werd bijgewoond, niet heeten, maar zoo wel de heer W. A. Dwars als de heer J, P. de Brabander ontwikke1- den ernstige bezwaren tegen de nieuwe regeling. Men vond het vreemd, dat wel de industrie hier over gehoord is, doch het ambacht en de detailhandel niet. De heer Dwars becijferde dat het gemiddelde woningbedrijf 12%% verlies lijdt in plaats van 40% winst te maken, zooals het directoraat meende, waarbij echter niet gedacht is aan de onderbezetting" als ge, volg van den gebrekkjgen aanvoer van hout en den export voor 8 mi>- lioen naar Engeland. De heer De Brabander betoogde dat althans voor het ambacht de prijsbeschik- king zoo spoedig mogelijk moef verdwijnen In een motie werden verschil lende wenschen tot uitdrukking ge bracht o.m. een herz'^ 'ng van de prijzenbeschikking over de geheele linie, het maken van verschil tus_ schen den detailhandel in luxe- en in volksmeut» len, invoering van een klasse luxe- en kleine meube len zonder maximum winstmarge en verhoogde loonopslag voor het ambacht. De door ged. state»n van Zuid- Holland ingestelde commissie tot onderzoek en bestudeering van het vraagstuk van den aanleg van een zeelhaven te Katwijk aan Zee heeft haar rapport uitgebracht. De com missie acht deti aanleg van een zee haven sociaal en economisch nood zakelijk en financieel volkomen ver antwoord Voor den aanleg van de havenwerken zal noodig zijn eer uit gave ineens van rond 1.000.000. terwijl het onderhoud en de exploi tatie een jaarlijksch bedrag van rond 80.000.zullen vorderen. Wegens beëindiging van hun ver, bandsacte verlaat heden een deel der gezagstroepen den militairen dienst. Deze datum valt samen met het feit, dat ingaand heden de be waking van een groot aantal inter, neeringskampen onder de zorg van het departement van Justitie is ge steld. Hierdoor js een belangrijke taak voor de gezagstroepen komen te vervallen. Echter is voor een deel van hen, wier verbandsacte afloopt, de mogelijkheid openge steld, de verbintenis te verlengen Een ander deel kan overgaan naar Justitie, teneinde werkzaam te blijven bij de nog ln gebruik ge houden interneeringskampen. haven van duinkerken HEROrEND. De haven van Duinkerken, waar de Engelschen in 1940 en de Duit- schers vijf jaar later tot Het laatst standhielden, werd Woensdag voor de scheepvaart heropend. De haven is bij vele gelegenheden door de geallieerde luchtmacht met bommen bezaaid. De heropening is mogelijk gemaakt door de voltooiing van de sluisreparaties, waardoor de havenbassins weer konden volloopen. Het eerste schip, dat vei wacht wordt, is hot Zweedsche vrc/htschip tegenstaande dc productie-moeilijk- ..Jupiter" met 600 ton houtpulp. Over de afgeloopen 14 dagen valt weinig bijzonders te vermelden Nieuwe aanvoeren vonden niet plaa's aldus een bericht van de makelaars Bessem de Schepper te Rotterdam Voor de Margarine-Industrie wer den flinke partijen reuzel 'er be schikking gesteld. Ook de vetsmelte- rijen kregen nog wat in dit artikel toegewezen De voorraad reuzel blijft echter groot, terwijl verder nog iets verwacht wordt, waarover evenwel nog geen bijzonderheden bekend zijn Behalve reuzel gingen er voor vetsmeUers-doeleinden ook nog klei- nigheden in andere artikelen om. Van de toch al niet groote hoe veelheden ru4ve grondnotenolie en lijnolie ging weer een en ander af. zoodat het beschikbare kwantum nog sterker inkromp. Van stoomende partijen olie kwam geen bericht binnen, zoodat eigenlijk alleen copra onderweg is en dat gelukkig in be- hoorlijik kwantum Verder vallen nog eenige afdoenin gen in geraffineerde oliën en in inlgndsche technische vetten te rap porteeren. al blijven de omzetten in di» laatste product uiteraard be perkt. Tenslotte kregen de zaken in vetzuren enz. voor de zeepindustrie, die wij de vorige maal reeds aan kondigden, hun beslag Al met al vielen de afdoeningen in deze verslagperiode dus nog mee. al valt niet te ontkennen, dat het wat stiller werd en het voorloopig iamelijk stil zal blijven In normalen tijd zouden we van „vacantiestem- ming" spreken, maar „normale tijd" dat lijkt nog zoo ver! Zeker nu blijkens een krantenbericht de U.S.A. overwegen alle zendingen van vetten en oliën voor hulpverleening in het buitenland per 1 Januari a s. stop te zetten I Met een jaar verlengd De Internationale Suikerover- eenkomst zal met een Jaar worden verlengd tot 31 Augustus 1947. Vertegenwoordig-ens vian de deel nemende landen zullen 31 Augus tus te Londen bijeenkomen ten einde het veretischie protocol te ond erteekenen. Luit.-gen, Spoor, opperbevelhebber van de Ned. strijdkrachten in Ned, Oost-Indië, die, zooals bekend in Nederland verblijft, zal een 'cam pagne beginnen om by het Nederl volk meer belangstelling te wekken voor de omstandigheden, waaronder de Ned. troepen in Indië leven en het op te wekken meer te doen voor het welzijn dier troepen. Aldus deel. de de generaal aan ,,Ass. Press" mede4 Overigens gaf gen Spoor zyn vol doening te kennen over de mentali teit ran de Ned. troepen in Indië, die, hoewel zij geen geacclimati seerde strijdkrachten zijn, zooals de Ned.-Indische, zich goed aanpassen en bewonderenswaardige tact aan den dag leggen in hun omgang met de inlandsche bevolking. Op Java, vertelde gen. Spoor, be vinden zich nog ongeveer 13.500 'man Japansche troepen, die daar aan 't werk zijn, terwql eenige duizenden Japansche deserteurs dienst doen by de T. R. I -troepen, Als regel functioneeren zij als instructeurs of als leiders van munitie-fabrieken, en dit laatste gebeurt met medewe ten van Soekarno. Het totale aan tal Japansche troepen, dat zich ten tijde van de capitulatie op Java be vond, bedroeg ongeveer 250.000 Gen. Spoor bevestigde tenslotte, dat zich op het oogenblik op Java nog vier Britsche brigades, d.i on geveer 9500 man, bevinden, en een zelfde aantal op Sumatra. Radiogesprek over troepen A.s. Vrydag te 18.30 uur zal oveir den zender Hilversum I in het pro gramma der Ned. Strijdkrachten het vraaggesprek plaatsvinden tusschen dsn iuit.-gar. mr. H. J. Kruis, chef van den generalen staf hier te 'lande en den luit.-gen. S. H. Sipoor, com mandant van het K.N.I.L., over d» Ned. troepen n Indië. Actie te Bandoeng Middélzware bommenwerpers, aldus een ander bericht van den L, V, D., hebben'op 6 Augustus troe. pen concentraties der extrem sten in de nabijheid van Bandoeng aange vallen. Auto's en een Oilde-opslag. iplaats vlogen tengevolge van ma chinegeweervuur en yan bommen, die van zeer geringe hoogte werden geworpen, in brand. Twee gevechts vliegtuigen hebben op het vliegveld te Tasikmalaja drie vliegtuigen ixi brand geschoten. Zellf werden zij van den grond besdhoten^ Meer troepen naar Padang De toestand te Padang, die gedu- rende de laatste paar weken onge regelder geworden is, heeft het Brit. sche hoofdkwart er gedwongen meer troepen aan te voeren om rust en orde te verzekeren. Een bataljon in fanterie en nog andere troepen, te zamen ongc.eer 1000 man, zyn eenige dagen geleden te Padang aangekomen. Van dit bataljon is reeds een Britsuh officier gedood door een sluipschutter. Antara bertclht, dat de repulbli- keinsche resident Ras j id, hoofd van den mohamtmedaanschen raad Ha roen al Rasjid, en het politiehoofd Razif gearresteerd zijn door de Br.t- ten. De federatie der Maria-congrega- ties voor heeren, in Nederland, heeft aan de congreganisten een federatie- brief gezonden met een opwekking tot christelijke gevoelens ten op zichte van de vrygelaten politieke delinquenten. De Zwitsersche bondapolitie, on dervraagd over het bericht u t Ita_ liaansche bron, volgens hetrwelk het lUk van Mussolini naar het eiland Brissago in het Maggiore-meer zou zyti overgebracht, verklaart dat zy n.ir'op de^ hoogte is van de nieuwe ontwikkeling dezer zaak en er scep tisch tegenover staat. VRIJDAG 9 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.) K.R.O 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.0(5 Gram. 11.30 V. d. zieken. 11.45 Ber. uit Indië 12.00 Piano. 12.30 Caus. 12.45 Concert (13.00 Nieuws). 13.45 Caus. 14.00 Gram. .14.30 Caus. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Kwartet 16.30 Viool. 17.00 V. d. etud. jeugd. 17,15 Gram. 17.35 Zang. 18.00 Ork. 18.15 Caus. 18.30 V. d. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Ork. 19.45 Gram. 20.05 Cello. 20.40 Caus. 21.00 ,,Op de brug". 21.15 Gram. 21.20 Pianoduo. 21.45 V. d. ouders. 22.00 Nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.35 Hoorspel. 23.25 Gram. 23.35 Ork. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 V.A.R.A., 12.00 A.V.R.O., 16.00 V.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.15 V. d. vrouw 11.30 Eddy Walis. 12.00 Orgel. 12.30 Sport en gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Haarlem's eeuwfeest. 13.25 Ork. 13.45 Gram. 14.00 Kookpr. 14.20 Kwintet. 15.00 Gram. 15.40 Hoorspel. 16.00 Alt en piano. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Kwin tet. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws 18.15 Ork. 18.35 Caus. 19.00 N.V.V. 19.15 Caus. 19.30 Over Zeeland. 20.05 Cho pin. 20.30 Caus. 21.00 ,,Op de brug". 21.15 Gram. 21.30 Gram. 22.00 B"Wenl. overz. 22.15 Jazz. 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6