•wz-ssjssa sr* „t Als de goederen schaarsch zijn KLOPJACHT rond Palestina De arbeidsvoorwaarden bij de Banken KJïïïïevï ONGSLAGEN CHINEESCH AVONTUUR. Over den muur 68ste JAARGANG ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1946 No. 20084 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN is prijsbeheersching noodzakelijk WINSTBEJAG EN LOON AFWEER VAN JOODSCHE IMMIGRANTEN HONDERD PRIESTERS IN GEVAAR Door communistische dreiging in China UITSTEL NIET MEER GEDOOGD Oud geluid en oude wijs der werkgevers DE -ROODE MOKER NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEURJ. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H A PAALVAST MGR DR. J. WIT L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Den laatsten tijd wordt er nogal eens gezegd, waarom laten wij hier in Nederland de prijzen niet een beetje los, vooral nu in Ame rika de O.P.A de prijscontrole heeft verzacht. De gevolgen hier van zijn in de V.S. geweest, dat de prijzen omhoog zijn geloopen. hoewel hieraan ook de opheffing van subsidie debet, is geweest. Een gunstige factor was anderzijds, dat de voorziening in vele gevallen ruimer is geworden. In Europa zign wij in veschil- lende landen een andere tendenz clan in dP V.S., aldus de heer Drs Behrens, plv. Directeur-Ge neraal van de prijzen, in een be spreking met een aantal vertegen woordigers van de pers In België heeft men den laat sten tijd een veel strenger bewind °P prijzfengebied gevoerd In Noor wegen heeft een der ministers in antwoord op desbetreffende vragen in de pers medegedeeld, dat het vasthouden aan de controle op loonen en prijzen beslist noodza kelijk is. Hoogere loonen moeten geen hoogere prijzen veroorzaken. In die verband wees deze minister voorts op het ook bij ons waar te nemen verschijnsel van hooge zwarte loonen in den landbouw. In Nederland is een prijsbeheer sching nog noodzakelijk wegens 1. de omvangrijke geldcirculatie; er is te veel geld vergeleken met de productie. 2. de betalingen, welke wij moeten verrichten aan het buitenland voor den import. Ten einde deze betalingen te 'kun nen bewerkstelligen moeten wij kunnen concurreeren en daarvoor is het noodzakelijk het niveau van de kosten levensonderhoud betrek kelijk laag te houden. 3. na de prijsstijging komt nu eenmaal on vermjjdelijk ook de inzinking. Hierdoor zou werkloosheid kunnen worden veroorzaakt De prijsbe heersching zal dan ook helaas voorloopig nog wel noodig- zijn. Is het echter noodig het ge- heele gebied van goederen en diensten te probeeren te bestrijken? Laat men de prijsbeheersching los dan is het gevolg, dat er op het bewuste gebied kans is op meer winst en dat brengt de kans op productieverschuivingan met zich Men denke slechts aan de talrijke bordjes, welke van een kwastje verf voorzien worden om zoo doende hooge prijzen te kunnen maken. De prijsbeheersching is er op gebrand veel los te laten vanwege de moeilijkheden, welke worden ondervonden bij allerlei prijsbepa lingen Uit deze overwegingen is ook indertijd het z.g. codeerings- systeem ingevoerd. Het plan be staat thans om een algemeene «f it- te treffen, ingevolge wente de fabrieken hun prijzen volgens een bepaald schema mo gen berekenen. Dan is het voor den controledienst mogelijk con- tr°le uit te oefenen. Voor den handel zou een bepaalde marge moeten worden vastgesteld, welke iets verhoogd zou kunnen worden in verband met de gestegen kosten De prijsbeheersching wil haar bemoeiingen het liefst alleen uit strekken tot voorwerpen van al gemeen gebruik, als levensmidde len. textiel, schoenen etc. Wil echter het zooeven vermelde plan in de praktijk kunnen worden uit gevoerd. dan zal het noodzakelijk zijn, dat productievoorschriften worden gegeven, waarbij de fa brieken verplicht worden een be paalde hoeveelheid goederen van een bepaalde kwaliteit en. soort te fabriceeren, terwijl het restant van de productie betrekking zou mo gen hebben op meer luxe goede ren, welke meer zouden kunnen worden vrijgelaten en waarop eventueel meer zou mogen worden verdiend. Een dergelijke regeling bestaat in feite in de meubelin dustrie. Hier bestaat het voor schrift, waarbij de fabrikanten verplicht worden een deel van de toegewezen grondstoffen aan te wenden voor bepaalde soorten meubelen, terwijl het restant van de grondstoffen vrij mag worden aangewend voor overige meer luxe goederen.- Zooals bekend be staat er ook een calculatieschema voor de verschillende klassen van meubelen, welke geproduceerd worden. Getracht wojrdt ook het publiek beter voor te lichten omtrent de prijzen, welke mogen worden be rekend. In dit verband kan gewe zen worden op de uitstalling van huishoudelijke artikelen in een zes tal winkels te Rotterdam, waar voor de prijzen in overleg met de Prijsbeheersching waren vastge steld. Het plan bestaat ook in andere steden van het land een dergelijke politiek te voeren. In dien mogelijk wil men het ook voor andere soorten goederen, bijv. textiel doen. De heer Behrens wees er op. dat men in Amerika een ander systeem van prijscontrole toepast, waarbij het publiek meer ingeschakeld is en men in eerste instantie meer tracht tot een min nelijke schikking te komen bij overtredingen. Afgewacht moet worden of een dergelijk systeem in Nederland succes zou hebben. Den laatsten tijd gaan er wel stemmen op voor een politiek, welke in de richting van de Ame- rikaansche gaat. Reclamekosten mochten tot voor enkele maanden in den prijs inge calculeerd worden, doch daarna is een andere politiek gevolgd en is zulks verboden. Dit is geschied op de overweging, dat nu alles ge makkelijker kan worden afgezet, reclame niet beslist noodzakelijk is. Indien men dus nu reclame maakt is deze niet noodig voor den tegenwoordigen afzet, doch voor latere omzetten. Bijgevolg kïïf ,qdeZei feclamekosten druk ken op den Tateren omzet. Ter viering van het zevende eeuwfeest als stadtrok gisteren onder geweldige belangstelling een groote historische optocht door de straten van Haarlem SOVJET-STAATSBANK TE WEENEN De Sow jet-autoriteiten te Wee- nen hebben een „Russische Staats bank" opgericht, waar aandeelen in ondernemingen, die door de So-w- jet-Unie als Duitsoh worden aan gemerkt, moeten worden gedepo neerd. Volgrens weling:©licht© Eng-elsche bron zullen de g-edurende de eer ste oorlogsjaren gevormde en uit gewerkte plannen, om Duitsclie en Italiaansche vlootversterkingen voor de legers van maarschalk Graziani en generaal Rommel in Noord-Afrika te ondervangen, nu door de koninklijke Engelsehe zee macht in de Middellandsche Zee worden toegepast, om het smok kelen van joden over zee naar Palestina tegen te gaan. Men verwacht, dat het sein tot olgens de verklaringen van een ^mmun'lstUche '^treke" de Noord-China ontsnapte, wordt het leven van meer dan honderd pries ters waaronder Canadeezen, Bel gen, Polen, Joego-Slaven en' Hon garen, die in de vicariaten van de provincie Shantoeng werkzaam Zijn, door de communisten be dreigd, ald/s wordt uit Nanking gemeld. De communistische autoriteiten van Tsacchow, in die provincie ge legen, namen een 68-jarigen Neder- landscher. priester, alsmede tien Duitsclie paters en religieuzen ge vangen en zij sloten het katholieke hospitaal, waaruit de zieken ver jaagd werden. Op 22 en 23 Juli J.l. Werden de geestelyken door de stra ten van de stad geleid, waar zjj door het gepeupel beleedigd werden. Allo verzoeken om vrijlating der ge vangenen zijn door de communisten afgewezen Tijdens de gisteren te Rotterdanx door de plaatselijke unie der orga nisaties van bankbedienden beleg de, en door circa 500 personen be zochte vergadering, deelde de heer H. Meijer mede, dat juist gisteren twee verzoeken waren binnen ge komen 1. tot het houden van een bespreking met den voorzitter van het college van ryksbemiddelaars en met de salariscommissie, welke bespreking heden wordt gevoerd; 2. tot het houden van een bespreking met de Stichting van den Arbeid, de salariscommissie en de vier bank- directies, welke conferentie a.s. Dinsdag zal plaats vinden. Bij het laatste verzoek had de Stichting van den Arbeid gevraagd of de be- drijfunie bereid was den afloop termijn van haar ultimatum uit te stellen. Over dit verzoek zal heden te Amsterdam door de bedrijfsunie met de afdeelingen der drie groote steden worden beslist. De vergade ring nam vervolgens een motie aan, waarin zij verklaarde geen langer uitstel te dulden en accoord te gaan met de eerste stappen, welke de bedrijfsunie zal ondernemen om een salarisregeling en een col- raker^6 ^k^dsovereenkomst te ge- m„t .i, De salariscommissie der werk gevers heeft den laatsten ttfd her haaldelijk met de unie overleg ge pleegd over aangelegenheden, de arbeidsvoorwaarden der bankem ployés betreffend en er zijn reeds eenlge malen regelingen omtrent bepaalde punten (salarisverhooging, overwerkbetaling) door beide par tijen gezamenlijk tot stand gebracht Een stap verder op dezen weg is gezet, doordat de oprichting van een werkgeversvereniging voor 't bankbedrijf" is voorbereid; de con- stitueerende vergadering dezer ver- eeniging heeft juist 22 Juli j.l. plaats gehad. In een bespreking met de bedrijfs unie op 23 Juli j.l. hebben de werk gevers zich bereid verklaard, te za- zamen met de unie ernstig te wer ken aan de herziening van de be staande salarisregeling. Echter hebben zij betoogd, dat deze nieuwe regeling een grondige bestudeering vereiScht, terwijl men voorts wachtte op de richtlijnen, welke ten aanzien van de salarieering van administratief personeel door een deskundigencommissie worden ont worpen en spoedig gereed zullen zijn. Daartegenover werd door de bedrijfsunie een herzieniiv °P zeer korten termijn verlangd/" Het be staande meeningsverschil heeft derhalve hoofdzakelijk betrekking op het tempo van behandeling. het in werking stellen van deze „klopjacht" gedurende het week end uit Londen zal worden gege ven. De Engelsehe kruiser ,,Ajax" is uit Malta te Haifa aangekomen en dit wordt te Londen als een eerste maatregel in het kader van deze ac. tie beschouwd. Alle torpedojagers, korvetten en fregatten in de Middel landsche Zee, die patrouillediensten verrichten op de vaarwegen van centraal Europa tot aan de kusten van Palestina, zullen waarschijnlijk met speciale troepen bemand wor den, die aan boord van elk schip met joodsche immigranten, dat on derschept wordt, zullen worden ge bracht en daar verantwoordelijk zul len zijn voor het handhaven van de orde, totdat de illegale schepen naar de afgesproken haven zijn geleid. Deze troepen zijn alleen gewapend voor het geval tegenstand wordt ge boden. Intusschen wordt uit Jeruzalem geseind, dat de nationale joodsche raad, te Jeruzalem in plenaire zit ting bijeen, een verklaring heeft gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de joden in Palestina zich tot bet uiter ste zullen verzetten tegen de pogin gen, de immigratie van hun ras- genooten te verhinderen. Een correspondent van Reuter schrijft., dat volgens berichten uit Duitschland en Centraal-Europa de joden, die illegaal in Palestina wil len immigreeren, dwars door Europa word-en geholpen door middel van op groote schaal werkende geheime organisaties, welke, naar men ge looft, met een niets ontziende doel matigheid en strenge discipline te werk gaan Haar ongeschreven wet ten, die zeifs het maximum bepalen, dat als bagage mag worden meege nomen, zjjn voor alle joden, die zich aan haar zorgen toevertrouwen in de hoop het heilige land te bereiken, bindend. Meneer Koejemans, hoofdredacteur van ,,De Waarheid" is niet tegen godsdienst. Nog zeer onlangs be weerde hij in zijn krant, dat h\J sinds de bevrijding al driemaal in een kerk was geweest. Nou, dus zeg nou zelf eens. Spreek je commu. nisten, dan zullen ze verklaren: wij zyn niet tegen godsdienst, alleen tegen excessen. Larie. Op grond van de fundamenten van zijn wereld beschouwing moet een communist tegen godsdienst zijn evenals een katholiek om dezelfde reden tegen het communisme. Katholicisme en communisme kunnen elkander nu eenmaal niet verdragen. Dat wascht ai het water van alle zeeën niet af. Daarom moeten de gedragingen van het communisme permanent worden gecontroleerd. Tegenover dit stelsel niet te verwarren met da communisten als menschen zfjn defensief en offensief bij voort during geboden. De propaganda- school is goed in vorm, elke moge lijkheid en zelfs onmogelijkheid voor reclame wordt uitgebuit, waarbij vaak op domheid wordt gespecu leerd. Wanneer er onder ons zijn, die zich dat etiket willen laten op plakken, nou ja. Een poging tot speculatie op de domheid brengt ,,De Waarheid" weer met 'n arti kel over Portugal. Salazar regeert daar en hij ia katholiek. Eerst schrijft het blad, dat hij onder slechte economische omstandigheden er in geslaagd is de natiènale hegrooting in evenwicht te brengen. Hij wist zelfs Engeland tot schuldenaar te maken. Salazar is zelfs een financieele toovenaar. Maar dan begint de vuilspuiterij. Salazar is een dictator, de verdien sten der arbeiders zijn te laag, 50 pet. van het volk kan niet lezen of schrijven. „Salazar is katholiek gebleven", zegt het blad, „en zelfs zoo, dat zelfs zijn vijanden hem er niet van verdenken met de schoone gravin de la Seca een verhouding te hebben, ook al ziet men dia twee vaak in elkanders gezel schap". Wat dunkt u van zoo'n taaltje? Wat een brein moet die schrijver bezitten. Dwars zit hem, dat de kranten in Portugal nooit gewag maken van de sovjet-unie en van de communis tische partijen. Erg is ook, dat Salazar een regime instelde (naar zijn eigen woorden) direct gebaseerd op de encyclieken „Rerum Nova rum" en „Quadragesimo Anno". Want we citeeren „Hoe gevaarlijk deze encyclie ken voor het welzijn der volkeren zijn, bewijst het feit, dat 't door 't Vaticaan voortdurend aangemoe digde en gezegende regime van Salazar binnen korten tijd volledig fascistisch was. De onderdrukking der vrije gedachte en de verkla ring van de rechten van den mensch werden afgeschaft". Men proeft de bittere gal van dezen communistischen scribent. MoskouRome. Rome is altijd weer het bolwerk tegenover het commu nisme. Op Rome stooten de rooden in elk land. Hun haat leeft zich in vele vormen uit, waarvan de ge camoufleerde verdachtmaking wel een van de pijnlijkste is. Thans krijgt Portugal weer een beurt. In naam der democratie „Hitier en Mussolini zijn dood, vrienden en vijanden van Franco maken zooveel rumoer om Spanje's dictator, dat de wereld bijna ver geten heeft dat Europa nog een andere dictatuur heeft te ver nietigen, voordat de democratie in ons werelddeel min of meer her steld is". Aldus „De Waarheid" in den aan hef van het artikel over Salazar- Inderdatyi. Er moet nog een dicta tuur worden vernietigd. Die van Stalin. HENK VAN DER MAZE. 24. De twee vrienden trokken af Tobias vertelde Binlcy het gesprek. „Ja Binky, en hy hield ons voor Chineezen, want hy zei Brille-Chi- nees. Als we nu straks, als 't don. ker is, over den muur klimmen. Eenmaal in de stad, zullen anderen ons ook voor inwoners van het He- melsche Ryk houden en dan kun nen wy op ons gemak de kleeren gaan zoeken". „Prachtig, Tobias" 1 zei Binky, volkomen met hem eens. Ze reden nu een eind langs den muur en daar het inmiddels don ker genoeg was, volvoerden ze hun plan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1