WÊ: DADER Jongste zwemgeneratie is paraat Belgische athletiekoverwinning; op Nederland Het wereldschaaktournooi te Groningen Besson wint in Olymp. Stadion de Onbekende NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 12 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 DE NATIONALE KAM PIOENSCHAPPEN EEN NOVUM: De Ruijter viel op de 1500 meter uit ,SHOW" DER MEESTERS VAN VLIET EERSTE IN DE SPRINT De start voor de 200 M. schoolslag dames. Vooraan Nel van Vlietdie het kampioenschap behaalde. 100 m rugslag dames.1 Greetje Gaillard (ADZ) 118, 2 Iet Koster- v. Feggelen (Meeuwen) 1.18,3. 3. Annie Wagemaker (Meeuwen) 1.22,3. 200 m. schoolslag heeren: 1. Smitshuijzen (AZ 1870), 2.53,2 2. Bonte (ZAR) 2.55,2; 3. v. Feggelen (Meeuwen) 2.57,5. 200 m. schoolslag dames: 1. Nel van Vliet (Robben) 2.28,2; 2. Wil i Haverlag (Robben) 3.0,1; 3 Mary eien gegeven, is wel, dat de jonge- Lav(,n (Robben) 3.74 Twee titels voor Hannie Ter- meulen en v. Daatselaar Het belangrijkste, dat de drle- Caagsche Nederl. zwemkampioen- uchappen te Apeldoorn hebben te zien geg< ye zwemgarde paraat staat om het van de oude generatie over te ne men. Nederland kan zijn "/wem- toekomst met vertrouwen tegemoetqj\ rien. Op bijna alle nummers nam 4e jeugd zoo net een eerste of twee de, dan toch steeds een eervolle plaats in. Daar waren Greetje Gaillard, die lef Koster-van Fegge len het kampioenschap 100 m. rug- etog ontnam, dSi 16-jarige van Daat selaar, die na zijn onverwachte zege van Vrijdag op de 1500 meter, ook de 400 meter borstcrawl voor zijn rekening nam, Bonte, de co- ming-man op de 200 meter school slag, Marietje Vaessen, die met slechts 0,4 sec achter Hannie Ter meulen bewees, dat ook de provin cie krachten in zich bergt, op de 100 m. borstcrawl, Cobi Floor, die wanneer op Dinsdag 13 Augustus ïtie Muijtjens in het schoonspringen het staunton.Tournooi te Gronih- 400 m. borstcrawl heeren1. van Daatselaar (AZ 1870) 5.19,4; 2. v. d. Kuil (SZC) 5.22,8; 3. Sindorf 400 m. borstcrawl dames: 1 Han nie Termeulen (HDZ) 5.44,5; 2. Irma Schumacher (RDZ) 5.48,3; 3.' Willy Soetekouw (RDZ) 6.1,6. Estafette 4 x 200 m. borstcrawl heeren: 1. IJ 10.26,6; 2. RZG 10.41,5, 3. Robben 10.41,9. Estafette 4 x 100 m. borstcrawl dames: 1 RDZ I 5.6,4; 2. ADZ 5,19, 3. RDZ 2' 5.28,3. Schoonspringen dames1. Cobi Floor (ADZ) 94,18 p., 2. Rie Muijt jens (ADZ) 92,69 p., 3. Toos van Dongen (NZC)) 90,30 p. Schoonspringen heeren: 1. van Dongen (NZC) 110,73 p., 2. v Tee- seling (AZ 1870) 102 p., 3. Kóppelle (AZC '21) 98,09 p. NED. DAMES-ESTAFETTE EN MEISJESKAMPIOEN SCHAPPEN Twee nieuwe Nederlandsche meisjesrecords waren de oogst van de Zondagmiddag op het Haagsche Te Werve gehouden damesestafet te- en meisjeskampioenschappen. Mej. B. Vleeschhouwer (Lycurgus) won zoowel de 80 M. in 10.6 sec. als het vèrspringen mét een sprong van 5.31, hetgeen tevens een nieuw jeugdrecord beteekent. De 16-jari- ge mej. F. Corstens (Volewijkers) was bij het hoogspringen in prima vormsoepel en stijlvol sprong zij liefst 1.49.7 m., waarmede zij zich Ned. meisjeskampioene en record houdster mag noemen. De dames estafettes waren alle voor Zee burg. De diverse minnaressen zijn: relayraceZeeburg (Amsterdam) 55.6; 4 x 100 m. Zeeburg 50.5; dis cuswerpen: W. de Vries (K.B.) 29.75 80 m.B. Vleeschhouwer 10,6, 100 m.N. Adema (Zeeburg) 13.8; 100 m. vèrspringen: B. Vleesch- houwf;r 5.31; kogelstootenKlerk (Doves) 9.44%10 x 100 m.Zee burg 2.6.6; hoogspringen: F, Cor stens 1.49.7. De landenwedstrijd tusschen de heerenploegen van Nederland en België* welke Zondagmiddag op de Nenyto-sintelbaan te Rotterdam werd gehouden, eindigde in een zege, welke voor de eerste maal in de athletiek-geschiedenis tusschen beide landen, aan de Belgen ten deel is gevallen. Wanneer wij de veertien op het programma staande nummers in twee groepen verdeelen, dan komen w\j tot de opmerkelijke conclusie, dat de Belgen zes van de acht loop nummers hebben gewonnen, terwijl Nederland vijf eerste plaatsen wist te bezetten van de zes technische nummers. De 100 meter leverde een onbe twiste zege voor Braekman op, die een tijd noteerde van 10.7 sec., De oogen der geheele schaakwere'd zullen op Nederland gericht zijn, onttroonde en last but out least Nel van Vliet, die dan wel geen re cord brak, maar wier tijd van 2 min 58,2 op den 200 M. schoolslag een ernstige bedreiging voor het Wereldrecord beteekent. Er werd hard gevochten op alle nummers, en de betrekkelijk weinig uiteenloopende tijden der finalisten bewezen nog eens overduidelijk, dat Nederland niet slechts op enkele uitstekende krachten boogt, maar daarnaast over een flink aantal zwemmers en zwemsters met ca paciteiten beschikt, die dikwijls niet veel voor die prominenten onderdoen. Een der meest spannende num mers was de 100 meter borstcrawl heeren. Zooals in de verwachting \^g, veroverde Kees Hoving het kampioenschaphij had echter bij zonder veel strijd te leveren met den Haarlemmer v Merkesteijn. Smitshuijzen behaalde wel den ti tel op de 200 meter schoolslag, maar het schijnt ons toch toe. dat de jeugdige Bonte een gevaarlijke concurrent voor hem wordt. Het duel tusschen Nel van Vliet en Wil Haverlag is overtuigend door de eerste gewonnen. Reeds op de eerste 50 meter nam zij een kleinen voorsprong, welken zij constant wist te vergrooten. Wil Haverlag zette wel een formidabe le eindspurt in maar moest toch met ongoveer 3 meter achterstand haar meerdere in Nel van Vliet er kennen. De fraaiste prestatie van den middag leverde Greetje Gaillard met haar tijd van 1 min, 18 sec. op de 100 meter rug. Zij lag bij het keerpunt iets achter, maar wist op de laatste 25 meter Iet Koster —van Feggelen voorbij te streven. 100 m. borstcrawl heeren: 1. Ho ving (RZC) 1.2,5; 2. v Merkesteijn (Haarlem) 1.2,9; 3. Sindorf (IJ) 1.3.3 100 m. borstcrawl dames: 1. Han- jiie Termeulen (HDZ) 1.10., 2. Ma- rietje Vaessen (ZON, Haarlem) 1 min. 10,4; 3. Bep van Schaik .(Meeuwen) 1.12. 100 m. rugslag heeren: 1. Be Geest (HPC) 1.14,5, 2. Scheffer (DJK) 1.14,7; 3. Maus (Haarlem) 1.14,9. gen een aanvang zal nemen. Im mers een toumooi als dit werd hier nog nooit gehouden. De meeste buitenlanders zyn reeds hier gearriveerd. Veranderin gen van beteekenis zijn niet meer te verwachten. Echter dient gezegd, dat de definitieve lijst der deelne mers pas na de loting, die op 12 Aug. des avoads zal plaats hebben, gepubliceerd zal kunnen worden. Ook omtrent de speeluren en andere technische details zal dan zekerheid bestaan. Groningen" belooft een zware krachtmeting te worden, die vier weken zal duren en waarin speciaal veel jonge talenten van internatio nale befaamdheid hun groote kans zullen krijgen Dertien landen hebben hun beste vertegenwoordigers gestuurd, waar bij Rusland bovenaan staat met de vijf grootmeesters I. Boleslafskiej, M Botwinnik, S. Flohr, A. Kotof en W. SmiftiOf. Hiervan heeft Botwinnik de beste papieren, maar Flohr kan voor verrassingen zorgen. Vier landen zijn door elk twee spe. lers vertegenwoordigd: de V. S. door A. Denker en H. Steiner, Zwe den door E. Lundin en G. Stoltz, Frankrijk door dr. O. Bernstein en dr. Tartakower en Nederland door HOLLAND-WEEK Hevige stormvlagen besloten der. laatsten dag van de 2e Holla^id- week, waarvan de voornaamste re. sulfaten luiden Valken: 1. Pa,ppi (st.. A. E Dudok v. Heel Jr.); Intern. 12 M2.1. Aedus (st M. Dudok v. Heel). Intern. Olympiajollen: 1. Magneet (st. B W. Willems). Intern. 12 voetsjollen 1. Orz: (st. mej. J C. C. Herfst). 16 M2. 1. Nix (st. G. H. van Hai- ten). Pampus: 1 Turfschip (st. W. Blok). B. M.1. Hoesha (st. R. v. Brink) Vrijbuiters: 1. Claes Par- dous (st. H. v. Essen). dr. M. Euwe en L. Prins. Uit de overige acht landen komen: A. Ya. nofsky (Canada), C. Guimar (Ar gentinië), C. Kottnauer (Tsjecho- slowakije), I». Szabo (Hongarije), dr. M. Vidmar (Joegoslavië), M Christoffel (Zwitserland), A. O'Kelly de Galway (België) en tenslotte M. Najdorf uit Argentinië, die voor Po len speelt. Bovendien wordt de belangstelling versterkt door Jiet feit, dat de best. uitkomende van hen, die niet reeds candidacen zijn voor het wereld kampioenschap voortaan als candi- daat nummer zeven wordt be schouwd. De finish van de 800 meter; eerste is de Belg Brancart, tweede Frits de Ruijter CRICKETCOMPETITIE Eerste klasse: Hermes D.V.S (132 runs voor 6 wickets) wint met 4 runs van H.C.C. I (128 all out) A.A C. (119 voor 7) wint met 19 runs van V.V.V. (100). Hoewel Van der Voort gister middag in het Olympisch Stadion den eersten ritvan den wedstrijd met motorgangmaking won en Pronk den tweeden, werd toch de Zwitser Besson eerste in het totaal klassement. In den eersten rit, waarin Van der Voort den kop had geloot, was er eigenlijk alleen van emotie sprake in de laatste tien ronden toen Besson tot vier maal toe een aanval op Van der Voort ondernam. De Amsterdam mer slaagde er echter in den Zwit ser achter zich te houden, al was 't slechts met vyftien meter. In den tweeden rit veroverde Pronk spoe dig den kop. Besson en Van der Voort vochten onderling menig he vig duel uit, dat ten slotte in het voordeel van Besson eindigde. Van der Voort kwam 45 meter na Bes son over den eindstreep, zoodat de Zwitser eerste werd in het totaal klassement. De wedstryd der sprinters ein digde in een overtuigende zege van den prima rijdenden Van Vliet, die tweemaal tweede werd in een rit h. trois, achter Derksen en achter Scherens, maar de overige ritten met gemak won. Ook het rijden van Derksen liet een goeden indruk achter. Bij de amateurs was de Rotter dammer Gieseler de ,,held" van den dag, eerst toen hij van een ploeg achtervolging een individueele cour- se trachtte te maken, omdat zijn maats hem niet snel genoeg gingen, later door een klassementswedstrijd over tien kilometer te winnen. PROM.-DEGR. 3e—4e KLAS Hermandad heeft ook haar vier den wedstrijd niet kunnen winnen. De Pechvogels won. hoewel de politiemannen bij de rust met 21 voor stonden, won eerstgenoemde met 42, en heeft nu 4 pun ten uit 3 wedstrijden,V. N. D. trok naar Flakkee, waar beide voorhoeden onmachtig tot scoren bleken, zoodat het een bril werd. V.N.D. heeft nu 7 punten uit 5. Flakkee 5 u t 4 wedstrijden. Helmondia eerste klasser Het pleit is dan e ndelijk beslecht. De beslissende wedstrijd voor de pro motie naar de le klasse in district IV is door Helmondia met de eenige goal van R.B.C. gewonnen. De Roo- sendaalers degradeeren nu ten gunste van de Helmondenaren. Hef Nederl. militair voetbal elftal verloor in Kopenhagen van 'n Deensche militaire ploeg met 81 waarby in aanmerking dient te. worden genomen, dat de loopera den wind in den rug hadden. Dam mers werd na harden strijd met Peelaert tweede in 10.8 sec. Het werd een tactische stryd op, de 800 meter. De Belgen trachtten het tempo aan te geven, Goossena had den kop genomen en na een vrij langzame eerste ronde trachtte De Ruijter enkele malen de leiding over te nemen, maar het was Bran cart, die hem opving. In de eind spurt wist Brancart van de derde plaats komend met. gering verschil Pe Ruijter te «laan De Ruijter liep ook mee op de 1500 meter, waar hij den Belg Reiff, dien men gaarne op de 5000 meter tegen Slijkhuis had zien loopen, tegenover zich had. Hoewel er an derhalf uur tusschen de 800 en 1500 meter lag, bleek deze opgave voor De Ruijter toch te zwaar. Reiff liep een hoog tempo, van den beginnen af, zoodat De Ruijter na 1000 meter hem niet meer kon volgen en den strijd staakte. De 5000 meter was vanzelfsprekend voor Slijkhuis, zooals de hordenloop voor Braekman. De technische nummers. Dat Lamoree het polsstokhoog springen won, behoefde natuurlijk geen verwondering te wekkenhij was de eenige die 3.75 m. haalde, en deed daarna nog enkele pogin gen om een afstand van vier meter te overwinnen, waarin hij evenwel niet slaagde. Een eerste en een tweede plaats bezetten resp. De Bruyn en Oreel bij het kogelstoo ten. Ook bij het hoogspringen en speerwerpen werden de eerste en de tweede plaats door Nederlanders bezet, al vielen de prestaties daar tegen. Bij het discuswerpen wis ten de Belgen Verhas en Kintziger beiden het Belgisch record te ver beteren, dat op 4274 m. stond, Ver has bracht het op zijn naam met 44.51 m., terwijl Kintziger 60 c.m. boven het oude record uitkwam; De Bruyn bracht het niet verder dan 42.97 m. De belangstelling te Rotterdam was buitengewoon groot; de baan in goede conditie. De uitslagen luiden: 110 m horde: 1. Braekman (B) 14.9; 2. v. d. Siipê (B) 15.4; 3. Zwaan (N) 15 8- 4. v. d. Hoeven (N) 16.3. Ned 3 p, België 8 punten. 800 m. 1 Brancart (B) 1.58.3; 2. De Ruyter (N) 1.58.4; 3. Wolsink (N) 158.8; 4. Goosens (B) 1.58 9. Ned. 5 p., België 6 p. 100 m.1 Braekman (B) 10.7; 2. Lammers (N) 10.8; 3. Peelaert (B) •10.8; 4. v. Osta (N) 11. Ned 4 p., België 7 punten. 400 m.: 1 Kummen (B) 49.7; 2 Blok (N> 49.9; 3. v. Goethem (B) 50.7; 4. De Kroon (N) 52 6. Ned. 4 p., België 7 punten. 200 rn.: 1. Roholtén (N) 22.2; 2 Peelaert (B) 22.2; 3. Bourg-eaux (B) 22.3; 4. Nusse (N) 22 7. Ned. 6 p.. Belbië 5 punten. 5000 m.1. Slijkhuis (N) 14.54.4; 2 v. d Wattijne IB.) 15.05.2; 3 Hermans (B) 15 28.8; 4. Bataster IN) 15.36.8; Ned. 6 p.. België 5 punten. 1500 m- 1. Reiff (B) 3.59.3; 2. De- vuyst fBI 4 03.4; 3. v. Gogh (N) 4.06.1. Ned. 2 p., België 8 punten 4 maal 200 m.: 1. België 1.29, 5 p.; 2 Nederland 1.30, 2 p. Polsstokhoogspringen: 1. lamorea CN.) 3.75 M. 2. Petëghem (B 3 60, 3. Vorkes (N.) 3.60, 4. Herds (B) 3.40. Ned. 7 p België 4 p. Kogelstooten1. De Bruvn CN.) 14.15 M„ 2. Oreel (N.) 13.77 M., 3. Vorhas IB.) 13.44% M.. 4. Cauvo (B.) 12.59 M., Ned. 8 p.. België 3 p. Hoogspringen- 1 Laokhorst (N.) 1.78 M 2. Spanlerdt (N.) 1.73. 3. Caiiouw (B1.73, 4. Bequet 'B.) 1.68, Ned. 8 p.. België 3 punten. Speerwerpen: 1 L,utk(, eld (N.) 58.53 M., 2. Dammers CN.) 55 05 3. Ninnen (B.) 50.21, 4. Forttaine (B.) 48.75 Ned. 8 p., België 3 punten. D'scuswerden1. Verhas (B.) 44.51 (nieuw Belg. record), 2. Kintziger (B.) 44.34, 3 .De Bruvn (N.) 42.97, 4. Brasser (N.l 40.49. Ned. 3 p.. Bel. gië 8 p. Verspringen: 1. Naaktgeboren CN.) 7.24, 2. Delconr (B.) 6.79%. 3. Hut. sebaut (B.i 6 69. 4. Dorp (N.) 6.61%, Ned. 6 punten, België 5 punten. Eindstandpunten. Nederland 72 punten. België 77 punten. r 38). Maar toen gebeurden er m mrs. He Groot's zitkamer kort achter ■elkaar drie dingen, die de stem ming van den detective aanzienlijk Verbeterden. Lady Avice vroeg, of zij een bad kon nemen, hetgeen Reynolds tot de conclusie bracht, dat z\j althans Voor het eerste half uur veilig op_ geborgen zou zijn Mrs. de Groot verklaarde, dat zij om zeven uur een licht diner in haar kamer zouden gebruiken, om daar_ pa uit te gaan. Kort daarop rinkelde de telefoon en mrs. de Groot, die door haar meisje geroepen werd, antwoordde: Ja, u spreekt met mrs. de Groot, hoorde de detective naar zeggen. Wie bent u?Wel, dat Ss het beste nieuws, dat ik vandaag gehoond heb. We wilden je na fcet diner juist gaan opzoeken. Je kunt hot beste iMerheen komen en met ons mee-eten. Zeven uur Mijn sui te is no. 54Wie ik met ,,wij" bedoel?o, ik vergat, dat je niet V/ist, dat Avice hier isLady Avi ce Garth, herhaalde zij duidelijk. Ja, zij is net aangekomen om me het ,pieuws te vertellenHeb je hem gevonden?.Ach hemel! Maar door de telefoon kunnen we niets beginnen. Kom maar gauw hier heen. De detective hoorde haar den hoorn neerleggen en vermoedde, dat zy naar de slaapkamer was ge gaan om Lady Avice in te lichten. Hij kwam overeind ait zijn moei üjke houding en rekte zich eens terdege uit. In de gang bevond zich, niet ver van zijn deur, aan de andere zijde van de lift een nis met een paar gemakkelijke stoelen. Hij zou daar wat sandwiches laten bren gen en dan in staat zijn, de deur van de suite van mrs. de Groo. in het oog te houden, wachtend op haar bezoeker. Hij vermoedde, dat het Spencer zou zyn, hoewel hij hoopte, dat het de geheimzinnige Tony zou wezen. Hij verlangde vurig naar een on derhoud met dien Tony. Na zijn lichten maaltyd veror berd te hebben, stak Reynolds, in een gemakkelijke fauteuil in een hoekje van de nis gezeten, een sigaar op. Een courant openvou wend, om er zich zoo noodig ach ter te verbergen wachtte hij ge duldig op de dingen, die komen zouden. Hij had geen spijt over deze pauze, want zijn verdere plan van actie eischte een rustige en rijpe overpeinzing^ Hij had Lady Avice heel wat te vragen. Dat halve velletje brief papier in zijn portefeuille en het gesprek, hetwelk hij zoo juist had afgelu'sterd bewezen, dat zij Leslie Delmond gekend had, en waar schijnlijk ook had geweten, waar hij in Londen had gelogeerd. Zou hij wachten, tot mrs. de - oüt's gast binnen was, dan bru taalweg aankloppen en om een on derhoud verzoeken? In welk geral zij, naar hij vreesde, elke bekend heid met den geheimzinnigen Tony zouden loochenen. Of zou hij vanavond mrs. de Groot, Lady Avice en den man Spencer waarschijnlijk onge merkt volgen? Hij was juist tot dit laatste be sloten toen het hek van de lift openschoof en de liftboy een heer naar nummer 54 bracht, Reynolds kon het gelaat van den man niet zien, maar schatte zyn leeftijd op ongeveer dertig jaar. De jongen klopte en liep dan verder de gang af, om een hoek uit het ge zicht verdwijnend. De hekken van de lift bleven openstaan. Weldra opende het meisje yan mrs. de Groot de deur, waarop de bezoeker naar b nnen ging. Het eerste uur zou er verder nu wel niets meer gebeuren en Rey nolds hervatte zijn overpeinzingen, toen zijn zesde zintuig hem waar schuwde, dat hij niet langer alleen in de gang was. De hekken van de lift stonden nog ijd open, maar op de trap nader de, op zijn tenen loopend, een man, met een lichte stofjas aan, die een klein handkoffertje droeg. Hij liep zonder aarzelen naar de deur van de suite van mrs, de Groot, bukte zich en bleef dan, met zijn hand aan zijn oor, aan de deur aan luisteren. Terwijl de detective geruischloos probeerde op te staan, kraakte het papier van de courant, welke hij in de hand had, heel even. De man hoorde het echter, draa de zich om en besefte blijk baar terstond dat hij bespied was. Hij snelde plotseling op de lift toe, waar hij zeker twintig yards dich terbij stond dan de detective, sloeg de hekken dicht en liet de lift naar boven glijder. Reynolds rende naar de trap, welke zich rond de liftschacht wen telde, onder het hollen oplettend op welke verdieping de lift zou stop pen. Op de zesde! Hij hoorde de hekken openschuiven terwijl hy met twee treden tegelyk naar boven snelde. Halverwege de laatste trap hoor de hij de hekken echter al weer dichtslaan en het volgende oogen blik schoot de lift hem met een vaart voorbij jn één ruk door naar den beganen grond. De detective was woedender dan hij in jaren geweest was. Dat hy, op zijn leeftyd. door de 'simpelste truc, welke maar denkbaar was nog was beetgenomen Zoo spoedig mogelijk spoedde hij zich naar de overdrukke hall, waar hij aan enkele portiers en bedien den vroeg, of zij misschien een man in een lichte stofjas naar buiten hadden zien gaan. Een hopelooze vraag niemand besefte zulks beter dan hyzelf en hij ontving dan ook- slechts negatieve antwoor den. Woedend en verbluft ging hy terug naar zijn post in de nis, ter wijl zyn be'.angstell ng in mrs. de Groot's gasten aardig was afgeno men door dit laatste incident. Want toen de man met de stofjas daar straks zijn hand aan zijn 00* bracht, had Reynolds gezien. dat aan die hand de duim ontbrak. HOOFDSTUK XIII. ONTSNAPPING. Het meisje opende versuft do oogen, knipperde even tegen het zonlicht, dat door een kier langs het toegeschoven gordyn naar binnen- scheen en verzonk dan weer in haar vreemde droomen. Weldra werd zy zich van nabyo stemmen bewust. Is ze al bij kennis, zuster? vroeg iemand. Neen, zij beeft zich nog met bewogen, luidde het antwoord. Het meisje voelde, hoe het dek over haar werd rechtgetrokken, maar had niet liet minste verlangen om te zien, wie dat deed. Enkele oogenbiikken later sloeg zy dan de zware oogleden opnieuw op en met steeds sterker terugkeerend bewustzijn staarde zij naar de scher men om haar bed, beseffend, dat zy in een hospitaal moest liggen. Aan de andere zijde van het scherm hoorde zij een voortdurend zacht stemmengemompel, waar schijnlijk bezoekers voor andere pa- tienten. - (Wordt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2