VACANTIEWEEK in Schiedam VOOR HET TRIBUNAAL Het eeuwfeest van burgemeester Honnerlage NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BAANDAG 12 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 SAMENWERKING IS BEREIKT Basis voor actueele toekomst gelegd DE INVLOED VAN ANDEREN Het snelle oordeel van de menschen DISTRIBUTIE VAN SUIKER EN JAM Gecombineerde bon en vrijheid in keuze TE VIEREN ALS ZONDAG SCHIEDAMSCH ENTHOUSIASME De vacantieweeK ten einüe. Het programma, dat in zoo Korten tiid moeat worden samengesteld, heeft een gunstig onthaal gevon den Op groote scnaal is er van het gebodene geprofiteerd en vooral de toeloop naar de openluchtspelen heeft bewezen, dat Schiedammers vatbaar zijn voor andere dingen dan vierde rangs variétéavonden. Wie nog twijfelde aan de moge lijkheid,' om in Schiedam een eigen cultureel centrum te scheppen, heeft in deze wëek zekerheid ge kregen. Het kan, wanneer er eén organisatie bestaat, die de schou ders er onder zet. Schiedammers zijn geen menschen, die op eigen initiatief ergens naar toe gaan. Zuw moeten weten wie er komen en wat er komt. Zij moeten weten door wie het wordt georganiseerd. Het is een steeds terugkeerend thema in onze beschouwingen geweest: Schiedam kan een eigen cultureel leven kri.^en, wanneer het geor- ganiseeru gebeurt". De Kunstkring, de Katholieke Kring, het Katholiek Cultureel Genootschap en nu het Comité Vacantieweek 1946 hebben deze stelling bewezen. Voor de toekomst zal het van het grootste belang zijn, dat een Comité, ais nu gevormd- werd, een definitieven vorm krijgt. Er is op prettige manier door zeer uiteenloopende groepen samenge werkt. De meest deskundige men schen zaten in dit comité, met het gevolg, dat er iets goeds 'tot stand kwam. M<i.i heeft zich niet ge waagd aan experimenten, waar over oneenigheid kon ontstaan, maar een voor ieder aanvaardbare va cantieweek verzorgd. De grondslag werd gelegd voor een federatief verband, dat Schiedam kan geven, waar het door zijn omvang recht op heeft, een muziektooneel en kleinkunstleven van beteekenis. Maar niet alleen aan den top, ook tusschen de vereenigingen is samenwerking geweest. Het was wel teekenend, dat deze harmonie het sterkst bij de harmonieën tot uiting kwam. Dagelijks zijn zy naar buiten getreden en bij üe ope ning en sluiting hebben zij een massaal orkest gevormd den tijd van 2 uur 27 min. 28 sec., gevolgd door Krever uit Duiven- drecht met 2 uur 28 min, 18 sec. Op één ronde wordt Voortring derde. Hij is veertig maal als eerste de startstreep gepasseerd, vierde wordt Verhoeven uit Overschie. Een groot aantal toeschouwers had een prettigen wedstrijd gezien, waarin de favorieten elkaar bestre den hadden en het niet met elkaar op een accoordje hadden gegooid. Er waren te weinig renners, om de spaning er voldoende in te houden O. B. K blies bij het begin enkele vrooïijke marschen, daarna nam een versterker de muzikale opluistering over. DE SLUITING. Mevrouw Verhoef uit Vlaardingen zong om half zeven in de Plantage met begeleiding van het muziek korps van Wilton solo's. Het publiek, dat blijkbaar leed aan geheugen stoornis bij gebrek aan Lecithine en briefjes met de teksten van de liederen, luisterde aandachtig, hoe Volkszang niet moet zijn. De fakkeloptocht werd wel een optocht, maar zonder fakkels. Alle muziekkorpsen vertrokken als één van het Plein Eendracht, om via de Gorzen en het Westen naar de Groote Markt te trekken De drukte daar, was nog grooter, dan bij de opening, ook al stonden duizenden menschen op de Koemarkt en den Rotterdamschen Dijk te wachten op de dingen, die niet kwamen, d.w.z. den fakkeloptocht. Mevr Benthem de Wilde zeide, dat zij de vorige week op dezelfde plaats de Vacantieweek met een be zwaard gemoed had geopend. Wel waren er in het comité groote optimisten geweest, vooral de pers- menschen, die verzekerden, de week zou slagen, maar, zoo zij mevr van Benthem, we kenden de Schiedammers niet zoo goed. Op cultureel gebied had Schiedam altijd aangeleund, op wat Rotterdam, de groote broer, bracht en wij wisten niet, hoe onze menschen zouden reageeren. Nu kennen we de Schie dammers. De Vacantieweek is ten volle geslaagd en de optimisten hebben volkomen gelijk gehad. On danks het onweer van Maandag was de voorstelling van Oranje Hotel uitverkocht, de excursies waren volgeboekt. Natuurlijk zijn er foutjes gemaakt, maar, die zijn van voor deel geweest voor de mbgelijkheid, dat wij nog eens zoo'n week zouden moeten organiseeren. Mevr. Benthem de Wilde bracht dank aan de Comitéleden en aan allen, die mee gewerkt hadden, om het feest te doen slagen Vooral de jeugdleiders en leidsters wilde zij noemen Door hun eenvoudige spelletjes hadden zij aan veel kinderen prettige uren bezorgd en de politie had haar ge vraagd, om ditzelfde op grootere schaal het volgende jaar aan te pakken, gedurende de geheel vacan- tie, want er was merkbaar minder kattekwaad uitgehaald in den tijd dat de kinderen bezig gehouden werden. Stadgenooten, met dit alles is een einde gekomen aan de Vacantieweek, een zeer geslaagde week. Na Tiet spelen van een pittigen marsch werden nog drie hoeraatjes uitgebracht op mevr. van Benthem, die op voortreffelijke manier het comité geleid had en die het leeuwenaandeel gehad had in het succes van de Vacantieweek. Tot besluit speelde het muziekkorps van het Leger des Heils het Wilhelmus en 1% t Avongebed Op het Koolas werd de muziek- stoet ontbonden. Tot het volgende jaar zullen we maar zeggen AFLOSSING GELDLENING Van de 3V2 pet. geldleening Anno 1902 zijn aflosbaar en tegen 1 Oc tober 1946 betaalbaar gesteld bij den Gemeente-ontvanger, alsmede bij de Kasvereeniging te Amsterdam en bij de firma Landry en van Till te 's.Gravenhage, de obligatiën Ti: 117, 134, 143, 193, 204, 236, 259, 311, 422, 427, 252, 483, 55p en 566. De uitloting- vond plaats op 8 Augustus 1946. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jan, z v. D. Zwaan en G. Vermeulen, Kortlandstraat 8; Tammo C., z. van B. Bauer en H. C. v. d. Enden, Rembrandtlaan 88. OVERLEDEN: Th L. de Vette 63 j., Kerklaan 50; S. J. Reherman 73 j. Nwe Haiven 225. WEERBERICHT Medegedeeld door het M. I. te De Bilt. Verwachting tot Dinsdag- X avond l Aanvankelijk tijdelijk krachtige, ia.ter afnemende wind tusschen Zuid en West; wisselende bewol- king met plaatselijk buien; vrij koel. 13 Aug.zon op 5.20 uur, onder X 20.10 uurmaan op 20.58 uür, on- der 05.23 uur. K. N. enkele K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM D.R.Z. promoveert De Schiedammers hebben in Delft van Zuideinde met 50 gewonnen. Door deze overwinning gaan zy naav den K.N.V.B. over en blyft 's-Gra- venzande 4de klasser, nu Zuideinde van 3 wedstrijden nog geen enkel punt hééft. Puttershoek heeft haar eerste ze ge behaald ap het tot voor Zondag nog ongeslagen Belvedere. Reeds na 10 minuten nam Puttershoek de 'ei- ding en voor er 'n half uur gespeeld was. had zij een voorsprong van 30. Een kwartier na de hen.att ng scoorde Belvedere een tegenpunt (31), met welken stand het einde kwam. C.K.C. houdt zich kranig in de promotie-comipetitie, weer won zij van Hion met 21. Het snelle oordeel van de men schen kent weinig diepgang, het wacht niet op kennis der omstan digheden, nog minder op onderzoek van eigen onvolkomenheden, het Er klonk hanteert het zwaard van het scherp geen valsche noot, slechts een 1 gerecht onbarmhartig. Oog om oog, machtig geluid, als van een orgel, +or»H t« nif»t psnvoudie-? dat door één man werd bespeeld. In eigen kring had ieder zien op deze prestatie voorbereid, een een heidsmuziekcorps had niet kunnen bereiken, wat de samengevoegden tot stand brachten. Er zal nog lang over deze Va cantieweek worden gesproken in den kleinen kring, die zich zoo zeer de cultureele toekomst van Schie dam heeft aangetrokken. De Wielerwedstrijden.. Het parcouis aan de Stadinouders- laan was door experts van ae L.W.U. gekenmerkt ais het beste van Zuid-Hoiland. De snelheden, die v,k.c, wi-gaen Uu uitspraak. Het aantal renners, viel eig Lc&en en wy vernemen, dat at -N. W. U. heeft geprotesteerd tegen het wegbiyven van zoo'n groot aan- tai renners. om 2 uur startten de onanaatnke- lijken voor 30 ronden over 3ö K.M. Brinkman en eizer wisten zich al spoeuig van üe uooxugiocip ios tc. maken en werden met meer .n,ge haald. Met zeer gering verschil bet vroege handopsteken van Brink, man haci hem bijna de eerste plaats -gekost ging A. Brinkman van Maasian.d ais eerste door de .finish. Hij legde de 3d KM. in 43 min. lv sec. ai, onmiddellijk gevolgd door J. Keizer uit Amsterdam. Derde werd Schotman. Voor zijn wezenlijk moedig rijden", aldus de Kamprech ter, kreeg Brinkman een extra ap plaus tyciens zijn eererondje. Hierna verschenen de amateurs aan de start, waaronder de volledige N.W.U.-ploeg, die de Nedcrlandsche kleuren in Zür.oh zal verdedigen. J Harmans, de kampioen 191B_Ama- teurs, reed een eererondje. In de eerste drie ronden gaat het veid nog practisc'h gesloten langs de- jury. In üe 4e ronde ligt Voortring aan de kop, maar hij zakt by het in gaan van de Ie ronde af naar net peloton. Bammes doet dan een ge- s.aague uiuoopipoging. Veertien ron de^ passeert hij als eerste de jury waar inmiddels bekend ge- IS. dat. rlo-crano rln Viot errr aantal post, maakt is, dat degene, die het grootst malen als eerste de streep passeert winnaar wordt van de gou den medaille In de 20ste ronde be gint de hoofdgroep, aangetrokken door Verhoeven, de achtervolging. Voortring neemt de ie ding ©n staat die niet meer af voor de 58ste ronde. Hij legt beslag op de premie, die in de 25ste ronde wordt verreden. Intusschen blijven Kleefstra, Har.' mans Krever en Verhoeven bij elkaar De voorsprong van Voort ring wordt steeds grooter, maar hij Iheeft verscheidene malen met een lekke band te kampen. Harmans, ae kampioen 1946, valt in de 44e ronde uit. Bij de 56e ronde komt Kleefstra opzetten. Voortring js kennelijk uit gereden en het verwondert niemand, dat in de 58ste ronde, eerst Krever en Kleefstra passeeren gevolgd door Voortring, die nu snel achterop raakt. De premie in de 62e ronde is voor Krever. Eindelijk, tegen half zes, gaat de laatste ronde in met Kleefstra, den f.amnioen 1945 amateurs, aan tand om tand. Is het niet eenvoudig? Mej. Gunneweg ging met moffen mee, werd begin 1942 sympathisee- rend lid van de N.S.B. en in Sept. definitief lid, ze was in 1944 steno, typiste bij de Grüne Polizei, ze schreef ,,Heil Hitier" onder een brief en droeg een kwartje bij voor een geschenk aan Hitier. Ze deed dus bewust afbreuk aan het verzet van het Nederlandsche volk en gedroeg zich in anti-vaderlandschen zin. De beschuldiging is klaar en duidelijk, het commentaar van den president van het tribunaal verduidelijkt de laatste conclusie: ,,TJ" ging in dienst bij een van de gevaarlijkste diensten, nadat honderden in Friesland, Gel derland en elders tijdens de stakin gen werden neergeschoten. U was fanatiek pro-Duitsch. Het is anders uitgekomen, dan u gehoopt had." Sociale verbeteringen in Duitsch- land, meer verdiensten", het meisje maakt zich wijs, dat ze het daarom gedaan heeft, het kan zichzelf niet bekennen, dat zij op deze manier haar persoonlijkheid meende te kun nen handhaven, dat er mannen wa ren, die om haar gaven, dat zij zich kon doen gelden, goed gekleed kon gaan, genoeg geld had, kortom niet minder waard behoefde te zijn, dan andere meisjes waarop zij ten on rechte jaloersch was. Zij miste de leiding van haar vader en er werkte bovendien een kwade genius in de persoon van den feilen de Brinker op haar in. Mr. v. Bochove, haar raadsman, vertelt iets van dit leven, maar niet vooraleer hij gewezen heeft op het onzalige Londensche Tribunaalbe- sluit. Onze vaderlandsche recht spraak werd altijd gekenmerkt door de objectieve methode, die de aan klagende, de verdedigende en de rechtsprekende partij kende. Deze methode is losgelaten door het tri- bunaalbesluit en plaatst de recht sprekers in den subjectieven hoek der aanklagers. Het moet boven. menschelijk zijn, om zich steeds van het subjectieve plan van den vervol ger te stellen op het objectieve van den rechter. Mr. v. Bochove wilde ook even afrekenen met de praatjes over de geldduivel-advocaten, die al leen hielpen, als hun eigen belang ermee was gemoeid. Hij had zijn vacantie onderbroken, om dit meisje als toegevoegd raadsman bij te staan en hij deed het, omdat hij be sefte, dat het hier hard noodig was. In 1938 stierf haar vader en daar mee werd het gezin Gunneweg stuurloos. Zestien was het meisje, toen de oorlog uitbrak. De Brinker was toen zijn vernietigend werk in deze kinderziel reeds begonnen. De jeugd is radicaal, er kan van haar geen bezonnen oordeel verwacht ,Zn' °ok dit mclaJe gaf zich ta- liilr geheel. Ia dat zoo vreese- hjk gekvroeg de raadsman mr. v. Bochove. Reeds zeer spoedig kreeg het gezin inkwartiering en de Vis- serschool, die tegenover het huis van de familie Gunneweg lag, was door de Wehrmacht bezet. Het 'meis je was in 1944, direct na haar in diensttreding bij de Grüpo naar Duesseldorf en vandaar naar Lim burg a. d. Lahn gezonden. Zij had er Russische en Fransche krijgsge vangenen geregistreerd. Wat ze ge omdat het niet in het belang van het Nederlandsche volk geweest was, ze sprak het zonder aarzelen uit. Van Maart 1945 zat ze al gevangen, spre ker drong aan op een vonnis, dat er rekening mee hield, dat deze men schen weer zoo spoedig mogelijk in het maatschappelijke leven moesten worden opgenomen. Dit meisje is wel zeer zwaar gestraft. In Juli 1945 stierf haar moederzij had haar niet mogen bezoeken. Zij heeft zwaar ge zondigd tegen het Nederlandsche volk, maar laat de kans, om nog een goede Nederlandsche vrouw van haar te maken niet verloren gaan. ,,Zij kan ,,a la minute" een baan krijgen" waren zijn slotwoorden. Het raadselachtige geval. Een discongruentie in de psychi sche structuur, meende mr. van Vel- zen bij den verdachte. A. J.v.Tienen te moeten constateer en. Hij bedoelde daarmee, dat er uitingen waren van verdachte's geest, die moeilijk, zoo niet onmogelijk, met elkaar te rijmen waren en die dus psychische afwij kingen deden veronderstellen.„v. Tie nen deed onsympathiek. De zaal voelde het als onwaar en huichel achtig aan, dat hij openlijk vergiffe nis vroeg aan de aanwezigen. Wie zal zeggen, of het juist was? Begrij pelijk was het wel. v. Tienen was hoofdboekhouder van het Baubetrieb Soeters geweest. Hij verdiende 506 R.M. per maand, en was in 1943 van Juni tot eind Dec. in de Oekraine bij de Nederl. Oost Compagnie werkzaam geweest. In 1943 was hij begunstigend lid van de Germaansche SS geworden. In '45 had hij zijn 17-jarigen zoon F. J. van Tienen doen dienst nemen in de ,,Schutzgruppen" met als stand plaats Rotterdam. Hij was abonné geweest van ,,Volk en Vaderland", Storm SS" en de .Deutsche Zei. tung in den Niederlanden". Dat al les was .volkomen juist". Verdachte was in 1943 werkloos geworden, had by Philips, Stork, Verkade e.a. ge solliciteerd, maar tevergeefs. Toen had hij gesolliciteerd bij Soeters. Om op de hoogte te komen van de Nat. Soc. beginselen, was hij begunstiger van de SS geworden, daar hij alleen in dat geval literatuur ter hand ge steld kreeg. In de Oekraine had hij een school voor zwakzinnige kinde ren en een worstfabriek gebouwd, alsook huizen gerepareerd. Zijn zoon had hij bij de ,,Schutzgruppen" ge daan, om hem uit Duitschland te houden, v. Tienen had 13 kinderen. Zijn vrouw was het volkomen on eens met hem. Hij had haar eens de deur uitgezeten meermalen on- heusch bejegend. Mr. Cos maande hem aan, zijn openlijk excuus aan haar maar liever achterwege te la ten. Zij leefde op het oogenblik in zeer kommervolle omstandigheden. Mr. van Velzen zeide, dat zijn kantoor van Tienen al jaren kende. Verdachte was in 1942 directeur ge weest van een onderafdeeling van de Unilever. In die kwaliteit had hij gemalverseerd en 10001200 bonnen verduisterd. Het was wel zeer ty pisch, dat de directeur van de Uni lever, die in die strafzaak als ge tuige werd gehoord, op een desbe treffende vraag "van den rechter ant woordde, dat hij helaas moest zeggen, dat deze hoeveelheid bonnen de levensmiddelenvoorziening ernstig in gevaar bracht. En dan te moeten bedenken, dat deze zelfde directeur enkele maanden gelede» voor een millioenen bonnenzwendel terecht stond, zei mr. van Velzen, terwijl de zaal instemde. Van Tienen is toen ontslagen, heeft een zeer pro-Duit- sche figuur ontmoet, kon nergens slagen in verband met de hooge looneischen van zijn gezin. Hij heeft een bijzondere intellectueele struc tuur. In zijn bibliotheek komen Mein Kampf boeken over Goebbels en Goe. ring voor. Hij heeft tal van diplo ma's en bewees een prima boekhou der te zijn, maar in zijn correspon dentie gebruikt hij uitdrukkingen, die nauwelijks met dit goede ver stand te rijmen zijn. Mr. van Velzen drong er op aan de detentie te be perken tot den tijd van de internee- ring. Mocht het tribunaal anders be slissen, dan verzocht hij onderzoek naar de psychische vermogens van verdachte. Het tribunaal zal in alle gevallen, behalve die van Hagers en Nie- man, die in vrijheid zijn gesteld, over 14 dagen uitspraak doen. Er komt een verandering in de distributie van suiker en jam. Van l September af zal telkens in een periode van zes weken elke veer tien dagen een gecombineerde bon worden aangewezen voor suiker, ihocoladekorrels hagelslag") en vndere boterhamstrooisels of de dub* bele hoeveelheid jam, pasta, kunst- honing, stroop en andere boterham- pmeersels. Voor suiker en strooisels luidt het rantsoen de eerste 14 dagen 750 gram, de tweede 500 en de derde 750 gram; voor smeersels dus resp. 1500, 1000 en 1500 gram. Voor kinderen, geboren in 1942 en later, luidt dit schema 750, 500 en 500 gram suiker of 1500. 1000 en 1000 gram jam. Deze krijgen dus in elke derde veertiendaagsche periode 250( gram suiker, resp. 500 gram jam minder dan de ouderen. Op deze wijze wordt de verhouding tot de sui ker- en jamvoorziening van de oude ren hersteld. Het rantsoen kan ook gedeeltelijk in suiker en gedeeltelijk in jam wor den opgenomen. Zoo zal één rantsoen van b.v. 750 gram kunnen worden verstrekt in 500 gram suiker en 2 x 250 (500) gram /am of in andere hoeveelheden in dezelfde onderlinge verhouding, voor zoover de voorraden bij de detaillis ten dit toelaten. Op deze wijze kan beter tegemoet worden gekomen aan de uiteenloo pende behoeften in de steden en op het platteland en aan de individueele behoefte. Het hoofdbestuur van ,,St. Fran- ciscus van Assisië", de katholieke organisatie voor handels- en kan toorbedienden, richt tot alle werk gevers, zoowel tot die van de groote kantoren en ondernemingen als tot die van den middenstand, het dringend verzoek zoo mogelijk hun zaken op Donderdag 15 Aug., feestdag van O.L. Vrouw ten He melopneming, gesloten te houden. Aan de niet-katholieke werkge vers wordt verzocht te willen be vorderen, dat aan het katholieke personeel dien dag vrijaf wordt gegeven of ten minste voor dit personeel den arbeid eerst des middags te, doen aanvangen, ten einde het gelegenheid te geven ge durende de morgenuren zijn ker kelijke plichten te vervuilen. Op deze wijze wordt medege werkt aan het handhaven eener oude katholieke traditie, welke naast haar godsdienstige, ook een echt nationale beteekenis heeft. STAATSLOTERIJ. Trekking van 12 Augustus. Prijs van: 2000— op no. 11113; ƒ1000.— op no. 10607. MOOIE STRIJD VAN VAN KAMPEN Tijdens de Interland wedstrijden Nederland—België op de Nenyto-Sin telbaan te Rotterdam liep de S. V. V.-er v. Kampen op het nummer 800 M. invitatie een fraaie race. Hoewel hij in de voorlaatste bocht zwaar werd gehinderd, wist hij zich toch moedig naar voren te werken en er ontspon zich dan ook op de laatste 100 M. een heftig duel. Helaas kwam v. Kampen op een halve meter voor de finish te val len, waardoor hem de eerste plaats ontging en hjj zich met de derde pflaats moest tevreden stellen in den toch nog fraaien tfjd van 9.44 min. MIDDENSTANDSDIPLOMA De volgende leerlingen van de ge_ meentelijke Nijverheidsavondschool hebben het Middenstandsdiploma Vakbekwaamheid, afldeeling schil deren ber vildM. v. Eijmeren, J de kop. Hij wint den wedstrijd in daan had, had ze niet moeten doen, Driece, C Lips en G. Noordijk. De verjaardag van oud-burgemees ter Honnerlage-Grete is een uitdaging geweest aan den tijd. De honderd jarige maakte op alle aanwezige meer den indruk van zestig dan van honderd te zijn. Den geheelen dag heef hij volop meegedaan en zijn markante magistrale figuur was het middelpunt van de feestviering. Voor de plechtige Hoogmis werd de oud-burgemeester van Schiedam met een prachtig versierden luxe wagen gehaald. Het dak was ver sierd met een groote toef witte en roode gladiolen en van daaruit liepen linten naar de bruidjes, die aan weerszijden van den auto gingen. Een stoet bruidjes ging ook aan den auto vooraf. De jubilaris meende zich de groote eer, om op het altaar plaats te mogen nemen niet waardig, maar hij kon toch worden overreed, om d n daar gereed staanden zetel in te neme». De H, Mis werd opge dragen door den pastoor van de parochiekerk met assistentie van de beide kapelaans. In de kerk was een groot aantal burgerlijke en geestelijke waardigheidsbekleeders. aanwezig. Ook zagen wij vele Schiedammers en oud-Söhiedammers. Na de H. Mis zong het zangkoor het ,,Te Déum." Tijdens de H. Mis knielde en stond de eeuw-oude grijsaard overeenkom stig de liturgische gebrüikenhij scheen onvermoeibaar. De receptie in de pastorie werd door meer dan 600 menschen be zocht, onder wie een paar hondera Schiedammers en oud-Schiedammers A>e burgemeester van Breda, de hc>r van Slobbe eere-voorzitter van V: huldigingscomité, bracht de ge- lukwenschen van H. M. de Koningin over. De bisschop van Breda had aan den jubilari.» een brief geschre ven. De wnd. burgemeester van Schiedam, de heer P. B. M. Albers, sprak namens het gemeentebestuur. Hij was vergezeld van den gemeente^ secretaris, den heer N J. Post. Namens den bijzonderen raad van de St. Vincentiusvereeniging sprak mr. Smit. Voorts zagen wij nog de fam. Melchers, waarvan de heer Honnerlage Grete huisvriend was, de heeren v. d. Toorn Sr. en Jr., de familie Beukers, de familie Stolk, twee afvaardigingen van de mannen- zangvereeniging Orpheus" eri tal van burgerlijke autoriteiten, geeste lijken en pariculieren. Van de bewoners vari de Baronie laan kreeg de heer Honnerlage- Grete een radio-toestel cadeau. Namens de gemeente Schiedam werd Jiem een zeer fraai uitgevoerd ge denkboek met een groot aantal foto's uit het Schiedam van zijn tijd aangeboden. Het aantal bloemenmanden en bloemen waren ontelbaar. Het was een zee van kleuren. In den loop van den middag kwa men drie Bredasche Harmonieën nog haar hulde brengen, terwijl iet diner eveneens onderbroker- moest worden om een Bredasch muziek gezelschap de gelegenheid te geven zijn goede wensc'hen te vertolken Tot na middernacht bleef de oud- burgemeester aanzitten, terwijl hij tot tweemaal toe het woord nam, om de toespraken te beantwoorden. Hij sprak zelfs eenmaal bijna 15 mnuten lang. Toen O B. K. gistermdidag nog een muzikale hulde kwam brengen, was hij weer vol komen fit en zelfs leed hij nog naar de Markt, waar O. B K. concerteerde voor de Bredanaars. Zichtbaar ont roerd was hij, toen hij in de stoet ook drie oud-oprichters van O. B. K. zag meeloopen. Het waren meer dan 200 Schiedammers, die hem deze na-pret. bezorgden en het heeft zijn hart goed gedaan. Hij was blij zooveel Schiedamsch enthousiame te zien

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3