TEXTIELNOOD ét Een jaardag en een lustrum STRIJD BIJ SEMARANG EN BANDOENG ONZE ZUIVELINDUSTRIE KAMPBEUL IN BEROEP Bureaux voor redactie en administratie CHINEESCH AVONTUUR. In den tempel 68ste JAARGANG DINSDAG 13 AUGUSTUS 1946 No. 20086 algemeen redacteur DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN kuijpers hoofdredacteur OVERPEINZINGEN NA EEN JAAR „VREDE" De beginselen van het Atlantic Charter Lagere straf geëisclit VERANDERINGEN IN 'T PRODUCTIE-SCHEMA DE TREIN RUDT WEER Over den IJssel te Zutphen VIERVOUDIGE MOORD EN BRANDSTICHTING DISTRIBHTIE-NIEUWS SINAASAPPELEN VOOR DE JONGSTE KINDEREN BERICHT NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT H. A PAALVAST DIRECTEUR. J. KUIJP RS MGR DR. J. WITLOX BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPR IJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Twee passages in artikelen van rt parochie-weekblad „Sursum Cor- fla" hebben sterk de aandhcht getrok ken van de lezeressen. Deze passa ges houden verband met den schrik- barenden textielnood, de obsessie van minstens elke moeder in de ste den van West-Nederland. In ..Liturgisch praeludium zonder kousen" wordt fel geklaagd over het gebrek aan stijl, wijl vele meis jes ter gelegenheid van het Stadion- spel bij Amsterdam's Mirakelfeest geen kousen droegen. Enkelen had den sokjes aan. Wij zijn van meening, dat die aan klacht tegenover de meeste deel neemsters ongegrond is. Er zijn een voudig Seen housen Het kousen tekort is voor de dames een.,.bran dende kwestie". Uren van vele da gen wordt ten behoeve van dit ar tikel in de rij gestaan of op andere wijze moeite aangew end Doch zon der succes. Nog in de afgeloopen week hoorden we in gezelschap een dame de opmerking maken, dat zij voor veertien gulden een paar kou sen had gekocht, teneinde op een fatsoenlijke manier" des Zondags naar de kerk te kunnen komen. Er is nog wel fijn gevoel voor O. L. Heer, doch het deficit aan tex tiel dwingt noodzakelijk tot het stel len van lagere eischen. Voor pa- rochieele processies en op cultuur avonden moeten de zelfde excuses gelden. Er is eenvoudig niet en van een mode-gril is zeker niet ernstig sprake Gidsen en Akeela's waren in uni form met kousen. Men moet echter niet vragen, wat het aan de moeder kost om dezelfde meisjes met nog zooveel mogelijk behoorlijke lingerie op kamp te laten gaan In de bijdrage „Meisjes, wajr- heen"? blijkt de moderne gezinsver zorgster een soort H. Elisabeth te zijn. In een desbetreffend huis is geen laken in de kast. De kinderen hebben het eenige stel ondergoed aan. Deze situatie bestaat inderdaad in vele gezinnen. Doch dan verschijnt de gezinsver zorgster ten tooneele. Zij stapt naar de -.instanties" Distributie, Neder lands Volksherstel, Maatschappelijk Hulpbetoon, Parochieel Armbestuur Overal weet zij den weg En zij komt thuis met dekens, lakens en Ideeren. Het spijt ons te moeten verklaren, dat we ten aanzien van dergelyke St. Nicolaas-surprises sceptisch zijn gezind. Welke distributiedienst geeft dergelijke artikelen uit? Welk paro chieel armbestuur heeft nog een voorraad van bovengenoemde goe deren? Geestdrift is welkom, doch enthousiasme wekken ten aanzien van textiel is, zouden we durven zeggen, ernstig kwaad tegen de naastenliefde. Zyn de successen van de gezinsverzorgster werkelijk fei ten, dan maakt dat de zaak nog er ger. De gezinsverzorgster weet den Weg. Dien weg wisten en weten de Uitgeputte moeders van gezinnen ook. Doch haar is dan hulp gewei gerd Er is verwildering en achteruit gang. Laten we echter noch spoken zien, noch fata morgana schilderen. Mogelyk kan de gezinsverzorgster den Stadionmeisjes aan kousen hel pen. Zij weet den weg. Gisteren werd het verheer over de hernieuwde spoorbrug bij Zutfen weer opengesteldDe eerste ver sierde trein komt over de brug. VELE INDONESIëRS GEDOOD. Een Britsch woordvoerder heeft in een onderhoud over de militaire situatie in Indië verklaard, dat in de afgeloopen weken de activiteit van Indonesische z^jde is toege nomen. Dit wordt toegeschreven aan het volgende: a. De Indone siërs wenschen iets groots te doen in verband met hun onafhanke lijkheidsdag (17 gustus). b. be invloed van het Ramadan"-! (een feest met religieuzen inslag, waaraan een maand vasten Is ver bonden) De woordvoerder voegde eraan toe, dat de grootste militaire acti viteit plaats heeft in het gebied van Semarang en Bandoeng. Volgens berichten zijn 300 Indonesiërs in de omgeving van Semarang gedood bij de gevechten rondom het vliegveld. Zondag hebben de Indonesiërs hernieuwde, zy het minder hevige, pogingen ondernomen om in ge noemd gebied ongeregeldheden te veroorzaken. De voornaamste activiteit in het uitgestrekte gebied van Bandoeng vond plaats naby Lembang en de rivier ten Zuiden van de stad. Het staat vast, dat hierbij 75 Indone siërs gedood zijn. Volgens den woordvoerder zou het aantal dooden waarschijnlijk nog grooter zijn. De in te voeren spertijd" is be doeld om de mogelijkheid van extre mistische infiltratie in de stad tegen te gaan. In het gebied van Soerabaja vin den nog steeds ongeregeldheden plaats. De meeste activiteit wordt veroorzaakt door de Hizboelahs en Ide Pesindos* Er vinden geen gevechten van de T.R.I. plaats. De situatie op Sumatra besore- kend, verklaarde de Britsche mili taire woordvoerder: Handelsover wegingen hebben op de stemming der bevolking een buitengewoon groot en invloed. Terwijl in Padang, waar geen handel wordt gedreven de verhoudingen zeer gespannen zijn, is die spanning te Palembang, waar een levendige handel bestaat, niet merkbaar. Hij verklaarde, dat de repatrieermg van Indonesiërs uit het binnenland voortgang heeft, daar het geallieerde commando niet voornemens is deze in antwoord op de weigering der Indonesische autoriteiten om geïnterneerden uit het binnenland van Java te evacuee- ren, te doen ophouden. Betreffende deze laatste kwestie wacht het Britsche hoofdkwartier nog steeds op de stappen, die de Indonesische regeering in deze aan gelegenheid zal doen. De Britsche woordvoerder hoopte, dat Sjahrir bij zijn terugkeer naar Batavia een voorstel zou doen. Thans is van geallieerde zyde voorgesteld, aller eerst c>3 2000 Europeanen, die nog geïnterneerd zijn, te evacueeren, ge volgd door diegenen, die door de In donesiërs zijn geinterneerd, hetgeen te Djogjakarta is overeengekomen Sjarifoeding protesteert. Dr. Amir Sjardifoeding, de Indo nesische minister van defensie heeft in een brief aan het geallieerde hoofdkwartier welke brief thans gepubliceerd is verklaard, dat de geallieerden „naar de letter en den geest" de overeenkomst omtrent de evacuatie van geallieerde krijgsge vangenen en geïnterneerden in Mid den. Java geschonden hebben. Naar aanleiding hiervan, aldus Sjarifoeding hebben de republikein- sche autoriteiten de evacuatie uit gesteld Morgen, den 14den Augustus, is het een jaar geleden, dat Japan on voorwaardelijk capituleerde. Daar mede kwam een einde aan den tweeden wereldoorlog, welke den lsten September 1939 was begonnen met den misdadigen aanval van Hitier-Duitschland op Polen; twee dagen later de eerste uitbreiding onderging door de oorlogsverkla ring van Engeland en Frankrijk aan het Derde Rijk; van dien datum af tot het bittere einde de twee atoombommen, welke op 6 en 8 Augustus 1945 op Hiroshima en Na gasaki vielen voortdurend bree der kringen trok; en op enkele kleinere landen na de geheele we reld meesleurde in zijn daemonische vaart omlaag. Dien 14den Augustus 1945 nu stond officieel vast, dat de rampzalige toeleg van Duitschland, Italië, Japan en hiun satellieten oen de wereld te overheerschen, defini tief was mislukt, In één enkele sobere alinea heb- bij wij zes verschrikkelijke jaren samengevat; zes jaren vrn mate- rieele en moreele vernietiging zoo als in de geschiedenis der mensch- heid nog niet stonden opgeteekend. De puinhoopen in Nederland, Bel gië, Frankrijk, Engeland, Polen, Rusland, Noorwegen, Joego-Slavië, op den gebeeien Balkan; de ééne gnoote puinhoop Duitschland; de ruines in Hongarije, Oostenrijk en Italië; in Noord-Afrika; in het ge heele Verre Oosten liigigen, zichtbaar voor ieder, als een demonstratie van den waanzin van elkien moder nen oorlog. Hoevele decennia zullen verstrijken, vóór al het puin ge ruimd is; voor weer zal opgebouwd zijn een nieuwe bewoonbare we reld, waarin de menschen aan wel vaart en geluk zullen kunnen den ken? En toch zijn die stoffelijke ruines, welke de economische structuur van alle landen diep onder de in eenstorting hebben begraven, slechts één aspect van het groote wereldprobleem. Veel ernstiger zelfs zijn de geestelijke en moreele vernietigingen, welke de mensch- heid zal moeten herstellen, wil zij weer tot een waarachtigen vrede komen; een vrede beter en effectie ver dan dien, waarover nu te Parijs wordt beraadslaagd. Wat is er bij de groote massa's van hoog tot laag, na dezen oorlog, nog overgebleven van de begrippen van recht en rechtvaardigheid, van liefde en barmhartigheid, van kuischheid en huwelijkstrouw? Zelfs als men met vreugde constateeren mag, dat reeds sterke krachten tegen deze totale moreele inzinking in ver weer komen, blijft het feit bestaan van de bedreiging van een modern heidendom, afschuwelijker dan het oude; want dit erkende nog goden boven zich; het nieuwe wil geen Heer en Meester en Voorzienigheid meer erkennen. Deze gedachten, een jaar na de groote capitulaties, blijven somber. Zij worden helaas niet verhelderd door het licht van een lustrum, dat wij morgen mede „vieren". Wij herinneren ons, dat, toen wij vijf jaar geleden Attlee over de B.B.C. het beroemde Atlantic Charter hoorden voorlezen, dat tusschen Roosevelt en Churchill was geslo ten, er vreugde was: dat waren be ginselen, waarop een ware vrede tot stand kon komen. Maar bijna tegelijkertijd greep scepticisme ons aan; wat zou er, als eenmaal een concrete vorm aan de diepe g dach. ten zou moeten worden gegeven, van de geformuleerde beginselen overblijven? Ben jaar lang werkt men nu reeds aa:. wat men vrede wil noemen. Hetgeen zich in die periode heeft afgespeeld, kan ons scepticisme slechts versterken. Van de verkon. digde vrijheden is bitter weinig of niets overgebleven: het recht schijnt weer voor de macht te moete wij ken. En de menschheid kan slechts verzuchten: Geef vrede, Heer, in onze dagen. Voor den bijz. raad van cassatie te 's-Gravenhage werd de zaak be handeld tegen Maarten Scheffer uit Koog a. d. Zaan, die tegen het von nis van den procureur-fiscaal te Amsterdam beroep in cassatie bad aangeteekend. Scheffer was door het bijzonder gerechtshof te Am sterdam ter dood veroordeeld wegens net tndiensttreden by het z.g. Kon. troll Komrnando in 1943 en het mts. i l,n datzelfde Jaar van ge vangenen in het kamp te Ommen. Uit getuigenverklaringen was ko- yfst te staan, dat requirant herhaaldelijk gevangenen met ge weerkolf. stok en zelfs zweeip aad afgeranseld. Ook had Scheffer zich niet ontzien mee te werken aan het opsporen van onderduikers, Eén der gevangenen uit het kamp Ommen was door hem op dusdanige manier met een zweep bewerkt, dat het bloed over zijn rUg stroomde. De verdediger noemde verdachte gen dom mensch met een zeer Iperkt geestesvermogen. In zijn requisitoir wees de procu reur-fiscaal erop, dat de gepleegde feiten zeer ernstig waren. Hij wilde echter in aanmerking nemen het feit, dat door verdachtes daden niemand om het leven was gekomen en voorts, dat verdachte niet geheel toerekeningsvatbaar genoemd kan worden. Hij concludeerde tot vemie. tiging van de sententie van het hfiz. gerechtshof te Amsterdam en adviseerde den raad verdachte een straf op te leggen van vijftien jaar. Tegen Jules J. H. Vos uit Maas tricht, die gedurende de bezetting me dewerking zou hebben verleend aan den vijand o.m. door actief propa ganda te maken voor frontzorg en andere N. S. B. instellingen, voorts kringleider der N. S. B. voor Zuid- Limburg geweest was en verschil lende malen ook brieven aan Duit- sche instanties had gestuurd, waarin hij deze op de hoogte had gebracht va nati-Duitsche handelingen van enkele Nederlanders werd bevesti ging van 't vroegere vonnis (15 jaar) geëisoht. De factoren, waarmede het Be drijfschap voor Zuivel bij de oorspronkelijke vaststelling van het productieschema voor de zui velindustrie rekening moet houden bleken in den loop der maanden zoo onzeker, dat de richtlijnen voor de verwerking van de melk meer malen moesten worden gewijzigd. Van invloed hierop zijn de groot te der melkproductie, de verdee ling der melk over de verschillende provincies, de kolenpositie en voor de bereiding van gesuikerde ge condenseerde melk der beschik bare hoeveelheden suiker; daar naast was het langen tijd onzekeT of de regeermg, in verband met het aspect van onze binnenlandsche vet voorziening, goedkeuring kon hechten aan de plannen tot export van zuivelproducten. Daar de melkgift, o.a; door het sctfrale voorjaar ver ten achter ge bleven is bij de aanvankelijke schattingen, moest de oorspronke lijke voorloopige productie-opzet reeds spoedig worden herzien. Werd in het begin van het jaar een overschot geraamd van 400.000 ton melk voor export in den vorm van zuivelproducten, in het nieuwste schema bedraagt deze hoeveelheid 150.000 ton. Het opgestelde export programma voorziet thans in een uitvoer van ongeveer 7000 ton kaas en 13000 ton gecondenseerde melk. Een andere factor, die eveneens het productieschema op losse schroeven zette, was het gebrek aan kolen, waardoor de bereiding van melkpoeder in eènigen omvang aanvankelijk onmogelijk was. Ook de productie van uitsluitend voor export bestemde, gecon denseerde melk werd hierdoor be moeilijkt. Wat betreft gesuikerde gecondenseerde melk, vormde de onzekere suikerpositie eveneens een struikelblok. Onder deze om standigheden was het geven van definitieve richtlijnen voor de productie uitermate moeilijk. Men heeft zich zooveel mogelijk aan de werkelijkheid aangepast en daarbij de belangen van een mogelijken export niet uit het oog verloren. In Zutphen heerschte gisteren groote vreugde, toen de spoorbrug over den IJssel weer in gebruik werd genomen. De pres. dir. det N. S. ir. W. Hupkes, knipte om IS uur, 'onder overstelpende belang, stelling het traditioneele lint doof en begaf zich met zijn gezelschap naar de overzijde. Daarna reed da eerste trein over de feestelijk ver sierde brug het juichende Zutphen binnen. Ir. Hupkes sprak zijn groots waardeering uit voor den arbeid door technici en arbeiders verricht. Ook de loco-burgemeester, da heer H, J. v. d. Vegte bracht dank voor dé energie door de spoorwegen in dezen tijd betoond Cadeaux wer. den aangeboden, o.a. een Deiftsci» blauw wandbord en een perronwa gen. Daarna begaf het gezelschap zich naar de tentoonstelling „We deropbouw Zutphen", waar de loco. burgemeester mededeelde, dat in geheel Zutphen slechts 7 huizen volkomen onbeschadigd den oorlog hebben overleefd. Een feestelijke optocht trok daarna door de stad. Het dorp Remersdaal, bij Aubei, in België is het tooneel geweest van een afschuwelijk drama. Zater. dagavond bemerkten voorbijgangers, dat de hoeve van een landbouwer in brand stond. Toen men er, met veel moeite in slaagde de lijken der bewoners den pachter, zijn vrouw en zijn twee kinderen van 5 jaar en 14 maanden uit de puinhoopen weg te halen, slelde men vast, dat allen vier de keel was afgesneden. Het onderzoek zal moeten uitmaken, of men hier met misdaad of razernij van een krankzinnige te doen heeft. In de eerste helft van l3ept. zal een aanvang worden gemaakt met de verstrekking van 500 gram sl« naasappelen aafi de kinderen, ge boren in 1942 of later. Op 15 Aug. zal in verband daar mede een voorinleveringsbon wor den bekend gemaakt Daar de be voorrading van den handel afhanke lijk is van den aanvoer van over zee, zullen de sinaasappelen niet overal terstond verkrijgbaar zijn. Da mogelijkheid bestaat, dat In bepaal de gevallen eerst In Oct. en Nov. kan worden afgeleverd 26, De processie trad den tempel binnen. Tobias en Binky slopen er achter aan naar binnen en verbor gen zich achter een groot afgods. beeld. „Binky", fluisterde Tobias, terwijl de menigte op den grond geknield lag, „laten wij er ook tus schen gaan staan. Wij vallen in on ze kleeding toch niet opBinky knikte en terwijl de menigte opstond en zich klaar maakte voor een ge. zang, schoven onze twee vrienden zich ertusschen en ook zij gingen met het doodgewoonste gezicht van de wereld, meezingen tot een enor me gongslag een eind aan deze ver tooning maakte,, Wegens den feestdag van Maria ten Hemelopneming zal onze courant Donderdag 15 Augustus a.s. niet verschijnen. DE DIRECTIE;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1