BIDDEN I Diplomatieke consulten te Ankara Staatslieden leerden nog niets Vliegtuigen streken neer op onze meren CHINEESCH AVONTUUR. Het luik «58ste JAARGANG ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1946 No. 20089 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN li i TURKIJE'S ANTWOORD AAN MOSKOU HET OOG STEEDS OP OORLO^ GERICHT EVACUATIE WORDT HERVAT GENERAAL WINKELMAN INTESSANTE OPERATIES Meer suiker en melH in thee en koffie MOORDAANSLAG OP SOEKARNO? NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H. A PAALVAST MGR DR J. WIT L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPR IJS 3.25 P. KWARTAAL, J 1.10 P. MND 0 26 P WEEK Het Evangelie van den lOden Zondag na Pinksteren geeft ons een zeer sdherp beeld van de manier Van bidden. Zooals Christus dat zoo echt kan doen, geeft Hij geen theo retische uiteenzetting van de wijze van bidden maar met een heel con creet voorbeeld laat Hij ons heel 1 duidelijk zien, hoe geheel verschil lend twee menscthen kunnen bid den. Twee menschen zoo vertelt Hij gingen op naar den Tempel om te bidden. Een farizeeër en een tollenaar. Meteen weten wij met wat voor soort menschen wij het te doen hebben. De farizeeër, die in alles stipt de wet onderhoudt en meent, dat hij geen enkele fout be gaat, geen enkele wetsovertreding, is zich daar terdege van bewust. Zijn gebed zal natuurlijk geheel in overeenstemming zijn met zijn zelf bewustzijn. Vandaar dat zijn gebed ook begint: „O, God ik dank U, dat ik niet ben als de andere men schen: roovers, onrechtvaardiger!, echtbrekers of zooals die tolle naars." We proeven uit zijn gebed zelf voldaanheid. Er is niemand zo goed als hij. Hij vast tweemaal per week: geeft een tiende weg van alles wat hij bezit Kortom hij heeft aan God niets te vragen en zich van niets te beschuldigen, hij is de beste van ©Hen. Geheel anders dan het gebed van den farizeeër is Liet gebed van den tollenaar. Hij hieeft bij het volk geen goeden naam. Integendeel hij slaat heel slecht aangeschreven. Hij zuigt het volk uit. Ook hij komt naar den tempel om te bidden. Op niets kan hij zich beroemen. Hij is er in het diepst van zijn .hart er van overtuigd, dat hij een zon daar is. Hij durft zijn oogen niet eens ten hemel opheffen, meer nog, hij slaat zich op zijn borst en bidt: „O, God. wees mij armen zondaar genadig." Het verschil in de manier is frap pant. De farizeeër hoogmoedig en zelfbewust, de tollenaar nederig en bewust van zijn fouten. De conclusie ligt voor de hand. Wie van die twee ging gerechtvaar digd naar huis? De tollenaar na tuurlijk Duidelijker had Christus het ons niet kunnen maken. Zijn verhaal is heel eenvoudig. Frappant en scherp weliswaar maar heel duidelijk, zoo dat wij ons eraan kunnen spiegelen. Wij kunnen onze manier van bid den eens vergelijken met die van den farizeeër en den tollenaar, ons spiegelen aan hun gebedsmethode en ons dan eens heel eerlijk afvra gen: gelijken wij in ons bidden miet teveel op dien farizeeër en te weinig op den tollenaar. Wij moeten toch eerlijk van ons zelf bekennen, dat wij in vele pun ten misdoen, de wetten van God dikwijls overtreden. Maar in ieder geval is het zeker, dat wij zondaars zijn en daarom niet de minste reden hebben om ons in een zelfbewust gebed tot God te richten maar dee moedig en nederig te bidden: O, God wees mij armen zondaar ge nadig. Zondaars, dat zijn wij en Gods erbarmdng hebben wij allen noo- dig, wij allen, wie wij ook zijn. En daairoim kunnen wij ook niet genoeg bidden: ,,0, God, wees mij armen zondaar genadig. Ontferm U over mij, geef mij Uw kracht en genade om steeds sterk te staan te midden van de verleidingen van de wereld." Geloof mij, zoo'n nederig gebed zal ons opbeuren en sterken en Christus zal onze kracht en steun zijn in dit leven. Pater COMMANDEUR O.F.M. Aan het herstel van de Rotterdam sche havens wordt met alle kracht gewerkt. Een beeld van het werk aan de Rijnhaven. Hoog over de fundeering van den nieuwen kadem uur zwaaien de kranent op tijdelijke fundeeringen gemonteerd, de zware lasten af en aanf zoodat de lossing ook tijdens het herstel doorgang vindt. Naar Keuter uit Ankara seint, hebben de Britsche en Amerikaan- sche ambassadeurs in Turkije Donderdag- langdurige gesprekken gevoerd met Hasan Saka, den Turkschen minister van buiten- landsche zaken, in verband met het Moskousche verzoek om her ziening- van de conventie van Mon- treux en Kuslands eisch tot deel neming- aan de verdediging: der Dardanellen. De Fransche ambassadeur heeft eveneens met den Turkschen mi nister van gedachten gewisseld, terwijl Nederlandsche en Italiaan- sche legatieradcn en andere di plomaten contact zochten met of ficieel© Instanties van het depar tement van buitenlandsche zaken te Ankara. Het Turksche antwoord is intus- schen gereed gekomen en zal nu spoedig aan den Sovjet-ambassadeur te Ankara, worden overhandigd. Over den inhoud werd totdusver geen enkele officieele mededeeling ver strekt. In politieke kringen te Anka ra is men er echter van overtuigd, dat het Russisch voorstel inzake een Russisch-Turksche controle der Dardanellen zal worden verworpen en aangenomen wordt, dat deze Turksche houding geheel in over eenstemming is met het standpunt der Anglo-Saksische mogendheden. Intusschen meldt A.P., dat men in diplomatieke kringen te Washington ernstig rekening houdt met de mo gelijkheid, dat Rusland eerlang Turkije zai trachten te .overreden" met militaire demonstraties. Men wijst in dit verband op de be noeming van maarschalk Zjoekof tot bevelhebber van de vesting Odessa. In tegenstelling met de commentaren, welke onlangs in deze benoeming een bewijs zagen dat Zjoekof bij het Kremlin in on genade was gevallen, meent men in gezaghebbende diplomatieke kringen in Amerika, dat deze benoeming eer lang wel eens van zeer groot gewicht zou kunnen zijn. Volgens hardnek kige, hoewel nog niet bevestigde, be richten zouden de Russen van plan zijn, binnenkort manoeuvres te land en ter zee te houden in de buurt van Odessa, de voornaamste haven van de Zwarte Zee. De korte mededeeling, dat een Amerikaansch smaldeel (met een der groote vlïegtuigmoederschepen) tezamen mej; een flinke Britsche vloot manoeuvres in de Middelland- sche Zee gaat houden, zal zeker op de overpïfkkelde Sovjetzenuwen werken. En er is werkelijk eenige reden voor. Niemand zal daarbij op de eerste plaats denken aan de smokkelsohepen, welke heimelijk Joodsche emigranten naar Palestina overbrengen. Veeleer gaan de ge dachten automatisch overigens naar het Dardanellenvraagstuk, naar de kwestie Triest, naar den Balkan, naar de merkwaardige ge beurtenissen op twee grenzen van Iran En daarnaast zal men ook de andere problemen rond de Middel- landsche Zee: Italië, Griekenland, Palestina (in zijn breedere betee- keniis van Joodsch-Arabisch-Angel- saksisch twistpunt) Egypte, de Italiaansohe koloniën niet geheel ter zijde kunnen of willen stellen. Die groote binnenzee, aan welker drooglegging fantastische geesten soms denken, heeft woelige poli tieke watéren. Mussolini sprak al van „onze zee" mare nostrum; de Engelschen hebben haar steeds als hun zee, een onderdeel van hun levenslijn beschouwd en hechtten daarom de grootste waarde aan het stevig bezit van in- en uitgang: Gibraltar, en Suez. Maar nu zijn de Russen gekomen, die die zee even eens als hun rechtmatig eigendom en van groot belang voor hun uit- Rusland heeft ook nog troepen in zicht op de wereld zien, en momen- Bulgarije en deze zouden op indruk-teel een geweldige, vaak onrust wekkende wjjze kunnen deelnemen barende activiteit ontwikkelen om aan manoeuvres aan de grens van h rechten" te doen gelden. Europeesch Turkije, d.i. in de on- J* middellijke nabijheid van de Darda- Men zou zich kunnen afvragen, nellen. I waarom qe groote, en ook sommige Onmiddellijk nadat Sjahrir gister avond in Batavia was teruggekeerd, werd het geallieerde hoofdkwartier mondeling medegedeeld, dat de In. doncsische republikeinen bereid wa ren de evacuatie in de onmiddellijke toekomst te hervatten. Soedibyo heeft verzocht, een vertegenwoordi ger van de geallieerden naar Djokja karta te sturen, teneinde over de bijzonderheden van de evacuatie in het begin van de volgende week te onderhandelen. kleine mogendheden zich zoo druk maken. Afgezien van het Suezka. naai, waarvoor, wijl de onder, houdskosten zoo geweldig hoog zijn, een zuiver economische entree moet worden betaald, zijn al die wateren volkomen vrij bevaarbaar voor alle handelsschepen. Zelfs de oorlogs schepen kunnen er zich, behalve voor wat de verdragsbepalingen van Montreux voor de Dardanellen betreft, ongehinderd bewegen en ongestoord oefenen. Als morgen de Russische Zwarte Zeevloot naar de Middellandsche Zee stoomt en daar tegenmanoeuvres gaat houden, zal de bestaande spanning zeker nog een paar graden tot kookhitte stij gen. Maar verder zal er niets ge beuren, Er zal geen schot worden gelost, tenzij dan bij eikaars pas- seeren in hoffelijk saluut Waarom zijn dan al die confe renties met verbeten debatten, bit tere verwijten en onophoudelijke conflicten noodig? Het antwoord ligt voor de hand. Zij zijn zoo nood zakelijk, wijl de mogendheden, zelfs als zij op een Parijsohe vredes conferentie bijeen zijn, niet in vrede, maar in oorlog denken. Alle mogelijke conventies, zelfs als zij exclusief technisch lijken en straks ook de nieuwe vredesver dragen worden niet gesloten om vrede te maken, maar am zoo steek mogelijke posities in te jemen, als het, wat God verhoede, nogmaals tot een oorlog zou komen. Niémand wil op het oogenblik een derden wereldoorlog; momen teel lijkt een oorlog zelfs onmoge lijk. omdat een der partijen zoo zwaar heeft geleden, dat zij geen gewapend conflict met eenige kans op succes kan aandurven. Maar over een kwart of een halve eeuw mogelijk pas over een eeuw wat beteekenen enkele decennia in de wereldpolitiek? zullen zij wel gereed zijn om een nieuwen machtsstrijd aan te binden, en al dien tijd bereiden zij zich daarop voor. Zelfs ons kleine, uitgemer gelde landje houdt met die sombere realiteit nu reeds rekening en moet geweldige bedragen, welke zooveel beter voor het geestelijk en mate rieel herstel konden worden aange wend, voor de in wezen onproduc tieve, kapitalen verslindende zelf verdediging uitgeven. Vrees en wantrouwen en machts wellust beheerschen het leven der volken. Zij worden op de vredes. conferentie nog opgedreven. De droeve ervaringen van de jongste halve eeuw fataliteit schijnen nog geen voldoende les voor de staats lieden te zijn. jOO Canadeesche ooriogsbruidjes sch, epen zich m op de ,,Luay ttuaney in de Merwedehaven te Rotterdam, om naar hun land van belofte te vertrekken Captain A. Leblano, de kapitein, laat de bruidjes zien langs welke route ze de reis maken. Generaal H, G. Winkelman, de op perbevelhebben van ons leger in de Meidagen van 1940, die zich gedwon gen zag de overgave van Nederland aan den overweldiger te teekenen werd heden zeventig jaar. In de eerste oorlogsjaren werd ge fluisterd, dat op de Friesche meren van tijd tot tyd Engelsche marine vliegtuigen neerstreken om Neder landers op te pikken en deze naar de andere zijde van het front over te brengen. De verhalen waren vele, maar alleen de ingewijden wisten het juiste ervan en die zei den nietsVoor het groote publiek zal op 3 Sept. a.s. voor het bijz. 29. „Kom, Binky, we gaan ook naar binnen en als we Iemand ont. moeten, zeggen we gewoon, dat we een hotel zoeken", zoo sprak To bias. De deur was gelukkig open en de gang, die ze binnentraden, was flauw verlicht door een kaars Tobias diepte uit zjjn zak, de door hem meegenomen zaklantaarn op en liet die voor zich uitschijnen „Niets te zien, Tobias, ga mee, ver. 1 der!" Ze deden nog een paar stap penen stortten door een luik naar beneden. Helaas had Tobias niet verstaan, dat ze o m het luik moesten loopen! lik t gerechtshof te Leeuwarden een tipje van den sluier over deze interes sante operaties worden opgelicht. Het was n.l. in October 1940, dat L. van Hamel, J. Hers, officieren van het Ned. leger, prof. Baas Bec king en M. Smit 's nachts op het Tjeukemeer voeren en met spanning zoo'n reddenden engel uit het Wes ten afwachtten. Het vliegtuig na derde, doch de bestuurder kon hen niet ontdekken. Onverrichterzake keerden ze terug naar den wal, maar daar werden ze door de politie aangehouden en aan den S.D. te Joure overgeleverd. Toen het toe stel den volgenden nacht terug keerde, waren de Duitschers in actie Het meer was geheel met zoeklichten en machinegeweren af gezet. Toen het vliegtuig op de uit gezonden politieboot toedreef flit sten de lichten aan, doch de vliegers waren op hun hoede en gaven direct vuur. Het bootje werd doorzeefd en veel militairen die de zoeklichten en machinegeweren bedienden werden gedood. De heer Van Hamel is daarna door de Duitschers doodge schoten Op 3 Sept. zullen de wachtmeester T. Hoekstra, de schipper G. Volle- ma en P Schmidt Crans voor ver raad terecht staan. Op 1 September zullen de toewij. zingen aan restaurant en café's voor thee, suiker en melk worden ver hoogd. Eveneens zullen restaurants van dien datum af, volgens bepaalde normen, in beperkte mate toewijzin gen voor vleesch ontvangen. Door deze verruiming der toewijzingen voor z.g. warme dranken en door de verstrekking van vleesch bij warme maaltijden, zal ongetwijfeld beter te gemoet kunnen worden gekomen aan de behoeften van het reizend publiek Gedroogde Zuidvruchten In September zal een bon worden aangewezen, welke voor alle leef. tijden recht geeft op het koopen van 100 gram gedroogde zuidvruchten. Fruit wordt goedkooper Binnenkort zullen voor appelen, peren en pruimen maximumprijzen worden bekend gemaakt en zal met de distributie van dit fruit een aan. vang woorden gemaakt. Voorloopig zijn de prijzen van het fruit „op het hout" met dat al nog zeer hoog geweest. In Wij he werd deze week op één dag voor niet minder dan 300.000 geveild. Twee boomgaarden met goudrei- netten, waarvan de oogst wordt geschat op circa 3000 hl., brachten 69.000 op. Het Fransche persbureau A, F» P. bericht uit Batavia, dat volj. gens berichten uit geloofwaardige Nederlandsche particuliere broil twee weken geleden een moordaan slag op ir. Soekarno zou gepleegd zij n door een groep van zes o-nbe- Volgens A.N.P. zal Prins Bern- kend gebleven Indonesiërs. Repiu hard aanwezig zijn bij de opening blikeinsche kringen bewaren hier van de Moerdijkbrug op 26 Aug. as. over het diepste stilzwijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1