Den Duitschen textielroof gesaboteerd? DE ORGANISATIE VAN EEN LEEFBAAR EUROPA De koopvaardijvloot der V.S. Duitschers worden Nederlander Onrusthaard werd ontruimd BEK yerwij deriiig van conflictstof CHINEESCH AVONTUUR. Wonderlijke doorgang Wilde dieren duurder (68ste JXAEGANG DINSDAG 20 AUGUSTUS 1946 No. 20091 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN REPUBLIKEINSCH GELD? ZE WILDEN VOOR 300 MILLIOEN PUNTEN 4200 VAARTUIGEN VOOR DEN VERKOOP EVACUATIE NIET MOGELIJK Grootere couranten met 1 Januari a.s. I BEDRIJFSLEIDERS OOK „WILD" NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEURJ. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H A PAALVAST MGR DR. J. WIT L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8. SCHIEDAM, TEL. 68804 ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Bij de debatten over de toela ting van Oostenrijk tot de vredes conferentie, in dien zin, dat het zou worden gehoord in verband met de opstelling van het Italiaan- sohe vredesverdrag, zijn enkele gedachten uitgesproken, welke een scherp licht op de diepere beweeg redenen van alle geschillen, welke te Parijs voortdurend een goeden gang van zaken ophouden en ver storen, werpen. De Britsche gedelegeerde McNeill betoogde, o.i. zeer terecht, dat als men den anderen ex-vijan delijken staten toestond hun stand punt te verdedigen, men oo' Oos tenrijk, dat als nabuurstaat groote directe belangen bij het Italiaan- sche vredesverdrag heeft, de gele genheid moest bieden zijn gedach ten uiteen te zetten. Nauwelijks waren deze woorden gesproken en vertaald, of de Rus sische tweede gedelegeerde kwam in het felste verzet. Oostenrijk, verklaarde hij, is een „medeplich tige" en „een der meest verknoch te bondgenooten van Duitschland" geweest. Ongetwijfeld bestaan er gemeenschappelijke grensproblemen tussohen Italië en Oostenrijk; ech ter: hiet ontwerp-vredesverdraig brengt geen wijziging in den status quo van die grenzen. Het motief van het Oostenrijksche verzoek is dan ook een eisch ten opzichte van Italië, en de conferentie kan zich Biet bezighouden met de eischen van het eene ex-vijandige land je gens het andere. Oostenrijk, be sloot de Rus, moet den tol betalen voor het feit, dat het nooit met Duitschland heeft gebroken We zullen hier niet twisten over de vraag of Oostenrijk als „mede plichtige" of als „eerste slachtof fer" van Duitschland moet worden beschouwd. We willen zelfs niet Ingaan op de vreesdij ke verant woordelijkheid van de overwin naars van 1918 ten opzichte van Oostenrijk, die een land schiepen, dat economisch geen bestaansmo gelijkheid had; of van de midden- Europeesche staten, die er van 1918 tot 1938 niet in slaagden een orde in hun gebied te brengen, welke het oorlogsgevaar aanmerkelijk be zworen, wellicht zelfs afgewend zou hebben. Te Parijs moet de blik op de toekomst zijn gericht. Daar moet een Europa worden georganiseerd, dat leefbaar is, en waaruit de kie men van nieuwe moordende con flicten zooveel als eenigszins mo gelijk is moeten worden verwij derd. Die kiemen van conflicten waren en zijn niet alleen te vinden tus- schen .overwinnaars en overwonne nen, of tusschen de overwinnaars onderlingmaar evenzeer tusschen de overwonnenen. We denken voor de laatste categorie van toekomstige gevaren o.m. aan Roemenië en Bul- garije; aan Roemenië en Hongarije; en aan Oostenrijk en Italië. En daar- om moeten ook deze op de Parijsohe conferentie grondig behandeld en rechtvaardig opgelost worden. Evenmin als het voor vrede en wel vaart in Europa toelaatbaar is de overwonnen staten economisch dermate uit te mergelen, dat zij automatisch in een nihilistisch extremisme vervallen en daardoor haarden vam voortdurend oorlogs gevaar gaan worden, evenmin kan men grens- en minderhedenproble men verwaarloozen met den ver. achtelijk „die gaan alleen den over wonnenen aan." Voor Triëst moet een rechtvaar dige oplossing worden gevonden, maar evenzeer voor het ongetwij feld in-Oostenrijksche Zuid-Tirol. We kennen reeds Elzas-Lotharingen Eupen en Malmedy, Sleeswijk, Danzig, Südetenland, Zevenburgen, Bessarabië, de Dobroedsja, Thracië', Triëst; men heeft gepoogd, of poogt nog deze benauwende problemen weg te werken. Zuid-Tirol ligt in dezelfde lijn. Strategisch moge Zuid-Tirol van belang zijn voor Italië, ethnologisch hoort het zeker bij Oostenrijk. En als men niet lan ger in oorlog blijft denken, maar den vrede in overweging neemt, moet men minstens Oostenrijk over deze aangelegenheid willen hoo- ren gn aanhooren. Zuid-Tirol is geen louter Italiaanscb-Oostenrijk- sche zaak, maar een Europeesch vredesprobleem. HET INVASIEVOORSCHOT VOOR ONDERWIJZERS Teneinde de uitbetaling van het zoogenaamde invasie-voorschot en de uitkeering-ineens ten behoeve van het onderwijzend personeel te bespoedigen, heeft de minister van Onderwijs, K. en W. besloten, het netto-voorschot op de rijksvergoe ding aan de gemeentebesturen en de besturen van de bijzondere lagere scholen voor het loopende jaar te verhoogen met 20 procent van het netto-voorschotbedrag. Munten van kunsthars Voor het eerst in de geschiede nis wordt kneedbaar materiaal (kunsthars) gebruikt voor de ver. vaardiging van munten en wel in de Britsche bezettingszone van Duitschland. Den 17den Augustus zyn de Republikeinsch Indonesische staats bank en het bijkantoor te Batavia officieel geopend. Ofschoon reeds proefbiljetten van republikeinsch geld zijn gedrukt, zyn deze tot op heden nog niet in omloop gebracht. Volgens een republikeinsch woord voerder is het mogelijk, dat dit geld deze maand ingevoerd wordt, doch in artikelen in de republikeinsche pers is in, de afgeloopen weken ge waarschuwd tegen de invoering van weer ander geld. Niet officieel is door republikeinen verklaard, dat de republikeinsche gulden gelijk staat met 100 Japan- sche guldens of drie Nederlandsch- Indische guldens, ELECTRISCH WORMEN ZOEKEN De 15-jarige P de G. uit Heerhugo- waard was Zaterdagavond aan het wormen zoeken met behulp van een ijzeren voorwerp, dat onder electri- schen stroom stond, een methode die meer en meer ingang schijnt te vinden. Hoe gevaarlijk dit spelen met electrischen stroom is, bleek ook thans weer: de jongen werd door den stroom getroffen en op slag gedood. Vrachten textiel zijn in den oor log uit ons land geroofd door de Duitschers en toch was dit slechts een fractie van wat de heeren hadden geëischt Als zij hun zin hadden gekregen had. geen enkele Nederlander meer dan lompen overgehouden Bij de groote textielvordering, de zoogenaamde Z.T .N.-Aktiont werd Nederland de verplichting opgelegd voor 300 millioen punten textielgoederen af te staan voor de inwoners van die Duitsche gebie den die door geallieerde bombar dementen het zwaarst waren ge troffen Van deze geëischte 300 millioen De rechtszaak, waarby zulks werd gezegd, ging tegen den vroegeren directeur van de Amsterdamsche Handel Mij ,,Impex" N. V, den 40-jarigen D. Scholtz uit Laren. Hem was ten laste gelegd, dat hy gedurende de bezetting in genoemde functie had medegewerkt aan die textielvordering. De „Impex" was in feite een Duitsche firma geworden onder Nederlandsche directie, die als schakel fungeerde tusschen een groote Duitsche organisatie, welke was opgericht om in de bezette gebieden gunstige resultaten te bereiken voor de Duitsche economie, namelijk de Riensch und Held Aus- senhandelsorganisation, eenerzijds en de Ned textielautoriteiten en -fabrikanten anderzijds. Tijdens de lange zitting kwam duidelijk aan het licht, dat S. bij deze transacties een zeer actieve rol neeft gespeeld, het motief daartoe sterdam gekregen. „slechts*' éen millioen Door een serie belangrijke be sluiten, genomen sedert het einde van Juli, ia de U.S. Maritime Commission begonnen spoed te zetten achter de Amerikaansche Regeeringgpolitiek tot hulp bij den wederopbouw van de door den oorlog ernstig gehavende wereld- koopvaardijvloot. Deze besluiten hebben betrekking op den verkoop van schepen, die de Maritime Commission tijdens den oorlog deed aanbouwen en openen den weg voor de overdracht van een vloot van ongeveer 4200 vaartui gen aan particulieren zoowel voor binnenlandsch als buitenlandsch gebruik. Vele van deze schepen zijn van een modem en snel varend type. De Merchant Ships Sales Act. die door het Amerikaansche Con gres in het begin van dit jaar werd aangenomen stelde een twee voudige politiek vaat tot aanmoe diging van een doeltreffende en toereikende Amerikaansche koop vaardijvloot, terwijl tegelijkertijd Dr. J H van Royen^ de afgetre den Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, die thar»3 in de Ver. Staten vertoeft, heeft in een onderhoud met Aneta verklaard dat de regeling van de Duitsche kwestie van wereldbelang is en in 't bijzonder van groot Nederlandseh belang. Een chaotische toestand in het hart van Europa zou op zyn minst ongezond" zijn. Dr. van Royen deelde mede, dat hy met vacantie in de V, S. was en gedurende dien tijd zou optreden als lid van de Ned delegatie bij de al- gemeene vergadering van de Ver- eenigde Naties. Nederland hoopt, aldus spreker, dat het in staat zal zijn de Duit schers,, die door eventueele recht- REL IN DUINDORP VOORKOMEN op3*" Chf.rr^yijzin«en waren, dat ria, in h«£Sld «ogenblik orde en d-orp te Srth nA^Tl0<-'ringskamP Duin- Stoord zouden k,"Ben wederom ver- overleg met den ~en worden, is in besloten het eedLRrocureur fiscaal, waar de verraoedf,® h=t kamp, bevond, te ontruimen aard zich vueuug uczjci omvaneri ko geschiedde binnen enkele da^n^ volledige samenwerking in het directoraat-generaal voor de hh1 zondere rechtspleging en het kamt) commando eenerzijds en de Kon" marechaussé, de rijkspolitie en dé A.A.T. (aan- en afvoer troepen) anderzijds. Het geheel verliep in de meest volmaakte orde en rust en bij volslagen verrassing. Te ruim 9 uur Zondag verliet het eerste transport het kamp, het laat- Bte vertrok te circa 13 uur. Hierna werd onmiddellyk een begin ge maakt met het transporteeren van «le persoonlijke bezittingen der ver plaatste gedetineerden. De ontvangstkampen waren te vo ren gewaarschuwd en hebben hun maatregelen voor legering en voe ding- kunnen treffen. Ongeregeldhe den deden zich niet voor. Op de be rechting en eventueele vrijlating derSinS er aaa hangen.. verplaatste gedetineerden heeft deze maatregel geen enkelen invloed. Het ligt voorts in de bedoeling van het directoraat-generaal voor de bij zondere rechtspleging, om het door deze verplaatsing vrijgekomen ge. deelte van Duindorp zoo spoedig mogelijk wederom ter beschikking van de bevolking te stellen. trekking van deelen der Neder- landschDuitsche grens op Neder- landsch gebied komen, te assimilee- ren. In het andere geval zou het vraagstuk van de verplaatste perso nen nog maar grooter worden. Met het oog op den huidigen internatio nalen toestand zou het volgens dr. van Royen trouwens onmogelijk zyn deze Duitschers naar elders over te brengen, aangezien de geal lieerden nooit zouden toestaan, dat het aantal verplaatste personen in hun zones nog zou vermeerderen. Aan den anderen kant, zoo ver volgde spr., moeten we een min derheidsprobleem in ons land, koste wat kost, trachten te voorkomen, want gedurende den oorlog hebben we kunnen zien waartoe dat kan leiden. Het laatste woord berust in dezen echter by de Nederlandsche regeering. Dr v Royen betreurde, dat reeds van een derden wereldoorlog wordt gesproken. Als alle vereenigde vol ken hun best doen, zoo zeide hij, moet het mogelijk zijn den vicieusen cirkel van wederzijdsch wantrouwen en insinuatie te doorbreken. Zeer verheugd was hij over het snelle herstel van Nederland. Persoonlijk was hij optimistisch wat Indonesië betreft, aangezien hy vertrouwt, dat men tot een voor beide partijen be vredigende oplossing zal geraken. 7 winstbejag. pro-Duitsche gezind* punten hebben zy er echter, vol-|heid Qf Ne(J_ %e£ng kwam echter gens een verklaring gisteren voor vast te staan S. zelf betoogde, bet bijzondere gerechtshof te Am- jdat hy had gehandeld juist om de Ned. belangen zooveel mogelijk te behartigen door zoo weinig mogelijk deze Duitsche actie te doen slagen. Br kon voor Nederland geen enkel belang mee gediend zijn, als de Duitschers de zaak zelf in handen hadden genomen gelijk ze dat In België deden. Nu daarentegen was het gelukt de zaak zoo tegen te wcrkeii, dat er slechts voor 1 mil lioen punten aan textiel de grens was overgegaan. De kopstukken uit de textielwereld van die jaren verschenen als ge tuigen. Als eerste de vroegere directeur van de Distex te Den Haag, de heer H G. Hey. De verklaringen, welke hij aflegde, waren weinig positief en eerder ten gunste van verdachte dan in diens nadeel. Schotlz, zoo zei- de hij, had hem noch zijn ambtenaren bij hun sabotage van de Duitsche maatregelen ooit tegengewerkt. Ge tuige kon intusschen niet weerleg gen, dat zoowel de Distex als de ryksbureaux voor textiel zich aan hetzelfde feit hadden schuldig ge maakt als waarvoor S. thans terecht stond. Een tweede getuige, drs. G. Stilurop, die tijdens de' bezetting hoofd van de sectie confectie van 't rijksbureau voor textiel te Den Haag was, kon geen antwoord geven op de vraag of de Impex druk uitoefen de op de fabrikanten bij de vorde ring der textiel. .Geen der vijftien getuigen (voornamelijk personeel van de Impex) had dien indruk gekregen, evenmin echter hadden z(J iets gemerkt van sabotage van den kant van verdachte Enkele getuigen décharge legden gunstige verklaringen over ver- dachte's politieke gezindheid af. De advocaat-fiscaal zeide in zyn requisitoir, dat inderdaad ook de Distex en de rijksbureaux, dus de officieele instanties, In deze onver kwikkelijke textielaangelegenheid een minder fraaie rol hebben ge speeld en wenschte dus niet alle schuld op Scholtz te gooien Hij requireerde 1 lA jaar gevangenisstraf tegen hem onder aftrek van voor arrest (dit is reeds 15 maanden.) Uit spraak op 2 September a-s. de verliezen aan koopvaardijsche pen door andere geallieerde naties tijdens den oorlog geleden, wor den vervangen. De juiste mate van deze verhezen wordt thans door de Maritime Commission bestu deerd. doch volgens de ramingen zijn er meer dan 5.000 schepen van alle types met een gezamen lijke tonnage v. 22.000.000 ton ver loren gegaan. Amerika alleen ver loor 700 schepen. Door den gewel digen scheepsbouw in Amerika tij dens den oorlog werden do eigen verliezen aan tonnage van Ame rika verre overtroffen. Niet min der dan 5300 schepen werden er gebouwd met een waterverplaat sing van 54.500.000 ton. Dienten gevolge bezaten de Ver. Staten V. J.-dag bijna de helft van de schepen van de wereld en bijna 2/3 van de wereld-tonnage aan vrachtschepen. Een aantal vaartuigen is be schadigd of moet verbouwd wor den. Een groot gedeelte van deze verbouwingen zal door de Mari time Commission geschieden voor dat verkoop plaats vindt. De vraag naar schepen is groot, zoo wel in Amerika als in het buiten land. Van een totaal van 1300 aanvragen voor aankoop van sche pen, zijn er 700 afkomstig van 120 buitenlandsche gegadigden, met inbegrip van buitenlandsche re- geeringen; 600 aanvragen zijn af komstig van ongeveer 100 Amerl kaansqhe reederijen. Een van de belangrijkste besluiten is geweest dat het C-type van vrachtschepen aan de lijst van voor verkoop be schikbare schepen is toegevoegd De C-type-achepen behooren tot de modernste booten die in de vaart zijn en varieeren in tonnage van 92Ö0 tot 14.000 ton. met een snelheid van 14 tot 17 knoopen, terwijl de Liberty-schepen 10.000 ton meten en ongeveer 10 knoo pen varen. Er bestaan ernstige plannen met 1 Januari de papier toewijzing in dier voege te verhoogen, dat de kranten dan niet slechts twee keer pe week, doch dagelijks me i twee bladen of voor zoover zi in groot formaat uitkomen met één volledig blad zullen l kunnen verschijnen. 31. Tobias greep 't handvat beet „Ik zal het bewegen, Blnky, waari schuw jij me, als er rare dingen ge beuren". Hy trok uit alle macht piepende en schuivende geluiden werden hoor. baarlangzaam schoven twee muren van elkaar, waardoor een ope ning ontstond. Toen die wyd genoeg was,, hield Tobias op met trekken. „Nou, hoe heb ik dat gedaan, Bin. ky?" en wreef zich vergenoegd ln de handen. Ze stapten door de ope ning heen......... Het zal iemand, die zijn gewone dageiyksche boodschappen doet, wel geen zorgen baren, dat de prys van een olifant van 1200 tot 3500 dollar is opgeloopen, maar het maakt de handelaars in wilde die ren „wild". Drie van de grootste Ameri kaansche importeurs van alle mo. geiyke loopende, kruipende, zwem mende en vliegende wilde dieren verklaarden, dat zy werden over stelpt met orders van directeuren van dierentuinen, circusagenten en particuliere verzamelaars, maar dat tengevolge van de hooge prijzen en de voedselschaarschte de mêeste dier ongetemde wezens in Afrika en Iindië blqven. Voor den oorlog, aldus een New-i Yorksche handelaar, kostte een olifant uit Indië 1200 dollar, maar, nu vraagt men in Calcutta 2200 dollar voor zoo'n beestje en met invoerrechten en kosten van ver voer en verzekering komt het op 3500 dollar. De bedrijfsleider van een anderei firma zeide, dat de voedsel schaarschte in het buitenland het byna onmogeiyk maakte, het noo- dige vleesch en graan voor de vyt of zes weken durende reis, van Indië of Afrika te bekomen. Tygers, die gewooniyk 1200 dol lar per paar kostten, doen nu 3500. Voor den oorlog kon men per jaar wel 30.000 apen Invoeren, thans heeft Indië den uitvoer beperkt tot 10.000 stuks per jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1