R o/e Italië in de Parijsche klem De Nederlandsche kustvaart wereld KATHOLIEK DUITSCHLAND tijdens den oorlog ADIO programma WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1946 PAGINA 6 CONFERENTIES BIJ DE SCHEMERLAMP VOOR DE KEUKEN DRANKEN EEN DERDE DEEL VAN DE VLOOT GING VERLOREN „Nicht Martvrer wollen wir schaffen, sondern Verbreclier" EEN INTERESSANTE PUBLICATIE .Van onzen Rarijsehen correspondent De territoriale en politieke com missie voor het vredesverdrag met Italië heeft den geheelen dag ver gaderd, Het Italiaansche memo randum met de bemerkingen op het ontwerptractaat was binnen gekomen, een zeer groot aantal amendementen bevattend. Door de delegaties waren nog geen amen dementen ingediend, behalve door de Nederlandsche, die eenige tekstwijzigingen voorstelde, waar in niet alleen overwogen wordt, dat de fascistische regeering om vergeworpen werd door de pres sie van militaire gebeurtenissen, maar ook, dat het Italiaansche fascism^ daartoe heeft bijgedra gen. Behalve Vishinsky waren geen eerste tenoren aaxiwezgi Als het Ne- derlajfcdsche amendement in een vol gende zittinig ter behandeling komt, «al het wel eenigen steun vinden by Visihinsky ,die zich meermalen met de orde van behandeling bemoeide •en dezen keer zeker niet ten onrech te, want veel klaarheid viel in het debat niet op te merken. De meest vergaande wijziging, die Italië in zijn memorandum voor telt, betreft de koloniën. Italië wil, dat het afstand doen van zijn ko loniën niet in het verdrag zal wor den opgenomen, omdat men de be slissing over den toekomstigen sta tus dier koloniën een jaar heeft uit gesteld. Verder vraagt Italië, dat de Italianen in de koloniale gebieden zullen kunnen terugkeeren, voordat over de koloniën een beslissing wordt genomen. De economische «lausule wordt het meest aan eri- tiek blootgesteld en daarbij vraagt Italië, dat zyn recht zal erkend wor den, door terugstortingen van Duitscluand. Ook wil Italië in Tan- ger blijven meespreken bij de vast- •telling van den internationalen staat Tanger. Dit aües gaat de commiss.e aan, «naar het was wel duidelijk, dat eer conferentie nog wel iets anders plaats heeft, dan wat de openbare zittingen te zien geven4 De leden der conferentie hebben gelegenheid te «ver zonder de vele en belangrijke zittingen, om met eikaar te praten, Al was het alleen maar bij de re cepties, cocktails en bankets, die zoo talryk zijn, dat de m nister van bui tenlands ehe zaken van Tsjeoho -Slo wakije, de heer Jan Masaryk, be vreesd is geworden voor zijn weer. jtands vermogen aan de gastrono mische en andere mondaine geneug ten. Hij heeft tenminste verklaard, dat de heeren der conferentie tan een ernstig, zoo niet gevaarlijk pro bleem worden blootgesteld, door al die mondaniteiten, soms twee offi- cieele recepties tegelijk. En als dan zoo'n minister van bu tenlandsche «aken niet verschijnen kan, is er meen in gs verschilDiplomatieke verkoeling De avonden worden geheel in be slag genomen tot middernacht. Waarom die ruime plaats aan d e invitaties gegeven? Een causerie bij de bar of onder een schemerlamp compromitteert niet, terwijl een -jcpres belegd onderhoud in een am bassade of in het hotel van een de legatie direct de aandacht trekt. Zoo werd verteld, dat er reeds aaraig wat te doen viel over het feit, dat Tsaldaris nog al veel conversatie heeft. De Joegoslaven verwijten hem, dat hij bij een receptie op de Amerikaansche ambassade weer erg 'ang zich met somjnige diplomaten heeft onderhouden en zij beschu.di- gen den Grigk, een balletje te heb ben opgeworpen voor een accoora buiten de conferentie om, over Zuid Albanië. De conferent e loopt niet o. er van veel vriendelijkheden, maar als men ïu nog by de recepties elkander ga at Teglurcn, welk plezier blijft er lan nog voor de diplomaten over? Nederland „beoorloogde" Italië In de zitting van de politieke com missie voor Italië-heeft de Ned. gede legeerde een bewering in het door de Italianen ingediende memoran dum becritiseerd, volgens welke de Ned. oorlogsverklaring nooit aan de Italiaansche regeering toegezonden zou zijn, zoodat er nimmer oorlog zou hebben bestaan tussch-en Ne derland en het fascistische Italië. De Ned. gedelegeerde memoreer de dat de Zweedsche gezant, die de Ned. belangen in Italië 'behartigde nadat Nederl. door de Duitschers be zet was, de oorlogsverklaring aan de regeering van het fascistische Italië heeft ar. erhandigd. De Ita liaansche regeering had den Zweed- schen gezant echter in kennis ge steld, dat zy een dergelijke ver klaring van de uitgeweken Ned. re geering niet kon aanvaarden, om dat zij van oordeel was, dat Neder land niet langer bestond^ Italie9s memorandum verworpen i De politieke en territoriale com missi e voor het vredesverdrag met Italië heeft het Italiaansche memo randum verworpen. Italië wilde in de inleiding van het vredesverdrag zien beschreven, dat net fascistische regiem in Italië verantwoordelijk was voor het kiezen van de Duit- sche zijde en niet het Italiaansche volk. Na een discussie van 4 uur stelde de voorzitter van de commis sie, Deif .Igeland (Z.-Afrika), voor het memorandum niet als amende ment te aanvaarden. Dit voorstel werd aangenomen en de vergade ring werd verdaagd. DONDERDAG, 22 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 KRO.. 10.00 NCRV., 11.00 KRO., 14.00 NCRV., 7.00 Nieuws en gymn. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws en gram. 9.45 V. d. kleintjes. 10.00 Gram. en morgenwijding. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Gram. 12,30 Lichte muz, (13.00 Nieuws) 13.45 V. d. vrouw. i4.00 Sextet. 14.40 V. d. vrouw. 15.00 Politiemuziekkorps. 15.40 Gram. 1G.00 Bijbellezing. 16.45 Kwartet 17.35 Gram. 17.50 Sextet. 18.30 V. d Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws 19.25 Caus. 19.45 RVD. 20.05 Vacan- tieprog. min. v. Maarseveen over de politieke delinquenten. 21.35 Orgel. 22.00 Nieuws en actual 22.30 Gram. 22.45 Avondwijding. 23.00 Cello en piano. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gymn, en gram. 10.35 Piano 11.00 V. d. vrouw. 11.10 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.35 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Ork. en zang. 14.00 Voordr. 14.20 Sextet. 15.00 V. d. jeugd. 15.20 Operette-fragm. 16.20 Lichte muz. 17.00 Kaleidoscoop. 17.30 Gram. 17.50 Over Indië. 18.00 Nieuw.s 18.15 Skymasters. 18.45 Sportpr. 19.00 Piano. 19.15 V. gerepatr. 19.20 Solis ten. 20.00 Nieuws en actual. 20.15 Philh. Ork., min. v. Maarseveen over de politieke delinquenten. 21.15 Solisten. 21.35 Voord.r 22.00 Roman cers. (22.30 Actual.) 23.00 Nieuws. 23.15 Schaaktornooi. 23.3024.00 dansmuz. Het Is weer zomer Men trekt er op uit, naar de zee, de bosschen in, de meren op. Men maakt fiets tochten, wandeltochten, men kam peert Komt men terug van zoo'n tocht' in de felle zon, dan is niets heerlijker, dan een verfrisschende koele drank. Gaat de huisvrouw zelf mee, dan is het aan te raden, de dranken van te voren klaar te maken en op een koele plaats afgedekt te bewa ren. Wij geven u eenige voorbeelden van frissche dranken. U kunt er voor gebruiken: zelf- gezochte boschbessen, bramen, aal. bessen en natuurlijk de vruchten uit den tuin. TOMATENSAP. 1 kg. tomaten. 2 eetlepels (30 g.) suiker, iets zout, pl.m i appels. De tomaten in stukken snijden en door een zeef wrijven. De appels in vieren snijden en met iets water zacht koken. Het moes door een zeef wrijven en met de overige ingre. diënten aan het sap toevoegen. Deze drank zeer koud opdienen. KOMKOMMERS AP. 2 Komkommers, 3 eetlepels (45 g.) suiker, 2 theelepels zout. De komkommers schillen, schaven en uitpersen met het zout. Het sap opvangen en dit op smaak afmaken met suiker. KARNEMELKDRANK, 1 L. karnemelk, 1 kopje water, 500 g. vruchten, 2 lepels stroop. De vruchten wasschen en even met het water opkoken (615 min.). Ze door een zeef wrijven en door het sap en de stroop roeren. Ais het sap is afgekoeld de karnemelk er door roeren. KOFFIE-CHOCOLADEDRANK. 1 L. melk, 2 kopjes koffie-extract, 4 eetlepels (pl.m 30 g.) cacao, 3 eetlepels (45 g.) suiker. Bijna alle melk aan de kook bren gen. Met de overgebleven melk de cacao de suiker aanmaken en aan de kokende melk toevoegen. Alles even laten doorkoken met het koffie-extract. Deze drank zeer koud geven. Ely Cullbertson jr., de zoon vae den bekenden bridge-expert, is de zer dagen door de Amerikaanscihe politie gearresteerd. H(j wordt be schuldigd van diefstal van een radar-installatie aan boord van een oorlogsschip. De redactie nan ,,Die rare we reld" vraagt zidh af, of de jonge Cul- bertson de radar-installatie noodig had, om het todh al feillooze sy- steeim-Oultoertson nog feilloozer te kunnen spelen. Vóór 1940 bestreek de Neder- landsche kustvaart een gebied, dat zich uitstrekte van Bergen in Noor. wegen tot Lissabon, waarop zijde- lings de vaart op de Britsche eilanden en op de Oostzee aan sloten. Naar gelang van de grootte van het schip wordt een certificaat verstrekt, dat aangeeft welke af stand het schip zich mag verwijde, ren van de thuishaven. Men kent 7 certificaatklassen, die men in 3 groepen kan onderverdeelen. De eerste groep bevoer den Rijn en de Duitsche kust tot het Kieler-kanaal, de tweede hestreek bovendien Noord- en Oostzee, terwijl de derde ook Ierland en Portugal voor haar rekening nam. Tot de laatste groep kan men ook de schepen rekenen, die een zgn. blanco-certificaat be zitten, en een onbeperkte actie radius hebben. Van de 470 schepen, die voor den oorlog in de kustvaart voeren, was 20 pet. eigendom van een reederij- bedrijf, de rest behoorde toe aan de eigen kapiteins. De oorlog be. roofde de vloot van een derde deel van haar schepen; 110 kustvaar, ders gingen verloren door direct oorlogsgeweld, de overige werden verkocht of zijn onnaspeurlijk ver- dwenen. Op het oogenblik zijn er dus nog ongeveer 300 schepen voor handen, doch hiervan zijn er 50 in reparatie. Alle coasters waren di rect na de bevrijding door de re geering gevorderd; deze vordering ging op 1 Januari 1946 over in een bedrijfsvordering. Momenteel zijn de schepen echter alle wederom vrij ter beschikking van de eige naars. Behalve verliezen aan de vloot berokkende de oorlog aanzienlijke schade aan de vaartmogelijkheden, vooral van de schepen uit de eerste groep, die hun opkomst juist te danken hebben aan de vaart op de Duitsche binnen- en zeehavens. In afwachting van een regeling der valuta- en bezettingsvraagstukken kunnen deze trajecten niet door de Nederlandsche kustvaarders be. varen worden en nemen Duitsche schepen hun plaats in. De gedu peerde schepen worden nu omge bouwd voor een hoogere certifi caatklasse of gebruikt voor de binnenvaart. Voor de ana ore klassen is, in ieder geval voorloopig, de vaart op de havens ten oosten van Stettin zeer moeilijk geworden, aldus de heer R. Kunst, een Groningsch kapitein-reeder. Met de gebieden, die door Rusland bezet zijn of onder Russische contröle staan, zijn nog geen overeenkomsten af gesloten en er kan dus nog niet op de betrokken havens gevaren worden. Overigens moeten hierbij de beslissingen van de vredescon- KOLEN VOOR WERKPLAATSEN, PENSIONS ENZ. - die door omstandigheden niet te do gelegenheid waren vaste trandstoffen aan te vragen voor de verwarming van ruimten, be- jtemd voor de uitoefening van hun beroep, bedrijf of dienst, zullen hiertoe nog eenmaal en wel van 22 „ot en met 30 Augustus a.s. in staat ■worden gesteld. Het hiervoor te ge- b t iken formulier MD 393-05 is bij den distributiedienst verkrijgbaar. 1 mvragen ingediend na 30 Augustus a.s. worden niet meer in behande ling genomen. In bovenvermeld tijdvak kunnen eveneens brandstoffen worden aan gevraagd door exploitanten van p-nsions, waarin tien of meer gas ten vertoeven. Bij het Thomas Verlagin Zu richverscheen dit voorjaar een niet zeer omvangrijk hoek9 geti teld: ,,Sieg des Glaubenswaarin een Amerikaansche auteurJohn. S. Steward, een aantal authentie ke geheime Gestapodocumenten bundelde over het verzet der Duit sche kerkenm Het grootste deel dezer documenten werd door de geallieerden bij de verovering van Straatsburg buitgemaaktwaar de Gauleiter van Baden, Robert Wag nert zichzelf en zijn geheim ar chief veilig waande voor luchtaan vallen. VOOR DE HEILIGVERKLARING VAN PIUS X. De vier onderzoeken, voorgeschre- nlü., °,r d,e Congregatie der Riten, inzake de deugden en wonderen van Vmbib te Treviso. Mantua, ,t5"S .lpn Rome ingesteld, zijn vol- d^.r"rt^en '?oopt dat d« laatste m?ut0iLfegK<en vlotgeschreven for- klfnnen *>innenl:°ri afgewikkeld Kunnen worden en dat het nroop« voor de heiligverklaring daarna zal kunnen beginnen. Na een inleiding van den samen, steller, opent het boek met een ge heime circulaire van Heydrich, die op 10 April 1940 in slechts 300 exemplaren werd verspreid. Hooge S.D.- en Sicherhejtspolizei functio narissen kregen er een overzicht in van de Katholieke hiërarchie in Duitschland, alsmede aanwijzingen en instructies, hoe een uiterst ge raffineerd spionnagesysteem kon j worden opgebouwd in- en om de kerkelijke organisatie. Niet slechts I de preeken, het geheele privéleven j van eiken Duitschen geestelijke stond voortdurend onder de onzicht bare controle der Geheime Staats- polizei en S.D. En, nadat Heydrich in zijn rond schrijven wanneer men van de methoden kennis neemt, weet men, j dat de Duitsche geestelijkheid en de j Duitsche Katholieken onder een zelfde terreur leefden als wij in Ne derland heel het perfide scala van doortrapte „rücksichtslose" gemeenheid heeft dcorloopen, leest men in volgende hoofdstukken de ..Stimmungsbilder" van S.D.-lunc. tionarissen Kreisschülungsleiter en andere hooge Partei-aanhangers. Uit deze berichten, die b;«vendien ook historisch zeer illustratief zijn voor de langzame innerlijke ineen, storting van Hitiers rjjk, groeit een der boeiendste verzetsromans, geëtst in bijtend sarcastische lijnen van woedende onmacht Men vindt er dezen binnenland- schen genjepigen oorlog in terug, in al zijn facetten: de psychologi. sche terugslag der bombardemen. ten, die velen terugdreef naar de Kerk daar „de Partei geen innerlij ke kracht of troost schenken kan", zooals net in een geheim S.D._ver- slag uit Baden-Elzas luidt: ,,en zich slechts weinigen voor de nat. soc. levensbeschouwing interesseeren". Een „Uebermansch"-Kreisschü- lungsleiter moest constateeren: ,,In de kerken zitten zij (de Pooische slavenarbeiders) zelfs tusschen de „Volksgenossen" en worden hun bovendien nog als lichtend voor beeld van goed Katholicisme voor gehouden". Een ander rapporteert: .,Het ge brek aan onbaatzuchtigen, van eigen zaak overtuigde krachten bin nen de „Partei" kan niet ontkend wordenEn: „Het Magnificat" ligt velen beter dan Hitler's ,,Mein Kampf". Sommige rapporten konden over het Nederlandsche verzet zijn. Naar aanleiding van het Processiefeest op Sacramentsdag schreef een nat. soc functionaris: „Overal ontmoette men kwaadwillig verzet. Uitdrukkingen als: „Nu vieren wij eens feest!" waren aan de orde van den dag. Terwijl uit het hier volgend citaat de reactie over het weghalen der klokken moge blijken: ,,Grooft was de verontwaardiging over het weghalen van de kerkklokken. Toen deze actie begon, was het voor de daarmee belaste werklieden moei. lyk om onderdak en voeding te krijgen, zonder twijfel een gevolg van het geboden lijdelijk verzet"... Nu, het moet zelfs in Duitscnland niet altijd evun prettig geweest zijn voor de Nazis. In Nov. '42 reeds schreef men uit Karlsruhe „Geen enkele bevolking doet zoo veel afbreuk aan ons vertrouwen in den „Endsieg" als de clerus", die in een bericht uit Neustadt in verbit terde Naziterminologie „Hetzapos- teln" genoemd werden. Ook in de „Partei" wankelde het rotsvaste Führersvertrouwen wel eens: „Jongelui die onlangs in de „Partei" werden opgenomen, na. men dit niet meer serieus en moes ten lachen om den eed van trouw: Hoe kan je nou nog op een Führer zweren en dan nog wel op zoo'n Führer!" terwijl Baden zich bitter beklaagt dat daar in Dec. '43 „het grootste deel der Partelgenossen in zijn levensbeschouwing nog steeds met twee beenen in de Kerk stond Niets blijken, déze heeren begre pen te hebben van hun werkelpken vijand, het Christendom. Steeds benaderden ze deze laatste vesting verkeerd, het bovennatuurlijke ge heim vermochten ze met geen enkele „Mythe" te vervangen, laat staan het met hun aardsche mid delen te ontmantelen. In machte- looze woede eindigde dan ook een „Weltanschaulicher Lagebericht" „Schade das wir den Pfaffen nicht auf die Schnauze hauen dürfen. Wir taten's gerne! Aber man trös- tet sich damit. dass nach dem Kriege die Abrechnung mit diesen Landesverratern kommen wird". Dit boek is een bemoedigend boek. Het werd immers geschreven door nazi.mannen, die gedurende den oorlog van dag tot dag den polsslag van Duitschlands geeste lijke leven betastten en maar al te graag in gunstigen en positieven zin hadden geschreven. Hun commentaren op hét gees telijke leven blijken echter bijna zonder uitzondering bitter en ne gatief te zijn, waarbij moet worden opgemerkt, dat allen die het goed meenen met onze Christelijke West.Europeesche cultuur en verzwakt ais deze reeds is, kan zij op den langen duur geen afsnoeren en verschrompelen van een harer ledematen verdragen zich over het negativisme der Naziberichten slechts kunnen verheugen. J. H. W. I ferentte afgewacht worden.. Onze zegsman voegde hieraan toe, dat in de kringen der coaster-reeders geen al te hooge verwachtingen aangaande de mogelijkheden in, deze gebieden gekoesterd worden, Men moet hieruit evenwel niet de conclusie trekken, dat nu de ge* heele Oostzee als werkgebied voor onze kustvaarders zou zijn uitge- vallen. Met Finland is reeds een nieuw handelsverdrag afgesloten en men mag hier op uitbreiding van de betrekkingen rekenen. De handel met Zweden en Denemar ken is afhankelijk van de te tref. fen deviezenmaatregelen. Het Roergebied nog gesloten Het zeer belangrijke Roergebied is momenteel nog voor alle buiten, landsche schepen gesloten en het toekomstige goederenverkeer is ook daar afhankelijk van de beslissin. gen der geallieerden, die 3 moge lijkheden overwegen, n.l. 1. onder geallieerd toezicht. 2. een eigen staat. 3. behoud van den oorspron- kelijken toestand. Indien de in. dustrie zich daar herstelt, aldus de heer Kunst, zal er direct voor de Nederlanders werk zijn bij het verschepen van de goederen voor herstelbetalingen. Naast Duitsch. land bezit Nederland niet alleen schepen, die geschikt zijn om deze artikelen naar alle Europeesche havens te vervoeren, maar ons land bezit ook de gezagvoerders, die volkomen tegen deze taak zijn opgewassen. De derde groep is minder gedu. peerd dan de beide andere door vrije keuze van de havens. Alleen Engeland legt het buitenland moei lijkheden in den weg, daar het de eigen kustvaart wil stimuleeren. Elk niet-Engelsch schip moet, om een Engelsche haven aan te loopen, een licentie bezitten, die tot nu toe nog nooit geweigerd werd, maar men rekent er in scheepvaart kringen op, dat deze nieuwe „acte van navigatie" volledig in werking zal treden, zoodra Engeland over de noodige vaartuigen en beman ningen beschikt. Nederland zou hierdoor in het bijzonder getroffen worden. Ondanks alle verliezen en tegen slagen past het kustvaarbbedrijf zich op soepele wijze aan de ge wijzigde omstandigheden aan. De belangrijke vaart op Portugal, wordt thans meer en meer uitge breid en op kleine schaal is ook de Middellandsche Zee in de vaart betrokken, zoodat in Marseille reeds een reederijkantoor kon wor den geopend. De regeering steunt de ontwikkeling van het bedrijf en bekostigde een studiereis naar Zuid-Afrika, waarbij ook Egypte werd bezocht teneinde daar de mo gelijkheden te onderzoeken. De besprekingen, die thans gevoerd worden, wettigen de verwachting, dat binnenkort de Nederlandsche coaster regelmatig in de Zuid- Afrikaansche havens zal worden gezien. Voor de toekomst over weegt men zelfs de vaart over den Atlantischen Oceaan naar de lan den om de Caraibische Zee en naar Zuid-Amerika. Tekort aan schepen Men heeft bij de uitvoering van deze grootsehe plannen echter te kampen met een tekort aan sche pen en het wachten is op den nieuwbouw, die nog slechts moge lijk is voor oorlogsgedupeerden. Het materiaal is wel duur aan de viezen, maar volgens den heer J. Niestern, een bekend scheepsbou wer uit Delfzijn, brengen de coas ters deze dubbel en dwars terug. In kringen van scheepsbouwers en reeders heerscht de indruk, dat de regeering de voorkeur geeft aan buitnlandsche orders. De bouw van schepen voor andere landen levert evenwel slechts eenmaal deviezen op en Nederland schept hiermede concurrentieobjecten voor de eigen scheepvaart. Bouwtijd en prijs van nieuw te bouwen kustvaarders bedragen on geveer het drie- tot viervoudige van voor den oorlog en hypothe ken zijn moeilijk te verkrijgen voor deize schepen, die wellicht niet eens een loonende exploitatie toestaan. Anders staan de zaken met de oude schepen, die tegen normale prijzen gebouwd zijn en reeds gedeeltelijk zijn afgeschre ven. In de kustvaart bestonden steeds eigenaardige sociale verhoudingen, maar het zou een misvatting zijn, indien men meende, dat er onwaar dige toestanden heerschten. Thans passen de arbeidsvoorwaarden zich aan bij de bijzondere omstandig heden. Het dreigende personeel, tekort, dat vooral bij koks en mo tordrijvers urgent was, baart min der zorg nu de löonen zoo ingrij pend verbeterd zijn. Het is evenwel de vraag of het bedrijf al deze lasten in den zwa- ren concurrentiestrijd zal kunnen dragen. Dit is weer afhankelijk van andere factoren: zal het be drijf zich kunnen aanpassen aan de moderne \echn:ek en zal de regee ring het voldoende steunen. Nederland staat nog steeds met de beste schepen en bemanningen vooraan en men mag dus met ver trouwen verwachten, dat de Ne derlandsche kustvaarders ook in de toekomst met eere de driekleur •aar alle bereikbare havens zul- .en dragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6