nationale beteekenis G I Q Nog een chaos te Bandoeng Een gebeurtenis van Steun aan Katholieke militairen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONGSLAGEN OOGSTTIJD IN DRENTHE 68ste JAARGANG ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1946 No. 20095 Noord en Zuid volledig hereenigd SCHOENENBON OP CIJFER 4 WATERGEBREK EN BRANDSTICHTING Groot tekort aan arbeids krachten EEN DRINGENDE TAAK EISCHT OPLOSSING EEN MARSCH NAAR DEN HAAG? Oorlogsslachtoffers verliezen hun geduld NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TED. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Op school leerden wij het en met zooveel nadrukkelijk heid, dat er altijd een stil gevoel van eerbied in ons handen bleef en het passeeren nooit zonder 'n tikje geheime sensatie geschiedde, dat de twee en een halve kilometer ruim met de verbindings- dammen wel te verstaan lange Moerdijkbrug een van de groote wereldwonderen betee- kende en de langste brug van Europa was. Dat laatste is zeker niet het ge val meer. En in later jaren zal de wereldwonderlijke waardeering van het leeraren-eorps ook heel wat zijn afgezwakt, zoodat jongere generaties met meer nuchtere ge voelens over de brug stoomden. Maar een verdiraaid-knap technisch werk is de constructie van de zee-arm-brug in haar tijd zeker (wel, geweest. En welk een belang rijke verkeersschakel ze vormde, dat hebben we ons dubbel en dwars kunnen realiseeren sedert dien somberen dag, toen de Duitschers na den slag in W.-Brabant de brug grootendeels vernielden. Met schrik hoorde men tot in Rotterdam en verder de doffe dreunen, die de afsijnding van den levensader voor bet verkeer beteekenden. Toen men in Nederland in het midden van de vorige eeuw over het bouwen van meer bruggien ging denken, durfde men aanvankelijk zelfs de mogelijkheid van de over brugging van het enorme Hol- ianriaoh Diep niet onder de oogen te zien. Maar de noodzakelijkheid van een vaste verbinding tusschen Noord .en Zuid deed zich ten slotte (Onweerstaanbaar gevoelen. Na veel heen en weer gepraat, na het overwinnen van heftigen tegenstand werd in 1866 de groote stap gewaagd en ging men op 22 Maart over tot de eerste grond boringen. Vijf jaar lang heeft daar op een leger van ingenieurs en arbeiders aan den bouw gewerkt. Er deed zich toen een om standigheid voor, waaraan we tegenwoordig totaal ontgroeid zijn. De kosten bleven ver be neden *de raming. Men had nl. begroot, dat de brug rond acht millioen gulden zou kosten. Het bleek, dat het werk gereed kwam voor 574 millioen, waarvan voor de eigen lijke brug t3.878.J06, nl.f 2.407.339 voor den onderbouw en f 1.470.767 voor den bovenbouw. Dat niettegenstaande deze in onze oogen betrekkelijk kleine kos ten toch degelijk werk werd afge. leverd. bleek wel uit het feit, dat bij de herstelwerken van thans duidelijk aan het licht kwam, dat de pijliers nog voldoende sterkte bezitten om later een brugdek imet dubbel spoor er op aan te leggen. De brug, die in de jaren 1866 tot 1872 werd gebouwd, telde veertien openingen van 100 meter. Elr wa ren veertien overspanningen van elk ruim 103 meter. Bovendien was er een verbindingsdam van 700 meter in het Noorden en een van 400 meter in het Zuiden. Op 27 December 1871 werd de brug beproefd en goedgekeurd en op 1 Januari 1872 werd zij officieel in gebruik genomen, zonder eenig feestbetoon. Aanvankelijk was er ook een draaibaar gedeelte in de brug, doch in 1936 werden twee overspannin gen aanzienlijk verhoogd, zoodat men de draaibrug kon laten ver- Vallen. Het is thans gebleken, dat de totale brug tijdens haar 75-jarig bestaan 20 c.M. is gezakt. Eigen aardig is ook dat de brug als het ware bleek te ademen. Zij ging n.l. bij eb en vloed 2 millimeter op en neer. Door de Duitschers werd bij het opblazen in den winter van 1944 '1945 de brug sterk gehavend. Zes van de veertien overspanningen Werden zoodanig vernield, dat zij met meer hersteld konden worden en twee pijlers werden volkomen verwoest, evenals het Noordelijke iandhoofd. Het Zuidelijke land- hoofd was eveneens beschadigd, doch minder ernstig. In Juli 1945 werden de herstel werkzaamheden aangevangen. Vier bogen aan de Noordzijde heeft men vervangen door een aarden baan. De rest van de overbrugging be staat thans uit een Engelsch aan- brugje van 30 M. een z.g. E.S.V.B,- brug. een Callendar Hamiltonbrug van 54 M.. een deel van de Water - loo-brug uit Londen van 45 M., een gerepareerde oude overspanning, twee Callendar Hamiltonbruggen van 50.4 M. elk en zeven herstelde oude overspanningen. Dit bruggen- allegaartje bleek bij beproeving voldoende sterkte te hebben om .het groote verkeer met gerustheid er over te leiden. De herstelwerken werden uitge voerd door de firma Penn Bauduin te Dordrecht, de N.V. Kon. Beton- en Aanneminigsmij v.h. van Waning en Co. en de N.V, Hollandsche Aannemingsbedrijven Zanen en Verstoep. Het gereedkomen van dit groote werk brengt, zooals reeds gezegd, een zeer beduidende verbetering met zich mede in de verbinding van de Noordelijke provincies met het Zuiden. Een uur wordt op den duur gewonnen, nu het traject DordrechtLage Zwaluwe niet meer per autobus behoeft te wor den afgelegd. De spoorwegen heb ben thans bovendien de frequentie van het treinverkeer sterk ver hoogd. Men kan ook de plechtigheid der heropening van de spoorweg verbinding ten volle een feit- van nationale beteekenis en een reden tot nationale verheugenis noemen. In den loop van de maand Sep. tember 1946 komen diegenen voor e-en schoenenbon in aanmerking, wier stamkaartnummer op het ctffer 4 (vier) eindigt, voorzoover z\j se dert 1 Januari 1945 nog: geen bon voor schoenen hebben ontvangen, NIEUWE AARDAPPELBONNEN Van 26 Aug. t/m 31 Aug. geven de bonnen ,,410 Aardappelen" recht op het koopen van drie kg. aard appelen en de bonnen ,,910 Aardap pelen" op één kg. 'aardappelen. De geldigheidsduur vajy de bonnen 409 en 909 is verlengd tot en met 31 Augustus. In verband met de hardnekkige geruchtendie nog steeds liepen over een wegvoeren in de oorlogsdagen van de bekende gouden koets het geschenk van het Nederlandsche volk aan H M. de Koninginof een ernstige beschadiging ervanhebben wij van de koets op de bi«- nenplaats van de koninklijke stallen, Den Haagde hierboven gerepro- duceerde foto laten maken, die doet blijken, dat de koets geheel ongedeerd is. Verwaarloozing van het buizen net en sabotage in het begin van dit jaar zijn de oorzaken, dat de watervoorziening van de stad Ban doeng een troosteloos beeld biedt. Men is slechts in staat een kwart van het benoodigde water te ver strekken Aangezien de bronnen nog niet onder controle der geallieerden staan, is men overgegaan tot het graven van artesische putten, die over eenige maanden gereed zullen zijn, elk met een capaciteit, van 25 liter per seconde. De brandweer is in verband met de veie brandstichtingen zeer zwaar belast. Voor arbeidskrachten is pu blieke werken aangewezen op ten deele minder ervaren arbeiders, het geen echter geleidelijk beter wordt. Inplaats van de vroegere 1500 zijn er thans maar 500 koelies beschik baar. Voor technische werk kan men gelukkig over een reserve van meer ervaren krachten beschikken. Daar het onderzoek naar de moord- en ontvoeringszaken, tenge. volge van het feit, dat de voor naamste figuren nog niet gearres teerd zijn, is vastgeloopen, heeft de politie een razzia gehouden in de stadskampongs, waar terugkeeren den aanvankelijk ongemoeid zijn ge laten. Hierdoor is de indruk gewekt, dat zelfs de misdadigers van de laatste maanden van 1945 te Ban doeng wederom veilig zijn De raz zia heeft 110 aanhoudingen opgele. verd. De meesten van de, aangehou denen zijn herkend als bij de moord- drama's te zijn betrokken. Onder leiding van de Katholieke Actie kwamen tft. Utrecht vertegen woordigers der groote Kath. or ganisaties bijeen met de hoofd aalmoezeniers van leger en vloot om een antwoord te geven op de vraag: waar blijft Katholiek Ne- derlaaid met zijn steun aan de Kath. militairen? Na een inleiding van den voorzitter der bijeenkomst, dr. F. Houben, schetsten hoofd aalmoezenier kol. Van Straelen en hoofdvlootaalmoezenier kol. De Sain het omvangrijke werk der aal moezeniers en gaven ze een uit eenzetting van hetgeen zy van Kath. Nederland meenden te moe ten verwachten. De vergadering besloot, dat een stichting in het leven geifoepen moet worden, waarin alle groote Kath. organisaties zitting hebben, en deze stichting moet in elke plaats haar contactpunten hebben. Elk der medewerkende organisaties en elke parochieele K.A.-groepee ring voert in eigen kring de meest intensieve actie, waarvoor een inmiddels gesticht Centraal bu reau te Den Haag de directieven verstrekt. Begin September komt een definitieve stichtings-vergade- ring bijeen, waarna het werk over de geheele linie beginnen gaat. Ned.Chin, suikerkwestie Kadio,Tsjoenking heeft medege deeld, dat de regeeringen van China en van Nederland aan het onder handelen zijn om de 11 scheepsla dingen suiker, welke op 9 Juli op weg van Ned.-Indië naar Singapore door Ned. marinepatrouilles in be slag zijn genomn, weer vrij te ge ven. Volgens het radiobericht heeft de in beslag genomen suiker een totaalgewicht van 6 700 ton, terwijl de waarde wordt geschat op een millioen Ned. guldens. De suiker is thans onder beheer van de Nigieo. Zuivering99 hij Padang Volgens een officieel communiqué zullen nu vlammerwerpers gebruikt worden voor het verwijderen van kreupelhout in de onmiddellyke omgeving van het vliegveld Padang. nadat verscheidene methoden hiertoe mislukt zijn. Het kreupelhout, dat nu tot aan de verdedigingsposten komt, ver schafte aan binnendringende extre misten dekking, zoodat zij konden naderen en aanvallen. De vlammen werpers zullen niet gebruikt worden voor eenigen vorm van militaire actie, Chineezen verdeeld Welingelichte kringen te Soera- baja verklaren, dat het besluit van de Chineezen, om niet aan de confe rentie te Pangkal Pinang deel te nemen, niet inhoudt, dat de Chinee zen van Soerabaja niet vertegen woordigd zullen zyn. Vele vereeni- gingen en vooraanstaande personen moeten nog hun meening over deze aangelegenheid te kennen geven. Gisteren vond te Nijmegen in de goedgevulde zaal van de Vereeniging een vergadering plaats van de lan delijke federatie van oorlogsslacht. offers. De voorzitter, de heer Dijkman, hield een klemmend betoog over het thema „volledige scha deloosstelling op basis van ver vangingswaarde". Hij dreigde met een marsch naar Den Haag „wan neer de regeering in haar meer dan lauwe houding blijft volharden en geen gehoor geeft aan de herhaalde requesten der oorlogsgetroffenen Na de pauze sprak de heer Merx, die een overzicht gaf van het werk der federatie Aan het\ slot werden ingekomen vragen beantwoord. Het aanwezige publiek gaf' vele teekenen van instemming met de doelstellingen der federatie, die thans 60.000 leden telt. De zomer verloopt, de oogsttijd is weder aange broken. Op vele plaatsen in Drenthe ziet men de hooge korenbulten weer waartusschen de ratelen de en puffende dorschma- chines haar werk ver richten. WIJ ZIJN VRIJE MENSCHEN Ter bevrediging van de behoef ten der menschelijke samenleving kennen we stoffelijke middelen zooals machines, schepen en on stoffelijke bijv- doktersarbead en postbezorging. Met de ..mensche lijke diensten" die we verrichten, verdienen we tegelijkertijd een boterham, al dan niet belegd- Zoo was de toestand, maar, naar ik verneem zal zeer binnenkort in deze situatie een revolutiomaaaire omwenteling komen. Ik ontmoette Marie en hoorde, dat ZÜ bij haar mevrouw den dienst had opgezegd- Op last van haar vader en onder het motief van ,,we zijn vrije menschen en geen slaven". Ik rook copie en spoedde me naar Marie's ouderlijke woning. Vader bleek thuis te zijn. Hij zat op z'n gemak, want ook hij had zijn werk neergelegd. Op m'n vraag, hoe hij zich die toekomst dacht, repliceerde de man: Waarom moet die mevrouw een dienstbode hebben. Laat ze d'r eigen zaken beredderen- Ik was in een wasscberijDoe dat .werk niet meer. Als de burgerij een schoon hemd wil aantrekken, moe. ten ze d'r eigen vuile zaakje maar zien schoon te krij gen- Bij zijn laatste woorden kwam broer Hendrik de kamer in. Ook hij had zijn baan eraan gegeven» Denkt U soms, dat ik nog langer gek ben", verklaarde hij. „Ik was bij de gemeentereiniging, doch ais de lui voortaan hun afval kwijt willen, brengen ze het zelf maar naar de vuilverbranding of stort plaats." Wat gij Piet? Piet, die naast Marie's vader zat, was een voormalige keliner. Ook bij wenschte niet langer tot soms diep in den nacht luierenden dames en heeren op terrassen en in zalen consumpties achterna te brengen. „Als ze wat willen eten en drinken, halen ze het zelf maar aan het buffet" was zijn devies. Koos tot voor twee dagen chauf feur en Gerard, een ex-kappers bediende beaamden zijn standpunt. ,,Als men rijden wil, of zijn baard doen verwijderen, moet men zelf maar rijden of zich zelf scheren". De aanwezige ex-brievenbesteller en de ex-machinist knikten goed keurend. „Moeder heb je nog een bakkie", rtiep dan Marie's vader. ,,Als je thee wil hebben, zet je ze zelf maar. Ik ben je slavin niet", klonk het uit moeders mond Ik wist genoeg en rende naar kantoor, belegde een vergadering met collega's en technisch perso neel. Een succes-vergadering. Want Maandag komen we niet meer uit. Mijn redevoering had als korten inhoud: „Als de lezerskring door ons geschreven, gezet en ge perst nieuws wil consumeeren, dus een krant, dan moeten de lezers en lezeressen zelf overal maar heen gaan.. Ik bedank ervoor, om slaaf te zijn vaak onder allerlei onge makken, dag en nacht klaar te staan voor lui. dlie achterover in een stoel, sigaren rookend of chocolade peuzelend met min meer genoegen ons product wen» schen te accepteeren." P.S. Zoo juist komt me de voorzitter van de krantembezor- gersbond bedanken voor mijn ini tiatief. De bezorgers voelen er ook niets meer voor om soms in hitte en vaak in storm de kranten thuis te brengen. Iedier die een krant wil koopen. moet zich de moeite maar getroosten een exemplaar op het bureau te komen halen. Dat kan nu zelfs niet meer. De bezongensbond had me nog bloe men willen aanbieden, doch de bloemist had niets van zijn leve ranciers-in-ruste ontvangen, ter wijl de bloemistbediende ook ai zijn baan had opgezegd- Er resteer de in de bloemenzaak nog slechts één grafkrans. Pracht symbool Want bij zulke wanbegrippen inzake sociale dien sten. een overgroot deel der men schelijke handelingen zal het bin nenkort wel een dooie boel wor den. HENK VAN DER MAZE. DE NIEUWE SPELLING De nieuwe spelling zal niet bU. het begin van het nieuwe school jaar verplicht zijn, aangezien del memorie van antwoord op het voor- ioopig verslag over het spellings- ontwerp nog niet is ingekomen on de Kamer op recès gaat,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1