R DADER RECORD-OOGST IN DE V.S. de Onbekende Amerikaansche boeren koopen vliegtuigen ADIO programma ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 86 MILLIOEN BUSHELS Geen wagons genoeg voor het vervoer BETER DAN DUIZEND KUSSEN Zoeter dan muscaatwijn AVRO-DIRËCTEUR vogt GEARRESTEERD PRIJSPUZZLE In de „Panhandle", het uitge strekte gebied in het Westen van den Amerikaanschen staat .Nebraska, dat den tronwen lezers van Wiid- Westromans ongetwijfeld bekend zla zijn, glimlachen de boeren. Zy heb ben pas den oogst binnengehaald, een kwart van den 86 millioen bus hels grooten reeordoogst, welke dit jaar in de Vereenigde Staten is ge produceerd. De boeren glimlachen, want hun geld iD de bank stapelt zich voort durend op. Jarenoude hypotheken zijn afgelost. Er ligt een heerlijke lange vacantie voor hen in het ver schiet, een vacantie in de bergen of in het zonnige California Ze denken aan het aanschaffen van een fonkel nieuwe automatische waschmachine, of zelfs een vliegtuig. In het plaatsje Cheyenne alleen hebben dertig boeren een licht vlieg tuig gekocht van 6000 gulden per stuk. Die vliegtuigen zullen worden gebruikt, om het aangename, ple ziertochtjes, met het nuttige, zaken reizen, te vereenigen. Massa's boe ren in de „Panhandle" nemen op het oogenblik vlieglessen. Een ivrange glimlach Doch de glimlach van de boeren is de laatste dagen een beetje wrang, omdat er een ernstig gebrek bestaat aan wagonruimte voor het vervoer van het kostelijke graan. Vele boe ren hebben hun graan opgeslagen, maar kunnen het niet vervoeren. Op de velden langs de wegen liggen groote hoopen graan, duizenden bus hels, die er uitzien als bruine zand- hoopen. Het l'gt opgeslagen op de speelplaatsen van de scholen of in een bouwvallige, in onbruik geraakte kerk. Het puilt uit schuren, welke gewoonlijk worden gebruikt voor het opbergen van landbouwwerktui gen, die nu buiten in de open lucht staan opgesteld. „Het is een rare wereld" Er zijn optimisten, die schatten, dat niet meer dan één procent van het aldus opgeslagen graan door bederf zal verloren gaan. Maar er zijn boeren, die slapelooze nachten beleven over de 10.000 bushels van hun 45.000 bushels grooten oogst, welke in de open lucht liggen. Zoo begint de aria van Liesje, <als zij den lof van de koffie bezingt. Liesje wil slechts trouwen met den man, die haar zal toestaan koffie te maken telkens wanneer zij dat wil. Het is de aria uit Bach's „Koffie- xontate" geschreven voor sopraan, tenor, en bassoli met orkest nagr een gedicht van Piccander en uit gegeven te Leipzig in het jaar 1732. De tijden zijn wel veranderd. Nu zorgt de»huisvrouw gaarne voor een kopje geurige koffie, vooral des Zondags als de lamilie te zamen is. Zooals de muziek geestelijk ver kwikt, zoo opwekkend werkt De Öruyter's koffie. De geur en fijne smaak zijn het resultaat van het juiste melangeeren en vakkundig branden door ervaren specialisten. Versch gebrand en rechtstreeks naar de eigen winkels gezonden, wordt de koffie -daar in speciale „aroma- beschermende" silo's bewaard. Zoo blijven alle goede eigenschappen voor U behouden. Bewaart en be handelt ook U de koffie goed. (Adv.) „Het is een rare wereld", aldus verklaren zij. „De regeering zegt ons, dat we meer graan moeten pro- duceeren, dat we alles moeten doen om het verhongerende buitenland te helpen. En 41s we graan produ- ceeren, kunnen ze of willen ze het niet vervoeren". Alleen in den staat Nebraska lig gen ongeveer 15.000.000 bushels graan in de open lucht opgeslagen. Op de graanbeurs in Omaha komen dagelijks 300 wagons graan aan, doch men zou er gemakkelijk 1000 kunnen verwerken. De spoor wegen hebben er niet voldoende wagons voor bescnikbaar. De boeren zijn niet voornemens, hun geheelen oogst zonder meer te verkoopen. Een gedeelte zullen zij achterhouden om gedekt te zijn tegen een eventueelen misoogst het vol gende jaar. Een ander gedeelte wordt gereserveerd voor zaaigoed. Een tweede rijke oogst Het is echter niet alleen een rijken oogst aan graan, welke Amerika binnenhaalt Er is nog een tweede overvloedige oogst: de oogst aan geld. Reeds kort nadat de vrede „uit brak", werd het duidelijk, dat de Amerikanen meer geld dan ooit te voren konden uitgeven, en dat zij vast van plan waren, dat ook te doen, wat de regeering er ook van mocht zeggen. De Amerikaansche regeering pre dikte, onder den druk van de geor ganiseerde arbeiders (de georgani seerde arbeiders vormen de eenige groep, die er voor kan zorgen dat president Truman kans heeft op een herkiezing), de „handhaving van het niveau". Dat beteekende, dat de loonen op eenzelfde peil zouden blijven, terwijl de prijzen eveneens zouden worden gestabiliseerd. Dat lukte ook, voor een poosje, tenminste wat de loonen betref. De zwarte markt Met de prijzen was het echter anders gesteld. De meeste Ameri kanen, die er het geld voor hadden en die hun geweten niet langer voel den prikkelen, omdat hun land in oorlog was, zagen er geen been in op de zwarte markt te gaan koopen, Als ze iets niet tegen den vastge- stelden prijs konden koopen, kochten ze het zwart. Toen achtten de arbeiders den tijd gekomen, om ook eens een woordje mee te spreken. Dat beteekende staking een heele reeks rampzalige satkingen, waardoor de inflatie werd verdubbeld, deels doordat de produc tie van de noodzakelijke artikelen verminderde, deels doordat de prijzen nog meer stegen. Honderd gulden voor een pyjama Metselaars in Amerika verdienen op het oogenblik 245 per week. De winkels adverteeren doodgemoe dereerd „koopjes" als 4000 gulden voor een tamelijk ordinair „antiek" bureau. Op een begin van dit jaar gekocht zomerhuis kan de eigenaar thans reeds een winst van 10.000 maken. De zaken in heerenmode artikelen kondigen trots aan, dat men binnenkort net zooveel heeren pyjama's zal kunnen koopen als men wil tegen den civielen prijs van 100 30 vóór den oorlog. De regeeringsdeskundigen kozen de zijde van voorstanders van con trole. Zij deden dit, zooals vaak met regeeringsdeskundigen het geval is, omdat zij bang waren. Ze meen den, dat deflatie en werkloosheid op groote schaal voor de deur stonden. Ze hadden het echter glad mis. Doch hoewel zij thans te kampen hebben met een dreigende inflatie en een ernstig tekort aan arbeidskrachten, weigeren zij zulks te erkennen. Meer inflatie en meer zwarte markt. In ieder geval hebben de deskun digen, nadat zij hun goedkeuring hadden gehecht aan een verhooging van de loonen, verklaard, dat de industrie die hoogere loonen best kon betalen zonder den prijs van haar producten te verhoogen. Dat mag wellicht ten aanzien van enkele industrieën juist zijn, over het alge meen was dat niet het geval. Liever dan met verlies te werken, zetten de industrieën de productie van die artikelen, waaraan het meest be hoefte was, stop en gingen artikelen maken, waaraan zij, dank zij een onvolledigheid in de controlewetten, nog iets konden verdienen. Het resultaat wasgrootere tekor ten aan goederen, meer inflatie en meer zwarte markt. Uiteindelijk moesten de regeerings deskundigen toegeven, dat prijsver- hoogingen eveneens noodzakelijk waren. Zij gaven toe, niet van harte, maar zij gaven toe En de arbeiders kwamen spoedig tot de ontdekking, dat de loonsverhoo gingen, welke zij hadden bevochten, werden teniet gedaan door de prijs stijging. Amerika op den tweesprong Op 28 Juni j.l. kwam er een eind aan de prijscontrole. En de prijzen begonnen te stijgen. Niet zoo sterk als de regeeringsdeskundigen hadden voorgesteld, maar stijgen deden zij, 'hetgeen overigens niemand zal ver wonderen. Hoogere loonen, hoogere grondstoffenprijzen en hoogere alles en nog wat leiden nu eenmaal onver mijdelijk tot hoogere prijzen En thans zal men in Amerika volgens vele economische deskun digen moeten kiezen, of men de in flatie zal laten leiden tot een tijd van hoogconjunctuur, waarin ieder een meer verdient, meer uitgeeft en meer produceert, of dat men loonen en prijzen weer onder controle zal stellen. HET PRINSELIJK GEZIN Het Prinselijk Gezin zal van 24 Augustus tot 9 September bij H. M. de Koningin op paleis Het Loo lo- geeren. Vrijdag is in Hilversum .de'direc teur van de A.V.R.O de heer Willem Vogt, gearresteerd en over gebracht naar het huis van bewaring aan de Weteringschans te Amster dam. De advocaat-fiscaal van het bijz. gerechtshof te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, deelde mede, dat tegen den heer Vogt ernstige bezwaren zijn gerezen met betrekking tot zijn hou ding als directeur van den A.V.R.O. in den bezettingstijd. „In verband hiermede", aldus mr. Bakhoven, „is het noodig geoordeeld tegen hem een bevel tot bewaring te geven, hetwelk geldig is gedurende 14 da gen. In deze twee weken zal een nader onderzoek naar zijn gedra gingen worden ingesteld. Na afloop van dezen termijn zal worden over wogen of de uitslag van dit onder zoek aanleiding geeft de bewaring te verlengen". Gevraagd naar een wat meer ge detailleerde verklaring van de be zwaren, die tegen den heer Vogt zijn gerezen, volstond de adv.-fiscaal met te antwoorden, dat het bevel tot bewaring uitgevaardigd is op grond van het misdrijf, bedoeld in art. 102 van het Wetboek van Straf recht, of van gedragingen, als be doeld in art. 1 van het Tribunaal Besluit. IN TE LEVEREN BONNEN Door detaillisten voor de week van 25 t'm 31 Augustus 1946 Brood B 94 (16 rts.), 486 t.m. 490, 986, 987, C 94, D 94 (8 rts.), 491 (4 rts.) Kieren rantsoenbonnen (1 rts.) Melk A 76 (2 rts.), B 76, C 76 (3% rts.), D 76 en E 76 (6 rts.) Afloss. week 1117 Aug Aardappelen 409. 402 (3 rts.) B 96 (2 rts.), 909, 902 (1 rts.) Tabak (gross.) Coupures A 079, A 080. A 081. Afloss. week 28 Juli— 3 Aug. Petroleum 45 t.m. 48, 72 (2 rts.), 127, 437, 937, 474, 974 (1 rts.) Keiler. De bekende bonnen. Brandstoffen, Ind. kolen, Cokes. Coupures B. C, D, E verbr Brandstoffen BV 60, BV 61 (3 rts). WA 606 (1—6 per.) (1 rts.) WB 606 (16 per.)" (5 rts.) Keukengerei Oude en nieuwe pun ten 1 en 10 4- oude punten 506, 006 (2 pnt.) Textiel Toew. text. goed. toew. Distex MD 85 punten 1 en 10 (oud en neiuw) 1 t.m. 25 van VA. 610; 101 t.m 120 VA, VB. VC, VD en VE 605 101't.m. 200 VF 605 RIVIERTT TDINGEN LOBITH, itl Augustus. Gepasseerd en bestemd voor: Rotterdam: sleepbooten: Vooruit, Hendrik, Lodowieus, lancta Maria, Mercator, Theodora, Willem Maria, Fredjo, Frans, San Antonie; Teu- tonia, Lentjes; Dalmatia, Tempe laars Vribo, de VriesJanna He lena, Smits; Dapkbaarheid, Brink; Edelweiss 25, Schrijver; Nostrano, v. Rossum; Embrecht, v. Rijtho ven; Gelfrat, Jansen; Wipi, Jlskoot; Kairos, Reinarz; Twee Gebroeders, v. d. Ham; St. Willebrordus, Mi- chielsensi. Braziliëst. Mars Dordt: sl. Crescendo 3; Nijmegen: Main, Stobbelaar; Onderneming, v. Biessum; Jacoma, Pols; W. v. Driel 60, v. SabbenAmsterdam Cornelia, v. PuttenBeethoven, Gubbels; Maria Petronella, de Graauw; Arnhem: Corjo, Stravers; Horiense, Smulders; Stavenisse: Zeeland, Dane. België: Fluviale 12, de Zeeuw; Elise, Keer; Vredeburg, Pauweln; Santmar, Gelper; Edmond, Reij- giiers; Pharailda, de Maeijen; Ti- reau, Delné; Van Lerius, Soeteweij; St. Antonius, Savelkoul; Centrust 3, Reimers; Express 37, Beekman; Sirius, Eegdeman; Aventure, v. Strijdonck; Navexmotor 3, v. Heij- gen; C.F.R, 518, Bechtel. Frankrijk: Maloco, v. Perre; Ju dith, Tas. Ruhrort: sleepbooten: i^udwig, Pasteur, Frigga, K.Vaart 16, Janna Gardina 2, St. Antonie, Marco, Duo, Janna, Fiat 7, Katjan, Escaut, Be ta, Helena, K.Vaart 17, Limburgia, Kathe, Atla, Time is Money, Elia- na; Tholade, v. Luijk; Marcella, v. Hoop; V/rdi, Brink; Hos, Dodde; Alfons, Kloeck; Hoof zaan I, Boer; Hilda, Stutz; Pierre, Meurs; The- resia, CroesCaruso, HeijlenRo- lecta, Gusten; Ruijsdael, Arends; Trio, Stolk; Rouget, Versijp; Char les, Vissers; Patriotisme 2, Bui- tink; Twee Gebroeders, Wever; He- nant, Metus; Soli Deo Gloria, Feen. stra; Libra, Pott; Nel d'Amour, Campelle; Zeegalm, Mollé; Kling- sor, MeinenThema, v. Megen Eendracht, v. BruggenRosa, de Het magisch vierkant heeft het best gedaan. Veel belangstelling en practisch alles raak. Nieuwe Schiedamsche Courant. Een prijs verwiervenJ H. VINK? Newtonstraat 13a, Schiedam; L. BEL JAARS, Rijnstraat 3, Schiedam; J. RONDE, Huijsmansstr 89, Schie dam M. HEGGELMA'N, Huize Liduina, Schiedam. De goede oplossing iskaros, anode, romer, odeur, serre. Deze week een diagonaal puzzle. De gevraagde woorden diagonaal: 19 kleur, 28 handelj horizontaal: lo. genotmiddelen, 3o. toren van moskee; 4o. rivier en gebied in Afrika; 5o. onedel; 6o. voedsel; 7o. genotmiddel; 8o. voor beeld. Oplossingen tot Donderdagmiddag bureau van dit blad. Vier prijzen van 2.50, te verToten onder goede oplossers. Roose; Kustwacht, v. Meenen; Ro ger, v. Dort; Louise, v. Lith; Wil- helmina, Kramer; Pieter, Breughel; St. Petrus, Noll; Melot, Passman; Tarzo, de Jong; Hortense, Simon; Johan Theo, Leenders; Mastai, v# Strien; Justine, Claijssens; Fejean, Keersmaker; Aschaffenburg: Stad Vooruit, Mertens; Ems, de Raad; Duisburg: Risico, Vermeulen; Mer- westad, Dijkema; Voorburg, de Jon ge; Rien Sans Dieu, Schuilenburg; Theodora, v. Kessel; Seblat, Klaas- sen; Worms: Adriën, Kets; Straats burg: Lindavia, Bosman; Columbia, Buskes; Nassavia, Wegenhausen; Basel: Secunda, v. d. Zee; Walsum 25, v« Dongen; Chopin, v. Meel; Shell 24, ScholtenBamberg, O't- hof; Terra Nova, Hooglander; Wal sum 32, Roth; Express 23, Roelofs; Edelweiss 26, Spier; Helche, v. d. Berg; Judith, Mooij; Edelweiss 2, Brabants; Palatia, Nauwen; Cam- polunga, Beekman; Cormoran, Beekmans. DELFZIJL aangekomen 22 Aug. Joost, Hamburg Ma«cator, Kugge- bodaAmbulant, Forsvik Vertrokken 22 Aug.; Castillo AL i mansa, Rotterdam: Eemshorn, Lon- den; Viking. Stockholm; 23 Aug.: Alpha, Kopenhagen. ZONDAG 25 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 K. R O. 9.30 NCRV., 12.15 KRO 17.00 NCRV, 19 45 KRO, 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis, 9.30 N.euws en gram., 10.00 Prot. kerkd,, 11.15 Gram.. 12.15 Boekbespr.. 12.30 Lichte muz.. (13.00 Nieuws). 13.40 Apologie, 14.00 Gram. 15.00 Hoorspel. 16.00 LancL bouwpr.. 1615 Zïekenlof, 17.00 Prot kerk:!., 18.30 v. d. Ned Stri.idkr, 1900 Gram.. 19.30 Nieuws 19 45 Kajut- tersspel in het Stadion. 20.15 Kur- hausconcert, 21.15 Gram.. 21.30 Lichtenvoorde 1000 jaar. 22.00 Nieuws 22 20 Avondgebed 22.45 Ork.. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 V. AR A.. 12.00 AVRO, 17.00 VARA 18.30 VPRO, 20.00 AVRO. 8 00 Nieuws, gram. en caus., 10.00 Ka merorkest. 10 40 Voordr., 11.00 Ge- var. progr.. 12.00 Gram.. 12.30 v d. padvinders. 12.40 Koor 13 00 Nieuws 13.15 Ork.. 13.50 Ned. Snoorw.. 14.05 Boekbewnr 14.30 Knrhausconeert 16.15 W'eierrenortage uit Zur.ch 17 00 Koor. 17.15 ..Oome Keesje' 18 00 Nieuws. 18.15 Ath'etiekrenor- tage uit Oslo. 18.30 VPRO, 20.05 Actualiteiten, 21 00 Gram.. 21.30 Hersengymnastiek, 22.00 Ork. en zang, 22.40 Piano. 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Dansmuziek en gram. MAANDAG 26 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V, 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Viool en piano. 11.15 Litt. caus. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Postil lon". 13.00 Nieuws. 13.20 Mandoli- nata. 14.00 V jonge moeders. 14.20 Saxofoon. 14.45 Gram. 15.15 Trio. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Kamermuz 17.15 Gram 17.30 Ork. (17.45 Dver Indië). 18.30 V. d. Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws en gram. 19.30 Sportpr. 19.45 Landbouwpr. 20.05 Orgel. 20.50 Luchtvaartpr. 21.10 Ork. 22.00 Nieuws en actual. 22.30 Gram. 22.45 Avondwijding. 23.00 Trio 23.15 Schaaktornooi. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) V.A.R.A, 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Voordr. 11.15 Zang en piano. H-35 Gram. 12.00 Kon. Mil. Kapel. 13.00 Nieuws 13.15 E Walis. 14.00 Viool en piano. 14.30 V. d vrouw. 14.45 Gram. 15.15 V. d. k euters 15.30 Operafragm. ..Carmen" 16.30 V d. ieugd. 17.30 Accordeon. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel. 18.45 Ramblers. 19.15 P. v. d. Arbeid. 19.30 Kamermuz. 20.00 Nieuws en actual. 20.15 Kurhuia- coneert. 21 00 Cabaret. 21.30 Ork. 22.05 HoorsDel. 22.20 Gram 22.45 Caus. 23.00 Nieuws 23 1" "4.00 Grani. 48). Bel Lady Avice op, terwijl lk mijn bad neem. Bertha en vraag haar, of ze vandaag vrjj is Zoo ja, of ze idee heeft, met mr. Lansberg en mij mee te gaan naar Crowbo- rough voor een partij golf We zul len haar dan tegen den middag ko men afhalen. Zeg haar maar, dat lk geen tijd heb om te bellen In verband met de schouwing. Binnen enkele minuten verscheen de meid voor de badkamerdeur met dit antwoord: De butler zegt, dat Lady Avice vanmorgen onverwacht naar Parfls is gegaan, Miss, riep zij. Hij weet niet, wanneer zij terugkomt. Oho! riep Laureen. B(j zichzelf mompelde zij echter: Naar Parijs gegaan! Eigenaardig, dat ze mij daar gisterenavond met geen woord over gesproken heeft Ze vroeg me zelfs nog, of ik vandaag by haar kwam theedrinken De schouwing was wel het top punt van zakeiykheid. Laureen en Lansberg verklaarden, hoe zij den doode in de flat gevonden hadden; eerstgenoemde identificeerde hem daarop verdaagde de coroner de zit ting Na do hsach en een foursome op de liatet flf» •Ifcvwborough, wandelden zij terug over het pas-geschoren, frisch-geurende gras onder een blau wen en gouden hemel, welke zich, naar Lansberg's gevoel, in de oogen en haren van het meisje naast hem weerspiegelde. Een zacht windje blies licht langs hun gezichten en koelde ietwat de hitte van de zon. Een verrukkelijke dag, zuchtte Laureen. Eigenlijk moest je nooit van dit hemelsche plekje behoeven weg te gaan, terug naar de drukte en het lawaai van Londen Als je hier zoo gelukkig bent. waarom ga je dan terug? vroeg Lansberg. Haar oogen staarden vaag naar het panorama, dat voor haar lag. Ik weet het niet. Ambitie, ver onderstel ik. Na zoo hard gewerkt te hebben, om te worden wat ik ben, ïykt het dwaas, dat nu alle maal prijs te geven En ook ts het hier niet altijd zoo ideaal als van daag, en Londen Is altijd Londen. Ongeacht het weer of het seizoen, heeft het altijd zyn eigen sfeer. zy waren byna aan het clubhuls gekomen, toen de man bleef staan en zyn hand op haar schouder legde. Laureen, neem me niet kwalijk, dat ik een zoo heerlijken dag be derf door een dergelijk onderwerp, maar lk heb Je sinds Zondagavond heel goed leeren kennen en tiy sprak ietwat bedeesd ik vind hit moeiiy'k te gelooven, dat er tui- schen joou en Leslie Delmond oivlt iets geweest is. Zij sloeg haar eerlyke grijze oogen dat alle aanstellerij en pose hem op naar zijn ernstig gelaat. volkomen vreemd waren. Hij zocht Ik ook zei ze op eigenaardigen geen effect, was er niet op uit, ïn- toon druk te maken. Je bedoeltbegon hij. Een mooie revue-actrice met haar Zij haaide haar schouders op. ter-talenten, zou in ieder gezelschap po- wijl er een byna onmerkbare glim- pulair kunnen zyn. Maar een van lach over haar gelaat speelde. Wanneer men wanhopig in den put zit, is zelfs een niet al te schoone ladder soms niet te versma den, om er uit te klimmen. Ik wil de dat ik het kon verklaren, mon ami, maar dat kan ik niet, en dat is alles ,wat er over te zeggen valt. de redenen van haar succes was juist. dat zij niet enkel op het too- neei een persooniykheid was. geleden had zy besloten, dat haar privé-leven haar volkomen eigendom moest zijn en blijven en halverwege de ladder naar het succes had zy zich vrygemaakt van al die gezel- schaps-invitaties. welke de meeste Een paar bekenden legden beslag an(jere meisjes in haar beroep met op Laureen, zoodra zy de groote ve- bet,je handen zouden hebben aange randa naderden ea hier verliet grepen. ^TkAeTem afspraak, zei hij! Gppervlakkige bekenden zeiden een beetje stijf Mag ik je over haarvr.enden echter'noemden haa; uur komen halen? Hij wendde zich' tot zijn secretaris: Lyali, wil jy zoo goed zyn. hier te wachten en voor miss Laureen te zorgen? Hy boog voor haar en haar vrien den met een byna buitenlandsche gratie Terwyi zy hem naar zijn auto zag gaan, constateerde Lau reen by zich zelf, dat zy nog nooit iemand met een dergelyke buitenge wone waardigheid in houding en manieren ontmoet had. Hy was on veranderlijk hoffeiyk; maar wan neer hy sprak, luisterde men; wan neer hy beval, werd hy zaamd Met haar scherpe gave om ka rakters te kunnen ontleden, wist zij. hartelijk en edelmoedig Een beetje vermoeid en lusteloos na het spel zij had goed gespeeld en Lansberg daarentegen Juist slecht leunde zij in haar stoei achterover en luisterde verstrooid naar de conversatie. Haar blikken gingen naar Lans berg's secretaris en bijna onbewust begon zy zich een oordeel over hem te vormen. Een niet al te sterk karakter, vriendelyk. eerlijk, waar. schyniyk bekwaam voor zijn .went Een man zonder speciale ambities gehoor- besi0ot zij. Sipeelt U geen golf. kapitein Lyali? vroeg zy, de sigaret en het vlammetje, welke hij haar aanboort. accepteerend. Ik meende, dat u vandaag in onze foursome zoudt hebben meegespeeld. ja. iK speel vaak, antwoordde hij maar mr. Lansberg had vanmid dag iets anders voor me te dom. Hy nam een zwarte blikken trom mel van den vloer naast zich en tilde voorzichtig bet deksel een wei nig oo. Ik heb hier jacht op gemaakt, verklaarde hij. En ik heb geluk ge had ook. Dat zijn gouden ,.Ke zers", niet zoo erg zeldzaam, maar het zijn bijzonder mooie exemplaren en mr. Lansberg wilde deze juist hebb-n Onverschillig keek Laureen in de doos. terwijl haar gedachten zich eigenlijk met Iets anders bezig^ hiel den Zij zag ongeveer een half dozyn groote vlinders. Het leek haar een eigenaardige liefhebberij voor een man van Lansberg's slag. Dan werd zij zich bewust van een flauwe geur. Zii snoof en fronste het voorhoofd. Waar had zij d"e lucht meer geroken? Waar ber n- nerde die haar aan? h..r Plotseling steeg het bloe naar het hoofd, toen zij het zien in een flits be°rinnerde. Zij^wong zich toUnof maakt" ze dood. kapitein tyHi'i?s1oot het deksel en bevestigde dat zorgvuldig. O een paar druppels chloroform op een propje watten, zei hy. Ze sterven heel vlug. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2