Ken eeuw van STILTE en GEBED „Laat den molen malen REGENDAG OP HET WATER Ned. Bachvereeniging jubileert Vacantie-brieven j JOO-jarig bestaan der Achelsche Kluis WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1946 PAGINA 4 Mir* ar bTT van Z' Exc MGR. P. I. H. VERRIET over de Missie in Curacao Van de bevolkings is 78 procent Katholiek ,,'t Zonne-eilancT' WOURRUGGE Maar al te zeer wekt de realiteit van 's werelds loop den schijn alsof groote beslissingen slechts door geweld geforceerd worden; artillerie en bommenwerpers hebben nu eenmaal sterk aan betoogkracht ge wonnen en de tyrannie der feiten heeft ons, fantasieloos, reeds zoo zeer in deze lagere orde gevangen, dat wij als eenig alternatief van een generalen staf slechts het corps diplomatique erkennen (en dit nog alleen met een nauwlijks verholen scepsis Doch soms, wanneer de diplomaten te kort schieten en het geweld dreigt, aarzelen wij en ontdekken aarzelend het veel wijder en troost rijker vergezicht der Goddelijke Bestiering. Gods onbegrijpelijke Raads besluiten als de onzichtbare achtergrond van slagvelden en conferen tiezalen, de eenige, onbegrijpelijke, maar volstrekte Realiteit. En is U er zoo absoluut van overtuigd dat Normandië en Remagen, Stalingrad en Hiroshima de wereld redden t" Wij twijfelden hier plotseling aan toen wij de stilte van de Benedictus abdij der Paters Cisterciënsers te Achel om ons heen voelden, zoo koel, zoo ontheven en zoo probleem loos dat men er zelfs op den hoo- gen dag van het eerste eeuwfeest, temidden van zeer vele geestelijke en -wereldlijke autoriteiten niet ge heel aan ontkwam. Vanaf Borkel en Schaft, een dorp- Je achter Valkenswaard, tot aan de lelgische grens, wapperde huis aan huis de Nederlandsche vlag en even later zagen we tusschen de rijen hooge populieren die hier de beeken Het koorgebed wordt met klokgelui ingezet, rizoomen, de kleine torenspits r Achelsche Kluis, feestelijk met Je breed banierende kleuren der auselijke vlag en de nationale kleu, ren van Nederland en België. De Trappisten, zooals deze Paters naar de beroemde abdij van „La grande Trappe" sinds de Fransche Revolutie in den volksmond zijn blij ven heeten, herdachten het feit. dat zij zich voor honderd jaar vestigden in de oude Achelsche Kluis, die toen volgens de „Kronijk" ,,aen eene wildernis gelijk was en niet anders als het grootste gedeelte der huizen van God, die gevallen zijn in de han den der menschen ,,Wat meer is", zoo gaat het re laas van den eersten Abt, Dom Jo- Bephus Maria van Moock, verder, „wij zagen onbebouwde gronden, welke wij, naar het voorbeeld onzer Voorvaderen zouden omwroeten en doen vruchten dragenwij mogten die gezegende eenzaamheid, het voorwerp van al onze wenschen, aanschouwen En voor één dag mocht 27 Augus tus de eeuwige regelmaat van bid den en werken onder een voortdu. •end stilzwijgen wijken voor een luisterrijk maar zeer bezonken fees telijk gedenken. De Pontificale Hoogmis, opgedra gen door den Abt der Abdij, Dom Columbanus Tewes, met assistentie van Z. H. Exc. Mgr. L. J. Kerkhofs, Bisschop van Luik werd opgeluis terd door de statie van H.H. Exc. W. Mutsaerts, Bisschop van Den Bosch, en S. J. M. Kuypers CssR Apostolisch Vicaris van Suriname Mgr. Simenon. Groot-Vicaris van het Bisdom Luik en Mgr. P. J Broeckx, Senator van Hasseltdaar naast telden wij niet minder dan 18 Abtskruisen, grootendeels van Cis- terciënserorden uit Frankrijk. Bel gië, Nederland en zelfs China en Japan, het purper van vier Bel gisch* kanunniken, zeer vele Hoog- »erw. Heeren Dekens uit België en Nederland, hooge Orde vertegen woordigers der Bemardijnen. Kruis- Beeren en Salvatorianen. terwijl Wij onder de wereldlijke autoriteiten Z. Exc. den Minister van Justitie van België, den Heer Lilar, den Gouverneur der Provincie Limburg, oen Heer Verwilghen, den Commis saris van H. M. de Koningin, Jhr. Mr. J. Th. M. Smits van Oyen, en Ven groot aantal burgemeesters en autoriteiten uit de omliggende Bel gische en Nederlandsche gemeenten opmerkten. In de Kapittelzaal opende de Abt van Orval in een zeer geestige toe spraak de lange rij sprekers die „congratuleerden en feliciteerden" waarna Minister Lilar als vertegen woordiger der Belgische Regeering de Abdy dankte voor de groote ver diensten, die de Paters zich verwor ven hadden bij hun pioniers-ontgin ningswerk in den moerassig schra len Kempengrond. Tevens wees Zijne Exc. op de belangrijkheid der Neder- jandsch-Belgisohe samenwerking, loS-.2 ?11 'n deze half op Neder- °P Belgisch grondge- mnnif fgen AhdiJ weer eens temeer het -ert' waarna h'.f den Abt ïrle^rS^e.1" de als A rtIrfSSï* V2P °yen' sprak mer- 'irioht' x op hct laotste mo- eeaV^Lïan Verktod<ring had o, wees op dezen band Noord-Zuid, legde vooral den na druk op de geestelijke waarde hier van en deelde Vader Abt mede, dat net Hare Majesteit had behaagd hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De Pastoor van Achel, de Deken van Valkenswaard, de Bisschop van Luik, allen wenschten de Abdij ge luk, memoreerden de historie tot tweemaal toe werden de Paters ver dreven zoowel in 1914 als in 1943, maar nooit ontdekten de Duitschers dat het habijt zoo nu en dan een geallieerd vliegersuniform verving zy allen spraken over het ,,unum necessarium" en spraken hun ,,ad muitos annos", waarna de jubilee- rende Abt het woord van dank sprak m naam van al zijn medebroeders. Een feestelijk diner, dat bewees dat zelfs de strenge vleeschlooze °F.. eregel nog tal van culinaire va riëteiten toestaat de monniken eten nooit vleesch en steeds droog brood schonk nieuwen sprekers ge legenheid hun gevoelens te vertol ken, o.m den Gouverneur der Pro vincie Limburg en den Abt van Westmalle, Achels Moederhuis. Onder luid applaus las Dom Co lumbanus daarna den tekst voor van de telegrammen van aanhankelijk heid en dankbaarheid, gericht aan Z. H. den Paus, Koning Leopold de Belgische Minister van Finan ciën was inmiddels verdwenen en H. M. de Koningin, met de be lofte van een vurig gebed, de eenige gave der monniken Wie het tijdelooze rhythme, on ophoudelijk golvend in zang en te genzang als de golven der zee tij dens het Officie heeft gehoordwie de onvergetelijke rust dezer bid dende en zingende monniken in hun witte wijde kovels heeft ge zien, de roekeloosheid van hun Godsvertrouwen, diep en koel als uit een eeuwige wel, hij plaatst achter de namen en data der wereldgeschiedenis zonder aarze len andere namen, wellicht aan geen strateeg bekend, voor geen diplomaat van belang. Het eeuwfeest van de Achelsche Kluis is het eeuwfeest van de di plomatie der in God verzonken stilte Wanneer U er om glimlacht, kun nen wjj slechts hopen, dat het voor U den verlossenden glimlach om oneindige, nieuwe verten is Zooals we reeds meldden, is gister morgen de Apostolisch Vicaris van Curacao, Mgr. P I. H. Verriet, in ons land aangekomen. In het kloos ter van het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam mochten we een on derhoud met Mgr. hebben. „Over den politieken toestand", zoo begon monseigneur, „zullen we het niet hebben". Overigens bad hij niets dan lof over den gouverneur, Z. Exc. dr. P Kastee!, zijn over buurman, dien 'hij dagelijks spreekt. Wat de Curagaosche missie aan gaat, aldus Mgr. Verriet, het alge meen Katholieke leven is zeer be vredigend, alhoewel het katholicis me niet zoo intens beleefd wordt ais in Nederland, waar de bescha ving ouder is Pas in 1863 is de slavenhandel in de West verboden, waarna aan de beschaving gebouwd kon worden, hetgeen nog steeds voortgang vindt Het concubinaat was vóór 1863 'algemeen gebruik. Het uitroeien hiervan ging natuur lijk in den beginne met veel tegen werking gepaard, doch spoedig, ten gevolge van den stijgenden invloed van het Katholicisme, daalde het aantal zeer. Van de circa 140000 inwoners van de West zijn er ruim 100.000 Katho liek, dat wil dus zeggen 78 pro ;ent. Over het onderwijs kan men zeer tevreden zijn, aldus monseigneur. Rekening houdend met het feit, dat er nog geen leerplicht en nog geen enkel toezicht op de bestaande scho len bestaat, is het leerlingenaantal zeer groot er zijn de prestaties uit muntend te noemen. Op de Katho lieke scholen zijn meer dan 20.000 leerlingen Het onderwijs is gesplitst in: bewaarschool, z.g. G.O A., waar de landstaal Papimenta, Neder- landsch, Engelsch en Spaansch en rekenen en zingen worden geleerd: tot slot nog scholen voor gewoon lager onderwijs, gelijkstaande met het Ned. onderwijs.- Het ligt echter in de bedoeling de G.O. A te doen assimuleeren met de G.L.O. Voorts is er nog de ambachtsschool ,,St. Jozef". Deze staat volgens de ken ners geljjk, zoo niet bóven het on derricht dat op de Ned. ambachts Wat een zaal met molentjes te zien en te denken geeft Wie van het Leidsche station naar de Lakenhal wandeltf pas seert halverwege een reus van een molen. Zonder wieken, ont luisterdin verval, maar een bouwsel met karakterdeze Valkdat kleur geeft aan de omgeving. En wanneer meneven later, de Lakenhal nadert, ziet men boven op de toegangspoort brons, symbool van belang dat het model van een volmolen in den molen vroeger voor de indus trie had. u m m Ui li, i.lVH Uit On the road to Holland door Ch. G. Harper. Toevalligheden misschien, maar dit tweetal vormt een uitstekende inleiding voor het bezoek aan de molententoonstelling die dezer da gen in de Lakenhal geopend werd. Omdat ze wijzen op de dubbele be- teekenis aesthetisch en histo risch die de molen voor ons land heeft en had. Want zooalg de schoonheid van ons landschap voor een niet gering deel berust op deze dierbare en schilderachtige steunpunten in de oneindigheid van wei en water een Ruysdael, een Jongkind bewe zen het zoo is het bestaan van het polderland zelf niet te denken zonder het nijvere en energieke werk van de watermolens in de da gen toen het stoomgemaal nog niet bestond. En de 17e en 18e eeuwsche zijn ook hooger Jaarlijks slagen er 30 tot 35 leerlingen. Hedenmorgen om half elf is Mgr. per vliegtuig vertrokken naar Maas tricht, waar zijn zuster woont, die vele jaren algemeen overste is ge weest van de Congregatie der Zus ters van den H. Borromaeus Daar- vx«li/rn nat op ue iNea. amoaents-1 na zal hy naar Rome vertrekken scholen gegeven wordt. De eischen|voor zijn bezoek ,,ad limina". Met een Bachfeest gevierd 1 °P Zondagmiddag 22 September om half drie in de Bachzaal te Amster- De Nederlandsche Bachvereeniging dam, waar enkele cantaten worden ül lr Rpir.lf ftTYihnP VlOO« «Ilimnn- L.ki 1 AIt zal in September haar zilveren jubi leum herdenken. Dit zal geschieden met een Bachfeést bestaande uit zes concerten en een lezing ond'er lei ding van Anthon van der Horst. Het openingsconcert vindt plaats' op Zaterdag 1 September in de Groote Kerk te Naarden. Bij het tweede concert in de Badh- zaal te Amsterdam, op Zondag 15 September zullen kamermuziekwer ken uitgelvoerd worden. Oip Dinsdag 17 September houdt prof. dr. K. Fh, Bernet Kempers in de Bachzaal te A'dam een inleiding over „Die kunst der Fuge" van welk werk by het derde concert, dat wordt gegeven in de Oude Kerk te Amsterdam, op Vrijdag 20 Septem ber het eerste deel uitgevoerd wordt. Het vierde concert wordt gegeven ten ge/hoore gebracht, gevolgd door het Brandenburgsoh concert D-gr Het vijfde concert is een orgelcon, eert te geven door Anthon van der Horst in de Oude Kerk te Amster dam. Op de slot-uitvoering wordt „Die Hohe Messe" gegeven op Zaterdag middag 28 September om 2 uur in de Groote Kerk te Naarden met mede werking van het Residentie-orkest. Medewerkenden zijn Jo Vincent. Roos Boeisma, Annie Hermes, Greet Koenen, Jan Schipper, Lex Karse_ meyer, J. v. Ulentgen, Max Kloos. Willem Ravelli, Herman Schey, Lau rens Bogtman, Janny v Nering J Keessen, Al'b. de Klerk, Dick de Reus, Carel van Leeuwen Boom kamp Hub. Barwahser en Joh. Feitkamp benevens het koor der Bacbjvereeniging industrie niet zonder pel- olie. zaag- en papiermolens. De vereeniging „De Hollandsche Molen" heeft van deze tentoonstel ling iets aardigs gemaakt. Een uit gebreide verzameling modellen, sommigen meer dan een meter hoog, gemaakt door amateurs, toont de groote verscheidenheid in bouw, vooral bij de watermolens. We zien „spinnekoppen", wip- en staartmo- lens, we leeren het onderscheid kennen tusschen een bovenkruier en een binnenkruier. Bij de korenmolens is er een, ge bouwd in 1938 door een 17-Jarige, die in de hongerwinter uitstekende diensten verrichtte. Hier ziet men ook de ontwikkeling in techniek, die de latere molens verhoogd ren dement gaf, zooals de uitvinding van de ..zelfzwichting" een vernuf tig systeem dat de wiekzeilen over bodig maakt, en de „verdekkerde" wieken, het stroomlijnwieksysteem uitgevonden door Dekker. Met het molenaarsjargon dat spreekt van paltrokmolens, „duik. Jes" en „leege hekken" raakt men weldra vertrouwd. Het eigenaardige is dat niet alleen de molenaar, maar ook de molen zelf een eigen vaktaal heeft. Een gebarentaal, ge. sproken met de reuzevingers van de wieken, waarmee volgens oude en ongeschreven wetten vreugde en rouw, tijdelijke of lange rust wordt aangeduid. Deze code wordt aan de hand van teekeningen gedemon streerd. Aparte stands zijn gewijd aan den molen in het landschap, waar de ac tiviteit van den A.N.W.B. voor het behoud van den molen blijkt, aan de verliezen door oorlogsgeweld, voor al in Limburg, aan boeken over molens en aan allerlei molentuig. terwjjl de expositie wordt besloten met 'n zaal, waarin men de ver sieringen van molens kan bewonde ren. Interessant is hier de ruids- tooi van een molen uit de Zaan streek, afkomstig van het Open luchtmuseum te Arnhem, en de prachtige „baard" (de versiering on der de kap) van den molen „de Zon" uit Amersfoort. En om te eindigen met den /toeren Leidschen korenmolen „de Valk" waarmee we dit overzicht begonnen: de restauratieplannen hiervoor ta Leiden geëxposeerd, bewijzen dat Nederland aan zijn molens hecht. En tentoonstellingen als deze in da Lakenhal zullen er zeker toe bijdra. gen de belangstelling en de lief. de— voor den Hollandschen molen in stand te houden. Ik schrijf u dezen brief van een woonschipdat ,,'t Zonne-eiland heet. Op dit oogenblik .is de regen eentonig rondom dit drijvende huis en dieper wordt de stilteErgens gurgelt water weg door een afvoer buis en voorbij het groote raamtel kens beslagenschuiven de schepen voorbij, die een half uur geleden verrast werden door het noodweer; ergens in een andere kamer aan boordis de stem van den man en het hooge geluid van de vier of vijf kleine jongensdie met hun zeilboot bijna omsloegen en teneinde raad met lapperende, losgeslagen zeilen maar het net instuurdenwaar wij hun op het nippertje nog een loopplank konden toeschuiven met De kleine jongens waren doods bleek nepen halfhuilend den wal op en keken nog nauwelijks om naar het jacht, waar de man de gereefde zeilen probeerde te bergen, terwijl de wind er telkens woest inschooi en ze bolde tot berstens toe. Het water, gegeeseld door de nukken van den storm, had een ijzergrauwe valsche kleur, waar de golftoppen wihi verstoven over een woeiigen ondergrond van grijsgroen schampen van zwavelgeel Nu het noodweer is overgedreven, kringelt een trage, aanhoudende re gen den klaren spiegel van „het Noordeinde", de brons-groene vloer van eendenkroos en plompeblaren langs den oever is gescheurd en ver derop in de richting van de Brase- mermeer glanst reeds de breede trekvaart onder een zilver-brekende lucht. Een roeibootde man, doornat aan de riemen, een vrouw, vreemd potsierlijk van statigheid onder het zwarte huif van een parapluie, ach terin. Ze schuiven traag voorbij en dan opnieuw de stilte, waaromheen de regen valt, met de zware bui overgedreven ver boven het silhouet van Leiden. En nu nog slechts de stilte Beethoven/ Pastorale, het „dank lied der herders na den storm" en plotseling weer de weemoed van het fluitspel van mijn gastheer. Misschien beklaagt TJ mij; U zegt: verloren weekend met dien nrgen nelfs wanneer men op ,,'t Zvtfine —r, „r eiland logeertmisschien vindt lid was van „de plattelandsvrou- U den regen zelfs zeer vervelend, maar ondanks al Uw bezwaren te gen den Hollandsehen zomer zijn er weir g landschappen zoo mooi als een wijde Hollandsche polder met het zilver-glanzend lijnenspel der slooten en de koeien eensklaps zoo veel blanker tegen den donkeren achtergrond van een dreigende re genbui. Dit alles te mogen zien van het water af is een zeer bijzonder voorrecht voor hen, die dit „zien" kunnen. En diegenen, die den stroom hoorden kloeken langs den boeg en diep schuilend in de nauw te van een kajuit den regen hoorden, luid klinkend op het zinken dak. doffer op het hout, zullen nooit de kleine warme intimiteit van deze geborgen uren vergeten. De ochtend beloofde overigens beter. Een dag die paarlemoer aan de lucht kwam en, toen we in een motorboot naar de kerk voeren in Roelofarendsveen, was de Brase- mermeer een enorme spiegel van heel licht beslagen zilver, met wa- terkoetjes. nijver langs de rietzoo men, waarin onze deining ruischend doodliep, breed uitwiggend langs den kop van onze boot. Een reiger waadde in gedachten verzonken uit den lichten mist- sluier, dook plotseling ineen, en ver hief zich op zijn tragen vleugel slag „Sla-a-apen in de kerkzei de pastoor van Roelofarendsveen en hief den grijzen waardigen Dante- kop, sla-a-apen in de kerk is tegen den eerbied, en ik zeg u dat, omdat een vreemdeling, die hier vorige week de Mis hoorde, er my een briet over schreef......" Voor zoover wij zagen, gaf ditmaal niemand toe aan de zwakheid zijner natuur, mis schien mede dank zij dit herderlyk vermaan en den brief van den vreemdeling Niet alleen schijnt het toerisme dus zelfs nog geestelijke voordeelen to bidden, ook meer materieel ver schaft het contact tusschen het platteland in al deze doodstille boe rendorp jes langs het water en voor èlk proper huisje een bruggetje over de mosgroene sloot bepaalde nieuwe aspecten Wy doelen hier niet alleen op de goudgeel gerookte vette paling, die men koopen kan voor 3 per pond, neen, het con tact van onze gastvrouw met de vrouw van den fietsenmaker uit het dorp, die vol trots vertelde dat ze wen" en zelfs een kookcursus be zocht, leverde ons dermate tastbare voordeelen op, dat wij U zeker dit verhaal niet onthouden mogen. Wij kregen n.i. op ons bord een ons tot nu toe onbekende delicatesse, een soort chocolade-bruine drie-in' de-pan, met vanille-vla ertusschen, die niet alleen in smaak, maar zelfs in benaming het summum van poë zie bereikte door ..negerhemden" te heeten(Commentaar van den fietsenmaker* ,,Oh, mevrouw, 11 zult een aftrek vinden!!") Duizenden van dergelijke verhalen zullen, wanneer het zeilseizoen voorbij is, weer in onze salons cir- euleeren, maar even zeker zullen de „inheemschen" dan nog na grinniken in het stille isolement hun ner dorpen, om deze watersportlief hebbers, die hen met roerend ver trouwen regelmatig consulteerden over het te verwachten weer (de aaiideelen van de Bilt zakken op het platteland pijlsnel). „Beetje bonkig in het Westen, meneerwaarop meneer met zijn rheumatische knieën sportief en knokig uit de pijpen van een te kort zeilbroekje, peinzend over die vol komen cryptische „bonkigheid", niet beter weet te doen dan te antwoor den: „Jaeen beetje bonkig En dan keert meneer terug naar zijn kajuit-jacht „Don't worry" en ïnerkt zoo langs zijn neus op: „Beetje bonkig in het Westen, vrouw En deze zelfde meneer, die zich buiten het seizoen in zyn allercom- fortabelste villa zoo ongelooflijk driftig maken kon over een lekje in de waterkraan, hoost 's avonds om twaalf uur nog 25 emmers water naar buiten, mompelend, dat een goeie boot móét lekken. De regen is nu opgehouden en plotseling schuift de zon, waterig verblindend cn reeds rood van de avondlucht over het papier, waar op ik dit schrijf. Even maar, want snel komt de scherp gesne den blanke vleugel van een zeil voor het licht geschoven en even schuurt de romp van den ver* grooten B M. langs deze woon* schuit. V excuseert me, wanneer ik overstap op deze snelle witte meeuw fDe einders van dit water wisselen zoo wonderlijk dat men bang is om iets van hun schoonheid te missen J, W. HOFWIJK.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4