Barmhartigheid NOODSPRONG DE EENIGE WEG OORLOGSINVLOED SENSATIE om de VOLENDAM naar toenadering Het beraad der GROOTE VIER op Nederlandsche gemeenschap CHINEESCH AVONTUUR. Gered! 68ste JAARGANG DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1946 No. 20099 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN of REPATRIANTEN OOK AL „BESMETTE" LADING Ruslands economische moeilijkheden GEVAREN VOOR DE EENHEID Geest boven materie TWEE RANTSOENEN SCHEERZEEP 9 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAAL VAST DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEBROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.2S P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Minister van Maarseveen heeft op openhartige wijze hot vraagstuk van de politieke delinquenten be sproken en dan in het bijzonder de vrijlating van een groot aantal hun ner. Aldus schreven we de vorige week De minister was niet alleen open hartig doch ook duidelijk en za kelijk. Duidelijk in zijn uitspraak, dat er zwaar geleden is door de Nederlandsche bevolking, zoodat van uitboeting niet spoedig sprake kan zijn. Zakelijk in zijn mededeeling, dat We niet wrok of haait als richtsnoer bij bet rechtdoen mogen 'gebruiken en dat het tempo der 'berechting moet worden versneld. Zonder barmhartigheid, mede noodzakelijk ten bate van de zedelijke grond slagen in ons volk, komen we er niet. Uit de reactie im woord en ge schrift ook naar aanleiding van het Bisschoppelijk schrijven blijkt, dat vele mensehen, zaken de poli tieke delinquenten betreffend, nog niet, laten we zeggen, nuchter kun men bekijken en bespreken. Er zijn er, die a la „De Waar heid" opmerken: de barmhartigheid is voorgewend, alleen de regeering komt er niet meer uit; er zijn er, die voor alle delinquenten toch nog een bijltjesdag willen creëeren, er zijn er. die overeenkomstig ..De Prinsestad" 't de Kerk en ook dien minister kwalijk nemen over barm hartigheid te spreken, alsof nog nooit barmhartigheid zou zijn be wezen en dan tevens de conclusie trekken, dat men dan „gewone" dieven b.v ook wel kan vrijlaten. De kloeke rede van den minister heeft bij velen uitwerking ten goe de gemist, omdat zij in haar geheel niet met de nood'ige aandacht en onderscheid is aanhoord of gelezen. Met den eisch van rechtdoen, eiken dag steeds in scherper vorm herhaald, jaren lang, is een menta liteit geschapen, die met tiendui zenden en tienduizenden menschen in gevangenschap deed brengen. De Nederlandsche bevolking schiep zich daarmede een probleem, dat m zijn consequenties qua financien, qua bewaking, qua gezinstoestanden qua dossiers, qua berechting enz. enz. enz. door niemand ook maar bij benadering is geschat Opgezweept en geweid aange daan aan zijn rechtsgevoel, is de Nederlander den foutieven men schen tegemoet getreden. Recht moest worden gedaan. Allerlei po gingen daartoe zijn aangewend. Doorwerkend volgens de laatste lijnen zouden we nog jaren arbeid hebben, om recht te doen. Met als gevolg ernstig onrecht door overdreven straffen in kampen voor niet al te groote politieke zon daars. Derhalve zegt minister Van Maarseveen als we onbarmhartig, dus zonder barmhartigheid door gaan, vervallen we zelf in de door ons vervloekte barbaarschheden. Nogmaals de ministerieele rede bedoelde daarmee niet te verkla ren: laat maar vrij; die zaak moet als een soort vervelende, de keei uithangende ziaak varn de baan af, want zeer scherp was zijn uitspraak dat zware misdadigers hun straf niet zullen ontgaan. Men vergeet, of ziet niet in, dat wij bezig zijn om bij ons rechtdoen onrecht te plegen waarop terecht aanmerking is te maken, al is er dan een groep onder de bevolking, die van meening is, dat tegenover de bekende lieden onrecht niet zoo erg is. Als er maar recht wordt ge daan. Voelt men, dat er iets niet klopt? Tot het uiterste wenscht men recht voor zich zelf, ten aan zien van de politieke delinquenten komt het niet zoo nauw. Gelijk hierboven gezegd, stelt „De Prinsestad" reeds de vraag, of men gewone dieven achter de tra lies moet laten: Het weekblad maakt o.i. hier een denkfout. Als een man een fiets steelt en men sluit hem op, om hem dian over een jaar of anderhalf jaar eens voor de rechtbank te brengen en dan pas te gaan berechten, zou dan heel de be volking niet terecht verbaasd staan over 'n dergelijke rechtspraak? In duizenden gevallen staan we er nu niet anders voor. Terwijl door het kweeken van haat en 't opjagen van niet de nobelste instincten een op roep tot barmhartigheid noodzake lijk gemaakt werd ook al om de po, litieke misdadigers gereclasseerd te krijgen. We hebben zwaar geleden, we zijn deerlijk gefolterd, maar daar. mee is de oude stelregel „oog om oog" en „ta"d om tand" nog niet goed t.e praten. Wie goed luisterde of goed las, moet o.i. voor minister Van Maar seveen en Nederland wenschen, dat zijn nieuwe poginig tot rechtdoen zal slagen. Het rechtdoen aan onze eigen slachtoffers is ook een dringende zaak doch van een andere soort. Het resultaat va» de laatste explosie te Velsen. De onderzeebunker ligt zoo goed als geheel in puin. Een klein deel van het verwoeste bas tion van den f.onneembarenWestwall. DE KWESTIE-SPEET Naar wij vernemen, is* de com missie-Drost ten aanzien van den K.R.O.-directeur den heer P. Speet, tot een gelijke conclusie gekomen ais met betrekking tot den heer Vogt, nl. dat hij niet ongeschikt is gebleken voor het vervullen van een leiden functie in het radiobestel. NkA Av'. h BERICHT 1 Wegens de viering van den Konin ginnedag zal onze courant aas. Zaterdag niet verschijnen. DE DIRECTIE. verkeerde, de bemanning echter ver roerde geen vin om den Hollander bij te staan. Ondanks deze sabotage hebben de Nederlanders toch kans gezien ten slotte zelf de pier te klaren, waar na koers werd gezet naar Fremantle. Van hier gaat dan de lange reis naar het vaderland beginnen. Het schip vaart n.l. evenmin ais de Bloemfontein, die Zondag in Am sterdam arriveerde, niet via Ned. Indië maar in één ruk gaat het door naar Aden. Met een zoo sterk bezet schip heeft dit natuurlijk zijn eigen aardige moeilijkheden. Daarom vaart de boot „onder de krijgswet" en is er aan boord een „politie, wacht" aangesteld bestaande uit een aantal passagiers, die dag en nacht wacht moeten houden over het schip. Ook mag er niet ongelimi teerd zoet water worden gebruikt maar is dit eenigszins gerantsoe neerd. Op 10 October wordt het scfhip ïn Rotterdam verwacht. Het vertrek van de Volendam" gisteren uit de haven van Melbourne is sensationeel geweest. Het schip had daar ongeveer I860 Nederlanders uit Indië aan boord genomen, die een half jaar reeds in Australië hebben vertoefd voor herstel van gezondheid en die nu naar het vaderland zouden repatriee- ren. De Australische zeelieden organisatie kwamen echter tot de conclusie, dat deze „lading", als ■ware het oorlogsmateriaal, even goed „besmet" was en dus ondei haar boycot viel, zoodat de sleep- booten het schip niet zouden assis- teeren bij het verlaten van de haven. Van dit besluit kreeg kapitein "Vlies tra pas op het allerlaatste oogenbllk kennis, zoodat hij geen anaere maatregelen had kunnen treffen. Na het noodige beraad werd het besluit genomen op eigen kracht weg te varen, de trossen werden losgegooid en vijf kwartier het schip van den kant wat de oorzaak van een en ander is geweest, b rnt de berichten niet geheel duidelijk, maar verm.oedeliik was het een geY°ië van den ster ken wind, dat de honderden toe schouwers op den wal, plotseling de „Volendam" recht op de Princes Pier zagen afstevenen. De menigte, welke daar stond, rende weg om zich in veiligheid te stellen en ook de bemanning van een der sleep- booten, die hadden moeten assistee- ren, en welke juist daar genie eru lag, zal eenige benauwde oogenblik- - ken hebben gehad. Voor dat er 39- In vliegende vaart kwam een echter ongelukken waren gebeurd, stofwolk nader, die zich ontpopte als heeft men op de „Volendam het een auto. Tobias en Binky waren, Bevaar weten te bezweren. De jn weerwi) van het naderende ge- tweede sleepboot was niet meer dan h h bui„en staan M t vUftig meter van het schip ver- i vaaJ ^ijderd, toen dit in moeilijkheden renunengeknars kwam de auto tot De motieven, waarom van Angel saksische zijde met zooveel kracht is aangedrongen op een bijeen komst, en zoo mogelijk op geregel de conferenties van de ministers van buiterlandsche zaken der Groo te Vier, die allen in de Fransche hoofdstad zijn, liggen voor de hand Het is niet alleen het tempo, maar misschien no-g meer de temperatuur en het temperament van de Parij- ecihe vredesconferentie, welke alle deelnemers ten zeerste verontrus ten. Men is, na zeer langdurige en allesbehalve gemakkelijke bespre kingen te Potsdam, Moskou, Londen en ten slotte Parijs thans met de kleinere staten aan de groene tafel gaan zitten om vrede te sluiten; maar men beseft ten volle, dat wat nu gebeurt, den vrede aller minst dient en er slechts toe leidt, dat alle bestaande, latente of acute tegenstellingen op de spits worden gedreven. Debatten, als Dinsdag in de verschillende commissies tus schen Australië en Rusland worden gevoerd, werken, zelfs als de gede legeerden na gedanen arbeid lachend met elkaar staan te praten, alleen en uitsluitend destructief. Over het vredesverdrag met Fin land wordit weinig of niet gespro ken, het schijnt een zuiver Rus- sisch-Finsehe aangelegenheid te zijn. De vier andere vredesverdra gen, met Hongarije, Roemenië, Bul garije en Italië, hebben des te meer belangstelling. Want daarbij gaat het om den Donau en de Middel lands che Zee, terwijl ook het vraag stuk der herstelbetalingen voor die landen meer en meer op den voor grond treedt, en de laatste dager, zelfs een eerste plaats begint in te nemen. Over deze problemen kan de conferentie eindeloos blijven de- batteeren zonder tot een bevredi gend resultaat te komen De eenige uitweg uit de impasse schijnt te zijn, dat de Groote Vier, die onder- tusschen uit de verbitterde polemie ken en de talrijke ingediende amendementen wel weten, hoe de zeventien over allerlei zaken den ken. in de stille afgeslotenheid van een verzegelde raadskamer bijeen komen om naar toenadering, en in dien zulks mogelijk zou zijn, naar waarachtige samenwerking te stre ven. per aangetast dan men aanvanke lijk zelfs in de hoogiste leidende kringen te Moskou kon vermoeden. Vandaar dat Molotoff en andere Russische gedelegeerden voortdu rend op de vernielingen in Rusland wijzen om hun herstel- en andere economische eischeu te rechtvaar digen. Wat gevraagd wordt, zou onverbiddelijk noodzakelijk zijn om het eerste naoorlogsche, in de geheele reeks het vierde vijfjaren plan eenige kans van slagen te ge ven. In Britsohe diplomatieke kringen te Parijs wordt dain ook verklaard, dat de nieuwe besprekingen tus- schen de Groote Vier zich meer op economisch dan op politiek terrein zouden bewegen Men hoopt daar de brug tusscihen West en Oost te kunnen bouwen, en de drukke be sprekingen, welke de laatste dagen tusschen Londen en Washington zijn gevoerd, zouden vooral deze zijde van het vraagstuk hebben be licht. Elk woord over politiek ver diept de klove tusschen de twee; wellicht kan een po-ging tot econo mische samenwerking hèt middel zijin om op den duur ook vele poli tieke moeilijkheden uit den weg te ruimen. Het Amerikaansche voor stel over een rechtmatige verdee- üng der olievoorraden zou reeds een voorspel in de richting van be tere verstandhouding zijn. Slaagt dit. dan kan men ook over een reorganisatie van den wereldhandel en over een gezonder distributie In dezen samenhang is het zeker niet oninteressant, en ook niet zon der belang, dat de laatste dagen in Parijs wordt gesuggereerd, dat meer nog dan de politieke tegenstellingen de economische moeilijkheden van Rusland de situatie beheerschen. Vele geruchten, welke uit Moskou komen, wijzen heel sterk in d:ie richting. De verwoestingen welke de Duitschers in Rusland hebben aangericht; het ontstellend groote aantal dooden vooral onder de jon-- - - gemannen, en de ontevredenheid van de grondstoffen spreken. Waar onder de overlevende arbeiders I schijnlijk ligt daar de eenige weg hebben de Russische economie die- naar den vrede. De eerste dag van het congres te Nijmegen over Nederland en de be. schaving -heeft een geslaagd ver loop gehad, er is op vruchtbare wijze van gedachten gewisseld. De vergadering werd te 11 uur ge opend in de aula der R. K. Univer siteit door den rector.magnificus prof. dr. J. D. M. Cornelissen, die in zijn welkomstwoord zijn groote vreugde uitsprak dat het eenige on geschonden gebouw der Nijmeeg- sche Universiteit voor het eerst een lid van het Koninklijk Huis binnen zijn muren mocht ontvangen. Spr. wees op de noodzakelyke verdieping van het nationale bewustzijn en ver sterking van den nationalen gemeen schapszin. Hiertoe is energieke of ferbereidheid en breedheid van vi sie een eerste vereischte. ,,Zyn wij", zoo vroeg spreker zich af, „al zoo ver dat de gemeenschapsgedachte alle denken en handelen van de Ne derlanders beheerscht?" Prof. Cor nelissen kwam tot de conclusie dat dit nog geenszins het geval is. In den oorlog was men zich de gemeen- Op den Don Textiel A.M." der textielkaart V.A. 605 worden voor mannen 2 rantsoenen scheerzeep beschikbaar gesteld. Men moet de zen bon by een detaillist in scheer zeep inleveren. Eén rantsoen is 50 gram scheer zeep, 100 gr. scheerzeep crème of 400 gr. snelcrême. Aangezien de vorige maal een bon voor één rant soen was aangewezen, ontvangen betrokkenen thans een dubbele hoe veelheid. stilstand en een beleefde stem zei: „Ik geloof, dat de heeren in moei lijkheden zitten, niet? Stapt U maar vlug in F* Het was hun medereiziger op de Oblneesche Jonk. de mijn ingenieur Denipopel! De twee /rien- den sprongen vlug op de treeplank en voor dat ze gelegenheid hadden naar binnen te gaan, zette de auto zich, onder de vaardige hand van Uenipopel, in beweging en gierde weg. schap der natie ten volle bewust- Toen het Zuiden reeds bevrijd was, werd alles gedaan om het uitgehon gerde Noorden des lands na de be vrijding te hulp te snellen. Thans echter vergeet men in het Westen de randprovinciën. Er zrjn voorbeel den te over van bevoordeeling van Holland boven de andere provincies. Als voorbeeld haalde spreker aan dat men aan het Scheveningsche strand weer achter de glazen schot ten der restaurants voor den wind beschut is, terwijl Nijmegen weer een winter ingaat, waarby met celo- faan, karton en planken de ramen der woningen worden afgesloten. Prof. Cornelissen waarschuwde dat deze materieele achterstelling mogelijk geestelyke gevolgen zou kunnen hebben die een bedreiging der nationale eenheid zouden vor men. Hij sprak de hoop uit dat het nooit zal komen tot een „Amok in <je buitengewesten". Prins Bernhard spreekQ Na dezen spreker nam de voor. zitter van. het Nationaal Instituut Z.K.H. Prins Bernhard het woord* Hij wees op het vertrouwen dat er bestaat in de ontwikkelings„ mogelijkheid van het Nederlandsen^ volk en op het geluk der vryheid dat thans alle Nederlanders genie« ten ondanks de zwar© zorgen dia nog op het volk drukken. Maar „van brood alleen kan de mensck niet leven". Het was de macht van den geest, die den bezetter over won. Anderhalf jaar zjjn verstreken sinds de bevrijding en er is nog allerminst rust. Het is allereerst de geest en niet het geweld die hiec orde op zaken moet stellen. Neder, land heeft in dit opzicht ook een internationale taak te vervullen. Zonder op het onderwerp van het congres te willen voorui t loopen, wees ZK.E erop dat men in da verscheidenheid der levensopvattin gen één lyn moest trachten te vin den. Er bestaan in ons volk diep* gaande principieele verschillèn, dit neemt niet weg dat practische algemeene richtlijnen voor de toe komst van onze cultuur gevonden kunnen worden. De Prins hoopte dat het aan het congres gegeven zou zijn mede te werken aan het geestelijk herstel van ons volk. De rest van den ochtend werd besteed aan de referaten van dr« J. C H. de Pater en dr. A. J. M* Cornelissen, over de historische grondslagen van onze nationale cul tuur. Des middags werd het referaat van prof. dr. W. Banning behandeld over het onderwerp: „Welke inbreu ken hebben oorlog en bezetting ver oorzaakt op onze Nederlandsche cul-» tuur en voor welke problemen stelt ons dit". Spreker kwam tot de coni clusie, dat het deel van het Neder-, landsehe volk, dat niet op meta* physische (Christelijke of platoni* sche) basis staat, wél deel heeft aam de Nederlandsche beschaving, maar geen creatieve kracht bergt. Het ia een stuk dood hout aan den Neder* landschen stam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1