ROOSEVELT R DADER o/e RARe over het imperialisme KONING GEORGE's terugkeer Hoogconjunctuur in HITLERS wereld de Onbekende Spoorwegherstel in cijfers DE DUBBELGANGER - Vreemde grapjes ADIO prog ramma WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 «KOLONIAAL SYSTEEM BETEEKENT OORLOG" Waarom Churchill de Gaulle steunde n nemo IETS KOELER De Commissie-generaal „PRO MARIA" „WAARSCHIJNLIJK BINNEN 2 OF 3 WEKEN ZAAK DEGRELLE VOOR Y.N.? LAATSTE EXEMPLAAR IN SANATORIUM OPGESLOTEN NIEUWE BONNEN VOOR FRUIT RUSLAND, POLEN, DUITSCHLAND v Franklin D. Roosevelt heeft vol gens z^n soon en medewerker, Elliott In Casablanca teg-en Churchill gezegd, dat Amerika, na den tweeden wereldoorlog, niet rustig zou „blijven toe zien", hoe de groei van Azië en van „half Europa" zou worden gestuit door „de verouderde, mlddeleeuwsche imperialistische ïdeëen" van Groot-Brittannië Frankrijk en Nederland, want in deze ideëen, voorspelde hij, lag de kiem van een derden wereld oorlog. Roosevelt, aldus vertelde zijn zoon, gaf ook als zijn zienswijze te kennen, dat »,er Amerikanen vielen op den Stillen Oceaan" ter wille van de „kortzichtige hebzucht" van de Britten, Franschen en Nederlanders, die hun koloniale systemen van „semi-slaverny" handhaafden. Elliott Roosevelt vertelt dan, hoe hy op een avond in Casablanca een gesprek had gevoerd met zijn vader (nadat Churchill vertrokken was), tijdens welk gesprek de president had gezegd: „Het ergste is, dat het koloniaal systeem oorlog beteekent. Buit de hulpbronnen van een Indië, een Birma., een Java uit, neem allen rijkdom weg uit die landen, en breng er nooit Iets voor in de plaats e*i al wat je doet is een accumulatie veroorzaken van de moeilijkheden, die tot oorlog leidenChurchill mag dan misschien gedacht hebben, dat ik de vorige maal niet in ernst «prak. Doch hij zal het dit keer ondervindenHet koloniale vraagstuk scheen Roosevelt veel Herstel en wederopbouw van ons kind spreken voor het publiek mis schien wel het duidelijkst in den rvooruitgang, waarin het spoorweg, verkeer zich na den chaos van Mei 1945 heeft mogen verheugen. Hoe dat blijft doorgaan zij hier nog eens geïllustreerd met enkele cijfers, die genoeg voor zich zelf spreken. Stoomlocomotieven. Voor den oorlog 866 stuks; gestolen of Vernield 222. E.en jaar na de bevrij ding waren er weer 341, waaronder 20 Zwitsersche en 20 Zweedsclhe; thans rijden er 429 Nederlandsche en 307 buitenlandsche electriseh e Lynen:: van de 566 km. waren 520 vernield; na een jaar 111 k.m. weer bruikbaar, thans zoeven de treinen over 213 k.m Alle 137 electrische en 57 dieselelectrische stroo-mlijntreinen waren vernield of gestolen. Na een jaar waren er weer 26 resp 13 in gebruik, thans 32 en 15. Rijtuigen. Voor de staking waren er 1498vernield werden 1406. Na een jaar 404 eigen en 232 buitenl. rijtui gen, thans 411 en 283. Treinkilometers. Voor den oorlog per dag 61.700 personentrein en 39.000 goederentreinkilometers; een jaar na de bevrijding 43.198 en 33.000; thans 55.000 en 33 000 of resp. 89 en 85 pet. van voorheen Zitplaatsen. Van de 163.000 zit plaatsen gingen er 96 pet, verloren. Een jaar na den oorlog waren er weer 45.560 of 28 pet. en thans 69783, waarvan 8875 in le of 2e klasse compartimenten Spoowegnet. Voor den oorlog 3159 Jk.m.Mei 1945 waren 1206 k.m in gebruik, thans 2847. Bruggen Van de 21 groote brug gen werden er 19 vernield of opge blazen. Na een Jaar waren er 12 weer berijdbaar, thans 16. In totaal werden 220 bruggen vernield. daar_ van zijn er nu weer 201 in gebruik. 9* 9? zorg te baren, want hij noemde het herhaaldelijk. Bij een andere gelegenheid ver klaarde hij» dat Groot-Brittannië generaal de Gaulle steunde, omdat de Britsche en Fransche koloniale oeiangen parailfi liepen. „Birma beïnvloedt Indië, Fransch- tndo-China en Indonesië, zij zijn alle onderling verbonden", waren de woorden van den president. „Als het eene land de vrijheid krijgt, worden de andere op een tdee gebracht". Daarom wil Win ston de Gaulle zoo graag houden. Ue Gaulle wil al evenmin als Churchill een koloniaal rijk zien verdwijnendaarom willen de Britten Birma heroveren Het is de eerste maal, dat zij eenige belang stelling toonen in den oorlog in den Bacific" Elliott gaf twee redenen op, die door den president genoemd waren voor de weigering van Stalin om naar Casablanca te komen de eene was, dat Stalin direct belast was met de leiding van het roode leger en de andere, dat wij wel wisten wat hij zou zeggen, als hij zou komen, „Westelijk front". De Fransche politieke problemen, die verhaast waren door den inval m Noord-Afrika, namen de gedach ten van Churchill en van Roose velt, alsmede van het geallieerd opperbevel in Casablanca, geheel in beslag, deelde Elliott mede. (A.P.) m 2 Weerverwachting medegedeeld 2 J door het K.N.M.I. te De Bilt gel- dig tot Donderdagavond Wisselende bewolking met 2 2 plaatselijk enkele buien; vooral aan de kust tijdelijk nog krach- 2 tige wind tusschen Zuid en Zuid- 2 1 West; iets koeler. Naar wij vernemen, heeft de Ministerraad tot heden nog geen beslissing genomen ten aanzien van de voordracht aan de Kroon inzake de samenstelling van de Commissie- Generaal, al mag haar benoeming uiteraard dezer dagen worden ver wacht. Zijn wy goed ingelicht, dan is er alle reden aan te nemen, dat oud minister-president Schermerhorn wiens naam reeds herhaaldelijk werd genoemd, inderdaad van het college der drie uit te zenden functionarissen deel zal uitmaken. Het Nederl. Com. ,,Pro Maria" te Poeldijk, organiseert gedurende den winter spreek- en filmavonden voor geheel Nederland, welke verzorgd worden door den Z.Eerw. Pater Pr. Martens Reg. Kanunnik der Abdij van de Norbertijnen te Liffe bij Dinant.. De spreekavonden geven meer licht over de gebeurtenissen te Beauraing vanaf 29 November 1932. Vroegtijdig aanvragen is ge- wenscht. In offieieele kringen te Athene is men van meening, dat koning George van Griekenland, die zich op het oogenblik in Engeland be vindt, ,,met verlof" is, daar hij nooit zijn koningschap heeft neer. gelegd. Dientengevolge is er geen sprake van het zenden van een parlementaire missie naar Londen om den koning uit te noodigen naar Griekenland terug te keeren. Uit Londen wordt gemeld, dat een lid van de hofhouding heeft verklaard, dat de koning waarschijn, lijk binnen twee of drie weken naar Griekenland zal terugkeeren. Dins dagavond zou koning George den Grieksehen minister-president Tsal. daris in zijn hotel te Londen ont vangen. In Athene zou Dinsdag avond de feestverlichting worden aangestoken. Prins Paul van Griekenland, de eventueele troonopvolger, heeft door middel van Grieksche correspon. denten een boodschap aan het Griek sche volk gezonden, waarin hij ver klaart, dat Z. M. de koning en hij zelf vol verlangen uitzien naar het oogenblik, waarop zij den geliefden grond van Griekenland weer kun nen betreden. Aartsbisschop Damaskinos zal voor het neerleggen van zijn ambt als regent een radiorede tot het Grieksche volk houden. In een officieel communiqué der Belgische regeering wordt verklaard, dat de Belgische regeer in g haar klacht over de vrijheid van Degrelle tegen de Spaansche regeer ing, wier optreden, aldus beweert de Belgi sche regeering, bewijst, dat zij den wil heeft „diegenen die de agenten en medeplichtigen der asmogendhe- den zijn geweest, te beschermen en te helpen" aan de V. N. zal voor leggen. Het voornaamste ount der be. schuldiging van de Belg. regeering is het feit, dat op bet oogenblik, dat de Spaansche autoriteiten de Belgi sche ambassade te Madrid er van in kennis stelden, dat Degrelle uit Spanje zou worden uitgewezen, De grelle Spanje in werkelijkheid reeds had verlaten. Het begint er op te lijken, meldt A P. uit Eglfing (Duitschland), dat in Germanië de Hitiers en Eva Brauns aan de boomen groeien. Sinds de capitulatie van Duitschland zijn er minstens zes Hitiers en misschien evenveel Eva's geweest. De laatste Adolf heeft onlangs zijn intrede gedaan in een sanatorium te Eglfing. Het eene oogenblik beweert hij de Fuehrer zelf te zijn en het andere, Hitiers plaatsvervanger, tot de echte Fuehrer terugkomt. De dokters vinden het heel ge woon, dat een uit zijn geestelijk evenwicht geraakte Duitscher te_ genwoordig zulke waanvoorstellin gen heeft. Het krankzinnigengesticht te Eglfing heeft zijn Hitier" eenige maanden geleden op straat gevon den. Hij is, net als de Fuehrer, kor poraal in de weermacht geweest en was evenalg de echte Adolf verver van beroep. Zijn naam is Ludwig Doll, hij is *26 jaar oud. Hij had - precies als Hitier 25 jaar geleden te Muenchen deed een „commissie van zeven" ge vormd en stond op het punt zijn activiteit te beginnen, toen de auto riteiten besloten een einde te ma ken aan zijn straatredevoeringen. Eén Hitler was genoeg. Toen hij in het sanatorium kwam, stond hij op zijn waardigheid als Fuehrer, maar dat werd erg lastig en het „partijwerk" kon niet wor den voortgezet. Daarom verzon hij een ander verhaal: Hij deelde mede. dat hij heelemaal de Fuehrer niet was, maar dat hij was „aangewe zen" om namens den leider op te treden tot deze zou terugkeeren Een 80-jarige chemicus in New- York, die onbekend wenscht te blij ven en die, na jaren L|ag volkomen kaal te zijn geweest, zijn bekenden verraste met een nieuwen, weelde- rigen haargroei, heeft wellicht (de redactie van „Die rare wereld", die met het oog op den stand van eigen haartooi graag zou gelooven, dat het waar was, legt den nadruk op het „wellicht") het ware haar- j groeimiddel uitgevonden. Proeven genomen met een ac^pur, een direc teur, een accountant, een uitgever en een publiciteitsagent, hebben alle een nieuwen haargroei tot ge volg gehad uit het Walhalla, (de verblijfplaats der Germaansche Goden). Doll ontwierp een nieuwe vlag en een stel regels voor de „party" en hy benoemde een kabinet om de we reld te regeeren. President Truman zou minister van financiën worden, en Stalin hoofd van de politie. En geland moest voor de vloot zorgen en Rusland voor de S.S, en de Ge stapo. De Vereenigde Staten zou den voor de propaganda en na tuurlijk voor de geldmiddelen moeten opkomen. Duitschland ten slotte zou de intellectueel e leiding" hebben. Doll heeft niet de Hitlersnor overgenomen, maar hij heeft zijn haar zoo laten knippen, dat juist als by Hitler een lok boven een van zijn oogen valt. Uit den aard van de zaak verlangt hij boven alles uit het gesticht weg te komen. Maar hij zal er niet uit- komenp De doktoren weten maar al te goed, dat het eerste wat hij doen zou is, op een zeepkist klimmen en een redevoering houden „en" zoo zeggen zij ,,er mochten eens vol doende gekken in de buurt zij<n om naar hem te luisteren." Uiterlijk Woensdag 11 Sept. moet men de bonnen 563 eh 063 bij een handelaar in groenten en/of fru t inleveren ter verkrijging van een. nader vast te stellen hoeveelheid fruit. De aflevering zal beginnen zoodra men op de bonnen 476 en 976 twee kilogram fru:t heeft ontvangen en de rantsoen waarde van boven gepubliceerde nieuwe bonnennum mers ig gepubliceerd. Volgen3 een bericht van de ..New York Times" uit Parijs meent 'men in zeer goed geïnformeerde kringen van de vredesconferentie te weten, dat de Russen bezig zouden zijn met het herstel van de grens van 1939 tusschen Polen en Duitschland, vooral in het Zuiden, door het steenkool- en industriegebied van Silezië aan Duitschland terug te geven. Naar verluidt, zou de Sowjet. unie bereid zijn, Galicië als com pensatie aan Polen terug te geven. GEEN PARTICULIERE BANKEN VAN LEENING. Binnenkort is de indiening te ver wachten van, een wetsontwerp, waardoor een einde gemaakt wordt aan de werkzaamheden van particu- liere banken van leening en bet wederom optreden hiervan wordt onmogelijk gemaakt. 3. „Ik zaï maar naar huis toe gaan, om wat geld te halendacht Tobias voor zich heen en zette er een stevigen pas in, maar botste bijna tegen een man op, die er nu niet zoo heel erg gunstig uitzag. „Neemt u mij niet kwalijk!" zei Tobias. „Ik neem je niks kwalijk, jaap, het zit in je zak Tot kijk en schei uit niet je grapjes. Hi! Hi!" en weg was de man. „Nu breekt mijn klomp", mopper de Tobias, „weer iemand, die me voor een of anderen Jaap aan ziet, afijn, wat kan het mij ook schelen... hè?... Hoe komt dat nu in mijn zak? z»ou die man dat er ingedaan heb ben...?" Tobias had een prachtig horloge uit zijn zak gehaald, dat niet van hem wasIn zijn ver bouwereerdheid dacht hij er niet aan, om den man achterna te loo- pen en toen dat tot hem doordrong, was het reeds te laat. „Ik zal het op het politie-bureau afgeven DONDERDAG 5 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 K.R.O., 10.00 N.C.R.V., 11.00 K.R.O., 14.00 N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn en gram. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Gram. 12.30 Con cert (13.00 Nieuws). 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Sextet. 14.40 Caus. 15.00 Omroeporkest. 16.00 Bijbel. 16.45 Trio. 17.15 Koor. 17.45 Celesta. 18.30 V. d. Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Caus 19.30 Lezing 19.45 Reg. voorlichting. 20.08 Twenthe. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Vraag gesprek. 22.35 Gram. 22.45 Avond wijding. 23.00 Gram. 23.15 Schaak- tornooi' 23.30 Gram. HILVERSUM II (415 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Caus. 11.10 Orgel. 11.45 Jettv Can tor. 12.30 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette. 13.45 Gram. 14.00 Voor dracht, 14.20 Kwintet. 15.00 Caus. 15.20 Muziek. 16.00 Trio. 16.30 Gram. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Lezing.' 17.30 Orgel. 17.50 Rijk overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Romancers. 18.45 Sportpr. 19.00 Piano. 19.15 Caiis. 19.30 Muziek. 20.05 Orkest. 21.15 Hoorspel. 21.45 Orgel. 22.30 Skymasters 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 66). Wat scheelt er toch aan? Ben Je ziek? Jenkins slaakte een diepen zucht sloeg zijn oogen/ op. Neen Sir Ik zit in de put. Gis teren, nadat u naar Parijs waart gegaan, probeerde ik slim te zijn, opend u te kunnen helpen. U hebt me al eerder gewaarschuwd en nu vrees ik, dat ik verantwoordelijk ben voor deze - deze messenstekerij. Jij verantwoordelijk? Verbaasd herhaalde de detective deze woor den, d© oogen strak op zijn assis tent gericht. Was de man in de war? Dan vervolgde hij rustig! Ga zitten, Jenkins, en vertel me eens, wat er aan scheelt De man liet zich in een stoel neer vallen en bevochtigde zijn lippen. Z$n oogen staarden meelijwekkend In het gelaat van zijn chef. als vroeg hy om tenminste eenig be grip. Inspecteur Reynolds' gelaat bleef ondoorgrondelijk .terwijl de man op biechtte. hoe hij zidh toegang had verschaft tot Lansbérg's woning, den truc, welke hij met den concierge bad uitgehaald om den sleutel te bemachtigen, zyn onderzoek van 2® het openen van de safe en ao verbluffende verzameling juwee- ten op de planken. I>e detectieve viel hem in de rede. Dat is eigenaardig. Vrijgezel len bewaren gewoonlijk geen diadee- men .halskettingen en ringen, zooa's je daar beschreven hebt, in een par ticuliere safe. Tenzij ze verzame laars, of juweelen-dieven zyn. Lans berg lijkt me te norsch en te streng voor het eerste en i'k achtte nem te rijk voor het laatste. Maar ga verder met je verhaal, Jenk ns Ik hoop, dat je de safe weer netjes ge sloten hebt en verdwenen bent, zon der dat iemand je gezien hebt. De man veegde zijn voorhoofd af. Dat is juist het ellendige, sir. Ik kon die verwensohte safe niet meer dichtkrijgen, laat staan sluiten. Er moet een veer, of zooiets aangeze ten hebben, waardoor de deur niet meer dicht kon en ik durfde n et langer blijven, toen ik iemand de flat hoorde binnenkomen. Hij beschreef, hoe hij zich achter het gordyn verborgen had gehouden, en naar buiten was geslopen, terwyl de bediende koffie maalde, waarna hij de sleutels in de kast van den concierge had terug gehangen. Hoe weet je. dat het de bedien de was? Het kan evengoed mr. Lans berg zelf, of zyn secretaris geweest zijn. Jenkins ontkende dit beslist. Neen Sir. Zij kwamen om een uur of half vyf in gezelschap van miss Laureen thuis. De secretaris bracht de golfclubs en een dunne doos binnen en reed dan de auto naar de garage. Laureen en mr. Lansberg gingen de flat binnen en om 5 uur 40 is zij alleen per axi weer weggereden. Ik had er een mannetje staan. Ze zijn inderdaad in Crowborough geweest. Ik heb met het clubhuis getelefoneerd. Inspecteur Reynolds duwde zijn stoel achteruit en begon met ernstig gelaat het vertrek op en neer te loo- pen. Jenkins sloeg hem gade, een stroom van bittere verwijten ver wachtend voor zijn eigenmachtig op treden Tot zijn verrassing bleven die uit. Hij voelde een hand op zijn schou der en hoorde Reynolds' stem vrien delijk zeggen: Wel, je hebt een heel groot ri sico geloopen! De jongere man morrelde even aan een pakje en haalde dan mor de verbaasde blikken van den inspec teur een rok-overhemd en een zijden hemd te voorschijn. Ik vond deze onder de matras in de slaapkamer van den bed en- de, Sdr, verklaarde hij. Hij wees zwijgend op een snede in het linnen, terzijde van het gesteven front en op een correspondeerende snede in het hemd. Reynolds oogen schitter den, toen hij beide sneden door een vergrootglas bekeek. De snede in het hemd is niet heelemaal door en door, zoodat het mes het lichaam waarschijnlijk niet geraakt heeft, merkte hij op. Jenkins speelde nu dapper zijn aas uit, hoewel hy wist, dat hij zichzelf -daardoor veroordeelde. Onder in mr. Lansbérg's «afe lag het mes, waarmee u«w broer ve- stoken werd, Sir, zei hij langzaam. De inspecteur schrok. Vele moge lijkheden doemden voor hem op. Hij kon zich voorstellen, hoe Lansbérg's bediende de safe open had gevonden en tot de conclusie was gekomen, dat de inspecteur in zijn afwezigheid de flat doorzocht moest hebben. Het gelaat van den detective verhard de, toen hij zich de nauwelijks /er- borgen vyand gheid in de oogen van den man herinnerde, toen hij het be vel gekregen had, de kleeren van zijn meester te brengen. Zijn gehecht heid jagers Lansberg was duidelijk. Waarom had hij anders deze Kle dingstukken onder zijn eigen matras verborgen? Zoodra de bediende ontdekt nad, dat deze verdwenen waren, had hij dit natuurlijk onmiddellijk in ver band gebracht met het vorige be zoek van den detective. En Rey nolds kon zich voorstellen, hoe die fanatieke kerel, snakkend naar wraak, het mes uit de safe had ge nomen, om in het donker voor Rey nolds' woning op diens thuiskomst te wachten. Er deed zich intusschen nog een andere belangrijke vraag voor! Hoe was dat mes in Lansbérg's safe te recht gekomen? Wien had deze het ontnomen en wanneer? Impulsief vroeg hij zyn medehel per; Wiens vingerafdrukken stonden er op het heft? Die van Lansberg. En ook die van Delmond, den man, die ver moord werd. Lansbergschreeuwde de in specteur bijna. Hoe kun je weten, dat ze van hem zijn? We hebben zijn afdrukken ge nomen van de sigarettendoos in Laureen's flat, antwoordde Jenkins. En voor alle zekerheid hebben wij ze vandaag ook nog eens genomen van het stuurwiel van zijn auto. Reynolds sloeg met gebalden /uist op zijn bureau Zie je wel in, wat dat allemaal beteekent, Jenkins? Dat mes noet het eigendom geweest zijn van Del- mond en hij heeft er Lansberg klaar blijkelijk mee gestoken in den nacnt, waarin hij vermoord werd, zooals dat beeohadigde overhemd bewijst. Lansberg is tenslotte dus toch in Laureens flat geweest. Hij moet het mes hebben opgeraapt, nadat hij of zijn medeplichtigen, Delmond ge chloroformeerd hadden en heeft het later in zijn safe weggesloten. Vlin ders! merkte de detective grimmig op. In dit geval een vlinder met 'ou den krullen en een knap gez cht- jeHij zal een heele toer hebben, om voor deze bewijzen een verkla ring te vinden, denk ik. Zoudt u de vingerafdrukken van Lansbérg's bediende willen hebben, Sir? vroeg Jenkins. Willen? zei de inspectwir hef tig. Ik moet ze hebben. 3e vormen een onmisbaren schakel .n de keten. Dan zakte znn opwinding een wei nig. Was dit alles eigenlijk niet een beetje te eenvoudig en te gemak kelijk? (Wordt veiwolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2