DE NIEUWE RAAD BIJEEN Vier dagen waren een flits DE NIEUWE WETHOUDERS Twee zusters brandslachtoffers „Atoomstad" WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 ^BENOEMINGEN SNEL VERLOOPEN De Commissies DE MAN VAN DE STRAAT EN DE RAAD FUNCTIEVERDEELING NIEUWE WETHOUDERS BURGERLIJKE STAND EEN PRODUCT DER RUSSEN ROTTERDAMSCHE ATHLE- TIEK-KAMPIOENSCHAPPEN HET DOEL BEREIKT ZWENDEL MET VALSCHE TEXTIELPUNTEN ROTTERDAM R.K. MILITAIR TEHUIS HERMANDADJES EN -DITJES Vlam in een benzinevat Nieuwe gezichten en nieuwe ge_ zichtspunten verschenen gisteren in de raadszaal. Hoe kort geleden «cheen het, dat wij het kennis ma ken met en de beëediging van den noodgemeenteraad. bijwoonden. Nu was alles echter zooveel belangrij ker. Hier verzamelde zich niet een pro visorische afvaardiging, maar de werkelyke vertegenwoordiging van het Schiedamsche leven. De nood zakelijke stadsuitbreiding werd bij zonder duidelijk door het ruimtege brek, dat in de raadszaal tot uiting kwamdeze bestendige aanwezig heid van zaalnood, moge inspiree rend op de vroede vaderen werken. De uitdrukking vroede vaderen moet overigens uit de pre-emancipa_ tie stammen, want hoe mannelijk deze raad ook in voorkomen is, de figuur van mevr. Benthem de Wil de zouden we niet graag willen mis sen. Na de beëediging en installatie van de leden nam de heer P. B. M. Alberts, wnd. burgemeester het woord. »,Wy kunnen gelukkig zijn, dat vanmiddag voor het eerst de op de mocratische wijze gekozen vertegen woordiging van de stad bijeen is. Tezamen met elkaar, niet langer als noodgemeenteraad, maar als vol waardige afvaardiging van de bur gerij zullen wy de stad moeten be sturen. Op het moment van de be ëediging voelt men vooral vandaag echt diep, hoe zwaar de verant woordelijkheid is, die aan de be stuurstaak is verbonden. Wij zijn door onze burgers hier neergezet en wy geven een beeld van de verschil lende inzichten, zooals onze stad die kent, hoe verscheiden we echter zijn, we zullen eikaar moeten hel pen, om het beste voor Schiedam te doen, naar eer en geweten, met volle belangstelling en zoo groot mogelijke kennis van zaken. Moge deze raad zeer veel voor de stad doen, moge de discussie steeds op hoog peil staan en mogen de leden het meer in samenwerking dan in de verdeeldheid zoeken. Vervolgens ging men over tot de verkiezing van de wethouders. Allereerst kwam wethouder P. B. M. Alberts, die 31 stemmen verwierf, vervolgens mevr. Benthem de Wil de, op wie 29 stemmen werden uit gebracht. Mr. P. van Bochove was de derde in het college van B. en W. en de heer v. d. Kraan bezette de vierde plaats. De heer Alberts wenschte zijn col lega's geluk met hun benoemingen en hoopte, dat ook zij prettig zouden samenwerken. Alvorens men tot het benoemen van de leden der commissies over ging, vroeg de heer K. Bosch (P. v. d. Vr.) nog het woord. Hij meen de de idee, uiteengezet door den heer Sabel, op een door diens initia tief tot stand gekomen oriëntatie vergadering, ondemocratisch. Zij was oogenschijnlijk logisch en ac ceptabel, in wezen kwam zij neer op een uitschakeling van de kleine partijen bij de interne besprekingen van sommige, waaronder zeer be langrijke, commissies. De stem van de kleine partijen ging hierdoor ver- loren, al kon deze zeer waardevol zijn. De groote partijen behoefden niet bang te zijn voor ondeugen de dingen" van de commissies, want zij hadden toch altyd het laatste woord. Leden, die niet graag in het openbaar spreken, maar wier stem in de commissies gezag kon heb ben, worden nu tot volledig zwij gen gedoemd. Spreker wilde resu_ meerend voorstellen om tenminste 1 lid per politieke partij in de com missies te benoemen. Het was ty pisch Nederlandsch, om ook ande ren de gelegenheid te geven zich te laten hooren. De heer Sabel (P.v.d.A.) had niet verwacht, dat deze kwestie nog ter sprake gebracht zou worden. Hij had graag gezien, dat de heer Bosch bij de voorafgaande bespreking zoo uitvoerig was geweest. Diens voor stellen kwamen echter neer op uit breiding van het aantal commissie leden, een kwestie, die niet aan de orde was. Gezien de huidige toe stand was de gegeven oplossing de eenig juiste. De hierna volgende verkiezing gaf het volgende resultaat: Voor de technische bedrijven: J. Weergang, A. Labruyère, G. J. Smit, ir. W. H. van den Toom, P. de Wagenaar, P. Mak. Voor de gemeentewerken: H. Kornfeld, M. H. B. Engelsman, v. d. Heuvel, J. J. Reynart. Voor de gemeentelijken woning- dienst: M. Eising, B. Kedde, C. Kra kers, A. Hoogendam. Voor het grondbedrijfA. Labruyè re» C. Kramers, H. Sabel, mr. H. B. Engelsman. de gemeentereiniging: H. Wtekenkamp, j. Hartkoorn, C. v. Geene, A. J. Scholte. Voor de financiën: A. J. van Lith, K. Bosch, A. J. c, van Oppen, P Mak. 3 t) Voor onderwijszaken: A. j. v. Lith A. J- C. van Oppen, P, ae Wage naar, mr. M. J. M- van Kinderen. Voor den havendienst: J. Schef- fers, J. Poot, J. J. Reynart, C. van Geene. Voor de algemeene personeelsaan gelegenheden: A. J- van v. d. Heuvel, P. de Wagenaar, C. Meijer. Voor de strafverordeningenmr. H. B. Engelsman, mr. M. J. M. v. Kinderen, K. Bosch, G. J. Smit. Voor het onderzoeken der reke- t> ingenlid-voorzitter de heer A. J. O. van Oppen; leden de heeren: A. v. d. Laan, my, H. B. Engels man, A. Hoogendam, J. Weergang. Bedoeld bij art. 22, 4e lid der bouwverordening 1344lid-voorzit ter: mr. M. J. M. v. Kinderen, v. d. Laan, P. Scheffer, plaatsvervangen de ledenP. Mak en mr. H. B. En gelsman. 4 Leden van de Commissie voor Op de puiblieke tribune heb ik voor ,c[ie komende drie jaar weer een zit. De juffrouw, die er al sinds men^ sehenheugenis komt, was er ook weer. Om je de waarheid te zeggen, ik vond er niks aan en de rest van de edelachtbare aanwezigen daoht er ook zoo over, om maar niet eens te vertellen, wat er aan den overkant In de persbak ten beste gegeven werd aan critiek. Wat die critiek betreft, daar zit ik nou de komende jaren voor hier. Ik zeg by mezelf, mij hebben ze er neergezet, con_ trole moet er zijn en aangezien ik met mijn tijd geen raad weet, ga ik ermee naar den Raad. Zei ik, dat het stierlyk venvelend was, ó«n kan ik dus nog niet veel bijzonders ver tellen Doe het voor vandaag dus met een paar gegevens, zooals de Amerikanen ze graag hebben. 19 raadsleden gebruiken tijdelijk of permanent een bril, 20 raadsle den riepen God tot getuige, de rest legde de belofte af bij de beëediging. Van de P. v. d. A. legden er 3 den eed af. De verjonging van den raad leidt tot gekke dingen, nu we den heer Scheurkogel missen, om nestor te spelen de man schaamde zich niet voor zijn leeftijd wordt het moei lijk om 'n gezam en 1 ijk en woordvoer, der te hebben. Toen de heeren van het stembureau aan den heer Wle- lenkamp de taak gaven den uitslag van de verkiezing bekend te maken, „omdat hij de oudste was", voelde hij zich kennelijk en met tegenzin oud De jeugd kan zoo cru zijn!? Grijze haren zijn op schedels te be_ speuren Deze raad verheugt zich in goed behaarde schedels. Als de besnaard'heid ook zoo af is, komen we de drie jaar wel door. Genoeg voor vandaag. I. DDRREESN. Be nieuwe wethouders hebben hun taak als volgt verdeeld: Weth. P. B. M. Alberts: Cultu- reele Zaken, sport, techn. bedrijven, woning-ciier.st, entrepot. Tevens wnd, burgemeester. Weth. mevr. H. Benthem-de Wil. de: Onderwijs, leeszaal, sociale za ken. Weth. H. van der Kraan; Ge meentewerken, grondbedrijf. Weth. mr. P. van Bochove: Finan- cin, havendienst, reinigings_ en ont- smettingsdienst, personeelszaken. GEBCXRÏEN: Hendrina M. d. van Th. L. Stieber en M. J. Schenk, Vriendsdhapstr. 6; Harman z. v. A. v. Aperloo en C. v. d. Waal, Vis. scherstr. 8; Johanna M. d. v. A. G. v. Puffelen en A. M. Alsemgeest, Polderweg 78; Cornelia. J. d. v. C. Sterrenberg en H. J. Rombout, Oudedijk 15; Cornells A. z. v. H. Jan- se en C. Pijl, Maasstraat 17; Gerar- dus J. z. v. J. C. Juijn en J. A. Wis- senlburg. Galvanistraat 9; Cornelia J<j. v. J. C. Krabbendam en C. Meijer, St. Liduinastr. 78. OVERLEDEN: C. v. Asten 79 j., weduwe van S. Veldhoven, Laan 8. De Amerikaansche journalist Wal ter Winchell schrijft, dat de sowjet. unie een reusachtige stad, „atoom- stad" genaamd, aan het bouwen is, waar geleerden zich bezig houden met de kosmische bom, die de atoomboom als een .kleine voet zoeker" in de schaduw zal stellen, aldus de New.Yorksche correspon dent van de „Daily Mail". Men zegt, dat de stad, met een bevol king van 400.000 zielen, gelegen is nabij het hoogland van Pamir. Zondag a.s. zullen op de sintel- baan Nenyto de Rotterdamsche kampioenschappen verwerkt wor den. Het programma luidtdames. 100 M., 200 M., 4 x 100 M. estafette, hoogspringen, verspringen, kogel- stooten, discuswerpen en speerwer pen. Heeren: 100, 200, 400, 800, 1500 en 5000 M., 4 x 100 M. estafette, 4 x 400 M. estafette, 200 M. horden, hoogspringen, verspringen, polsstok hoogspringen, kogelslingeren, kogel, stooten, discuswerpen, speerweroen en hinkstapspj-ingen. Vier dagen volgepropt met in drukken, herinneringen, ontroerin gen, vier etmalen waarin de trjd als dol doorraasde en de morgen aan den avond scheen te grenzen, zoo als de avond ongemerkt in den mor gen overging bij de gesprekken in den familiekring of het feest op Maandagavond. Beschrijven, hoe moeilijk dit scheiden viel, is vertellen, hoe erg de Nederlandsche gastvrouw en gastheer het vonden, dat deze da gen werkelijk ten einde waren. De mooiste oogenblikken der bevrijding waren ver overtroffen door dezen den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk HulpbetoonP ut. Wagenaar, C. Kramers, H. Sabel, A Labjoyète; 3 leden van de Com missie van administratie voor het Gemeente-Ziekenhuis: C. Meyer, G. J, Sm.it, K. Bosch; een lid-voorzit ter en 2 leden van de Commissie voor het Algemeen Han<Jels-Entre. PÖt: lid-voorzitter de heer P. B. M. Alberts; leden de heeren: H. Sabel, PMak; 4 leden uit den Gemeen teraad buiten de leden van het Col lege van Burgemeester en Wethou ders, van de Sportcommissie: M. Elsmg, J. Scheffers, B. Kedde (va cature H. M. Willemse); P. de Wa genaar, (vacature F. A. de Wolffj 3 ieden van de Commissie van ad vies, bedoeld bij art. 11 der gemeen, schappelijke regeling ter uitvoe ring van de Vleeschkeujringswet: L. J, Lansbergen, J. Poot, G. J. Smit; een gedelegeerd lid in de Vereeniging ,,De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken"Mr. P. v. Boohove; een gedelegeerd lid in de Vereeniging .Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken"Mevr. H. Bentliem de Wilde; een gedelegeerd lid in de Vereeniging „.Zwakzinnligenaolrig" P. de Wagenaar; een lid van het College van administrateuren her komstig van het v.m. Oude Man huis de heer Mr. H. A. M. Roelants. De heer K. Planjé werd benoemd tot hoofdopzichter bij den dienst van Gemeentewerken. Bij het trekken der afdeelingeu voor het onderzoek der Gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1947 werd wethouder P. v. Bochove lei der van Sectie 1; P. B. M. Alberts van Sectie 2; H. V. d. Kraan van Sectie 3, terwijl Mevr. van Benthem resera werd. Het voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op een ver zoek van het bestuur van de St. Willibrordusstichting, n.i. medewer king te verleenen voor aanschaffing van nieuwe schoolbanken voor dc scholen Nassauiiaan en Lange Singel straat werden aangenomen, even als een voorstel van B. en W. tot wijziging van de bedrijfsbegrooting en van de begrooting vafc. kapitaals- ontvangsten en uitgaven van den reinigingsdienst alsmede van de be grooting van kapitaals-ontvangsten en uitgaven van den keuringsdienst van vleesch en vee voor het dienst jaar 1944. Tegen half zes was de eerste zit ting ten einde. MEVROUW H BENTHEM—DE WILDE werd iri 1884 te Tjalle- berd bij Heeren veen op 24 Februari geboren, studeerde voor onderwijzeres aan de Normaal school te Heeren veen en behaalde in 1903 de actes, noodig voor het ge ven van onderwijs. Moeilijk waren de- onderwijsjaren, die zij o.a. in de Hank (Z.O. Friesland) en Hengelo meemaakte. In 1912 trad zij toe tot de S.D.A.P. en werd nog datzelfde jaar in het - bestuur van die partij opgenomen. In 1914 trad zij in het huwelijk. Zij begon haar carrière als raadslid te Boskoop, maar een over plaatsing maakte, dat zy slechts één zitting meemaakte. In 1925 kwam zij naar Schiedam, waar zij in 1927 haar intrede in den Raad deed. Zij is sinds dien dag lid geweest van de Commissie voor het Gemeente ziekenhuis tot November 1945. DE HEER P. B. M. ALBERTS werd geboren 28 Augustus 1909. Na de 3-jarige H.B.S. doorloopen te hebben, studeerde hij aan de kweek school in Den Haag en behaalde in 1921 in Rotterdam de hoofdacte. Om dat hij zich speciaal voor de jeugd interesseerde, legde hij zich toe op spel- en jeugdleiding, voor welk doel hij de benoodigde diploma's behaal de. 19 Jaar geleden richtte hij de Kindervacantiespelen op en be zorgde zoo lederen zomer aan twee- of drieduizend kinderen zorgelooze maar goed bestede dagen. Aan het cultureel werk besteedde de heer Alberts bijzonderen aandacht en gaf cursussen in voordracht- en de- clamatiekunst en regie. In deze kwa liteit werd hij benoemd tot cultu- Feei, adviseur van het Leekenspel Te«vTj i-ï11*1 eu werd hij lid van de Lanaehjke Commissie voor Cultu rele Zaken. Vóór den oorlog was de heer -Alberts in de oppositie van de K.K. Staatspartij en werd na de bezetting kaderleiding van de Ne derlandsche Unie voor Zuid-Holland en als zoodanig op 4 Mei 1942 gegij zeld. Op sportgebied is de heer Al berts bekend als jeugdleider van Excelsior en voorzitter van deze vereeniging in den tijd onmiddellijk aan zijn gijzeling voorafgaand. Na de bevrijding had hij een actief aan deel in 'de hervorming van de Ka tholieke Staatspartij en de daaruit voortvloeiende oprichting van de K.V.P. HU werd gekozen tot voor zitter van den rijkskieskring Dor drecht, werd als zoodanig lid van het partijbestuur en gekozen tot lid van het dagelijksch bestuur. Het vorig jaar werd hij wethouder van eultureele zaken en loco-burgemees ter. DE HEER P. VAN BOCHOVE werd op 22 April 1907 geboren, be- ??cbt de R.H.B.S. te 3^^^, tot hij in 1924 het eindexamen aan die school behaalde. Na een aanvul lend staatsexamen studeerde hij in Leiden, waar hij in 1930 zijn titel van jurist behaalde. Colleges, ge volgd aan de Economische Hooge- school in Rotterdam, gaven hem een bijzondere kennis van econo mie, administratief recht en staats recht. Vanaf 1932 tot op heden is de heer Van Bochove advocaat en procureur. In 1939 werd bij voor den Vrijz.-Dem. Bond in den Ge meenteraad gekozen, en werd waar schijnlijk in die kwaliteit gegijzeld door de Duitschers in 1942 te Haa- ren en St Michielsgestel. De nieuwe wethouder is bestuurslid van de Ver. Ambachtsschool^ secr. van den Schiedamschen Kunstkring, waar van hy nu bestuurslid is en werd vice-voorzitter van de afd. Schie dam van de Partij van den Arbeid. Op sportgebied is de heer Van Bochove bekend als voorzitter van Hermes-D.V.S, en als voorzitter van de afd. Schiedam van de E.N.S.O. Van de stichting Maat schappelijk Werk op Humanistischen Grondslag, afd. Schiedam Is hij even eens voorzitter. Een geboren Schiedammer is ook DE HEER VAN DE KRAAN, die fti 1893 het levenslicht zag. Hij volgde het lager onderwijs en dat aan de Burger Avondschool en diende in den oorlog 19141918. Van 1919 1927 was hij secretaris van de afd. Schiedam van den Chr Bouwvak arbeidersbond, terwijl hij van 1922 tót 1926 secretaris en daarna voor zitter van den Chr. Besturenbond was. Sinds 1927 is hij werkzaam als aannemer. Hij is sinds 1923 lid van den Raad, vervulde het wethouder schap van Gemeentewerken en Grondbedrijf tijdens de zittingspe riode van den Noodgemeenteraad e«i fs bestuurslid van den Kamerkrfng Dordrecht van de C.H.TJ. Hij be houdt zijn belde afdeelingen. nieuw ondervonden vriendschap. Het was geen fraze, wanneer ge sproken werd van het smeden van schakels. Verbazend jammer, ver velend, tekort", enkele van de vele uitdrukkingen die weergaven hoe de Nederlanders dit afcheid voelden. Aan den Wandsworth-kant 35 menschen, die nog weken noodig zul len hebben om de indrukken te ver werken die nu geen andere be grippen klaar hebben, dan de alge meenheden beautiful, nice, over whelming, very fine indeed", maar aan wie te zien is, dat ze dank baar zijn, dat ze waardeeren, wat voor hen gedaan werd. De Mayor drukte het met deze woorden uit: Herinneringen wor den door ons onderbewustzijn gesor teerd en gesublimeerd, alleen wat mooi was, blijft behouden. Van de zen tocht hoop ik niets te verliezen uit mjjn geheugen".. Voor Mr. East was he^ een van de vele tochten naar Holland ge weest. Een zwerver over de aarde komt niet spoedig uit het flegma tisch evenwicht, maar Holland was anders. De kleeren van de kinderen bij de ontvangst, de blousjes en rokjfes van de gymnasten, het. was van zooveel mindere kwaliteit als hij vroeger zag; en in welken staat verkeerden de schoenen. Nee, Hol land was niet meer het oude, even wichtige land, de geestelijke on aantastbaarheid had in de bezetting geleden en de menschen hadden last gekregen van de zenuwen. Het was een nuchter oordeel temidden van de enthousiaste Indrukken der anderen. ,,lk zou Engeland wel met Ne derland willen ruilen, voor zoover het den voedseltoestand, het bier en het fruit betreft", zei Mr. Ward en Harry Williams bewonderde ons or ganisatie-talent, dat er voor ge zorgd had, dat deze vierdaagsche tot op de minuut was uitgebuift. Opmerkelijk was het in zijn oogen, dat de Nederlanders zoo vroolijk en opgeruimd waren, ondanks de verschrikkelijke dagen, die ze doorstaan hadden. ,,Good sports" waren de Nederlanders by hun spel. Winnen of verliezen, altyd prettig en vriendelijk. Niet één laatste indruk", of hij begon met de gastvrijheid van de Schiedam mers. Dat moest, volgens Mrs. Germain, op de eerste plaats in de krant. Het gezelschap ging weg met drie minder dan gekomen waren. Mr. Warren had bij Dordrecht een auto-ongeluk gehad en lag nu met een hersenschudding in het zieken huis, zijn vrouw en zoontje zullen hier op zyn herstel wachten. De trein reed om vyf voor half negea binnen. De conducteur had geduld, al blies hjj vele malen op zyn fluitje. Kr waren zooveel handen te schud den en zoo'n massa laatste belang rijke dingen te zeggen, maar elk afscheid in deze twee woorden: „tot weerziens". De economische dienst van do Utrechtsche politie heeft in de af- geloopen maand een twaalftal aiv» restaties verricht, waarmede klaars heid gekomen is in een zwendel- complot met v&lsche textielpunten. Einde Juli werd op aanwijzing van een Hagenaar op het stationsplein te Utrecht gearresteerd een zekero G. S. uit Den Bosch, die 4800 val- sche textielpunten in zijn bezit had, welke eigendom bleken te zijn van zyn broer, die reeds voor handel in valsche tabaksbonnen te Amster dam gevangen zit. Men kwam hier door een uitgebreid complot op het spoor; arrestaties werden verricht te 's-Hertogenbosch, Vught, Am sterdam en Tilburg. Dertig duizend punten waren reeds verhandeld toen de politie ingreep. Ingekocht tegen 150 per duizend punten, werden ze met bijna hon derd pet. winst van de hand ge daan. 9000 punten konden door de politie achterhaald worden. In totaal zitten 12 personen ach ter slot en grendel, die in 's-Her togenbosch en Breda zullen berecht worden. Uit het onderzoek bleek tevens, dat de Hagenaar, die de zaak oor spronkelijk had aangegeven, deel uitmaakte van een complot en bo vendien nog een aparten handel dreef in suikerbonnen. BEEEDIGING OFFICIEREN DER MARINIERS Voor het Raadhuis te Rotterdam In tegenwoordigheid van prins Bomhard, den minister van mari ne, Z.Exc. J. J. A. Schagenvan Leeuwen, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrieh, bevelhebber der Neder landsche zeestrijdkrachten, den bur gemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud en talrijke andere burgerlijks en militaire autoriteiten zijn giste renmiddag voor het Rotterdamsche stadhuis 60 officieren der mariniers door den commandant, den gene- raal,majoor der mariniers, H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe, op plech. tige en indrukwekkende wjjze be- eedigd. In de hartelijke en opwekkende toespraak, welke generaal-majoor von Frijtag Drabbe vóór de beeedi- gingsplechtigheid tot de jonge of ficieren richtte, deelde hij o.a. me de, dat een afdeeljng mariniers hoogstwaarschijnlijk reeds in De cember in Rotterdam zal worden gedetacheerd. Na de beëediging der 60 officieren, die hinnenkort naar Indië zullen vertrekken, vond eep receptie plaats, waarvoor het gemeentebe. stuur van Rotterdam de burgerzaal van het raadhuis ter beschikking had gesteld. Door hoofd-aalmoezenier Van Straelen geopend Na de kerkelijke inzegening Zon dag J.I. door deken Niekel, heeft gisterenavond de militaire opening plaats gehad van het nieuwe R. K. plein 14. Onder de talrijke genoodigden, Ie den van land-, zee- en luchtmacht van alle rangen, bevonden zich de ken J. H. Niekel, hoofdaalmoezenier van het leger, kolonel A J. J. M. van Straelen, de hoofdaalmoezenier van de vioot, kolonel J. F. M. de Sain, de marine-commandant van Rotterdam, F. M. A. van Straelen en de wnd. gamizoens-commandant majoor Verhoeven, terwijl burge meester Oud zich had laten verte genwoordigen door den heer v d. Bas. Na een korte inleiding va nden di recteur van het tehuis, pater Veld hoven S.C.J., opende hoofdaalmoeze nier kolonel van Straelen het nieu we tehuis met enkele hartelijke en opwekkende woorden, waarin hjj vooral aalmoezenier Wubbels prees aan de tot standkoming van het te huis. Daarbij wees hy er op, dat de moraliteit van het geheele Neder landsche volk tijdens den oorlog is gedaald en dus ook de moraliteit van de kinderen van dat volk, de militairen. Het is echter onbillijk, hen daarom ais zondebokken de woestijn in te sturen. Dit nieuwe te huis is een stuk Katholieke Actie en ïient om onze katholieke jon gens een beschermend tehuis van huis te geven Na nog enkele harte lijke woorden' van lof aan het adres van den nieuwen directeur, den con cierge en de jongedames, die zich als gastvrouw beschikbaar hebben gesteld, verklaarde kolonel Van Straelen het hui3 voor geopend. Tot slot wijzen wij er nog op, dat sommigen uit ons vorig artikel over 't militaire tehuis ten onrechte heb ben geconcludeerd, dat de als gast vrouw optredende jongedames aan Sportfondserbad alhier, is door de het dansen zullen deelnemen. Dit politie aangehouden, W. v. d. W. ligt echter geenszins in de bedoeling wonende alhier. Door mej. J. M# J. wonende Westvest alhier is aangifte gedaan vn diefstal van haar rijwiel. Door de politie is alhier in bewa. ring gesteld verdacht van diefstal van een rytwiel, L. L». wonende te Vlaaxdingen. Ala verdacht van diefstal in het en werd niet door ons gemeld. In het geneeskundig gesticht „Voorburg" onder Vught waren gis teren drie Eerw. Zusters in een magazijn bezig een groot vat vloei bare boenwas leeg te maken. Toen de was verhardde, gooiden zij er benzine bij, maar het 'ukte niet de was vloeibaar te maken. Om nu te zien hoeveel .vocht in het vat aan wezig was. staken zij een langen stok met aan het eind een stuk brandend katoen in het vat. De ge volgen waren ontzettend. Een reus achtige steekvlam sloeg omhoog en twee der Zusters stonden direct in vlammen. Later heeft men haar lijken verkoold teruggevonden. De derde Zuster wist nog te ontkomen door uit een raam te springen. Met behulp van de brandweer van het instituut en die val» de gemeente Vught werd de brand gebluscht; 't magazijn brandde echter geheel uit. De namen der slachtoffers zijn Zuster Lubina (mej. N. C. Buil) 50 jaar, afkomstig uit Eindhoven en Zuster Gemelia (mej. M. v. Dtest)j 26 jaar, afkomstig nft St, Oeden- rode.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3