In afwachting van het vonnis DE v' STslavieN joeg° ITALIE's VLOOT BEPERKT Nederland weer ter WALVISCHVANGST Fokkerfabriek komt op toeren DE EVACUATIE OP JAVA WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1946 PAGINA 5 „BEVEL IS BEVEL" Moreele degeneratie De spoohprojertielen boven Zweden Geen V 2's. Wat dan wel? DE JAGERS WORDEN KLAARGEMAAKT De ev. executies te Neurenberg SCHERPE AANVAL VAN JOEGO-SLAVIE HET NIEUWE ZAKEN- VLIEGTUIG Luchttaxidiensten op komst BINNEN TIEN DAGEN HERVAT 45-JAR1G KLOOSTERJUBILE EEN LEES-OOG VOOR DE BLINDEN Buitenlandsclie studenten ruimden puin Zwitserlands neutraliteit en de V. N. HERSTEL IN RECHTEN VOOR POLITIEKE DELINQUENTEN Aanklager®, beschuldigden, ver dedigers, getuigen, a charge en a décharge, en Openbaar Ministerie hebben gedurende de 217 zittingen van het historische geding van Neu renberg tegen de Duitsche oorlogs misdadigers een voorbeeldelooze gelegenheid gehad hun volle licht over 12 jaar nazi-regiem en zes jaren totalen oorlog te laten val len. Zaterdag hebben 21 kopstukken van het Derde Rijk hun laatste woord gesproken. Om halt vier trokken de acht plechtstatige rech ters van het internationale militaire tribunaal zich terug om gedurende drie weken het vonnis te overwe gen, dat zij op Maandag 23 Septem ber ajs zullen uitspreken. De groote nazi-heeren werden oin.tdaan van alle glorie, naar hun kale cellen terug gevoerd. Nog eens zullen zij in het open baar verschijnen: om het lot, dat hun wacht, te vernemen Daarna de uitvoering van het vonnis, voor de meesten waarschijnlijk de strop of het vuurpeloton, voor enkelen wel licht levenslange opsluiting. Dan verdwijnen deze 21 tot-droeve figu ren 1 van het wereld tooneel. Bn wordt het eindoordeel overgelaten aan de Geschiedenis..... Dit grootsch-opgezette proces is ongetwijfeld in zijn volle ontplooi ing belemmerd, doordat de twee hoofdfiguren Hitier en Himmler zich door lafhartigen zelfmoord aan de menschelijke gerechtigheid had den onttrokken. Maar hun geest bleef steeds de achtergrond: bijna allen beriepen zich voortdurend op het „Befehl", dat van hoogerhand: van den Führer of van den chef van de S S. kwatn. Behalve Frank, de voormalige gouverneur van Polen, hebben allien de eigen schuld geloochend., zij voelen zich on schuldig aan ontketening van den oorlog en aan alle gruwelen, welke het nationaal-socialisme jegens de mensehheid heeft bedreven. Het doel van elk proces, dus ook vian dat van Neurenberg, is de schuld en den graad van schuld der beklaagden vast te stellen. Na al betgeen in deze negen maanden is komen vatt te staan, is die schuld eenvoudig onmetelijk. Maar wat ons dag in dag uit steeds het meest heeft ontsteld is wel, dat die mannen, met zeer bij zondere geestelijke gaven, hooge geestelijke ontwikkeling en ontem bare energie, bevelen uitvoeren welke regelrecht tegen elk men- schelijk recht en tegen eik oegrip van menschelijkheid indlruischen. Op bevel van een wreeden tyran, die aan hoogmoedswaanzin leed, en die. zooals zij blijkens hun verkla ringen zelf inzagen, Duitschland naar den ver-chrikkelijksteri on dergang leidde, vermoordden zij millioenen menScheh, dreven zij andere millioenen, soldaten en bur gers in den dood; zagen zij lijdelijk toe. dat niet aJleen vreemd, maar erg^r nog eigen land in een afschu welijke vernietiging naar den vol komen chaos werd gevoerd. Bevel is bevel, was de verklaring van deze mannen, van wie meer deren zich op eer en geweten en op. God beriepen. Het mensebe- lijk verstand staat eenvoudig stil voor een dergelijke moreele dege neratie, welke een heel volk, tot in zijn hoogste leiding, blijkt te hebben aangegrepen. Persoonlijk verantwoordelijikheidsbewustzijn, tegenover welke mitdaad hoe groot ook, is dezen mannen, is het Duit sche volk volslagen, vreemd gewor den. Ekr, wat het ergste is, zelfs na de nederlaag en de ontstellende ont hullingen van Neurenberg schjjint het verpletterde Duitsche volk zijn schuld niet in te zien of te erken nen. Dit proces, dat een wereld historische beteekenis heeft, liet het over zich heen gaan, zonder tot de kern v^n het probleem door te drin gen. Die mannen dragen schuld aan de Duitsche ellende, daar ligt hun verantwoordelijkheid; naar de we- reldehaios, naar de moreele wegiz,in king gaan de Duitsrihe gedachien niet. Dat is waarschijnlijk de som berste zijde van de veelzijdige Duitsche tragiek. Washington antwoordt op jongste nota van Belgrado De Joego-Slavische regeering heeft dezer dagen een nota naar Wash ington gedirigeerd, waarin de Ame rikanen ervan beschuldigd worden, herhaaldelijk zonder noodzaak de Joego-Slavische grens te hebben ge schonden door zich met vliegtuigen boven Joego-Slavisch grondgebied te begeven. De regeering der V. St. heeft dèn Joegoslavischen zaakgelastigde te Washington haar antwoord reeds overhandigd. De Vereenigde Staten wijzen de beschuldiging van de hand en ver_ langen schadeloosstelling door de Joego-Slavische regeering voor de families van degenen, die de vorige maand door het ingrijpen van Joego. Slavisdhe gevechtsvliegtuigen om het leven zijn gekomen. Alexander Clifford, bijzonder cor respondent van de Daily Mail", die in Zweden de berichten over .geheimzinnige projectielen'' heeft onderzocht, komt tot de slotsom, dat deze geluidlooze vurige projec tielen, die boven Zweden zijn waar. genomen, zonder eenigen redelij ken twijfel" door de Russen zijn af. gevuurd. In een telegram uit Stockholm seint hij, dat deze spookprojeetie- len minstens een afstand van 960 K.M. afleggen. Zij zijn echter niet geladen met ontplofbare stoffen. Ook zijn het geen V 2's, want daar voor vliegen zij veel te langzaam en tP laag. Misschien wordt hier met de vlinder" of de .watervai" geëxperimenteerd, twee andere fantastische Duitsche uitvindingen. Men neemt algemeen aan, dat de projectielen radtografiach bestuurd worden. Zij vliegen blijkbaar in bogen. Het merkwaardigste ts wel dat er nog nooit een tastbaar be. wijs va„u het bestaan van dit ge. luidloos vuurwerk is gevonden] hoewel reeds meer ^ar\ 2.000 van dergelijke projectielen zijn waarge nomen. De theorie, dat zij om draaien en naar hun basis terug, keeren, is daarom aannemelijk. Peenemunde, proefstation Noord- Duitschland van alle V-wapens, is waarschijnlijk een der plaateen, ■waar zy worden afgeschoten. Vol gens andere gegevens komen som mige van de groote eilanden Dago en O el, ten Westen van de '«ust van Estland. De Russen hebben langs de geheele kustlijn van Est land en Letland een gehetme ver», dedigingszone aangelegd. tntusschen vraagt Zweden zich af, waarom nu juist het Zweedsche luchtruim voor deze experimenten moet worden gebruikt. De plans-rf van de N V. Mij. voor Walvisohvaart om het bedryf 'onzer gouden-eeuwsche voorvaderen weer op te vatten en de traditie der Ne. derlandsche walvisch vaacders voort te zetten, nemen inderdaad vaster" vormen aan. I>igt in de Amsterdamsche haven reeds geruimen tijd het moederschip de Willem Barendsz". thans wordt in Rotterdam gewerkt aan het vol ledig vangstwaardig maken van de bij het moederschip behoorende walvisdh jagers De ,,Elly tv. Vinke" en de ,,René W Vinke" (visscherijnummers Am, resp, 8 en 7) waren oorspronkelijk ©ngelsche waivischjagers. In den oorlog werden zij door de Engelsche re.geerinp- in beslag genomen en voor oorlogsdoeleinden gebruikt, en thans zijn zij door N.V Mij. voor Wal- vischvaart aangekocht en zullen zij hun oorspronkelijke bestemming, in Nederlandschen dienst, herkrijgen. De N.V. Scheepswerf H. de Hoog aan den Waaldljn te Rotterdam ver richt de uitgebreide reparatie-werk zaamheden. ©en week lang heeft zij de beide schepen, die ieder circa 300 ton meten, in een gemeente dok gehad voor het onderwater werk, thans liggen zij aan de werf voor al het werk boven de water lijn, ook het binnenwerk. In October a.s. hoopt men het werk (vernieu wen van schotten, aanbrengen van masten, kanon, fcAig. lier en accu mulator, alsmede de binnenbeklee- ding) gereed te hebben. Wat het materiaal betreft, heeft men. en dat in onzen schaarschen tijd, gelukkig geen klagen. De taak van de jagers is den walvisch te schieten. De harpoen wordt doo een kanon afge schoten (er is een speciale loopbrug dip den gunner" (schutter) in staat stelt zich langs den kortsten weg van de commando-brug naar den boeg, waar het kanon staat, te be geven) de hhrpoenilijn loopt via den voormast naar de lier, die de lijn laat vierenvan den top van den voormast loopt een kabel naar het ruim, waar 72 bufferveeren (de ac cumulator) aanwezig zijn om d'en schok op te vangen, opdat o.a. de mast niet breekt: want een walvisch kan vervaarlijk .,demarreeren" Is de walvisch uitgeput, dan haalt men het dier langszij den jager, de maatschappijvlag wordt er in gesto ken en als het dier den genade slag" heeft gekregen, wordt het aan boord van het moederschip gehe_ schen voor het ,,uitbeenen". Nu nog klinkt het staccato van de klinkhamers, ruischt het helblauw- vlammend kortsluiting maken van de laschdraad op de yzeren platen en sproeien de autogenisclhe bran ders hun vonkenregen aan boord van de beide schepen, maar in den a.s winter zullen zij de Poolizee doorkruisen, ter voortzetting van een goede vaderlandsche traditie. Ook vliegtuigen Naar wij vernemen heeft boven dien de Eerste Nederl. Walvisch- vaart Mij. in Engeland twee walrus- amphibietoesteilen gekocht. Deze zullen dienen voor het opsporen van walrussen en als hulp bij de naviga tie in de Poolijsstreken. Hierbij is de medewerking verkregen van het mi nisterie van marine, dat ervaren personeel voor dit doel heeft afge staan. (Van onzen Parijschen correspondent) De militaire commissie van de Parijsche conferentie heeft een aantal besluiten genomen, waar door de aanbeveling van de groote vier inzake de Italiaansche vloot door de commissie werd aan vaard. Een enkel artikel is nog aangehouden, maar om een re dactie-kwestie. De Italiaansche vloot zal worden teruggebracht tot 4 kruisers en 4 torpedojagers, terwijl in totaal het marine-perso neel beperkt wordt tot 25.000 man. Wat Italië op het oogenblik meer heeft moet binnen drie maanden na onderteekening van het verdrag overgedragen worden aan de groote vier. Italië mag geen andere pantserkruisers meer bouwen. Ge durende de periode van het schoon vegen van de zee van mijnen mag Italië het totaal van zijn maririe- sterkte met hoogstens 2500 man overschrijden. Wat de legersterkte betreft, onaf hankelijk van de 185.000 man, die de sterkte van het Italiaansche leger zal uitmaken, mag Italië 65.000 carabinieri als militaire politiemacht hebben. Een Joegoslavisch voorstel, om dat laatste getal tot 30.000 terug te brengen, werd ingetrokken. De commissie moet nog een redactie vinden voor een anti-fascistische bepaling in de artikelen, die de Italiaansche gewapende macht be treffen. De discussie over het lot der Italiaansche voorradeh aan oor logsmateriaal is verdaagd tot een volgende zitting. De aandacht was natuurlijk het meest op de politieke en territoriale commissie voor het verdrag met Italië gevestigd. Deze commissie had maar drie uur om te vergade ren en, aangezien de antwoordrede van Bebler op die van Bonomi een uur duurde, is dus alleen Joego slavië aan het woord geweest. De rede van Bebler droeg een scherp karakter. Hij beweerde in de eerste plaats, dat de Italiaansche gegevens niet objectief waren en ge bruikte daarvoor veel sterkere uit drukkingen en onmiddellijk daarna viel hij nog met grootere heftigheid en met persoonlijkheden Bonomi aan, wiens politiek verleden volgens Bebler niet toestaat, dat ,hij hier zoo vredelievende en democratische verdenkingen uitstalt. De Italiaan sche gegevens zijn onjuist en de stelling door Bonomi verdedigd, vindt haar motieven in het Italiaan sche imperialisme, aldus spr. Ook viel Bebler de grenslijn aan in het ontwerp-Bidault. Zijn conclusie is, dat de 21 de grenslijn van Bidault, die het compromis vormt, waartoe de 4 kwamen, moeten verwerpen en het Joegoslavische voorstel aan? nemen. Over deze grenslijn zijn nota's en memoranda overvloedig over de congresleden uitgestrooid en het ie een punt, waaromtrent de knoop op een of andere wijze moet worden doorgehakt. Het is dus waarschijnlijk, dat nu bij meer medewerking de groote vier de taak hebben voorstellen en amendementen te overwegen, zoodat de 21 voor iets concreets zullen worden gesteld en dat de discussies dan wel op een bepaald voorstel zullen worden geconcentreerd, waar bij natuurlijk het ontwerp van da groote vier de meeste kans heeft. Op een dezer dagen gehouden persbezoek aan de Fokkerfabriek te Amsterdam waren wij in de ge legenheid den wederopbouw van het fabriekscomplex en de werk zaamheden in de gereedgekomen hallen te bezichtigen. Na de bevrijding is men direct begonnen mét den wederopbouw van het zwaar gehavende fabrieks complex; in April van dit jaar was Galgenhumor van Goering reeds 10.000 m2 fabrieksruimte be schikbaar, terwijl binnenkort als het noodige materiaal zal zijn af geleverd, het complex een opper vlakte van ruim 33.500 m2 zal be slaan. Op het oogenblik worden semi-permanente loodsen opge trokken, daar het nog steeds niet vaststaat, of de Fokkerfabriek ook in de toekomst in Amsterdam ge vestigd zal blijven. Allerlei reparaties en revisie werkzaamheden werden uitge voerd. in de eerste plaats voor de K.L.M., de Nederlandsche lucht strijdkrachten en de Rijkslucht vaartschool. Aan de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart zijn 23 van de bestelde 66 zweefvliegtuigen afge leverd. Op het oogenblik werkt men aan de verbouwing en de revisie van 5 twee-motorige vliegtuigen voor Finland, terwijl verder met het buitenland onderhandelingen voor verschillende opdrachten worden gevoerd. Voor de Neder landsche spoorwegen bouwt Fok ker 75 52-persoons autobussen en bovendien worden er thans bespre kingen gevoerd voor een nog groo- Voigens de „Evening Standard" zouden alle doodvonnissen tegen nazi.leiders te Neurenberg in de gevangenis aldaar door ophanging of met de guillotine werden vol trokken. De geallieerde bestuurs raad te Berlijn zou richtlijnen neb ben opgsteld voor de tenuitvoer. legging van de op 23 September uit te spreken vonnissen. Binnen 20 da gen na de uitspraak zullen de ge vangenen een beroep mogen doen op den geallieerden bestuursraad. De ter dood veroordeelden zullen op den twintigsten dag, nadat deze raad de uitspraak van het tribu naal heeft bevestigd, geëxecuteerd worden. Volgens de .Sunday Pictorial" maakte Goering zich, toen hij na de laatste zitting voor het over 3 we. ken volgende vonnis van het ge rechtshof te Neurenberg teruggeleid werd mar zijn cel, blijkbaar wei nig illusies over de uitspraak Met galgenhumor merkte hij op tegen zijn medegevangene»: ,,Ze zulln ons allemaal ophangen, be halve Speer. Dien zullen ze vrijlaten om het gebouw op te trekken, waar in wij worden gehangen". tere opdracht. Het personeel be draagt op het oogenblik meer dan 1000 man. Voor de Frits Diepen Vliegtuig-en N.V. worden thans 8 luchttaxi's gebouwd, terwijl het proto-type van het 4-persoons zaken vliegtuig de F 25, van welk type deze N.V. een opdracht van 100 stuks bij de Fok ker heeft geplaatst, zijn voltooiing nadert en vermoedelijk eind Sep tember gereed zal zijn. Een model van dit toestel stond in een dei- hallen opgesteld. Het is een zeer comfortabel en practisch ingericht 4-persoons zakenvliegtuig. voorzien van de meest moderne vliegtuig- instrumenten. Door een bijzondere constructie van den neus, die openklapbaar is, kan het toestel als ambulance-vliegtuig dienst doen. Het toestel zal den naam dragen van .Promotor". Teneinde de luchttaxi-diensten, die onderhouden zullen worden met 8 4-persoons Fokkertoestellen, zoo rendabel mogelijk te maken, wordt op het oogenblik de aanleg van zg. „air-strips" door heel Ne derland gepropageerd. Iedere plaats, die bij zoo'n klein vliegveld gelegen is, krijgt daar door aansluiting met alle andere vliegvelden en tevens op de groote internationale luchtlijnen. Voorts werd medegedeeld dat de fusiebesprekingen tnsschen de N.V. Fokkerfabriek, de maatschappijen „De Schelde" en „Aviolanda" om te komen tot een nationale vlieg tuigindustrie nog niet hun beslag hebben gekregen. Ln verband hier mede, zal de heer Van Tijen, die zich uit de dagelijksche leiding van de Fokkerfabriek heeft terugge trokken, aanblijven ais bestuurder der vennootschap. Uit officieele bron wordt verno men, dat de evacuatie van geinter- neerden uit hjt binnenland van Java binnen io dagen zal worden hervat. Men zal daarbij geen gebruik ma- ?enn V^.n v)ieBtuigen of schepen. De 3000 Europeanen en Indo-Iüuropea- nen, die destijds door de Japannee- zen werden opgesloten, zullen in groepen van 500 man per trein wor den geëvacueerd. Daar het in de be doeling ligt om lederen dag een trein te doen vertrekken, zal de evacuatie aan hét einde van September vol tooid zijn. Bij de 3000 zijn inbegrepen alle fa milieleden van vroeger door de Ja- panneezen geïnterneerden. Alle an deren, die thans door de republikei nen geinterneerd zijn, kunnen, in dien zij daartoe den we.Veh te ken nen geven, eveneens met hun fami lieleden worden geëvacueerd. Het vermoedelijk aantal van deze lieden wordt geschat op 13.000. Ook zij zullen met B00 man tegelijk per trein worden vervoerd. De Britten hebben beloofd, om zoowel de. ko len voor de tremen, als de resèrve- onderdeelen voor de vrachtwagens te leveren. Fransch schip beschoten De gezagvoerder van het Fran- sche stoomschip „lie de France", dat op weg is van Europa naar Sai gon, heeft bij aankomst te Colombo gerai Jïjrceerd, dat de boot op 19 Augustus beschoten is door een verdekt opgestelde kustbatterrj op Sumatra. Zes granaten werden af. gevuurd, een ontpiofte op nauwe. ijks 100 meter afstand van het -chip, zoodat de gloeiende scher ven op het dek tereclit kwamen. Naar het K. I. B meldt, zal pa ter C. K. Camer C. M., oud-pastoor van Soerabaja. op 7 September a.s. in het studiehuis der Lazaristen te Nijmegen, den dag herdenken, waarop hii 25 jaar geleden intrad in de Congregatie JO VINCENT TE LONDEN. Gisteravond heeft een tot den nok gevulde Royal Albert Hall, die zeven duizend menschen kan bevatten, de Nederlandsche zangeres J'o Vincent, die voor het eerst na den oorlog in Lorden optrad, een enthousiaste ontvangst bereid, jlo Vincent bracht, begeleid door het B.B.C. swnphonie-. orkest onder leiding van Sir Adrian Rouit, de It&i imnsche Cantate van lach ten gehoore, een werk, dat hier vrijwel onbekend is. De toehoorders waren opgetogen en de zangeres werd met bloemen gehuldigd. Op 14 September zal Jo Vincent opnieuw te Londen -êptreden in een oratorium van Handel Twee Amerikaansche ingenieurs, V. K. Zworykin en L. E. Flory, he'b-ben een inst/ïument uitgevon. den, met behulp waarvan blinden ge woon gedrukt schrift en zelfs ge typte brieven zullen kunnen lezen* Het apparaat bestaat uit een buisje ter grootte van een dikke vulpen, dat door middel van draden is verbon den met een klein toestel, dat bat- terijen en radiolampen bevat. Op dit toestel wordt een koptelefoon aangesloten. De blinde lezer beweegt het buisje rechtstandig langs de gedrukte re» gels. De letters worden door een electrisch lampje verlicht en het beeld, dat aldus in het buisje wordt weerspiegeld, wordt in een serie ge„ luiden omgezet, welke, na eenig» oefening, even gemakkelijk en vlut kunnen worden begrepen als mor- se-teekens. Het thans ontworpen apparaat IS nog slechts een proto-type en zal verder worden verbeterd, voordat men tot productie op groote schaaï zal overgaan. Verwacht wordt, dat deze nieuwe vinding het Braille schrift op den duur geheel zal kun. nen vervangen. Een Britsche commissie onder lei ding van professor E. D. Adrian van' de universiteit van Cambridge zal een onderzoek instellen naar de mo gelijkheden van deze uitvinding. Meer dan honderd Tsjecnische^ Belgische Deensche en Zwitserschg studenten hebben gedurende Augus tus in verschillende deelen van Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaanderen; meegewerkt aan den wederopbouw. In Westkapelle hebben ze het hei blok bediend, in Vlissingen. Bres- kens en Aardenburg werd o.a- puin geruimd, in Middelburg werd een noodkade opgeruimd, terwijl ze in Oostburg hielpen bij wegenaanleg. Tot besluit van hun verblijf in on* land maken ze thans een driedaag- sche rondreis, die door den R.V.D. is georganiseerd en hun door het ministerie van openbare werken en wederopbouw wordt aangeboden* Gisteren zijn ze in Rotterdam be* gonnen met een bezoek aan d^ ha vens en een boottocht naar Hoek van Holland. Verder gaan ze nog naar Amsterdam, de Zuiderzeewer ken, de Noordelijke procinciën en da Betuwe. In Zeeland, waar ze met 50 Ned. studenten samenwerkten, hebben zo heel wat werk verzet; verschillend® objecten waren binnen den vastge- stelden tijd klaar. Het doel van deze bezoe' en in Juli waren er een vijftig L>enen en Tsjechen is niet zoozeer het werk, als wel gelegenheid te geven Nederland te leeren kennen uit eigen ervaring. Plannen voor derge lijke bezoeken bestaan voor het volgend ja^r ook reeds. Prof. Max Petitpierre, minister van buitenlandsche zaken van Zwit serland, heeft voor de pers ver klaard, dat Zwitserland, alvorens een aanvrage voor het lidmaatschap, van de V. N. te doen, zou informee- ren of de V. N. hereid zijn, de Zwit- sersche neutraliteit te erkennen. Zoolang op dat punt geen uitsluit sel is gegeven, aldus Petitpierre, zoa een volksstemming over het al of niet aanvragen van het lidmaat schap byna zeker uitvallen ten gun ste van de neutraliteit en tegen het lidmaatschap. By K.B. is bepaald, dat voor po litieke delinquenten herstel in rech ten in het algemeen slechts kan plaats vinden indien ,1. Ten minste vijf jaren verstreken zijn sedert het ingaan van de ont zetting van rechten; 2. gebleken is, dat de verzoeker zich gedurende dezen termijn als een goed Nederlander gedragen heeft en de verwachting bestaat, dat hij dit ook in de toekomst zal doen 3. de verzoeker niet tevens b« rcehterlijke uitspraak van de rech ten, waarin herstel verzocht wordt, is ontzet. By de beslissing op het verzoek tot herstel ln rechten zal mede wor den gelet op den ernst der gedra gingen, ter zake waarvan de ver zoeker van rechten Is ontzet. het ongeluk te muiden. In aansluiting op het bericht over de autobotsin r op den Rijksstraat weg onder Muidén, vernamen we, dat het aantal slachtoffers thans gestegen is tot vlif Dinsdag te n.1. nog de 15-jartgo Wijnhuizen uJt Am sterdam aan de gevolgen t">n d. bekomen verwon d ingen overleden, De namen van de andere Slachtof fers lulden: mevr. Kaen, mevf* Steghman, mei.r, Gerltng «n haar 13.jarig dochtertje, alle* Bit Am sterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5