GEZINSHERSTEL brengt I VOLKSHERSTEL Een hoorbare groei Pleidooi voor een gezinsraad „Constellation" concurrent van Skymaster Doorbraak is mislukt 68ste JAARGANG DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1946 No. 20104 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Massaal congres fatale ontreddering DE NIEUWE BONNEN Koffie en Zuidvruchten Amerik. schoenen vrij H SNELHEID EN RUIMTE GEEN BONNEN MEER voor babypakketten ARBEIDERSBEWEGING STELT E1SCHEN Loonen en prijzen De kindertoeslag NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR' J KUIJPERS HOOFDREDACTEUR HA. PAALVAST MGR. DR. J. W I T L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEBROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Op prachtige wijze hebben Brabant en Limburg gisteren in het Bossche „Casino" een Gezinscongres gehouden belegd door de maatschappelijke organisaties, die samenwerken in Limburg's en Brabant's Volksherstel. Het Zuiden toont daarmee, de zaken te willen aanpakken, want dit congres, gewijd aan de belangen van het gezin in al zijn nooden, is slechts het begin van een actie om het gezin weer te herstellen, het Nederlandsche volk op te heffen. Massaal was dit congres ifider. daad. Toen om ongeveer half elf de voorzitter van Brabant's Volksher- etel de bijeenkomst opende waren alle plaatsen in de groote schouw, burgzaal bezet. Alle kringen van het openbare, charitatieve en maat schappelijke leven in het zuiden waren aanwezigmaatschappelijke werksters en werkers, gezinsverzorg sters, wijkverpleegsters, leeraren, priesters, onderwijzers, jeugdleid. sters en leiders. Met vreugde begroette de voorzit, ter van Brabant's Volksherstel mr. F. van Thiel, Z. Exc. dr. Jos. Gielen, minister van onderwijs, K. en W. en de vertegenwoordigers van de ministers van Sociale Zaken jen van Openbare Werken en Weder.# opbouw benevens Jhr. mr. J. Th. ©mits van Oyen, wnd. commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Spr. hoopte, dat het congres zou worden een machtige demonstratie van het streven van Brabant en Limburg naar herstel. Drie inleiders waren er op dezen congresdag, die, ieder op hun eigen wijze, de verschillende facetten van het vraagstuk van het gezinsherstel berichtten. MEISJESVORMING IN HET GEZIN M. J, N. Metz, directeur Gewes telijke Arbeidsbureau te Heerlen, hield «en referaat over „De directe zorg van de gemeenschap voor het gezin". Spr. besprak enkele prac- tische zijden van vraagstukken in verband met het gezin en stelde: het meisje moet in het gezin ge vormd worden voor den komende gezinstaak. Spr. zou het toejuichen als ieder meisje één jaar in een ge zin zou werken vóór haar toestem ming werd gegeven in een niet- huishoudelijke betrekking te gaan of verder te studeeren. Een tweeledig doel wordt dan bereikt: de gezin nen krjjgen hulp, het meisje leert haar komende gezinstaak. Spr. po neerde de stelling: in Nederland moet een gezinsraad komen ter per manente voorlichting van de regee ring en als adviseerend orgaan. Re geling van loonen en arbeidsvoor waarden. ook voor vrouwelijk huis houdelijk personeel, is zeer ge> •wenscht. Voor het groote gezin moeten komen geschikte en ruime woningenvoor lichamelijke hygi ene van het gezinvoldoende con- sultatie-bureauxvoor geestelijke hygiëne; voorlichting bij de opvoe ding der kinderen en deskundige voorlichting bij beroepskeuze. De tweede inleider was de heer A. Hijmans, arts en leider van het ge meentelij 'k geneeskundig schooltoe zicht te Rotterdam over het thema: De indirecte zorg van de gemeen schap voor het gezin. Wanneer wy, aldus deze »pr., van de overheid vragen dat zij oog zal hebben voor het gezin, dan wordt niet gevraagd om steun voor het groote gezin, maar dan gaat het om de gerechtig heid. De gemeenschap in haar ge heel moet rekening houden met de lasten van de ouders. De overheid zal zich rekenschap dienen te geven van de godsdienstige ontreddering van ons volk en van de gevolgen hiervan voor het gezinsleven. Zij zal dus de kerken ruimschoots gelegenheid moeten geven het gebod Gods te doen doordringen. Het groote gezin moet toonaangevend zijn Spr. vroeg zich ook af of we niet naar een ander kiesrecht zouden moeten van het individualistische naar het meer organische, het huis manskiesrecht. Dit kiesrecht berust op de gezonde gedachte, dat de po litieke verantwoordeiykheid moet liggen bij hen, die de gezinsverant woordelijkheid dragen, dus de ge zinshoofden, kiezers met eventueel stemrecht per bepaald aantal kin deren, b.v. 1 stem per twee kinderen. De steun voor het groote gezin moet overgaan in een rechtvaardig soci aal beleid; geen halve maatregelen, zooals b.v. de kinderbijslag, want deze bijslag is niet voldoende. Het zeer kleine gezin geeft thans den toon aanvan hieruit moeten de overheidsmaatregelen zoodanig zijn, dat het kleine gezin tegenover een uitgegroeid gezin van denzelfden maatschappelijken welstand geen wezenlijk economisch voordeel meer kan geven Dus de lasten van het groote gezin moeten mede gedragen worden door ongehuwden en kleine gezinnenOok zy hebben belang bij een gezond uitgegroeid gezindus sterk ingrijpende fiscale regeling. Verder bepleitte spr. nog verande ring van erfrecht (eerst bij 4 kinde ren recht op geheele ouderlijke na latenschappen, dus deel p*: kind) en wijziging of afschaffing van indirecte belastingen, die oneven redig zwaar op het groote gezin drukken. FOUTEN IN EIGEN GELEDEREN In de middagvergadering hadden beide sprekers een groot aantal vra gen te beantwoorden, die echter in Vier\.^ met den beschikbaren tijd slechts zeer summier behandeld kon den worden. Uit de hoeveelheid en verscheidenheid dier vragen bleek intusschen wel de groote belangstel- stond voor beide inleidingen be- Daarna was het woord aan prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duin- ioateZ°nTr^ die niet minder dan 820 Engelsche en Amerikaansche vliegers hulp bood, behoorde tot de gedecoreerde helpers. Aanvulling bonneniyst voor de lste helft van de 10de periode 1046 (1 t.m 14 September) Bonkaarten Ka, Kb, Ke 610. 554 algemeen, 100 gr. bloem. 555 algemeen, 100 gr. gedr. Zuidvr. 556 algemeen, 100 gr. koffie. Bonkaarten La. Lb, Lc 610. A 02 melk, 2 liter melk. B 02, O 02 melk, 3)£ liter melk, 510 aardappelen, 3 kg. aardappelen. Bonkaarten Kd, Ke 610. 054 algemeen, 100 gr. bloem. 055 algemeen, 100 gr. gedr. Zuidvr. E 14 reserve 200 gr. bloem. Bonkaarten Ld, Le 610. D 02, E 02 melk, 6 liter melk. 010 aardappelen, 1 kg. aardapipelen. Tabakskaarten enz. v ffl2i(SntS' taJbalcsartikelen Y. fr' sr. choc, en/of suikerw. X 46, 100 gr. choc, en/of suikerw. Voor het tijdvak van 8 Sept. t m. Het restant van de uit Amerika geïmporteerde schoenen mag met in gang van 5 September 1946 zonder bon worden verkocht. kerken) die in een gloedvolle rede de zinspreuk: Gezinsherstel brengt Volksherstel" van vele kanten be keek en daarbij kans zag vele waar heden op min of meer ongezouten wijze naar voren te brengen en te wijzen op fouten in eigen katho lieken kring gemaakt. Zijn van geest tintelende toespraak in enkele zin nen weer te geven, is onmogelijk. Laten we volstaan met te vermel den, dat het succes van zijn woor den overgroot was en ten zeerste verdiend. Het langdurig applaus aan het eind van zijn rede, was hier even welsprekend als de redenaar zelf! Dr, Beel spreekt Terwyl prof. Asselbergs sprak, was de minister-president de zaal binnen gekomen en, nadat hij door mr. dr. Th. Speetjens, voorzitter van Limburg's Volksherstel, die in den middag het congres leidde, was begroet, betrad dr. Beel het spreekgestoelte, om uiting te geven aan de gevoelens van waardeering van de regeering voor het streven in de zuidelijke provinciën voor het gezin, zooals dat tot uiting komt op dit congres. Zonder gezonde ge zinnen, aldus dr. Beel, is het voor de regeering practisch onmogelyk het welzijn van het volk te be reiken. Tenslotte sprak de minister president den wensch uit, dat deze dag een uitgangspunt zal zijn voor verdere actie in dit opzicht. De regeering blijft met groote belang stelling uw arbeid volgen en zal zich daardoor geschraagd voelen. INSTELLING VAN EEN GEZINSRAAD Vervolgens werd een resolutie aan genomen, waarin de meening werd uitgesproken, dat de regeering dient te bevorderen de totstandkoming en instandhouding van een Gezinsraad, gebaseerd op de verschillende levens, beschouwingen in den lande, waar van de leden krachtens hun plaats in en hun contact met het vrije maatschappelijke leven deskundig zijn op het gebied van de gezins politiek, aan welken raad de regee ring advies vraagt in alle vraag stukken, de gezinspolitiek betreffen de en welke raad ook eigener be weging over deze materie aan de regeering advies kan uitbrengen. Nadat de voorzitter voorlezing had gedaan van telegrammen van aan hankelijkheid en trouw aan H. M. de Koningin en Prinses Juliana, werd het uitstekend geslaagd con gres besloten met een enthousiast gezongen Wilhelmus. Up net Binnenhof te s-Uravenhage werden gisteren Amerijcaansche onderscheidingen uitgereikt aan ZO Nederlandsche piloten-helpers. De eerste van de tien Constella tions, die de K. L. M bij de Lock- heedfabrieken heeft besteld, is gis teren op Schiphol aangekomen. Een fabrieksbemanning heeft het toestel naar Europa overgevlogentenge volge van pech moest in Shannon (Ierland) een dag worden overge bleven, zoodat men eigenlyk te laat in Amsterdam was. Zooals men weet, zullen deze ma chines op de overzèesche lijnen wor den ingezet. Ze bieden plaats voor 80 passagiers, terwijl de Skymaster er 44 kan bergen. Ook zijn ze veel sneller Een Constellation kan b.v. in 14 uur naar Amerika vliegen tegen een DC 4 in 20 uur. De nieuwe machine zal gaan vliegen op de New-York-lijn. Merkwaardig is, dat zy uiterlyk niet den indruk maakt, zooveel passagiers te kunnen ver voeren. Verder was gisteren de Bristol Wayfarer" te gast op Schiphol. Dit is een vliegtuig van de Bristol Aero plane Co. Ltd., dat momenteel een demonstratievlucht door West-Euro pa maakt Het biedt plaats aan 32 passagiers doch kan eventueel 40 passagiers vervoeren. Een zuster machine van de Wayfarer" is de .Freighter". Dit is een speciaal vrachtvliegtuig en kan een lading van 4% ton vervoeren. De nieuwe vogels trokken op de steeds drukker wordende Amster- damsch© vlieghaven veel belang stelling. Na 8 September zulLci. geen bon nen voor batoypakketten meer wor„ den uitgereikt. Zij die nog in het oezit zijn van zuik een bon kunnen dezen nog tot en met 14 September a.s. fij een winkelier inleveren. Binnenkort zul len nadere mededeelingen volgen be treffende een nieuwe regeling krach_ tens welke men de artikelen welke in het babypakket worden verstrekt, kan verkrijgen RAPPORT OVER NED. UNIE Naar wij vernemen is de op ver zoek van het Driemanschap door prof. ir. W Schermerhorn benoem de commissie gereed gekomen met haar rapport over de Ned. Unie en haar driemanschap. Te Utrecht werd gisteren en vandaag de buitengewone Ver bondsvergadering van de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging ge houden, die noodig was, zooals de heer A. O. de Bruijn In zijn openingsrede meedeelde, omdat ln verschillend opzicht een achter stand van Vijf jaren Ingehaald moet worden en practisch ver wezenlijkt, hetgeen In den loop van de jaren theoretisch moge lijk werd geacht. Verheugende cijfers kon de Ver bondsvoorzitter noemen omtrent den „hoorbaren" groei van de N. K. A., zooals hij het uitdrukte. Het ge zamenlijk ledental der vakbonden bedroeg 1 April 1946 201.187op 1 Mei 206.588; 1 July 210.441, terwijl de voorloopige cijfers van 1 Aug. een ledental geven van 217.200, dat daardoor is gekomen op 123 pet. van het aantal leden per 1 April 1941, het laast bekende cijfer van voor de opheffing. De Diocesane bonden noteerden 1 April j.l. gezamenlijk 170.020, en thans ca. 185.500. Deze groei, die ook bij andere katholieke organisaties voorkomt, is het meest duidelijke antwoord van het katholieke volk van Nederland op het z.g. ,,doorbraak"-streven, dat een volkomen mislukking is ge worden. Het blijkt in het bijzonder uit den gang van zaken met de z.g. Eenheidsvakcentrale, welke tenge volge van de meest fatale twee dracht, in staat van ontbinding schijnt te verkeeren. Die doorbraak-poging is op zich zelf niet erg, integendeel, de ver houdingen zijn in een klaarder licht geplaatst. De N. K. A. zal met het huidige kabinet zooveel mogelijk samen werken, waarvoor het regecrings- program een goede basis biedt. Er is reden om aan te nemen, dat de opvatting der regeering nopens de komende sociaal-econo mische ordening voor een zeer belangrijk deel met het standpunt der N. K. A, overeenstemt en het schijnt aannemelijk, dat overeen stemming mogelijk is met het cen trale orgaan van het georganiseer de bedrijfsleven: de Stichting van den Arbeid. Verblijdend is dat de regeering uit eigen initiatief bij de Stichting van den Arbeid het ontslagrecht aan de orde heeft gesteld. Geen enge loonpolitiek Het wel en wee van het volk hangt af van de waarde, welke aan den arbeid van de werkers moet worden gehecht. Die waarheid moet ook worden aanvaard door de regeering en haar orgaan, het college van rijksbemid delaars. De arbeiders hebben niet de minste behoefte aan de staking om de staking, maar de uiteindelijke loonvaststellers dienen niet tot ver zet te prikkelen door het voeren van een te enge (loon-)politiek. Men dient niet uit het oog te verliezen, dat de materieele positie van de arbeiders, de voortbrengers van al len rijkdom, veel te wenschen over laat, waarbij vooral de nood van de groote gezinnen duidelijk in het oog springt. Het consumenten- crediet is er nog niet en blijken moet, of men onze arbeiders, zonder uitzicht, in de schuld drijft. De ouden van dagen, en blijven de invaliden zullen eenigermate ge holpen worden, maar het duurt alle maal zoo lang en laat men ook de Indische en Nederlandsche ge- pensionneerden niet vergeten. Ook ten aanzien van de verbetering der kinderbijslagregeling heeft snel han delen een dubbel effect. Aan dit alles schenkt de N. K. A. haar aandacht, maar de culturéele belangen der leden en hun gezinnen mogen daarbij niet veronachtzaamd worden. Zoo wordt binnenkort de 3-jarige school voor sociale- en economische ontwikkeling geopend en staat de inrichting van een eigen cultuurcentrum op het program. Het N.A.F.-lidmaatschap Bjj de algemeene beschouwingen werd o.m. medegedeeld, dat wat het lidmaatschap van de Party van den Arbeid betreft, het bestuur zijn standpunt handhaaft, dat tot roye ment overgegaan kan worden. Naast het Kan. v. Sehaik-fonds voor steun aan priester-studenten, heeft het bestuur besloten de op richting voor te bereiden van een studiefonds, waaruit in de daarvoor geëigende gevallen aan ledeneen bijdrage zal worden gegeven in de studiekosten van hun kinderen Over dit vraagstuk hield de eco nomisch adviseur van het Verbond, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, een voordracht. Een der oorzaken van de spanning tusschen loonen en pryzen is de onevenwichtige ontwikkeling van loonen en prijzen, maar de diepste oorzaak is de geringe productie. Een algeheele wegneming van deze spanning is slechts mogelyk door de gezameniyke krachtsinspanning van alle in het bedrijfsleven werk zame personen, bevrucht door doel matige maatregelen van de over* heid, zoo luidde spr.'s eerste con clusie H t tweede punt van een resor lutie, die de vergadering werd voor gelegd, vroeg ter bevordering van de productie, maatregelen, waar door het aantal voor het bedrijfs leven beschikbare personen weder om meer in overeenstemming wordt gebracht met de voor den oorlog bestaande verhoudingen, het aantal zichtbare en „onzichtbare" werk- loozen wordt verminderd en da arbeidsproductiviteit op een hooger niveau wordt gebracht. Vooral noodzakeiyk is verbetering van de kinderbyslagregeling, waar bij prof. v. d. Brink zich voorstan der verklaarde van het plan om den kinderbijslag te brengen van 2.40 op 3.60 per kind per week, terwyl voor het tweede kind een tijdelijke duurte-toeslag van 3.60 per week wordt gegeven. Men dient zich daarbij in te stellen op het gemid delde gezin, een gezin van twee kinderen. Juist by middelgroote en groote gezinnen is de spanning het sterkst. De kosten per kind worden thans geraamd op 5 per week.' Derde loonronde. De resolutie noemde tenslotte eén „derde loonronde" noodzakeiyk, zoodra het uiteenloopend tempo van de ontwikkeling van loonen en kos ten van levensonderhoud een daling van het reëele arbeidsloon zou be- teekenen, of reeds zou hebben te weeg gebracht. Het Verbondsbestuur werd, gezien de ged&chtenwisseling hierover, ge machtigd, zoo noodig in overleg met den sociaal-economischen raad, de nadere redact* vea recelutie vast te stellen, v.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1