De geest der encyclieken Economische en sociale politiek voor dezen tijd Russische pijlen op Italië Ondernemingsraad en vrijheid Heeft MONTGOMERY gefaald? Het accoord van Potsdam 68ste JAARGANG VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1946 No. 2010^; DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NAAR NIEUWE VERHOUDINGEN TUS- SCHEN KAPITAAL EN ARBEID. ECONOMISCH BELEID Ondernemers en overheid SOCIALE VREDE Verschil in waarde van rijkdom en arbeid GEGROEID INZICHT Enthousiast woord van prof. Aalberse - w directeur vm de tied, Bmk HET STRUIKELBLOK TRIéST Ernstige bezwaren van de K.A.B. Positie werknemenden middenstand DUITSCHE magnaten voor de Rechtbank CRITIEK INZAKE ARNHEM BYRNES' VISIE OP DUITSCHLAND v Zeelieden krijgen stakingsorder Loonsverhooging in V.S, niet uitgevoerd i ZOOLLEER VRIJ! NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H. A. PAALVAST MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEBROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND 0 26 P WEEK in tiet Kurltaus te Sctieveningen heeft de Algemeene Katholieke werkgeversvereenigmg gisteren een landelijk congres gehouden om zooais de voorzitter, mr. drm L. F. D Reg out, in zijn openingswoord zeide, ae leden zich te doen bezinnen op hun eigen taak en daar naast ook te manifesteerendat de AK. W. V in samenwerking met de andere landgenooten en vooral met de zusterorganisaties ton arbeiden aan den wederopbouw van ons land. Tot de aanwezigen behoorden o a. prof. mr. P. J- M. Aalberse, de waarnemend commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, vertegen woordigers van departementen, zueter-organisaties en K v. K Eerste inleider was drs. Aug H. M. Albregt. algemeen secretaris van de a.K.W.V, die sprak over de taak der ondernemers, individueel en in groepsverband. Na collectivis me, nationalisatie en staatssocialis me van de hand te hebben gewezen, bepleitte hij een organisatie van het economisch leven, die geleidelijk meer vrijheid laat aan de krachten, welke in het concurrentie-systeem werken en de prijsvorming maken tot een doeltreffend middel om pro ductie-verdeeling en verbruik der goederen en diensten te regelen. Prof. dr. P. P. van Berkum, hoog leeraar aan de Kath Econ. Hooge- Bchool te Tilburg, belichtte eenige aspecten van het economisch beleid. Sterke overheidsbemoeiing met het economisch leven leidt tot bureau cratie en verlamming van het on dernemers-initiatief. Toch zal onze verarmde volkshuishouding een sterke overheidsbemoeiing niet kun nen missen, omdat tengevolge van de schaarschte aan goederen, pro ducenten en consumenten niet eige ner beweging een gedragslijn vol- Een, welke met de algemeene wei- Vaart strookt. In de eerstkomende twee. drie jaren van tekortschietend aanbod zal de overheid nog haar taak moe ten zien in beperking van de con sumptie tot het allernoodigste Btimuleering van den export! Daarna zal het zaak zijn een oplossing te vinden voor het vraag stuk van den loonenden afzet en Zal alles gedaan moeten worden om het alsdan verkregen hooge peil Van bedrijfsbezetting en werkge legenheid te handhaven. Hierna ontspon zich een verhei- derende gedachtenwisselmg over de Inleidingen, welke in de middagver gadering werd voortgezet. Na de gedachtenwisselmg sprak 'de voorzitter mr. dr. L P H. Regout, over sociale politiek. Naar aanleiding van Q. A. be handelde spr. de bedrijfsorganisatie als welker doel hy beschouwde het inschakelen speciaal van het arbei derselement in de bedrijfsvoering, ook op economisch gebied. De achtergrond van de bedrijfsorgani satie blijft ook op economisch ter rein overwegend van sociaal karak ter, als uitdrukking van een nieuwe verhouding tusschen kapitaal en arbeid. Een wet op de bedrijfsorganisatie spr. uitte ten dezen zyn voorkeur voor het ontwerp van het Centrum voor staatkundige vorming zal niet aanstonds een optimale regeling brengen, maar om die reden mag de Regeering niet dralen. Op grond van latere ervaringen kunnen altijd verbeteringen worden aangebracht. Vervolgens bepleitte de inleider de algemeene invoering van onder nemingsraden, waarin onder leiding der directie allen, bij de onderneming werkzaam, vertegenwoordigd zijn Een dwingende wettelijke regeling op dit gebied achtte hij niet ge- wenscht, wel toekenning van be paalde wettelijke bevoegdheden bijv ten aanzien van regeling van den arbeidsduur, invoering van meer- ploegenstelsel enz. Ten slotte wijdde s-pr. eenige be schouwingen aan den socialen vrede, welke moet berusten otp bovenna tuurlijken grondslag. Voor den socialen vrede zal de werkgever offers moeten bren gen. De Nederland3che arbeiders, stand is uitgegroeid naar sociale mondigheid. Dit brengt mede, dat aan hem meer invloed en groot-er bevoegdheden moeten worden toe gekend. Daarbij moet de werk gever zich niet laten leiden door opportunisme maar door een wei- gefundeerde overtuiging. De geringe waarde vaji den rijk dom en de groote waarde van den arbeid, gerekend naar de evangeli sche waardeleer, mag daarbij niet uit het oog worden verloren. Voorts dient de werkgever in zijn uiterlijke gedragingen Indachtig te zijn, dat soberheid aantrekt en weelde afstoot. Onder algemeene instemming der vergadering bracht de heer Holle kamp den voorzitter dank voor zijn inleiding. Met warm applaus begroet betrad hierna prof. mr. Aalberse het po dium om als gast een woord te zeg gen en een vraag te stellen. Met groote belangstelling en met niet minder groote ontroering, zei prof. Aalberse de rede van den voor_ zitter te hebben aangehoord. Ver beeld u, zeide hij, dat 15 20 jaar geleden een werkgever een dergelijke rede zou hebben gehouden. Hoe zou den dan zijn woorden zijn begroet? Uit de woorden van den voorzitter biykt, dat we tot echt katholiek in zicht van de sociale verhoudingen zijn gekomen. Spr. heeft zelf die ontwikkeling kunnen medemaken, toen hy ryk ©bemiddelaar was. Een geweldig verschil kan hy constatee- ren tusschen het eerste en laatste jaar, dat hij ryksbemiddelaar was. Geleidelijk kwam er een groote ver andering in de verhouding tusschen arbeiders en werkgevers tot stand, wederzijds is ontstaan een begrip voor elkanders moeilijkheden en dat, terwyl door een conflict de verhoudingen gespannen waren. Het is verheugend deze ontwikkeling te zien. ,tIk wou, dat Nolens urw woor den gehoord had. Wat zou hij ver heugd zijn geweest!", riep prof Aalberse enthousiast uit. Ten slotte vroeg prof. Aalberse den inleider of hy het niet wensche- lijk zou achten om bij wettelyk bin dende bevoegdheden aan een onder nemingsraad te verleenen sanctie maatregelen van het bedrijfsschap in te schakelen, opdat die bevoegd heden van den ondernemingsraad niet als concurrent!e-middel mis bruikt kunnen worden. De inleider kon zich met dit denk beeld volkomen vereenigen. Nadat hij ook de overige sprekers, die vragen hadden gesteld, had ge antwoord. sloot de heer Regout het prachtig geslaagde congres met een hartelyk dankwoord tot de deelne mers en de gasten. J>e nieuw-benoemde burgemeester Van Amsterdam, mr. Aj. d'AHly De rede van Aionomi is nog altijd e«n schijf, waarop de landen van Russische invloedssfeer hun richten. Dat het meest be- k? bende land> Joego-Slavië uaarny oen felheid van uitdruk king gebruikt, di^ men niet zoe ken zou by diplomaten, is nog tot daaraan toe, maar dat Vishinsky to keer gaat, zooals liii het in de zitting van Donderdag deed, is erger. Men kent zyn sarcasme, zyn wreede ironie, maar men kykt toch op, wanneer diplomaten, dio tot de groote vier behooren, zich in het harnas steken, om zich met een kleine prooi te verlusti gen. Bonomi had een te zwakke rede gehouden om de gewettigde mee ningen van de verschillende delega ties te doen wankelen.Het vraagstuk van Triest gaat boven een Ita- liaansch of een Joego-Slavisch be lang uit Men verliest wat te veel veel uit het oog dat Triest een be langrijk achterland heeft, aan welks economie andere staten meer bijdra gen. dan Italië of Joego-Slavië het kunnen doen en dat er ook nog andere belangen op het spel staan dan louter de havenbelangen. Dat Vishinsky Triest niet aan Italië wil geven, heeft trouwens nog andere redenen dan den historischen pond, of de ethnische. of misschien zelfs de economische belangen. Men ^as ©J" al aan gewoon geraakt, dat elk Italiaansch amendement voor imperalisme wordt uitgemaakt. „De politiek van de jakhalzen ge lukt niet alles", zei Vishinsky en in een aan beeldspraak rijke uiteenzet ting speelde Vishinsky als de kat met de muis hatelijkheid op hate lijkheid aan het adres van Italië debiteerend, b.v. ,,de Italiaansche legers zyn meer bekwaam in het loopen, dan in het vechten", of ,,de kliek van De Bono en Grazz'iani ge lijkt evenveel op de Qud-Europee- sche helden, als een ezel op een leeuw". Wy zyn op een vredescon ferentie Vishinsky concludeerde, dat Triest aan Joego-Slavië moest komen en dat de Italiaansch© eisch moest worden verworpen. Zoo de groote vier er een vrystaat van maken dan is dat, omdat een compromis moest gevonden worden Dat com promis is een minimum van on rechtvaardigheid en een minimum van rechtvaardigheid. Hy had een maximum van rechtvaardigheid ge wenscht, maar dat is niet altyd bereikbaar. Lreneraai JJe uattre de Tassxgny wordt op het Rotterdamsche Raadhuis door burgemeester Oud ontvangen Den tweeden dag van de buiten gewone vergadering van de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging te Utrecht kwam na de behandeling van enkele interne zaken allereerst de samenwerking met de Kath. standsorganisatie voor den werk nemenden middenstand aan de orde, voor welke samenwerking een regle ment was ontworpen. Het geldt, zooals de Verbonds voorzitter, de heer A. C. de Bruyn uiteenzette, een eerste proefneming, waarvan hij echter goede verwach tingen heeft. De leden hoofdarbeiders der vak bonden, deel uitmakende van de N.K.A., worden ingeschreven als lid van de kath. standsorganisatie voor den W. M., voor zooverre zy na- drukkelyk daartoe zelf den wensch te kennen geven. Deze samenwer king beoogt met eerbiediging van eikaars zelfstandigheid, de alge meene, godsdienstige, zedelyke, cul- tureeie en sociaal-economische be langen van de Ned. kath. werk nemers en hun gezinnen te be hartigen. By de bespreking van het vraag stuk der wetteiyke regeling van een werkloosheidsverzekering, waarover een voorloopige nota was versche nen en de sociaal-economische raad zyn advies had uitgebracht, betoog, de het lid van het Verbondsbestuur, de heer Kuyper, naar aanleiding van eenige discussies, dat het er voor namelijk om gaat, de uitvoering hiervan in handen te leggen van de organen van werkgevers en werk nemers, dus van de bedrijfsgenoo- ten zelf. De ondernemingsraad Ampele besprekingen werden ge voerd over het rapport van een commissie van de Stichting van den Arbeid inzake de ondernemings raden, een hoogst belangryk vraag stuk in verband met de komende bedryfsorganisatie. Nóch het Ver bondsbestuur, nóch de vergadering kon zich zonder meer met dit rap port vereenigen. Op de eerste plaats moet ernstig worden overwogen of de onder nemingsraad geen functie moet krij gen in de publiekrechtelijke bedryfs organisatie. Ten aanzien van be paalde punten, met name by ont» slag en aanneming en het aanstel len van een soclale(n) werkster of werker, dient aan dit college meer dan een adviseerende bevoegdheid te worden toegekend. Een punt van belang is verder of in den onder nemingsraad ongeorganiseerden niet uitgesloten moeten worden, die ook geen invloed op de samenstelling zouden mogen uitoefenen. De bondsvoorzitter liet uitkomen, dat het zeer wel aan te nemen is, dat de arbeiders op een of andere wijze direct invloed uitoefe nen op den gang van het bedryf. zy het dan niet zoozeer in financieel en economisch opzicht. In het onder havige rapport is daarop niet vol. doende de nadruk gelegd, maar heeft de commissie zich meer laten leiden door de gedachte van vryheid en geleidelijkheid, vooral door het eerste Het is juist een bezwaar, dat men angstvallig vermeden heeft het terrein van de bedrijfsorganisatie te betreden Het staat vast, dat dit rapport niét zonder meer aan de regeering wordt gezonden. Er zal nu aan de Stichting van den Arbeid worden voorgesteld het rapport terug te nemen of, gehoord deze besprekingen, een aanvullende nota te maken. In beginsel ging de vergadering accoord met bet rapport inzake den bedrijfstakgewyzen opbouw van do vakbonden, waarvan enkele tech nische bezwaren door het Verbonds bestuur met de voorzitters der vak bonden onder de loupe zullen worden genomen. Ter afwisseling van de bespre kingen, hield de heer Stanley Wright persattaché van de Engelsche lega tie, een voordracht over Engeland, zyn cultureele en sociale aspecten". Zijn betoog was met verschillend© anecdoten doorvlochten, waardoor hy zyn toehoorders zeer wist te boeien. gemaakt?ntdSrUd™averhestate1ïiekzeich bezig houden met een plan voor het berechten van de Duitschp industrieelen. Hy wilde niet ze?êen" of dit een nieuw internatlonaal pro- ces zou worden, zooals het proces te Neurenberg.Truman zal een be slissing nemen, zooddra het proees te Neurenberg achter den rug is. Ralph Ingersoll, redacteur van de ,,P M", die reed» eerder in zijn boek „Strikt geheim" Montgomery heeft aangevallen op grond van een vermeend uitstel van den aanval op den geallieerden linkervleugel na D-day, heeft thans een nieu wen aanval gelanceerd, gebaseerd op de publicatie In Donden van de verklaring van Montgomery, dat zyn campagne In Frankryk na D-day „precies zooaig voor de invasie was beraamd" was afge wikkeld. „Telkens weer laat veldmaar schalk Montgomery een nieuwe reeks alibi's hooren met betrekking tot zyn tekortkomingen in Frankryk". aldus Ingersoll. ,,Hij heeft nu weer een ander dat zich voornameiyk onderscheidt 'door de verbazingwekkende toeëigening van de overwinningen van generaal Bradley te St. Lo en daarna. Deze aanspraak is volkomen nonsens." Met betrekking tot het invasie - plan, dat door veldmaarschalk Montgomery wordt genoemd, zegt Ingersoll: „Verre van dit plan ont worpen te hebben, heeft Mont gomery zelfs gefaald in de uitvoe ring van de taak, die hem volgens dit plan was toebedeeld. Zyn 21e legergroep byv. had de opdracht om den weg, die den sleutel vormde tot het centrum van Caen, in de eerste week, dat zy aan land was, te bezetten. Inderdaad waren som mige van zyn troepen op den avond van D-day in de omgeving, maar hy is er niet in geslaagd versterkingen aan te doen rukken en zy werden teruggeslagen. Caen werd tenslotte pas in de 2e week van Juli ge nomen. Montgomery zat toen nog steeds vast. V eiamaar schalk M ontgomery praat zijn nederlaag bij 't brugge- hoofd Arhnem weg door de schuld op het weer te schuiven zegt Ingersoll. „Het staat mij echter voor den geest, dat het weer goed genoeg was voor een buitengewoon succesvollen „drop". In werkelijkheid is aangetoond, dat de heldhaftige Britsche troe pen bij Arnhem om twëe volkomen andere redenen werden vernietigd. De eerste was, dat de Bpitsche intelligence service het spoor van hets pantsercorps kwijtraakte en dat de Britsche luchtlandings divisie er midden in werd neer gelaten. De tweede was, dat Montgo mery er niet in geslaagd is om ter ondersteuning van de brigade, die aan den anderen kant van de rivier een bruggehoofd had ge vestigd, versterkingen aan te voe- ren'\ De Amerikaahsche minister van buitenlandsche zaken Byrnes heeft vandaag te Stuttgart zyn aangekondigde „lezing" gehouden. Byrnes heeft daarbij de toe komst van Duitschland in zRn economie, ontwapening en bestuur in breede lijnen op grond van het accoord van Potsdam ontwikkeld. Voor den uitvoerigen tekst ver wijzen we naar pagina 3 van dit nummer. Alle in de A F. L. georganiseerd© Amerikaanschè zeelieden, hebben gisteren order gekregen het werk neer te leggen. Dit uit protest tegen de beslissing van den loonstabilisa- tieraad, om niet de volle loonsver- hooging van 27%, welke was over eengekomen, toe te kennen, doch slechts 17%. Wegens de aangekondigde zeelied denstaking heeft de Amerikaansch© spoorwegbond het transport naar, Amerikaansche havens gestaakt* Dit geldt zoowel voor goederen voor het buitenland als voor die voor bin* nenlandsch verbruik Naar wy vernemen, fs de handel in zoolleer vrygegeven, zoodat dua ook voor het repareeren van del schoenen geen bonnen m§er ftQOsUff zuilen zijn» J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1