bevrijding G DE BASIS DER INDUSTRIE NED. VORDERINGEN op Italië De nieuwe zeeliedenstaking Het begin der Invloed van het Belgisch verdrag 125 Unrra-schepen opgehouden ONGSLAGEN 68ste JAARGANG ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946 No. 20106 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Engelsche Koninkl. familie naar Nederland? MEER BRANDSPIRITUS WEDERZIJDSCH PRIJSNIVEAU NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN AMERIKAANSCHE HAVENS HET VARKEN VAN DEN ARBEIDER PERZIKEN De 7 Dec-divisie uaai Indië Af scheidsparade te Utrecht TerzakeHERSTEL BETALINGEN OP ZOEK NAAR NIEUWE WAPENS Effectiever dan de atoom bom NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H. A. P A A L V A t> 1 MGR. DR. J. W I T L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEBROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P MND 0 26 P WEEK Morgen, Zondag 8 September, vieren wij het feest van Maria's geboorte. Maria werd geboren om het verlies van den hemel te her stellen, zijn glorie te vermeerde ren, en zijn Koningin te worden. De hemel is knmers in zekeren zin (de talrijke scharen van zijn be woners aan Maria verschuldigd. Door Haar toestemming heeft Zij het leven geschonken aan Christus, Die den mensdhen door Zijn dood den toegang tot den hemel heeft versohaft. Geen wonder, dat de hemel zich verheugde, toen Maria werd geboren, door Wier toestem ming zijn poorten wederom voor het menschdom zouden worden geopend. Ook voor het menschdom was het een groote gebeurtenis, omdat in Maria de Moeder van zijn Ver losser en zijn Voorspreekster werd geboren. Het was besloten, dat Maria zou deelnemen aan het offer van Haar Zoon. Daarom stond Zij aan den voet van het kruis, toen Christus onder de onnoemelijke smarten voor het heil der wereld den geest gaf Er ging een zwaard van droefheid door Haar moederlijk hart en zoo heeft Zij gedeeld in de onuitspreke lijke liefde, waarmede Jesus het Unensohelijke geslacht omhelsde. Op het punt aan het kruis te sterven, wilde Jesus ons Maria tot Moeder geven. Hij vertrouwde ons aan Maria toe als behoeftige kinderen, opdat Zij ons in alle 'nooden zou bijstaan en in Haar hoedanigheid van Moeder van den Verlosser stelt Maria belang in ons pller zaligheid en houdt Zij niet op voor ons te bidden. Onzerzijds past derhalve groote dankbaarheid jegens onze machtige Voorspreekster. En waarin kan deze zich beter uiten dan in een Btreven om de eeuwige geluk zaligheid te verwerven, waarvoor Maria's Zoon het leven gaf? Beloven wij dit aan Maria en bieden wij onze goede voornemens Ban Haar aan ais ons geschenk op Haar verjaardag. In verband met een bericht, dat de Koninklijke familie van Enge land binnenkort een bezoek zou 'brengen aan ons land, vernemen wij, dat hieromtrent noch bij de be. voegde autoriteiten te 's-Gravenha ge, noch op het Buckingham Palace te Londen iets bekend is. Met ingang van begin October komt er meer brandspiritus. De handelaars zullen dan in plaats van met 40 pet. worden bevoorraad met 60 pet. van hun vooroorlogschen om zet. Alle bonnen, die in den loop van den tijd zijn uitgegeven, verliezen met ingang van 1 October a.s. hun geldigheid. Minister Gielen o-pende gistermiddag in de Rolzaal te Js-Gravenhage de EngelschAmerikaansche boeken-ex positie. V.l.n.r. prof. Kranenburg, minister Gielenlady Hornbeckde Amerikaansche gezant Hornbeck, burgemeester De Monchy en geheel rechts minister baron van Boetze- laer van Oosterhout.. Een vorig artikel beslo.en wij met de opmerking. dat Nederland meer dan voorheen „Industrial Minded" zal moeten worden. Een eerste vereischte hiervoor is, dat er voor den indus- trieelen sector meer belangstelling wordt eewekt. Alvorens nu in te gaan op de vraag in welke richting en in welke mate industrialisatie kan worden onder nomen. is het noodzakelijk een mis verstand uit den weg te ruimen, het welk in een tweetal artikelen nopens de Ned. Belgische tolunie gepubli ceerd in ..The Economist" onlangs kon worden gesignaleerd- Hierin werd n.l gesuggereerd, dat tot de ver plichtingen, welke Nederland binnen het kader van de Tolunie zou hebben aangegaan o.a. een garantie behoor de om de ijzer- en staalindustrie in verband met het wegvallen van de Duitsche importen niet verder te ont wikkelen. Ten onrechte heeft men deze verplichting verscholen gezien achter de bepaling' in het hancels- accoord, dat Nederland in de komende jaren de importen uit België op een niveau als voor 1946 was vastgesteld zou moeten houden- Een interpretatie als van Engelsche zijde hieraan wordt gegeven is echter niet in overeen stemming met de feiten, zooals on langs ook Mr, Dr. E. Jaspar in een Dersconferentie heeft toegegeven. Een dergelijke vastlegging van de economische structuur zou ook een Ce sterke binding geven, welke uiter aard als zeer ongewenscht moet \v«r den beschouwd, temeer daar de door voering van d« Tolunie in feite toch al reeds voor Nederland belangrijke consequenties met zich mee zal bren gen. met, name ten aanzien van prijs- en afzetverhoudingen. Wij denken hierby aan de spanningen welke uit het binden van het Nederlandsche prijsniveau aan dat van België zullen voortvloeien» In dit verband gezien is de jongste De Ver. Staten staan voor de grootste zeeliedenstaking, welke zij totnutoe hebben meegemaakt. De arbeid in de havens zal hierdoor nagenoeg stilgelegd worden. De regeering heeft alle mogelijke middelen beproefd om het conflict te beemdigen, maar zij is daarin niet geslaagd. De staking zou Don derdag op het middaguur begin nen, maar vele uren daarvoor hadden tal van zeelieden de sche per. verlaten. Deze staking die af gekondigd is door twee organisa ties van de American Federation of Labor, n.l. de Sailors Union of Pacific en de Seafarers Interna tional Union, heeft onmiddellijk betrekking op 43.000 arbeiders, maar d> overige organisaties van A.F.L. en C.I.O. omvatten de rest van de zeelieden en deze organi saties. tezamen 500.000 man om vattende, hebben haar steun aan de staking toegezegd. De staking is ontstaan door de weigering van de Wage Stabilisation Board om loonsverhoogingen toe te kennen van respectievelijk 22.5027.50 per maand voor de Sailors Union en de Seafarers International. De spoorwegen hebben inmiddels een embargo gelegd op de vrachten voor schepen om te voorkomen, dat de voor export bestemde goe deren zich ophoopen in de havens. President Truman verklaarde, dat net conflict nog steeds in behan deling is bij hef departement van Arbeid. Hij zou echter persoonlijk optreden als ae zaak aan hem werd voorgelegd. Van de zijde van de U.N.R.R.A. wordt bekend gemaakt, dat ten gevolge van de staking de onmid dellijke verscheping van 288 000 ton voedsel, en andere reliefgoe- deren naar de behoeftige landen onmogelijk wordt gemaakt. In vijf tien Amerikaansche havens bevin den zich namelijk ongeveer 125 schepen, welke door de U.N.R.R.A. zijn gecharterd en deze schepen zouden in de komende dagen ver trekken. (U.P.). Bij zijn aankomst ln de Ver- eenigde Staten heeft Laguardia ge zegd, dat hij een beroep zou doen op de stakende zeelieden om een uitzondering te maken voor de schepen met U.N.R.R.A.-goederen. 'Door zeeliedenstaking getroffen ,„A!S Sevolg van de zeeliedenstaking J9 staten zyn ook verschil- ende Nederlandsche schepen niet ln staat hun reis voort te zetten. De comrmssie voor de scheepvaart te New-York ts van meening, dat alle schepen, ook de buitenlandsehe in de havens zullen moeten blijven' De „Delftdijk", die volgende week uit New-York moet vertrekken zal vermoedelijk worden opgehouden. Voorts zijn ook de „Limburg", dé „Foelau Laut" en de „Tawali", alle te Los Angeles, en de „Drenthe" te Texas door de staking getroffen. De Bacchus" van de K. N. S. M. heeft Donderdag, nadat de staking was uitgebroken, do New-Yorksche haven nog verlaten. actie van de Belgisone regeenng om de prijzen beter in de hand te hou den en de prijscontrole stringenter te doen zijn van groote beteekenis Vermoedelijk heeft men ook van Be' gische zijde ingezien, dat uiteindelijk de wederzijdsche prijsverhoudingen de zwakste schakel vormen en een ef fectieve werking van. de Tolunie aan zienlijk kunnen belemmeren. Dit is echter vermoedelijk niet de eenige reden. Men is in België en wellicht daar nog beter dan in ons land terdeg'e o-p de hoogte van de plannen, welke in Nederlandsche ln- dustrieele kringen leven inzake een sterke uitbreiding van den industri eelen opbouw van Nederland. Nu zou de sterke prijsstijging in België ten aanzien van de Nederlandsche plan nen een stimulans kunnen vormen, aangezien de prijsverschillen voor in- dustrieele producten het oprichten van nieuwe industrieën met lagere kostprijsverhoudingen aanzienlijk in de hand werken. Wij zijn bü deze verhouding Ne- derland-België even stil blijven staan, omdat bij een beoordeeling van de industrialisatie-mogelijkheden met de toekomstige economische structuur, welke uit een nauw samengaan van beide landen op economisch Eebied voortvloeit, rekening moet worden ge houden- In Belgische kringen koester! men het voornemen de rol Welke dé Duitsche industrieën voor onze In- voerbehoeften vervulden voor een be langrijk deel over te nemen. Behalve in België waar men uitermate actief is. spelen de speculaties op het al of niet uitschakelen van het Roergebied ook in Nederland een belangrilke rol. Toen nu enkele weken geleden be kend werd. dat de vuren in de staal industrie van het Roergebied weer ontstoken zouden worden en de uit voer van kolen ln verband hiermede zou worden verminderd, verwekte dit op de IJzer- en Staalbeurs te Brussel een ware opschudding. Typeerend voor de Nederlandsche verhoudingen is weer. dat behalve in deskundige kringen de reactie hiervan niet tot de buitenwereld doordrong. Toch heeft deze wijziging een belangrijke streep door de oorspronkelijk hier opgestelde plannen gehaald: Immers men aal nu met een opleving van de staalindustrie in het ROerbekken re kening moeten houdan. De basis voor industrialisatie wordt gevormd door een g<oeö geoutilleerde tizer- en staalindustrie welke uiter aard een sleutelpositie inneemt. Bij het opstellen van plannen is men dan ook van den aanvang af van dit ge geven uitgegaan. Met den omvang en samenstelling hiervan zal men uiter aard met de jongste wijziging reke ning moeten houden. In een volg'end artikel zullen wij den huldigen sland van deze plannen behandelen Wij herinneren er hierbij aan. dat reeds in 1945 onder het bewind van Minis ter Vos in verband met het indienen van claims voor schadevergoeding van Duitschland een commissie ter bestudeefing van de uitbreidingsmo gelijkheden van de Ijzer- en staalin dustrie onder leiding van Ir. F. Y- den Hollander'werd ingesteld. Beroering bij de gedupeerden De Limburgsche Kath. Arbeiders beweging heeft gisteren een tele gram gezonden aan den minister van Landbouw enz., waarin nog maals met alle kracht wordt aan gedrongen op onverwijlde opschor ting van de maatregelen tot oprui ming van de huisslachtvarkens per 7 September. „Aan honderden arbeidersgezin nen, aldus het telegram, is in strijd met de uwerzijds gegeven voorschrif ten een aanhoudvergunning gewei gerd, hoewel zij voldoen aan de ge stelde voorwaarden. Door deze grove onrechtvaardigheid ontstaat nog grooter beroering en het verzet tegen de opruiming van deze var kens is algemeen. Wij kunnen voor de onafwendbare ernstige gevolgen en groote moeilijkheden niet instaan en stellen de overheidsinstanties verantwoordelyk Wij verwachten omwille van rechtvaardigheid en rust ten spoedigste inwilliging van ons verzoek neergelegd in het tele gram van 29 Augustus aan Uwe Hlxcellentie", De eerste divisie, welke voor haar vertrek naar Indië van H. M. de Koningin den naam van 7 Deeember- divisie ontving, hield Vrijdag te Utrecht haar afscheidsparade. Deze werd bijgewoond door Prins Bern- hard in generaalsuniform, den sul tan van Pontianak Hamid II in groot tenue, generaal Lattre de Tassigny, chef van den Franschet. generalen staf, luit.-gen. mr H. J. Kruis en tal van burgerlijke hoog- waardigheidsbekleeders, als min. pres. Beel, den minister van oorlog luit.-kol, Fievèz, den wnd. commis saris der Koningin in Utrecht, mr. Diepenhorst, den burgemeester van Utrecht, Vyy. dr. Ter Pc ik wijk en yele andere autoriteiten. Om elf uur zette de militaire kapel de Marseillaise in als groet aan den Franschen gast, gevolgd door het Wilhelmus. De drumband van de eerste divisie opende met de tam boers en pijpers het défilé, waarin ongeveer 5.000 man voorbij het podium trokken in dubbele colonne met pantserwagens en mortieren Eerste parade-commandant was gen.-maj. Duerst Britt, commandant der eerste divisie. Eerst na drie kwartier was het imposante défilé ten einde. Koning George van Griekenland, die eerstdaags den Griekschen troon meer sal bestijgen. (Van onzen Partjschen correspondent.) Verschillende landen hebben heden Vrijdagmemoranda inge diend, om hun aanspraken uiteen te zetten op een gedeelte der Italiaansche herstelbetalingenDe Ned. delegatie had die zaak reeds ingeleid door haar nota van 29 Aug., in welke zij echter geen cijfers kon mededeelen en dus al leen ons recht kon voorbehouden. Wat de materieele verliezen be treft, tengevolge van de operaties, komt onze delegatie thans tot een bedrag van 40 millioen dollar, n.l 7.7 millioen dollar wegens verliezen van de oorlogsvloot; 16.5 millioen dollar wegens verliezen van de koopvaardijvloot; 10 millioen dollar wegens pensioenen; 5.8 millioen we gens oorlogsuitgaven. Maar Nederland wil rekening hou den met den tagenwoördigen econo- mischen toestand van Italië en daarom wil het een gedeelte van het Italiaansche oorlogsmateriaal ont vangen, waaromtrent de groote vier beslist hebben, dat het te hunner be schikking moet worden gesteld en ook een gedeelte van de industrieele installaties. Het gaat hier vooral om eenige marineschepen, die voor ons zeer bruikbaar zouden zijn, Wy ver loren trouwens den torpedojager „Izaak Sweerts", een onderzeeër en ook eenige passagiersschepen Wat die overdracht van schepen betreft, die is dus niet meer een zaak tusschen Italië en ons, maar hangt af van de welwillendheid van de groote vier, die over de schepen beschikken. Men verzekerde ons, dat reeds besprekingen hebben plaats gehad en dat, wat de Engelsche en Amerikaansche delegaties betreft, deze niet ongunstig gestemd zyn, jegens het overdragen van sommige schepen. Er zijn ook andere verliezen gele den: de „Jason" van de Maatschap- py Oceaan, en de ln beslaggenomen schepen en ladingen, voorts schade, opgeloopen door Ned. onderhoorigen in Italië. Tezamen 3.337.000 dollar. Het is dus vooral de bedoeling van de Ned delegatie, dat als Italië her stelbetalingen moet doen, Nederland daarvan zyn adequaat deel krygt. De Ned. delegatie zal waarschynlijk Dinsdag aan de beurt komen, om haar memorandum te verdedigen. In een étalage met schoon fruit hangit een groot papier over distributie en vrijhandel. Vruchten en aankondiging trekken vele voor. bijgangers. Een man naast me merkt op; ,,Mot je dat zien. Zes perziken voor een gtulden Ik kan ze niet koopen". Ik repliceerde: „Ik eet nooit perziken. Wil je dan alles kunnen koopen en hebben, wat je ziet. Dat willen kinderen onder de vier ook". Met dit antwoord was tegelijker tijd weer eens een mentaliteit ge tuchtigd, die, wanneer men, niet zijn verstand gebruikt en voldoen de zelfbeheerschin.g bezit, een bijna onafzienbare menigte haar levens geluk ontsteelt, omdat de meening, dat veel geld gelijk is aan veel geluk, onuitroeibaar schijnt te zijn. Er is groei naar elkaar van de hoogste en laagste inkomens. Dat proces vertoont in zekeren zin zelfs een revolutionnair karakter. De af standen waren te groot, millioenen leefden op den zelfkant in alle inzichten daarom kunnen buitengewoon i gewaardeerd de woorden van uoi' voorzitter der katholieke werkgevers, zoo pas in S_hevenin- gen uitgesproken: „Voor den socia len vrede zal de werkgever offers moeten brengen. Den arbeiders stand moeten meer invloed en grooter bevoegdheden worden toe. gekend. De geringe waarde van den rijkdom en de groote waarde van den' arbeid mogen niet uit het oog worden verloren. Sober heid trekt aan, weelde stoot af". De onvoldoende waardeering van den arbeid en het ten toon sprei den van weelde hebben juist den stoot tot maatschappelijke wanorde en onrust gegeven. Doch het blijkt ook, dat de groeiende waardeering in den vorm van meer loon en eventueele eenvoud van hoogere standen nog niet maatschappelijke orde en rust beteekenen. De hoogste en de laagste zijn be zeten door de hebzucht en geen enkele groep ontkomt aan de idee, dat rijkdom geluk insluit. Wie wei nig heeft, verlangt meer, wie al meer heeft, wenscht nog meer. De door Paus Leo zoo gestriemde heb zucht der bezitters, heeft alle krin gen aangeraakt. Er is zoo weinig beheersohóng in het streven naar materieele goederen. De - -eeselijke ziekte der stoffelijke melaatschheid is een epidemie geworden Een paar losse centen is ge makkelijk. Natuurlijk. Doch we zijn bezig een doorbraak te for- ceeren, die naar aller gelijkheid moet voeren. Wat een directeur kan koopen, wil ook de jongste bedien de zich kunnen permitteeren. Dit is niet overdreven, maar een overal te constateeren feit, terwijl reeds etn voorman meer behoort te ver dienen, omdat hij een stukje lei ding heeft, terwijl ook een kundig vakman om zijn prestaties hooger gesalarieerd dient te worden dan een zeer middelmatige collega, al is er dan duizendmaal een contract met minimum-loonen. Er zijn teveel factoren, die tot zekere ongelijk heden en dus tot meer inkorfien en lus tot meer koopkracht van som mige groepen kunnen leiden. Streven naar hooger en beter is gezond, maar men moet onderwijl zich een zekere tevredenheid we ten te verzekeren. Dan komt men tot levensgeluk. Men kan van veel en velerlei vruchten genieten, al zijn het geen perziken. Alle mensdhen wenschen perziken, we willen alleen perzi. ken. En dat lukt nooit. HENK VAN DER MAZE Technici van het Amerikaansche leger en de luchtmacht bestudeeren thans wapens voor de verdediging in de toekomst, die wellicht nog effectiever zullen zijn dan de atoom bom, aldus een woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsehe zaken. Hy besprak de mogeiykheid, dat de atoombom nooit in een toekom- stigen oorlog gebruikt zou worden, en zeide dat bedoelde technici zich mot „geheele nieuwe" wapens bezig houden, waarby men het meeste materiaal dat thans in een land oorlog gebruikt wordt, kan laten vervallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1