WIJ zijn aan de beurt! YOORUIT V 1 Romanprijsvraag R DADER Wie is de dader de Onbekende ADIO programma DE DUBBELGANGER - Binky moet helpen ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 SPORT IN ENGELAND CHELSEA'S RECORD GEBROKEN Geen voetbal op de Olympische spelen STAUNTON-TOURNOOI Overschrijvingen van spelers WEINIG VERANDERING iün qeiana/v ederiand J aren- lang hebben we erop gewacht eindelijk is het dan gekomen Het and never the twain shall meet is gelukkig! niet in vervul ling gegaan. Op den laatsten Woensdag in November zullen de heeren Wilkes en Co. gaan strij den tegen Tommy Lawton en zijn internationale vriendjes en der halve zullen we, meer dan vroe ger, tenminste tot dien datum het Engelsch elftal onder de loupe moeten nemenwant het zijn onze gewaardeerde en gevreesde tegen standers geworden Is .Nederiand kansloos? Eigenlijk Ja! Tot op het huidige oogenblik heeft Engeland op eigen grond geen enkele nederlaag geleden in een officieelen landen-wedstrijd. Oostenrijk met Hugo Meisi's „Wun- der-team" bracht het destijds een heel eind, het enthousiasme van de Itaiiaansche ploeg dreigde het En- geische elftal in den beginne te overdonderen, maar zooüra puntje hij paaltje kwam, stroopten de Brit ten hun mouwen even op en sloe gen zy elk continentaal elftal, zy het met dikwijls gering verschil. Sinds Spanje in de eerste ontmoe ting met 71 .Franco" naar huis ■werd teruggezonden, hebben de Britten het echter nimmer noodig geoordeeld hun heil te zoeken by een hooge score En nu komen wyWe zyn ik schreef het „eigenlijk" kansloos Maar zeker is, dat er geen vaste- lands-mogendheid ooit tegen Enge land ten strijde trok die, als het moet, zulk „raar" voetbal speelt. Alle landen hebben hun systemen. Nederland heeft géén systeem. On ze volksaard gedoogt dat niet Wy moeten het hebben van het oppor tunisme en dit opportunisme heeft al rare „uitschieters" ter wereld geholpen. Zooals de Engelsche term het zoo typisch zegt: Neder land heeft de gave ,,to rise to the occasion" En al was het Neder landsche elftal uit den*„We gaan naar Rome"-tijd bijzonder geëigend om sterke tegenstanders in een krankzinnig kwartiertje volslagen "uit te schakelen, de recente wed strijden der Oranje-ploeg hebben ook in dit^ opzicht getoond dat het bloed nog kruipt waar het niet gaan kan. Eén ding is te ho pen dat Karei Lotsky den tijd kan vinden om de bezieling in onze jongens tot bijzondere hoogte op te voeren, want hij alleen kan dat. Er staat niet voor niets geschreven: „Er is maar één KareiEén De Engelsche ploeg Dat het Engelsche elftal reeds vóór het voetbalseizoen begonnen la, een internationale ontmoeting heeft gespeeld tegen Schotland, zit f m Kr komen Snellere pro motie, bétere positie en b hoger inkomen? Dan: stu ft deren bi) Resa I Opleiding Hi voor erkende examens Vraagt ons prospectus ft Nederlandse Handels- ft correspondentie. Frans, M Duits. Engels. Spaans, 1 Middenstandsdipl. Bekende Schriftelijke Curtu* 'm niet in het feit dat de heeren 'm knijpen Doch ge herinnert u. dat het vorig jaar bij den halven eindstrijd om den Cup een tra gisch ongeluk gebeurd is op het veld van Bolton Wanderers, waar drie en dertig menschen omkwamen toen de massa het veld over stroomde. Terwille van de nabe staanden hebben beide voetbalbon den dezen wedstrijd georganiseerd en het batig saldo was 12.000. Er kwam, vergeleken bij het vo rig jaar, een spiksplinternieuw En gelsch elftal in het veld. Slechts drie spelers, die ook den laatsten wedstrijd op Hampden Park tegen de Schotten hadden meegespeeld, waren gehandhaafd en wel de doei- verdediger Swift, de linksback Hardwick en de rechtshaifback Wright. Helaas kon Tommy Lawton niet meedoen vanwege een verwon ding, maar anderzijds was Stanley Matthews, de wervelwind-reehtsh ten van tSoke, weer present en zijn spel alleen reeds was het entree geld waard. Het eind van het lied was een gelijk spel (22), doch voor ons was het belangrijkste, dat het team niet heeft voldaan. Er zal dus opnieuw gezocht moeten wor den Ze mogen we] oppassen, anders wint Nederland straks nog. Stel je voor Chelsea verslagen Tot mijn diep leedwezen vervul ik den treurigen plicht u te meiden dat Chelsea's ongeslagen record in den aanvalligen leeftijd van ruim vier maanden plotseling is over leden. De laatste nederlaag boekte ze op 27 April en sindsdien is Chel sea geen eifkelen keer geklopt Sterker: tot jongsleden Zaterdag heeft geen enkele club zelfs maar één doelpunt tegen Chelsea gescoord maar toen kwamen de eerste tee kenen van verval, want Chelsea won van Bolton Wanderers met slechts vierdrie. Nóg was het re cord ongebroken, maar drie dagen later ging de vlag op Stamford Bridge half-stok ten teeken van rouw: ChelseaManchester Too Much United 03. Mijn droefheid kende geen grenzen en ik vertrouw erop, dat u zult deelen in het ver lies. Maar vrees niet: een herbo ren Chelsea zal weer opstaan als weleer. Herrijzend Chelsea Op voorstel van het organisatie comité te Londen, heeft het congres van het Intern. Olympisch Comité te Lausanne besloten, de voetbal sport slechts als demonstratie op het programma in 1948 te plaatsen. Ove rigens zullen ongeveer dezelfde tak ken van sport te Londen 'n plaatsje vinden als in 1936 te Berlijn. Hand bal zal evenwel verdwijnen en daar voor ln de plaats komt het basket bal^ Verder acht men het olym pisch programma in het kano-varen te lang en in dit verband heeft men verzocht aan de intern, kano-fede ratie het aantal nummers te willen beperken. Ook in het programma der olym pische winterspelen zullen enkele wijzigingen worden aangebracht. Het handbal in de zaal en he' tafeltennis zyn als olympische sport afgewezen. President Edstroem deelde mede, dat bij het I. O. C. niets bekend is van eventueele deelneming van Kusland aan de eerstvolgende Olym pische Spelen Russische athleten hebben, dank zy zyn persoonlijke be moeiingen, aan de Eur. athletiek- kampioenschappen te Oslo deelgeno men, maar Rusland is nog niet aan gesloten b{j de Intern. Athletiek- federatie. De vijf afgebroken partijen, die het programma van gisteren vul den, hadden de volgende uitslagen: 15e ronde: TartakowerBoleslafs- ky 0-1. 16e rondeBoleslafskyKotov 10, BernsteinFlohr 17e rondeTartakowerBernstein (door ons reeds als remise genoteerd); NajdorfSmislof De definitieve stand na de 18e ronde luidt: Botwinnik 14% punt, Euwe 14 pSmislof 12 p., Szabo, Flohr en 'Najdorf 10% p., Stoltz, Lundin en Boleslafsky 10 p., Kott- auner, Denker en Tartakower 9 p., Kotov 8% p., Kaonfsky 8 p., Gui- mard en Bernstein 6% p., Steiner en Vidmar 6 p., Christoffel 5 pen O'Kelly 4% p. Kotov's eenige wensch De strijd van vandaag: Najdorf Botwinnik en KotovEuwe. Najdorf heeft vóór zijn party verklaard op zijn minst remise te zullen halen. Kotov is nog zwaarder enthousiast; vol goeden moed zei hij: „Ik heb de kampioen van Rusland en van de Ver. Staten verslagen; mijn eenige wensch is nog ook den Nederland- schen kampioen te verslaan. Bij de publicatie van het eerste gedeelte van onzen dagelijk- schen roman hebben we meegedeeld, dat we op een zeker moment de vraag zouden stellen: Wie is de dader Dit moment achten we nu gekomen. Oplossingen worden voor Woensdag aan ons bureau verwacht. Gelijk destijds is aangekondigdwordt onder de inzendsters en inzenders van den juisten naam een boekwerk verloot ter waarde van tien gulden. GIEL DE BOODE CANDIDAAT VOOR TITELGEVECHT WELTERGEWÏCHT De N.B.B. heeft van de Europe, an Boxing Association bericht ontvangen, dat de Nederlandsche kampioen weltergewicht Giel de Roode is geaccepteerd als een der candidaten voor een titelgevecht met den Brit Ernie Roderick. An dere candidaten zijn: de Fransch. man Walzach die te Londen reeds van Roderick won, de winnaar van den strijd om den Franschen wel- tertitel welke binnenkort wordt gehouden, en de Italiaan Egisto Peire. Er zün dus van Frankrijk twee candidaten gesteld. Intusschen wordt de wedstryd, dien De Roode op 10 September te Amsterdam moet boksen tegen den Schot Willy Whyte bijzonder belangwekkend. Immers Roderick heeft zich al eerder bereid ver klaard vrijwillig den titel op het spel te zetten in een gevecht met De Roode. Zou deze er in slagen Whyte, die in Engeland als een der eiyistigste concurrenten van Roderick wordt beschouwd, te slaan, dan is de kans groot, dat alsnog een gevecht om den Euro- peeschen weltertitel tusschen De Roode en Roderick tot stand komt. WERELDTITEL LICHT GEWICHT In het gevecht om het wereld kampioenschap lichtgewicht tus_ schen den titelhouder, den Ameri- kaanschen neger Ike Williams en den Britschen kampioen Ronnie James, zegevierde Williams door k.o. in de negende ronde. DENEMARKEN.NEDERLAND Op 4 October a.s. zal te Kopen hagen de eerste officieele landen, bokswedstrijd na veie jaren tus schen' Denemarken en Nederland worden gehouden. Blykens een mededeeling in de „Sportkr." heeft het bestuur van den K.N.V.B. besloten, de bepaling in zake het verleenen vhn overschrij ving op korten termijn aan spelers naar een club in een andere ge meente niet van toepassing te ver klaren op spelers, uitkomende in het eerste elftal van een vereeniging. Dit geldt voor alle nog loopende aanvragen om overschrijving. Hier onder vallen o.m. die van L. H. Wilkes van Xerxes naar M.V.V.; S. Wilkes van Xerxes naar M.V.V.; H. Koning van Xerxes naar M.V.V. H. den Boer van Sparta naar Hel- mondia; J. Brandsen van R.C.H naar V.V.H.R. H. Peters van A.G.O.V.V. naar Heerien; H. Dijk graaf van A.G.O.V.V. naar Heer len. Zij zullen dus een jaar dienen te wachten alvorens voor de nieuwe club te kunnen uitkomen. NIEUW WERELDRECORD 1000 M. De Zweedsche hardlooper Rune Gustavsson, vestigde een nieuw wereldrecord voor de 1000 meter; hij legde den afstand af in 2 min. 21.2 see. Het oude record stond op naam van den Duitscher Harbig met 2 min, 21.5 sec. Weervervvachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Heldig tot Zondagavond: Wisselend bewolkt, verspreide buien, zelfde temperatuur als vandaag, zwakke tot matigen Zuidelijken wind. 8 Sept.zon op 6.02 uur, onder 19.13 uur; maan op 18.36 uur, onder 1151 uur. 9 Sept.: zon op 6.04 uur, onder 19.11 uur; maan op 19.01 uur, onder 3.03 uur. ZONDAG 8 SEPTEMBER.' HILVERSUM I (301 M.) 8.00 K.R.O., 9.45 N.C.R.V., 12.15 K.R.O., 17.00 N.C.R.V., 19.45 K.R.O. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis 10.00 Prot. kerkdienst. 12.15 Boekbespr. 12.30 Lunchconcert (13.00 Nieuws). 13.40 Apologie. 14.00 Orkest (14.45 Caus.l. 15.55 Gram. 16.15 Caus. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Prot. kerkdienst. 18.30 V. d. Ned. strijdkr. 19.00 Gram. 19.15 Bijbel. 19.30 Nieuws en actual 20.00 Reportage. 20.15 Hoorspel. 21.15 Gram. 22.00 Nieuws. 22.20 Avondge bed. 22.35 Melodians (22.45 Caus.), 23.15 Gram HILVERSUM II (415 M.) 8.00 V.A.R.A., 12.00 A.V.R.O.. 17.00 V.A.R.A., 18.30 V.P.R.O., 20.00 A.V.R.O 8.00 Nieuws. 8.15 Gram, 9.00 Tuinpr. 9.20 Orgel. 10.40 C. Huygens 11.00 Triangel. 12.00 Gram 12.40 Koor. 13.00 Nieuws 13.15 Mu sette. 13.50 N.S., 14.00 Gram. 14.05 Boekbespr. 14.30 Muziek. 15.15 Film praatje. 15.30 Muziek. 16.15 Gram 16.35 Sport. 17.00 Zang. 17.30 Oome Keesje. 18.00 Nieuws en sport. 18.30 Caus. 19.00 Prot. dienst. 20.15 Or kest. 21.00 Hersengymn. 21.30 Vau deville, 22.10 Hoorspel. 22.35 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Skymasters. 23.45 Gram. MAANDAG 9 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn en gram. 11.00 Viool (11.15 caus.). 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Orkest (12.20 piano). 13.00 Nieuws 13.15 Kwintet. 14.00 V. d. vrouw. 14.20 Zang. 15.00 Gram. 15.15 Concert. 16.00 Bijbel. 16.45 Gram. 17.00 Koor 17.30 Cinderella (17.45 Rijk overzee). 18.30 V. d Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws en gram. 19.30 Sportpr 19.45 C&us. 20.08 Orkest 20.50 Caus. 21.10 Gram. 21.30 Voor dracht. 22.00 Nieuws en actual. 22.50 Gram. 22.45 Avondwijding. 23.00 Piano. 22.30 Gram. HILVERSUM II (415 M.l V.A.R.A, 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Voordracht. il.15 Sopraan. 11.35 Gram. 12.00 Eddy Walis 12.30 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muziek. 14.00 Fluit. 14.30 V. d. vrouw. 14.45 Orgel. 15.30 V. d. kleuters 15.45 Gram. 1630 V. d. jeugd. 17.30 Muziek. 18.00 Nieuws én gram. 18.45 Ramblers. 19.15 P. v. d. A. 19.30 Viool. 20.15 Orkest 21.15 Hoorspel. 22.15 G. G„ cabaret. 22.45 Caus. 23.00 Nieuws 23.15 Gram LJLJJLJ INTERN. OEYMPISCH COMITé Onze landgenoot de heer P. W. Scharroo is met algemeene stemmen en by acclamatie benoemd tot lid van het uitvoerend comité van het Intern. Olympisch Comité Tobias stak het y „Hallo! Spreek ik met jou Binky) 6. Tobias stak het ding in zijn zak en belde nu resoluut Binky op. ,,Ik hoor het al, jij bent het, TobiasIk zit juist in badMaar wat heb je op je hart!" ,,Er Is me vandaag zoo ietsI rig! Ik kom zoo gauw mogelijk", vreemds overkomen. Ik stond van- Tobias hing de telefoon aan den haak morgen of nee het is beter als en verliet de cel, juist langs een je by my thuis komt, dan zal ik patrouilleerenden politie-agent Zijn het je allemaal vertellen„Goed,1 hart klopte hem in de keel. Die Tobias ik ben vreeseiyk nieuwsgie- moest eens weten 59). Ik kwam juist naar beneden, toen zij naar boven ging. Mogelijk kwam zij iemand op de eerste of tweede verdieping be zoeken, veronderstelde de detective. De eigenaar keek hem sceptisch aan. Wat deed zy dan op de trap naar de derde verdiepi waar ik haar tegenkwam? repliceerde hy. Reynolds knikte. Wie wonen er nog meer op de derde en hoogere verdiepingen? vroeg hij. Een getrouwd stel, dat den hee- len dag weg is, heeft de kamer naast die van mr. Leslie Jackson, of Delmond. De eenige andere ka mer op die verdieping staat al we ken leeg. Op de bovenste verdie ping wonen vier winkelbedienden, die al jaren bij me zyn. Reynolds gelaat verstrakte. U weet dus heal zeker, dat deze dame wel naar Delmond ge gaan moet zijn, aangezien geen van de andere huurders thuis was. Zeker weet ik 't niet. Ik ver onderstel het, zei de man gemeiyk. De inspecteur stak dreigend den Vinger omhoog. ®oor eens hier, goeie man, •waarschuwde hij kort, indien Je myn vragen niet duidelijk en goed schiks wiat beantwoorden, zal ik I je daartoe dwingen op een manier, die je minder aangenaam zal zijn. Ga naar boven en wijs me de ka mer. De deur is dicht, Sir Mr. Jack son ik bedoel Delmond sloot die altijd af, als hij uitging. Deze sleutel is in Delmond's zak gevonden, hernam de Inspec teur. We zullen het hiermee eens probeeren. In de gang van de derde vei. dieping bleef de pensionhouder staan en wees op een deur. Dat was zijn kamer,. Sir, zei hij befleefd. Ik kan u de beide an dere kamers op deze verdieping ook laten zien, als u wilt. Hij wierp beide andere deuren open. Eén kamer was kennelijk onbewoond de andere even kenne lijk in gebruik, maar de bewoners waren uit. Het getrouwde stel, waar van ik sprak, verklaarde hij. Ze hebben een klein sigarenwinkeltje in Euston Road. De eigenaar was nu even ge dienstig o-m den inspecteur ter wille te zijn, als hij straks koppig was geweest. Reynolds stak den sleutel welken hij op bet lijk van Delmond ge vonden had, in het slot en betrad een kamer van behoorlijke afme. tingen. Hij keek nieuwsgierig rond. aangezien hij altijd nog al ontvan kelijk was voor atmosfeer. De meu belen zeiden hem weinig, maar de voorwerpen op de toilettafel en schoorsteenmantel leerden hem dui. delijk, wat voor soort man Delmond geweest was. Hy zag een flesch parfum, een doos poeder, nagellak, sterk gepar fumeerde brillantine, alsmede een paar zilveren haarborstels op de toilettafel liggen. Op 'n stoel lagen een stapel romannetjes en oude film.tijdschriften. Op den schoorsteen stonden ver schillende foto's van film-sterren, alle met data van twee of vier jaar geleden. Ook vond hij een half do zijn foto'r van den doode zelf, in verschillende houdingen en costuums, waarschijnlijk van de films, waarin hij g.jpeeld had. De garderobe en linnenkast be wezen, dat Delmond er op 't gebied van kleeding een opzichtigen smaak op na had gehouden. Reynolds doorzocht vlug, maar grondig alle zakken zonder echter Iets belangrijkers te vinden dan een paar oude buskaartjes. Waar ls zyn bagage? vroeg de detective den eigenaar. De man haalde twee Koffers onder het bed vandaan. De eene was niet op slot en leeg. De detec tive slaagde er in, de andere te openen met een van Delmont's sleutels, welke hij had meege bracht. In den koffer lag een gesloten actetasch. Ook deze kon met een van de sleutels geopend worden, maar Reynolds knipte de tasch weer onmiddellyk dicht, toen hij zag, dat deze vol papieren zat. Ik neem deze mee, zei hij. De kamer zal opnieuw worden afge sloten en niemand mag haar be treden zonder myn toestemming. Heel goed, sir, zei de eigenaar, terwyi zy weer naar beneden gin gen. Herinnert gy zich misschien ook nog, op welken dag die oude dame Delmond is komen bezoeken? vroeg de inspecteur. O ja, antwoordde de man prompt. Gepasseerden Vrijdagmid dag om een uur of drie. Dat was dus den 28en Juni, twéé dagen voordat mr. Delmond vermoord werd. Hoe komt het, dat ge dat alle maal nog zoo precies weet? vroeg de inspecteur achterdochtig. Omdat het den nacht tevoren vreeselijk geregend had en de bewo ners van de bovenste verdieping mij 's morgens hadden gewaarschuwd dat het dak lekte. Maar ik had het te druk gehad, om er vóór tafel naar te kijken. Later herinnerde ik het my en ben toen naar boven ge gaan. Juist. Maar dat kan lederen wil- lekeurigen dag gebeurd zijn. Rey nolds was er op uit, de nauwkeurig heid van de verklaringen van den man vast te stellen. Neen Sir, het was Vrijdag, dat weet >k zeker, want toen ik het plafond zoo nat zag, was ik woe dend, omdat ik wist, dat de loodgie ters 's Zaterdags maar een halven dag werkten, zoodat ik er niets aan zou kunnen 'laten doen vóór Maan- dag. Hebt u telefoon hier? vroeg de inspecteur. De man wees op een nis achter de hall-deur. Hebt u Delmond ooit met iemand hooren telefoneeren? De eigenaar schudde het hoofd. Voor zoover ik weet. heeft hij nooit iemand opgebeld, maar ik heb hem wel één- of tweemaal aan de telefoon geroepen. Telkens was er een dame voor hem een nog jonge dame, denk ik. die tamelijk uit de hoogte sprak. Kunt u zich ook herinneren, wanneer die gesprekken geweest zyn. De man dacht even na. De laatste paar dagen, dat Del. mond hier was. dat weet ik zeker, want voordien zag ik hem vrijwel alleen, als hij zijn huur kwam be talen' Hij fronste het voorhoofd in een poging, om zich iets te herin neren. Ah! Nu heb ik het, Sir! Eén van die gesprekken heeft verleden Donderdag of Vrydag plaats gehad. Het was een dame. Het tweede ge sprek dezelfde stem geloof ik was Zondaar om een* uur or nail twee, toen ik daar juist zat te eten. Hy wees op een vertrek naast do telefoon. De oogen van den detective schit terden. Verderdrong hij aan. Ik ging naar boven, om mr. Delmond te roepen. Hij kwam direct beneden, maar ik kon niet hooren, wat er gezegd werd. behalve zoo iets als: .,Oh, heb je niets aan Je brief toe te voegen? Dat zullen we dan eens zien." Hij duwde myn deur open, om me te 'bedanken en zei. Dat ruikt goed! Ik lachte en ant woordde Eet u soms een .stukje mee? Hij vertelde echter, dat hy nog maar pas op was en <*at hij voor zaken weg moest. Ik neb hem niet meer teruggezien, besloot de man, maar ik vermoed, dat hy kort .daar op is weggegaan. (Wordt vervolgd);'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2