Van de realiteit naar de speculatieve wijsbegeerte Geen PAPIERNOOD overzee VREDE in de FILMWERELD ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946 BOEKEN UIT AMERIKA EN ENGELAND PAGINA 4 H. VADER TOT DE KATH. STUDENTEN Heldere beginselen en practische beleving DE STUDEBAKER 1947 HET WITTE DOEK „DE WEG NAAR DE HEL Belgische film over Buchenwald AMERIKA KOMT WEER KS„.WSS.ttSTS&Si? AAN BOD „DE ZEVENDE SLUIER'* _L in Amerika verschenen tijdens den oorlog ongeveer honderd romans per maand. Vat is 1200 per jaar. Dat is ruim 7000 in de zes jaar waarin Nederland van overzeesche lectuur verstoken bleef. En wat buiten het litteraire aan publicaties verscheen, op het RIJSTEBRIJBERG l gebied van wetenschap en kunst, J oorlogsdocumentatie en tijdschriften overtreft dit getal 7000 met een veelvoud, terwijl in Engeland de productie over de heele lijn niet veel mtnaer was. Eet Angelsaksische drukwerk uit de oorlogsjaren is gegroeid tot een berg, een rijstebrijberg van lectuur waar geen doorkomen aan is. f „Britain tn picturesZoo heet een van de stands op de boeken- tentoonstelling en uit een van de daar geëxposeerde boeken British inns" pubtlceeren wij bovenstaande illustratie. Moeten wjj erin berusten dat het Inhalen van dezen achterstand prac- tiseh onmogelijk is, een zekere oriën tatie is ongetwijfeld wèl mogelijk En voor deze oriëntatie biedt dë tentoonstelling „Het Amerikaansche en Engelsche boek van 1939—1946' ln de Weeskamer aan het Binnen hof te Den Haag, een aanknoopings- punt. Met opzet formuleeren we het voorzichtig, want men moet de be teekenis van deze expositie niet over- echatten. Immers, enkele uren snuf felen en bladeren in de hoezeer geselecteerde, toch duizelingwek kend groote hoeveelheid van 3500 boeken is natuurlijk niet voldoende om een overzicht te krijgen. Met name niet op de gebieden der spe culatieve en exacte wetenschappen, die zorgvuldig naar de vakken ge groepeerd, ruim vertegenwoordigd zijn. Trouwens, we vbrmoeden dat de algemeene belangstelling meer uit gaat naar hetgeen op het gebied van letteren en kunst-verschenen is: en naar de oorlogspublicaties. Wat dit laatste betreft, er ligt een Pictorial History of the war, in 25 deelen, een unieke verzameling foto'St welke alles wat in dezen geest na den vorigen oorlog versche nen is, overtreft. Churchill staat in 't middelpunt der belangstelling; zijn redes vinden we wel in 4 of 5 uit gaven. Ook literatuur orer Neder, land was blijkbaar in trek, en de kleine groep landgenooten in Lon den, met minister van Kleffens aan het hoofd, liet zich niet onbetuigd Van hem zien we o.a. 'n brochure, in het Spaansch vertaaaldSi los nazis inundan a Holanda. De twee mis schien wel meest populaire oorlogs boeken uit Amerika ontbreken ook niet: Here is your war van den ge sneuvelden oorlogscorrespondent Ernie Pyle, en Up front van Bill Mauldin, voornamelijk uit teekenin- gen bestaande. Ook Low's War Car toons ztjn present. De geïllustreerde kunstboeken val len niet mee. Zeker, er is p.en prach tige collectie kleurenreproducties Masterpieces of painting from the National Gallery of Art, en de boe ken zijn stuk voor stuk op het mooist denkbare papier uitgevoerd, maar als we de keuze hadden tusschen deze monografieën over schilders, of de albums welke de Franschen (of de Duitschersvoor den oorlog •uitgaven, dan geven We dezen laat. «ten veruit de voorkeur. v Tenslotte de letterkunde. We kun nen den lezer troosten: wanneer wy ln dezen doolhof weinig houvast hebben, de Amerikanen en Engel- achen hebben het blijkbaar zelf ook niet. Een voorbeeld: De New York Times Book Review vroeg aan tien litteraire deskundigen welke tien hoeken naar hun inzicht in 1945 de beste waren. Het totaal der door deze tien genoemde titels was C6. Slechts een enkel boek kwam drie of tweemaal op de tien lijsten voor zooals The white Tower van Ullman, Apartment in Athens van Wescott, Rickshaw Boy van L. Shaw en het historische boekTbe Age of Jackson van Schlesinger. Het reeds genoemde Up front was het eenige dat zeven maal vermeld werd. Het feit dat al deze boeken op de tentoonstelling aanwezig zijn, en 't feit dat drakerige best-sellers als Cass Timberlane van Sinclair Lewis, of Forever Amber (dat God beter het zelfs in den Nederlandschen boekhandel verkrijgbaar is) è.fwezig Et)n, geeft ons aanleiding om te ver onderstellen, dat de keus met zorg t«,„S5?aak is gedaan. Tusschen de Engelsche boeken zagen we o.a. nRevisited het Matste Eveivn W 1 katholieken schrijver echter tamelijk zinloos. Meer zal de lezer gebaat zijn met de vermelding van twee tentoongestelde boeken die de rol van gids in de nieuwe Ameri kaansche en Engelsche letterkunde heel wat beter kunnen vervullen dan dit korte artikel. Het zijn On native grounds, van den jeugdigen Amerikaanschen criticus Alfred Kazin, dat een uitstekend inzicht geeft in de nieuwste Amerikaansche literatuur (en dat bovendien, in de goedkoope Oversea-edition, 'in ons land te koop is), en, voor de Engel sche literatuur het boekje getiteld The literature of England a.d. 500 19j2, door Entwistle en Gillet. En nu hebben we bovendien een Nederlandschen gids. Want de or ganisatoren van de tentoonstelling hebben een voortreffeljjken catalo gus uitgegeven, waarin van eiken stand op de expositie alfabetisch dr boeken vermeld staan, met er achter de Nederlandsche bibliotheek waar men het boek eventueel kan leenen. Alleen al voor dezen catalogus is een bezoek aan deze tentoonstelling die den boekenliefhebber doet water tanden, zeker de moeite waard Het Pax Romana-congres be reikte een hoogtepunt, toen een brief werd voorgelezen dien Z. H. de Paus aan den bisschop van Lao. sanne, Fribourg en Genève ter ge legenheid van dit XXe Congres der Pax Romana had gezonden. Een sympathiebetuiging en een be. moediging, waarin Z. H. o.m. zeide, de Voorzienigheid te bedanken, om dat Hjj de katholieke studenten tot dit werk had geïnspireerd en di reeds met zulke groote resultaten had begiftigd. Het begin van de Pax Romana had gelegen tusschen twee oorlogen en men mocht ver. wachten, dat de voortgang van dê Pax Romana nu nog sneller zou plaats vinden, gesteund door de on uitputtelijke kracht van een moreele energie en de geleide van een in- tellectueele sterkte. Hierdoor zou de Pax Romana glansrijk de vergelijking kunnen doorstaan met iedere moderne orga. nisatie, die zich baseerde op vage principes, in plaats van een levende innerlijke en volledige bevestiging to geven van de onaantastbare Waar heid en nimmer falende Naaste liefde. Geen eeuw had meer be. hoefte aan heldere principes en aan een in practijk brengen er van dal onze eeuw Daarom is het werk van de Pax Romana, dat voert tot internationale naasteliefde, naar een algemeene vereeniging van allen, die in Chris tus geloóven en naar ontwikkeling van de vreedzame en universeele gemeenschap der menschelijke sa menleving, zoo buitengewoon wei. dadig. Het stelt als niets anders de studenten in de gelegenheid om de onvergelijkbare oorspronkelijkheid van de Katholieke Kerk en haar on vervangbare historische en geestelij ke zending te beseffen. Tot slot verleende Z. H. aan alle deelnemeirs zijn specialen Apopto. lischen Zegen. Van de 125 Studebaikers 1947, die uit Amerika naar Nederland zijn afgezonden, ztjn er thans 15 bij de Internationale Automobiel Mij. te De>n Haag aangekomen. De Studebaker 1947 is uiterlijk een geheel nieuw type wagen, volledig gestroomlijnd, met lager carrosserie dan zijn voorgangers, breeder inte rieur, ruimer uitzicht en spatbor den, opgenomen in de carrosserie. Het nieuwe type kenmerkt zich in het bijlzonder 'door de plaatsing van den motor 50 pet. over de vooras en de passagiersruimte tot op onge veer 50 c.m. vóór de achteras. Hier. door is een' vastere ligging en min der deining" van den wagen be reikt. Ben ander nieuwtje zijn de zeilf-s tellende en Ztelf-centreerende remmen, welke de veiligheid venhoo- gen. Van de vele verzetsfilms, welke sinds de bevrijding in de Nederland sche bioscopen hebben gedraaid, mo gen de Russische film „Regenboog' en de Deensche film „De Roode Aarde" wel het meest geslaagd hee ten, hoewel in beide films meer den nadruk wordt gelegd op 't avontuur van het actieve verzet, dan op het moreele verzet, waarop alle aanval len der nazis te pletter liepen, i--.,De Belgen hebben eenigen tijd geleden met „Soldaten zonder uniform" een zij het al heel weinig^ geslaagde bijdrage tot de collectie verzetfilms geleverd. In feite was deze „film" niet meer dan een stuntelig verteld avonturenver haal, vol ongeloofelijk nare Duit schers en even ongeloofelijk sympa- thieke Belgen, die elkaar volgens het beproefde spionnagefilm-recept dwars zaten. Thans zetten de, Belgen ons een nieuwe film voor: „De weg naar de hel" (Buchenwald), welke naast het verzet, waarvan wij slechts en kele en bovendien zeer onsamenhan gende en naieve impressies krygen, het leven van de gevangenen het concentratiekamp Buchenwald poogt uit te beelden In deze poging is de Belgische regisseur E. G. dë Meyst niet geslaagd. Niet omdat hij den toeschouwer de ergste wreedhe- den, door de Duitschers aan hun gevangenen gepleegd, bespaart waarvoor wij hem slechts dankbaar kunnen zijn maar omdat hij de verschrikkingen, welke, afgezien van alle wreedheden en mishande lingen, eigen zyn aan een concen tratiekamp, niet op klemmende wij ze in beeld weet te brengen. Slechts enkele suggestieve momenten (wij denken o.a. aan den luguberen in druk, welken het, tegen den achter grond van marcheerendA gevange nen, zielloos en automatisch voort spelende muziekkorps van gedeti neerden maakte) verheffen deze film boven het peil van een weinig interessante en bovendien slechts gedocumenteerde documentaire rol prent. Regie en spel zijn zoo doorzichtig en naief, dat zij den toeschouwer slechts zelden boeien, terwijl de wij ze, waarop ae camera is gehanteerd, haast dilettantisch is te noemen Bij het toepassen van aanzienlijke 'cou pures zou deze bijzonder lange film (niet minder dan 3054 meter) slechts kunnen winnen. •venfcens Greene. DU noemen van enkele titels is De belangstellende lezer zal zich herinneren wij hebben er inder tijd min of meer uitvoerig over bericht dat er aanstonds na de bevrijding eenige wrijving ontstond tusschen de filmmagnaten aan gene zijde van den grooten plas en onze bioscoop-exploitanten, die zich door de agressieve politiek van de M(otion) P(ictures) E(xport) Asso ciation) bedreigd gevoelden en zich tegen de gevreesde penetratie uit het land van den dollar te weer stelden. Het eigenlijke conflict dateert van nu juist een jaar geleden, toen vijf der acht maatschappijen in de M.P.E.A. vereenigd (Metro Goldwyn Mayer, Paramount, Warner Bro thers, Fox en R.K.O.) en die tot dar lid waren van den Nederland schen Bioscoopbond, haar lidmaat schap opzegden: een soort oorlogs verklaring, welke van Nederland, sche zijde met boycot werd be antwoord. Onderhandelingen, aanvankelijk schoorvoetend ondernomen, wilden niet vlotten, waaraan het optreden van den heer Kahn als bemiddelaar, zooals later ook van Amerikaansche zijde is erkend, stellig niet vreemd was. In Juni j.l. intusschen zijn de besprekingen hervat en is men zelfs tot een beginsel-accoord gekomen dat tot grondslag heeft gediend voor nadere onderhandelingen in de maand Augustus, waarbij zoodanige vorderingen zijn gemaakt, dat, naar een officieel communiqué luidt .,de mogelijkheid van een accoord niet is uitgesloten". Zoowel de ledenvergadering der M.P.E.A. als die van den Ned. Bioscoopbond, moeten nl. haar goedkeuring hech ten aan de ontworpen overeenkomst en omstreeks de helft dezer maand verwacht men ter -zake een be slissing. Wat is de inhoud van het agreement Hierover wordt begrijpelijkerwijze de noodige stilzwijgendheid be tracht; wat niet verhinderde, dat er aan alle kanten in de pers on- controleerbare berichten opdoken, die uiteraard elkander vaak tegen spraken en zeker wel culmineerden ln de mededeeling, dat de Ameri kanen het voorzitterschap van den Ned. Bioscoopbond zouden hebben geambieerd. Uit een onderhoud met een der insiders kregen wij den indruk, dat zekere sensatielust diversen bericht gevers parten moet hebben gespeeld en de aangelegenheid vóór alles met een verheugend optimisme mag wor den bekeken. Dat er trouwens van den extravaganten eisch der Yankees Wel mag als vaststaand worden aangenomen, dat de big five der M.P.E.A. opnieuw tot den Bioscoop bond zullen toetreden en aldus van de dwalingen huns weegs terug- keeren. Dat is op zich 'n bijzondere reden tot verheugenis; want hier ligt tenslotte de kern van het con flict. Ook lijkt het niet te boud beweerd, dat de voornaamste steen des aanstoots, de koppelverkoop, is geëlimineerd, daar dit in het weer lid worden schijnt begrepen en bovendien in de nieuwe overeen komst de leveringsvoorwaarden bui ten geding blijven. Wanneer men aan deze beide kardinale punten vasthoudt, schijnt er o.i. geen twijfel over mogelijk dat men er van Nederlandsche zijde in geslaagd is een gewillig oor te vinden bij den grooten broer en het resultaat der besprekingen als een succes van beteekenis voor de kundige leiding van onzen bond mag worden aangerekend. Zij mag de eer voor zich opeischen ,,to have made tha best of it", maar dan in den letterlijken, overigens niet gang baren zin der uitdrukking. Wat samenwerking vermag Aan genoemde leiding komt dan ook zeer gewis een eeresaluut toe. Zoo goed als aan de leden van den bond, die eendrachtig tot den laat- sten man zich achter hun bestuur hebben geschaard en van die hou. ding geen haar breed afweken by het verzet, dat geboden moest wor den. Ook al waren er buiten de organisatie, die poogden van de situatie partij te trekken. Gelukkig beperkte zich hun aan tal tot een zestal ondernemingen over het geheele land, waarvan nog vier, die bij den bond om opneming hadden verzocht, doch moesten wor den afgewezen, omdat zij niet vol deden aan de voorwaarden, die voor het lidmaatschap gesteld worden. Te hunnen aanzien zal stellig in de nieuwe overeenkomst wel een nootje gekraakt worden. Geen stortvloed van films uit Amerika. Als het accoord wederzijdsche be krachtiging vindt, zal uiteraard de import van Amerikaansche films, tot nu toe zeer bescheiden, weer toenemen. Men koestere hieromtrent echter geen al te groote verwach tingen. Want het contingent is vrij krap gehouden en bovendien zal de deviezen-regeling, die nu al op de Europeesehe markt een vrij strenge selectie doet toepassen, oorzaak zijn, dat ook ten aanzien van de Ameri- buansche productie met zorg ge kozen wordt. Ook is er momenteel slechts voor een beperkt aantal I Amerikaansche films plaats in de theaters, waarvan (buiten de voor naamste in de groote steden) alle voor den oorlog twee hoofdfilms in elke voorstelling vertoonden, het geen thans reglementair tot één is gereduceerd. Maar in elk geval mogen we er op - ekenen, dat we wederom meer geregeld met de beste producten van Hollywood zullen kennis kun nen maken. Verkoop van Asta en Luxor Ook ten aanzien van den ver koop der beide theaters van het Ufa.concern heeft men in de pers een bedenkelijker gezicht gezet dan noodig is en werd zelfs het spook beeld der Amerikaansche penetratie, die bezworen scheen, hier en daar weer opgeroepen. De theaters zijn momenteel staats eigendom en wij mogen aannemen, dat de regeering niet over één nacht ijs zal gaan en met diverse belan gen rekening zal houdem Wij kunnen ons voorstellen, dat zij uit over wegingen van economischen aard bedenkingen heeft tegen het over gaan der ondernemingen in Ameri kaansche handen. Er staat tegen over. dat de M.P.E.A. als lid van den Ned. Bioscoopbond gebonden zal zijn aan de voor zijn leden geldende bepalingen en er voor monopolis, tische extravaganties diensvolgens geen vrees behoeft te bestaan. Wij hebben den indruk-, dat in de krin gen van het filmbedrijf zelf de zaak heelemaal niet zoo zwaar wordtge tild als door sommige buitenstaan ders. Ook in deze aangelegenheid staat een beslissing voor de deur. L. H. Het probleem van de verzetsfilnf in den waren zin van het woord, waarvoor nog steeds geen oplossing blijkt te zijn gevonden, is met „Da weg naar de hel" zeer zeker geedl stap in de goede richting gebracht^ Voor personen boven 18 jaar. Kwasi-wetenschappelijke psycho-analyse Van een geheel ander genre is da Engelsche film „The Seventh Veil'" (De Zevende Sluier) van Comptoa Bennett. Van de realiteit van het concentratiekamp -worden wy ver-» plaatst naar een der meest specui latieve gebieden van de metaphysi- cade psychologie en wel de psycho analyse, een tak der wijsbegeerte, welke nog in haar kinderschoenen staat en welke door haar minder wetenschappelijke voorstanders graag wordt voorgesteld als hèt wondermiddel tegen alle zielekwa len, Dat er voorstanders van de psycho-analyse het scenario van de ze film hebben helpen schrijven, be twijfelen wij geen oogenblik, maar of de film eenige wetenschappelijke waarde heeft als bewijs voor de juistheid der psychotherapie, is zeer twijfelachtig. De ongekend snelle en simplistische wijze, waarop in de film een vrouw wordt verlost van een in haar ziel gefixeerde angst- Idee, welke haar tenslotte tot een poging tot zelfmoord drijft, geeft al le reden tot dezen twijfel Afgezien daarvan is „De Zevende Sluier" een ongewone en zeer be langwekkende film De daarin ver kondigde theorie is, dat, als men er in slaagt alle zeven sluiers van ach terdocht, schaamte en schuchter heid, welke het menschelijke gewe ten onthullen, weg te nemen, de in tiemste gevoelens van de ziel kun nen worden doorgrond. Vijf minuten van narcose zijn voldoende om dit te bewerkstelligen. Een en ander doet de psychiator dr. Harsen (Herbert Lom) met f'rancesca Cunningham (Ann Todd), die een poging tot zelfmoord onderneemt, welke wordt verijdeld. En dan blijkt het volgende: als 14- jarig meisje op kostschool, wordt Miss Cunningham, die zeer muzi kaal is door een onderwijzeres ge straft, met de plak, juist op den dag, dat zij haar piano-examen moet afleggen. Het gevolg is, dat zij met haar pijnlijke handen slecht speelt en sjeest. Onder voogdij van een ab- normalen, kreupelen, heerschzuchti- gen vrijgezel (James Mason) wordt zij later een beroemd pianiste Als zij zich aan zijn dwingelandij wenscht te onttrekken en met een schilder naar het buitenland wil vluchten, slaat hy haar op de han den. Onmiddeliyk daarna worden haar handen by een auto-ongeluk gewond en in het geloof, nooit meer te kunnen spelen, komt zy tot een poging tot zelfmoord Een vlotte psycho-analyse onder narcose brengt den knak in haar ziel aan het licht en in een zucht de zieke van haar dwang-idee genezen. Ann Todd moet in deze film de rol vertolken van een meisje, dat op groeit van 14 tot 21 jaar. een hoe kig, verlegen bakvisch, dat haast onmerkbaar verandert in een gra cieuze, volwassen vrouw. „De Ze vende Sluier" is niet de eerste film waarin Ann Todd een hol'drol ver vult, hoewel het Nederlandsche pu bliek, zoover wij weten, voor het eerst in zulk een rol kennis met haar maakt De wijze, waarop zjj zich in de film van haar moeilijke en ondankbare taak kwijt, doet ons met belangstelling naar haar verde re prestaties uitzien. James Mason en Herbert Lom leveren uitstekend spel, terwijl Compton Bennett een gave, zy liet wat conservatieve re gie voert. Een film, waarvan personen bo ven 18 jaar en vooral liefhebbers van muziek het Londensche symphome-orkest onder leiding van Muir Mathieson, speelt o.a. werken van Beethoven, Grieg, Mozart en Rachmaninoff met belangstelling zullen kennis nemen. ve op Walcheren werkende buitenlandsche studenten maakten een booU tocht doop de Roiferdamsche havens

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4