VOOR DE DAMES Gen. De L Utrecht krijgt zijn GROOTSTE JAARBEURS Parijsche Najaars. en Wintercollecties zijn wondere krijgsmanskunst De groote vier WERDEN VIJF toeneming van haar VEEL NAUWE ROKKEN V.. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946 PAGINA 5 INTERNATIONALE BETEEKENIS „Interflor" maakt bloemen wereldtaal HET BEVRIJDENDE LICHT BELGISCH HULDEBLIJK VOOR VUGHT HOE DE MIJNWERKERS KONINGINNEDAG VIERDEN MERKWAARDIGE AVONTUREN Accoord over Zuid-Tirol De 47ste Jaarbeurs, die Dins dag* a.s. te Utrecht haar poorten opent en t.m. 19 Sep tember duurt, is In omvang en wat het aantal deelnemers betreft, de grootste beurs tot nog toe in Nederl. gehouden. Stond de voorjaarsbeurs 1946, do eerste na de bevrijding met haar abnormaal groote belangstelling, met 33.237 m2 netto expositie-ruimte reeds aan de spits van alle voorgaande beurzen, de najaarsbcurs overtreft haar voorgangster met 10.117 m2 of ongeveer 50 pCt. en is bijna twee maal zoo groot als de laatste vóór den oorlog gehouden beurs In 1940. Het totaal aantal deelnemers bedraagt 1957 tegen 1629 tijdens de voorjaarsbeurs, van wie 37 pCt. met buitenlandsche fabri katen tegen 41,8 pCt. tijdens de vorige beurs. Engeland staat met 200 deelne mers in de lijst der buitenlanders bovenaan, terwijl ditmaal alleen België met een eigen nationaie sectie aanwezig is. In verband hier mee heeft 17 of 13 September een Belgische dag plaats. Reeds 12 September wordt een collectief be. Zoek uit Zwitserland verwacht. Machines en werktuigen, agrari sche afdeeling, kantoormachines en drukwerk textiel en confectie, huis houdelijke en luxe-artikelen, elec- tro.techniek, instrumenten, voe- dings- en genotmiddelen, schoenen en lederwaren, zoomede de chemi sche en pharmaceutische artikelen, alle artikelen, waarnaar de meeste vraag is, vormen de sterkst bezette groepen. De komende jaarbeurs heeft wei een zeer bijzonder karakter doordat zij thans over twee plaatsen ver deeld is (zooals wij enkele maanden terug reeds uitvoerig publiceerden, is een terrein in het Zuid-Westen der stad, het z.g. Suikerterrein, speciaal voor de Agrarische afdee. Hing en machines en werktuigen ge reserveerd) en door de speciale aandacht, die thans voor de export mogelijkheden van ons land ge vraagd wordt, waaraan vooral de eerste twee dagen der beurs gewijd zullen zijn. Wij mochten onze lezers ook reeds inlichten over het plan tot den bouw van een 4de vast gebouw on het Vreeburg waarmee het maxi mum aan ruimte ter plaatse bereikt zal zijn en van een nieuw secreta. riaatsgeheuw, een bouwplan van 9 millioen, dat tevens de oprichting van enkele groote hallen op het Suikerterrein omvat. Van het nieu we terrein, dat ongeveer 12 HA groot is, is thans ongeveer 3% H.A. tijdelijk in gebruik genomen, rij. dens de beurs zal voor een geregel de busverbinding zorg worden ge dragen. Een kijkje in het filiaal Na een uiteenzetting van den d;_ rectepr van de Kon. Ned. Jaarbeurs^ mr. J, Milius over de inrichting en de vooruitzichten van deze beurs, hebben wij het in wording zijnde filiaal" tusschen de Croeselaan en het Merwedekanaal in oogenschouw genomen en verrassend is, wat ui nog geen twee maanden op dit vroegere grasveld vol kuilen en ga ten is tot stand gebracht* Hiervan ls meer dan 9000 M2 netto exposl tie-ruimte in beslag genomen door de agrarische afdeeling, welke 10 September officieel door ir. C Staf directeur-generaal van den Land. bouw zal worden geopend. Op rui me sct^al en in groote verschel- denheid zijn landbouwmachines, werktuiggn en hulpmiddelen van Nederlandsch en vreemd fabrikaat aanwezig, waardoor boer en tuin. der in de gelegenheid zijn zich een overzicht te vormen van hetgeen voor 'n verder op gang brengen van hun bedrijf en een zoo efficiënt en economisch mogelijke exploitatie noodig is. Overheid en particuliere organisaties bieden daarbij voor lichting De zuivelwerktuigen-indu- strie stelde prijs op behoud van haar standplaats op het Vreeburg. Het buitenterrein Vreeburg zal ditmaal niet in gebruik worden ge. nomen met uitzondering van een klein gedeelte aan de ingangen, dat als sluis voor de 'doorstrooming en contróle van de bezoekers ls be stemd. Natuurlijk heeft het jaar- beursbestuur na de onaangename ervaringen van de vorige maal het vraagstuk van het bezoek nog eens extra bekeken. Hoewel dit over matige bezoek vooral als een ty pisch na.oorlogsch verschijnsel werd gezien, hoopt men een evenfueelen storm-toeloop. als zich toen voor deed, te voorkomen door een sprei- öing van de bezoekers over de twee terreinen, waarvoor desnoods organisatorische maatregelen geno men zullen worden Het bestuur Teruggekeerd uit Amerika hij met ca 5000 öollegaat a5e deelen van de wereld deelnam aan een congres, vertelde de Amster- damsche bloemenhandelaar, de heer C. Thim, dat als resultaat van de vruchtbare besprekingen 'n wereld organisatie van bloemenwinkeliers is tot stand gekomen met als zetel Detroit. Uit het bestuur, bestaande uit 3 Amerikanen, 3 Engelschen en 3 vertegenwoordigers van het Euro- peesche vasteland is een dagelijksch bestuur gevormd; met een Ameri kaan en een Brit heeft de heer C. Thim daarin zitting. De mogelijkheid die voor den oor- Jog reeds bestond om door middel van de toen bestaande organisatie ».Fieurop" bloemen te laten bezor gen in taïlooze plaatsén van zeer ^eel landen is nu uitgebreid tot pfarfeet^ Plaatsen van onze naain „Fleurop" is met het ©og op de groote uitbreiding die de ©^ogeiykheid om het met bloemen j Z(^£en heeft ondergaan, ver anderd in „Interflor", wenschte niet in te gaan op een voorstel om de meer dan 300.000 bezoekers als zakenman te doen ie. gitimeeren omdat dit ten eenenmaie ondoenlyk is, terwijl bovendien prijs gesteld wordt op het behoud van het levendig en aantrekkelijk ka- rakter der beurs. Een kleine rem is ook de ver hooging van den toegangsprijs, ter wijl voor de beide exportdagen het dubbele tarief gerekend wordt. De bijzondere taak van deze beurs. Diende de eerste jaarbeurs na de bevrijding ter oriënteering op ego- nom Xjh en commercieel terrein en was zij een goede stimuleering van activiteit en energie om productie en distributie weer op gang te bren. gen, thans spreekt meer dan ooit de noodzaak tot exporteeren voor een toenemend herstel van het eco nomisch leven. Gezien de gewijzigde structuur van het economisch beeld rï.er. wereld, moet een krachtige ac tiviteit ontwikkeld worden om af zetgebied te vinden voor de produc ten der inheemsche nijverheid. Geo grafisch bezien breidt de export zien steeds uit, maar deze moet toch nog belangrijk toenemen om onze beta lingsbalans in evenwicht te bren gen. In nauwe samenwerking met de regeering en het bedrijfsleven in den vreemde zal nu op deze jaar beurs een overzicht gegeven worden van de mogelijkheden voor den ex port. Voor ontvangst, voorlichting en hulp is ten behoeve van de bui., tenlandsche gasten een afzonder, lijke dienst in het leven geroepen, welke zal zetelen in een gebouw, onmiddellijk naast het administra tie-gebouw op het Vreeburg. Zoo ligt de taak der najaarsbeurs- méér dan dit bij de voorjaarsbeurs mogelijk was, uitdrukkelijker op commercieel terrein, zoowel waar dit de voorziening der binnenland- sche als die der buitenlandsche markt betreft. Daarbij zal echter ook het vraagstuk der oriënteering t a v. de marktmogelijkheden, zoowel wat de behoefte aan als den afzet van industrieproducten betreft, een voorname rol blijven spelen. Mede door het wegvallen van de Leipziger Messe treedt de toenemende inter nationale beteekenis van de Utrecht- sche Jaarbeurs thans duidelijk aan het licht. Fakkel-estafette van Bayeux naar Eindhoven Op 18 September zal bij de bevrij dingsfeesten van Eindhoven één der grootste historische momenten uit de Britsche krijgsgeschiedenis op bijzondere wijze herdacht worden. Twee jaar geleden tïfjk het tweede Britsche leger van Bayeux op, baan de zich een weg door Noord-Frank rijk en België naar Nederland om ons van het juk der Duitschers te bevrijden. Zuid-Nederland wachtte in adembenemende spanning af On der het daverende stampen der tanks werd de corridor gevormd en Eindhoven bevrijd. Ter herdenking van deze geweldige operatie zullen zich op Zondag 15 September drie wielrenners naar de Normandische kust begeven, waar de burgemees ter van Bayeux dën volgenden dag om 2 uur een fakkel aan het strand zal ontsteken. Het wielerpeloton zal dezefakkel in 3 dagen via Brus sel naar Leopoldsburg rijden. Daar zal de eerste looper gereed staan om de fakkel over te nemen Na eiken kilometer wordt de fakkel overge geven aan een opvolger. In totaal zullen 50 athleten voor den afstand LeopoldsburgEindhoven hun me dewerking verleenen. Bij het van Abbemuseum zullen de 50 toorts dragers zich verzamelen met de koningsfakkel in het midden. Dan zal men zich naar de nikrkt bege ven, waar burgemeester H. Kolf schoten met de fakkel een lichtzuil zal ontsteken. De Nederlandsche vlag zal in top gaan, sirenes zullen loeien en vuurpijlen het moment aankondigen, waarop de feestver lichting opflitst. Inderdaad zal de stad van Philips telkenjare op Lichtjesdag" baden in een zee van licht als symbool van de bevrijding uit duistere tijden. De Prins-regent van België heeft aan de bevolking van Vught de „gouden medaille van de Belgische arkentalijkheid" toegekend- Deze onderscheiding welke tot ■Susver nog nooit werd uitgereikt is bftstemd als huldeblijk voor Belgi sche en vreemde personen, die on onderbroken en belangeloos lief, dadige werken ten bate van oor- logsgetroffenen hebben verricht. Ze is aan de bevolking van Vught toe gekend, omdat deze ondanks de terreur een bewonderenswaardige houding jegens de gevangenen aas- genomen hee£t Minister Morlot zal deze onder scheiding uitreiken tijdens de her. denkingsplechtigheid, die Zondag te Vught georganiseerd wordt Op 31 Augustus hebben de Lim- burgsche mijnwerkers normaal ge werkt om de productie van den Za- terdagschen dienst niet voor het Nederlandsche volk verloren te la. ten gaan. Het resultaat is geweest, dat zij dien dag 20.381 ton kolen naar boven hebben gestuurd. In de modehuizen heerscht een gedaan om de haute couture te- koortsachtige opwinding de gen de Duitschers te bescher- laatste hand wordt gelegd aan men. Dezen wilden maar al te de najaars- en wintercollectiesgaarne dat de couture naar die ons op het oogenblik getoond Weenen of Berlijn verhuisde, worden en het regent dan ook maar het energiek optreden van invitaties Behalve die uitnoodi- Lelong wist dit steeds te verhin- gingen krijgen we een lijst toe- deren. gestuurd, van het Syndicaat van Dit jaar woonden Mrs. Bevin, de Couture f,om het werk te vergemak kelijken'3 Het ongeluk Byrnes en Bi- dault de pre mière bij en gaven er by- zonderen luis- echterf dat ze ons niet het mid- ter aan. De vrouwen van de del aan de hand doen om op vier drie ministers van buitenland- oj vijf plaatsen tegelijk te zijn, sche zaken van de voornaamste want met een aandoenlijke eens- democratische landen, trokken gezindheid zoeken minstens vijf aller aandacht. Lady X. en of zes couturiers denzelfden da- prinses Z., die anders het mid- tum en hetzelfde uur uit. Ook lijkt het hun zoo'n prettige bezigheid drie of vier collecties achter elkaar te zien, dat ze de gewoonte aannemen ons des avonds nog om 9 uur te laten komen. Als we dan om over delpunt vormden, werden dezen keer totaal vergeten In ons kalme, nuchtere Hol land, waar een japon nooit iets anders is dan een meer of min der geslaagd kleedingstuk, kun nen we ons geen rekenschap x geven van de drukte, die van de e ven op straat staan, hebben collecties gemaakt wordt 't B^st we eerst een kleine drie kwar- ls die te vergelijken mei de op- T1AV UI PPn nvpruri o oq nn trn- - u or tier in een overvolle salon ge wacht en daarna nog een hon derdtal japonnen .verwerkt" om den volgenden morgen half ell met frisschen moed weer te be ginnen. Vroeger passeerde er Zater. schudding, die een internatio nale voetbalmatch bij ons ver wekken die hier de meeste men- schen koud laat. Wat de mode brengt? Daar mogen we nog niet veel van ver- dags nooit een collectie. Tegen- Le meeste huizen^heb- woordig wel en binnen afzien- u baren tijd zal ook wel een po ging gedaan worden, den Zon dag in beslag te nemen. ben hun inspiratie gezocht in het tijdperk 1910—1913. Voor de avond-toilletten in ieder geval veel heel nauwe Lucien Lelong opent de reeks rokken met split, of heel wyde, van collecties" Dit kómt hem die in groote ongestreken plooien wel toe, want tijdens de bezet- neervallen ting heeft Eet onmogelijke DINY K.—W. (Van onzen Parijschen correspondent) De groote vier zijn heden (Vrijdag) weer byeen geweest in het kabinet van den heer Bidault en zij waren dezen keer 5 in getal, want Wang Shih Shie (China) was ook uitge- noodigd. Molotoff was teruggekeerd, terwijl Byrnes vervangen werd door Dunn. Het ging nog altijd om de verdaging van de vergadering van de organisatie van de vereenigde vol ken. Molotoff, die de verdaging voorstelde tot na de vredesconfe rentie, kreeg hulp van Wang Shih Shie, die 11 November voorstelde. Het bezoek van den Franschen generaal De Lattre de Tassigny aan ons land ötedf ons een welkome gelegenheid enkele bijzonder heden omtrent de wondere krijgsmanskunst en merkwaardige avonturen van dezen vermaarden veldheer mee te deelen. De generaal, die 57 jaar oud is, diende in 1914, toen de eerste" oor log met Duitschland uitbrak, als luitenant bij het 12de reg. dragon ders. In September van dat jaar reeds, dus nauwelijks een maand na het uitbreken van den oorlog, werd hü in de borst gewond door een lansstoot van een uhlaan. Hij wist zich van de hem omringende lanciers te bevryden ,,door er twee met de hand te dooden" aldus in de eervolle vermelding, die hem werd toegekend. Bij het beëindigen van den eersten wereldoorlog was hij viermaal gewond en had hij acht eervolle vermeldingen op zijn naam. In 1925. raakte hij ernstig gewond gedurende den veldtocht in Ma rokko. Teruggekeerd in Frankryk, werd hij, na de hoogere krijgsschool doorloopen te hebben, één der be langrijkste medewerkers van den opperbevelhebber. In 1939 was hij de jongste generaal van het Fransche leger. In 1940, in den tweeden wereld- dus' aan he* hoofd van de i4de infanterie-divisie strijdend, Rethel den in getal I2ceren vijand tot driemaal AJsne terug en trok vervotei? eeF»t op de Marne en d nnhSf-H?ri£P Lome terug, nadat rireeïrt ,»eenheden waren gere tireerd. Bij den toen in Frankrijk gesloten wapenstilstand was zijn nog moreel ongeschokt en divisie van groote gevechtswaarde] Van JulN 1940 af wijdde generaal De Lattre zich met al ziin krachten aan het weder samenstellen van het Fransche leger. In Tunis nam hij maatregelen om het land in staat van verdediging te brengen, waarop hit op Duitsche Instigatie, van Vichy uit werd teruggeroepen naar Frankrijk. Toen de Duitschers op 11 Nov. 19i2 de „vrije zone" van Frank rijk Overweldigden, gaf generaal De Lattre aan zijn troepen bevel tegenstand te bieden Verraden gevangen genomen eh tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld, werd hij eerst in Toulouse opgesloten daarna in Lyon en tenslotte in de befaamde gevangenis van Riom. Hoewel nauwkeurig bewaakt door 50 gendarmen en politiemannen zaagde hij op 2 September 191,3 de staven van zijn celvenster door wist, met behulp van een touw, over dg omringende muren te ge raken en verdween. Aan de nasporingen van politie en Gestapo ontkomen gelukte het hem, naar Londen uit te wijken Van daaruit wist hij weer Algiers te bereiken, waar generaal De Gaulle hem het bevel over het eer ste Fransche leger toevertrouwde, Inmiddels bereidde hij zichzelf en zijn manschappen voor op de berei king van het groote doel, dat hem voor oogen zweefde: de bevrijding van Frankrijk. Het is op Elba, dat hij op 17 Juni 1944, na een hevigen strijd, landt en dat hy in 53 uur verovert. Op 16 Aug. landt hij in Zuid-Frankrijk. met name in de Provence, met zyn voorhoede. Ver metel als hij is, besluit hij de aan komst van de hoofdmacht niet af te wachten en onmiddellijk en gelijk tijdig Toulon en Marseille aan te vallen, vóórdat de vijand, niet op zulk een snel optreden bedacht zijn strijdkrachten had kunnen her- groepeeren. Deze manoeuvre slaagde volkomen: 12 dagen na zijn landing is hij mees ter van de beide groote havens en heeft hij het Duitsche leger, dat ze verdedigde, vernietigd. Hij is daar mede 38 dagen vóór op het plan, door het geallieerd opperbevel vast gesteld. Zonder te aarzelen en met be trekkelijk gebrekkige middelen trekt hij over de Durance en de Rhone door de Rhöne.vlakte, bevrijdt Lyon, Bourgogne en Franche-Comte en bereikt de Vogezen. Ondanks hefti- gen Duitschen tegenstand, heeft zijn leger in 20 dagen meer dan 600 K.M. afgelegd, Rprflflfl'vZft f?iTi ft mi/ir rlc> Bidault, die niet voor uitstel was, ucrauubuigmg over ae stelde zich op het standpunt, dat n VN -neeomhlaiy samenvallen van de conferenties U.a. V *11 Ubsemmee met mogelijk was en dat het even. min mogelijk was de Parijsche conferentie te onderbreken. Na langdurige discussies kwam Bevin nieuwe elementen in 't debat brengen. Hij stelde zich op het standpunt, dat alle oplossingen hem goed waren, als dan maar één ding hem verzekerd werd, nl. dat in November de conferentie van da groote vier over het Duitsche en Oostenrijksche vraagstuk kon wor den gehouden. Men moet niet één datum vast stellen, maar vier. Een datum, wan neer de Parijsche conferentie afge- loopen moet zijn; een datum, wan neer de vrede moet worden ge- teekend met de landen, voor welk© men nu verdragen maakt; een da tum voor de vergadering van da organisatie van de vereenigde voL ken, wier agenda eventueel tot het meest dringende kan worden terug gebracht en een datum voor de vergadering van de vier over Duitschland en Oostenrijk. Maar die laatste' conferentie zal tijdens de vergadering van de ver eenigde volken in Amerika kunnen plaats hebben. Eens werd men het niet, en daarom werd besloten Zon dagavond om 9 uur opnieuw te ver gaderen en onderwijl de verschillen de landen te raadplegen over het uitstel en Spaak uit te noodigen de vergadering ook bij te wonen. Even. wel werd over een voorstel, om ook Trygve Lie erbij te vragen later niet meer gesproken. (Van onzen Parijschen correspondent.) Eindelijk zijn kwesties opgelost, maar door de geheime diplomatie. Bij de besprekingen, die rondom do vredesconferentie plaats hebben, konden het hoofd der Oostenrijk sche delegatie de heer Gruber en het hoofd der Italiaansche délega. tie, de heer de Gasperi, het-met el kaar eens worden over het vraag stuk van Zuid-Tirol. De toewijzing aan Italië, zooals die wordt voorge. steld door de groote vier is daarbj) tot uitgangspunt gekozen. Gruber nam trouwens in zyn rede voor de conferentie een zeer gema tigd standpunt in, waarbij het er voorpl om ging, de cultureele en economische belangen der Oosten rijksche bevolking van Tirol te vrij. waren. Naar wij vernemen, zal heden een overeenkomst worden be kend gemaakt die tusschen da staatslieden is tot stand geko men. Volgens die overeenkomst blijft Zuid.Tirol wel onder Italiaan sche souvereiniteit, maar zal ook autonomie verkrijgen, behalve het deel van Trentino. De overwegend Oostenrijksche bevolking blijft door deze overeenkomst zoowel cultureel als economisch met de Oostenrijk sche gemeenschap verhonden. Verschillende ontwerpen zullen worden opgemaakt, om de overeen komst in detailpunten te regelen, Italië en Oostenrijk hebben daar. door in den geest gewerkt van de groote vier, die reeds den wenscll hadden uitgedrukt, dat geschilpunten tusschen landen onderling door de onderlinge besprekingen zouden worden uit den weg geruimd. Steeds weer verrast nij den vijand door zijn geheime voorbereidingen, zijn onverwachte en hevige aanval len en het onophoudelijk veranderen van de richting daarvan. Met onge- Kende vermetelheid maakt hij ge bruik van Iedere opening in de vijandelijke linies om zijn tegenstan der te omsingelen en hem met zijn hoofdmacht in den rug aan te vai- len. Hjj is overwinnaar te Belfort en te Mülhausen en bevrijdt geheel den boven-Elzas in 15 dagen tijds, tusschen 14 en 28 November 1914. Minder dan 2 maanden later neemt hij Straatsburg, dat zwaar door den vijand is verdedigd, en voltooit de bevrijding van den Elzas door op 2 Februari 1945 Colmar te veroveren en zich van 80 pet. van het Duit sche effectief, dat den beroemden „zak van Colmar" moest houden, meester te maken door middel van een omsingelingsmanoeuvre die nauwelijks zijn weerga vindt. Op 19 Maart 1945 dringen zijn troepen den Rijnpfalz binnen en for. ceeren de in Duitsche oogen zoo be roemde Slegfriedlinie. Op 31 Maart trekt hjj by Spiers en bij Germers- heim met geïmproviseerde middelen den Rijn over en verovert op 4 April Karlsruhe. Terwijl de Duitscher al zijn macht voor Stuttgart en in de vlakte van Baden samentrekt, snelt hy door het Zwarte Woud tot volkomen verras sing van den vyand en bereil-t Freudenstadt, in het centrum van de vijandelijke stellingen, die hij in tweeën splitst. Terzelfdertijd trekt hij om de ver dedigingswerken van de Siegfried- linie heen, rukt op 15 April Kehl binnen en bevrijdt Straatsburg nu definitief van elke verdere bedrei ging. Op 21 April verovert hij Stuttgart, bereikt den Donau en de Zwifser- sche grens, daarmee eiken terug tocht der verdedigers van het Zwar te Woud afsnijdend, schuift zijn pantserwagens vooruit naar den zuidelijken Donau-oever tot de histo rische stad Ulm, die hy op 24 April neemt, samen met de Amerikaan- sche strijdkrachten, en omsingelt en vernietigt den tegenstander in de Zwabische Jura. Op 25 April is hij in Constance en op 28 April 191,5 trekt hij Oostenrijk binnen. Sedert de lan ding van zijn leger in de Provence heeft hij drie Duitsche legers vernietigd, meer dan 200.000 krijgsgevangenen gemaakt, een dende van het Fransche grond gebied bevrjjd, den Elzas aan Frankryk teruggegeven en een ge deelte van den Pfalz, het land van Baden en Wurtemberg veroverd. FABRIEK UITGEBRAND. Gisteravond is de klompen, en speelgoedfabriek der f^. Verhagen te Boxtel geheel uitgebrand. Vele machinerieën gingen daarbij verlo ren. Door den brand komen 30 31 personen zonder werk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5