ö/e ra Re R DADER Pelgrims der dankbaarheid wereld Voorzichtige behandeling van Byrnes' rede de Onbekende ADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 10 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 f MEER DAN 100.000 OUD-GEVANGENEN I IN LOURDES Kard. Suhard over T beteekenis en organisatie DE V.-RAAD BIJEEN DE PAUS OVER OPVOEDING TEGEN BYRNES' REDE Relletjes te Warschau Nederland op de internat. Arbeidsconferentie Om bet wereldkampioen." schap schaken prog ramma ALLEEN DE POLEN ZIJN FEL Wat zal Moskou doen? Meer dan honderdduizend Franschen, allen voormalige krijgsgevangenen, gedeporteerden en slavenarbeiders in Duitschland, hebben Zondag een massa-pelgrimstocht gemaakt om in de basiliek van Notre Dame van Lourdes dank te brengen voor hun bevrijding. In een exclusief interview met United Press zeide kardinaal Suhard, aartsbisschop van Parijs: Dit is de eerete keer, dat in Frankrijk een dergelijke pelgrims tocht is georganiseerd, alleen voor tnannen Deze mannen hebben ten itijde van dé deportatie gelegenheid gehad na te denken over het leven en over de toekomst van Frank rijk Het is volkomen normaal, dat ideze menschen, die met zulk een Verschrikkelijk leed in contact zijn geweest het noodig hebben geoor deeld hun lot in handen te s-tellen van Notre Dame van Lourdes. Al dus is voor hen deze pelgrimstocht een van de essentieele dingen des levens geweest. die volbracht moesten worden. voort. In 1942 ontving abbé Jean fftodin, die dienst deed bij de ka tholieke geestelijken i* het leger, een toenemend aantal brieven uit de ,,stalags". of lags" en andere arbeidscentra in Duitschland van Franschen. die beloofden ..als wij ooit uit dezen hel vrijkomen, zui len wij een pelgrimstocht naar de Maagd van Lourdes maken om Ihaar te danken voor haar bemid deling". De abbé besloot daarop aan alle Fransche geestelijken in Duitschland te vragen een on officieel onderzoek ln te stellen in het gebied van hun werkzaamheid, teneinde vast t© stellen, hoeveel gevangenen voelden voor het ma ker. van een dergelüken pelgrims tocht. Rodin kon mededeelen. dat de antwoorden Tbij duizenden binnen kwamen, en alle schrijvers verze kerden. dat zij een dergelijken tocht ■wilden'maken, waarbij zjj zelfs aan boden en dat in dien tijd vooruit in marken te betalen. Dat kon evenwel niet gebeuren, omdat de Duitschers niet zouden toestem men in een dergelijke betaling. Na de bevrijding wt|.*d dit idee tastbare werkelijkheid en ik droeg abbé Rodin op de noodige schikkingen te treffen. Een dergelijke onderneming, al dus vervolgde kardinaal Suhard, kon niet voorbereid worden met geld alleen, het succes hing af van good will" Daarom bracht ik een groep menschen tezamen, bestaande uit kunstenaars. architecten en andere intellectueelen, die geduren de meer dan een jaar ten nauwste samenwerkten om het geweldige program, dat hiervoor noodzakelijk was, op te stellen. Zij maakten vele reizen naar Lourdes om de techni sche problemen die aan het plan verbonden waren, ter plaatse te kunnen bestudeeren. Het was geen eenvoudige zaak om transport, logies en voeding voor zooveel menschen behoorlijk te regelen. Toen het algemeene plan gereed was, vorm den wij een speciale commissie In North Bergen in den Ameri- Ikaanschen staat Nefw Jersey, heeft Mary Doherty, een 23-jarige staak eter, terechtgestaan wegens wanor delijk gedrag. Zij werd envan be_ echuldigd, werkwilligen met eieren j(pluinnvee->product, dat we vroeger 5n gebakken of gekookten toestand tconsumeerden, u weet wel. Red. D. R. W.) te hebben bekogeld. om de technische voorbereidingen in practijk te brengen. De hulp van de Fransche spoor wegen bleek verzekerd, al de ho tels in Lourdes gaven hun mede werking en practisch ieder huis in een omtrek van' kilometers bleek beschikbaar om gasten te ontvan gen, terwijl de leiders der voedsel voorziening er voor zorgden, dat er voldoende voedsel was om aan de „invasie" het hoofd te bieden. Kardinaal Suhard vertelde ver der, dat men er in geslaagd was een groot veld voor de pelgrimvaar- ders te reserveeren. Het veld ligt tegenover het rosarium van Lourdes en kreeg den naam: „het veld van hen, die terugkwamen". Men had lang gezocht naar een geschikte plek, waar de honderdduizend pel grims tezamen konden komen om elkaar te spreken en tezamen den zegen te ontvangen. Het veld was dusdanig ingericht, dat men het feitelijk een landkaart van Duitsch land kon noemen waarin elke stad. „stalag" en „óf lag" zijn eigen plaats had. Kardinaal noemde het opmerkelijk, dat de meeste pelgrims boeren of arbeiders warenhij deel de verder mede, dat ook een depu tatie Fransche oorlogsweduwen en vrouwelijke slavenarbeiders aan de pelgrimage had deelgenomen, als mede deputaties Belgen, Polen en Schotten. Paus Pius XII had zijn specialen zegen aan dit evenement gegeven. Een plechtige Mis werd Zondag morgen gecelebreerd door mgr. Bruno de Solages, rector van het katholieke instituut van Toulouse, en mgr. Pierre Théas, bisschop van Montauban. De eerste werd indertijd gedeporteerd door de Duitschers, de laatste heeft gevangen gezeten in het kamp van Compiègne. Tezelfder tijd werden zeventien andere Missen gecelebreerd door zeventien geeste lijken, die aan het hoofd stonden van de 17 districten in Duitsch land. De kardinaal sprak zijn overtui ging uit, dat deze pelgrimstocht de« duurzame vruchten zal afwerpen' van het werk der katholieke geeste lijken gedurende den oorlog. De ex-gevangenen, die naar Lour des pelgrimeerden, hielden een congres, dat is geëindigd met een „vriendschappelijke ontmoe ting", rond minister Michelet, zelf oud-kampgenoot uit Dachau. De minister heeft hier gesproken over maatregelen, die de regeering van plan is te nemen ten gunste van de ex-gevangenen. Hij zeide bovendien, dat een crediet van 50 milLoen zal worden gevoteerd, om de lijken der slachtoffers, die in Duitschland be graven zijn, te doen terug keeren. Aan het einde van dit jaar zal hier mede worden begonnen en het werk zal drie jaar duren. Na de Sacramentsprocessie heeft min. Michelet, vergezeld door abbé Rodhain, directeur van de bede vaart, bloemen gelegd op het her denkingsmonument. Tenslotte zijn de pelgrims nog een laatsten keer bijeengekomen, om hun toekomstige werk en apostolaat op te dragen voor de vervulling van het ideaal van vrede en broederschap. De Oekrainsche min. van buiten!, zaken, Mamoeilsky en de Griekscihe ambassadeur in de V.S., Deiudramis werden bij de opening van de verga dering van den veiligheidsraad op Maandag uitgenoodigd om de be sprekingen van den raad inzake de klacht van de Oekraïne tegen Grie kenland by te wonen. Sir Alexander Cadogan, de Brit- sohe afgevaardigde verklaarde zich tegen toelating van een vertegen woordiger van Albanië tot de ver gadering, aangezien het niet om ,^esdhil" gao.t en de bepalingen van artikel 32 van het hanidvest derhalve niet van toepassing zijn. De leden van het eerste nationale congres van de Italiaansche veree- niging voor Kath. onderwyzers en van andere groepen, die zich met Kath. actie bezig houden, zijn door den Paus op Castel Gandolfo ont. vamgen. De Paus sprak ongeveer als volgt: De oorlogsjaren zijn nood lottig geweest voor de jeugd en enorme moeite zal er gedaan moe ten worden, om deze schade te her stellen. De ouders hebben een oor spronkelijk recht op de opvoeding van hun kinderen, maar een onmid dellijk recht op de opvoeding, met alle nuttige middelen, moet ook de Kerk hebben. De Paus ontkent niet, dat ook de staat rechten heeft op het gebied van de opvoeding, rech ten, die hun oorsprong, hun maat regelen en hun grenzen vinden in het algemeen welzijn". De Paus deed een beroep op de Kath. onderwijzers, opdat de ouders volkomen gerust kunnen zijn over de Kath. school, die zij voor hun kinderen wenschen. De toe komst, zoo zeide hij, ligt voor ons als in een ondoordringbaren mist. Maar gj) hebt haar in uw macht, omdat zich in uw handen de nieuwe generaties bevinden, die haar moe ten beheerschen en vormen. ROOVERS IN TWENTE In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 12 uur hebben twee gemaskerde mannen, gewapend met revolvers, op het café van K. Fleuringen te Albergen een roof overval gepleegd. De mannen dwon gen den caféhouder een bedrag van 5000 af te geven Ze verdwenen spoorloos. Eenige dagen geleden werd onder gelijke omstandigheden een dergelijke roofoverval gepleegd op een buiten-café te Hengelo. Zondag hebben 280 personen voor het hotel van den Amerikaanschen ambassadeur te Warschau gede monstreerd tegen de rede van Byrnes te Stuttgart. Weg met de verdedigers van Duitschland. werd er geroepen De demonstratie had plaats na de rede van den Poolschen plaatsver- vangenden minister-president Go- mulka, waarin de rede van Byrnes scherp werd aangevallen. Nadat de militie de menigte had verspreid, stormde men naar het redactiebureau van het blad „Ga zette Ludowa". dat tot eigenaar heeft den leider van de Poolsche boerenparty, Stanislaw Mikolajczyk. Een deel van het bureau werd in brand gestoken, steenen door de ruiten gegooid en copie werd verbrand, onder uitroepen als: „Weg met Mikolajczyk" en „Stuur Mikolajczyk naar Londen terug De Ned. afvaardiging naar de 29e zitting der Intern. Arbeidsconferen tie te Montreal, welke van 16 Sept. af gehouden zal worden, is als volgt samengesteldafgevaardigde der regeering, tevens voorzitter mr dr. A. J. Joekes, lid Tweede Kamer; afg. der regeering pater magister dr. J. G. Stokman O.F.M., lid Twee de Kamer; afg. der werkgevers mr. D. U Stikker, voorzitter Centraal Sociaal Werkgeversverbondverte genwoordiger der arbeiders P. J. S. Serrafens, verbondsbestuurslid der Nederl. Kath. Arbeidersbeweging. Voorts zijn eenige technische raads lieden benoemd. VERLOVING PRINSES ELIZABETH? Er gaan, naar A. P. meldt, in Engeland geruchten over de aan staande verloving van prinses Eliza beth met prins Philip van Grieken land, den 25-jarigen neef van koning George van Griekenland, en luite nant van de Britsche koninklyke marine. Met betrekking tot deze geruchten heeft sir Alan Dascelles, de privé- secretaris van den koning, ver klaard: „Prinses Elizabeth is niet verloofd. Het gepubliceerde bericht in het Londensche blad, „London Star", is onjuist" Zes deelnemers aangewezen Aan het tournooi om het wereldi kampioenschap schaken, dat het volgend jaar in ons land gehouden zal worden, nemen deel: Botwinnik, Euwe, Fine, Keres, Reshevsky en Smislof. Dezen zijn door de F.I.D* E. hiertoe aangewezen. De spelers zullen elkaar viermaal ontmoeten zoodat ieder 20 partijen te spelen krijgt .Per week zal 4 da, gen worden gespeeld; de overige dagen worden benut voor het uit spelen van afgebroken partyen. Het tournooi zal dus 5 5% week du-* ren. De plaats, waar het tournooi gehouden wordt, zal einde dezer maand worden bekend gemaakt. KATH. ECON. HOOGESCHOOU Het 20ste studiejaar der Kath. Economische Hoogeschool te Tilburg zal Maandag geopend worden Do Rector magnificus prof dr. M. J. H. Cobbenhagen, zal des middags om 4 uur het rectoraat overdragen aan prof. dr. P P. <ran Berk'üm. WOENSDAG 11 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Kamermuziek. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Vedelaars. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13.45 Mandoline. 14.30 Caus. 14.50 Gram. 15.00 Kwartet. 15.25 Mu. ziek. 16.00 Orkest 16.45 V d. jeugd* 17.35 Travellers. 18.30 V. d. Ned* strijdkr. 19.00 Nieuws 19.15 Caus. over walvischvaart. 19.30 Gram. 20.08 Mar. kapel. 21.00 Caus. 21.20 Gram. 22.00 Nieuws en actual. 22.30 Gram. 22.45 Avondwijding. 23.00 Or gel. 23.30 Gram. HILVERSUM II (415 M.) V.A.R.A 7.U0 Nieuws, gymn. en gram., 10.20 Kookpr. 10.35 Viool en piano. 11.00 gram 11.45 Voordr. 12.00 Kwintet. 12.35 "Orgel, 13.00 Nieuws. 13.15 Eddy Walis. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Kwar tet. 15.00 V. d. jeugd (15.45 Gram.). 17.i5 Gram. 17.45 Rijk overzee. 18.00 Nieuws 18.15 Vaudeville 18.50 Gram. 19.15 Caus. 19.30 V.P.R.O. 20.15 Gram. 21.05 Hoorspel 21.55 Orkest. 22.20 Koor. 22.45 P. v. d A. 23.00 Nieuws 23.15 Gram. Het is werkelijk opvallend, mei welke delicate voorzichtigheid niet alleen de officieele diplomatie, maar evenzeer de internationale pers het groote probleem Duitschland, dat door de rede van staatssecretaris Byrnes volop actueel is geworden- in behandeling heeft genomen Tot dusverre heeft alleen de Pool sche regeerinig bij monde van haar vice-premier Wladyslaw Gomulka geantwoord, overigens in zooals te verwachten was zeer scherpen toon Hij laakte Byrnes' voorstellen, wel ke het besluit van Potsdam ten aan zien van Polens Westgrens ten gun ste van Duitschland willen wijzigen. „Dit bewijst, dat de reactionnaire fascistische krachten, welke de wer kelijke vijanden van de mensch. heid zijn. nog niet zijn gelikwi- deerd", meende Gomulka. In de Fransche pers valt natuur, lijk de volle aandacht op die pas sages uit de rede, welke zich met Roer en Rijnland direct of indi rect. bezig houden. Met voldoening wordt geconstateerd, dat Amerika er niet aan denkt, zijn bezetting voortijdig terug te trekken, ook ai zal deze wellicht een ander karak- ter krijgen. Zij zou nl. kunnen wor den voortgezet met beperkte krach ten, weinig talrijke, maar zeer krachtige en goed verdeelde een heden, en voorts een scherpe con trole op de industrie met onmid dellijke afdoende sancties, ingeval Duitschland tot herbewapening zou overgaan. Deze algemeene controle en hier komt de Amerikaansche opvatting in fel conflict met de Fransche zou een speciale con trole voor het Roergebied overbo dig maken. Byrnes toch overweegt zelfs geen economische internatio nalisatie meer, hij spreekt uitdruk kelijk van „controle-instellingen voor geheel Duitschland, met in begrip van Roer en Rijnland, welke om veiligheidsredenen noodzakelijk kunnen zij>n"; maar hij sluit alle maatregelen uit, welke „Roer en Rijnland aan een politieke over- heersehing of aan manipulaties van buitenlandsehe mogendheden zou den kunnen onderwerpen" Dit standpunt kan de Franschen maar weinig bekoren, ook al krijger zij het Saargebied in den schoc geworpen. Wellicht vinden zfi eenige compensatie in de federa tieve gedachte, welke onuitgespro ken men vindt haar echter ex- pressis verbis in den tekst, welke te voren aan de persagentschappen was verstrekt de rede van Byr nes beheerscht. De vraag is daarbij op de eerste plaats, welke de po sitie van de centrale regeering zal zijn. Natuurlijk zai Byrnes he. voor,, beeld van de Vereenigde Staten zelf voor oogen staan: maar Enge. land en Frankrijk wenschen een veel sterker zelfstandigheid der federatieve staten; terwijl Rusland, indien het zich tenslotte in de idee van B.yrnes zou inschakelen, den vollen nadruk op de politieke een heid wil leggen. IndienWant de tot dusverre door Rusland gevolgde politiek schijnt er niet op te wijzen, dat Moskou veel voor het Byrnesplan zal voelen. De zone-grens tusschen West en Oost is meer en meer een strategische grens geworden; en nu het failliet van Potsdam officieel is erkend, zou men veeleer een ver dieping dam een overbrugging van de tegenstellingen verwachten Een rol zal daarbij ongetwijfeld de reactie van het Duitsche volk zelf spelen. Onverbloemd za' men moeten erkennen, dat beide groepen voor mogelijke toekomstige verwik kelingen op „de sympathie" der Duitschers hebben gespeculeerd. Rusland scheen den laatsten tijd een ronde voor te zijn, Amerika ondernam mu den spurt om deze ronde in te halen, zelfs een ronde voor te komen. Het is verre van onwaarschijnlijk, dat Byrnes een goed renner zal blijken te zijn; naar de eerste Duitsche persstem men te oordeelen, heeft hij den achterstand reeds schitterend in gehaald Wint hij een voorsprong welke dan wel definitief is dan zouden de Russen, die loiitieke realisten zijn, weieens van tactiek kunnen veranderen, en zich veiliger achter een meer Oostelijk gelegen grens kunnen voelen. S 61). HOOFDSTUK XXI. Onthullingen. Inspecteur Reynolds voelde een zekere opwinding, toen hy beleefd ©pstond, om de oude dame, die binnenkwam, te begroeten. Het was ivoor hem niets ongewoons, in aan. raking te komen met menschen van Kidel, maar het was zeker de eerste maal, dat een gravin, en wel een ,van een oude, voorname familie, een onderhoud met hem zocht, beter Hog, op zijn oproep /erscheen in plaats van haar nicht. Een subtiel (onderscheid, hetwelk een heel groot {Verschil vormde, vond Reynolds, die heel goed wist, dat hy in zyn hart ©en echte snob was. Een beetje onzeker zocht hy in Syn herinnering naar de correcte manier, om haar aan te spreken. Wil Uwe Genade plaats nemen? Vroeg hy, een stoel naar voren Bchuivend, zoodat die goed in het licht stond. De oude dame nam eerst hem en "daarna zyn kantoortje onverschillig door haar lorgnon op. Dank u, zei ze kort en ging to een anderen stoel zitten, met baar rug naar het raam, waarna zy baar onderzoek voortzette. Ik ben Uwe Genade dankbaar Voor dit bezoek, maar uw nichtje begon Reynolds aarzelend. De vrouw wendde haar blikken van den schoorsteen af en richtte zich tot hém. Het zal eenvoudiger zijn indien u mij aanspreekt als Lady Warn- ham, viel ze hem in de rede. Ik veronderstel, dat u inspecteur Rey nold* bent. Haar toon was ge biedend. De detective boog zwijgend, even uit het veld geslagen door het ge brek aan zijn maatschappelijke kennis. Mijn nicht, Lady Garth, is ziek. Zt) stond er op, dat ik haar afspraak met u zou nakomen en een verkla ring zou geven. De detective glimlachte inwendig. Die aristocraten dachten zeker, dat ze een loopje met de wet konden nemen, hè? Ziek, welja! Lady Avice scheen in Rarys in de beste gezondheid te verkeeren, merkte hy effen op. En die Leslie Delmond genoot Zondagmiddag waarschyniyk een volmaakte gezondheid en toch was hy om middernacht dood, antwoord de Lady Warnham onverwacht. Er is geen reden om aan te nemen, dat Lady Avice's leven een dergelijk ontydig einde zal krygen, zei Reynolds met slecht verborgen cynisme. Zoozei zyn bezoekster koeltjes. Misschien zal dit briefje uw ver beeldingskracht wat stimuleeren, inspecteur. Reynolds nam de enveloppe aan, welke zy hem voorhield, vastbeslo ten zich niet te laten vermurwen door een smoesje over vermoeid heid of zoo iets als motief voor het uitstellen van het onderhoud. De enveloppe openend, zag hy, dat er een medische verklaring in zat. Die arme goeie huisdokter, dus ook al in het complot gehaald, mompel de hy by zichzelf. Maar dan zette hy groote oogen op, toen hij de enkele regels las, waarin werd verklaard, dat Lady Avice Garth lydende was aan een zenuwschok en bloedverlies als ge volg van een kogelwond in den linkerschouder. Een kogelwondriep hy uit. Wat beteekent dat, uw Lady Warnham? Waarschyniyk precies, wat daar staat, merkte zyn bezoekster koeltjes op. Ik ben geen medicus, maar ik zou zoo zeggen, dat het een flinke pyn en zeker de eer ste dagen koorts moet beteeke- nen. De inspecteur bedwong zyn drift en snakte er naar, zyn gemoed even te kunnen luchten in een paar on parlementaire woorden, welke ln gesprekken met gravinnen gewoon lijk niet voorkomen. Treiterende oude vrouw, die hier even rustig op haar gemak zat, alsof zy hier de lakens had uit te deelen en hem naar haar hand kon zetten. In i\jn eigen kantoor nog wel Zich met moeite beheerschend, zei hy rustig: —Vertelt u my als 't u blieft, hoe en wanneer dit gebeurd ls, La dy Warnham. Om vüf minuten vóór tien, iets meer dan een uur geleden De vrien din van mijn nioht, Miss Laureen, kwam haar om half t en opzoeken, Avice vragend, of zij wilde meegaar, om een nieuwe flat te bezichtigen, welke haar waê aangeboden. Excuseert u my een oogen. blik, viel Reynolds haar in de rede. Hoe laat was het, Jenkins, toen Miss Laureen my opbelde? Ongeveer half elf, Sür, ant woordde Jenkins uit den versten hoek van het vertrek. Merci. Gaat u verder, als u wilt, Lady Warnham. Mijn nicht zei, dat het haar onmogeiyk was omdat zy om elf uur een afspraak met u had. Na een kort gesprek gin,g Laureen weer weg. Zij was in haar nieuwen two. seater gekomen en mijn nicht ging mee naar buiten, om den wagen te bekyken Zy bleven enkele oogen- blikken op het trottoir by de auto staan. Dan stapte Laureen :n, start te den motor en reed weg. Waar was u op dat oogentolik. Lady Warham? Ik zat ,.The Times" te lezen !n de eetkamer op de benedeitverdie- ping^ met mijn rug naar het raam, net zooals ik nu zit, merkte zij sne dig op. Ik hoorde een knal, maar meende, dat het een terugslaan van den motor was. Toen kwam direct daarna Avice naar binnen gewankeld, haar hand tegen haar schouder gedrukt, zy zag doods bleek. Ik meende, dat zij zou flauw, vallen Was u alleen? Ik bedoel, waren er geen bedienden in de hall of eet kamer? vroeg Reynolds. Er was niemand, ln de nall, maar juist toen myn nicht de eet. kamer inkwam, verscheen ook net dienstmeisje om het ontbijt af te nemen. Zij zag het bloed uit den schouder van mijn nicht vloeien en gilde natuurlijk. Inspecteur Reynolds fronste het voorhoofd. En wilt u baweren, dat miss Laureen kalm is weggereden, we tend, dat haar vriendin door een schot was getroffen? vroeg hy ern stig. Nonsens, beste man. Dat be weer ik heelemaal niet. Laureen reed kalm weg, omdat z'y niet kon droomen, wat er gebeurd was. In dien zij al iets gehoord heeft, zal zij waarschyniyk, net als ik. aan het terugslaan van een motor ge dacht hebben. Hoe lang na Miss Laureen's vertrek werd dat schot afgevuurd? Ik zou zeggen op hetzelfde oogenblik, waarop zij wegreed. De inspecteur dacht even na over het gehoorde. Neen, het was dul- deiyk, dat Laureen niet geweten had, dat er o.p haar vriendin ge schoten was, toen zy hem om half elf zoo vroolyk telefoneerde. Toen schoot hem iets te binnen. Kon dat schot niet minstens aven goed /oor Laureen zijn bedoeld geweest? Zo» ja.wie had het gelost? (Wordt vervolfdjj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2