Zorgen voor goede huizen tot Bisschop Australië en Indonesië VAN KATOENPLANTER redietbeperking in de Yer. St. „RATIOBOUW" bekijkt SYSTEMEN Proefcomplexen in Overschie WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1946 PAGINA 4 GUNSTIGE ADVIEZEN UITERLIJK AANZIEN MEN KRUIPT OVERAL IN THEORIE EN PRACTIJK COMMISSIE-GENERAAL BENOEMD Twaalfhonderd valsche schoenenbonnen ITAL. HANDELSDELEGATIE NAAR ONS LAND Gebruikt goede postzegels! DE MOORD OP BURGEM. MOONEN HANDELSRELATIES VERSPEELD Maatregelen inzake het consumentencrediet Joego-Slavië zal vergoeding geven MGR. BLOMJOUS EN ZIJN DIOCEES Nederland moet bouwen. Tienduizenden woningen moeten volgens het bouwplan 1946 in dit jaar gereedkomen, veertig duizend in 1947 en daarna gedurende een reeks van jaren zeventigduizend per jaar. Op deze wijze zal in de woning behoefte van onze gestadige toenemende bevolking in tien jaren voorzien kunnen worden. Het woningnood-probleem heeft %ele facetten, zooals het sociale peil |er woningen, de materiaalvoorzie- »mg, de organisatie van den bouw, £e arbeidersvraagstukken, de archi tectonische en stedebouwkundige Verzorging, de financieele regeling, JBZ. Verschillende organen van 't Mi. jiisterie van Openbare Werken en Wederopbouw, in samenwerking met •ndere takken van Staatsdienst, Wijden hun krachten aan deze on. BerwerpenOok uit de architecten- Wereld en vanwege 't Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw zijn waardevolle bijdra gen geleverd tot de gedachtenvor- *nlng over deze problemen. OP hlEUWE WEGEN Haast bovengenoemde onderwer. pen zijn ook technische en tech nisch-wetenschappelijke vraagstuk, ken van groot belang voor een juis te leiding van den woningbouw. De- ge kant van de zaak wordt behan. fleld door de Stichting ,,Ratiobouw", koninginnegracht 101, Den Haag, Van de verschillende werkzaam heden van de Stichting willen wij thans, aldus lezen wij in „Com mentaar", speciaal de aandacht vestigen op haar bemoeienissen met de ontwikkeling van nieuwe bouwsystemen. Deze toch zijn van groot belang voor het vraagstuk, waarvoor izy staat: hoe zorgen wij zoo gauw mogelijk voor zooveel mogelijk goede, permanente wo ningen? Gegeven eenerzijds de bo. vengenoemde woningbehoefte, an derzijds de productie van baksteen en de hoeveelheden vakbekwame arbeiders, die er oorzaak van zyn, dat er, evenals voor den oorlog, niet meer dan 40.000 woningen per jaar met het in ons land gebrui kelijke materiaal, baksteen, ge bouwd zullen kunnen worden, staat men dus voor de noodzaak, bij den woningbouw nieuwe wegen in te slaan. Nieuwe wegen. Maar toch sluiten wij die vrij aardig aan, om de metaphoor even te handha. ven, bij het wegennet waarlangs zich de woningbouw ontwikkelde onmiddellijk na den vorigen oor log. Dy den ook toen niet gerin. gen woningnood bouwde men eveneens om de bezwaren van de toepassing van uitsluitend bak steen te ondervangen, in beton. een rapport uit aan het College van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw, waarin werd voorgesteld, op groote schaal tot practijkproeven met nieuwe bouw systemen over te gaan. Aanbevolen werd, deze practijkproeven in het algemeen in twee trappen te doen geschieden, n.l. eerst een proef op kleine schaal (door het bouwen van enkele, d.w.z 2 3 woningen) aan de hand waarvan een oordeel kon worden gevormd over de voor de bewoning belangrijke eigen schappen van het systeem. Indien deze proef slaagde, zou een groo- tere proef worden genomen met een aantal van 50 100 woningen, waar bij een nauwkeurige observatie zou leeren, welke eischen het systeem stelde aan de materiaal-voorziening en vooral aan de beschikbaarheid van geschoolde vakarbeiders. Deze proefneming dient dus hoofdzakelijk om de economische waarde van het systeem vast te leggen. Na een zorgvuldige bestudeering van de resultatendie in Rotterdam en Den Haagdoch vooral in het betondorp te Amsterdam met ver schillende betonwoningen zijn ver kregen, heeft Ratiobouw een drie tal van deze bouwwijzen aanbevolen voor een dergelijke groote proef. Er is reeds vastgestelddat deze proef complexen gebouwd zullen worden te Overschie en de voorbereiding voor dezen bouw is reeds in verge, vorderd stadium. "Van de meer dan 40 bouwsyste men, die sinds de bevrijding aan Ratiobouw zijn voorgelegd, kon tot nu toe in 16 gevallen een gun stig advies inzake een proefne ming- worden uitgebracht. Dit be- teekent niet, dat van al deze 16 systemen groote verwachtingen worden gekoesterd, doch slechts, dat er op mag worden gerekend, dat de proefwoningen aan rede. lijke eischen zullen voldoen. De aanbevolen bouwsystemen zijn van zeer uiteenloopenden aard. Men vindt er onder met een staalskelet, met toepassing van kunstharspla ten, doch verreweg de meeste pas. sen beton of gewapend beton toe. Van deze laatste zijn er, die het be ton op het werk storten. In dat ge val wordt de doelmatigheid van het systeem vooral beheerscht door de wijze, waarop de bekistingen zijn geconstrueerd. Slechts indien deze kunnen worden samengesteld uit gemakkelijk te monteeren en te de monteeren elementen, die vele ma len kunnen worden gebruikt, kan worden verwacht, dat de bouwwijze economisch zal zijn. Aantrekkelijker voor de tegen woordige omstandigheden zijn ech. ter methoden, waarbij zooveel mo gelijk elementen van de woning te voren in de fabriek kunnen wor den klaargemaakt, waardoor men op het werk tot een, weinig arbei ders en tijd vragenden, montage, bouw kan komen. By deze metho de schuilt de moeilijkheid vooral in een goede verdeeling der te monteeren elementen en een goe de oplossing voor de binnenafwer king van de woning, inclusief den ieidingaanleg. By het uitbrengen van een advies om met een bepaald bouwsysteem een proef op kleinere of grootere schaal te nemen, houdt Ratiobouw alleen rekening met de essentieele, technische eigenschappen van het bouwsysteem. Dit bureau zoekt een geschikte bouwplaats voor de proefnemingen, ziet toe, dat het stedebouwkundige en architectonische ontwerp der wo ningen aan de eischen voldoet, stelt eischen in zake de afwerking,' treft de noodige financieele regelingen en houdt toezicht op de uitvoering. Dit alles geschiedt in nauw overleg met de gemeente, waarin de bouw plaats vindt. Bij den bouw is uiteraard van groot belang, dat zooveel mo gelijk gegevens worden verzameld. Belangryk is ook het boven aan gestipte punt van de architectoni sche verzorging. Het Bureau Bouw systemen eischt terecht, dat de vormgeving van de te bouwen proefwoningen in handen wordt ge legd van een competent architect, richter stelt betonbouw aan den architect zoowel als aan den aan nemer geheel andere eischen dan baksteen en om tot een goede vorm geving van deze woningen te ko men, is het uiteraard noodzakeiyk, dat de architecten, die betonwonin gen gaan ontwerpen, zich er goed van bewust zyn, dat zjj niet met baksteen werken en geheel andere effecten in het lands- en stads, beeld moeten verwachten. Nu lykt dat buitengewoon eenvou dig, want Nederland bezit alle grondstoffen voor de productie van normaal grinibeton zelf in zeer vol doende mate, heeft een behoorlijke betonindustrie en kent systemen van betonbouw, waarby vrij veel on. geschoolde werkkrachten ingescha keld kunnen worden. En desondanks Is de zaak zoo eenvoudig niet. Immerser ligt hier een groot gevaar. Op het moment is er een enorme behoefte aan woningen. Al les, wat thans gebouwd zou worden, zou zonder twijfel door het publiek betrokken worden, ook indien het aan slechts zeer matige eischen van bewoonbaarheid voldeed. Maar men moet verder zien. Huizen, die nu definitief gebouwd wordenzullen €0 jaren en langer mee moeten. Zij moeten dus zoo goed mogelijk zijn. En van grintbeton kan men geer. goede huizen bouwen, vooral omdat dit materiaal niet voldoende warm. te. en geluid-isoleerend is, Voor den Oorlog werd di( bezwaar ondervan gen door toevoeging van toeslagma. terialen aan het beton, vooral van het uit Duitschland afkomstige ètims. Dat Bims is natuurlijk niet meer te krijgen, maar het is een geluk, ook al vanwege onze devie- zenpositiedat ook in eigen land goede toeslagstoffen kunnen worden gemaakt. Men kent n.l. sintelbims, Uit sintels van de hoogovens bereid, en een andere soort, afkomstig uii de sintels van de vuilverbrandings. inrichtingen der groote steden. Buitengewoon jammer is het ech ter, dat de productie van deze voor den modernen betonbouw beslist on tmtbeeriyke toeslagstoffen thans ten •enen male onvoldoende is. Dat is een probleem, dat den menschen vaif Ratiobouw zeer veel hoofdbrekens kost en waarmede de betonwoning- fcouw in ons land staat of valt. Behalve de betonbouwsystemen, öle reeds na den vorigen oorlog zyn ontstaan, zyn er thans veel geheel nieuwe bouwsystemen ontworpen, Wearbjj ook zeer dikwijls van beton flvccdt gebruik gemaakt.. Daar een goede beoordeeling ek nts in de practyk kan geschie. t bracht de Stichting eind 1945 By K. B, van 10 September 1946 zijn benoemd tot commissarissen- generaal de heeren: F. de Boer, waarnemend burgemeester van Amsterdam van 5 Mei 1945 tot 27 Februari 1946, thans directeur van de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland"; M. J. M. van Poll, lid van de Tweede Kamer; prof. ir. W. Schermerhorn, minister-president van 25 Juni 1945 tot 3 Juli 1946, thans lid tan de Tweede Kamer, Tot voorzitter der commissie is benoemd prof. Schermerhorn. In verband met het in de wet vast gelegde collegiale karakter der com missie bedoelt dit voorzitterschap uiteraard uitsluitend de goede orde te dienen zonder als zoodanig hoo- ger gezag te verleenen. Naar men weet, heeft dr. Van Mook als luitenant-gouverneur-generaal zit ting In deze commissie. Naar wy vernemen, zal de beëediging van de leden der Com missie-Generaal Donderdagavond plaats hebben. In een Amsterdamsdhen schoen* winkel werden vorige week 56 vak. s«he schoenenbonnen aangeboden,. De winkelier waarschuwde de po^ I'! tie, d'ie de bonnen in beslag nam den aanbieder arresteerde en henj Op uitnoodigin.g der Nederland, sdhe Regeering zal een Italiaansche handelsdelegatie aan het eind van deze maand een bezoek aan Neder land brengen. Nog steeds blijken vele menschen niet te weten, dat de postzegels met de Germaansche emblemen niet meer geldig zijn. Wanneer zij hun poststukken daarmee frankeeren, heeft dac ten gevolge, dat de bezor ging wordt vertraagd en de ge adresseerde strafport te betalen krijgt. Men verwijdere de zegels daarom uit zijn postzegeldoosje. aan een verhoor onderwierp. Daarbij bleek, dat hij ze gekocht had van iemand uit Waalwijk, dde juist in Amsterdam op bezoek was by het bureau voor huiden en leder. De Waalwijker werd door de poli tie opgewacht en bij onderzoek bleeikf dat hy nog 500 valsche bonnen in zijn bezit had. Het onderzoek naar den oorsprong werd naarstig voort gezet en leidde via Bruneii, Kaats* heuvel en Rotterdam naar Ben Haag en vandaar weer naar den kantoor bediende die ook een fotozaak! heeft en op wiens kamer in het Westland nog een partytje valsche bonnen werd gevonden. Ofschoon K. beweerde van niets te weten, meent de politie by hem toch aan de bron» van den stroom der valsche bonnen te zijn aangeland. K. is dan ook voor den officier van justitie geleid en in het huis van bewaring inge sloten. In het geheel zyn thans 1200 ver* valschte schoenenbonnen voor da messchoen en in beslag genomen. Het bijzonder gerechtshof in Ben Bosch heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak betreffende den. moord op burgemeester Moonen en de gebrs. Hoffmans te Waalwyk. Wegens blootstellen aan vervolging door den vijand', den dood of zwaar lichamelijk letsel tengevolge heb bende, veroordeelde het hof Johan na van GeijselLeijtens, bijgenaamd ,,Vuil Bientje", tot 20 jaar gevan genisstraf met ontzegging van het kiesrecht voor het leven. Haar nichtje Huberdina Boxtaele werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf. Tegen beiden was 15 jaar geëischt. „Australië heeft zijn kans im den hanctel met Nedenlandsch-Indië verspeeld", aldus de heer Johin de la Valette afgevaardigde van die „Coosolidated Export and Import Group of Australia Proprietary Ltd", tegenover een bijeenkomst j van bankiers en indngtrieelen. Die heer De la Valette, dde on langs een overzicht vain de Austra lische handelsrelaties over de laat ste 5 maanden heeft beëindigd, zeide o.a.; „Indien de Australische havenarbeiders de Nederlandsche schepen, die op Ned erl and s ch - Inch varen, niet besmet hadden ver klaard. zou Australië op due markt binnengedrongen zijn en het zou moeiflijik gevallen zijin Australië weer van die positie af te dringen. Zooals echter de zaken nu staan, zijn de geweldige orders, die Nederlandsch-Imdië heeft geplaatst, door Engeland Amerika, Britsch- Indië, Denemarken en andere landen uitgevoerd" Kolonel J. Litchfield, waarne mend dlir, van bovengenoemde Mij., zeide. dat de officieele in trekking van in Australië geplaats te orders door de NeberLandsche autoriteiten 14.500 000 Australische ponden beliep. Onder de bestelde goederen bevond zich 30.000 ton meel, dat tengevolge vain de in trekking door Amerika werd ge leverd. Van de goederen, die Neder- lamidiseh-Inidië noodig heeft, zou Australië 90 kunnen leveren, indien de besmetverklaring niet bestond, aldus de kolonel. Na de maatregelen tot beperking van het crediet, die de Federal Re serve Board in den loop van de laatste weken heeft genomen en die in de verhooging van den disconto voet door de Federal Reserve Bank van N. York omstreeks half Juli haar hoogtepunt vonden, zijn een reeks andere maatregelen gevolgd, die ook duidelijk de tendenz hebben het consument crediet te beperken en de inflationistische ontwikkelings mogelijkheden te verkleinen. Deze nieuwe actie weerspiegelt de groeien de ongerustheid in ambtelijke krin gen over de symptomen van een inflationistische ontwikkeling, zooals deze in de stijgende prijzen en de te sterke uitbreiding van het con sume ntencxediet tot uitdrukking komt. De Board of Governors van de Federal Reserve Bank, die in October 1945 de beperkingen van het con sumentencrediet, in 1941 ingevoerd als anti-inflationistische oorlogsmaat regel een ig.-zins matigde, heeft nu voor alle afbetailingsaankoopen tot een bedrag van 2090 de controle weer ingevoerd. Tot nog toe waren afbetaling,s'aankoopen tot 1500 vrij van beperkingen. Deze maatregel is van zeer groot belang voor den verkoop van automobielen, welke grootend eels op afbetaling geschiedt. Hij neemt nog in belangrijkheid toe door de prijs verhoogingen voor auto's, die kort geleden voor den detailhandel zijn ingevoerd, zoodat nu ook alle aankooipen van auto's van de micdelprijsklasse onder de controle vallen. Een verdere beperking' van het consumentcrediet wordt bewerkstel ligd door de verkorting van den betalingstermijn van credieten voor afbetalingszaken. De verkorting van den looptijd strekt zich ook uit tot credieten voor het bewijzen van diensten. Onder al deze bepalingen vallen o.a. credieten tot het verkrij gen van huishoudelijke goederen, credieten voor huiur betalingen,, be lastingbetalingen en vaoant:ereizen. Hieruit blijkt duidelijk de verstrek kende beteekenis van de maatregelen. Kort na bekendmaking in het Federal Reserve Bulletin namen de consumentencredieten buiten be schouwing gelaten de credieten voor reparaties, weder in bedrijfstellingen en mo demise er ingen vanaf begin November tot eind Mei met ruim 625 milldoen toe. Meer dan de helft van deze leen in gen waren zooge naamde „Consumer installment loans'', zooals zij in de nieuwe be palingen van cte Federal Reserve Board genoemd worden. De waarnemend minister van bui- tenlandsche zaken der V. S-, Clay ton, heeft tydens een persconferen tie medegedeeld, dat de Joego-Sla- vische regeering voorloopig in prin cipe met de Amerikaansche is over eengekomen, vergoeding voor het omkomen der inzittenden van het boven Joego-Slavië neergeschoten Amerik. vliegtuig te betalen. Hy zeide, dat nog niet was besloten, of voor het verlies van het vliegtuig zou worden betaald. Hy verklaarde met nadruk, dat hy slechts sprak over de eerste voorbereidende be sprekingen tusschen den Amerik. ambassadeur te Belgrado Batter- son, en de Joego-Slavische autori teiten en dat zyn uitlatingen niet als definitief moesten worden be schouwd, daar deze slechts de on middellijke reactie van de Joego slavische autoriteiten tydens het onderhoud met Patterson beschre ven. Eerst professor^ toen directeur van een katoenfabrick en thans bisschop. Dit trio is wel de merk waardigste stadia uit het jonge leven van den jongs ten Neder, landschen Missiebisschop, den Witten Pater mgr. Jos. Blomjous. Een knappe, rijzige figuur zit tegenover ons, de nieuwe aposto. lisch vicarig van Moesoma Marwa in Centraal Afrika. Een open hoog voorhoofd, een heldere intelligente oogopslag. Hij ia Brabander en zyn tongval laat duidelyk blyken, dat hij zijn Brabant in Afrika niet ver gat. Pas 38 jaar oud en nu reeds geroepen tot zulk een hoog en ver. antwoordeiyk am-bt. Hij keerde naar het Vaderland terug om er de bisschopswyding t® ontvangen, In 1934 zoo vertelt hy, is hy in Carthago priester gewyd, waarna hij in Nyssgezi als professor aan 't Klein.Seminarie kiwam In 1937 werd by er Overste en bleef dat tot 1942. Toen volgde een rondreis, zes maan den lang door Oeganda en Rolanda en dan zijn benoeming tot overste manager van een katoenf abri elk tn Murutunguru. Een katoen fabriek? vragen we verbaasd. Ja zeker. Be Missie heeft daar een katoenfabriek, waar heel wat menschen werkten, die geestelyke verzorging hard noodig hebben. Ik kwam weer terug in Nyegezi> waar in Mei van dit jaar het bericht kwam van mijn benoeming tot Apostolisch Vicaris van Moesoma, een afge scheiden gedeelte van het Vicariaat Mvanza. Heeft U intusschen nog andere officieele functies bekleed, monseig neur? Sinds 1939 was ik vicaris-ge neraal van het bisdom Mwanza dit stond in verband met de ziekte van mgr. A. Oomen, den bisschop van Mwanza. Be antwoorden komen rustig en bedachtzaam uit zijn mond. Be jonge Bisschop spreekt eenigszims aarze lend. Hij denkt rustig na voor hij iets zegt. Ik heb nog geen spontaan antwoord gekregen. Be schilder achtige witte buimous heeft hy los jes om zyn schouders geslagen. Ik zie den rozenkrans van den Witten Pater om zyn hals niet lang meer, dan zal de gouden bisschops keten met het kruis dit eem oudig snoer vervan gen En uw nieuwe Missiegebied? Wel, Moesoma Maswa vormen twee districten. Het totaal aantal inwoners bedraagt 450.000. Hiervan behooren 220.000 tot de Wasoekoema- stam. Be overige 230.000 zijn ver deeld onder negen 'verschillende stammen. Be bevolking bestaat hoofdzakelijk uit landbouwers. Er zyn zelfs pygmeeën in mijn gebied, voornamelijk bij het Eyasi-meer, een zoutmeer in het Zuiden. Er zijn 10.000 Christenen onder hen, die over 4 missieposten verdeeld zijn n.l. Kowak, Nyegina, Kilulu en Sayu- Sayu. Beschikken die alle reeds over een kerk? Jammer genoeg niet. Kowak. dat de meeste Christenen telt, ten getale van 5000, heeft er geen. Ook Kilulu bezit nog geen kerk, maar als men mij een handje wil helpen met den zeer belangrijken post van Kowak, dan zou ik het Nederland- sche volk reeds uiterst dankbaar zyn. Het land zelf is in het Zuiden vlak; er komen uitgestrekte savan nah's voor In het Noorden daarenw tegen is het bergachtig. Een prachtig landschap. Het kan daar echt koud. zijn. U moet bedenken, dat men er langs de grenzen van Kenya op 2000. 2500 Meter hoogte leeft. Er ig ook een uitgestrekt wild reservaat. Ik ben er laatst nog met een auto doorgereden. Baar zie je nog alle soorten wilde dierenin hefc overige gedeelte van het land zijn er hoofdzakelijk buffels, antilopen en zebra's Olifanten ziet men er heel weinig. Be bevolking zelf is goed; het is een gezond volk. Maar als ik hierna de vraag stelf hoe hy er de toekomst ziet voor de Katholieke Kerk in zyn gebied, komt het antiwoord niet aarzelend, maar spontaande oogen stralen achter de brilleglazen Uitstekend! Er zyn practisch geen Mohammedanen Moesoma— Maswa feit 3 a 4000protestanten r ig enorm werk te verrichten maar met Gods hulip bereiken wy zeker ons ideaalMoesoma-Maswa voor Christus en Maria. Nog een vraag, Monseigneur. Heeft U al een wapen gekozen? Ja zeker. De spreuk zal zijn „Domus Dei et Porta Caeli". Het schild zal diagonaalsgewys in twee deelen gescheiden zijn. Op het be. nedenste komt een zilveren stad met domineerend de kerk op een heuvel. Het geheel op een zandkleurig veld. Deze kerk is het Huis Gods en ver! beeldt de uitbreiding van het Evan, gelie in Afrika. Op het bovenste gedeelte komt een Gouden Deur lan den Hemel op een groen veld. Het devies zal beteekenen: Door uitbrei ding van de Kerk in Afrika de ne gers naar de Hemelpoort te geleiden_ Met de wenschi dat inderdaad zijri vurigste verlangens rijkelijk in ver vulling zullen gaan, verlaten wfl Monseigneur, overtuigd, dat het Vader,and hém een gul onthaal zal bereiden. Dat het met hem mee zal leven en hem zal steunen én door gebed én door offer; HAR1RY VBNCKEN W.P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4