VERGROOTING VAN EXPORT LEVENSBELANG Triëst-discussie vertraagd Indrukken Minister Huysmans: DE JAARBEURS in VOGELVLUCHT van een eersten Jaarbeursdag j WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1946 PAGINA 5 DE VREDESCONFERENTIE LANGDURIG PROCEDURE-DEBAT Esperanto, de taal der liefde De positie van den burgemeester HET is verheugend, dat de onderbreking tijdens den oorlog niet heeft geleid tot verzwakking, maar tot versterking van de jaarbeursgedachte, gelijk thans door het ongekend hooge aantal deelnemers op deze tweede1 naoorlogsche Jaarbeurs zonneklaar wordt bevestigd. Deze groote belangstelling legt een welsprekende getuige nis af van de vitaliteit en den ondernemingslust van het (Nederlandsche be drijfsleven; zij demon streert na den nacht van zorg en ellende het voort schrijdende herstel. Al is de polsslag nog te zwak, de herstellende is op den goeden weg. Deze Utrecht- sche Najaarsbeurs 1946 laat zien, dat de diep gaande wonden van ons economisch bestel gene zen. Dit neerschrijvende, ver lies ik uiteraard geen oogenblik uit het oog, dat er nog veel is, wat ont breekt. De dagelij ksche strijd tegen materieele, or ganisatorische, finan- cieele en psychologische weerstanden, welke de be windsman van het Minis terie van Economische Zaken heeft te voeren, herinnert maar al te zeer aan het feit, dat onze bedrijvigheid het ge- wenschte niveau nog niet heeft bereikt en de voorziening der bevolking zich nog op een bescheiden, te bescheiden peil bevindt. De Jaarbeurs zal in de groote verscheidenheid van tentoongestelde producten niet slechts van ons kunnen een getuigenis afleggen, zij zal ook, zij het dan ook minder zichtbaar, in de vele zakelijke contracten, welke tot stand izullen komen, weerspiegelen, dat veel nog niet in de gewenschte mate en op korten ter mijn verkrijgbaar is. Zij moge weerhouden van lichtzinnige zelfoverschatting, aan een gezond optimisme voedsel verschaffen en al dus een schakel zijn op het pad naar betere tijden. Het stemt verblijdend, dat op deze Jaarbeurs aan den export 'n groote plaats is ingeruimd. Vergrooting van den export is inderdaad een levensbelang van de eerste orde. De binnen- landsche voorziening, welke het moge even paradoxaal schijnen het uiteindelijk doel van den uitvoer vormt, kan er slechts bij winnen, als wij voor de door ons geleverde Z. hixc. l)r O. w. M. Huysmans, Minister van Economische Zaken. goederen belangrijker goederen uit 't buiten land terugkrijgen. Nog altoos overtreft de in voer van ons land den uitvoer al te ver. Dat dit onvermijdelijk is, valt niet te bestrijden, maar evenmin, dat dit een verzwakking be duidt van ons economisch potentieel. Deze verzwakking moeten wij ons een tijd lang veroorloven, teneinde op den kortst mogelij ken termijn het evenwicht van prestatie en contraprestatie te herstellen. Reeds zijn de verwachtingen ten aanzien van den uitvoer in de komende maanden niet ongunstig. Moge deze Jaarbeurs haar aandeel in de vergrooting van den export van ons land bijdragen. £>e Minister van Economische Zaken, Dr. G. W. M. HUYSMANS. Op een deel van den beganen grond der vaste gebouwen op bet Vredenburg, alsmede in de Beatrix, en Irene-hal (deze is de in Irene- hal verdoopte tusschenhal) zijn technische artikelen geplaatst. De zuivelwerktuigen-industrie en de officieele Belgische sectie zijn hier eveneens gehuisvest. Op de eerste verdieping wordt de groep machines, metaalwaren en industrie-benoodigdheden voortge zet terwijl men daar tevens ver- warmings. verlichtings- en sanitai re artikelen, rubber, steenkool en aardo»lie-producten, zoomede radio en muziekinstrumenten aantreft. De tweede verdieping is gewijd aan huishoudelijk- en luxe-artike len, gias, porcelein, aardewerk, goud, zilver, bijouterieën, galante rieën, toiletartikelen, metaalwa ren, kunsthars, Chineesche artike len, houtwaren en rookersbenoo- digdheden. De derde verdieping omvat de voedings- en genotmiddelen, che mische- en pharmaceutische arti kelen, kantoormachines en benoo. digdheden, zoomede de bekende Btands van de PTT. Dp de vierde verdieping zijn de groepen textiel en confectie, voor zoover deze niet tot de zoo even genoemde Stichting behooren, als mede schoenen en lederwaren, speelgoederen en voorts de bank instellingen. De vijfde verdieping omvat de meubelen, tapijten en aanverwan te vakken, een nieuwe groep op_ tiek en instrumenten, voorts de verkeersorganisaties w.o. de Ned. Spoorwegen, transport- en verkeers middelen en de voorlichtingsdiens ten van overheid en particuliere organisaties en het Kon. Indisch Instituut. Begeven wy ons dan naar het nieuwe terrein aam de Croeselaan, waar naast de agrarische afdeeling een aanzienlyk deel van de alge. meene beurs geherbergd is. In Gebouw A worden bakkery-, vleesch-, groente-, sny-, vul-, weeg- en koelmachines gedemon streerd, voorts kleine motoren, slijpmachines, appendages en ge reedschappen. In de gebouwen B, C en D z\jn de rietverwerkende industrie, voe dings. en genotmiddelen, huishou delijke artikel-en, weer textiel en confectie, chemische producten en parfumerieën, zoomede kantoor machines en benoodigdheden on dergebracht. In gebouw E zien wy bloemen en agrarische inzendingen, voorts glas en aardewerk, benevens smeedwerk. Op gebouw F en tent G hebben land- en tuinbouw beslag gelegd, terwijl tent H kleine transport, werktuigen, automobielonderti.ee- len, verf industrie, schilders- en bouwbedrijven onder haar ,,doek" heeft. In gebouw J zijn tenslotte kleine machines, gereedschappen, lasch benoodigdheden en staalproducten tentoongesteld. (Van onzen Parijschen correspon dent). Ter vredesconferentie heerscht algemeen de overtuiging, dat de vergadering van de organisatie der vereenigde volkeren tot 23 October zal worden uitgesteld, ook al zouden zekere landen zich te gen het uitstel verklaren. De beslissing kan slechts by enkelvoudige meerderheid worden genomen en die meerderheid is reeds aanwezig. Men is daarover zeer verheugd, want men hoopt van de Parijsche conferentie af te komen. Molotoff heeft de verzekering ge geven, dat de conferentie vóór 23 October afgeloopen zal zijn. Hij kan het weten, want hij heeft gezag over een aantal delegaties, die de besprekingen niet hebben bespoe digd. Men had er op-gerekend, dat Dins dag de groote dag zou zijn voor Triëst en dat de discussie over deze kwestie bespoedigd zou worden. Maar in plaats van de discussie te n?rten' **ad voorzitter van de politieke en territoriale commissie vredesverdrag met Italië bron van discussie aan- geboord door aan een subcommissie op te diagen, den status van Triëst te ontwerpen De subcommissie zou bestaan uit vier vertegenwoordigers van de groote vier en drie van de kleine landen en voor die drie had men op het oog een Joegoslaaf, een Nederlander en een Australiër. Rebler stelde echter als vierde van de kleine landen Polen voor. Het resultaat van dit voorstel was, dat de heele zitting volgepraat werd met een procedure-debat over iets, waarover men het gemakke lijk eens kon worden en waarvoor niet eens een persoonlijke stemming noodig was. Tenslotte kwam de subcommissie van vertegenwoordi gers van acht landen tot stand De werkzaamheden van de com missies werden vroeg beëindigd, aangezien de heer Bidault de con ferentie een feest aanbood te Ver sailles één van die glanzende feesten, waarvoor Frankrijk niet alleen het recept heeft, maar waar voor het tevens een ongeëvenaard kader kan aanbieden. Ned. voorzitter subcommissie. De subcommissie, die benoemd is voor Triëst en de Julische Venez- zia, is bijeengekomen en heeft tot voorzitter benoemd den heer Star Busmann, van de Ned. delegatie. Hij werd gekozen met algemeene stemmen, behalve die van Joego slavië, dat zich onthield, aangezien het een Franschen gedelegeerde als voorzitter had voorgesteld, die zich echter terugtrok. De subcommissie heeft vervolgens bijna 2 uur lang beraadslaagd over de vraag, of haar zittingen publiek zouden zijn, of niet, en kon geen beslissing nemen, zoodat deze tot later is uitgesteld. In Utrecht waren Zaterdag espe rantisten uit alle hoeken van Ne derland en van verschillende rich tingen bijeengekomen voor een pro- paganda-congres. In September, de groene maand" voor de esperanto, beweging, wil het Centraal Comité immers propaganda voeren voor de in October te beginnen cursussen. De voorzitter, de heer W. Kruit, mocht in zijn openingswoord ver. scheidien leden van het Comité van Aanbeveling begroeten. De eerste inleider, ds. F. A. Hofman uit .Leeuwarden sprak ovgr het ^Es peranto afs gave Gods" en. wilde de bezwaren overwinnen, die hier tegen in ortlhodox-protes'tantsche kringen nog bestaan, waarna dr. O. Damsté, Hilversum, als onderwijs_ specialiteit betoogde, dat het Espe ranto op school bij voorkeur op de lagere school, thuis hioort. Het moet echter eenvoudig blijven als om gangstaal en men moet er geen kunst-taal door proza en poëzie van willen maken Een interessante voordracht in het Esperanto, die onmiddellijk vertaald werd, hield prof. G. Waringhien uit Tours', die een acuut gevaar zag in het willen opdringen door eeni groot volk van zijn nationale taai aan kleine volkeren, wier cultureel-q zelfstandigheid hierdoor wordt aan getast. De kleine landen moeten daarom toesluiten het Esperanto als wereldtaal te kiezen Nadat mr. J. Mannoury, Amster dam, gewezen had op het nut van het Esperanto voor de arbeiders^ hield rector H. A. J. Drost tenslotte een begeesterende rede, waarvoor hy als uitgangspunt Paulus' woor den aan de Corinthiërs koos: „Al sprak ik in de taal der engelen en de menschenEsperanto, zoo z-ei hy ongeveer, is een goed middel tot het uitdragen van idealen en de menschen, die via het Esperanto do wereld willen herstellen en de vol keren verbroederen, moeten eerst zelf den goeden geest bezitten. Wtl willen terug naar de liefdeleeT, die God door Christus aan de wereld verkondigd heeft, en zoo kan het Esperanto de taal der liefde, van verbroedering en herstel zyn. N.S.B.-STER PLEEGDE VERRAAD Wegens ergerlijk verraad, tenge volge waarvan drie Joodsche onder duikers, n.l. de familie Fresco (man, vrouw en schoonzoon, E. Duizend) en de heer Dinkgreve uit Santpoort, die hen trachtte te helpen., den dood zyn ingejaagd, terwijl verscheidene andere personen gevangenisstraffen hebben moeten ondergaan, is tegen de N.S.B.-ster J M. Oosterveer Twist, uit IJmuiden-Oost, levens lange gevangenisstraf geëischt. Van Tantalus-kwellingen en piepkuikens Export en nog eens export. Het Is alles wat de klok slaat op deze jaarbeurs, vooral de twee eerste dagen, die speciaal hieraan gewijd zyn. Teneinde het strikt zakelyk karakter van de beurs op die dagen te waarborgen, was de toe gangsprijs nogal pittig en vandaar ongetwijfeld, dat het bezoek gis teren nog maar matig was. Nu geen dringen van menschen voor de hekken. De standhouders en de bezoekers konden rustig hun zaken doen en onder deze laatste categorie zagen wij den eersten dag nOig maar weinig „boeren en buitenlui", zooals men dat pleegt te noemen, nieuwsgierigen, diie de jaarbeurs als e«n tentoonstelling be- schouwien en louter eens naar nieuwe snufjes speuren. Te zien is er inderdaad genoeg en hef aanschouwen van allerhande onontbeerlijke artikelen, bovendien nog prachtig uitgevoerd, is om te watertanden." Kom er maar eens aan! Nog een weinig tijdszoo troost tenminste een der exposanten op de fraaie textielafdeeldng op den beganen grond de dames, wier oogen in groote onrust en fel begeeren on getwijfeld naar alle kanten uit draaien, als zij al die schitterende stoffen om zich heen zien. Bevallig wiegen twee damesfiguren in twee groote open harten met de bemoe digende mededeeling ,,een harte- wensdh, die weldra in vervulling gaat" en zoo moge tenminste het oog rustig gestreeld worden door het zien van al dien rijkdom. De Stichting tot deelneming van de Ned. textielindustrie maakt met deze artistiek ingerichte afdeeling werkelijk een uitstekend debuut en zij geeft een goedien indruk van waartoe onze eigen industrie in staat is. Dat gevoel van trots onder gaat men trouwens telkens, als men zoo langs de verschillende stands en over de verschillende af deelingen wandelt. Zoo ook bjj de groep ma chines en werktuigen verderop, vaar de technicus zyn hart kan ophalen aan allerlei nieu/we vindingen vereenvoudigde constructies. De ingenieuze machine voor .et spoelen van alle soorten garens vormt wel een g-roote tegenstelling met het ouderwetgche weeftoestel op de textielafdeeling, waar een „Tuk ker" in folklorische kleederdracV toont, wat schering en inslag is. De N wat verbeterd, konden wij ?er dezer dagen in de krant lezen. Wy vonden dit ook uitgedrukt in een keur-col. lectie lederwaren. Radiio- en muziekinstrument n zyn er weer te kust en te keur, maar dikwijls vergezeld van de waarschuwing „beperkte levering, want wij moeten aan onze deviezen blijven denken." Er zit muziek in Och er zit in zoo'n jaarbeurs ge noeg muziek, al is het dan dikwijls muziek in blik", maar op de eerste verdieping kan de vermoeide bezoe ker zich even in een rustige ruimte terugtrekken om van muziek uit de eerste hand te genieten en den weldadigen invloed ondergaan van Beethoiven's piano.concert of een ander klassiek oeuvre, aan een heu- sche piano gespeeld. Goed verzorgd ziet de uitgebreide stand van onze kolen-mijnen er uit, die met prachtige foto's en eendge maquetten een suggestief beeld geven van de waarde van Limburg's zwarte goud. Het is een levendig aantrekkelijk geheel. U zoudt ze op de Agrarische af deeling op „Plein 1946" zoeken, maar wij hebben' kuikens aangetroffen in het vaste gebouw op het Vreeburg. Het zijn echter proef diertjes, waar mee de gunstige uitwerking van vitamine D3 wordt gedemonstreerd. U weet wel op de maner van ,,voor en na het gebruik", maar als de leeX het gunstige verscail oo het eerste gezicht niet mocht ontdekken, spre ken de röntgenfoto's, ter plaats< gemaakt, toch een duidelijke taaL U wist misschien niet. dat ook een kuiken wel eens last van rachitis- beenen kan hebben? Welnu, u vindt er tevens het geneesmiddel voor. Ook in hooger sferen, op de vierde verdieping, kunnen de vrouwelijke bezoekers nog even een Tantalus- kwelling ondergaan by de uitstalling van elegante schoentjes, waarvoor kreten als verrukkelijk" en „sprookjesachtig" zeker niet over dreven zijn. ,,Wij spinnen mee aan Neerland'» herstel." Dat is dappere taal, dde wy lazien bij een spinnerij. Men ig dezen keer wel vindingrijk geweest met opschriften en aankondigingen, zelfs als men verder nietg heeft om te laten zien, zooals een oolijke kwant, die in zijn leegen stand een groteske pop geplaatst had met een: banderol: ..Wij willen hier niet met leege handien staan, kom dus hier een volgende beurs eens aan." Conflict bij wethoudersverkiezing De kwestie of de burgemeester moet worden beschowd als staan de boven de partijen, dan wel in het college van B, en W. wel degelijk een richting verte genwoordigt, heeft gisteren b$J de wethoudersverkiezing te Bussum aanleiding gegeven tot een conflict. De K.V.P., die acht raadszetels van de 23 bezit en de P. v. d. A., die er zes heeft, hadden onderling beslo ten ieder twee wethouderszetels bezetten, uitgaande van de gedach te, dat de prot. christelijke groep in het college vertegenwoordigd is in do persoon van den burgemeester. Na een langdurig debat verliet de prot. Christel, groep onder protest do raadzaal. De P. v. d. V. wenschte evénmin deel te nemen aan deze dic tatuur van twee partijen" en verliet eveneens onder protest, de zaal. Do overgebleven raadsleden kozen hier op de heeren J. P. J. Raakmarv (K.V.P.), G. A. Schmidt (K.V.P.) L. Bouma (P. v. d. A.), en J. H. Z, Terlingen (P. v. d. A.) De verkiezing der commissies leverde hierna tech nische technische moeilijkheden op en werd van de agenda afgevoerd. BB. WAARSCHUWING AAN DENEMARKEN In een Britsche nota welke Dins dag aan Denemarken is gezonden, wordt gezegd, dat de Deensche in-» terven tie in Zuid^Sleeswijk, ten- gunste van Deensche minderliedJew aldaar, moet ophouden. Daar het blijkbaar de wensch van de Deen sche regeering is, aldus de nota, hot •Deensche element in de bevolking van Zuid_Sleeswijk binnen de Deen sche grens te krijgen, is Engelandi bereid, een voorstel tot uitwisseling van bevolkingsgroepen of een grens wijziging, al dan niet g-epaard gaan-, de met een volksstemming, te over wegen. Engeland is evenwel niet be reid, de Deensche regeering het recht van interventie toe te staan, teneinde politieke discriminatie te verkrijgen OPVOLGERS VAN VENING MEINESZ Het diepzee-onderzoek, dat prof. Vening Meinesz vóór den oorlog aan boord van Ned. onderzeebooten heeft verricht met name noemen wtf den kruistocht met de K 18 is overbekend. Thans wordt dit werk door de Engelschen overgenomen. De onderzeeboot ,,Tudor" zal hier-* toe nu een Oceaanreis gaan maken. Tevoren komt zij van 1217 Sep tember een bezoek brengen aan Rot terdam, waar een Nederlandsche groep, onder leiding van dr. W. Nieuwenkamp, aan boord zal gaan om de reis mee te maken. Het graadmetertoestel van prof. "Vening Meinesz bevindt zich ook aan boord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5