fw -JFP DEINING rond de tabak Binnenlandsche graanoogst Een Gezinsraad gewenscht? Commissie-generaal voor Indië geïnstalleerd Roofmoord of politieke wraak Vredeswil van ons volk Zeeliedenstaking aan de West kust opgeheven Winkeliers willen staken Meer koffie in October Reeders geven toe PM Haar eigen vader verraden 63ste JAARGANG VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1946 No. 201 q DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE FRAUDE BIJ HET C.D.K. TE HAARLEM Nog meer arrestaties JOEGO-SLAVIE EISCHT Griekenland ontkent feiten DADER ONDER DEN VLOER Arbeid voor een vrij Indonesië C.J.O. wacht nog even af Si HAVENSTAKING OP CURACAO „Moffenmeid van het ergste allooi" REGEN BEDERFT KWALITEIT NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS H. A. PAALV/vox MGR DR. J WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK HOOFDREDACTEUH Onder de suggestieve leuze •.Gezinsherstel brengt volksher stel" hebben Brabant en Limburg een Gezinscongres gehouden. Waarop drie inleiders ieder op hun eigen wijze de verschillende facetten van het vraagstuk van het gezinsherstel belichtten. Men heeft hierover uitvoerig in ons blad kunnen, lezen Aan het slot van de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin de meening werd uitge sproken. dat de regeering dient te bevorderen de totstandkoming en instandhouding van een Ge zinsraad, gebaseerd op die ver schillende levensbeschouwingen in den lande, waarvan de leden krachtens hun plaats in en hun contact met het vrije maatschap pelijke leven deskundig zijn op het gebied van de gezinspolitiek, aan welken raad de regeering advies vraagt in alle vraagstuk ken. de gezinspolitiek betreffen de en welke raad ook eigener be weging over deze materie aan de regeering advies kan uitbrengen. Wanneer wij nu die vraag stel len, of de instelling van een Ge zinsraad wel gewenscht is, schijnt dit in ons blad. hetwelk bij her. haling de belangen van de groote gezinnen bepleitte, onlogisch. Toch is zulks niet het geval. Tegen de instelling van een Ge zinsraad behoeft geen bezwaar gemaakt te worden, maar men verheele zich niet, dat daaraan gevaren verbonden zijn. Zulke instituten hebben namelijk de on hebbelijkheid om zeer traag te werken. Wanneer men daarvan een afschrikwekkend voorbeeld wenscht, dan herinnere men zich, dat het maanden en maanden duurde, voordat de Hooge Raad van Arbeid advies uitbracht over het voorontwerp-Romme inzake kinderbijslag. Vakbonden kunnen op hun manier weer meepraten. Voor zulk lang wachten is nu geen tijd. Wij blijven dan ook pleiten voor de instelling van een ambtelijken dienst, welks taak het zal zijn, maatregelen in het belang van het gezin, speciaal van het groote gezin, voor te bereiden en te ont werpen Dit kan ongetwijfeld het best geschieden in overleg met de desbetreffende instanties en hier voor zou een Gezinsraad het aan gewezen instituut kunnen zijn. Doch dit overleg dient dan te geschieden reeds tijdens de voor bereiding van de voorzieningen en niet eerst na het gereedkomen daarvan En op de tweede plaats zoeke men een modus, welke een geregeld en snel contact verze- leert Dan slechte kan er vlot zaken gedaan wonden. Over de fraude op het centraal distributiekantoor te Haarlem kan nader worden gemeld, dat nog ver scheiden personen zijn aangehouden. Uit de bekentenissen is komen vast te staan, dat het hier gaat om ca. 8000 rantsoenen, boter, kaas tabak en versnaperingen. Het betreft cou pures. die vernietigd moesten wor den, doch daar 't systeem blijkbaar niet geheel afdoende was, waren de betreffende bonnen nog voor het ge bruik geschikt en werden ze aan winkeliers en particulieren ver kocht. De Joegoslavische regeering heeft aan de Grieksche een nota doen toekomen, waarin er op gewezen wordt, dat het op Joegoslavischen bodem tot landen gedwongen Griek sche vliegtuig was voorzien van een camera en zwaar boordgeschut. De nota eischt, dat de Grieksche regee ring de piloten bestraft, omdat ze boven Joegoslavisch territorium geschoten hebben De Grieksche regeering heeft ge antwoord, dat de piloten verdwaald waren, dat er geen camera aan boord was en dat het vliegtuig ter roristen op Grieksch grondgebied bestreed Gisteren heeft de 23-jarige Chr. K, Mol, in de garage achter zijn woning aan de Snelliuslaan te Hil versum den 31-jarigen handelaar in oud goud, E. van Wegen uit de Ra diostraat aldaar, vermoord. Omwonenden zagen een vechtpar- ty van twee mannen en waarschuw den de politie. De recherche moest by haar komst constateeren, dat de moord reeds was geschied en ont dekte in de garage, die tevens als schuur gebruikt wordt, het lyk van Van Wegen met twee schotwonden in den rug en een nekschot. Men ontdekte den moordenaar in een schuilplaats onder den vloer van de slaapkamer. By zy'n eerste verhoor deelde de dader mede, dat Van Wegen hem steeds geprikkeld had met verhalen over het werk, dat hy voor den S. D. had gedaan; hy had het daarom noodig geoordeeld hem een afstraf fing te geven. De handelingen van den moorde. Voor de periode van 8 October tot 17 November zal het koffie- rantsoen. dat tot heden op 100 gram per 4 weken was gebaseerd, worden verhoogd tot 200 gram per 6 weken naar na zyn daad, zijn echter in af wijking van zijn verhaal. Hij ont. nam het slachtoffer een tasch- met talrijke sieraden, die hy op zolder verborg, en bedekte het lichaam met een deken, waarop hy de garage deuren sloot. Uit angst, dat de bu ren het geluid van de schoten had den gehoord (hetgeen inderdaad het geval was), was Mol daarna op den stoep van zyn huis met een hakmes houtjes gaan hakken om het schie ten te imiteeren. Hy had het toch veiliger geoordeeld zich in de schuilplaats onder den vloer van de slaapkamer te verbergen, die hy eenige dagen te voren nog had uit. gediept. De vermoorde heeft, verdacht van collaboratie niet den vyand, 17 we ken in een interneeringskamp moe ten doorbrengen. In het ministerie van overzee- sche gebiedsdeeien heeft Donder dagavond volgens protocolaire re gelen de installatie en beëediging door min. Jonkman plaats gehad van de commissie-generaal voor Nederlandsch-Indië. Nadat de drie leden van de com missie-generaal door drie ceremo niemeesters naar de werkkamer van den minister waren geleid, waar behalve de minister-president Beel, de ministers Drees en Van Boetze- laer, de sultan van Pontianak en andere autoriteiten aanwezig waren, begaven alle aanwezigen, met uit zondering van de drie leden der commissie-generaal, zich naar de conferentiezaal. Daarna werd de commissie-gene raal door den secr.-gen. van het ministerie van overz. gebiedsdeeien, mr. J. M. Kiveron, plechtig bin-« nengeleid, die staande het K. B. tot benoeming der commissieleden voorlas, alsmede de machtiging, aan min. Jonkman verleend, om hen te beëedigen. Nadat de drie commissieleden de eedsformule hadden uitgesproken, was de installatie volgens de wet een feit. Min Jonkman heeft daarna de commissarissen-generaal in een korte rede toegesproken, waarin hij oa zeide: ,,Met den heer Van Mook Nathan Feinsinger, speciaal ver tegenwoordiger van den Amerikaan- schen Minister van Arbeid, Lewis Schwellcnbach, heeft, naar Re*uter uit New-York' meldt,' medegedeeld, dat de staking van de zeelieden aan de westkust, behoorende tot de A.F.L. is geëindigd Feinsinger verklaarde, dat hy deze mededeeling deed onder goedkeu ring van Harry Lundeberg, den Schelstee Kening van den wederopbouw van Sluis naar het ontwerp van architect Bedaux. Er is deining onder de tabakswinkeliersDe moeilijkheden stapelen zich ook voor hen op'en in een gisteren te Amsterdam gehouden heftig bewogen vergadering hebben zij hun grieven geuit. Het eind was dat zij besloten, wanneer er. geen verbetering komt tegen 15 October in Amsterdam evenals in Leiden in staking te gaan Deze protestbyeenkomst in werd door ongeveer 500 van de 1200 hoofdstedelyke winkeliers bijgewoond en stond onder leiding van de vak groep detailhandel. Zonder stemming maar onder al gemeen tumult werd in de eerste P aata besloten op Donderdag den da£ de winkels gesloten te upmopn't w0lc verlof van het word Deze maatregel v t akeiyic genoemd omdat 5? aUe gaweld reeds op dien dag zijn bon wil inwisselen te gen rookgerei, met het gevold dat de winkeliers dreigen zenuw,patlën ten te worden De directeur van liet ryksibureau, die vooral sedert zijn jongste radio rede een fel aangevallen figuur is. gaf blijk van moed door achter de /bestuurstafel plaats te nemen. Maar het bestuur van de eigen vakgroep, de grossiers, het C. D. K., de fabri. kanten en ook de pers werden niet Van critiek verschoond. Het bestuur had de catastrophe" hioeten voorkomen en zoowel con sumenten als winkeliers behoorlijk boeten voorlichtenhet C.D K o.a. ®mdat het telkens bonnen naar aanwyst in plaats van voor JJJr®'ultenci sigaren, de industrie, omdat die de sigaretten op de zwarte markt zou brengen, de gros siers, omdat zy wel de groote win keliers maar niet de kleine zouden bevoorraden en tenslotte de pers, omdat zij allerlei tegenstrijdige be richten publiceert Maar ook ter vergadering wist men die pers niet duidelijk uit te leggen, waar de oorzaak van alle moeilijkheden schuilt, noch hoe de zaken eigenlijk irr elkaar zitten. Wel blykt de vacantie van de fabrieken een belangryke factor te zijn bij het ontstaan van het tekort aan shag en sigaretten (van sigaren was er een flinke voorraad). En als een factor van beteekenis werd ook genoemd het rooken door de dames. De directeur van het ryksbureau de heer Polak, had tallooze vragen te beantwoorden Hy wees er daarbij °P. dat in de meeste landen de tabs-kspositie nog slechter is dan by ons. De maandelijksche aankoo- van fabak bedragen hier 11.3 -;ïloen rantsoenen sigaren, 13.1 millioen rantsoenen kerftabak en 9.3 millioen rantsoenen sigaretten Voor sigaren beteekent dit 31 pet, van de voor-ooorlogsche productie, voor kerftabak 35 pet. en voor sigaretten 48 pet. Van een inkrimping der tabaksaankoopen of van 'n wyziging in de instructies aan de industrie betreffende de verhouding tusschen de te vervaardigen sigaren en siga retten is geen sprake. Er worden evenveel sigaretten gefabriceerd als twee niaenden geleden^ ftlleen met eenige vertraging door de vacanties; er moeten sigaretten zyn Spr kon niet aannemen, dat de industrie de sigaretten op de zwarte markt brengt en ontkende, dat sigaretten uitgevoerd worden, hoewel dit voor het verkrijgen van deviezen dringend noodzakelijk is. Daarmede zou eens zooveel tabak in he buitenland kun nen worden aangekocht. Wel worden sigaren geëxporteerd. De heer Polak zegde toe dat in October verruiming van de sigaretten zal komen De winke liers zullen dan worden bevoor raad met een extra hoeveelheid sigaretten, vervaardigd uit Zuid- Amerlkaansche donkere tabak, die in het buitenland veel worden gerookt en waarmede, volgens de heer Polak, een deel van het Ned. publiek wel ingenomen zal zgn. Tenslotte werd voorgesteld even als het geWest Leiden op 15 October in staking te gaan, indien dan nog geen gunstige wending in den toe stand zou zyn gekomen. In antwoord op dit ultimatum zeide de heer Polak, dat er in Am sterdam al eerder gedreigd is met staking. ,.De minister aldus de directeur van het rijksbureau, ..met wien ik deze zaak besprak, zei toen tegen my: ,,laat ze dan maar sta ken" Nadat de beroering, die dit ge zegde in de zaal teweeg bracht, was verstomd, vervolgde de heer Polak: ,,en ik ben er van overtuigd, dat de overheid u zal laten staken, maar dan geeft ze het publiek toch de gelegenheid de bonnetjes in te wisse- selen" Doordat de vergadering moest worden gesloten was een geregelde discussie over deze kwestie niet meer mogelijk en moest een snelle beslissing worden genomen Amster dam schaarde ssich daarby achter beiden* secretaris van de vakvereeniging van zeelieden van den Grooten Oceaan. Hy voegde er aan toe, ,,Deze stap is gedaan op grond van verzekering door de reeders, dat het geheele stelsel van loonsverhoogin- geen, waarover onlangs gezameniyk is onderhandeld, onmiddelhjk van kracht zal worden". Volgens de mededeeling is het öe~ sluit tot beëindiging van de staking met algemeene stemming aangeno men. Een woordvoerder van het natio naal vakverbond van zeelieden, dat aangesloten is by het C, I O heeft gezegd, dat de leden van dit verbond zouden biyven staken tot Vrijdag-middernacht plaatselyke tyd). teneinde dezelfde beslissing omtrent de loonen te verkrygen als voor de zeelieden van de A. F D. Enkele dagen geleden is in de ha ven van Willemstad een wilde sta king uitgebroken. De stakers eischen, dat de loonen met een derde worden verhoogd, terwyi van andere zyde, deze eisch ongegrond wordt genoemd. Het departement van soc en econ. zaken verklaart b.v. dat de levensstandaard sedert 1939 met 95 pet. is toegenomen te genover de loonen der havenarbei ders met 120 pet. Intusschen is de toestand in de haven precair. De ..Cottica" van de K.N.S.M., die o.a. 400 ton voedings- middelen en een partij grondstoffen voor veevoer aan boord had, moest ongelost een andere haven opzoe ken, de .Arthur Hilert" eveneens. Men vreest, dat de Archimedes" en de ..Ganymedes", die met aardap pelen uit Nederland onderweg zijn, eveneens een andere haven zullen aanloopen. De procureur-generaal heeft ver klaard, dat „met het oog op de voedselpositie van de wereld en in het bijzonder die van Curasao de regeering niet kan toelaten, dat voedsel verloren gaat zy heeft be sloten strenge en drastische maat regelen te nemen". Voor het lossen van voedingsmid delen uit de „Kaap Lopez" zyn reeds vyftig strafgevangenen te werk ge steld, terwijl uit andere schepen on der politietoezicht de post wordt gelost zult gy samenkomen, die nu al bijna vyf jaren den z waarsten ia si draagt van onze Indische zaak, aan welke hij zich een dertigtal jaren met inspanning van al zyn krachten heeft gewijd Gij gaat uit, bezield door den vredeswil van het Neder- iandsche volk Gij gaat ui* om n«»" drukkelyk te bevestigen, dat Neder land krachtens zyn nistonsche roe ping, bereid en verlangend is do samenwerking met de Indonesische volkeren, welke haar grondslag vindt in een eeuwenoude verbonden heid. voort te zetten in een nieuwe staatkundige verhouding, welke om duurzaam te zyn op de in stemming van beide volkeren zal moeten berusten. En gy gaat uit om van ganscher harte bij te dra gen tot de voltooiing van een eigen Indonesisch staatsverband waarin alle bevolkingsgroepen zich thuis mogen voelen, opdat Indonesië, Ne derland. Suriname en de Nederland- sche Antillen, ieder voor zich en ge zamenlijk, hun taak in de organic satie der vereenigde naties en in alle deelen der wereld kunnen vol brengen. Moge uwe missie, nationaal nier en ginds, en internationaal overal, aldus worden verstaan en op haar waarde geschat En geve God aan uwe missie zyn onmisbaren zegen. Tenslotte nam de voorzitter der commissie, prof tr W Schermer, hora het woord om met son korte toespraak den minister van over- zeesche gebiedsdeeien te antwoor* den, waarmede de officieele pleeh* tigheid, die nog ten deele door min Lieftinck werd bygewoond. ten. einde was. Tot adviseur van de commissie* generaal is benoemd mr. C, C. J, Maassen, oud-resident van Soera* baja. Evacuatie nog niet hervat Naar te Batavia vernomen wordt is de evacuatie uit het binnenland, welke Donderdag 12 dezer hervat zou worden, voor onbepaalden tyd uitgesteld. Ofschoon de Britten, zoo als te Cheribon overeengekomen, den Indonesisehen republikeinen zekere faciliteiten hebben verleend, is op het geallieerde hoofdkwartier nog geen antwoord van kolonel Aboel Kadir op den brief van generaal Mansergh ontvangen. Genoemd hoofdkwartier wacht op dit ant woord alvorens verdere stappen te ondernemen. Ind. K.V.P. in oprichting Naar vernomen wordt, ziin Ka. tholieke kringen te Batavia doende om een Indische Kath. Volkspartij op te richten. De oprichtingsver gadering zal op 15 Sept gehouden worden. Vlootaalmoezenier naar Indië Naar wy vernemen, zal de hoofd- vlootaalmoezenier, de kolonel J. Desain, morgenochtend voor twee maanden per Skymaster van Schip hol naar Indië vertrekken tot hot maken van een visitatiereis. Voor het bijz. gerechtshof Arn- hem, dat to Zwolle zitting hield; moest zich de 21-jarige A. J. Kui pers verantwoorden, wegens verraaa in onderscheiden vorm. Zoo heeft dit meisje het bestaan haar eigen vader te verraden, die joden ver borgen hield. Verder werkte zy in allerlei zaakjes met landwacht en Duitschers samen, met het oogmerk de verspreiders van illegale bladenr onderduikers en „terroristen" aan den vijand in handen te spelen. De procureur-fiscaal noemde het een onbeschrijfelijke schande, wat dit jonge meisje aan verraad ge presteerd had. „Hier staat een mof fenmeid voor u", zoo zeide hy, »»va® het ergste allooi". Spr. eischte 20 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De vele regen in de afgeloopen wéken heeft den landbouwers by den oogst vele moeiiykheden be zorgd. De tarwe en haver hebben van dezen overvloed aan vocht ge leden zoodat er schot in is gekomen In de kleistreken staat nog veel graan buiten te drogen, vooral ln de getroffen gebieden, zooals Walche ren, waar men groot gebrek heeft aan schuren. Het dorschen van het graan moest hierdoor op het land gebeuren, hetgeen door de aanhou dende regens niet uitvoerbaar was. De opbrengsten zyn over het alge meen zeer goed geweest, in de Wie- ringermeer spreekt men zelfs voor de zomertarwe van een recordjaar en in de Betuwe is, ondanks het gebrek aan kunstmest, de opbrengst grooter dan ooit tevoren De totale, oogst lig in omvang naaf schatting slechts ongeveer 5 pet. beneden dien van 1939. Het kiemen van het voch tige graan is echter oorzaak, dat da kwaliteit van het inlandsche brood graan minder zal ziji1 dan in nor male jaren het geval la

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1