Sinister Russisch werk G „NABUUR" H ONS LAND en DUITSCHLAND DE COMMISSIE-GENERAAL VERTROKKEN in de „Metro Gezinsmaand Memorandum gereed Voor het vertrek Spionnage in Canada October N.V.V.-E.V.€. ONGSLAGEN Zeeliedenfctaking opgeheven 68ste JAARGANG ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1946 No. 20112 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN het IJZEREN scherm IN DE AMBASSADE Met en zonder corruptie ALS ANTWOORD AAN BYRNES FUSIE PER TREKSCHUIT Ook de Oostkust accoord over loonen STRIJD TEGEN INFLATIE Minister Beel hoopt hem te winnen Een onderhoud met Z.Exc. M. J. M. van Poll Prof. Schermerhorn: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H A PAALVAST MGR. "DR. J. W I T L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK j"ET rapport van de Canadeesche com missie van onderzoek naar de Russische spionnage in Canada bracht een aantal ontstellende bijzonderheden aan het licht. Niet alleen Russen namen aan dit werk der duisternis deel, maar evenzeer menig Canadees, die zooals het in de bolsjewist!- sche terminologie heet, „in het net" was gevangen. Er kan geen twyfel aan bestaan, verklaart het rapport, dat de zeer vaak geslaagde pogingen om geheime of vertrouwelijke inlich tingen te krlfg«n» n'et als toevallige of geïsoleerde feiten mogen worden beschouwd Het waren niet alleen daden van over.ijverige sovjet-ambtenaren, die bun eigen regeering wenschten in te lichten. De geheele uitbouw van deze organisatie in Canada teas het resultaat van een lang durige voorbereiding bij een trouwen bondgenoot en helper mid- den in oorlogstijd door ervaren mannendie naar Canada waren gekomen met het vooropgezette doel om spionnage.werkzaamheden te verrichten, en die alle te hunner beschikking staande hulpmiddelen gebruikten om, met of zonder cor ruptie, de hun toegewezen taak te vervullen. Menigeen van deze mannen was ongetwijfeld perfect getraind in de organisatorische methoden van spionnage en vijfde colonne en in de politieke en psychologische methoden van het „kringen trekken." Gouzenko zelf, de man die het onderzoek aan het rollen bracht, kwam voort uit de komsomol (de communistische jeugdorganisatie), had, na door de N. K. V D ide opvolger van de beruchte gepoe) getest te zyn, een geheime training school doorgemaakt; was daarna bij de hoofd-afdeelmg van den in lichtingendienst van het Roode Leger in Moskou geplaatst, waar hij de code-telegrammen naar en uit veie landen moest ontcijferen Eerst daarna was hij, na nieuw én uiter mate streng onderzoek naar Canada gezonden. Aan opleiding voor „het vak" had het hem dus niet ont broken. IN DIEP GEHEIM Tijdens het verhoor deelde Gou zenko mede, dat het geheele spion- nagewerk in het diepste geheim werd verricht. Hy woonde met zijn gezin in een particulier huis in Ottawa, maar werkte in een kamer van de ambassade; in een vleugel waarvan de ingang met een dubbe le yzeren deur was afgesloten, terwyl de «vensters met zware ijze ren spijlen en stalen luiken waren beschermd. In een stalen safe in deze kamer werden 's avonds alle geheime verdachte documenten opgeborgen, welke als ze ten volle benut waren, In een eigen incinerator werden vernietigd In de kamers van deze vleugel werkten de code-ambtenaren van de vijf afdeelingen van de ambassade: de N. K, V. D., de eigenlijke ambassade, de politieke sectie, de handelèafdeeling, en de militaire groep. Ieder dezer afdeelingen zond haar telegrammen aan de overeen komstige, instantie te Moskou; aUe code-ambtenaren werkten volkomen onafhankelijk van elkaar, leder in zijn eigen, den anderen onbekende code. SCHUILNAMEN Dezelfde geheimzinnigheid, welke op de ambassade gehandhaafd werd, bestond voor de Russen ook in au: betrekkingen met hun „agenten", en -voor de agenten in hun onderling cöntact, „Na lezing verbranden" stond meestal boven de instructies van den militairen attaché kolonsl Zabotin aan de agenten. De ont moetingen met de agenten (d.w.z. spionnen) hadden gewoonlijk op donkere avonden op de hoeken van straten of in auto's plaats; vaak werden door „t.usschen-personen" de besprekingen gevoerd, terwijl steeds schuilnamen werden gebruikt. Zoo heette Canada in hun geheimtaal: Lesovia; de ambassade: de metro; de N. K. V. D., de geheime Russische politie: de nabuur; passen werden als schoenen aangeduid; de partij in Rusland was: de corporatie; een wettig „front" .voor illegale activi teit: een dak, en de spionnagedienst zelfGisel. WERKFONDSEN De fondsen, welke kolonel Zabotin voor zijn werk noodig had, werden liefst per diplomatieke post in Cana deesche dollars uit Moskou gezonden. Aanvankelijk werden de gelden via de ambassade verkregen, maar dit garandeerde geen voldoende geheim houding, al kon men ze in het begin verantwoorden, door herstelwerken, aankoopen van auto's enz. Zoo is jaren lang in Canada ge- spionneerd. Want toen kol. Zabotin als militair attaché in Juni 1943 in Ottawa arriveerde, was zijn opdracht niet een spionnage-net te organisee- ren, maar het werk van zijn voor gangers voort te zetten en uit te breiden. Hij heeft zijn taak .,met eere" vervuld. Het Landelijk Secretariaat fier Katholieke Actie deelt ons mene, dat de komende Octobermaand voor heel Nederland bijzonder in het tee- 1 11 van de gezinsgedachte geplaatst zli samenwerking met het I.K.O. die i-os' van activiteiten ontworpen, uit.voerU^?nde deze Gezinsmaand ten zal de KRnWor<len gebracht. Ook mede werken °P bijzondere wÜze Mr. A. 3. Cummings van het Engelsclie blad „News Chroniéle" schrijft: „Ik weet niet, of het ministerie van buitenlandsche zaken het in drukwekkende memorandum over de economische betrekkingen tus- schen Nederland en Dultschland heeft gezien, welk memorandum door de Nederiandsche regeering is opgesteld." „Dit document handelt direct over minister Byrnes' kortelings ge houden pleidooi om Dultschland als een eenheid te behandelen, waarover, om met de deur ln huls te vallen de Brltsche re geering nog geen meening heeft te kennen gegeven." „Door datgene, wat misschien een gril van het lot schijnt, is Nederland, dat tot de erg ste slachtoffers van de Duit- sche bezetting behoort, van alle Europeesche landen waarschijnlijk het minst in staat, om het zonder economische besprekingen met zijn vroegeren vijand te stellen". „De taak, negen millioen Neder landers in een klein, dichtbevolkt land een redelijken levensstandaard te verschaffen, zal niet gemakkelijk zijn, zoolang Nederlands onmiddel lijke buur een pauper is." „De Nederlanders, die zich in hun groote handelsondernemingen altijd nijver en zeer competent betoond hebben, worden gedwarsboomd en weten niet wat te doen, zoolang zij de vastgestelde politiek van de groo te mogendheden in centraai-Europa niet kennen. De tijd gaat voort en twee leidende Engelsch.sprekende groote mogendheden blijven wel ge vaarlijk achter." Uit den aanvang van het boven staande artikel van Cummings zou men kunnen afleiden, dat de Neder iandsche regeering in een memoran dum defimtief haar standpunt ten aanzien van Duitschland heeft be paald. Het is het A.N.P. bij infor matie te 's Gravenhage gebleken, dat de Nederiandsche regeering, in het bijzonder naar aanleiding van de rede vai minister Byrnes, met groote aandacht het probleem- Duitschland heeft bestudeerd en dat dientengevolge verwacht kan wor den, dat binnen afzienbaren tijd het Nederlandsch standpunt ter zake aan de groote mogendheden I mot het zal kenbaar worden gemaakt. |Tidende" Minister Jonkman installeert de leden der commissie-generaal Van r. naar l,: F. de Boer, prof. ir, W. Schermerhorn en Max van Poll, In een Donderdag te Amsterdam gehouden bijéénkomst van vertegen woordigers van N.V.V. en E.V.C. is vredige overeenstemming ver kregen over de voorwaarden, waar. op de fusie tusschen deze twee orga nisaties tot stand kan -Worden ge bracht. Overeengekomen werd, het fusie- rapport thans ter definitieve goed keuring aan beider organisatie instanties voor te leggen. Na be krachtiging van het rapport zullen de besprekingen over samensmelting van de afzonderlijke bonden een aan vang nemen. Zoodra deze bespre- kry'gen tot een goed einde zijn ge bracht, zal een gemeenschappelijk fusiecongres plaats vinden, tenein de de nieuwe centrale, het Alg. Ned. verbond van bedrijfsbonden, te stichten. Edgar Warren, direjcteiir van de Federal Conciliation Service heeft bekend gemaakt, dat er overeen stemming is bereikt tusschen de A. F. L. en de reeders aan de Oost kust van de Ver. Staten over de loonen der zeelieden. Zij krijgen een verhooging van 27.50 per maand. Ook aan de Oostkust en aan de Golf van Mexico wordt het werk dus door de zeelieden aangesloten bij de American Federation of Labour hervat. „De Nederiandsche regeering doet al wat binnen haar bereik valt om inflatie te verhinderen, eenerzijds door het controleeren ven prijzen en loonen, anderzijds door een minstens even krachtige saneering van het budget. Op deze wijze hopen wy onze valuta te kunnen veilig stellen en ik heb goeden grond om te ge- looven, dat dit ons gelukken zal", aldus verklaarde onze minister president, dr. Beel, in een interview Deensche blad „National WORD MAAR BROEDER Wijl van alle vragen een kwestie wordt gemaakt, stikken we in de problemen. WaarDy elk vraagstuk, eer het tot oplossing komt, aan felle critiek wordt onderwerpen Toch kan men soms verwonderd staan, noe menschen voor sommige aangelegenheden simplistische opios. singen \Wsten te geven zonder crL tiek. Het leven in de wereld is van daag niet gemakkelijk en juist daar. om kan men vaak de uitdrukking vernemen: ,,Hy is broeder of ztf is zuster. Boffers hoor Gelukkige menschen hoor, want ze zün zonder zorg". Denkt men in zijn materialiati- schen gedachten^ang, dat het broe der, zuster en zefs geestelijke zijn, werkelijk zoo eenvoudig is Zij, dia zoo spreken verlangen zélf heele. maal niet naar zoo'n gemakkelijk te ven in de geestelijken staat en bo. vendien wordt vergeten, dat O. L Heer deze menschen uitkoos Een zaak van roeping derhalve, van ver heven uitverkiezing. Naast het beantwoorden aan de vocatie door den candidaat stelt de geestelijke staat hem nog bijzondere zorgen genoeg Wel hebben die zor gen vaak met het materieele niet veel van doen, terwijl materieele zorgen, waarvan wij niet kunnen slapen, der kloosterlingen niet zoo. veel benauwenis geven. Zij staan op een andere basis, een grondslag, dien w;i in de wereld ook meer moesten klaar maken. Een grond slag, op Godsvertrouwen en eind. doel gebaseerd Overigens komen we voor het zielenwerk, hier en in den vreemde nog volop menschen met edelmoe dige harten tekort In plaats van den geestelijken stand te bezien uit den gezichtshoek van: onbezorgd leven, deden we beter den Heer van den oogst te bidden om nog veel meer roepingen. Heilige roepingen met onvenmoeiden ijver voor de zielen, met zelfopoffering en zelf verloochening, den geest van liefde. Dat is wat anders dan critiek op geestelijkheid, dat is wat andera dan: Word maar broeder, want dat beteekent een „makkie". Al heeft men geen smaak voor of idee^ om trent den geestelijken «taat. "eer bied eischt deze staat. Moeder Vaughan was beter op de hoogte. Zij wensehte ai haar kinderen gewijd te zien aan den dienst des Heeren. Daarvoor hield zü 1 eiken dag een uur aanbidding. Het' resul taat? Haar vijf dochters traden in het klooster en van acht zonen wer den er zes priester, onder wie één kardinaal en twee aartsbisschoppen. Wie het vatten kan, hij vatte het, HENK VAN DER MAZE Met het gewone lynvtiegtuig der K.D.M., dat ook den hoofdvlootaalmoe- zenier J. F. M. de Sain voor een inspectiereis van circa twee maanden naar Indië brengt, heeft vanmorgen vroeg het driemanschap de reis aanvaard om zijn werkzaamheden voor de solutie van het ingewik kelde probleem te beginnen. Wij hadden het voorrecht, midden in de toebereidselen voor het ver trek en tusschen allerlei zakelijke, conferenties door, met den heer Van Roll een kort onderhoud op den val reep te hebben, waarin wij Z.Exc. na een gelukwensch met zijn be. noeming en het ophalen van enkele oude herinneringen uit het verre verleden, toen de commissaris-gene raal zijn eerste schreden op het journalistieke pad zette bij het z'Ch pas voor goed ontplooiende „Maas. bode"-bedrijf allereerst de vraag stelden, hoe hij eigenlijk zijn nieuwe taak zag. Vooropzettend, dat hy uiteraard maar heel weinig zou kunnen me- dedeeien over de taak, die de com missie wacht, wensehte de heer Van Poll toch met allen nadruk te ver klaren Zy ls naar myn gevoelen zoo ontzagiyk zwaar en moeilijk, dat wy voor de vervulling ervan niet op menschenwerk alleen ons vertrou wen, mogen stellen, maar veeleer ons OP de wijsheid Gods moeteh ver laten. Ten zeerste zou ik het daar om op prijs stellen, wanneer de katholieken van Nederland het wel slagen van deze missie in hun ge. beden zullen blijven gedenken. U verwacht dus niettemin re sultaat'; O, de benoeming heb ik met biymoedigheid aangenomen, wat ik zeker niet zou hebben gedaan als ik succes volkomen uitgesloten had ge acht. Een schuchtere poging om het ge. sprek te brengen op de polemische uitlatingen in de pers der laatste dagen ter zake van de samenstelling der commissie, werd kort en goed afgewezen Nu de commissie is tot stand gekomen, dient zy als een eenheid te worden beschouwd. En alsof hy zich toch nog even wilde rechtvaardigen tegenover on- heusche kwalificaties, liet de heer Van Poll ons een schrijven lezen van een der leidende persoonlijkhe den uit de Indonesische nationale beweging, dat zich in hooge mate waardeerend over den nieuw.be- noemden commissaris-generaal uit liet. En hoe gaat het nu met uw Kamerlidmaatschap? informeerden wy verder. Daar heb ik natuurlijk voor bedankt. Als „verlengstuk van het opperbestuur" kan ik niet tevens lid blijven van de volksvertegenwoordi ging, wier taak immers is op de gestie van het Opperbestuur toe te zien. Onze Kamer-fractie zal u noo- de zien gaan. Er is inderdaad veel waars in de critiek, die het laakt dat de geheele zorg voor de Indische aan. gelegenheden op de schouders van èèn man is gelegd. Het verdiWt ze ker aanbeveling dat daarin verande ring wordt gebracht. Evenals de heer Schermerhorn heb ook ik mjj echter ter beschikking gesteld om te zijner tijd weer in de fractie te. rug te keeren. Wanneer dunkt u dat dit moge lijk zal zijn? Het is niet bij benadering te zeggen, hoe lang de commissie in Indië zal moeten blyven. De schat tingen dienaangaande loopen uiteen van 3 maanden tot 3 jaar. Naar myn gevoelen zal er toch zeker wel één jaar mee gemoeid zyn. Want ook al is er een accoord getroffen tusschen beide partyen, dan zal de aanwezigheid der commissie waar. schynlljk noodig blyven voor de uit voering der voorbereiding van de nieuwe rechtsorde. Zooalg bekend, heeft zy het recht den luit..-G. G. van advies te dienen en kan «y al dus ten deele treden in de fujictie, die vroeger de Raad van Indië ver vulde om den luit.-G.-G. bij -zyn veelomvattende werkzaamheden ter zyde te staan, ook al is haar strikte taak afgeloopen. Zy neemt op uitnoodiging van den heer Van Mook haar intrek in het palei» Ryswyk te Batavia dat in de on- middellyke nabyheid van het paleis Noordwyk, de residentie van den G.-G., is gelegen. Het onderhoud werd al voor dn tweede maal gestoord en wy ba. grepen, dat het onze tijd was. Wn namen ylings afscheid met een: Goede reis en Gods zegen, Ex. cellentie L. H. ,-Wy gaan inderdaad naar Indo nesië met den vasten wil, om» gedragen door de groote meerder heid van het Nederiandsche volk en met een vaste parlementaire meer derheid achter ons, aan de verhou dingen, zooals ze zijn gegroeid, een zoodanige wénding te geven, dat daaruit ook voor de vérdere toekomst zegeningen, zoowel voor Indone. sië als voor het Nederiandsche volk, kunnen volgen." De heer Van Poll: „Niet zonder zorg, maar toch met vertrouwen, aanvaard ik de my opgei.-.Ie taakde blijvende ver zoening van twee gebiedsdeelen. opdat binnen afzienbaren tyd dei reeds begonnen symbiose tusschen Nederland en Indonesië tot een machtige samenwerking moge be klijven." De heer De Boer: „Ik ga met optimisme naar Indo nesië, omdat mij gebleken is, dat sedert het begin van dit jaar ook in Indonesië, andere en betere stem ming ten opzichte van dit vraagt stuk is gekomen. De hartstocht» die oorspronkelyk hoog oplaaide, ij aan het bedaren en ook in Indonesië heerscht de wensch naar samen werking, waarby te constateeren is, dat in het algemeen elk gevoel van haat afwezig is." De minister-president: „Ik hoop, dat de commissie-gene raal er in zal slagen de sfeer van vertrouwen, die noodzakeiyke basis vormt voor het welslagen van haar opdracht, te scheppen Vol vertrou wen zie ik de naaste toekomst tegemoet. Het wil mij voorkomen, dat er alle reden is voor optimisme.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1