DADER GLASVERDEELING en getroffen gebieden Bevindingen der missie Koets Minister WALLACE afgetreden Vertrouwensvotum in Bidault de Onbekende Het Westen niet meer bevoorrecht DE DUBBELGANGER. Wandeling met hindernissen um ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 Waar het overschot blijft DE BOODSCHAP EEN MATEN-KWEST1E ZWART GLAS Rapport aan Comm.-gen. Verklaring van president Truman In de kwestie van de ambtenarenloonen ZALIGVERKLARING van Nederlandsche Zuster ONVAST WEER Toen op Nieuwjaarsdag 1946 een ontploffing in de Seheveningsche «ninen er oorzaak van was, dat in •een deel van Den Haag ettelijke honderden ruiten sneuvelden, zaten die ruiten er een paar weken later Weer in. En menschen uit bijv. Lim burg, die dit zagen of vernamen, keerden verbitterd naar hun Zuide lijke haardsteden terug en hadden weer een reden méér om stellig te weten, dat het Westen des lands Sterk boven het Zuiden bevoordeeld werd, aldus lezen we in ^Commen taar". Inderdaad, zelfs als men in de ga ten houdt, dat Zuid-Holland, met Den Haag en Rotterdam, in den oorlog veel meer huizen totaal heeft verloren dan Limburg, tot voor kort kon gezegd worden, dat het met de glasvoorziening van dat Westen zoo slecht nog niet gesteld was en dat *t Zuiden bijv. minder glas in een aanzienlijk- langzamer tempo kreeg toegewezen. Dat is echter thans ra dicaal veranderd en het is de moeite waard, even na te gaan hoe de oude toestand is gegroeid en de nieuwe ie ontstaan. Zooals bekend, komt een zeer groot deel van het vele vensterglas, dat wij noodig hebben, uit België, dat in het kader van de handels overeenkomst een ruime glasleve ring heeft toegezegd. Tot voor eeti- gen tijd was de gang van zaken als volgt: vanwege het Ministerie van Openbare Werken en Wederop bouw werden voor de getroffen ge bieden glasbonnen uitgegeven. Die moesten door de handelaren in die gebieden gehonoreerd worden. Ech ter, in bijv. Limburg en Noord.Bra- bant hadden die handelaren dik wijls geen of weinig glas in voor raad. Want de Belgische glasfabri kanten zonden bun glas rechtstreeks naar Nederland en het is natuurlijk, dat zij dit* deden naar hun belang rijkste afnemers van voor den oor log. En die zaten in het .Westen des lands Tegelijk met het glas werd dan een brief af gezonde» naar 't Rijks bureau voor Keramische producten, dat in de praktijk eerst wist, dat er glas was aangekomen, als de wagon al gelest was. En eer het Ministerie van Openbare Werken en Wederop bouw dan wist, dat er glas was, was bet gewoonlijk al over den kleinhan del (en weer vooral Kl het Westen des lands) verdeeld. Thans is dat anders. Het Rijks bureau voor Keramische producten is onlangs opgeheven. En de Bel gische fabrikanten moeten nu, voor dat zfl glas naar Nederland afzen den, daarvan bericht zenden aan het Ministerie, dat dan bijtijds kan zorgen voor een goede verdeeling van het glas over de getroffen ge bieden. Sinds eenigen tijd is het dan ook zoo, dat 85 pet. van het uit België binnenkomende glas naar de getroffen provinciën buiten de beide Hollanden gaat en 15 pet. voor de rest van het land bestemd is. Met bet gevolg, dat er nu nabij Den Haag weer menschen zijn, die al weken lang op glas wachten sinds de zwa re hagelbui in dezen zomer zoo vele ruiten vernielde. Maar de klachten uit Limburg en Noord-Brabant zijn sinds die nieuwe regeling veel minder geworden. Echter blijft het nog voorkomen, dat men een ruit van een bepaald formaat noodig heeft, daarvoor een bon heeft, maar dat glas niet bij den kleinhandelaar kan betrekken, hoewel hij glas voldoende in huis beeft. Dat zit zoo: de handelaren hebben een marge van 15 pet. voor versnijden en breken. Vroeger was het zoo, dat een glashandelaar er weinig aandacht aan besteedde of hij een ruit van het gewenschte for maat nu heel erg voordeelig af sneed of niet. Er was immers glas genoeg en het was goedkoop. Tegen woordig echter willen de handela ren zoo zuinig mogelijk met hun glas omspringen omdat die marge van 15 pet. mits met uiterste zuinigheid gehanteerd, een overschot kan op leveren. En daarom kan men niet altijd precies bij zijn handelaar sla gen. Dit als gevolg hiervan een ge deelte van het overschot der han delaren in den zwarten handel ver dwijnt is jammer, maar alleen te zoo moeilijk artikel als glas eenij overschot toewijzen. Over dien zwarten handel gespro ken: zwart glas is in Limburg soms goedkooper dan glas op den bo Dat komt zoo: smokkelaars koopen bjj de fabrikanten in België wa glas Op (over het algemeen van zeer inferieure kwaliteit, want alleen wat goed is wordt geëxporteerd door on ze Zuiderburen) en doen dat in Lim burg van de hand. Zij berekenen daarvoar één keer winst, terwijl voor het glas op den bon de winst van groothandel en tusschenhandel be rekend moet worden. Zwart glas in Holland" kost echter veel meer, omdat er weer eenige schakels in wijten aan bepaalde handelaren. Del den zwarten handel tusschen Lim. Overheid moet nu eenmaal bij een burg en bijv. den Haag zijn. De leden van het gezelschap van dr. P. J Koets hebben een persconferentie gegeven over hun tocht naar het binnenland van Java. Dr Koets legde er den na druk op, dat zjj den tocht zonder vooroordeel hadden ondernomen, Hjj deelde mede, dat zij tot de com- clusie waren gekomen, dat de toe stand, zooals deze door Frans Goedhart na zijn onlangs plaats gehad hebbend bezoek was ge schilderd, als „rooskleurig" kon worden beschouwd Dr. Koets deelde verder mede. Nergens had men teekenen van vijandelijkheden ontmoet, men was getroffen door de hoffelijkheid, met welke men ontvangen werd. De bevolking heeft een opmerkelijke verandering - ondergaan en heeft thans een gevoel van eigenwaarde, speciaal de jeugd beseft haar te kortkomingen Een onaangename gewaarwording was het Japansche karakter van de gewapende troepen, wier kreten deden herinneren aan het barbaar- sche gebrul der Japanneezen. Toen dr. Koets hierover sprak, waren verschillende Indonesiërs het met zijn meening eens Een ander lid van het gezelschap, dr. ir. F Honig onderdirecteur van het Ned.-Indische departement van economische zaken, deelde in een opsomming mede, dat hjj vijf fa brieken had bezocht Het leidend personeel was aan technische scho len opgeleid en de indruk van dr. Honig was, dat de fabrieken goed geleid werden, hoewel hij geen oor deel over de producten van deze fa brieken kon geven De arbeidsvoorwaarden zijn nog niet geregeld, doch het ligt in de bedoeling een acht-urigen werkdag vast te stellen. Een derde lid van het gezelschap, prof. C. B de Lange bezocht ver schillende hospitalen en ook, on aangekondigd, een krankzinnigen gesticht. Hij deelde mede, dat deze instellingen in goeden toestand ver keerden Voorts verklaarde hjj, dat de voedselpositie in het binnenland bevredigend was. In antwoord op talrijke vragen deelde dr. Koets mede, dat hij den indruk had, dat de meerderheid van de bevolking, voorzoover deze in staat was zich een oordeel over politieke aangelegenheden te vor men, achter de Indonesische re- publikeinsche regeering stond. Op de vraag, of de leden van het gezelschap de bevolking van Java rijp voor zelfregeering achtten, ant woordde dr. Koets: „Op dit oogen- blik zeker niet, omdat het benoo- digde aantal deskundigen niet voor handen is en hieraan speciaal op financieel gebied een groot gebrek is. Doch na zeker tijdsverloop zou hét mogelijk zijn" President Truman heeft den minister van handel, Henry Wallace, die door zyn gerucht makende politieke meenings- nitingen zooveel opschudding verwekte, verzocht af te treden. De president verklaarde, dat hij volledig vertrouwen had in den minister van buitenlandsche za ken, James F Byrnes en diens medegedelegeerden ter vredes conferentie van Parys Hij voeg de eraan toe, dat er "geen ver andering zou komen* in de bui tenlandsche politiek der V. S zooals Byrnes en hijzelf dié tot dusver hadden uitgestippeld. Minister Wallace is daarop af getreden. De tekst van de verklaring, door Truman tijdens een persconferentie afgelegd, had den volgenden inhoud De buitenlandsche politiek van dit land is de belangrijkste zaak, waar mee wij heden ten dage te doen heb ben. Onze verantwoordelijkheid voor het verkrijgen van een rechtvaar digen en blijvenden vrede strekt zich niet alleen uit over het volk van deze natie, maar over alle vol keren ter wereld. Het volk der Ver. Staten mag het vrijelijk en openlijk oneens zijn over elke zaak, met in begrip van de buitenlandsche poli tiek, maar de regeering der Ver. Staten moet als een eenheid tegen over de rest van de wereld staan. ,,Ik heb", zoo zei Truman, ,,den heer Wallace heden gevraagd uit de regeering te treden". Truman zette vervolgens uiteen, dat er een fundamenteel conflict ontstaan was tusschen Wallace en de andere leden der regeering in zake de buitenlandsche politiek. Men had verwacht, dat Truman alleen een verklaring zou afleggen ter ondersteuning van Byrnes' poli- Onze Farysche correspondent seint ons d.d. gisteren: Naar aanleiding van de Staking van de verschillende personeelen, die onder het ministerie van finan ciën ressorteeren, had de wetgevende vergadering, op voorstel van de so cialisten, tegen den raad van den minister van financiën in, bij ver rassing een besluit genomen om de regeering uit te noodigen, van 1 Oe tober af voorschotten op een aan staande loonsverhooging aan de ambtenarén te geven. Deze manoeuvre van de Socialis ten, die de samenwerking tusschen de drie partijen zou kunnen verbre ken, is door den minister-president direct „opgevangen". De heer Bidault verscheen heden middag in de kamer om stelling te nemen. Hij wees er op, dat de amb tenaren zoojuist 35 pet. loonsverhoo ging hebben ontvangen en dat hun tevens beloofd is, dat er I Januari a.s. een algemeene reclasseering der loonen zal plaats hebben, en dat de tinaneieele toestand van den staat niet toelaat, dat men telkens met voorstallen tot het verleenen van voorschotten komt. Achter de schermen had de M. F F. duidelijk aan de socialisten en communisten te verstaan gegeven dat het niet aanging om terwille van demagogische bedoelingen besluiten, die gemeenschappelijk in den minis terraad waren genomen, te niet te doen. Minister-president Bidault ver kreeg dan ook gemakkelijk het ver. trouwensvotum, dat met 537 tegen 13 stemmen werd aangenomen, zoo dat de voorschotten-kwestie van de baan* was. Intusschen wekt de staking om den omvang, dien zij neemt, groote ongerustheid. tiek. Slechts dit zou Byrnes pep „teleprinter" verzocht hebben. Truman betuigde voorts nog zijn: spijt over de noodzaak, de officieels relaties met Wallace te moeten ver breken. Hij hoopte, dat Wallace als ambteloos burger meer geluk zóu hebben by het uitoefenen van zijn recht van meeningsuiting. Hij had met Wallace een vriendschappelijk telefoongesprek gevoerd. Voortaan, zoo ging Truman ver der, zullen er geen verklaringen over buitenlandsche politiek meer. worden afgelegd, die niet de goed keuring van het departement van buitenlandsche zaken hebben. Bij verschil van inzicht hierover tus schen regeerings-instanties zal Tru man beslissen. Nader wordt bericht, dat Wallace zijn ontslag met ingang van héden heeft aanvaard. Hij schreef Trüman een korten brief van den volgenden inhoud: „Op uw verzoek neem ik ontslag. Ik zal voor den vrede blij ven vechten. Ik ben er zeker van, dat u dit goedkeurt en mij in dia groote onderneming zult steunen". Met Wallace verdwijnt de laatsta man van Roosevelt's „New Deal"- groep Uit de regeering. Zijn ontslag volgt een week na zijn felle rede over., het „Britsehe imperialisme" en zijn kreet om 'n „vriendschappe- lijker" politiek tegenover de sovjet unie. Harold Voung zal optreden als minister van handel ad interim der Staten. Harold Young was ju ridisch adviseur by het departement van handel. Radio-rede van Wallace. Henry Wallace heeft, bij zijn af treden als minister van handel, gis teravond een door alle radiostations van de V. St. uitgezonden rede ge houden. Niets zou hij doen, zoo zeide hij, dat een succesvol verloop van de vredesconferentie te Parijs zou kun nen schaden. Ik wensch het duide lijk te maken, dat ik tegen alle soor ten van imperialisme en agressie ben. Wjj moeten de rechten en belangen van andere volken respecteeren, zooals wij- van hen verwachten, dat zij de onze respecteeren. Ik ben besloten, den strijd voor den vrede voort te zetten. Het win nen van den vrede is belangrijker dan het bekleeden van een hooge functie, belangrijker dan iedere partijpolitiek fij» I"'-' >3 -ajr Bïi. 18. Welgemoed stapten de twee vrienden door. „Ik ben al sinds van ochtend zeven uur op, Binky". begon zijn vriend en ik verlang naar myn bed „Nog een half uurtje loopen, Tobias." antwoordde Binky, terw.ij! hy zijn horloge raadpleegde. „Toch zou ik wel even willen gaan 'zitten ik voel myn voeten, en jij" ..Stil," zei Tobias, en hij luister, de even, „daar komt een paard en wagen aan. we zullen vragen, of we mee mogen rijden 1" De vrien den bleven langs den kant van den weg staan en spoedig had de ach teropkomende wagen hen ingehaald. Tobias deed een stap naar voren, hief zijn hand op, opende zyn mond, en sloot hem toen weer met een klap. De boerenkar was leeg. een voerman wa3 niet te bekennen „Nu breekt mijn klomp!" zei Binky, .'.dat lijkt me wel een weinig onverant woordelijk. Als wjj dieven waren geweestwie weet wat er in den wagen zit......" „Of wat er achter op staat1" viel Tobias hem met har de stem in de rede Op 24 November a*s. Op 24 November a.s. zal te Rome) de plechtige zaligverklaring plaats hebben van Zuster Maria Adolphine, van het Instituut der Fraiiciscanes- sen-missionarissen van Maria. De nieuwe Zalige werd geboren In Ossendrecht, in het Bisdom Breda, Zij onderging In het jaar 1900 met zes medezusters in China den mar teldood. Voor geheel katholiek Nederland zal die dag ongetwyfeld een grootq vreugdedag zijn. De havenstaking te Willemstad is geëindigd. In de geheele haven is het werk hervat. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zondagavond: In den nacht vrij helder en koud met weinig wind; morgen overdag weer toenemende bewol king met later plaatselijk lich ten regen en aanwakkerenden Zuid-Westelijken wind; tets min der koel. 22 Sept.zon op 6.24 uur, on der 18.40 uur; maan op 2.15 uur, onder 18.10 uur. 23 Sept.: zon op 6.26 uur, on der 18.38 uur; maan op 3.36 uur, onder 18.31 uur. i). HOOFDSTUK XXIV Het gelaat voor het raam. Een klein sagaretje maar, Dick, verzocht La.ure en dien middag van ha&r plaatsje op de verhooging in he» atelier Spencer legde met zyn duim wat verf op en veegde die dan voorzich tig weer weg. Dat heb je nu al drie keer ge daan, plaagde zy Kan ik geen si garet krijgen? Zeker niet, zei hij ernstig Je hebt er een half uur geleden al een gehad. Hoe kan ik werken? Wan neer je rookt, vertrek je de spieren In je hals en in je gezicht De hemel ■weet, dat het toch al moeilijk ge noeg' is, je vijf minuten te laten stil zitten. Denk er maar eens aan, hoe ver velend het voor my is, hier maar eenwig doodstil voor me uit te moe ten staren naar niets Dich Spencer streek met zijn hand door zijn haar Je kunt naar mijn gezicht kij ken, stelde hij voor. Laureen trok snuivend haar neus je op. - Dat heb ik gezien Daar be klaag ik me juist over. Zij hief haar armen omhoog en rekte zich uit Het gaat niet, Dick. Ik kan geen minuut langer blijven zitten. Jii werkt vandaag niet zoo goed als anders en dat weet je. Schei er nu uit en laten we theedrinken en wat praten Dick -wierp boos zijn palet neer. Lat beteekent dus, dat ik moet theezetten en dat jy zult praten Hy vulde den ketel met waer en zette dien op het gasstelletje Dan liet hij zich neer op den di van, waar zij reeds was gaan zitten. Zij trok een groot kussen naar zich toe, waardoor een pyjama zicht baar werd. Wat mankeert er aan je slaap kamer? vroeg zij plagend.. Of ben je plotseling zóó artistiek geworden, dat je hier ook al slaapt? Dick bloosde diep, terwijl hij de kleedingsstukken achter den divan wierp Ja neen Luister eens, Lau reen. zei hij dan ernstig. Ik maak me vreeselyk bezorgd over die ellen dige moord-geschiedenis. Kun je mij nu niet eindelijk mijn zin geven? Laten we trouwen en er vandoor gaan op huwelyksreis. Zij keek hem vriendelijk in het be zorgde gelaat Goeie Dick, je kunt de wetten van Engeland niet ontloopen, enkel omdat je mal genoeg bent met my te willen trouwen. Die halstarrige inspecteur zou denken dat ik Del- mond vermoord had en nog op Avice geschoten had ook, indien ik iets dergelijks zou probeeren Wel, heb je dat dan niet ge daan? vroeg hij gekscherend, ter wij] hij met de shawl speelde, welke zij droeg. Zij sprong overeind. Haar gelaat was rood van verontwaardiging Hoe durf je dat zeggen? vroeg ze op bitteren toon In een wip stond Dick naast haar, smeekend, dat hij zijn onhandige poging, om een grapje te maken, zou vergeven Ik ben een taktlooze ezel kreun de hy. Alsof je zenuwen door die ellendige geschiedenis toch al niet tot het uiterste geprikkeld zyn, moet ik je er nu nog mee gaan pla gen ook. Laureen duwde een dikke lok haar achterover en drukte haar handen tegen haar kloppende slapen Stil maar Dick Het was dwaas van me, om zoo direct op te vliegen over hetgeen je zei Ik ben doodop van mijn werk in den schouwburg en de spanning van dat drama in mijn flat. En vanmorgen zy hui verde daar bovenop nu nog dat ongeval van Avice. Ik heb het ge voel, dat die kogel voor mij be doeld was Misschien zal het de vol gende maal mijn beurt zijn Dick greep bezorgd haar beide handen. Nog nooit had hij Laureen in een dergelijke stemming gezien. Lieve, wees toch voorzichtig, zei hy. Dinsdagavond is de broer van inspecteur Reynolds bijna doodge stoken, maar die surprise was na tuurlijk bestemd voor onzen scherp- zinnigen detectieve zelf De oogen van het meisje werden groot van angst Ik heb de laatste dagen bijna geen courant gelezen, bekende zij. Waar is dat gebeurd, Dick? In het voortuintje van inspec teur Reynolds' huis Reynolds was weg hy glimlachte bij de herin nering aan hun ontmoeting in Parijs en de een of ander, die een grief, tegen den inspecteur moet hebben gehad, zag blijkbaar diens broer voor hem aan Beroerd voor dien broer hé? Ik hoor echter, dat hij het goed maakt Laureen Hield haar adem in. Als ze nu maar eens 'n oogenblik alleen kon zijn om ongestoord te Kunnen nadenken. Het water kookt, Dick, zeide zij. Spencer verdween, om thee te zetten Laureen leunde in de kussens achterover, met droevige blikken door de kamer naar de groote ramen starend Zij bedekten bijna de helft van den muur en er was ook een deur, welke uitkwam op een balcon, waarvandaan een ijzeren trap naar den tuin voerde. Haar hoofd duizelde van het nieuws van den aanval op Reynolds' broer. Hield dat ook al verband met de zaak Delmond? Zoo ja, waar zou dan het eind zijn? Wie zou nu aan de beurt zyn? Zjj voelde zich afgemat. Het zou haar nu niet kunnen schelen, het volgende slachtoffer te zijn, als zij maar een eind kon maken aan de afschuwelijke angst, die haar geheel beheerschte. O, als ze maar iemand in vertrou wen kon nemenBijna had ze met Lansberg gesproken Maar nu dacht zij met schrik, dat hij er wellicht ook bij betrokken zoo al niet wer kelijk 'schuldig was. Diek Spencer kwam als raadgever niet in aanmerking Op de eerste plaats was hij te zeer op haar ver liefd, om onbevooroordeeld te kun nen 'adviseeren; overigens kon zij geen nieuwe verplichting jejgens hem op zich nemen, daar haar gevoelens voor hem louter vriendschappelijk waren. Plotseling -werden naar oogen groot van schrik. Zij zag hoe da schaduw van een man over een hoek van het raam viel Vóór de man zelf zichtbaar kon worden, was zij instinctief weggedoken achter de kussens, welke naast haar lagen opgestapeld. Een kleine opening vrijlatend om er doorheen te kun nen kijken, bleef zy afwachten Het bleeke gelaat van een man werd tegen het raam gedrukt. Hij probeerde naar binnen te gluren. Donker, ongekamd haar viel over zijn voorhoofd en een smalle, ze nuwachtige hand beschutte zyn brandende oogen De thee is klaar, riep Dick opge wekt vanuit de keuken. En ik heb waj toast gemaakt ook By het eerste geluid van Spen cer's stem verdween de man ter stond. Gespannen toeluisterend, kon Laureen flauw hooren, hoe hij langs den ijzeren ladder omlaag daalde. Over alle leden bevend, wierp zij de kussens opzij en probeerde op te Dick hoorde een kreet en naar binnen snellend, vond hij haar be wusteloos op den grond liggen. Hij tilde haar op den divan en boog zich bezorgd over haar heen Wat een dwaas ben ikmom pelde zij, haar oogen opslaand en. om zich heen starend. Dat is me nog slechts één keer eerder over komen Dick (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2