°pfH ACHTER DE bij SCHERMEN de Prijscontrole Mgr. dr. J. M. H. BUCKX f Geen erkenning van SJAHRIR De troepenuitzending naar Indië DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN bureaux voor redactie en administratie: broersvest 8, schiedam, tel. 68804 De vliegramp bij Gander Eieren-vervoer verboden bezoek Seyss' vrouw DE DUBBELGANGER. Wandeling met hindernissen 68ste JAARGANG MAANDAG 23 SEPTEMBER 1946 No. 20113 DE SPIERING EN DE KABELJAUW Driehonderd pagina's DE 18 OVERLEVENDEN GEBORGEN Nog een toestel neergestort EEN GERUCHT EN EEN TEGENSPRAAK HEILIGE VADER PRIJST ZWITSERLAND Democratie als vrucht van ondervinding Maxima voor pluimvee vastgesteld Demonstraties eischen een slachtoffer ROSENBERG SCHRIJFT HARDER DAN OOIT DE BEAMBTEN-STAKING IN FRANKRIJK NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. WITLOX ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK voorschriften De Prysbeheersching en -controle zijn niets nieuws Reeds vóór den oorlog, in 1939, toen de Prijsopdrij- vings- en Hamsterwet van kracht werd' is er een begin mee gemaakt. Maar intusschen is deze aangelegen heid er niet eenvoudiger op gewor den. Het periodiek „De Prijsbeheer- sching", waarin de verschillende voorschriften zijn opgenomen, legt daarvan met 300 bladzijden van 3 kolommen getuigenis af. De Prijscontroledienst js ongetwij feld de af deeling van de Prijsbe- heersching, welke het meest met het publiek in aanraking komt er- dientengevolge het meest de aan dacht trekt. Het is daarom, dat wij in on«ze artikelen ons hoofdzakelijk met dezen dienst zullen bezig hou der Na de bevrijding begon ln ons land de eigenlijke prijscontrole om streeks Juli-Augustus 1945, hoewel het nog enkele maanden heeft ge duurd. alvorens de zaak goed op gang kwam. Aanvankelijk bestond de Contro ledienst uit twee groepen, waarvan de eerste zich in het bijzonder be zig hield met de controle bij impor teurs, groothandelaren, fabrikanten en dergelijke, terwijl de tweede meer was ingesteld op de controle bij den kleinhandel, op markten e d. In April van dit jaar is echter besloten, de beide groepen in één en kelen controledienst te vereenigen. Daardoor werd een centrale, dus be tere, documentatie en dientengevolge een betere voorlichting van de amb tenaren mogelijk. Er kon een z.g ..Planningbureau" worden gevormd, dat al heel wat onrust onder de priisovertreders heeft veroorzaakt Op dit bureau komen namelijk gegevens en inlichtingen, waarover de verschillende ambtenaren de be schikking krijgen, samen en aan de hand daarvan worden plannen ont wapen om op een bepaald gebied in een bepaalden tak van bedrijf ens met extra kracht toe te slaan. Een sneeuwbal-proces onderzoek bij een bepaald be- leidt vaak tot belangwekkende ntdekkingen van ontoelaatbare prac- •Iken elders Bij een onderzoek m ®en restaurant b.v becijferde een controleur, dat den laatsten tijd Vermoedelijk 2341 kg vleesch, 14.454 eieren en 350 kg. sinaasappe len zwart" waren geserveerd. Heel Wat leveranciers zijn toen op on aangename wijze aan hun vroegere verkoopen herinnerd Een onder dek bij 'n schoenenwinkel vestigde "e aandacht op een „zwarte" auto leidde tot de ontdekking van een uitgebreiden zwarten handel op dit gebied Een handel in „zwarte auto's leidde weer tot de ontdek king van een handel in valsche rij vergunningen en dit bracht het on derzoek weer op een geheel an der terrein. Met een spiering vangt de Prijscontrole vaak een kabel jauw Inlichtingbronnen War zijn nu eigenlijk de bronnen van informaties, die tot controle of tot vooraf beraamde groots opge zette acties leiden? Op de eerste plaats zijn daar na tuurlijk de klachten, welke van alle kanten binnenkomen. Ruw geschat zijn het er eenige duizenden, weike maandelijks, vooral van de zijde van het publiek, bij de verschillende bu reaux van den Prijscontroledienst worden ingediend Deze klachten zijn van zeer uiteenloopenden aard, ook Wat de sociale belangrijkheid betreft ..Zwarte borrels" komen vrij veel voor. maar ook textielklachten Zij «omen uit alle rangen en standen Jr\ de samenleving, geschreven met vouSftL ?olde hardel in gekruide maar ook uitmuntend ge- soma roeren<T weer geladen met cynlschen spot. vaak yonder naamsv.mi0^;n(, Wikken en wegen Indien de controledienst alle klachten prompt en stuk voor stuk zou willen behandelen, zou het ap paraat eenige malen grooter moe ten zijn Of de resultaten in dat ge val - indien Iedere klacht terstond werd onderzocht - echter grooter zouden zijn dan thans het fa echter de vraag. De controle dienst gaat na, wat op een bepaald moment het belangrijkste is. Een klacht over ©en zwarten borrel kan geen voorrang hebben boven eer klacht over levensmiddelen of tex tiel Bovendien mogen de klachten ken, al zijn er gevallen, die een direct ingrijpen noodzakelijk maken De controledienst bekijkt de klach ten anders dan degenen, die ze in dienen. Een klacht kan immers een algemeene aanwijzing bevatten Dat maakt, dat zij soms van veel meer belang is dan de klager kan ver moeden. Vaak ook kan het noodig zijn, niet terstond naar buiten te doen blijken, dat den controledienst iets in het oor is gefluisterd en dat hij iets in zijn schild voert. Dit laatste zou onmiddellijk bekend worden, in-dien met man en macht een bepaalde actie werd ingezet, onopvallend rondneuzen is dikwijls veel verkieslijker Het spreekt vanzelf, dat het voor de klagers niet altijd pleizierig is, als aan hun klacht niet prompt ge volg wordt gegeven, maar er zijn nu eenmaal vaak practische en tac tische bezwaren tegen een directe actie Bovendien dienen de klagers te denken, dat niet elk geval zoo eenvoudig is op te lossen, als men wel denkt. ver de vele en groote moeilijk heden, waarvoor de controledienst zich bij zyr> opsporingswerk ziet ge plaatst, in een volgend artikel Over de Prijsbeheersching, dt 2 2 Prijscontrole en alleswat me2 deze kwesties samenhangt, w 2 reeds heel wat geschreven. Et bestaat nu eenmaal van de zijdt 2 2 van het publiek groote belang stelling voor, welke zich uit 2 waardeering en afkeuringTocl 2 vraagt men zich wql eens af 2 of er niet minder zou worden ge- 2 2 praat en geoordeeld - en zeet 2 zeker minder ver-oordeeld Z indien de groote massa wat meet 2 2 wist van de prijzencontrole, van 2 de moeilijkheden, waarmede zij 2 te kampen heeftmaar ook van 2 2 haar ervaringen en successen2 2 ne directeur.generaal van de 2 Prijzen is zoo welwillend ge- 2 2 weest ons toe te staaneens een 2 kijkje achter de schermen te 2 nemenHet resultaat van onze 2 2 bevindingen hebben wij vastge2 2 legd in enkele artikelenwelke 2 2 wij in ons blad zullen publicee- 2 ren2 Ce achttien overlevenden van het bij (Jander verongelukte Sabena- vliegtuig, zyn thans allen ln het zie kenhuis aldaar opgenomen. Het vliegtuigwrak wordt door deskundi gen onderzocht. Alle overlevenden zijn ernstig of vry ernstig gewond. De meesten hebben brandwonden of ontvellin gen. vaak aan het gelaat, opgeloo- pen. Enkelen braken ledematen. De stewardesse, Jeaen Rooke, verkeert in levensgevaar. De heer Gilbert Pe rier, bedrijfsdirecteur van Sabena, vloog Zondag over de plaats des on- heils. Zijn vrouw en oudste dochter zyn vermoedeiyk bij het ongeluk om het leven gekomen. Naar de oorzaak van het onge luk zal een onderzoek worden inge steld. Het staat nog niet vast, of de overleden slachtoffers per vlieg tuig naar een kerkhof worden ver voerd of ter plaatse zullen worden begraven. 'n Transportvliegtuig, RAF.Dakota van Canada, met persvertegenwoor. digers en filmoperateurs aan boord, is by het vliegveld van Gander neergestort. Het ongeluk liep goed af. Geen der inzittenden kreeg ver wondingen. De machine werd be schadigd. MINISTER LIEFTINCK TE NEW-YORK Minister Prof. P. Lieftinck is gis teren te New York aangekomen In den namiddag is hij naar Ottawa doorgereisd voor een officieel bezoek aan de Canadeesche regeering en zal zich Woensdag naar Washington begeven voor het bywonen van een vergadering van den raad van be stuur van de wereldbank en het we reldfonds. Volgens ANP-Aneta, ver klaarde Minister Lieftinck, die ver gezeld was van het plaatsvervan gend bestuurslid van de bank, den heer A. M_ de Jong, niet voor eenige andere regeeringsaangelegenheid in Amerika te zyn. Mgr. dr. J. Af. H. BUCKX f In het Missiehuls der Priesters van het H Hart van Jesus te Sit- tard is Zondagmorgen om 4.40 uur overleden Z. H. Exc Mgr. dr J. M. H Buckx, titulair bisschop van Doliche, oud-apostolisch Vi caris van Finland en oud-provin ciaal der Ned provincie van de Congregatie der Priesters van het H. Hart van Jesus Johannes Michael Hugo Buckx werd 6 Aug. 1881 te Born (L.) ge boren, legde in 1901 zijn H. Profes sie af in de Congregatie der Pries ters van het H. Hart van Jesus en werd in 1906 te Rome priester ge- "wijd Spoedig daarna werd hij mat Pater J. van Gysel naar Finland gezonden om daar een missie te be ginnen. Daar arbeidde hij onder de kath. Foolsche en Lithausche solda ten en onder de weinige Finsche katholieken totdat de vervolgingen van den kant der Russen hem in 1911 noopten het werk op te geven. Op uitnoodiging van Mgr. Bitter aanvaardden de Paters een werk kring in Zweden, vanwaar Pater Buckx in 1916 naar Nederland te rugkeerde Hij werd toen achtereen volgens professor in de moraal theologie te Liesbosch-Prlncenhage, rector te Bergen op Zoom en Pro vinciaal Overste. Nadat Finland zich van Rusland losgemaakt had en vrijheid van godsdienst afkon digde, bleek Pater Buckx de aange wezen man te zijn om de betrek? kingen tussehen de jeugdige repu? bliek en den H. Stoel te regelen. Nadat in 1920 het Apostolisch Vica riaat van Finland was opgericht, werd Pater Buckx in 1921 benoemd tot Apostolisch Administrator en in 1923 tot Apostolisch Vicaris Den 15en Augustus 1923 werd hij' door Kardinaal van Rossum te Helsinki tot bisschop geconsacreerd. De grootste verdienste van Mgr Buckx is geweest het regelen van de betrekkingen tussehen Finland en de Katholieke Kerk. Daarbij heeft hij de inwendige organisatie van het Vicariaat krachtig ter hand genomen De Pontificale uitvaart zal plaats hebben op Donderdag 26 September om 10 uur in de Christus Koning kerk te Leyenbroek-Sittard, Volgens een bericht van de ,,Ass. e?s- zou Ned commissie-gene raal den republikeinschen autoritei ten informeel hebben medegedeeld, dat zij voornemens is he«t gezag van de regeering-Sjahrir over Java en bumatra te erkennen De voor zitter van de commissie-generaal prof Schermerhorn, heeft echter officieel verklaard, dat „de bewe ring van de wereldpers en radio, dat de commissie-generaal tegen over vertegenwoordigers van de re publiek zekere informeele, politieke beloften zou hebben gedaan, op zuivere fantasie berust." „Tot nu toe", aldus prof. Scher merhorn, ,,is het eenige contact, dat de partijen hebben gehad, een onofficieele bespreking tussehen de heeren Schermerhorn, Van Mook en Soedarsono, den republikein schen minister van binnenlandsche zaken, geweest, waarbij uitsluitend problemen t.a.v evacuatie, het stop zetten der vijandelijkheden en den technischen kant van de hervatting Z. H. de Paus heeft een radio rede gehouden tot de Zwitsersche Katholieken, waarin hij o.m. zeide, dat de ware vryheid die is, welke het belijden en in practyk brengen van waarheid en gerechtigheid, vol gens de goddelijke voorschriften en in het algemeen belang, waarborgt. Na hulde te hebben gebracht aan Zwitserland voor de edelmoedigheid, die het tegenover de slachtoffers van het wereldconflict heeft bewe- zea' zeide de H Vader, dat daar, waar andere landen hun kracht en scheppende macht zochten in het h T 8™,6' Zwitserland die vond menwerJT® van hartelijke sa menwerking tussehen de verschil lende groepen der bevolking! De Paus voegde hieraan toe dat het Zwitsersche volk trotseh la op het democratisch karakter van zijn land en hi) noemde dit terecht, om dat zijn democratie niet kunstmatig biet te zeer. en z— zeW niet uit- gewrocht is, maar de vrucht is van sluitend, individueel worden beke-de ondervinding gedurende eeuwen. der besprekingen ter sprake zijn gekomen. Lord Killearn heeft op den eer sten dag van zijn verblijf te Batavia gebracht zich een duidelijk beeld van den toestand te vormen. Hij had een onderhoud met denrepu blikeinschen minister van binnen landsche zaken, dr. Soedarsono, bij wien zich later nog Oetoyo voegde Later had lord Killearn een ont moeting met den geallieerden op perbevelhebber, generaal Eric Man- sergh, en den Amerikaanschen di- plomatieken vertegenwoordiger, Walter Foote. Voorts zou hij de leden der com missie-generaal ontmoet hebben. Met ingang van Zaterdag jl. is het vervoer van eieren verboden. Tot nu toe was het vervoer van geringe •hoeveelheden (tot 25 stuks) ook aan particulieren zonder vergunning toe gestaan. In het vervolg zullen slechts eieren mogen worden ver voerd, welke door de vereischte for mulieren zijn gedekt In de maatregelen ten aanzien van het houden van pluimvee is ook een vereenvoudiging gekomen. Vol gens de oude bepalingen mocht iemand alleen pluimvee houden, wanneer hij in het bezit was van een door het bedrijfschap voor pluimvee en eieren afgegeven ver gunning. Thans mogen particulieren zonder vergunning ten hoogste tien stuks pluimvee aanhouden Voor personen, die een landbouw bedrijf exploiteeren, mag dit totaal de vijftig stuks niet overschrijden. Voor hen, aan wie in 1946 een kui kentoewijzing werd uitgereikt voor 130 kuikens, mag het aantal zonder vergunning te houden stuks pluim vee maximaal 75 stuks bedragen. Op overeenkomstige toewijzingen voor 200 kuikens mogen thans 125 stuks pluimvee worden gehouden Een groot gedeelte van de mili tairen, de naar Indië zullen wor den uitgezonden en verleden week van het inschepingsverlof niet waren teruggekomen, heeft zich alsnog bedacht en is naar de onderdeden teruggekeerd. Aldus deelde generaal Krnls ln een nieuwe radio-toespraak over deze aangelegenheid mede, waarin hy speciaal 'n beroep deed op de familieleden der uit te zenden sol daten om mede t© werken, dat deze het hoofd koel houden en hun verstand gebruiken. Intusschen gaat de propaganda uit zekere kringen tegen de uitzen ding voort. Zaterdagavond werd in Amsterdam op verschillende punten in de binnenstad herhaaldelijk ge tracht tot demonstraties te komen. Politie en militaire politie grepen echter in, voordat zich ergens een stoet kon vormen. Dit ingrijpen verliep echter niet altijd even rustig. Op enkele plaat sen moest met kracht warden opge treden en er vielen zelfs eenige schoten. Op den Haarlemmerdijk is daarbij een militair, die aan de som maties der militaire politie om door te loopen weigerde te gehoorzamen, zoodanig getroffen, dat hij aan zijn verwondingen is overleden. Seyss Inquart heeft Zaterdag voor de eerste maal in de gevan- genis bezoek ontvangen van zijn vrouw, die uit Salzburg arriveerde. Frau Seyss was de laatste van de> vrouwen van de beschuldigden, die aankwamen. Zy was vergezeld van haar oudste dochter. Kort voor haar is de vrouw van Kaltenbrunner, die, evenals Frau Streicher, in politieke gevangenschap vertoeft, naar Neu renberg gebracht. Seyss Inquart's activiteit in zyn cel wordt wellicht nog overtroffen door die van Rosenberg, die dag en nacht schrijft aan memoires en be schouwingen over Oost-Europa, waarin hij precies dezelfde gedach-p ten blyft vertolken, die zijn neer gelegd in zyn „Mythus" Rosenberg hoopt, dat de werken, die hij thans schryft, na zyn von nis zullen worden gepubliceerd en hy beschouwt ze niet alleen als een geestelyke, doch ook als een mate- rieele nalatenschap. Frau Rosenberg neemt niet deel aan de gezamenlyke m&altyden van de familieleden van de beschuldig den, „omdat zij geen eten wenscht te aanvaarden van de bezetters, die haar man gevangen houden". Zij heeft ook het haar ter beschikking gestelde kwartier niet willen be-» trekken en heeft zelf onderdak in Neurenberg gezocht. De staking van de ambtenaren van het Fransehe ministerie van financiën is aanzienlijk uitgebreid en schijnt zoowel te Parijs als in de provincie volledig te zijn, aldus een woordvoerder van de ambtenaren? organisatie De vakvereeniging voor politie, personeel in Frankrijk heeft beslo ten Woensdag aan de staking van het overheidspersoneel deel te ne men. De bank- en beursbedienden in Noord-Frankrijk hebben besloten heden Maandag in staking te gaan. W'atl<UYt?£* 19. ,,Ik geloof," zei Tobias op be. denkelijken toon" dat ons moei lijkheden te wachten staan Uit dien wagen blijkt wel, dat de ben. de ons op de hielen zit en dat het slechts een kwestie van tiid is of„Inderdaad een kwestie van tud'viel Binky hem in da rede en hy wees op ztjn polshor loge. ,,en die tiid zal nog vijf minu ten zijn!'' „Juist!" zei Tobias „en daarom wou ik je nog het volgende zeggen. Ik zit in moeilijkheden ga lij nu terug en haal de politie dan blijf ik hier wachten Om door die bende gepalet te worden! Neen. Tobias, dat nooit! Samen uit! Samen thuis of samen gepaktF® Tobias hoorde deze woorden met een verheugd gemoed aan. „Oké. Binky eerlijk gezegd had ik niet anders verwacht. Kom laten MM verder gaan".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1