ACHTER DE SCHERMEN Textiel- en Detailhandel Amsterdamsehe stakers bij de Prijscontrole hervatten heden het werk Menschen in nood 200 CHÏNEEZEN GEDOOD WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1946 PAGINA 5 NOODZAKELIJK Tendenz om winst te stellen boven algemeen belang Ned. haring naar Rusland MEER INSCHAKELING GEWENSCHT HET TROEPENTRANSPORTSCHIP NAAR INDIE VERTROKKEN NA CCNELICT MET INDONESIËRS Wapengeweld in Zuid-Perzië III (slot). PRODUCTIEREGELING Er zijn, zooals wij reeds in ons vorige artikel opmerkten, zeer vele goederen, die tegen te hooge prijzen ■worden verkocht, zonder dat er van zwarten handel wordt gesproken. Het betreft hier artikelen, die op een bepaald moment bijzonder echaarsch worden of waarnaar op een gegeven oogenblik 'n toenemen de vraag bestaat. Toen er bijvoorbeeld eenigen tijd geleden suikerschaarschte dreigde, werd er bij de Prijscontrole terstond alarm geblazen en de opsporings ambtenaren werden speciaal belast met de controle op de suikerprijzen en natuurlijk ook op die van de zoetstof. De vangst was inderdaad uiter mate zoet, toen het net uiteindelijk werd opgehaald. Het aantal over tredingen was legio. In een be paald geval werd bijvoorbeeld ge constateerd, dat 8000 doozen, elk met 100 pakjes zoetstof, te duur waren verkocht. Een prijs, die een paar centen te hoog is, beteekent in zoo'n geval voor een verkooper een belangrijke winst. In dit speciale geval werd een overwinst becijferd van niet minder dan 43.000. En dit is niet eens het bedrag, dat het publiek teveel heeft betaald, want elke tusschenhandelaar en elke detaillist had natuurlijk zijn onkosten en winstmarge op den door hem betaal den prijs gelegd. Alleen voor zoet stof en uitsluitend *bij de eerste schakels van den handel, werd in korten tijd globaal een overwinst be cijferd van 150.000 in de ver schillende gevallen, welke werden achterhaald. Dure Hollandsche zindelijkheid. Een geliefd artikel, waarvoor de huisvrouw blijkbaar bereid is, eiken prijs te betalen, is boenwas. Boen was is dan ook een artikel, dat ge regeld in de rapporten van de controle-ambtenaren wordt ge noemd. Natuurlijk staat het vooral gedurende den schoonmaaktijd op het programma, maar niettemin vraagt het de voortdurende aan dacht. Een ander winstgevend artikel is schuurpapier.J^ten heeft er eenvou dig geen ideie van, welke prijzen daarvoor worden betaald en hoe daarmee kan worden geknoeid. In één geval werden 25.000 vel achter haald, die waren verkocht tegen een viermaal te hoogen prijs. En dan is er nog closetpapier, waarop in een bepaald geval een overwinst werd gemaakt van niet minder dan een ton Ook "de banketbakkers hebben voortdurend de belangstelling van de Prijzencontroleurs. In sommige gevallen worden prijzen geconsta teerd die honderd procent te hoog zyn. Hoesttabletten en dropjes Hoe st tab let t endropjes en derge lijke zijn blijkbaar eveneens zeer lucratieve artikelen, die voortdurend tot recidive aanleiding geven. Alleen is de naam, waaronder het artikel in den handel komt, telkens anders. Overigens is alles steeds hetzelfde liedje. Textielgoederen en borstels be- hooren eveneens tot de artikelen, die den opsporingsambtenaren voortdurend volop werk bezorgen. Het zijn in de meeste gevallen een voudige artikelen hoofdzakelijk zelfs voorwerpen voor dagelijksch gebruik, welke de aandacht van den Controledienst hebben. Huishoude lijke artikelen, keramische produc ten, textiel, lederwaren, tasschen e.d., hebben 't onderwerp van zorg vuldig voorbereide acties uitge maakt, die vaak verrassende resul taten hebben opgeleverd. Vroeger geschiedde de contröle op eenigszins andere wijze. Toen wer den, min of meer systematisch, be paalde adressen volledig afgewerkt, maar de Prijscontróle is daarvan thans gedeeltelijk afgestapt. Men "werkt nu zoo, dat men dan hier, >oud-Indische militairen komen ift beroering. Hun pensioenen zijn absoluut onvoldoende en ter tege moetkoming in hun moeilijkheden wordt veel te weinig gedaan Dit was de groote klacht op de vergade ring van .Madjoe", de Ver van oud-onderofficieren van het K.N.I.L Evenals de Ned gepensionneerderi wil men over 1946 een toeslag heb ben van 25 pet.voor 1946 vraafrt men 40 pet. met 4 maanden pensioen direct uit te keeren als voorschot De .Commissie financieele positie burgerlijk rijkspersoneel" heeft on der voorzitterschap van den heer Neher voorloopig inzichten der per son eelS-organisaties besproken t.a.v. deze materie. Br zal nu contact worden genomen met de regeering, waarna definitieve voorstellen srullen worden gedaan. Boor bemiddeling van de Ned. re geering kan de reedersvereemgmg voor de haringvisscherij tien miliioen Kilogram gezouten haring leveren aan Rusland De levering zal geschieden in z.g Schotsche vaten met 115 ki logram netto vischgewjcht Negentig a honderdduizend vaten zullen i" vier partijen naar Rusland verzonden 1 hadden de soldaten bezit genomen worden van het schip. Uit ieder venster dan daar, een diepgaande controle instelt om te trachten tot de bron door te dringen en maatregelen te treffen, om voor goed een einde aan het kwaad te maken. Dergelijke acties zijn in vele gevallen met succes bekroond, ook al omdat in overleg met den bonafiden handel is gestreefd naar het scheppen van betere verhoudingen. Sier producten inplaats van gebruiksartikelen Bij de industrie bestaat vaak de neiging, om in plaats van de veel meer 'noodige gebruiksvoorwerpen, sierproducten te vervaardigen waarvoor hoogere prijzen kunnen worden gemaakt. Indien dit door ambtenaren van de Prijscontrole wordt geconstateerd, vestigen zij uiteraard daarop de aandacht van de instanties, die op dit gebied regelend kunnen optreden. Steeds meer blijkt namelijk, dat er ver schillende gebieden zijn, waarop de prijsvoorschriften onvoldoende effect hebben, indien niet tevens wordt voorgeschreven, hoeveel en wat mag worden geproduceerd. Op die wijze moet dan worden ver hinderd, dat door productieverschui ving artikelen worden vervaardigd, welke een hoogére winstmarge heb ben, hoewel daaraan minder of geen behoefte bestaat. Voor meubelen en ook vöor verschillende confectie; goederen zijn dan ook reeds pro ductie-voorschriften gegeven als uit vloeisel van allerlei ongewenschte verschijnselen. De Controledienst heeft overigens reeds spoedig aanwijzingen, wan neer ergens extra-winsten mogelijk zijn. Zoodra er bijvoorbeeld een klacht komt, dat een bepaalde in dustrie personeel wegzuigt van andere bedrijven, heeft de Contröle- dienst belangstelling voor de weg zuigende industrie. Te hooge prijzen Een vrij veel voorkomend ver schijnsel, dat hij den Controledienst wordt gesignaleerd is het inkoopen tegen te hooge prijzen door den detaillist. Deze detaillisten rekenen in vele gevallen dan wel niet meer dan de hun toekomende winstmarge, maar het verkoopen tegen te hooge prijzen is strafbaar, ook indien de inkoopsprijs te hoog is geweest. Op allerlei wijzen tracht men de prijzencontroleurs te bedriegen of te overbluffen, doch dat lukt lang niet altijd. Wat wel op groote schaal lukt, is, dat het publiek wordt afge zet en het merkwaardige is, dat de te hooge prijzen, die worden ge vraagd, zoo maar klakkeloos, worden betaald. Sociale zijde der prijscon- trole het belangrijkste. Uit een en ander kan worden af- geled, dat de zwarte handel inder daad een zeer ernstig euvel is, maar dat toch ook het opdrijven van de prijzen niet als kwaad mag worden onderschat. Integendeel. Het pu bliek betaalt, ondanks de alom ge signaleerde spanning tusschen loo- nen en prijzen, maar al te gemakke wordt door handel en industrie ge bruik vaak misbruik gemaakt. Zeker, industrie en groothandel hebben met ernstige moeilijkheden te kampen. Er moeten groote ver liezen worden ingehaald. De weder opbouw vereischt veel kapitaal. Maar de sociale zijde van het prijzenvraagstuk is verreweg het belangrijkste. Actieve prijzenpolitiek, doelmatige bestraffing, maar vooral medewer king van verkooper en koopers, zijn noodzakelijk om het prijzenniveau op een redelijk verantwoord peil te houden. De Controledienst doet zijn plicht. Mogen ook alle andere in stanties, die belang hebben bij een redelijk prijspeil, daaraan blijven medewerken, of er hun medewer king aan gaan geven. 26 SLACHTOFFERS WORDEN BEGRAVEN Vliegtuig cirkelt boven het graf Reuter seint uit Saint Johns: Vandaag heeft de begrafenis plaats van de zes en twintig slachtoffers van de Sabena-skymaster, die nabij Ganter te pletter viel. In een vliegtuig, dat boven het graf cirkelt, wordt de eenvoudige plechtigheid geleid door den aarts deken van Grand Falls, E. M. Bishop en pater F. J. Mc. Carthy uit Gan ter. Ook een rabbijn uit New York neemt, aan de plechtigheid deel. Te voren heeft pater Mc. Carthy een H. Mis gelezen in de kapel van het vliegveld. Het vliegtuig met de geestelijken werd vergezeld door een ander toe stel, waarin zich functionarissen van de Sabena bevonden, alsmede vliegveldpersoneel en overlevenden van de ramp. Intüsschen meldt Reuter nog, dat ook een der gewonde overlevenden bezweken is, zoodat het aantal slachtoffers tot 27 is gestegen. Blijkens de begrooting voor 1947 wordt de schadeloosstelling aan de leden van de Tweede Kamer van 4500 gebracht op 5000. Van Manssum bonds voorzitter Uit alle deelen van het land wa ren gisteren de textieldetaillisten, leden van den Ned. Kat Vakbond voor den textieldetailhandel ,,St. Willibrordus", bijeengekomen in de Rivièrahal te Rotterdam om hun eerste algemeene ledenvergadering na de bevrijding te houden. De afdeeling Rotterdam had de eervolle opdracht gekregen, om ais gastvrouw op te treden. Zij heeft zich op uitnemende wijze gekweten van deze taak en er voor gezorgd, dat de talrijke leden van „St. Willi brordus" een onvergetelijken en vruchtbaren dag van ernst en ont spanning in Nederlands grootste ha. venstad hebben doorgebracht De voorzitter van de afdeeling Rotterdam, de heer W H. J. van Mansum, sprak in zijn welkomst woord, waarin hij zich speciaal richtte tot deken J. H Niekel van Rotterdam, die door zijn aanwezig heid blijk gaf van zijn groote belang stelling voor het werk van .,St. Willibrordus", zijn voldoening uit over de groote opkomst, waarna de bondsvoorzitter, de heer M F Kempkes, er op wees dat men was bijeengekomen om de belangen van den textielhandel maar ook die van de eigen katholieke organisatie, zoo noodig in federatieve samenwerking met anderen, te verdedigen. In zijn jaarverslag deelde de bondssecretaris, de heer A. M. Pee- ters, mede, dat na de heroprichting van den bond sinds de bevrijding het ledental 200 procent bedraagt van dat van 1939 en dat mag worden verwacht, dat ,,St. Willibrordus" binnenkort een ongekend aantal le den zal tellen. Uit de verschillende voorstellen, welke aan de orde kwamen, bleek duidelijk, dat de zoo vaak gesmade textieldetailhandel, welke zoo graag wordt gebruikt als de zondebok die, beladen met de grieven van het publiek en de voorschriften van de overheid, de dorre distributie-woes_ Op het Waterlooplein te Amsterdam moest de politie gistermiddag lijk den^ gevraagden prijs. Daarvan i charges uitvoeren om de opgewonden demonstranten uiteen te drijven. Even over vijven gaf de „Boissevain"het trot^che motor schip van de K. P. M., drie stooten op de fluit, als sein dat men ging vertrekken. De sleepbooten langszij zetten de motoren op volle kracht en langzaam schoof de reus van de kade. De bijna drieduizend soldaten van de 7-December-divisie aan boord juichten en het publiek op de kade riep laatste woorden van afscheid en zwaaide met zakdoeken en hoeden. Toen zette de kapel het „Wil helmus" in en allen op het schip en op de kaden hoorden in stilte het volkslied aan. Het inschepen was zeer rustig verloopen. Op de terreinen der Mij. „Nederland" waren voorzorgsmaat regelen genomen. Zonder speciale papieren kwam men er niet op, de M.F. was onverbiddelijk. De treinen kwamen aan en de soldaten gingen aan boord na een laatste afscheid van hun familieleden. Ze waren monter en welgemoed. Aan boord zocht men een plaatsje aan de ree ling en de muziek speelde vroolijke marschen en liedjes. Langs de Java- kade stohden de bloedverwanten moeders en verloofden, vaders en broers. Er drupte wel eens een traan, maar er viel geen onvertogen woord. De jongens maakten wat grapjes tegen de achterbljjvenden en gooiden met appels en sigaretten, heele pakjes Camelsigaretten, waar- op te lezen stond: Een laatste groet van het vaderland, aangeboden door het American Red Cross. Vlak voor het vertrek viel er even stilte toen een vrouwenstem den jongens na mens de N .I.W .I.N. een laatsten groet bracht en hun beloofde dat het vaderland hen niet zou verge ten. Toen voer het schip weg. Tot hoog in de mast het khaki van de unifor men. Als een sprinlthanenzwerm stak een hoofd en toen een hij zijn enthousiaste zwaaien zijn pet ver loor, moest snel het bootje der poli tie erbij komen, om die weer op te visschen. De sleepbpoten trokken de „Boissevaln" naar het midden van het IJ. Toen was het schip overal te zien en overal stonden menschen en overal werd gejuicht. De De Ruyterkade zag zwart en over de hoofden van de menigte heen, zag men het schip trots en statig wegglijden. Naar wij vernemen, zullen Zater dag a.s. de „Ruys" en Donderdag daaropvolgend de „Tegelberg" even eens met onderdeelen van de 7-De- cember divisie vertrekken. B, en Wwenden zich tot de stakers Van de zijde van B. en W. van Amsterdam vernemen wij da* het college gistermorgen den toestand heeft besproken, welke in de hoofd stad is ontstaan door de wilde sta kingen by de Gemeentetram, ver schillende gemeentebedrijven, de haven en particuliere industrieën, ateliers etc. Als resultaat van deze besprekingen heeft het college on der het gemeentepersoneel de ken nisgeving laten verspreiden, waarin den stakers uitdrukkelyk werd op gedragen het werk te hervatten en hun de gevolgen in herinnering wer den gebracht, daaraan zy zich by voortdurende onwilligheid bloot stel led, Mede werd besproken het ver zoek van eenige bestuurders van de C.P.N. om op het Waterlooplein dan wel op eenig afgesloten terrein in de gemeente een massa-meeting te organiseeren. De wnd, burgemeester als hoofd van de politie maakte als zijn be sluit bekend, dat de vergunning tot elke demonstratie of bijeenkomst, waarvoor zijn toestemming ver eischt is, per se zal worden gewei gerd. Voor de meeting op het Waterloo plein, gistermorgen 11 uur, was ook geen vergunning verleend. De met de leiding belaste politie-inspecteur ter plaatse heeft om tactische over wegingen toegestaan, dat de voor zitter van de communistische raads fractie, H. Gortzak, het publiek eenige minuten toesprak. Dit heeft de verhitte de gemoederen bekoeld, zoodat een dreigend handgemeen achterwege bleef. De staking van het personeel by de gemeentelijke waterleiding, gas- en electrieiteitsvoorziening bleef zoodanig beperkt dat de watervoor ziening totaal niet werd geëtoord, terwyl de gasvoorziening slechts 'n korte periode van den dag eeniger- mate werd gehinderd en de gebrui- kers een geringer gasdruk consta teerden. Politie moest ingrijpen Den geheelen middag was het in de Amsterdamsehe binnenstad roe rig; speciaal op den Dam moest de politie herhaaldeiyk charges uitvoe ren. Omstreeks half vijf bereikte de onrust haar hoogtepunt en trof de politie maatregelen om verdere on geregeldheden te voorkomen. Met behulp van drie jeeps en de uitruk- auto werd het publiek van het mid- den-damterrein teruggedreven. Een enkele maal moest de politie van sabel en vuurwapens gebruik ma ken. De G.G.D. had uit voorzorg vijf ziekenauto's en een groote am bulance-aanhangwagen naar de bin nenstad gedirigeerd. By de charges in de l^jnnenstad zyn totaal 29 ge- wondeii' gevallen, waarvan een in 't Binnengasthuis is opgenomen; de anderen liepen allen min of meer ernstige sabel- of schotwonden op. Ook in het begin van den avond kwamen in de binnenstad weer op- loopen voor van op relletjes beluste opgeschoten jongelui. tijn wordt ingezonden, niet uitslui tend zichzelf zoekt, maar wel de_ gelijk een open oog heeft voor do belangen van den verbruiker. Aangedrongen werd o.a. op be- scherming van den kleinhandel te gen uitschakeling door leveranties van fabrikanten aan verbruikers, op gröoter medezeggenschap bij het vaststellen van de puntenwaardee- ring, op doorvoering van de vesti gingswet, op het geleidelijk punten- vry-maken van textielgoederen, op ongeldigverklaring van alle in om loop zijnde extra-punten en gelijk tijdige geldigverklaring van een ge lijkwaardig aantal punten van do personenkaart, op een zoo spoed^ mogelyke verdeeling van de beschik bare goederen welke thans soms twee maanden traineert op ver hooging van de productie van luiers, baby-artike?en, overhemden, boor den en corsette-, waaraan zeer drin gend behoefte bestaat en op uitgifte van speciale punten of zegels voor vakkleeding. Ten aanzien van al deze wenschen en verlangens is het hoofdbestuur diligent. Na de lunch wees de nieuw© bondsadviseur, rector C. M. Klaver, in een helder betoog op de noodzaak van een katholieke organisatie mot het oog op de sociale rechtvaardig heid. In plaats van bondsvoorzitter M. F. Kempkes, die zich wegens druk ke werkzaamheden niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer W. H. J. van Mansum uit Rotterdam, dio tevens namens Zuid-Holland in het bondsbestuur zitting neemt. Met welk een instemming deze verkiezing door de vergadering werd begroet, bewees het hartelijk ap plaus, - terwijl zelfs spontaan een ,,Lang zal hij leven!" werd aange heven Tijdens de verkiezing van 't hoofd bestuur bracht de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, 'n kort bezoek aan de vergadering. In een sympathieke toespraak wees hij op de uiterst belangrijke taak van den detailhandel in het distributieproces waarbij hij herinnerde aan de hulp, die hij na het bombardement in Mei 1940 van den heer van Mansum en den textieldetailhandel had ontvan gen. In het hoofdbestuur werden geko zen de heeren Kempkes voor Gel derland, Oostermeyer voor Overijs sel, Peeters voor Noord-Holland en Utrecht, Lukke voor Noord-Brabant en Vencken voor Limburg, terwiil op de ♦vrije zetels werden gekozen de heeren v. R&ay (penningmees ter), Maatman, de eventueele op volger van den heer van Mansum als bondsvoorzitter, en van Horn, die namens de heerenconfectie in "t bestuur zitting heeft. Te Bangansiapiapi aan Sumatra's Oostkust zijn tweehonderd Chlr.ce. zen gedood. Aneta verneemt van bevoegde zijde, dat in dit visschers- dorp, dat4 aan den mond van de ri vier de Roka.n ligt, onlangs» onlus ten zijn ontstaan, nadat de Chinee- zen hadden geweigerd, hun wapens aan de Indonesiërs uit te leveren. Volgens de Chincezeto, die thans naar Singapore zijn uitgeweken, waar zij den Chineeschen consul- generaal op de hoogte hebben ge steld en diens hulp hebben ingeroe pen, zijn tot dusver 200 Chineezen gedood, terwijl de ongeregeldheden voortduren. Volgens de vluchtelingen zijn do plaatselijke soldaten, die, zooals was overeengekomen, buiten de plaata waren gelegerd, Bangansiapiapi bin nengekomen en hebben er eenige ge bouwen bezet. De Chineezen zijn be-' ducht voor de Indonesische verster kingen, die per boot uit het nabij gelegen Aboean Bilik arriveeren. De bevolking van het visschers- dorp Bangansiapiapi is overwegend Chineesch. Slechts eenigen zijn er in geslaagd, naar Singapore te ont komen. Verdere bijzonderheden zijn. nog niet bekend. Bangansiapiapi is na Bergen, in Noorwegen, de, grootste visschers- plaats ter wereld. Ongeveer 15.000 Chineezen leven er uitsluitend van den handel in visch, welke niet al leen met de steden op Sumatra, doch ook met Java en Singapore gedre ven wordt. Ongeveer 170 vrachtauto's, alsmede tanks en vliegtuigen, zijn met Per zische regeerings troepen uit" Teheran vertrokken naar Sjiraz in Zuid-Per zië, "waarop door de stam der Kas- kais In het afgeloopen weekeind een overval is gedaan. De Kaskais zijni goed bewapend. Volgens inlichtingen' uit betrouwbare bronnen zouden zij, tezamen met leden van andere stam men uit de omliggende gebieden, ongeveer twintigduizend man sterk zt)n. In Teheran blijft men kalm. In regeeringskringen is men ervan overtuigd, dat Ghavam es Soeltaneh, de minister-president van Perzië, den toestand wel meester zal blij ven. Het kabinet is intüsschen in bijna permanente zitting bijeen ge weest, sedert de ongeregeldheden begonnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5