INDONESIË en STAKING Kinderbijslag voor elk kind DE NIEUWE BONNEN Burgeroorlog op kleine schaal 08ste JAARGANG DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1946 No. 20122 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Front tegen het communisme KAMER AANVAARDT NIEUWE SPELLING 1 OCTOBER VONNIS NEURENBERG ITALIE'S KOLONIËN Wetsvoorstel thans ingediend Joego-Slavië en Albanië zouden de hand in het spel hebben ZUINIG MET ZEEP! Kard- Griffin veroordeelt Mevrouw Roosevelt naar, Nederland NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR. DIRECTEUR: J KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H A. PAALVAST MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEBROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK De bootj die zoo pas in het ge zicht van de haven stranddeis weer vrij vlot los gekomenMim nister en Kamer hadden zich kun nen bezinnen over de strekking van de amendementen.Lucas, waarvan nu, althans Jt voornaam stedirect een welwillend oor vond bij de afgevaardigdenterwijl de minister zich geen principieel te genstander ervan verklaardeAl dus werd aan het geopperde be zwaar, dat minister en commissie het in taalkwesties samen voor het zeggen zouden hebben, tege. moet gekomen. De aan te brengen wijzigingen in de officieele schrijf taal zijn nu in het ontwerp zelf opgenomen. Zoo heeft het opont houd, dat de behandeling der wetsvoordracht ondervond, winst gebracht, zij het dan geen abso luut principieele. Het tweede amendement-Lucas, dat de bevoegdheid der vaste com missie tot een louter adviseerende wilde beperken, kreeg intusschen de Kamer niet zonder meer mee. Het ging tè ver, wat de voorsteller ge- reedelijk toegaf. Na eenige revisie, die wat soepeler redactie bracht, werd nochtans ook deze verbetering in de wet gebracht. Een en ander zonder hoofdelijke stemming; ook het ontwerp zelf ging daarna zonder meer onder den hamer door. De rest van den middag was ge- Wijd aan de In terpellatie-Wagenaar een poging van de communistische fractie om de ordeverstoring, die in de hoofdstad plaats vond, terwijl zich de jongens van de 7 December- divisie rustig in de haven inscheep, ten, welke zy zooals de heer v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.) en na hem de heer Schouten (A.R.) op zijn eigen forsche wijze en bij gevallen door den heer Vorrink, op merkten zelf hadden georgani seerd, nog eens extra voor hun standje uit te buiten. De minister-president en de mi nister van Oorlog zijn in een waar dig betoog deze poging tegemoet getreden. Zich in hoofdzaak bepa lend tot het optreden van de poli tie en de marechaussée, zetten bei de bewindslieden uiteen dat zij van misbruik van wapengeweld niet ge diend zijn, maar ook voor een ge motiveerd gebruik de volle verant woordelijkheid willen dragen, wan neer net gaat om het handhaven van rust en orde en aantasting van het gezag te verijdelen. De gezags handhavers zijn dan ook gein strueerd met beleid doch met kracht °P te treden. In Amsterdam is zonder verlof van de overheid ge demonstreerd het was dus volko men juist dat daartegen stelling Werd genomen. Bovendien weet de minister van Oorlog uit de rapporten niet beter of door de politietroepen is geen schot gelost, terwijl er wel aanwij zingen zijn dat uit het publiek van een vuurwapen gebruik is gemaakt. Het geheim van kamer 33 door den interpellant te berde gebracht, werd op geestige wijze door Z.Exc. ont sluierd en van het agressieve op treden door den betrokken majoor bleef niets over dan dat hij de hoop had uitgesproken dathet mocht gaan regenen! Niet de militairen zyn schuldig, maar de aanstichters der demonstratie Minister Beel refereerde zich aan de radio-rede van minister Jonk man, die nog eens duidelyk formu leerde dat deze regeering van ge welddaden ten opzichte van Indië niet weten wil. En heel het Neder- landsche volk begrijpt dat ter be scherming van aller belangen troe pen onmisbaar zijn. Het debat over de „vreedzame' en „spontane" demonstraties verliep intusschen al spoedig in een, wat de communist Hoogc.arspel noemde Eenheidsfront tegen het communisme maar dan zoo te verstaan, dat de verschillende sprekers rechtstreeks den stryd aangordden tegen bet stelsel zelve. Zoo liet de fractieleider der P v. d. A. scherp uitkomen dat de C.ÏNN. met ons voJk hetzelfde spel tracht te spelen als de nasti- bonzen eertyds met zooveel succes in Duitschland deden; bewees de heer Schouten overtuigend dat er by deze party van de democratie, waarmee ze schermt, geen spoor te vinden is, terwijl de heer Tilanus in haar het misbruik van vrijheid en meeningsuiting hekelde; en dank. te de heer Koos Vorrink voor de les, welke ons volk uit de jongste agitatie heeft kunnen ieeren. Vooral echter de Kath. fractie leider, prof. Romme, die zich even als de heer Tilanus al tevoren kant te tegen een in te dienen motie, geeselde in een scherp gesteld ver toog het anti-theistische dictato riale stelsel, dat ook hij op één lyn stelde met het nationaal-socialisme. Spr. wees er op, dat in dit debat het licht terugvalt op de werkelijke schuldigen en noemde het een uiting van normale menschelyke zwakte als de communist zich altyd keert naar de onrust en wanorde, welke hij zelf ontketend heeft, als een bydrage tot ontmaskering van de leugen, dat ieder ander schuldig en hij zelf onschuldig is aan zyn eigen opruiery. Evenals in het Hitier- systeem is de niet-communistische gemeenschap de vijand, omdat zij zich niet richt op het welzijn van den communist als zoodanig en zy dient daarom verdelgd te worden. Op sociaal-economisch gebied be- teekent het stelsel de afsnyding van de massa van haar natuurlijk recht op eigen bezit en dus van een menschwaardig bestaan. De eerst aan het slot der verga dering ingediende motie onderging het haar beschoren lot en werd verworpen met 5010 stemmen. L H. Het staat thans vast, meldt Reu ter, da£ het internationaal tribunaal te Neurenberg Maandag 30 Septem ber om 10 uur des morgens byeen zal komen, om uitspraak te doen. De eerste dag zal gewyd zijn aan een résumé van de heele zaak. Dinsdag zal het vonnis worden uit gesproken over de zeven nazi-orga nisaties en de 21 beschuldigden in de getuigenbank, benevens over Martin Bormann, wiens zaak by verstek is behandeld Onze Parijsche correspondent seint ons d.d. gisteren: Na drie dagen lang over het lot van de Italiaansche koloniën te hebben gesproken, is de commissie op p^iies hetzelfde punt gekomen, warr: -ij ook de groote vier de zaak hebben achtergelaten. De groote vier hebben nu een jaar den tyd om voor dit vraagstuk een oplos sing te vinden. In de laatste zitting heeft de Fransche minister van koloniën, die voor Frankryk in de delegatie zat, uitdrukkelijk gezegd, dat Frankrijk weinig voelde voor de koloniale me. thoden door Italië in Noord-Afrika gebruikt, doch daarentegen volle dig erkent, dat Italië er een groot stuk werk volbraéht had en dat Frankrijk daarom wel geneigd zou zijn om de Italiaansche vraag de voogdij over zyn voormalige kolo niën te mogen behouden, te steu nen, maar dan verbonden aan tal van waarborgen. Tijdens de receptie bij de heropening en de viering van het 25-jarig jubilé van het R. K. Bureau voor O. en O. te Den Haag. V.l.n.r H. H. Exc. mgr. Baeten; mgr. Huibers op den rug; mgr. Mutsaerts; baron v. Wijnbergenvoorzitter van de commissie .van toezicht; kar* dinaal de Jong en de Apostolische internuntius mgr. Paolo Giobbe. Belangrijke opdracht voor de Ned. Dok- en Scheep-sb. Mij. In opdracht van het Ministerie van Verkeer zullen bij de Nederl dok en Scheepsbouw My. te Amster dam 4 motor vracht- en" passagiers schepen worden gebouwd, welke na voltooiing zullen worden overgedra gen aan de K.P M. Indien de bouw normaal voortgang kan vinden, zullen deze schepen, welke een deadweight hebben van 1880 ton, in de 2e helft van 1947 onder de namen „Karossa" „Karnton' ,,Kasimbar" en „Kaloekoe" in de vaart worden gebracht. GIFGASSEN WORDEN VERNIETIGD In 1943 is ter hoogte van Nieuw- Guinea het Nederlandsche schip „Bantam" gezonken, tengevolge van een Japansch bombardement. Later is het weer gelicht, doch thans is het voor de tweede maal in de diep te verdwenen. Nu met een lading mosterd- en phosgeengas, dat moest worden vernietigd. Bij de T de Kamer is thans ingediend het wet-- twerp tot wijziging van de Kinderbijslag wet. Hierby wordt de uitkeering van den kinderbyslag verruimd in dier voege, dat voortaan niet slechts voor het derde en volgende kinde ren, maar voor elk kind kinderby slag verstrekt zal worden. Dit be- teekent voor een arbeider met één kind een vermeerdering van het weekloon met 2.40 per week, voor een arbeider met meer kinderen een vermeerdering met ƒ4.80 per week. Voor elk kind wordt gedurende 16 jaar uitkeering genoten en voor Kinderen die na het bereiken van den leeftijd van 16 jaar nog een zekere opleiding krygen, gedurende 21 jaar. De voorgestelde maatregel zal een verhooging van de premie van 2.25 pet. op 5,2 pet. noodig maken. Deze verhooging zal niet mogen worden doorberekend in de prijzen. De leden der commissie-generaal landen in NIBegeleid door den 'commandant zeemacht en den chef generalen stafinspecteeren de Jieeren Schermerhornvan Poll en De Boer de op het vliegveld opge stelde e6rewacht. gevormd door het bekende Engelsche regiment, de Soa forth Highlander s% Om te voorkomen, dat de kinder byslag buiten verhouding tot het loon komt te staan, wordt voorge steld, het bedrag, bedoeld in artikel 25 tweede lid der kinderbijslagwet, van f 2.te brengen op f 4. Daarmede wordt bereikt, dat voor arbeiders, die een nevenbetrekking vervullen de kinderbyslag per kind niet meer bedraagt dan 10 pet. van hun loon. De minister acht het gewenscht de voorgestelde wyziging zoo spoe dig mogelyk in werking te doen treden. De aangewezen datum is dan 1 October 1946, omdat het dan mo gelyk is de gegevens, aan de hand waarvan de kinderbijslagverzekering in het jaar 1947 zal worden uitge voerd, mede dienstbaar te maken voor het doen der uitkeering-en over het vierde kwartaal 1946 Een zegsman van het ministerie van buitenlamlsche zaken te Londen zei Woensdag, volgens „A.F.", dat een hevig gevecht los gebroken was in het Noorden van Griekenland. Dit gevecht heeft! de afmetingen aangenomen van „burgeroorlog op kleine schaal". Htf voegde er aan toe, dat van de Grieksche regeering bewijzen ontvangen waren door de Brltsche vertegenwoordigers in Athene, dat de strijdkrachten „van buitenaf" wapens ontvangen. Op de vraag, de landen, die wapens leveren, te noemen, zei de officieele persoon „Joego-Slavië en Albanië linkschen werden gedood en 170 ge vangen gemaakt, waarbij 80 Alba- neesche partisanen. De autoriteiten haaiden aan, dat de Albaneezen beweerd hadden zich bij de groep gevoegd te hebben on der dwang van de Grieksche com munisten. De Grieksche premier, Tsaldaris, heeft in zijn toespraak te Salonikl nadruk gelegd op het feit, dat het geduld van de regeering ten einde is tengevolge van de toenemende aanvallen van groepen, die geïdenti ficeerd zijn als „communistisch" en dat de tegenstand ten koste van al les neergeslagen zal worden. De zegsman zei, dat tot op dil oogenblik nog geen Engelsche troe pen bij het gevecht betrokken zijn, maar dat zij gebruikt zullen worden „als laatste toevlucht". Brltsche troepen zouden alleen gebruikt kun nen worden op verzoek van de Grieksche regeering. De zegsman zei vervolgens, dat hij niet wist, of de huidige gevechten in Noord Griekenland op eenige wij ze verband hielden met den terug keer van den Griekschen koning. Hij onthulde, dat het bewijs van de Grieksche regeering Inhield, dat Joego-Slaven en Albaneezen deelna men aan de huidige actie. Hij voor spelde: „militaire operaties op een tamelijk groote schaal, teneinde te pogen een einde te maken aan de gevechten, die hij toeschreef aan „militante communisten, die van de andere zijde van de grens aange moedigd worden". Aangezien de Elas, de militaire afdeeling van de linksche Earn- coalitie, is geliquideerd, zijn som mige leden van deze organisatie op Albaneesch en Joegoslavisch grond gebied gevlucht. Zij hebben daar benden gevormd, welke gewoonlijk in groepen van 3 4 400 man gendar- merieposten aanvallen. De woordvoerder zei, dat gecom bineerde Grieksche militaire opera ties om de benden te liquideeren aan den gang waren. Het Grieksche vierde leger opereert in het gebied van Saloniki en het derde leger in het gebied van Thessalië. Deskate, een dorp in West-Mace- donië, dat drie dagen geleden door 2000 linkschen werd aangevallen, is Dinsdag door de Grieksche militaire strijdkrachten heroverd. Tachtig Voor de eerste helft van de 11e periode 1946 (29 Sept. t/m 12 Oct.) zijn de volgende bonnen aange wezen Bonkaarten Ka, Kb, Kc 610: 587 t/m 591 brood 800 gr. brood. 592 brood 400 gr. brood. 595 boter enz. 250 gr. boter. 596 boter enz. 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 606 suiker 750 gr. suiker of boter hamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop enz. 607 algemeen 500 gr. suiker of boter hamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop enz. 597 algemeen 200 gr. kaas (waarvan 100 gr. korstlooze kaas) 598 algemeen 100 gr. bloem. 599 algemeen 200 gr. koffie. B 23 reserve 1600 gr. brood. C 23 reserve 800 gr. brood. B 24 reserve 100 gr. kaas (waarvan 50 gr. korstlooze kaas) Bonkaarten La, Lb, Lc 610: 530 vleesch, 100 gram vleesch. 531 vleesch. 400 gram vleesch. a 07 .nelk, 4 liter melk b 07, c 07 melk, 7 liter melk Bonkaarten Kd, Ke, Kc 610: 087, 088 brood, 800 gram brood. 095 boter enz., 250 gram boter, 096 boter enz125 gr margarine of 100 gr vet. 106 suiker 500 gr. suiker of boter hamstrooisel of 1000 gram stroop enz. 107, 108 algemeen, 250 gr suiker of boterhamstrooisel of 500 gr. jam, Btroop enz. 097 algemeen, 100 gram kaas (waar van 50 gr. korstlooze kaas) d 23 reserve, 800 gram brood, e 23 reserve, 250 gr ryst, kindermeel of kin&erbiscuits. d 24 reserve, 100 gr bloem, e 24 reserve, 300 gr. bloem Bonkaarten Ld, Le 610. 029, 030 vleesch 100 gram vleesch. d 07, e 07 melk 12 liter melk. Tabakskaarten enz. T 49 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 50 200 gr. chocolade en/of suikerw. X 49 2 rants, tabaksartikelen. X 50 100 gr. chocolade en/of sui kerwerken. Bovenstaande bonnen zijn geldig gedurende een periode van 14 dagen derhalve t/m Zaterdag 12 Oct. a.s. Voor de week van 6 t/m 12 October zullen nog bonnen worden aange wezen voor tabak. Op 7 October koffie De koffie op bon 599 wordt eerst in de week van 6 t/m 12 Oct. afge leverd. Deze bon zou volgens oor spronkelijk plan eerst op 4 Oct. worden bekend gemaakt. Ditmaal zyn echter alle bonnen op 26 Sept. in de bonnenlijst opgenomen, behal ve die yfiotabak» In October zal een rantsoen zacht, te zeep worden verstrekt. Het ver dient aanbeveling met de zeep zui nigheid te betrachten, aangezien da aanvoer uit het buitenland voorna melijk van oliën en vetten, zeer traag en ongeregeld verloopt. arrestatie van mgr. Stepinac Kardinaal Griffin, de aartsbisschop van Westminster, heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin de arrestatie van den aartsbisschop van Zagreb en den primaat van Joego slavië, mgr Stepinac, wordt ver oordeeld De aartsbisschop wordt „één der grootste tegenstanders van de nazi tirannie" genoemd De verklaring dringt er bij de Brltsche regeering op aan, alles te doen om de onmid dellijke vrijlating van „dezen groe ten verdediger der vrijheid" te be. werkstelligen. Naar wij vernemen, zal mevrouw; Roosevelt op het eind van het jaar de doctorsbull in Utrecht in ont vangst nemen. Tijdens haar verblijf in Nederland zal zij de gast zijn van H M. de Koningin. Mevrouw Roosevelt zal ook een bezoek bren, gen aan Rotterdam, 's.Gravenhaga en Amsterdam. Nijmegen vraagt vensterglas ln de vergadering van den ge meenteraad van Nijmegen heeft gisteren de heer v. d. Tempel een interpellatie gehouden over den wo ningtoestand. Alle fracties vielen hem by met het gevolg dat aan den minister van Openbare Werken en Wederopbouw het verzoek zal wor den gericht om de glasvoorradenfc welke op het oogenblik in het Wes ten des lands aanwezig zijn, nog vóór den winter ter beschikking te» stellen van de getroffen gebieden» Bij een onderzoek is gebleken dat de voorraden glas zijn toegewezen aan de groothandelaren van voob den oorlog met het gevolg dat 9® pet. zich ln het Westen des land® bevindt, terwijl de getroffen gebie,. tien een grooj tekort hebben,.--

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1